ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 1 вересня 2015р.
Наш край вшановує Франка

27 серпня на батьківщині поета, письменника, громадського діяча Івана Франка відбулися урочистості з вшанування нашого славетного земляка. Покласти квіти до пам’ятника великому Каменяреві біля Народного дому ім. І.Франка зібралися чимало дрогобичан – викладачі та студенти Дрогобицького державного педагогічного університету імені І.Франка, вчителі та учні ЗОШ №1, яка також носить ім’я Каменяра, місцева «Просвіта», керівники міста та району, громадські активісти.

Прозвучав славнозвісний гімн «Вічний революціонер» у виконанні муніципального камерного хору «Боян Дрогобицький».

Згодом про велич постаті Івана Франка у світлі сьогодення говорили ректор ДДПУ ім. І.Франка Надія Скотна, в.о. міського голови Дрогобича Тарас Метик, голова Дрогобицької РДА Максим Лісогор.

Промовці возвеличували Франка як українського пророка, проводиря, взірця нескоримості. Зокрема, Надія Скотна прирівняла творчість І.Франка до української Біблії. Максим Лісогор назвав його Велетом українського народу. Тарас Метик сказав, що Франко – це наш провідник, попередник сучасних лицарів – воїнів АТО, які, як і Каменяр, демонструючи нескоримість, виборюють нашу свободу.

Грунтовну доповідь про життя і творчість І.Франка виголосив доцент педуніверситету Олег Баган.

Громадська активістка Віра Байса висловила пропозицію щодо створення у приміщенні вечірньої школи музею Івана Франка, адже наступного року відзначатимемо дві ювілейні дати – 160-річчя від дня народження великого Каменяра та 100-річчя від його смерті. Тож місто його юності вартує, щоби тут був такий музей.

Натомість Олег Баган зауважив, що безпосередньо з Франком пов’язаний теперішній корпус філологічного факультету ДДПУ, а не будівля вечірньої школи. До того ж, у місті практично не збереглося автентичних речей Івана Франка, то чим тоді наповнювати музей? Очевидно, з приводу цієї пропозиції ще триватимуть дискусії.

Поезія та пісня на слова І.Франка прозвучали у виконанні учнів ЗОШ №1 Маркіяна Костецького і Василини Ковальчук.

Після молебню, який відслужили отці Олег Кекош (УГКЦ) та Михайло Бачинський (УАПЦ) гості дійства вирушили до Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» на традиційне Франкове свято. Щоправда, через трагічні події на Сході України відзначається другий рік поспіль без надмірної пишноти.

Розпочалися урочистості з молитви за Україну, яку біля хреста, встановленого Яковом Франком на честь скасування панщини, очолили парохи місцевих громад УПЦ КП та УГКЦ отець Андрій і отець Іван.

Перед літературним музеєм відбулося урочисте віче. Слово про багатогранну творчість та суспільну діяльність Івана Франка виголосив мовознавець Ярослав Радевич-Винницький.

Вітаючи учасників віча із 159-ми роковинами від народження Івана Франка, голова райдержадміністрації Максим Лісогор закликав вчитися Франкової мудрості, щоб перед зовнішньою та внутрішньою загрозами об’єднатися і разом будувати свій спільний дім – Українську державу.

Перед святочною громадою також виступили народні депутати України Олег Ляшко та Богдан Матківський, дрогобицький поет Роман Пастух, голова райради Михайло Сікора. До речі, у заходах взяв участь іще один чинний нардеп – Віктор Галасюк.

Пісенні твори на слова Івана Франка, патріотичні пісні виконали мистецькі колективи району.

До підніжжя пам’ятника Каменяреві лягли кошики квітів від влади та гостей Франкової землі.

Кор. «ГЗ»

Фото Ярослава ГРИЦИКА

 

Освіта: підсумки, проблеми, перспективи

Традиційно перед початком нового навчального року в актовій залі гімназії освітяни Дрогобича і Стебника зібралися на розширену нараду. 27 серпня педагогічні працівники підбили підсумки попереднього навчального року, обговорили проблеми та перспективи галузі.

Із початком навчального року освітян привітав в.о. міського голови Дрогобича Тарас Метик. Він подякував педагогам за сумлінну працю, попросив із розумінням поставитися до труднощів, які виникають у теперішній непростий для держави час. А ще – закликав більше уваги приділяти обдарованим дітям, котрі прославляють наше місто, долучатися до просвітницької роботи у мікрорайонах, із додатковою увагою і розумінням ставитися до дітей внутрішньо переміщених осіб із Криму і зони АТО.

У зв’язку з наближенням місцевих виборів, Тарас Михайлович порадив вчителям звертати увагу не на тих кандидатів, які гарно говорять і багато обіцяють, а на тих, хто справді щось творить.

Згодом із годинною доповіддю виступив начальник відділу освіти виконавчих органів міської ради Петро Сушко (на фото). Насамперед доповідач відзначив, що завдяки здобутками вихованців наших навчальних закладів Дрогобицький відділ освіти посів ІІ місце на Львівщині після Галицького району Львова. Відтак пан Сушко подякував педагогам, батьківським комітетам і батькам школярів за допомогу у підготовці установ до початку занять, адже цьогоріч 90% робіт зроблено саме завдяки їхній праці.

Згодом прозвучав аналіз здобутків і проблем освітньої галузі Дрогобича та Стебника у 2014-15 навчальному році та окреслив пріоритетні завдання на новий начальний рік.

У минулому навчальному році в дошкільних закладах Дрогобича та Стебника діяло 129 груп (2756 дитини, що становить 65% від усіх дітей дошкільного віку), працювало 348 педпрацівників (із них 82% – із вищою освітою за фахом). Для запису дітей до дитсадків діє електронна черга на відповідному сайті. Дітей учасників АТО приймають до ДНЗ позачергово.

У 20-ти загальноосвітніх навчальних закладах у 378 класах навчалося 9261 учні. Середня наповнюваність класів становила 24,5 учня, що дещо менше, ніж середньообласна. На жаль, не всі випускники-медалісти (51 особа із 61-ї) цього року підтвердили під час державної підсумкової атестації свій рівень знань. Але серед тих, хто не склав належно ДПА нема таких, які здали ДПА на початковому рівні, як у деяких інших містах і районах області. Але все ж це свідчить про не надто об’єктивний підхід до оцінювання знань школярів їхніми педагогами.

У ЗНЗ та ДНЗ працюють 1423 педпрацівники, з них 519 – пенсійного віку (24%). Це наштовхує на висновки, що дрогобицька освіта поступово старіє, адже у школах працює лише 52 молодших спеціалісти.

Попри все, варто відзначити чотирьох медалістів, які набрали максимальні 200 балів із української мови і літератури: це Ольга Дацюк, Сергій Щудло, Володимир Іванишин (гімназія), Руслан Котович (ЗОШ №17). До речі, таких учнів на всю Львівщину лише 17. З інших предметів нема даних, оскільки СБУ заблокувало сервер Центру оцінювання знань для перевірки.

Більшість випускників, які здобули найвищі бали у ЗНО, обрали для навчання львівські і київські ВНЗ. Порівняно з попередніми роками, дуже багато колишніх школярів вирушили на навчання за кордон (переважно до Польщі).

У 2015 році на базі 5 шкіл міста успішно провели 22 тестування ЗНО для понад 5 тис учнів з усього регіону. Петро Сушко відзначив, що Дрогобицька гімназія посіла 23 місце серед навчальних закладів України за результатами ЗНО її випускників, тож днями її директор отримав подяку від Прем’єр-міністра України. Дрогобицький педліцей посів 130-у сходинку.

95 дітей стали переможцями міських олімпіад із базових дисциплін. Із них 55 – переможці і призери обласного рівня, а 5 з тих, хто поїхав до Києва, – всеукраїнського. Здебільшого це учні ЗОШ №2 та педліцею. Маємо і чимало перемог у конкурсі робіт Малої академії наук – переважно їх здобули представники педліцею (13). А дрогобицька команда юних істориків перемогла на обласному турнірі.

Цьогоріч 13 талановитих учнів отримують стипендію міського голови Дрогобича.

Петро Сушко подякував учням, батькам і вчителям за участь у різноманітних акціях на підтримку воїнів АТО та дітей з окупованих територій. Упродовж навчального року у школах вдалося зібрати понад 42 тис грн. пожертв, 3,5 тонни теплих речей, чимало дитячих малюків, виготовити 26 маскувальних сіток, 800 дарунків солдатам до Дня Святого Миколая.

У доповіді відзначили активну працю позашкільних навчальних закладів – ПДЮТ, ДЮСШ, станції юних туристів, а ось будинку технічної творчості ще є над чим попрацювати.

Серед проблем сучасного навчально-виховного процесу – недостатня комп’ютеризація шкіл, адже найстаріші класи комплектувалися технікою це в 2001 році. На сьогодні на один комп’ютер припадає 45,3 учня, які вивчають інформатику. Водночас навчальні заклади міста поступово приєднуються до «всесвітньої павутини», створюючи власні Інтернет-сайти, працюючи з програмами Міносвіти.

Цього року поріг шкіл вперше переступлять 1119 дітей, яких розподілять по 382 класах (на 4 класи більше, ніж торік). Петро Сушко закликав батьків учнів приєднатися до ініціативи соцмереж і замість купівлі квітів на свято Першого дзвоника пожертвувати гроші на лікування у госпіталях поранених бійців АТО.

Говорив очільник освітян і про неприємні речі. Попри те, що з Держбюджету на потреби освіти Дрогобича і Стебника передбачено 71 млн 458 тис грн., а з міського бюджету – 43 млн 476 тис грн., до кінця року все одно забракне 26 млн грн. Дотації вирівнювання з Держбюджету, як це було в попередні роки, у зв’язку з процесом децентралізації, Уряд не обіцяє, натомість вимагає привести у відповідність до кількості учнів шкільної мережі. Як вдастся вийти із цієї ситуації, покаже час. А щодо виплати індексації до зарплати, Петро Сушко зауважив, що днями керманич держави пообіцяв віднайти кошти на ці потреби і скерувати їх до місцевих бюджетів.

На завершення виступу прозвучали основні напрями і завдання освітньої галузі Дрогобича і Стебника на 2015-16 навчальний рік, серед яких – забезпечення об’єктивного оцінювання знань учнів, оновлення комп’ютерної техніки, створення додаткових груп дошкільної мережі, створення у школах середовища, сприятливого для здоров’я дітей та ін.

У ролі співдоповідача виступила завідувачка міського методичного кабінету Галина Марчук. Вона проаналізувала роботу методкабінету, розповіла про шляхи її поліпшення. Прозвучала інформація про здобутки освітян та їхніх вихованців, перемогу вчителя української мови і літератури С.Фаринович і призове місце вчителя хімії Н.Гончарик в обласному конкурсі «Учитель року» та багато іншої інформації.

Наприкінці наради виникла гостра дискусія між представниками профспілки педпрацівників Олегом Гуком, Мироном Малярчиним і директорами ЗОШ №4 Світланою Малою і ЗОШ №10 Світланою Харитоновою щодо конструктивності позиції профспілкового комітету у Дрогобичі. Зрештою, усі промовці залишилися при своїй думці. А учасники наради розійшлися по школах готуватися до початку навчального року.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

У місті взялися за дороги

Директор департаменту міського господарства Іван Лепкий на нараді у ратуші поінформував про стан виконання робіт з поточного ремонту і асфальтування доріг у місті.

Поточний ремонт дорожнього покриття завершено на вулицях Зварицькій, О.Гончара, Академіка Сахарова, Війтівська Гора, Б.Козловського, П.Сагайдачного.

Найближчим часом планують відремонтувати вулиці Є.Коновальця, Стрийську, В.Винниченка, М.Шашкевича, Січових Стрільців, 22 Січня, Бориславську, перехрестя вулиць Володимира Великого – Пилипа Орлика та ін.

Розпочався ремонт вулиці Самбірської, за словами начальника департаменту, на капітальний ремонт, відповідно до проекту, потрібно загалом 22 млн грн. Таких коштів у бюджетів нема, тож посадовець просить міську раду посприяти з додатковим фінансуванням, щоби цього року Львівське ШРБУ-65 вистелило принаймні перший, чорновий шар асфальту. І.Лепкий запевнив, що цей шар збережеться незруйнованим через зиму до наступного року, а відтак, при дофінансуванні проекту у 2016 році вистелять другий шар асфальту.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

День Незалежності у терцентрі

25 серпня у світлиці Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) відбувся урочистий захід для людей похилого віку з нагоди 24-ї річниці Незалежності України, який організували працівники центру.

Традиційно захід розпочали з Державного гімну України. Згодом присутні вшанували хвилиною мовчання новітніх героїв, які полягли на східних теренах у боротьбі за незалежність України.

З вітальним словом до присутніх людей похилого віку звернувся Тарас Метик - в.о. міського голови. Він наголосив, що цьогорічні святкування затьмарені воєнними діями російського агресора на сході нашої Батьківщини. Але життя триває і кожен з нас має докласти максимальних зусиль для спільної перемоги над ворогом.

З патріотичними піснями виступили хор «Калинонька» та учні Стебницької дитячої музичної школи (викладач Уляна Воят). Віршами та гуморесками привітали учасників заходу В.Магера та Н.Сарабрин.

На завершення концертної програми до присутніх зі словами вітаннь звернулася керівник центру Марія Лютик. Опісля гостей, а це майже 40 літніх людей, почастували фруктами і солодощами.

Керівництво центру висловлює подяку спонсорам, які долучилися до проведення свята, а саме: М.Лесишин, Я.Колодій (кафе «Фортуна»), С.Проць (магазин «Краля»), А.Григорський (магазин «Будклас»).

Пам’ятаймо і ми про літніх людей. Піклуймося про них. Творімо добро. Підтримуймо зв’язок поколінь!

Назар НАКОНЕЧНИЙ

 

Україна – це наша земля!

Для кожного українця є святим обов’язком і традицією відзначати День Незалежності України, брати участь у різноманітних урочистостях і заходах. Так, у Дрогобицькому районному територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) цьогорічні святкування пройшли під гаслом: «Україна – це наша земля!».

З нагоди свята соціальні робітники придбали і роздали подарункові набори (продукти харчування) всім підопічним. Працівники терцентру спільно з самотніми громадянами взяли участь у Літургіях та молебнях за Україну, які пройшли в сільських храмах, а також у святкових концертах за участю вояків УПА та учасників АТО.

У с.Монастир-Дережицький урочисто відкрили та освятили пам’ятний знак Небесній сотні. Відбулися виставки вишиваних робіт і майстер-класи, які провели наші підопічні у селах Модричі, Вороблевичі, Новий Кропивник та Довге (Гірське).

Кожен із нас свідомий того, що Україна – це наша земля, наш рідний край, де ми народилися і мешкаємо. Тому наш обов’язок – пишатися тим, що ми українці, берегти національні звичаї і традиції. Кому як не старшому поколінню, яке пережило різні лихоліття, передавати, навчати і виховувати молодь у дусі патріотизму, любові й нескореності перед ворогами. Зі сльозами на очах та щемом у серці присутні слухали виступи теперішніх героїв України – учасників АТО. А завершувалися всі дійства молитвою за тих, хто сьогодні захищає наш спокій на Донеччині та Луганщині, виборюючи гідне майбутнє для наших дітей.

Наталя ДЕМ’ЯНОВСЬКА, зав. відділенням

 

До нового навчального року готові!

26 серпня відбулося засідання виконавчого комітету Дрогобицької міської ради. На засіданні заслухали керівника відділу освіти Петра Сушка про готовність шкільних та дошкільних закладів Дрогобича і Стебника до нового 2015-16 навчального року.

Основним завданням відділу освіти у підготовці до нового навчального року було: забезпечити у всіх навчальних закладах теплопостачання, водопостачання, подбати про енергозбереження та перекриття покрівель, які протікають.

Також керівник освітян зазначив, що у тих закладах, де проведено роботи з тепло- та енергозбереження, рівень витрат на оплату за енергоносії знизився на 30%.

За допомогу і сприяння у виконанні підготовчих робіт, співпрацю та розуміння Петро Сушко подякував керівникам комунальних служб та установ міста.

Окрім того, що значний обсяг підготовчих робіт зроблено, за словами П.Сушка, залишилося виконати приписи контролюючих органів, однак на це не вистачає коштів. Але завдяки спільним зусиллям вчителів, батьків та меценатів, цю проблему вирішують.

Щодо інших проблем, які потребують негайного врегулювання у сфері освіти, – виплата індексації, заробітної плати, інші фінансові витрати.

Позаяк з початком навчання зростає травмування дітей на пішохідних переходах, то для зменшення травматизму Петро Сушко закликав правоохоронні органи посилити патрулювання біля шкільних територій. За статистикою, найбільше травматичних випадків дітей спостерігається на вулицях Трускавецькій, Стрийській та М.Грушевського.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Замість квітів на могилу

Іде людина. Іде по світу.

Іде повільно останній раз.

Співають пташки, шепоче вітер:

«Куди ідеш ти, іще не час!»

 

Іде матуся, ступає тихо,

Сини гукають: іще не час!

Пожди, рідненька, матусю, ненько,

Поглянь на світ цей, іще не час!

 

Іде учитель. Розкрита книга,

Гортає вітер сторінки враз…

А школа рідна гукає в рупор:

«Урок останній, не йди від нас!»

 

Урок останній – закрито книгу,

Хороший вчитель іде від нас…

Прощально тихо, скорботно німо,

Закрито книгу, прийшов-бо час!

 

Ось уже сороковий день з дня смерті доброї людини, сильного учителя, дбайливої матусі – Стефанії Володимирівни Смачної.

Смерть – невблаганна, вона не вибирає. Є Альфа і Омега – Початок і Кінець. Людина один раз помирає і один раз народжується. Доки людина жива, спілкуєшся з нею так, ніби попереду вічність, і тільки після її смерті починаєш згадувати, цінувати, аналізувати, що, можливо, самі якось не вберегли, не зуміли настояти на уважнішому ставленні до себе.

Передчасна смерть вирвала із земного життя нашу колегу – Стефанію Володимирівну. Не стало людини, яка була хорошим педагогом, адже десятки років пропрацювала вчителем у ЗОШ №14; вмілим керівником, адже Стефанія Володимирівна була завідувачем міського відділу культури, завучем з навчально-виховної роботи у чотирнадцятій школі. Чесна і відверта, вимоглива до себе та до інших, хороший порадник за будь-яких обставин – усе це викликало глибоку повагу до цієї людини.

А сьогодні, в День знань, так хотілось би, щоб ще першовересневий дзвіночок пролунав для нашої Стефанії Володимирівни, мудра життєва книга ще перегортала довго-довго для неї свої сторінки.

Біль втрати непоправний. Це горе так важко пережити, і ми ніколи не змиримося з тим, що її уже немає серед нас і не буде більше ніколи.

Але ми завжди любитимемо, пам’ятатимемо й молитимемося за її душу.

Педагогічний колектив ЗОШ №14

 Создан 01 сен 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником