ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 6 березня 2015р.
Герої не вмирають! 

4 березня Дрогобиччина попрощалася з іще одним героєм, полеглим у бойових діях на Сході України. Під час відведення українських військ 18 лютого під Дебальцевим загинув 45-річний дрогобичанин, боєць Національної гвардії України Богдан Вовк.

Похорон розпочався з рідної домівки на вул.М.Коцюбинського. Відтак понад тисяча дрогобичан взяли участь у церемонії прощання з героєм у Катедральному соборі Пресвятої Трійці. Панахиду очолив отець-канцлер Тарас Гарасимчук.

Відтак велелюдна громадська панахида відбулася на площі Ринок. Прощальну промову виголосив депутат міської ради Ігор Розлуцький, закликавши присутніх до гідного пошанівку новітніх героїв України, які у війні з жорстоким російським агресором без вагань віддають здоров’я чи життя за нашу незалежність.

Один із бойових побратимів полеглого, підійшовши до мікрофона, наголосив, що Богдан Вовк був відповідальним і сміливим воїном, справжнім патріотом України, і його земляки можуть ним пишатися.

Під вигуки «Герої не вмирають!» похоронна процесія вирушила до Алеї Слави Поля Скорботи, що на вул. 22 Січня, де Богдан Вовк знайшов свій вічний спочинок поруч із іншими Героями.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Для учасників АТО – 148 ділянок

У вівторок, 24 лютого, відбулося чергове засідання виконкому.

Члени виконкому затвердили: звіт про виконання міського бюджету за 2014 рік; проект організації і проведення відбору кандидатів із числа цивільної молоді для вступу до вищих військових навчальних закладів МОУ на 2015 навчальний рік; пропозиції про встановлення дорожніх знаків на вулицях міста; інші питання соціального та житлово-господарського характеру.

На пропозицію членів виконкому до порядку денного внесли та розглянули питання щодо можливості оптимізації мережі бюджетних установ.

Відзначимо, що члени міськвиконкому затвердили проект «Детального плану території житлового кварталу К-13 в районі вул. С.Наливайка у Дрогобичі», з приводу якого 4 лютого ц.р. пройшли громадські слухання. Передбачено проектування 148-ми земельних ділянок, які роздадуть учасникам АТО. Щодо самої процедури надання та умов отримання земельних ділянок учасниками АТО, з цього приводу також заплановані громадські слухання, оскільки відповідне Положення ще в стадії розробки. Саме громада повинна визначитися, на яких умовах і в якій черговості розподіляти ці 148 земельних ділянок.

 

Під загрозою відімкнення

Начальник Дрогобицького водоканалу Р.Шагала поінформував, що конфлікт у відносинах між КП «Дрогобичводоканал» та ТзОВ «Трускавецький водоканал» триває. Трускавець не покриває боргу, який накопичився і зростає, а станом на 1 березня ця сума сягає 8,1 млн. грн.

Замість того, щоб сісти за стіл переговорів і розпочати робити конструктивні вчинки, трускавчани вдаються до критики на адресу «Дрогобичводоканалу» і неприйнятних для здорового глузду пропозицій через ЗМІ.

Якщо нічого не зміниться, заборгованість «Трускавецького водоканалу» зростатиме, то не виключено, що ситуація з припиненням водопочтачання через повторне вимкнення електроенергії може повторитися. До того ж, із травня зростуть ціни на електроенергію для підприємств.

За словами Р.Шагали, найближча прогнозована дата вимкнення електроенергії на водоканалі – 10 березня ц.р.

До речі, депутати Дрогобицької міської ради прийняли заяву-звернення до влади Трускавця та дирекції «Трускавецького водоканалу», у якій застерігають, що при продовженні накопичення боргу вони згідні на припинення постачання води Трускавцю, оскільки ситуація уже набирає політичного забарвлення.

 

Міжнародні контакти поглиблюються

Минулого тижня відбулася зустріч з латвійцями у Львові, на яку було запрошено секретаря міської ради Дрогобича Тараса Метика. Т.Метик наголосив на важливості таких зустрічей, адже між Дрогобичем і містами Латвії триває активна співпраця.

А 4 березня Тарас Метик, на запрошення владики СДЄ УГКЦ Ярослава Приріза, разом із делегацією духовенства, вирушили до Польщі на святкування з нагоди 200-ліття автора музики Державного Гімну України Михайла Вербицького у м.Млини.

Варто зазначити, що Т.Метик поїхав не тільки як державний посадовець, а як виходець з тих країв. У селі Явірнику Руському, де народився М.Вербицький, жили дідусь і бабуся Тараса Метика. У тій церкві, де правив батько і хрестили Михайла Вербицького, хрестили й батька Тараса Метика. У тому селі також похований брат батька Т.Метика, який загинув під час операції «Вісла». Тому Тарас Михайлович візьме участь у святкуваннях як нащадок земляків М.Вербицького.

Додамо, що у четвер, 5 березня, у музично-драматичному театрі відбулися урочистості з нагоди 200-ліття Михайла Вербицького.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

У Координаційної ради – новий голова

Третього березня 2015 року відбулося чергове засідання Координаційної ради блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини, до складу якого входять майже тридцять осередків партій і громадських організацій.

Крім інших важливих питань, розглянуто і заяву голови КР БНДС Михайла Ваврина. Пробувши на цій посаді 10 років, він повважав свою місію закінченою і попросив прийняти його відставку. Координаційна рада одностайно висловила йому вдячність за клопітну і безкоштовну громадську роботу. Так само вона одностайно просила його залишитися на чолі цієї організації. Однак п.Михайло відмовився, і це його право.

Відтак були запропоновані дві кандидатури на посаду голови – Богдана Пристая і Романа Курчика. Оскільки перший з них зняв свою кандидатуру, Координаційна рада більшістю голосів обрала своїм новим головою Романа Курчика.

Склад президії КР, заступника голови передбачається обрати на наступному засіданні.

Роман ПАСТУХ

 

ВДАІ очолив Роман Садлівський

Днями начальник управління Державтоінспекції при ГУ МВСУ у Львівській області полковник Олександр Хутняк представив нового керівника відділу ДАІ Дрогобича та Дрогобицького району. Виконувати обов’язки начальника буде Роман Садлівський. Донедавна він очолював ВДАІ Борислава.

Як зазначив обласний посадовець, нині на органах ДАІ лежить подвійна відповідальність: як за безпеку руху, так і за посилення роботи ППС та міліції громадської безпеки.

Романа Садлівського із призначенням на посаду привітали начальник міліції Дрогобича полковник Андрій Білас і перший заступник голови Дрогобицької РДА Степан Рудницький.

Вл.інф.

 

У терцентрі вчилися надавати першу допомогу

У «Школі соціального робітника», що функціонує при Дрогобицькому районному територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) пройшли семінар-навчання та практичні заняття на тему «Перша медична допомога».

Організували і провели його медична сестра Леся Петльович, зав. відділення Наталія Дем’яновська та відповідальна по ЦО та моброботі Мар’яна Ковальчук.

Соціальні робітники засвоїли комплекс негайних заходів, які потрібно надати потерпілому чи хворому на місці події і в період доставки до медичної установи. Навчилися розрізняти втрату свідомості від смерті, вивчили послідовність дій при різних ушкодженнях, на практиці спробували самостійно накладати шини, робити штучне дихання та масаж серця, зупиняти кровотечу та накладати пов’язки, вимірювати артеріальний тиск. Соціальні робітники отримали завдання сформувати аптечки, до яких входять препарати та засоби, необхідні для першої медичної допомоги.

Враховуючи в який неспокійний час ми живемо і не знаючи, що чекає нас у майбутньому, отримані у навчанні навики вкрай потрібні. Крім цього, зважаючи на те, з яким контингентом людей ми працюємо, ці знання знадобляться соціальним працівникам і в повсякденному житті.

Наталія ДЕМ’ЯНОВСЬКА, зав. відділення терцентру

 

Отримання пенсії на пошті: надійність понад усе

У складній економічній ситуації в країні питання вчасного та надійного отримання коштів пенсіонерами є першочерговим. Навіть незважаючи на бойові дії на сході, Укрпошта стабільно здійснює виплату пенсій у всіх населених пунктах, що під контролем української влади.

«Особливістю роботи Укрпошти сьогодні є те, що вона працює навіть там, де не працює жоден банк, – відзначає в.о. генерального директора Укрпошти Ігор Ткачук. – Саме Укрпошта першою прийшла на допомогу мешканцям звільнених та найближчих до окупованих територій населених пунктів».

Нині, коли десятки банків, переживаючи фінансові труднощі, обмежують видачу готівки через банкомати, а то й припиняють свою діяльність, пенсіонери, які отримують пенсію на картки в цих установах, ризикують, принаймні, на деякий час втратити доступ до залишків на своїх рахунках.

Дуже важливо, що Укрпошта є лише посередником між державою та пенсіонерами і жодним чином не використовує їхні кошти в своїй господарській діяльності, а відтак пенсіонери убезпечені від ризиків невиплат унаслідок збанкрутіння або погіршення фінансового стану тієї чи іншої установи.

Стабільність і надійність роботи підприємства, у якого найбільш розгалужена мережа – 11,8 тис. поштових відділень по всій Україні, підтверджується роками роботи на ринку послуг поштового зв’язку та традиційною довірою населення.

Крім того, лише Укрпошта виплачує пенсії з доставкою додому. Людям похилого віку не потрібно витрачати зайвий час на пошуки потрібного банкомату, в якому може виявитися недостатньо грошей або який може не працювати.

Пенсіонери зі стажем прекрасно знають, що листоноша не тільки принесе гроші, але й може прийняти комунальні платежі, оформити передплату на газети та журнали, а якщо є потреба, доставити товари першої необхідності, поповнити рахунок мобільного оператора тощо. Неабияке значення для багатьох пенсіонерів має і живе спілкування, адже листоноша – це людина, яка і порадить, і допоможе.

Згідно із законодавством, громадяни України мають право самостійно обирати спосіб одержання пенсії. Ніяка державна чи недержавна установа не можуть примусити пенсіонера змінювати обрану ним установу обслуговування.

Якщо Ви хочете отримувати пенсії вдома, необхідно звернутися із заявою до управління Пенсійного фонду за місцем проживання і чітко вказати при цьому «Пенсію прошу виплачувати поштою з доставкою додому».

Вл.інф.

 

Проїзд подорожчає

Через стрімке зростання курсу валюти виросли ціни на пальне. Як наслідок, за твердженням дрогобицьких перевізників, працювати за тарифом у розмірі 2 грн. стало для них нерентабельним. Водії автобусів поставили вимогу негайно підвищити тарифи, оскільки зволікання може призвести до повного або часткового призупинення функціонування громадського транспорту у Дрогобичі.

На ці вимоги у ратуші відреагували оперативно, провівши декілька нарад, засідань міськвиконкому та громадські слухання для узгодження нової ціни проїзду.

Так, 25 лютого у ратуші відбулася нарада за участю перевізників, працівників відділу економіки, членів виконкому. Аргументи, які навели перевізники, підтвердили, що тарифи на проїзд необхідно підвищувати, адже, окрім основних витрат на паливо і зарплату, є додаткові: амортизаційні, придбання запчастин, ліквідація технічних поломок тощо.

І хоч відділ економіки міської ради попередньо оголосив про проведення громадських слухань з приводу підняття тарифів на 2 березня ц.р., через стрімкий стрибок цін на пальне дуже різко постало питання рентабельності перевезення. Тож проблему вирішили розглянути на позачерговому засіданні виконкому вже 26 лютого.

Під час обговорення між членами виконкому та перевізниками виникла суперечка щодо розміру тарифу на проїзд у громадському транспорті. Усі розуміли, що такий крок є вимушеним, адже у протилежному випадку пасажирів чекає суттєве коригування графіків руху транспорту, скорочення функціонування окремих маршрутів, або ж навіть зупинка громадського транспорту. Однак рішення мало бути компромісним, щоб задовольнити і громадян, і перевізників.

Прозвучали різні варіанти тарифів: від 2,50 до 4,00 грн. Члени виконкому наполягали на меншій вартості, перевізники – на максимальній. Також гостро постало питання пільгового перевезення пасажирів.

Гаряча дискусія не привела до єдиної, узгодженої думки, тож секретар міської ради Тарас Метик оголосив перерву в засіданні.

Після перерви обидві сторони знову зустрілися у залі. Перевізники запропонували виконкому тариф у розмірі 3,50 грн. із суттєвим обмеженням кількості пільгових місць та кола осіб, які мають право на пільги. Та члени виконкому наполягали на тарифі у 2,50 грн. та можливим обмеженням кола осіб пільгових категорій до двох місць, відведених для пільговиків. Своєю чергою, відділ економіки подав компромісний варіант – тариф у розмірі 3 грн. з обмеженням пільгових місць та кола осіб пільгових категорій, а при продовженні зростання ціни на пальне – можливий перегляд тарифу у сторону зростання. Однак і ця пропозиція не задовольнила усіх.

Тому вирішили зачекати до 2 березня – дати проведення громадських слухань. А вже коли дрогобичани висловлять думки і побажання, знову зібрати засідання виконкому, щоб прийняти остаточне рішення.

***

2 березня відбулися громадські слухання з приводу зміни тарифу на проїзд. Насамперед громадськість міста висловила водіям зауваження з приводу обслуговування – чистота у транспорті, технічний стан автобусів потребують поліпшення. Зрештою, пасажири, як споживачі послуг, мають право вказувати на недоліки. Однак були і позитивні відгуки. Мешканці схвально оцінили стабільність графіків руху та можливість перевірити рух громадського транспорту у мережі Інтернет.

З боку громадськості прозвучало декілька пропозицій щодо вартості проїзду: залишити у розмірі 2,00 грн., підняти до 2,50 грн., максимум – до 3,00 грн.

Натомість перевізники наполягали на встановленні вартості проїзду в розмірі 3,50 – 4,00 грн.

Усе вирішилося шляхом голосування учасників громадських слухань. У підсумку виконавчому комітету громада запропонувала затвердити тариф на проїзд у громадському транспорті міста в розмірі 3 гривні. З такою пропозицією, враховуючи думку громади, погодилися й окремі перевізники, які усвідомлюють нинішню ситуацію в країні.

Водночас перевізників попередили про необхідність толерантного ставлення водіїв до громадян та ввічливе роз’яснення ситуації з підняттям тарифів.

***

У вівторок, 3 березня, відбулося ще одне позачергове засідання міськвиконкому. На ньому встановлено новий тариф на проїзд у громадському транспорті.

Отож, від понеділка, 9 березня, громадяни сплачуватимуть за одноразовий проїзд у громадському транспорті 3 гривні.

Міська влада просить дрогобичан із розумінням поставитися до рішення виконкому і дотримуватися правил етикету та ввічливості при спілкуванні з водіями громадського транспорту. Давайте спільно творити громадянське суспільство!

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Добрий початок…

27 лютого відбулося засідання сесії Дрогобицької міської ради. Традиційно після молитви прозвучали депутатські запити і звернення.

На трибуну підіймалися П.Суда, А.Янів, Б.Звір, Р.Курчик, Й.Буга, А.Шевкнич та інші. Звісно, у виступах депутати не могли оминути погіршення економічної ситуації в країні, пов’язаної з різким падінням курсу валют.

Роман Шагала розповів деталі конфліктної ситуації між дрогобицьким і трускавецьким водоканалами та можливі шляхи розв’язання проблеми, через яку нещодавно цілий регіон два дні залишався без водопостачання.

Депутат Віктор Тюска запропонував колега прийняти рішення, згідно з яким кожен депутат передасть на лікування важкопораненого бійця АТО, 23-річного стебничанина Олександра Козачка 1 тис. грн. із коштів, передбачених у бюджеті на виконання депутатських повноважень. Ніхто з присутніх не заперечував, тож загалом від депутатів надійде 50 тис. грн. Кошти на лікування вкрай необхідні, адже після поранення в голову хлопець переніс вже 5 операцій, йому потрібне лікування за кордоном, на яке рідні захисника не мають коштів.

Перш ніж перейти до розгляду питань порядку денного, секретар міськради Тарас Метик повідомив, що у другій половині дня має відбути на нараду до Львова. Тож попросив перенести на наступний тиждень розгляд питань щодо призначення першого заступника міського голови і керуючого справами виконкому, а також про Статут ансамблю «Верховина». Депутати погодилися. Натомість на численні прохання громадських організацій та, враховуючи рекомендації ЮНЕСКО, внесли на розгляд сесії питання про резервування земельної ділянки на вул. М.Грушевського (біля Шпихліру) під будівництво музею під відкритим небом «Бойківський скансен». Нагадаємо, на цю ділянку нещодавно претендували керівництво Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП та монастиря отців Василіан.

Згодом народні обранці затвердили звіт про виконання міського бюджету за 2014 рік та внесли деякі зміни до цьогорічного бюджету. Серед них – про поповнення статутного фонду КП «Дрогобичводоканал» на 1 млн грн. За словами начальника фінансового управління міськвиконкому Оксани Савран, ці кошти надаються для сплати заборгованості перед ПАТ «Львівобленерго» за спожиту електроенергію, що дасть змогу водоканалу забезпечити стабільне водопостачання Дрогобича, Трускавця, Стебника.

Економічний блок питань презентував начальник відділу економіки Роман Корпан. Відзначимо, що сесія внесла зміни до Положення про нарахування місцевих податків і зборів щодо пільгового оподаткування споруд релігійних організацій податком з нерухомості. Також депутати підтримали проект змін до програми підтримки сімей учасників АТО, за яким діти учасників АТО зможуть харчуватися у дитсадках і школах безкоштовно.

На завершення першого пленарного засідання сесія розглянула доволі об’ємний блок земельних питань.

Додамо, що полеглому Герою Небесної сотні, дрогобичанину Олегу Ушневичу сесією присвоєне звання «Почесний громадянин Дрогобича».

Ярослав ГРИЦИК

 

Вояж дурості і хамства

У державі – війна, проходить мобілізація. Кожний обласний, міськрайонний комісаріати мають рознарядку щодо призову. На жаль, часто-густо чимало рекрутів ховаються за спідниці матерів, або дружин, або терміново стають опікунами, каліками і т.д.

У цьому контексті чого вартує дезертирство депутатів міськрайонного рівня, які отримали повістки. Дивина – як ці слуги народу із недугами можуть опікуватися проблемами громади, коли у країні війна і горе, а вони й пальцем не поворухнуть, щоб свідомо влитися у бойові армійські підрозділи. І мова йде про тих, кому 30-40 років.

Втім, нині не про них, врешті-решт будуть оприлюднені прізвища тих, хто за палкими патріотичними словами, виявляється боягузом. І як з такого «насіння» виросте майбутнє покоління патріотів? А про компанію з області, до складу якої увійшли посадовці ОДА, прокуратури, міліції, військового обласного комісаріату, які приїхали виховувати комісара нашого регіону, війтів за буцімто низький відсоток призову.

Можливо, такий захід і потрібний, але те у якій формі він проходив, не лізе у жодні ворота. Зустріч проходила у приміщенні районної ради і РДА. Візитери, зайшовши до зали, і зайнявши місце у президії, без привітань, Божого слова, і взагалі, безпардонно, навіть, не відрекомендувавшись, накинулися на воєнкома Дрогобича підполковника Віктора Попова (до речі, він пройшов бойовий вишкіл на передовій – авт.) із вимогою: «Чому не забезпечена стовідсоткова мобілізація?»

Таке звернення обурило багатьох війтів, на яких покладається роль пропагандистів і добровільних мобілізаційних помічників, а один з них – Ігор Гандзій, по-армійськи (далася взнаки служба в Афганістані) вигукнув: «Відрекомендуйтеся!»

Присутні у залі були здивовані таким шоу, позаяк знали, що Дрогобиччина має скерувати до війська 200 рекрутів, а Львів лише півтисячі. На тлі зіставлень населення Дрогобича і Львова – це несправедливо. Але кого це хвилює? Головне – здійснити показовий рейд, знайти жертву і відрапортувати про вжиті заходи.

Дісталося на горіхи і прокурорам, які не відкрили кримінальне впровадження проти тих, хто ухиляється від мобілізації. Ще декілька війтів висловили своє обурення поведінкою «обласного десанту», а Михайло Стасів із Лішні заявив: «25 років знищували облік у військкоматах, тому треба бути поміркованими у цій ситуації!»

Ніхто не заперечує об’єктивності в оцінці дій тих, хто за посадовим рангом є вищим, але у всьому цьому має бути елементарна культура, а не дурість і хамство…

Володимир ТУРМИС

 

Нації вмирають не від інфаркту

Нещодавно вчителі-мовники зібралися у ЗОШ №3, щоб в одноголоссі з іншими країнами світу відзначити Міжнародний день рідної мови.

Історія цього свята має трагічне начало. 21 лютого 1952 року влада Бангладешу жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в державі бенгальської мови. Відтоді там цей день є жалобним. Аж через 47 років ХІІ генеральна конференція ЮНЕСКО запропонувала Міжнародний день рідної мови. 15 років тому до цих заходів приєдналася й Україна, хоча роком раніше цьому передували укази, документи Президента, Кабміну і парламенту щодо мовної політики. Думками про цей захід поділилася методист відділу освіти Ольга Петрівна Яремко.

- Ольго Петрівно, а чи після різних указів, постанов «народилася» в України концепція державної мовної політики?

- 15 лютого 2010 року Указом Президента було схвалено такий документ, згідно з яким мовна політика має посідати чільне місце в системі державних пріоритетів. Адже українська мова відображає самобутність багатомільйонного українського народу, і є основою його духовності та історичної пам’яті. Згідно з частиною першої статті 10 Конституції України, українська мова є державною. За даними всеукраїнського перепису населення 2001 року, українці становлять 77,8 відсотка нашої держави, тоді як українську мову рідною визнають лише 67,5 відсотка. Це наслідок широкого застосування першого і прихованого примусу, спрямованого на запровадження обмежень щодо використання української мови з метою її поступового витіснення з усіх сфер суспільного життя. Найбільш совісніший поет-патріот Ліна Костенко зронила таку фразу: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову».

- Кожен із рефератів, які прозвучали на цьому заході, напевно, у якихось абзацах був співзвучним із попереднім. Адже педагоги послуговуються однією ж і тією літературною спадщиною. Невже учасникам було цікаво слухати один одного?

- Скільки б людина не опрацювала літератури, неможливо все охопити чи запам’ятати. Тому завжди цікаво, коли хтось із твоїх колег по-новому протрактував цю чи іншу мовну або літературну тези. Цікаві афоризми про духовність мови сформував Іван Нечуй-Левицький, чия «схованка духу» стала навдивовижу точним означенням дихотомії «мова і дух». Письменники та поети вдосконалюють рідну мову, створюють літературу, яка підвищує духовний рівень народу, його духовну могутність. На жаль, часто-густо політики у своїх коментарях вживають чужі слова, як, наприклад, лузир, імплементація, хоча в українській мові є більш дохідливі – невдаха, впровадження, втілення. Кину камінь і в журналістський город, бо і ваші колеги підхопили ці слова-паразити, які роблять українську мову незрозумілою для пересічного громадянина.

- Буває, що людина прожила в українському середовищі, однак так і не навчилася говорити мовою культурної нації. У чому причина?

- У цьому передусім криється зневага до нації, яка прихистила чужоземця. Це гірко усвідомити, але якби російський чобіт пішов дальше вглиб України, то зневага до українців з боку тих «неуків» була б устократ підсилена. Треба мати у серці Бога і любов до ближнього, тоді не буде таких мовних казусів. Мені розповідали один випадок зі студентом-африканцем, який навчався у Львівській політехніці. Він обрав собі курс «Українська мова як чужоземна», а з власної волі відвідував ще й курс «Культура українського ділового мовлення» разом зі студентами-українцями. І ось сталася з ним така пригода. Поїхав ще тоді у мирний Донецьк. Розмовляв африканець українською, а йому «тлумачили», що цією мовою говорять тільки бандерівці. Юнак був гордий тим, що його так «охрестили».

Тривога за буття і майбуття української мови, яка не зникла протягом останніх двох століть, не зникла й сьогодні, а навпаки набрала повної гостроти і гіркоти.

Володимир ТУРМИС

 

ПОРАДА ЧИТАЧА

Як купити валюту у банку і не бути обманутим

Усі, хто хотів купити валюту у банку за курсом, який офіційно встановлений в цій установі, підходячи до каси, не раз чув у відповідь, що доларів у продажу нема. Покупець виходив з нічим і змушений іти у кантори, де курс значно вищий. А чи замислився хтось, чи не обманули його у банку?

Якщо вам кажуть у банку, що доларів нема, попросіть, аби вам дали письмову офіційну відповідь з цього приводу (одразу зверніть увагу на реакцію банківських працівників на ваше прохання). Будьте наполегливими і вимагайте письмової відповіді, чому саме вам не продають валюту. Якщо потрібно – напишіть звернення до керівника філії банку, попросіть, щоб вам надали книгу скарг та пропозицій. У ній зробіть відповідний запис про те, що вам такого числа у такій годині не продали валюту. Якщо ваші прохання ігноруватимуть, викличте працівників міліції, аби вони зафіксували той факт, що вам не продали валюту. Адже при вході в кожну банківську установу встановлено інформаційне табло про проведення операцій купівлі продажу валюти. Увага! На жодному табло не написано, що валюти у продажу нема, отже, те, що вам говорять – обман.

Отримавши письмову відповідь від банківської установи, чи маючи зафіксований працівниками міліції факт, ви можете надіслати офіційну скаргу до Національного банку України. Це допоможе з’ясувати обставини відмови у продажу валюти, дізнатися, які валютні операції і в якій кількості проводилися цим банком і чи була в той момент у касі валюта.

Якщо громадяни будуть відстоюватимуть свої права, повірте, банкіри не будуть переводити валюту у кантори, де значно завищений курс, і здобувати надприбутки. А ми доведемо, що простих громадян України не варто обманювати!

Також можна провести акцію з табличкою «Я не Гонтарєва», згадуючи той випадок, коли голова НБУ намагалася купити валюту у банку перед телекамерами.

 

Ростислав Мельник: Львівщина має потенціал для перетворення на світовий курорт

Львівщина має величезний потенціал рекреаційно-курортної сфери для стимулювання розвитку регіону, економічного зростання, залучення інвестицій, розвитку інфраструктури. Наявність унікальних природних багатств, чистих екологічних зон з помірно-континентальним кліматом, виняткові оздоровчі джерела, гірськолижні комплекси створюють свій прекрасний шарм Львівської області.

Але чому немає швидкого економічного зростання і поліпшення інфраструктури регіону?

У Львівщини є необхідні можливості для розвитку курортів, однак неадекватне використання своїх рекреаційно-курортних ресурсів і потенціалу створюють перепони для ефективного розвитку цієї індустрії. У сучасній галузі курортного відпочинку України склалася тенденція відтоку українських відпочивальників за кордон. Сьогодні виїзний відпочинок вважається більш престижним, ніж внутрішній. Як вплинути на ці тенденції?

Для зміни цієї ситуації в рекреаційно-курортній сфері економіки з врахуванням світового досвіду необхідна кластерна організація розвитку. Мабуть, найвідомішим світовим кластером у світі є Голлівуд: кілька великих кіновиробників, оточених неймовірною кількістю середніх і малих компаній, що надають масу необхідних послуг на етапі сценарію, кастингу, зйомки, реклами, прокату тощо. Також можна навести інші приклади відомих світових кластерів: автомобілебудування в Баварії, вино в регіоні Бордо, алмази в Антверпені, годинники в Женеві. Якщо розглядати винятково рекреаційно-курортні кластери, то до їх числа можна віднести Монако, Мальту, Ніццу, Спа, Баден-баден, Вест-баден, Карлові Вари. Останній є успішним курортним кластером: чудова екологічно чиста територія, лікувально-оздоровчі води, оточені розвинутою інфраструктурою, готелями, санаторіям, закладами, які пропонують бактеріологічні та спа-процедури, туристичні маршрути тощо.

Чому б не створити українські Карлові Вари за допомогою кластерного підходу?

Рекреаційно-курортний кластер – це зосередження в рамках однієї обмеженої території взаємопов’язаних підприємств, фірм і установ, які займаються розробкою, виробництвом, промоцією та продажем продуктів і діяльності, пов’язаної з послугами цієї сфери. Кластер є крупним самостійним міжгалузевим комплексом, який лежить не у звичній вертикальній площині, а охоплює горизонтальний простір, який включає підприємства та організації різної галузевої приналежності. Тобто, це визначає характер відносин між учасниками процесу і зрівнює їх.

Наприклад, існує декілька підприємств зі спільним напрямом діяльності. У випадку рекреаційно-курортного кластеру це можуть бути санаторії та готельні комплекси, але вони не мають необхідних умов для реалізації створення або розвитку великих, амбіційних проектів. І, звісно, для забезпечення вдалої реалізації цих проектів необхідна розвинута інфраструктура, яку можна створити зі скоординованою діяльністю влади і зацікавлених інвесторів. Враховуючи обставини даного питання, універсальним методом розв’язання є створення кластеру, який буде розвиватися і переросте в престижний бренд регіону-курорту. Тому що він передбачає скоординовану діяльність влади (державних установ), підприємців та інвесторів, громадськості для вирішення спільних проблем, узгодження розвитку інфраструктури та спільної рекламної програми для регіону. Цей підхід забезпечує скоординований і стратегічно продуманий розвиток регіону, що має очевидні переваги для всіх учасників.

Підприємцям, завдяки визначеному стратегічному розвитку і вдалому спільному позиціонуванню кластеру, вдасться збільшити інвестиції у їх бізнес та полегшити розробку бізнес-планів, кількість кваліфікованих кадрів, розробити спільну маркетингову стратегію промоції туристичних продуктів і створення сприятливого іміджу кластеру як курортного регіону.

Державним установам, завдяки скоординованій діяльності, вдасться передбачити розвиток інфраструктури міст, селищ, сіл та прилеглих територій у контексті розвитку всього кластеру, забезпечити раціональне використання наявного природного потенціалу регіону та продемонструвати історичне, культурне й оздоровче багатство регіону. Продуманий стратегічний план розвитку стратегічного кластеру передбачає заборону на створення промислових проектів з метою сформувати системи державного регулювання курортної діяльності, запобігти погіршенню екологічної ситуації регіону, уникнути можливого зменшення кількості потенційних відпочивальників. Завдяки кластерному підходу вдасться легше вирішувати спільні проблеми та розробляти ініціативи для поліпшення життя населення.

Жителі даного регіону, своєю чергою, зможуть отримати низку суттєвих переваг: нові робочі місця, зручні транспортні маршрути, збільшення товарно-грошового обігу (завдяки потоку туристів), поліпшення екологічної ситуації в регіоні за рахунок додаткового фінансування природоохоронних програм тощо.

Сьогодні кластерний підхід відіграє вирішальну роль у розвитку індустрії, як один з ефективних способів залучення клієнтів та підвищення конкурентоспроможності туристичної галузі економіки.

Але як створити успішний рекреаційно-курортний кластер у Львівській області?

Відповідь на це питання практично лежить на поверхні. Враховуючи, що Львівщина має потенційно інвестиційно привабливі курорти, які розташовані недалеко один від одного, можливе створення рекреаційно-курортного кластеру за умови вдало налагодженої співпраці між підприємцями, громадськими організаціями та органами місцевої влади, узгодженому спільному плану стратегічного розвитку, спільної рекламної кампанії та активного просування даного курортно-рекреаційного кластеру. Можливе створення сприятливого інвестиційного клімату, вдосконалення і розширення інфраструктури та збільшення потоку відпочивальників у рази. Створення кластеру такого типу не передбачає жодних законодавчих змін, базується на добрій волі і співпраці учасників.

Львівська область – це затишна й екологічно чиста зона з помірно-континентальним кліматом, щедрим розмаїттям природних багатств, що має величну історію і культуру. На її території розташовані рідкісні лікувальні мінеральні джерела, такі як: «Нафтуся», «Марія», «Юзя», «Софія», «Броніслава» та багато інших. Неможливо не захоплюватися мальовничою природою нашого краю, і наш обов’язок розповісти про це всьому світу, створивши бренд прибуткового, розвинутого регіону України.

На Львівщині існують унікальні умови для створення рекреаційно-курортного кластеру, що може вдихнути життя в регіон, залучити інвестиції, створити нові робочі місця, поліпшити екологічну ситуацію в регіоні, систематизувати регіональні транспортні сполучення. Саме ці питання і обговорювалися днями під час проведення «круглого столу» «Створення рекреаційно-курортного кластеру Львівщини». Цей захід проводився за ініціативи Благодійного фонду Ростислава Мельника за участю представників влади, громадськості та експертів, на якому обговорювалися можливості застосування кластерного підходу на Львівщині.

«Нам необхідно створити рекреаційно-курортний кластер в області. Туди можуть ввійти території Трускавця, Моршина, Східниці, Національного природного парку «Сколівські бескиди», Тисовця, Славського та прилеглих територій. Це допоможе збільшити притік туристів, підняти інвестиційну привабливість регіону та сприяти розвитку його інфраструктури. А головне – зберегти нашу природу. Цей процес стане фундаментом процвітання регіону і створить новий світовий курортний бренд», - зауважив ініціатор ідеї Ростислав Мельник.

Він наголошує, що важливим елементом кластерного принципу розвитку є встановлення постійного діалогу між всіма учасниками процесу: підприємцями, владними структурами, громадськістю, освітніми закладами та засобами масової інформації для успішної реалізації проекту рекреаційно-курортного кластеру Львівщини.

Оксана ПЕТРІВ

 Создан 06 мар 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником