ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


ЧАС ВИМАГАЄ ЗМІН
Про те, який проект адміністративно-територіального устрою Дрогобиччини зараз проходить обговорення та які кошти передбачені на 2015 рік для розвитку нашого краю з обласного і державного бюджетів ми поцікавилися у депутата обласної ради, голови постійної комісії з питань з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку Михайла ЗАДОРОЖНОГО.

- На Дрогобиччині активно триває обговорення проекту адміністративно-територіальної реформи. Яка Ваша думка з цього приводу і чи на часі зараз це питання?

- Давній китайський філософ Конфуцій навіть своїм ворогам не бажав жити в епоху змін. Так склалося, що будь-які реформи сприймаються людьми із засторогою. Бо навіть зміни на краще порушують усталений хід життя, лякають невідомістю. Попри те, аби нарешті змінити життя на краще, реформування Україні не уникнути. До того ж, наша держава взяла зобов’язання перед усіма європейським інституціями, котрі сьогодні допомагають Україні, впроваджувати реформи у різних сферах. Більше того, зміна усієї системи була однією із вимог Майдану.

Адміністративно-територіальна реформа є однією із найважливіших і тісно пов’язана із реформуванням усіх інших сфер життя. Саме територіальна реформа дозволила зробити села та містечка Польщі багатими і самостійними, дала старт розвитку малого і середнього бізнесу, який за короткий період перетворив наших сусідів на одну з розвинутих економік Європи. Тож що швидше реалізуємо цю реформу, то швидше відчуємо позитивні зміни у нашій країні.

Я був учасником практично усіх засідань і «круглих столів» на Дрогобиччині з обговорення адміністративно-територіальної реформи, тож висловлю своє бачення. Насамперед – коротко про проект адміністративного устрою Дрогобиччини, з приводу якого тривають дискусії. На території Дрогобицького району пропонують утворити шість територіальних громад з центром у Дрогобичі, Трускавці, Бориславі, Східниці, Підбужі і Меденичах. До їхнього складу увійдуть навколишні села та, ймовірно, деякі населені пункти Миколаївського і Турківського районів. Кожну громаду за статусом прирівняють до міста обласного значення, тому більше податків залишатиметься на місцях. Відстань від центру громади до її найдальшого населеного пункту має бути такою, щоб в екстрених випадках її не довше, ніж за 30 хвилин могли подолати пожежна команда, швидка допомога, міліцейський патруль. Окрім того, до центрів громад із райцентрів перенесуть місця надання адміністративних послуг, соціальної допомоги, пожежні, правоохоронні, санітарно-епідеміологічної служби тощо.

Села будуть представлені в місцевих радах територіальних громад своїми депутатами, а у виконкомі – сільськими старостами. Старости та депутати здійснюватимуть зв’язок між односельцями і владою громади та розв’язуватимуть різні проблеми його мешканців у раді й виконкомі. Держбюджет і надалі надаватиме допомогу громадам, фінансуватиме медицину й освіту.

- Асоціація сільських і селищних рад Дрогобиччини висловилася проти запропонованого проекту. А яка Ваша думка?

- Після участі у всіх нарадах щодо обговорення адмінреформи я зробив деякі висновки. На жаль, у більшості місцева еліта чомусь із байдужістю поставилася до обговорення цього проекту. Це недобре, бо чиновник у Львові чи Києві не обізнаний з нашим краєм і йому невідомо, який територіальний устрій більше підійде для Дрогобиччини. На підставі економічних розрахунків вони розробили проект об’єднання територіальних громад, нанесли його на карту і подали для обговорення як базовий варіант. А ми тут, на місцях, взявши його за основу, мали би подати пропозиції щодо коригування цього плану, бо нам тут жити! Я понад 18 років працюю у Дрогобицькому районі, добре знаю практично кожен населений пункт, його економічний стан, людей, які там мешкають. Тому переконаний, що запропонований варіант реформи потребує коригування. Але відкидати його повністю, гадаю, недоречно.

Для прикладу, вважаю що селище Східниця мало би відійти до Підбузької громади або ж навпаки. Чому? Бо за поданим проектом Підбузька громада буде фактично найбіднішою, адже до її складу увійде з десяток не надто багатих сіл. Натомість Східниця – це бальнеологічний курорт, там розвинений туризм, є приплив інвестицій. Логіка підказує, що Підбузьку і Східницьку територіальні громади варто об’єднати в одну. Адже суть реформи у тому, щоб у результаті об’єднання створити громади, спроможні забезпечити належний рівень надання послуг у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соцзахисту, житлово-комунального господарства.

Ще один приклад. Дрогобицька територіальна громада матиме майже 130 тисяч мешканців, а Трускавецька – лише понад 35. Тому для кращого чисельного співвідношення до Трускавецької громади було би доцільно включити сусідній Стебник, де мешкає 21 тисяча осіб. Окрім того, до сіл Доброгостів та Уличне, які, окрім Модрич і Станилі, мають увійти до Трускавця, трускавецькій владі необхідно буде їхати через Стебник, тобто через територію Дрогобицької громади. Інше питання, що влада успішного міста-курорту, можливо, не захоче перейматися ще й стебницькими проблемами. Але, переконаний, обговорити таку пропозицію, як і низку інших, доцільно.

Я подавав свої зауваження і пропозиції до запропонованого проекту під час нарад у Дрогобицькій РДА, міській раді, в облдержадміністрації, розмовляв з керівниками міст, сіл і селищ. Сподіваюся, до цих порад дослухаються і врахують їх. Очевидно, й вибори місцевих органів влади відбудуться вже після адміністративно-територіальної реформи.

- Михайле Леоновичу, перший квартал 2015 року – дуже відповідальний: прийнято обласний бюджет, затверджено інвестиційні програми, відібрані проекти регіонального розвитку, розподілено кошти за територіями. Чи вдалося Вам включити об’єкти нашого краю для фінансування з обласного й державного бюджетів і які саме?

- Як член регіональної комісії з оцінки та попереднього відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку у Львівській області, я наполіг на внесенні до переліку об’єктів, які будуть фінансуватимуться із Держбюджету, добудови Дрогобицької ЗОШ №5 та школи у селі Сторона Дрогобицького району. Тепер все залежатиме як від урядовців, так від місцевих органів влади, які мають виконати відповідні вимоги щодо інвестиційних проектів. Ще 500 тис грн. на ЗОШ №5 передбачено в обласному бюджеті.

На заміну опалювальних котлів у Меденицькому профтехліцеї вдалося передбачити 540 тис грн.

Мені вдалося домовитися з головою комісії з питань екології обласної ради про виділення 1 млн грн. для КП «Дрогобичводоканал» для фінансування реконструкції очисних споруд, а також 200 тис грн. на розчищення річки Летнянка, яка часто виходить із берегів у Меденичах.

На реставрацію стінопису церкви Св. Юра у Дрогобичі, якою я опікуюся не один рік, за моїм клопотанням заплановано скерувати 82 тис грн. За кошти обласного бюджету для Дрогобича виготовлено 9 пам’ятних хрестів, які до Дня героїв встановлять на могилах перепохованих вояків УПА на Полі Скорботи у Дрогобичі, та один такий хрест для села Мокряни.

Як голова постійної комісії з питань промисловості, житлово-комунального господарства, транспорту і зв’язку Львівської обласної ради, я домігся фінансування в сумі 7 млн 235 тис грн. на ремонт дороги Дрогобич – Доброгостів – Уличне. Уже відбувся тендер, у якому перемогла стрийська фірма. Тож після укладання угоди з червня там розпочнуться роботи.

А буквально вчора мені вдалося «вибити» з обласного бюджету 1,9 млн грн. на ремонт вулиці Самбірської у Дрогобичі. За це міська влада Дрогобича взяла зобов’язання скерувати 500 тис грн. на облаштування стоянки біля церкви Св.Юра.

Також на ремонт доріг 150 тис грн. отримає громада с.Болехівці, 350 тис грн. – смт.Меденичі, 200 тис грн. – м.Стебник (вул.М.Грушевського).

Я входжу до складу конкурсної ради з реалізації програми проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку на 2011-15 роки. Цього року до числа переможців потрапила низка об’єктів з Дрогобиччини. Щоправда, кошти на реалізацію цих мікропроектів можна отримати за умови співфінансування з місцевих бюджетів, яке має розпочатися ще до 15 червня ц.р. Інакше кошти скерують на інші території!

Отож, на 2015 рік по 75 тис грн. передбачено для впровадження енергозберігаючих заходів шляхом реконструкції у дошкільних навчальних закладах Дрогобича: №20 «Верховинка», вул. В.Великого,60; №30 «Волошка», вул. П.Орлика,8 (друга черга); №24 «Смерічка», вул. М.Грушевського,121; №29 «Дюймовочка», вул. В.Великого,76; №15 «Лелеченька», вул. Самбірській,66; №2 «Калинонька», вул. Б.Лепкого,29 (друга черга), а також ДНЗ №21 «Сонечко» у Стебнику на вул. Калнишевського,1.

Ще 75 тис грн. закладено для впровадження енергозберігаючих заходів у Дрогобицькій ЗОШ №9. Окрім того, на будівництво дитячих майданчиків на основі конкурсу «Спортивно-оздоровчий двір» Дрогобич отримає 75 тис грн.

На капремонт мереж вуличного освітлення у Стебнику на вул. Сагайдачного-Чумацькій передбачено 21 тис грн., а на вул. П.Куліша – 21 тис 267 грн. Реконструкцію дитячого майданчика на вул. А.Мельника у Стебнику профінансують в обсязі 37 тис 270 грн., а капремонт пішохідної доріжки у сквері на вул. П.Куліша – на 31 тис 272 грн.

На облаштування вуличного освітлення у с.Дережичі передбачено 30 тис грн., у с.Болехівці – 61 тис грн., у с.Раневичі на вул.Дрогобицькій – 70 тис 783 грн. На благоустрій кладовища (капремонт огорожі) у с.Нагуєвичі скерують 75 тис грн., на облаштування дитячого майданчика «Ромашка» у Раневичах – 20 тис грн., на благоустрій парку (капремонт огорожі) у Підбужі – 75 тис грн.

- Ви активно відстоювали право Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні і танцю «Верховина» на фінансування з обласного, а не місцевого бюджету. Чим усе завершилося?

- Я зробив усе можливе як депутат облради, щоб наш ансамбль, де працює майже 90 осіб, залишився на фінансуванні обласного бюджету, адже міський бюджет просто не «потягнув» би додаткові видати у 3 млн грн. Прийняті відповідні рішення міської та обласної рад. Залишилося зробити ще один маленький, але дуже важливий крок: Дрогобицька влада має наполягти на підписанні керівниками ЛОДА та облради акту прийому-передачі колективу на баланс області та внесенні відповідних змін до Статуту. Бо рік закінчиться скоро, і якщо зволікатимемо, то наступного року «Верховина» залишиться без обласного фінансування, і колектив пікетуватиме вже не обласну, а міську раду. Тож треба довести справу до логічного завершення.

Ярослав ГРИЦИКСоздан 15 мая 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником