ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 30 квітня 2015р.
Барельєф, що будитиме пам’ять

25 квітня на фасаді Катедрального собору Пресвятої Трійці урочисто відкрили й освятили пам’ятник знак Героям Небесної сотні та Захисникам незалежності України. На величну подію зібралося чимало дрогобичан.

Обряд освячення здійснив Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, у співслужінні владики Ярослава (Приріза), владики Григорія (Комара), владики Володимира (Війтишина), владики Кена (Новаківського), владики Богдана (Дзюраха), владики Бориса (Гудзяка).

Главу УГКЦ і владик перед входом до храму привітала молодь і духовенство парафії. Відтак у церкві розпочалось богослужіння Великої вечірні, після завершення якого Блаженніший Святослав (Шевчук) відслужив панахиду за загиблими воїнами і освятив пам’ятник знак.

Звертаючись до духовенства й мирян, присутніх на цій події, Глава УГКЦ зазначив, що, «творячи людину на Свій образ і подобу, Господь дав їй здатність пам’ятати». На думку Блаженнішого, встановлення пам’ятного знаку на стіні Катедрального собору у Дрогобичі є важливим з огляду на його виховну роль: «Цей знак будитиме нашу пам’ять, щоби ми залишалися собою, щоби наша Мати-Україна мала майбутнє».

Відтак владика СДЄ УГКЦ Ярослав подякував Блаженнішому Святославу і присутнім єпископам за спільну молитву та освячення пам’ятного знаку, який увіковічнить пам’ять Героїв Небесної Сотні та інших мучеників, котрі віддали своє життя за соборність і незалежність України.

Після Богослужіння відбувся Вечір пам’яті Героїв Україні, участь в якому взяли церковні хори, музичні колективи та парафіяльна молодь.

Участь в освяченні пам’ятного знаку Героям Небесної сотні взяли в. о. міського голови Дрогобича, секретар міської ради Тарас Метик, заступник голови ЛОДА Юрій Підлісний. Від громади Дрогобича Тарас Метик поклав квіти до барельєфа. Через рік і два місяці після трагічних подій на Майдані Дрогобич услід за багатьма іншими містами та селами України викарбував і свою вікопомну сторінку в національній книзі пам’яті революції Гідності.

Додамо, що цього ж дня Блаженніший Святослав разом з єпископами Постійного Синоду УГКЦ, який проходив у Дрогобичі, відвідали пам’ятку галицької дерев’яної архітектури кінця XV – початку XVI століть – церкву Св. Юра. Про історію та іконопис цього храму гостям розповів мистецтвознавець Левко Скоп.

Згодом члени Постійного Синоду УГКЦ відвідали музей «Тюрма на Стрийській» на території колишньої катівні НКВД-МГБ-КГБ СРСР. Тут владики помолилися і відслужили панахиду за невинно убієнними. Відтак старший науковий працівник музею «Дрогобиччина» Марія Головкевич розповіла про історію тюрми, де радянська влада катувала представників греко-католицького духовенства, інтелігенції, воїнів УПА та пересічних українців, на яких ставили клеймо «ворог народу».

Варто відзначити, що під час візиту на Дрогобиччину Блаженніший Святослав відвідав Реабілітаційний центр «Назарет» для узалежнених осіб, що розташований у с.Рихтичі, а також благодійного греко-католицький садочок «Ангелятко».

Кор. «ГЗ»

 

Перші кроки до оптимізації освіти

Середня наповнюваність класів у школах Дрогобича та Стебника наступного навчального року має становити 20 дітей. Таке рішення затвердив виконавчий комітет міської ради.

Як повідомив начальник відділу освіти Петро Сушко, вже тепер очевидно, що у багатьох школах 10-х класів не буде. Таким чином пройде природна оптимізація.

В.о. міського голови, секретар міської ради Тарас Метик доручив відділу освіти готувати пропозиції щодо оптимізації мережі на депутатську комісію для того, щоб це питання уже на початку травня розглянула сесія міської ради. Тарас Метик зауважив, що оптимізація – неминуча, оскільки це головна вимога державного керівництва до органів місцевого самоврядування.

 

Диференційований тариф діятиме місяць

22 квітня виконавчий комітет Дрогобицької міської ради, як і було заплановано, повернувся до розгляду питання про встановлення тарифу на маршрутних перевезеннях по місту.

Начальник відділу економіки Роман Корпан доповів, що робоча група, яка займалася вивченням цієї справи, рекомендує перейти до встановлення єдиного тарифу через місяць, оскільки є потреба провести конкурс на окремі маршрути й укласти договори з перевізниками.

Роман Корпан пояснив, що таким є перший крок до формування пакетних конкурсних пропозицій, а саме, щоб неприбуткові маршрути були поєднані з прибутковими. Адже треба виправляти тенденцію, коли на неприбуткові маршрути не має бажання виїжджати жоден перевізник.

Помічник народного депутата Б.Матківського Ольга Головкевич зачитала його депутатське звернення, у якому, крім зауваження про незадовільне здійснення пасажирських перевезень у Дрогобичі, були висловлені рекомендації щодо створення розширеної робочої групи для скрупульозного вивчення питання перевезень. Пропозиції Богдана Матківського секретар міської ради Тарас Метик доручив врахувати у затвердженому виконкомом рішенні.

Нагадаємо, диференційований тариф на більш і менш прибуткові маршрути у розмірі 2,50 і 3 грн. виконавчий комітет затвердив наприкінці березня.

 

Освятили реколекційний дім для священиків-емеритів

23 квітня у Дрогобичі на вул. Б.Козловського,57 відбулося освячення реколекційного дому для священиків-емеритів. Саме з цієї події розпочав свою роботу у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії Постійний Синод УГКЦ.

До Дрогобича з’їхалися поважні представники духівництва. Стрижневим моментом мав стати на приїзд на освячення Патріарха УГКЦ Святослава Шевчука, однак завадою цьому стала затримка у дорозі. Участь у церковних урочистостях взяв секретар міської ради Тарас Метик.

Чин посвяти реколекційного дому очолив владика Володимир Війтишин, Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський. З ним співслужили владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії Ярослав Приріз, владика, єпископ Нью-Вестмінстерський (Західна Канада) Кен, владика, секретар Синоду Єпископів УГКЦ Богдан Дзюрах, владика, єпископ-помічник СДЄ УГКЦ Григорій Комар, а також представники духівництва єпархії та багато інших гостей.

Як прозвучало у виступах, цей дім передусім служитиме для потреб священиків-емеритів. 23 квітня Постійний Синод розпочав робочі засідання, головною темою яких була підготовка до майбутніх Синоду Єпископів та VI сесії Патріаршого Собору, заплановані на серпень-вересень цього року в Івано-Франківську. Зауважимо, що Постійний Синод уперше проводить свої засідання на тернах Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

За матеріалами офіційного сайту міськради

 

На травневі свята – посилена безпека

24 квітня у Дрогобицький райдержадміністрації відбулося засідання Оперативного штабу з питання забезпечення державної безпеки напередодні та під час масових заходів 1 і 9 травня.

На засіданні були присутніми представники органів влади та правоохоронних структур.

Під час наради керівництво Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області та Дрогобицького МВ ГУ МВСУ у Львівській області наголошувало, що правоохоронні органи вже працюють у посиленому режимі щодо заходів безпеки 1, 2, 8 та 9 травня. Відтак, з метою уникнення можливих провокацій, співробітники МВС спільно із місцевими громадськими організаціями цілодобово патрулюватимуть потенційні об’єкти і місця проведення урочистих та інших масових заходів. Мешканцям Дрогобиччини слід бути пильними та при виявленні підозрілих осіб, транспортних засобів повідомляти правоохоронні органи – патрульні загони і чергові частини міліції за тел. 102, або чергового Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській обл. за тел.: 2-37-65, моб. (097) 117-73-15.

За інформацією правоохоронних органів

 

У селян зажевріла надія

Радехівський завод молочних виробів «Галичина» не розрахувався за збір молока у низці сіл Дрогобицького району. Не повернувши людям кошти за продукцію, працівники заводу просто не з’являються у селах.

Про це 28 квітня під час засідання сесії Львівської обласної ради повідомив депутат Михайло Задорожний. За його словами, компанія «Галичина» заборгувала людям десятки тисяч гривень за молоко. Наприклад, у селі Дорожів заборгованість сягає 20 тис грн., а у Волощі – 30 тис грн.

М.Задорожний заявив, що завод не розрахувався не лише за молоко, а має також борг перед людьми, які працювали у приймальних пунктах, та за оренду приміщень.

«Заборгованість – із жовтня 2014 року, тож тепер заготівельники просто покинули ці села та пішли збирати молоко в інші», - наголосив депутат, до якого масово звертаються обдурені селяни.

У коментарі Інтернет-виданню ZAXID.NET директор із заготівлі сировини «Галичини» Іван Щепанкевич зазначив, що компанія поверне селянам кошти за молоко у цьому році, а заборгованість виникла через втрати компанії на сході України.

Втім, Михайло Задорожний закликає селян, котрі потерпають через заборгованість молокозаводу, не чекати, а більш активніше відстоювати свої права.

 

Пільговиків поменшає

З 1 січня 2015 року набув чинності Закон України № 76-VIII від 28 грудня 2014 р. «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». Відповідно до Прикінцевих положень цього закону, передбачено з 1 червня 2015 року вилучення із законів права окремих категорій громадян на пільговий проїзд.

Пільги будуть збережені лише: інвалідам війни, учасникам бойових дій, інвалідам І та ІІ групи, дітям-інвалідам, дітям із багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, особам, які супроводжують дітей-інвалідів та інвалідів І групи, чорнобильцям І категорії та ІІ категорії (ліквідаторам), ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби, ветерани служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. Решта – втрачають таке право.

Ярослав ГРИЦИК

 

Наукове вшанування пам’яті та ідей Василя Іванишина

20 квітня 2015 року в Дрогобичі з ініціативи Дрогобицького осередку “Правого сектору”, кафедри української літератури та теорії літератури Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка та Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова відбулося чергове наукове вшанування пам’яті й актуалізація творчості відомого українського вченого і філософа, ідеолога українського націоналізму, засновника ВО “Тризуб” ім. С.Бандери Василя Іванишина (1944-2007).

Під патронатом провідника ВПР “Правий сектор” Дмитра Яроша на філологічному факультеті ДДПУ було проведено теоретико-методологічний семінар “Героїчне в літературі і філософії” (голова оргкомітету – професор Петро Іванишин) із залученням дослідників із Києва, Львова, Чернівців, Полтави, Дрогобича.

У рамках семінару у приміщенні Дрогобицької центральної міської бібліотеки відбулася зустріч студентів та громади міста із відомим українським філософом, істориком, публіцистом, директором видавництва “Астролябія”, редактором мілітарного альманаху “Цитаделя” Олегом Фешовцем. О.Фешовець репрезентував низку актуальних видань філософської, історичної та мілітарної тематики, зокрема, праці К.Юнга та Ф.Ніцше, героїчні твори Джона Толкіна, український переклад “Божественної комедії” Данте, а також важливий у вишкільному плані двотомник майора швейцарської армії Ганса фон Даха “Тотальний опір”.

Прес-служба НІЦ ім. Д.Донцова

 

Учасникам АТО – матеріальну допомогу

22 квітня у мармуровій залі ратуші в. о. міського голови, секретар міської ради Тарас Метик вручив матеріальну допомогу учасникам АТО.

Т.Метик наголосив, що це маленька фінансова дещиця порівняно з безмежністю подяки, яку громада міста висловлює своїм героям і захисникам. Матеріальна допомога надана за зверненнями учасників АТО. Загальна сума становить 32 тис грн., її отримала 51 особа.

За матеріалами офіційного сайту міськради

 

Уряд Яценюка відродить вітчизняне сільськогосподарське машинобудування 

«Україна – ключовий гравець на світовому ринку продовольства. Контроль над ринком продовольства в світі, постачання дешевих і якісних продуктів харчування в Україні – це ті можливості, якими ми маємо скористатися», - заявив Яценюк на зустрічі з аграріями.

Через війну наша країна втратила чверть економіки, сотні гектарів орної землі, на якій нині «господарюють» терористи, ще сотні гектарів заміновано і відлуння війни щотижня забирає життя селян на Донбасі. Так, минулого тижня на міні, поставленій терористами, підірвався тракторист із Артемівського району. Селяни остерігаються виїжджати в поля, аби не стати легкою мішенню бойовиків. Але попри проблеми, спричинені війною й економічними негараздами через неї, Україна, за прогнозами експертів агропромислового сектору, свої позиції на ринку продовольства не здасть, а, найімовірніше, ще й посилить.

Особливо це стосується експорту зернових. Сьогодні Україна посідає 2-е місце за обсягами експорту фуражного зерна, 3-є – за обсягами експорту кукурудзи, 5-е – ячменю, 6-е – пшениці. У лідерах наші аграрії і в інших напрямках, приміром, п’ятий рік поспіль українці утримують більше половини ринку соняшникової олії.

Утім є й проблеми, і пов’язані вони з тиском з боку Росії. Росіяни відмовилися купувати нашу молочну продукцію, сподіваючись, що українська молочна галузь «ляже». Але й тут Путін прорахувався. Блокада дала можливість нашим виробникам наростити обсяги експорту молока та згущених вершків до Казахстану, Панами, країн Азії та Африки, масла – до Грузії, Казахстану, Вірменії. Найбільшого удару через кремлівські витребеньки зазнали виробники сирів, проте і вони замість російського ринку вийшли на ринок Узбекистану й Ізраїлю.

Але, окрім російських заборон, є ще одна проблема – і вона у психології наших селян. Молочники і тваринники не повною мірою використали квоти, люб’язно надані Україні партнерами з Євросоюзу ще до вступу в дію угоди про економічну асоціацію. Причина – технічні бар’єри (санітарні норми) щодо якості і безпечності молочних і м’ясних продуктів. Сільгоспвиробники, які мислять категоріями майбутнього, ці технічні бар’єри подолали самостійно і змогли непогано заробити. Приміром, виробники курятини. Ті ж, хто живе вчорашнім днем і лише киває на владу (мовляв, «не створює умов»), втратили нагоду вийти на європейський ринок. Й мати від того суттєвий зиск.

У сільському господарстві, як і в будь-якому іншому бізнесі, – під лежачий камінь вода не тече. Це добре усвідомили аграрії Київщини, які знайшли ефективний спосіб економії, а отже, і додаткового заробітку – для посівної вони використовують техніку вітчизняного виробництва. Днями ці господарства відвідав Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Головному урядовцю показали, як працюють наші сівалки кукурудзи, трактори харківського виробництва і трактори спільного з білорусами виробництва. Виявилося, що економія не лише в нижчій ціні цієї техніки порівняно з імпортною, але й у менших витратах паливно-мастильних матеріалів. Прем’єр після ознайомлення з роботою господарств заявив: Уряд виділяє 300 млн грн. на компенсацію процентної ставки за кредитами для малих і середніх сільгосппідприємств, а у другому півріччі буде компенсація процентної ставки на придбання саме української техніки. «Розумію, що це не так багато. Але половину від ставки Національного банку ми будемо компенсувати малим і середнім фермерам. Фактично 15% на кожен кредит ми будемо дотувати для того, щоб ви якось могли справитися з дорогим ресурсом», – звернувся Яценюк до представників сільськогосподарських підприємств. І отримав від них розуміння і підтримку. Адже що зараз потрібно нашому селянинові? Інвестиції, дешеві кредити і державна допомога. Компенсація процентних ставок якраз і є цією допомогою.

Але в цьому питанні й Уряд і аграрії мають діяти заодно. Ми дожилися до того, що, входячи до трійки найбільших експортерів зернових (вище нас лише США та ЄС), водночас сіємо, жнивуємо, зберігаємо зерно на імпортному обладнанні. Тобто, купуємо його за долари і євро. Або ж техніку купують посередники і здають у лізинг. А ми ще питаємо: чому німецький фермер заробляє за сезон сотні тисяч євро, а наш, доки посіє, збере, продасть і віддасть всі борги, залишається з латкою на штанях.

Компенсацією процентної ставки Уряд намагається стимулювати фермерів купувати вітчизняну техніку і таким чином дати поштовх українському сільськогосподарському машинобудуванню. Бо у нас, виявляється, із загальної кількості придбаних у 2014 році зернозбиральних комбайнів – 94% іноземного виробництва, тракторів – 78%. І це при тому, що є свої заводи, які простоюють без замовлень. А так не має бути. Принаймні, якщо наші фермери не хочуть, щоб їх з ринку витіснили китайці чи, боронь Боже, росіяни. Адже і одні, й інші сіють і жнивують здебільшого своїми тракторами, сівалками і комбайнами. Невже ми від них гірші?!

Оксана МАРЧУК

 

БЕРЕЖІТЬ ЗІР ДІТЕЙ!

Світ, в якому ми живемо, нескінченно різноманітний, різнобарвний і чудовий. Пізнаємо його найважливішим органом відчуття – очима. Варто закрити очі – і зникнуть голубе небо, зелена трава, людина втратить орієнтацію в просторі, стане безпорадною. Бачити – означає відрізняти світло від темряви, друга від ворога, кольори, їх відтінки, пізнавати світ, навколишнє середовище, розширювати свій світогляд.

Зір для людини – величезна цінність, бо 9/10 інформації, яка надходить до людини, сприймається очима, і недарма, маючи на увазі дуже цінне, кажуть: бережи, як зіницю ока. Адже при сучасному прогресі і швидкому темпі життя визначати співвідношення предметів, швидко оцінювати ситуацію і виконувати якісь дії нам допомагають наші очі. Для розвитку дитини очі мають чи не найбільше значення – формується її характер, складаються взаємовідносини з навколишніми бо, розуміючи свою неповноцінність, дитина стає замкнутою, відчуженою, що звужує коло друзів, знайомих, обмежує вибір майбутньої професії.

З раннього дитинства дорослі мають правильно формувати роботу очей: над колискою підвішувати яскраві, кольорові, недрібні іграшки на відстані 20-30 см, щоб дитина не придивлялася зблизька до них. З віку 2-3 років, залежно від розвитку дитини, можна перевіряти зір: малюки розрізняють ялинку, коника, літак, зірку, автомобіль. У такому віці окремі діти знають навіть деякі букви, читають, чим тішать батьків, родичів. Але у них ще не повністю розвинене око, швидко втомлюється, і розплата за це – поява у таких “вундеркіндів” ранньої короткозорості, інколи можуть бути ячмені, запалення повік.

У віці 5-7 років різко зростає навантаження – діти в школі вчаться писати, читати, дуже важливо у цей час дещо зменшувати зорову роботу – телевізор до 20-30 хв. на день, відстань від глядача до нього повинна бути до 2-3 м. Дуже втомлюють очі комп’ютерні ігри.

Особливу увагу потрібно звернути на правильну осанку під час приготування уроків. Обидві руки мають бути на столі, голова тримається прямо, спина має впиратися в спинку стільця, відстань від очей до зошита, книжки – не менше 30-35 см. Робочий стіл школяра має стояти в світлій частині кімнати, освітлюватися настільною лампою потужністю не менше 60 Вт. Готувати домашні завдання потрібно не за “один прийом”, а розділити їх на декілька “уроків” по 20-30 хв., з перервами між ними по 10-15 хв.

Велике значення має загальний стан здоров’я дитини. Отож з раннього віку дітям часто потрібно бути на свіжому повітрі, бавитись у рухливі ігри, займатися ранковою гімнастикою, відвідувати спортивні секції.

При ознаках втоми очей – болю голови, свербіння, подразнення повік, частого покліпування – необхідно звертатись до очного лікаря, бо легше попередити хворобу, ніж потім її вилікувати.

Віктор ГОНТА, дитячий офтальмолог

 

Аби збільшити шанси перемогти недугу...

З нагоди Всеукраїнського Дня боротьби з меланомою (24 квітня) та з метою ранньої діагностики і профілактики онкологічної патології раку шкіри на Львівщині проводиться низка заходів щодо первинної та вторинної профілактики раку шкіри за підтримки МОЗ України та департаменту охорони здоров’я ЛОДА.

Зокрема: надання безкоштовної консультативної допомоги щодо необхідності ранньої діагностики родимок (первинна профілактика); проведення безкоштовного скринінгового обстеження осіб з наявністю новоутворів шкіри за допомогою спеціального сучасного обладнання – дерматоскопа (вторинна профілактика). 

Меланома – одне з найнебезпечніших онкозахворювань. Щороку у світі лікарі діагностують майже 200 тис нових випадків меланоми. Хвороба стрімко поширюється і щорічно забирає до 37 тис життів. Жертвами стають люди різного віку, але останнім часом – це переважно молодь 20-30 років.

Меланому зазвичай складно розпізнати, зокрема, важко знайти відмінність між нею та звичайною родимкою. Тому для виявлення симптомів хвороби на ранній стадії існує спеціальна абревіатура АККОРД, де:

А – асиметрія (родимку умовно можна розділити на дві рівні частини); К – краї (повинні бути рівні); К – кровоточивість; О – окрас (рівномірний); Р – розмір (що більша родимка, то небезпечніша); Д – динаміка (будь-які зміни – колір, краї, тріщини тощо).

Меланома у більшості випадків – це пігментована пухлина, яка має чорне, коричневе або сіре забарвлення. Однак відомі випадки і депігментованих меланом.

Є такі форми раку шкіри:

Плоскоклітинний – розвивається з плоских клітин поверхневого шару епідермісу.

Базально-клітинний (базаліома) – виникає при атиповому переродженні базальних клітин епідермісу, що мають округлу форму і розташованих під шаром плоских клітин.

Профілактичні заходи, спрямовані на попередження раку шкіри, полягають у захисті шкіри від впливу несприятливих хімічних, радіаційних, ультрафіолетових, травматичних, термічних та інших впливів. Слід уникати відкритих сонячних променів, особливо в період найбільшої сонячної активності, використовувати різні сонцезахисні засоби.

Важливо спостерігати за пацієнтами з передраковими захворюваннями шкіри. До передракових станів належать: еритроплакія Кейра, хвороба Боуена, пігментна ксеродерма, лейкоплакія, стареча кератома, шкірний ріг, меланоз Дюбрейля, пігментні неуси, хронічні запальні ураження шкіри. Регулярні огляди дерматолога або дермоонколога в таких випадках необхідні для вчасного виявлення ознак переродження захворювання на рак шкіри.

Ініціаторами проведення заходу є Українська асоціація лікарів – дерматовенерологів та косметологів, Інститут дерматокосметології доктора Богомолець, громадська організація «Стоп меланома!». На Львівщині до проекту залучені дерматологічні заклади Львова та області, а також працівники кафедр сімейної медицини, дерматології, венерології ЛНМУ ім. Д.Галицького.   

Мета акції – привернути увагу людей до небезпеки тривалого перебування на сонці, а також проведення обстеження для раннього виявлення раку шкіри. Це значно збільшує шанси перемогти хворобу.

У рамках Всеукраїнського Дня меланоми 15-30 квітня 2015 р. медики інформують населення про необхідність ранньої діагностики родимок та безкоштовно проводять скринінгове обстеження спеціальним сучасним обладнанням – дерматоскопом.  Усі бажаючі можуть безкоштовно обстежитися у лікаря-дерматолога й отримати відповіді на запитання.

Обстеження під час акції виявлення раку шкіри можна пройти в таких медичних закладах: Дрогобицька міська лікарня №3, вул.Трускавецька,67; Дрогобицька міська лікарня №5, вул.Б.Козловського,81; Львівський обласний комунальний шкірно-венерологічний диспансер №1, м.Львів, вул.Є.Коновальця,1 (поліклінічне відділення), тел. (032) 238-56-42; Обласний комунальний шкірно-венерологічний диспансер – с.Сокільники, вул. Д.Галицького 2 (ІV відділення), тел. (032) 227-03-30; Львівський шкірно-венерологічний диспансер №2 – м.Львів, вул.Замарстинівська,83 (поліклінічне відділення), тел. (032) 252-03-49. Усі заклади забезпечені діагностичним обладнанням і персоналом з високим рівнем підготовки.

С.ГЕРІЙ, лікар із променевої терапії ДМЛ №3

Я.Стрийський, головний лікар онколікарні

 

Великдень у Центрі «Сонечко»

Щороку, з настанням весни, ми з нетерпінням чекаємо одне з найважливіших християнських свят – Великдень. Воно є символом чистоти, духовного піднесення, адже, готуючись до свята, ми наводимо чистоту не тільки у своїх домівках, але й у душі. І почувши урочисте привітання «Христос Воскрес!», наша душа наповнюється безмежною радістю і неймовірним спокоєм. Навіть люди з певними фізичними вадами (слуховими, зоровими, розумовими) відчувають цю атмосферу величного свята.

Залунав Великодній дзвін і в Реабілітаційному центрі дітей-інвалідів «Сонечко», що у Трускавці. Дітки разом із працівниками Центру заздалегідь готувалися до Світлого дня Христового Воскресіння. Напередодні свята провели різні конкурси: «Вербова гілочка», «Розмалюю писанку», підготували виставку великодніх композицій за участю не тільки дітей, але і їхніх батьків. Особлива подяка пані Ліді із Підбужа за вагомий внесок у підготовку до свята. До речі, вона залюбки вчить наших дівчаток українській вишивці, а подаровані нею вишиті образи прикрашають кімнати Центру.

Особливо запам’яталося Свято Воскресіння Христового для Максимка із м.Стаханов Луганської області, який знайшов у нас справжніх друзів серед галицької дітвори. Така підготовка до свята і саме святкове дійство, в яких він брав активну участь, для нього було вперше і запам’ятається надовго. Треба було бачити і чути, з яким натхненням і як зворушливо він декламував вірші українською мовою, яку успішно у нас вивчає.

Завітали на наше святкування і гості з Бельгії та Румунії, які були приємно вражені нашими великодніми традиціями, душевною атмосферою у Центрі, де дітки почувають себе як удома. Уже вкотре вони побували у нашому Центрі. Співпрацюючи з педагогічним університетом ім. І.Франка, вони постійно цікавляться нашим Центром, діляться з нами своїм досвідом соціальної реабілітації неповносправних дітей. Завдяки їхній спонсорській допомозі придбані сучасне масажне ліжко, швейні машини, невеличкий кінотеатр, комп’ютер і відеокамера. Дітки приготували для них святкові подарунки, виготовлені своїми руками. А батьки подарували український і великодній вишиті рушники та нашу традиційну паску.

Хай це Вічне Свято воскресить надію у наших серцях на світле, радісне і мирне майбутнє. Христос Воскрес!

Галина АНДРІЯШИН, вихователь Центру

 

Турнір юних істориків: змагання ерудитів

Цьогорічний Всеукраїнський турнір юних істориків шкіл Дрогобича вперше проходив на базі історичного факультету ДДДПУ ім. І.Франка (у минулі роки базою проведення турніру слугували школи).

Перед початком заходу професор Леонід Тимошенко розповів гостям коротку історію факультету, акцентував на цікавих моментах життя студентів-істориків під час навчання, охарактеризував наукову роботу викладачів та міжнародні зв’язки закладу.

Турнір як командне інтелектуальне змагання – цікавий, неординарний захід для реалізації творчого пошуку старшокласників. Адже дискусійні питання підібрані так, що для їхнього висвітлення потрібно перечитати не тільки багато літературних, архівних джерел (відомих і мало знаних), а й висловити своє бачення проблеми.

У турнірі взяли участь школярі ЗОШ №№ 1, 2, 3, 4, 5, 10, 14, 15, 16, 17, 18, гімназії. Найкращими стали: Антон Лук’янченко (гімназія), Олександр Кізло (гімназія), Ігор Розлуцький (ЗОШ №17), Ольга Яцуляк (ЗОШ №1), Юлія Солтисяк (ЗОШ №4), Богдан Пагута (ЗОШ №4), Марта Дзіндзюра (ЗОШ №10), Іларіон Паньків (ЗОШ №15), Богдана Воят (ЗОШ №16), Діана Грицай (ЗОШ №10), Анна Бірюкова (ЗОШ №4), Роман Федуняк (СШ №2), Христина Нога (ЗОШ №14), Юлія Будинкевич (ЗОШ №14), Тетяна Оринчак (ЗОШ №14), Діана Кахнич (ЗОШ №17).

Під час фіналу найбільш дискусійними для команд виявилися такі з 15-ти запропонованих тем: «Русько-печенізькі стосунки: зиґзаґи історії або чому вороги стають союзниками?», «Епоха Відродження в Україні: участь у європейському культурно-філософському русі чи кардинальна зміна парадигми світобачення», «Данило Апостол: гетьман-реформатор чи конформіст». Гострі дебати, обґрунтованість тверджень та переконань команд під час протистоянь показали добрі знання учасників турніру, а це, відповідно, перешкоджало журі обрати найкращого поміж них. Та незважаючи на це, після тривалого обговорення журі оголосило результати: перемогу у турнірі здобула команда юних істориків Дрогобицької гімназії. Зі складів команд-фіналістів обрали найкращих представників для наступного етапу турніру – обласного. Ними стали: Антон Лук’янченко, Олександр Кізло, Ольга Яцуляк, Ігор Розлуцький, Богдан Пагута.

Для дрогобицької команди обласний турнір 4 квітня пройшов блискавично, динамічно, яскраво, хоча і з неабияким хвилюванням. Напружену роботу юних знавців-істориків високо оцінили члени журі. Наша команда, обігравши у півфінальному раунді сильних суперників, вийшла до фіналу і виборола ІІ місце. Троє членів нашої команди (Антон Лук’янченко, Ольга Яцуляк, Ігор Розлуцький) увійшли до збірної Львівської області для участі у Всеукраїнському турнірі юних істориків.

Організатори турніру вдячні членам журі, викладачам Дрогобицького державного педагогічного університету за співпрацю, а саме: Світлані Ярославівні Білій, Оксані Павлівні Тимошенко, Руслані Петрівні Попп, Василеві Ігоровичу Меньку, Ірині Григорівні Лозинській, Богданові Орестовичу Лазораку, Володимирові Миколайовичу Галину та вчителям шкіл – керівникам команд: Г.Р.Мідик, О.Т.Півалі, О.М.Сливінській, Л.А.Захарії, М.П.Гушоватій, М.О.Турко, О.І.Татарчуку, В.Р.Бобик, Ю.Р.Косовському, М.В.Марченку.

Наталія ПИЛИПІВ, методист із роботи з обдарованою молоддю при ПДЮТ

 

Патріотичний дарунок

Із Дрогобича на Схід України відбула посилка – майже 70 синьо-жовтих прапорів. Пакунок національної символіки – дарунок для міста Слов’янськ.

- Отримавши прохання від активістів цього міста, ми не вагаючись вирішили бодай символікою висловити солідарність і підтримку, - зазначив в. о. міського голови Дрогобича Тарас Метик.

70 стягів розміром 1 на 1,40 м. на прохання відділу економіки міськради пошило приватне підприємство «Мак».

За матеріалами офіційного сайту міськради

 

Бережіть ліс від вогню!

Настала тепла пора. У цей період ми намагаємося провести вихідні на природі, у лісі чи лузі, біля річки. Основним ритуалом такого відпочинку є розведення вогню. Іскра, непогашені сірник, цигарка можуть спричинити пожежу, особливо за спекотної погоди. У народі кажуть, що з одного дерева можна зробити мільйон сірників, а одним сірником можна знищити мільйон дерев.

Слід суворо дотримуватися вимог пожежної безпеки у лісах. Забороняється розкладати вогнище під деревами, а також перед тим не обкопавши його смугою, не вужчою ніж 50 см, кидати непогашені сірники та цигарки.

ГРОМАДЯНИ! Будьте обережні з вогнем у лісі! Не дозволяйте дітям гратися з вогнем. Якщо ж виникла пожежа, негайно повідомте про це в пожежну охорону і приступіть до гасіння. Не дайте вогню розповсюдитись на значну площу, чи перейти на верхівки дерев – тоді вогонь загасити практично неможливо.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від семи до двадцяти неоподаткованих мінімумів громадян.

А.ЖИВЧИН, провідний інспектор Дрогобицького РВ ГУ ДСНСУ у Л/о

 

P.S.

Чи знизять ціни на ліки?

Цікавий ми народ: як тільки на порозі свято, то відразу ціни на харчі підвищуються на декілька відсотків, або, коли у двері «постукає» криза, тоді знову люди чухають потилиці.

Особливим даром накручувати ціни у фармакологічній сфері наділені всі її підрозділи до найнижчої ланки – аптек. Навіть на елементарні пігулки від серця є значна накрутка, не кажучи уже про групу ліків, які належать до розряду суперефективних. Аптекарі на тлі безгрошів’я підвищують свій добробут семимильними кроками.

У суспільстві вже почали глузувати із задекларованих заяв щодо реформ в охороні здоров’я і зокрема з його міністра Квіташвілі. Очевидно, ці протестні настрої завітали і до Кабміну, бо уже найближчими днями там обіцяють прийняти кардинальні заходи щодо зниження цін на ліки. Тепер головне, щоб і на місцях влада, громадські організації тримали руку на пульсі цих нововведень. А у випадку ігнорувань законодавчих актів позбавляли аптек-винуватців ліцензії. До речі, у Дрогобичі лише у громадському секторі функціонує 50 аптек, а в медустановах (їх є по декілька в кожній) – теж не один десяток.

В.Т.

 

СПІВЧУВАЄМО

Генеральний Консул РП у Львові Ярослав Дрозд із дружиною та працівниками консульства висловлюють своє глибоке співчуття родині, близьким, друзям та громаді м.Дрогобич з приводу смерті Альфреда Шраєра – прекрасного скрипаля і співака, визначного діяча польської культури та учасника українсько-польсько-єврейського діалогу, удостоєного Офі-церського Хреста Ордену Заслуги Польщі та Золотої Медалі Заслужений для польської культури «GLORIA ARTIS».

***

Дрогобицька міська рада та її виконавчий ко-мітет сумують з приводу смерті визначного дрогобичанина, знаного далеко за межами України скрипаля Альфреда Шраєра і висловлюють глибоке співчуття рідним покійного та усім, хто знав цю непересічну особистість.Создан 30 апр 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником