ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 8 травня 2015р.
Дрогобич: день за днем

КП «Дрогобичводоканал» отримало попередження від ПАТ «Львівобленерго» про можливе відімкнення електроенергії на об’єктах водозабору у Гірному 13 травня. Про це повідомив начальник «Дрогобичводоканалу» Роман Шагала. У травні за електроенергію потрібно сплатити 1,9 млн грн. Тож знову засідатиме робоча група щодо врегулювання сплати заборгованості ТзОВ «Трускавецький водоканал» Дрогобичеві за спожиту воду.

***

У Дрогобичі з вулиці Трускавецької розпочали поточний ремонт доріг. На черзі – вул. Стрийська та інші. На все це у міському бюджеті передбачено лише 800 тис грн. До вул. Самбірської ремонтники візьмуться у липні після тендерних процедур та облаштування дощової каналізації.

***

Німецька компанія «INSIL» має бажання звести у Дрогобичі сучасний сміттєпереробний завод. Вартість проекту – 60 млн євро. Потужність заводу – переробка 100 тис тонн сміття на рік. При заводі німецькі партнери хочуть запустити тепличне та холодильне господарство, подаватимуть до найближчої котельні підігріту до 70 градусів воду. Такі проекти «INSIL» уже реалізовує у Житомирі, Кременчуку та Нововолинську.

Інвестори просять в оренду ділянку на 49 років. Їм запропонували територію на перехресті вул. С.Наливайка та Гайдамацької. Цікаво, що завод практично не матиме атмосферних викидів, міська скарбниця щороку отримуватиме 1 млн грн. орендної плати. Якщо дрогобицькі депутати «благословлять» цей проект, то у вже червні німці готові взятися за справу і завершити її за 18 місяців.

***

У День пам’яті і примирення 8 травня міська влада покладе квіти до Стіни плачу, пам’ятного знака «Борцям за волю України», військового меморіалу «Вічний вогонь» та пам’ятника дрогобичанину, герою Радянського Союзу Григорію Геврику.

Організація ветеранів Великої Вітчизняної війни планує окремо 9 травня провести мітинг біля Меморіалу слави. Секретар міської ради Тарас Метик попросив правоохоронців забезпечити в ці дні порядок і спокій.

***

7 травня депутати дрогобицької міської ради прийняли рішення про обрання першим заступником міського голови Петра Суди. Його кандидатуру депутати затвердили з другої спроби, перша була невдалою кілька місяців тому.

Петро Суда – теперішній депутат міської ради, колишній багаторічний керівник контрольно-ревізійного управління, має досвід роботи у дрогобицькій ратуші і, зокрема, на посаді першого заступника міського голови. Цю посаду він обіймав під час перебування міським головою Миколи Гука.

За матеріалами офіційного сайту міської ради

 

Герої не вмирають

«Не маємо права на байдужість», - такими прощальними були слова Богдана Вайди з рідними, коли вирушав на Майдан, не знаючи, що йде на смерть… Він, мешканець с.Летня, Герой Небесної сотні, Герой України навіки увійшов в історію села, показавши приклад патріотизму своїм сучасникам та нащадкам.

29 квітня у Летнянському навчально-виховному комплексі відбулися урочистості з нагоди відкриття на фасаді меморіальної дошки Богданові Вайді, якому день перед цим могло би виповнитися 50 років. Зі вступним словом виступила директор школи Надія Козар. Вона ознайомила присутніх із життєвим шляхом Героя і наголосила, що нащадки мають яскравий приклад для наслідування, бо він пожертвував собою заради нас, нашої мрії про краще майбутнє.

Школярі з гордістю і захопленням споглядали на орден Героя України, який продемонструвала директор школи.

Честь відкрити пам’ятну дошку надали побратиму Богдана Вайди, мешканцю Меденич Андрію Витрикушу, який був поруч в останні хвилини життя Б.Вайди.

Участь в урочистостях також взяли заступник голови РДА Іван Мізерник, заступник голови райради Роман Урбан. Учні школи підготували концертну програму, якою підтвердили, що в історії будь-якого народу є доленосні періоди. Маємо пам’ятати героїчні сторінки, якими за нашу свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі.

Герої не вмирають… Просто йдуть… Пам’ять про них житиме вічно у наших серцях…

Г.КОЗАР

 

На «Заліссі» посадили перше сімейне дерево

Відпочинковий комплекс «Залісся», який став улюбленим місцем дозвілля для дрогобичан та гостей, започатковує нову цікаву традицію.

Гості комплексу мають шанс зробити добру справу та залишити по собі гарну пам’ятку. З нагоди родинної дати чи події на «Заліссі» можна власноруч посадити деревце. Згодом спільними зусиллями на території, гостинно відведеній господарями комплексу, виросте парк, де кожен матиме живу пам’ятку – власне дерево.

Символічно перший  крок до майбутнього парку зробили молодята. 23 квітня з нагоди одруження молодий саджанець першого сімейного дерева посадили  мешканці Дрогобицького району Роман і Мар’яна Маліш.

Вл.інф.

 

Повага й шана матерям

У Дрогобичі до Дня матері запланована низка заходів.

Відділ cім’ї, молоді та туризму поштовими листівками привітає метерів-героїнь, яких у Дрогобичі – 68.

Зі словами вітань і символічними подарунками учасники «Школи лідера» навідають новоспечених матусь у міському пологовому будинку. У місті готують презентацію портретів, на яких краса і велич матері звеличена у мистецтві. Щиро і по-дитячому простодушно слова вдячності найдорожчим людям на Землі скажуть вихованці дошкільних закладів у відеоролику. Його відділ сім’ї, молоді та туризму поширить у місцевих ЗМІ.

За матеріалами сайту міської ради

 

Лісами блукає ведмідь

Ширяться чутки, що у лісах низинної зони Дрогобиччини з’явився ведмідь.

Лісівники та мисливці також мають реальні свідчення перебування ведмедя на території Броницького лісу.

Зараз оперативні групи у складі єгерів, лісників, ветслужби обстежують ліс. Тим часом мешканцям рекомендують обмежити перебування у лісі, який межує з Броницею, бути обережними та пильними. Якщо Вам щось відомо про місцеперебування ведмедя, повідомте керівника єгерської служби Петра Герича за тел. (067) 67-25-954.

 

Молитва за чисті душі, що злетіли в небо

На цю непересічну подію Дрогобиччина чекала не один місяць. 25 квітня цього року на посвячення пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні та Захисникам незалежності України прибули Блаженнійший Святослав, Отець і Глава УГКЦ та єпископи, члени Постійного Синоду.

На Вечорі пам’яті Героїв України звучали пісні та літературні читання, присвячені трагічним подіям розстріляного Майдану. Окрасою концерту став виступ творчих колективів та окремих виконавців Дрогобицького державного музичного училища імені Василя Барвінського. Без цього культурного осередку не обходиться жодна урочиста імпреза в житті міста.

На величний настрій налаштувало слухачів звучання «Гімну України» Михайла Вербицького та Молитви – Гімну «Боже Великий, Єдиний » Миколи Лисенка у виконанні хору ДДМУ ім. Василя Барвінського (керівник Богдан Бондзяк), народної студентської хорової капели «Gaudeamus» ДДПУ ім. Івана Франка (керівник – заслужений працівник культури України Степан Дацюк) та симфонічного оркестру ДДМУ ім. Василя Барвінського під орудою Петра Мартиніва. Щире зацікавлення викликали два твори заслуженого діяча мистецтв України, композитора Миколи Ластовецького, які виконав симфонічний оркестр музичного училища (диригент – Петро Мартинів). Невичерпна любов до краси рідного краю прозвучала в Увертюрі «Бойківська», а образний зміст Симфонієти «Памяті Героїв Крут» став співзвучний подіям сьогодення. Приємним відкриттям для багатьох присутніх став «Заповіт» Михайла Вербицького на слова Тараса Шевченка, який виконали хор ДДМУ ім. В.Барвінського (керівник Богдан Бондзяк), народна студентська хорова капела «Gaudeamus» ДДПУ ім. І.Франка (керівник – заслужений працівник культури України Степан Дацюк), Дрогобицький муніципальний чоловічий камерний хор «Боян Дрогобицький» (керівник – заслужений працівник культури України Петро Гушоватий), соліст Роман Локатир та симфонічний оркестр ДДМУ ім. В.Барвінського (керівник – Петро Мартинів, диригент – Степан Дацюк). А коли над майданом біля собору полинув народний плач «Гей, плине кача по Тисині» у виконанні студентського чоловічого квінтету ДДМУ ім. В.Барвінського, щемлива тиша запанувала довкола.

…Відзвучали останні звуки концерту, розходились вражені слухачі. І в серці кожного бриніли слова подяки до Героїв, які загинули за наш спокій на землі.

Ольга СЕНИК, музикознавець, викладач-методист ДДМУ ім.В.Барвінського 

 

Проблематика українського визвольного руху

Починаючи з 1990-х років, в Україні питання дослідження історії національно-визвольного руху ХХ ст. набуло особливої актуальності. У пошуках власної ідентичності, ідеології, вибудовування культурної політики і політики пам’яті українські владні мужі, а за ними й історики, філософи, політологи постійно зверталися до проблематики трактування й оцінок складної, насиченої фактами й суперечливими інтерпретаціями історії визвольної боротьби українців, особливо першої половини ХХ ст.

Проблему загострювала дотеперішнє панування радянських історичної пам’яті, міфів, ідеологічно-пропагандистських псевдонаукових штампів, котрі, з одного боку, ставали на заваді об’єктивному висвітленню складних історичних питань, з іншого – все ж стимулювали увагу до них дослідників та громадськості.

Навіть сьогодні, після прийняття Закону про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті (9 квітня 2015 р.) на сайті часопису “Критика” з’явився відкритий лист “науковців та експертів”, які, за словами Б. Червака, витягнули з історичної шухляди на світ божий нафталінні аргументи доби Сталіна і Брежнєва проти ОУН і УПА. Дискусії тривають, але історична правда, за нашим спостереженням, все ж перемагає. Її утвердженню, безумовно, сприяють численні форуми науковців-істориків, присвячені тематиці українського визвольного руху, котрі проводилися і проводяться в Україні та за кордоном. Наш рідний Дрогобич не залишився осторонь цих процесів. Ще у 2002 і 2007 рр. у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка відбулися конференції, присвячені 60- і 65-річчю УПА. У 2012 р. з нагоди 70-ї річниці УПА за ініціативи дрогобицьких науковців відбулася наукова конференція в Рожнятові.

Продовженням доброї традиції стало проведення 24 квітня 2015р. на історичному факультеті нашого університету Всеукраїнської науково-практичної конференції “Український визвольний рух (перша половина ХХ ст.): краєзнавчі контексти” (до 100-річчя від дня народження Миколи Фриза). Організаторами виступили кафедра нової та новітньої історії України ДДПУ ім.І.Франка (в.о. завідувача доц. М.Галів, доцент В.Ільницький), Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України (директор – проф. М.Литвин), Український інститут національної пам’яті (директор – к.і.н. В.В’ятрович). У конференції взяло участь майже 40 дослідників із Києва, Харкова, Кіровограда, Одеси, Львова, Івано-Франківська, Рівного, Тернополя, Дрогобича. Конференцію відкрив проректор з наукової роботи нашого університету проф. Микола Пантюк, який наголосив на актуальності порушеної проблеми, відзначивши цікавий факт: значна частина луганських і донецьких сепаратистів є випускниками історичних факультетів вищих навчальних закладів Луганська і Донецька. Відтак учений закликав до формування проукраїнського бачення історії нашої країни. До учасників конференції з вітальним словом звернулися колишній декан історичного факультету ДДПУ ім. І.Франка доц. Михайло Савчин, депутат Дрогобицької районної ради Василь Панів.

У пленарному засіданні взяв участь відомий український вчений, доктор історичних наук, професор Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка Володимир Сергійчук, виступивши з доповіддю про політичну діяльність Симона Петлюри у Львові. Висловлені ним думки, котрі учений влучно екстраполював на характеристику сучасних внутрішньо- і зовнішньополітичних реалій, викликали жваву дискусію серед присутніх дослідників. Учасники конференції взяли активну участь в обговоренні доповідей професорів В.Футали, П.Іванишина, О.Вишневського (Дрогобич), М.Кріля (Львів), доцентів І. Дрогобицького (Івано-Франківськ), М.Гладкого, В.Ільницького, О.Медвідь, Р.Попп (Дрогобич), аспірантів С.Волянюка (Тернопіль), І.Стамбола (Одеса), магістра В.Шевченка (Київ). Науковці дискутували питання вірогідності історичних джерел з історії українського визвольного руху, ефективності діяльності Української народної самооборони в Галичині і ОУН на східних теренах України, відзначили динамізацію суспільно-політичних процесів в сучасній Україні. Матеріали конференції опубліковані у спеціальному випуску фахового видання “Дрогобицький краєзнавчий збірник” (гол. редактор проф. Л.Тимошенко. – Дрогобич, 2015. – 504 с.).

Слід відзначити, що без допомоги доброчинців цей науковий захід, який уже отримав резонанс в Україні, не відбувся б. Фундаторами проведення конференції та видання збірника наукових праць виступили народний депутат України Ігор Васюник, депутати Дрогобицької районної ради Ростислав Герій, Михайло Кравець, Іван Матковський, Василь Панів, перший заступник голови Дрогобицької РДА Степан Рудницький, генеральний директор ТзОВ НВП “Сіріон” Юрій Демчишак, приватний підприємець Володимир Чернявський, власник ресторану “Холодний Яр” Ігор Миськів. Ці добродії власною підтримкою конференційних заходів у Дрогобичі ще раз довели, що без громадської взаємодопомоги, розуміння вагомості наукової історичної правди не можна вистояти не лише у військовому, але й ідеологічному, інформаційному, духовному протистоянні з російським агресором.

Микола ГАЛІВ, доцент,

Василь ІЛЬНИЦЬКИЙ, доцент,

історичний факультет ДДПУ ім.І.Франка

 

СВІТ СПОРТУ

Прорубали спортивне вікно в Європу

До 75-річчя Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка спортивна студентська футзальна ватага, у складі: М.Бадецького, В.Галясовського, М.Гарасим’яка, Т.Грицана, А.Дурди, А.Іщіва, Р.Колтка, І.Пенюка, Є.Петрика, М.Зварича, Р.Пігута, Т.Рудавця, В.Слуки, Р.Собка, А.Сов’яка, В.Сурника, Т.Тарасовича, В.Трусевича, М.Філіпова, Р.Шакальця, вперше в історії вишу стала чемпіоном України у згаданій дисципліні, зробивши приємний презент до ювілею ВНЗ усім, хто там працює і навчається.

У фіналі наші футзалісти здолали сумчан з рахунком 5:3. Ця перемога дала путівку дрогобичанам представляти Україну на чемпіонаті Європи серед університетів, який пройде у серпні в польському місті Познань.

Тож нині проректор, професор педуніверситету Микола Лук’янченко, тренери Іван Ільчишин і Роман Проць, мабуть, переймаються фінансовою стороною поїздки.

- Ми докладемо усіх зусиль, - запевнила ректор педуніверситету, професор Надія Скотна, - аби наші спортсмени не мали жодних проблем із участю у чемпіонаті Європи. Переконані, що нам підставлять плече меценати, колишні випускники, а нині заможні люди. Задіє свій вплив на ситуацію із збором коштів і наглядова рада університету.

Було би добре, якби посол України в Польщі Андрій Дещиця теж не оминув своєю увагою цей престижний турнір, вклавши і свою дещицю у надійне підґрунтя команди своїх земляків.

Володимир ТУРМИС

 

Наші акробати – чемпіони України!

23-26 квітня у Києві проходив чемпіонат України зі стрибків на акробатичній доріжці серед юнаків та дівчат 2001-06 р.н.

До збірної юнацької команди Львівщини увійшли лише представники Дрогобицької ДЮСШ: Михайло Лесишин (ЗОШ №5), Максим Котик (гімназія), Ігор Буштин (ЗОШ №1), Олег Мазурик (ЗОШ №4), а серед дівчат – Катерина Ярема (ЗОШ №16), в особистих змаганнях – Анна-Марія Вагіла (ЗОШ №4).

Одночасно з чемпіонатом України проходили Всеукраїнські особисті змагання серед спортсменів ДЮСШ 1999-2000 та 2007-2008 р.н., у яких взяли участь Віталій Войтів (ЗОШ №14), Євгенія Жгута (ЗОШ №16) та Ольга Котик (ЗОШ №1).

Після попередніх змагань наші юнаки третіми увійшли до фіналу п’яти кращих команд із п’ятнадцяти, а дівчата – на сьомому місці. У фіналі наші спортсмени були найкращими: витримали психологічне навантаження, відмінно виконали вправи, отримали найвищі оцінки і стали чемпіонами України! У нагороду – дипломи Міністерства молоді та спорту України і золоті медалі.

Учасники Всеукраїнських змагань боролися за право виступати у фінальній частині турніру.

Наступного дня проводили індивідуальні змагання з багатоборства. Наші Михайло Лесишин (вікова група 2001-02 р.н.) та Олег Мазурик (вікова група 2003-04 р.н.) увійшли до фіналу, де змагалися по вісім кращих спортсменів. Вони обидва виконали найскладніші вправи, отримали найвищі оцінки суддів і стали чемпіонами України. Друга золота медаль заслужено засяяла на їхніх грудях.

А наші наймолодші учасники змагань увійшли до фіналу, впевнено виконали вправи, і Євгенія Жгута посіла перше місце, а Ольга Котик – друге, перемігши решту своїх одноліток. Віталію Войтіву було нелегко змагатися з досвідченими спортсменами, але він зумів увійти до фіналу і в підсумку посів почесне друге місце. На п’єдесталі пошани вони отримали золоту та дві срібні нагороди.

У третій день спортсмени змагалися у фіналі з окремих вправ. У підсумку Михайло Лесишин виборов третє місце (друга вправа), Віталій Войтів – також третє місце (перша вправа).

Усі ці спортивні досягнення – результат наполегливої праці учнів та їхніх тренерів: Жанни Жгути, Оксани Жгути, Тетяни Вагіли та Романа Веклюка.

Учні Дрогобицької ДЮСШ здобули великий спортивний досвід, ознайомилися зі столицею нашої держави на екскурсії, відвідали зоопарк та Хрещатик.

Кор. «ГЗ»

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

Як ми платимо податки

Упродовж першого кварталу платники податків Дрогобиччини перерахували до Державного бюджету майже 2,7 млн грн. військового збору.

У березні для зміцнення обороноздатності країни сплачено понад мільйон гривень.

Справляння військового збору продовжено до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Цей обов’язковий платіж запроваджено з серпня минулого року за ставкою 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування. З січня 2015 року розширено базу оподаткування військовим збором, зокрема, оподаткуванню підлягають всі доходи, з яких утримується податок на доходи фізичних осіб.

***

За чотири місяці 2015 року платники податків, які перебувають на обліку у Дрогобицькій ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області сплатили 161,2 млн грн. єдиного соціального внеску.

У тому числі: юридичні та фізичні особи, які зареєстровані у Дрогобичі та Дрогобицькому районі перерахували 87,9 млн грн., суб’єкти господарювання Бориславського відділення Дрогобицької ОДПІ – 36,6 млн грн., платники податків Трускавецького відділення – 36,7 млн грн. Розрахункові показники виконано на 105,4%. Приріст надходжень з початку року складає 8,3 млн гривень. Порівняно з минулим роком надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування зросли на 8,6 млн гривень.

Нагадуємо, що тепер більше платників єдиного внеску отримали право на застосування понижувального коефіцієнта до ставки єдиного внеску. Для цього необхідно виконати умови, передбачені Законом від 2 березня 2015 р. №219-VIII.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

До уваги громадян!

Сектор з питань запобігання та виявлення корупції є структурним підрозділом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області. Керівник сектору з питань запобігання та виявлення корупції підзвітний начальнику ГУ ДСНСУ у Львівській області та підзвітний і підконтрольний начальнику Відділу власної безпеки та протидії корупції ДСНСУ.

Основні завдання Сектору:

1) участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері профілактичної діяльності з питань боротьби з корупцією, хабарництвом, зловживанням службовим становищем та іншими правопорушеннями з боку осіб рядового і начальницького складу та працівників ГУ, пов’язаним з виконанням службових обов’язків;

2) здійснення заходів, спільно з правоохоронними органами, спрямованих на захист та забезпечення безпеки посадових осіб ГУ;

3) виявлення й попередження, самостійно або спільно з правоохоронними органами, фактів злочинних дій, корупції, зловживання службовим становищем та інших правопорушень особами рядового і начальницького складу та працівниками ГУ; забезпечення всебічної й об’єктивної перевірки та внесення пропозицій щодо реагування на них;

4) здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання корупції, зловживання службовим становищем та інші правопорушення особами рядового і начальницького складу та працівниками ГУ, усунення чинників, що допускають можливе їх виникнення;

5) участь у попередженні проникнення до кадрового складу ГУ осіб, які мають злочинні наміри, розроблення заходів, спрямованих на вдосконалення перевірки кандидатів, що підлягають призначенню на посади в ГУ;

6) участь у проведенні заходів контролю за організацією захисту інформації з обмеженим доступом у ГУ;

7) здійснення заходів контролю за дотриманням особами рядового і начальницького складу та працівниками ГУ норм чинного законодавства.

Електронна адреса сектору з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДСНСУ у Львівській області: sbtzpk@mns.lviv.ua, контактний телефон сектору: (032) 270-71-98.

Телефон довіри ГУ ДСНСУ у Львівській області: (032) 255-42-01. Телефон довіри ДСНС України: (044) 289-12-41.

Б.МИЩАТИН, провідний фахівець Дрогобицького РВ ГУ ДСНСУ у Львівській обл.

 

Пам’яті легендарного дрогобичанина Альфреда Шраєра

25 квітня 2015 року у Варшаві після тяжкої хвороби помер Альфред Шраєр – легенда нашого міста, чудовий співак і скрипаль, учень всесвітньовідомого письменника і художника Бруно Шульца.

Він був свідком міжвоєнної епохи, яка відійшла разом із ним. Був шляхетним взірцем цієї багатомовної, багатокультурної і багатовизнаннєвої доби – того „золотого віку” різних народів, коли ще тоталітарні режими не знищили його.

Альфред Шраєр народився 8 травня 1922 року у Дрогобичі, раннє дитинство провів у містечку Неґловіце поблизу Ясло. З 1932 року навчався у дрогобицькій ґімназії ім. Генрика Сенкевича, де його учителькою польської мови була наречена Бруно Шульца Юзефіна Шелінська, згодом продовжив навчання у ґімназії ім. Владислава Яґайла, де його учителем малювання та трудового навчання був Бруно Шульц. Під час Другої світової війни утратив усіх своїх рідних, яких знищили німецькі нацисти. Був в’язнем кількох німецьких концтаборів (Плашів, Гросс-Розен, Бухенвальд, Ляйпціґ), дивом залишився живим – часто розповідав, що допомогли йому вижити технічні уміння, яких набув завдяки Бруно Шульцові на уроках трудового навчання.

1946 року Альфред Шраєр повернувся до Дрогобича і – подібно як його учитель Бруно Шульц – ніколи не хотів покинути цього міста, яке любив і досконало знав його історію, хоча життя й пропонувало інші можливості. Викладав у Дрогобицькому музичному училищі ім. Василя Барвінського. 1991 року разом із Марією Галяс заснував польський молодіжний хор „Відродження”. Навчив дітей польських колядок, що їх вони заспівали у костелі св. Бартоломія на перше Різдво, коли костел було повернуто дрогобицьким вірянам-католикам. Як зазначила у прощальному листі з Альфредом Шраєром Міністр Культури та Національної Спадщини РП Малґожата Оміляновська, він був „винятковою постаттю. Був євреєм і поляком”. Альфред Шраєр був нагороджений золотою медаллю „Gloria Artis” за заслуги у збереженні й поширенні польської культури, а також Офіцерським Хрестом Заслуженого для Республіки Польща.

Альфред Шраєр чарівно співав польські довоєнні танґо та патріотичні пісні, єврейські пісні мовою ідиш, українські пісні, зокрема, знамениту „Ой ти, дівчино, з горіха зерня” на слова Івана Франка. Разом із своїми колегами-музикантами Тадеушем Юрієм Серватко та Левом Лобановим концертував у Дрогобичі, Львові, Любліні, Кракові, Варшаві, Вроцлаві, Відні, Лондоні… Про нього створено документальні фільми у Польщі й Австрії… Він розповідав про давній Дрогобич та його мешканців, про професорів ґімназії ім.Владислава Яґайла, про довоєнні дрогобицькі кам’яниці… До Альфреда Шраєра приїздили люди з усього світу – здійснювали справжнє паломництво до нього… Він був зіркою Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі – сьомий Фестиваль у прийдешньому році відбудеться вже без нього…

В одному із довоєнних польських танґо Альфред Шраєр співав: „Ніхто за мною не сумує”… Це не так, бо сумуватимуть за ним у різних куточках світу, сумуватимуть за ним у Польщі, сумуватимуть у Дрогобичі – місті, яке попрощалося зі своєю легендою.

Похорон Альфреда Шраєра відбувся у Дрогобичі 1 травня 2015 року з хоральної синагоги (на фото). Ця велична юдейська святиня від міжвоєнних часів ще не бачила такої великої кількості людей. З видатним Дрогобичанином прийшли попрощатися в.о. міського голови Тарас Метик, ректор ДДПУ ім. І.Франка Надія Скотна та академічне університетське середовище, Генеральний Консул РП у Львові Ярослав Дрозд, директор Польського Інституту Книги Ґжеґож Ґауден, чисельне ґроно поціновувачів із Польщі, безліч дрогобичан – українців, поляків та євреїв, серед яких літні жінки – незмінні палкі шанувальниці таланту і неповторної шляхетності цього чоловіка… На прощання Альфредові Шраєрові, як справжньому артистові, присутні на похороні подарували останні оплески… Над його могилою востаннє пролунали мелодії пісень, які співав…

Альфред Шраєр похований біля його дружини, на кладовищі на вул. 22 Січня. Він назавжди вписався до історії Дрогобича як її винятковий і знаменитий мешканець.

Віра МЕНЬОК, доцент кафедри світової літератури та славістики, керівник Полоністичного науково-інформаційного центру ім. Ігоря Менька ДДПУ ім. Івана Франка

Фото Ігоря ФЕЦЯКАСоздан 08 мая 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником