ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 14 серпня 2015р.
А віз і нині там

Заплановані на 12 серпня громадські слухання щодо перенесення торгівлі з вул. Шолом-Алейхема відклали на невизначений термін. Таке рішення напередодні прийняв дорадчий комітет, засідання якого відбувалося під головуванням першого заступника міського голови Петра Суди за участі членів виконкому, посадовців і підприємців, що торгують на вул. Шолом-Алейхема.

Петро Суда у хронологічній послідовності говорив про неодноразові спроби влади звільнити цю вулицю від торгівлі. Щоразу переселення на прохання торгівців переносять на півроку, і вивести процес із замкненого кола ніяк не вдається. Тепер, зі слів Петра Суди, підприємці знову загнали владу у глухий кут, поскаржившись на неї до суду.

Представник торгівців вул. Шолом-Алейхема, адвокат Володимир Андренко повідомив, що завтрашні слухання не можуть відбутися через адміністративний позов, яким підприємці оскаржили розпорядження міського голови про проведення громадських слухань начебто через порушення владою порядку підготовки до цієї форми співпраці з громадою. На першому етапі зустрічі адвокат висунув вимогу відкласти громадські слухання до рішення суду.

Підприємці закидали владі, що не порадилася з ними, визначаючись із часом громадських слухань. Одні нарікали на невдалу годину (слухання запланували на 15.00), інші списували все на спекотну погоду, що аж ніяк не заохочує до зустрічі у Народному дому домі ім. І.Франка. Здивуванню чиновників не було меж, коли підприємці заявили, що лише 10 серпня випадково дізналися про час і місце громадських слухань з Інтернету.

Позицію влади аргументовано відстояв керуючий справами виконкому Володимир Годяк. Адже розпорядження міського голови про громадські слухання, датоване 25 липням, видане на підставі звернення підприємців до влади з проханням ініціювати ці ж слухання, було одразу ж оприлюднене у електронних та друкованих ЗМІ. До цього ж посадовець прямо запитав опонентів: як вони могли у суді ще на початку серпня оскаржити розпорядження, про існування якого, як запевняють самі, лише вчора довідалися з Інтернету?

Петро Суда зачитав липневе звернення підприємців про громадські слухання та ще один паперовий аргумент – петицію від мешканців вул. Шолом-Алейхема з вимогою очистити вулицю від торгівлі.

Однак від свого підприємці не відступали і в один голос твердили, що громадські слухання проводити наразі недоцільно. Щоправда, під вінець зустрічі підприємці передумали з перешкодою, що стоїть на заваді слухань. Замість судового позову заговорили про вибори, вхопившись за слова співголови дорадчого комітету, депутата міськради Богдана Николаїшина. Він нагадав, що, згідно з чинним законодавством, громадські слухання можуть проводитися не пізніше, ніж за три місяці до виборів. З цієї причини громадські слухання і так би не відбулися.

Не сподобалася підприємцям і пропозиція начальника відділу економіки міськвиконкому Романа Корпана провести громадські слухання одразу після виборів – 30 жовтня. Оскільки, як мовив Роман Корпан, формування нової владної команди розтягнеться у часі, і питання торгівлі знову надовго зависне.

У підсумку дорадчий комітет проголосував, аби знову зібратися після виборів і тоді визначатися з датою громадських слухань. За таке рішення підприємці дружно підняли руки.

Тож віз із проблемами і людьми на вул. Шолом-Алейхема у Дрогобичі простоїть на місці принаймні до кінця жовтня.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Шановні дрогобичани!

У зв’язку з набранням чинності Постанови Верховної ради України від 17.07.2015 №645-VІІІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році», враховуючи рішення дорадчого комітету з проведення громадських слухань від 11.08.2015р. повідомляємо, що громадські слухання з питання впорядкування торгівлі у центральній частині міста Дрогобич, які мали відбутися 12 серпня 2015 року о 15.00 у приміщенні Народного дому ім. І.Франка, будуть проведені в інший день, визначений дорадчим комітетом із проведення громадських слухань, але не раніше 26 жовтня 2015 року. Про це буде повідомлено додатково.

Перший заступник міського голови Петро СУДА

 

НОВИНИ

У Дрогобичі – місія ОБСЄ

12 серпня до Дрогобича прибули чотири представники Львівського офісу місії ОБСЄ.

Зустріч з ними у світлиці ратуші провів перший заступник міського голови Петро Суда за участі керівників структурних підрозділів, які відають питаннями щодо внутрішніх переселенців.

Представників міжнародної організації до Дрогобича привела мета вивчити життя тимчасово переміщених осіб. Ще одним напрямком їхньої діяльності є учасники АТО.

Петро Суда у короткій преамбулі розповів про основні вектори співпраці міських служб з переселенцями, соціальну підтримку, яку надає місто учасникам АТО. Потому візитери охарактеризували свою модель роботи. У Дрогобичі представники ОБСЄ інформацію про життя переселенців збиратимуть на основі формування групових дискусій.

Як діляться схемою робочого плану організатори, таких дискусійних груп на Львівщині планують зорганізувати 15. Причому групи переселенців вони формують за віком, статтю та територіальною ознакою. Мають намір у поділених групах спілкуватися з переселенцями зі Сходу України та кримськими татарами. Окремою когортою цього дослідження стане місцеве населення.

Місію ОБСЄ, як зауважив один з її представників, цікавлять взаємини між переселенцями та корінними мешканцями. Не залишить поза увагою представництво місії і вивчення можливості повернення переселенців додому.

Отримавши інформацію від влади, гості поспілкувалися з тимчасово переміщеними особами, які нині мешкають у Дрогобичі.

Результатами дослідження представники місії пообіцяли поділитися з місцевою владою, для якої інформація може бути цінною для координації роботи з тимчасово переміщеними людьми. Ознайомлять з результатами дослідження і переселенців.

 

Нема води…

Чотири об’єкти КП «Дрогобичводоканал», а саме три насосні станції та адмінкорпус підприємства понад десять днів як відімкнуті від електроживлення.

У зв’язку з цим, мешканці верхніх поверхів будинків вул. Самбірської, Лесі Українки та Володимира Великого потерпають без стабільного водопостачання. Воду періодично підкачують завдяки дизельному генераторові лише 2-3 години на добу. Причиню проблеми є те, що КП «Дрогобичводоканал» не має 900 тис. грн. для сплати боргу за електроенергію ПАТ «Львівобленерго».

Проблема стала темою наради першого заступника міського голови Дрогобича Петра Суди. Участь у нараді взяли начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала, депутат міської ради, директор КУ «Інститут міста» Михайло Лужецький та голова робочої групи для врегулювання боргових взаємовідносин між Дрогобичем і Трускавцем Володимир Кондзьолка. Трускавець на нараді презентували гендиректор ТзОВ «Трускавецький водоканал» Володимир Возняк та виконавчий директор Петро Іванишин.

Як зазначив Роман Шагала, корінь нинішньої неплатоспроможності підприємства у боржниках, а це: населення, держава, яка не відшкодовує кошти за субсидії та трускавецький водоканал.

Близькою до патової назвав ситуацію Михайло Лужецький і закликав до пошуку результативного консенсусу.

Володимир Кондзьолка запропонував скликати комісію з надзвичайних ситуацій, яка через ЛОДА звернеться до ПАТ «Львівобленерго» з проханням, зважаючи на аномальну спеку, ввімкнути електроживлення насосних станцій, щоб забезпечити стабільне водопостачання. В.Кондзьолка вважає, що розв’язати фінансово-борговий клубок непорозумінь до снаги лише першим особам Дрогобича та Трускавця під егідою облдержадміністрації.

Петро Суда акцентував, що абсолютно несправедливо, коли у Трускавці, який нагромадив борги перед Дрогобичем, люди мають воду, а дрогобичани цього блага позбавлені.

Начальник підприємства Роман Шагала повідомив, що до кінця тижня підприємство отримає 500 тис. грн. відшкодування за субсидії. Щоби сплатити борг, потрібно ще 400 тис. грн. Петро Суда поставив вимогу перед трускавецькими гостями відшукати кошти, щоби нарешті позбавити незручностей дрогобичан, які невинно стали заручниками ситуації.

 

...не буде газу

18 серпня о 9.00 у зв’язку з проведенням планових ремонтних робіт у Дрогобичі, Стебнику, селах району припинять газопостачання. Орієнтовний час проведення ремонтних робіт – 48 годин.

Перший заступник міського голови Петро Суда на оперативній нараді у ратуші попросив засоби масової інформації оприлюднити цю інформацію, аби населення могло підготуватися до вимушеної перерви у газопостачанні. Міська влада клопотатиме перед газовим управлінням максимально оперативно впоратися із запланованими ремонтними роботами.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Собачий притулок під ратушею

Доки міська влада Дрогобича спільно з громадськими організаціями вирішують, що робити з безпритульними собаками, вони самі облаштували собі притулок. Ціла зграя псів замешкала у так званій пісочниці під вікнами ратуші.

Нагадаю, що свого часу там почали будувати фонтан, але через брак коштів об’єкт законсервували. Бетонну чашу закрили дошками і насипали піску, облаштувавши по периметру лавки. З часом кілька дошок прогнили і провалилися всередину. Утворився отвір, завдяки якому тепер під «підлогою» мешкають понад десять безпритульних собак. Вилізають вони звідти несподівано, гавкають, лякаючи людей, котрі сидять на лавках.

І хоча на вигляд собаки нібито не агресивні, автор цих рядків переконався у правоті відомої приказки «Псу вірити не можна». Коли позаминулого понеділка відпочивав на лавці із донькою, ззаду тихо підійшла одна із собак і вкусила дитину за ногу. Довелося терміново звернутися за медичною допомогою.

Припускаю, що це непоодинокий випадок, сподіваюся – що останній.

Маю надію, що реакція на цю публікацію не забариться, і комунальні служби принаймні полагодять аварійну «пісочницю», де раніше бавилися маленькі дітки, а тепер господарюють тварини.

Ярослав ГРИЦИК

 

З МАФами борються штрафами

Директора ПрАТ «Дрогобицький хлібокомбінат» Романа Осередчука оштрафовано на суму 1700 грн. за два незаконно встановлені кіоски.

Як прокоментував перший заступник міського голови Петро Суда, закиди директора підприємства щодо зволікання влади з наданням місць під встановлення кіосків – безглузді. Позиція міської влади з приводу встановлення МАФів однозначно негативна. Торгові кіоски хаотично заполонюють місто, працюють без касових апаратів, тобто іде потік «лівих» грошей. Інший бік справи, вважає заступник міського голови, санітарні норми, до яких має висунути претензії санепідстанція.

Петро Суда доручив відділу економіки спільно з департаментом міського господарства посилити рейди щодо боротьби з несанкціонованою торгівлею та порушеннями правил благоустрою. До цього ж, наголосив Петро Суда, штрафи порушників – джерело поповнення дохідної частини міського бюджету.

Нагадаємо, минулого тижня на вул. П.Орлика люди протестували проти самовільно встановленого у парку МАФу «Дрогобицького хлібокомбінату». Ще один МАФ це підприємство встановило на вул. І.Мазепи.

 

Суд повернув громаді «Каменяр»

Минулого тижня суд поставив крапку в епопеї з дрогобицькою книгарнею «Каменяр».

За словами керуючого справами виконкому Дрогобицької міської ради Володимира Годяка, Вищий господарський суд України визнав недійсним договір купівлі-продажу нежитлового приміщення шляхом викупу між ТзОВ «Книгарня «Каменяр» та управлінням комунальних ресурсів виконавчих органів Дрогобицької міської ради від 10.06.2010 р. і постановив повернути книгарню «Каменяр» у комунальну власність.

Нагадаємо, судова боротьба міської влади за повернення книгарні «Каменяр» у власність громада тривала з 2012 року.

 

Про Лицаря порадяться з громадськістю

10 серпня перший заступник міського голови Петро Суда звернувся з проханням до голови Координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини Романа Курчика зорганізувати у колі почесних громадян міста обговорення доцільності спорудження у місті пам’ятника Лицарю у збруї.

За словами Петра Суди, спорудження пам’ятника ініціює громадський діяч Хосе Турчик. Він же написав книжку про цей символ визволення від російської окупації, який у Дрогобичі був споруджений у 1916 р. і за два роки знищений поляками.

Сам Петро Суда відзначив, що він особисто – за спорудження у місті нових пам’ятників, бо це гарантія, що навколо постаментів буде дбайливо облаштовано територію. Але ідейну концепцію все ж має схвалити громадськість.

Нагадаємо, цього року 14 травня у Дрогобичі відзначили 100-річчя визволення від російської окупації. На увічнення цього історичного дня з нагоди річниці вигнання російських окупантів з Галичини 1916 року у Дрогобичі було споруджено пам’ятник Лицаря в збруї – символу свободи. Він простояв до кінця 1918 року і був знищений польською владою.

 

А до ювілею – музей Франка

У Дрогобичі як місті юності Івана Франка доцільно створити музей Каменяра. Іван Франко тут не тільки провів частину свого життя, а й написав чи не найкращі твори.

Таку пропозицію на оперативній нараді у ратуші подала громадська активістка Віра Байса. Приводом до облаштування музею славного вихідця Дрогобиччини могла б стати 160-річниця від дня народження українського генія, яку в Україні відзначатимуть наступного року. Щодо місця, яке можна переобладнати під музей І.Франка, то Віра Байса запропонувала владі обдумати варіант з вечірньою школою, яка згідно з оптимізаційними планами, має бути ліквідована в освітній мережі міста.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Приклад, гідний наслідування

Дрогобич план з мобілізації виконує на 67%. За цим показником місто на першій позиції в області. За Дрогобичем з виконанням плану на 64% йде Червоноград.

Про на оперативній нараді у ратуші повідомив перший заступник міського голови Петро Суда. Він подякував головному спеціалістові з питань мобілізації та взаємодії з правоохоронними органами Ярославові Янушевичу за належно проведену роботу. Поза тим, Петро Суда зазначив, що уже через тиждень Ярослав Янушевич залишає свою посаду та йде служити в АТО, оскільки сам виявив бажання захищати Україну.

П.Суда додав, що більш корисним Ярослав Янушевич був би на посаді у міськраді, та його рішення заслуговує поваги. Присутні в залі висловили шану колезі оплесками.

Підбузький селищний голова Степан Кугівчак також зголосився добровольцем йти захищати територіальну цілісність і незалежність України на її східних теренах.

Про це повідомив військовий комісар Дрогобицько-Бориславськийого ОРВК  Віктор Попов. 

Степан Кугівчак розповів, що разом з волонтерами неодноразово бував на передовій, де несуть службу підбужани. «Зважаючи на складну ситуацію, яка склалася у державі, вирішив стати у стрій захисників України у складі 80-ї аеромобільної бригади. Пройшов медкомісію, виконав усі формальності і готовий до відправки, яка відбудеться цими днями», – зазначив С.Кугівчак.

До речі, сьогодні в зоні АТО вже несуть службу 42 підбужани.

Кор. «ГЗ»

 

Завершився проект «Секрети успіху»

У Дрогобичі підбили підсумки проекту «Секрети успіху», який упродовж півріччя реалізовував міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Як зазначає директор центру Оксана Матчишин, проект спрямований на організацію дозвілля дітей учасників АТО, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах. Загалом у проекті взяли участь 25 дітей віком від 13-18 років. Щотижня організатори проводили тренінги, майстер-класи, екскурсії.

На завершення проекту чотири його учасники побували у літній школі в Києві, де стали переможцями всеукраїнського конкурсу й отримали путівки в оздоровчий табір м.Яремче.

«Цих півроку переконали нас у затребуваності таких програм», - сказала Оксана Матчишин, - Тож ми на стадії започаткування аналогічного проекту і на друге півріччя».

Кор. «ГЗ»

 

Гаплик «кабельному бізнесу»

Близько п’ятдесяти крадіжок телефонного кабелю зі збитками у десятки тисяч гривень скоєно в нашому місті з початку року.

Ця напасть розповсюдилася по всьому Дрогобичу. Під ножівку і кусачки зловмисників часто-густо потрапляли й оптико-волокнисті кабелі спецзв’язку «102», «103», Інтернет, телефонні мережі різноманітних організацій, міжнародний зв’язок. Шкода – колосальна.

І ось минулого тижня спільними зусиллями оперативних працівників карного розшуку міськвідділу міліції, Державної служби охорони, злодія впіймали. Ним виявився дрогобичанин 1988 р.н.

Зараз триває наполеглива робота оперативних служб, слідчих та фахівців «Укртелекому» зі систематизації доказової бази.

В.Д.

 

Операція «Небезпечний вантаж»

Для запобігання надзвичайним подіям та посилення контролю за дорожнім перевезенням небезпечних вантажів на території Львівської області в період з 5 до 30 серпня проводиться комплекс цільових заходів під назвою «Небезпечний вантаж», спрямований на дотримання суб’єктами перевезення небезпечних вантажів згідно з вимогами Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів.

Під час проведення заходів звертатиметься увага на стан транспортних засобів, що здійснюють перевезення небезпечних вантажів, та наявність у водіїв необхідних документів (свідоцтво про допущення ТЗ до перевезення небезпечних вантажів, ДОПНВ-свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії чи надзвичайної ситуації, договір обов’язкового страхування відповідальності суб’єктів перевезення, узгодження з Державтоінспекцією маршруту транспортування небезпечного вантажу).

Державтоінспекція повідомляє, що згідно ст.132-1 КУпАП України за порушення водіями транспортних засобів правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами передбачено такі стягнення:

– накладення штрафу на водіїв від 510 до 680 грн. і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, громадян – суб’єктів господарської діяльності – від 680 до 850 грн.

Н.МАТЧИШИН, в.о. начальника ВДАІ з обслуговування м.Дрогобич і Дрогобицького району ГУ МВСУ у Львівській області, капітан міліції

 

Місія Церкви в культурі і політиці

(До 150-річчя Митрополита Андрея Шептицького)

5-го липня у Науково-ідеологічному центрі ім.Дмитра Донцова (Дрогобич) до річниці Славетної Постаті провели діалог богослов Іван Гаваньо та публіцист Олег Баган. Учасники відповіли на чотири тези-питання:

- Що символізує сьогодні постать Митрополита Андрея Шептицького?

І.Гаваньо: Львів гідно відзначив 150-у річницю Великого Митрополита імпозантним пам’ятником, на який вже давно чекала уся свідома Україна. До слова, Галичина несподівано розділилася на дві групи активних у сприйнятті ідеї пам’ятника: 1-а група усіляко, часто підступно і скрито, протидіяла цьому, поширюючи думку, що «в час війни не годяться пишні торжества», а 2-а група людей, навпаки, наполегливо штовхала процес, усвідомлюючи, що сам пам’ятник у понадчасовій війні українства за своє утвердження як символ сильніший за страшну зброю «Точка-У».

Цей монумент буде «радіювати» на душі мільйонів, розбуджуючи гідність і честь у підневільній колись нації. Його мета – не воздати славу і шану Андреєві Шептицькому, а провести виховну місію: духовно, культурно, громадянськи зміцнити націю. Силою і конструктивністю свого історичного і духовного чину Митрополит постійно промовлятиме до народу.

У полеміці довкола монументу зринули й галицькі циніки: письменник Ю.Винничук заявив, що сама ідея пам’ятника в сучасності, мовляв, застаріла, віджила, що суспільство вже не зростає на цьому; інші організували недосвідчених студентів на пропагандистський захист дерев, які зрізали у сквері задля встановлення монументу, і ті вдавали дуже «ранених у своїх почуттях». (Це при тому, що в Карпатах ліс злочинно вирубують гектарами і ніякі «зелені» не протестують проти цього!) Усе це показало, наскільки ще дрібним і примітивним залишається галицьке суспільство.

Натомість Христос зробив найбільший подарунок своєму духовному синові Андреєві: Папа Римський визнав чесноти Митрополита і назвав Праведником світу, що є першою сходинкою до його беатифікації. Нарешті, стіну було проламано! З політичних мотивів цьому віддавна перешкоджали певні кола у Римі і поза ним.

Та найбільшим пошануванням Митрополита має бути повсякчасне утілення його ідей: пастирської ревності та патріотизму для священиків і згуртованості в будівництві «рідної хати» для вірних.

О.Баган: Андрей Шептицький завжди променітиме для нас як велетень і чуйних зодчий на вічній будові нації. Жоден інший діяч національної історії не дорівняється до нього у плані широти бачення проблематики націобудування, тонко вивіреної стратегії у цьому процесі, наполегливій відданості у ньому. На відміну від багатьох політиків і культурників, Митрополит Андрей мав можливість через Церкву закладати такі брили в національний мур, які надовго і кардинально змінювали українське життя. Саме він як організатор культурно-духовного життя завершив формування Галичини як П’ємонту України.

Секретом його успіхів було те, що Митрополит умів конструктивно відповідати на актуальні проблеми і виклики доби. Маючи аристократичну, елітарну свідомість, він умів піднестися над дрібнотою і метушнею соціального життя і визначити для нації величні і стратегічно вирішальні мети: дбав про формування якісно нової української інтелігенції, націлював на постійний і широкий діалог українського духовенства зі світом, підтримував всі ініціативи на зміцнення соборницького і державницького мислення українців (створення католицьких екзархатів для українців Російської імперії, підтримка волі народів Австро-Угорщини на самовизначення, активна співпраця з УНР і ЗУНР, визнання Карпатської України, Акту 30 червня 1941 р. і т.ін.). Заснуванням Львівської богословської академії, УБНТ, Українського інституту церковного єднання ім.митр.В.Рутського А.Шептицький підніс статус і зміст Української Унійної Церкви, яка відтепер (від 1920-х рр.) перетворилася на одну з найдинамічніших Церков Центрально-Східної Європи.

Що цікаво, Митрополит Андрей мав чітке геокультурне, цивілізаційне мислення: від 1907 р. він постійно організовував Велеградські з’їзди (Чехія) для провадження екуменічного діалогу в Середній Європі і таким чином суттєво депровінціалізував свідомість українських греко-католиків, на що вони довго «хворіли», привчив галичан бачити себе в епіцентрі Центрально-Східної Європи (цього ой як бракує нам сьогодні!), стимулював активність уніатів в Білорусі і Росії через постійні місії. І головне, як лідер Церкви Шептицький послідовно і твердо висловлювався на захист національних прав українства у кожній складній політичній ситуації. І в цьому сенсі він став справжнім Батьком нації.

2-е питання: Церква завжди стоїть перед проблемою власної герметичності, закритості. Як це долати?

І.Гаваньо: Проблема герметичності межує зі спокусою, яка постійно з’являється перед Церквою у її співдії із суспільством. Вона або тяжіє до крайньої замкнутості від «гріховного» світу, або до надмірної відкритості до нього, осучасненості, секуляризованості. Часто людям здається, що зайти до храму з гітарою, із рок-музикою – це значить «розв’язати» питання герметичності Церкви. І тут нам прикладом може бути Митрополит Андрей: він став лідером нації, бо був відкритим до всіх болючих, складних питань соціального і національного буття українства. Зокрема, ми не усвідомлюємо, що саме за його пастирства в Галичині відбулася повноцінна і доглибинна євангелізація краю. Тоді воцерковлені були понад 90% мешканців, а в морально-етичному плані хай і малограмотне галицьке суспільство стояло дуже високо: міцні сім’ї, відсутність пияцтва, майже 100% цнота серед дівчат і т.ін.

Своїм меценатством, організаційними акціями (відкриття лічниць, кооперативів, музеїв, стипендій і т.ін.) Митрополит постійно показував, що Церква підтримує народ в насущному, відкриває перед ним простір для ініціативи. Він потверджував біблійну істину: Бог дає людині багатство для служіння, а не для егодогоджання.

Сучасна Церква, без сумніву, має дві внутрішні проблеми: схильність священства замикатися у своїй парафії, коли священик часто обмежується тільки недільною проповіддю і требами, і надмірне загальне тяжіння до лише обрядовості, без християнського вникання у проблематику культурного, інтелектуального, політичного, соціального життя громади. Це треба долати через формування іншої філософії місії священства: воно покликане сіяти нові ідеї, будити громадянське сумління, розвивати в людях цікавість і націленість трансформувати світ в євангельському дусі.

Водночас нагадаю слова Ж.Маритена: він порівнював Церкву з педалями автогазу і гальм – на прямій дорозі Церква повинна легко вести суспільство, а на крутих віражах – тиснути на гальма. Її місія і відповідальність перед духовною історією людства полягає насамперед у здібності і відвазі застерегти перед непродуманими, радикальними і руйнівними кроками!

О.Баган: Герметичність – це об’єктивна проблема Церкви, вона йде від її «монастирського» духу. Щоб збудити протилежні тенденції, треба тримати руку на пульсі актуального життя, актуальних імпульсів-викликів, які дає Історія. Скажімо, Церква не повинна стерегтися від створення своїх наукових центрів для вивчення найсучасніших порухів цивілізації з тим, щоб бути готовою до викликів, які може «подарувати» майбутнє.

Зараз залишається нерозв’язаною зараз проблема синтетичного християнського погляду на всі аспекти людського буття під оглядом модерності. Тобто через спеціальні пресові видання, богословські розпрацювання у вигляді статей, книжок, круглих столів, фільмів суспільство мало б отримувати тлумачення таких питань, як глобалізація, інформаційні війни, цивілізаційні зрушення, міжнаціональні стосунки, культурні впливи і трансформації і т.ін. Натомість Церкви часто відмовчуються у таких питаннях. А має бути навпаки: вони повинні наступати з ідеєю Христа і його Правдою.

Записав Іван МАРОЧКАНИЧ, прес-служба НІЦ ім.Д.Донцова

(Продовження – у наступному номері «ГЗ»)

 Создан 14 авг 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником