ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 11 вересня 2015 р.




Влада – перевізники: у пошуках компромісу

2 вересня у ратуші відбулася чергова зустріч перевізників та першого заступника міського голови Дрогобича Петра Суди за участю працівників відділу економіки та громадських активістів.

Оскільки наближається День міста, присутні обговорили усі моменти підготовки, щоб у день свята не відбулося ексцесів, а дрогобичани мали можливість комфортно користуватися громадським транспортом. Водіїв, які надають послуги у сфері громадського перевезення, закликають до дотримання чистоти в маршрутках, культурної поведінки і належного ставлення до пасажирів. Також водіям пропонують розмістити українські прапори на транспортних засобах, а в салоні забезпечити звучання української музики. Петро Суда наголосив, що було б добре, якби ці всі пропозиції виконувалися не тільки у святкові дні, але й у будні.

Далі учасники засідання розглянули скарги громадян, які надійшли на адресу міської ради. Найбільше обурення викликало те, що в День Незалежності останній рейс маршруту №10 відправився о 21:00 і люди не мали змоги доїхати додому після святкових заходів.

Перевізник, який обслуговує вказаний маршрут, заявив, що через технічні проблеми не було можливості здійснити наступні відправлення громадського транспорту і пообіцяв, що більше такого не відбудеться. Він додав, що це перша серйозна скарга за цим маршрутом, починаючи з 2012 року.

Петро Суда доручив відділу економіки відновити діяльність робочої групи, яка займатиметься контролем за громадськими перевезеннями у місті.

Начальник відділу економіки Роман Корпан подякував перевізникам за фарбування зупинок громадського транспорту до Дня Незалежності України. Також перевізники зобов’язалися відновити графіки руху автобусів на зупинках за стандартами, які запропонує міська рада.

На завершення присутні обговорили ситуацію з перевезенням пільговиків. Нагадуємо, що у місті діє нова формула пільгових перевезень – 6 сидячих пільгових місць і 2 стоячих.

Петро Суда зобов’язав відповідні служби та зацікавлені сторони вивчити практику нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенцій з державного і міського бюджетів, як це є в інших містах України, і подати пропозиції на наступному засіданні.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

Фото Ярослава ГРИЦИКА

 

Дрогобич: день за днем

На оперативній нараді 7 вересня перший заступник міського голови Петро Суда поінформував, що візьме участь у зборах акціонерів ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів». Тож зобов’язав компетентні відділи й управління підготувати інформацію щодо заборгованості цього підприємства перед міським бюджетом.

«Щоб розуміти, яка ситуація на підприємстві, достатньо глянути на офіційні показники, де лише заборгованість із зарплати на «ДЗАКу» становить 7,1 млн грн.», - наголосив посадовець.

Петро Суда дав доручення відділу архітектури та містобудування перевірити наявність дозвільної документації на встановлення МАФу на вул. М.Грушевського.

Перший заступник також вважає, що потрібно посилити контроль і перевірки підприємців, які торгують алкоголем та тютюновими виробами. Адже є магазини, які торгують алкоголем у нічний час. Мало того, що там продають алкоголь неповнолітнім, біля цих магазинів організовуються цілі притони, які створюють незручності для дрогобичан. Таких крамниць у місті чимало. За словами посадовця, порушники, які не сплачують податки і не дотримуються рішень виконкому, як і порушники громадського порядку, мають бути притягнені до відповідальності.

На завершення перший заступник міського голови закликав відповідні служби перевірити роботу дитячого будинку «Оранта», де на 17 дітей налічується 26 працівників. Мотивацією такого рішення став візит до міської ради добродійки з-за кордону, яка прагне допомогти дітям, але вражена, що при кількості 26 працівників будівля і прилегла територія перебувають у неналежному стані.

В.о. міського голови, секретар міської ради Тарас Метик закликав правоохоронців посилити патрулювання міста для ефективної боротьби з порушниками та злочинцями. Так, у понеділок, о 07:45, «Газель» бордового кольору з надписом «Меденицький хліб», попри всі обмежувачі руху, проїхалася пішохідною зоною і газоном біля собору Пресвятої Трійці. Тарас Метик зобов’язав правоохоронців встановити порушника, покарати і доповісти про виконане доручення.

Також в.о. міського голови зобов’язав відділ освіти посилити заходи безпеки в освітніх та дошкільних закладах міста. «З початком навчального року можлива активізація диверсантів. Наші діти – наше майбутнє. І ми повинні їх оберігати», - наголосив Тарас Метик.

Поінформував Тарас Метик і про стан справ із ремонтом доріг. Зокрема наголосив, що після виконання робіт, які проводяться зараз на вул. Самбірській, на дорозі планується вистелити ще один шар асфальту. Посадовець запевнив, що ремонт цієї вулиці – на його особистому контролі і, щоразу об’їжджаючи місто, обов’язково оглядає стан дороги.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Дороги ремонтують господарським способом

Як повідомив заступник голови РДА Іван Мізерник, днями проведено ямковий ремонт 1,5 км дороги Дрогобич – Снятинка (починаючи від міського кладовища). Також заасфальтовано 0,6 км найбільш проблемної ділянки на дорозі Дрогобич – Рихтичі.

За допомогою ТзОВ «Літинське» здійснили підсипку піщано-гравійною сумішшю майже 4 км автошляху між Ріпчичами і Літинею. Таким самим способом проведено ремонт дороги через с.Залокоть.

Розпочалися роботи на напрямі Дрогобич – Борислав (через Млинки) та дороги в урочищі Пом’ярки під Трускавцем.

Практично всі ці ремонти проводяться господарським способом завдяки кооперації зусиль місцевих підприємців, громад, господарств та філії «Дрогобицький райавтодор». Зважаючи на брак коштів, таку ініціативу активно підтримує голова райдержадміністрації Максим Лісогор, який з цією метою провів низку результативних робочих зустрічей та виїздів.

Марія КІНДРАТОВИЧ

 

Свято міста відзначатимемо два дні

День міста у Дрогобичі святкуватимуть 20 та 21 вересня. Таке рішення прийняли на засіданні організаційного комітету, яке відбулося у середу, 9 вересня.

Заплановані заходи відбуватимуться у патріотичному дусі, без помпезності, але у святковій атмосфері.

Обидва дні святкувань розпочинатимуть із молитви та Літургій у храмах міста.

Дрогобичанам та гостям міста пропонують відвідати виставки у бібліотеках, де вони зможуть ознайомитися з історичним минулим Дрогобича.

Традиційно 20 та 21 вересня на площі Замкова Гора та прилеглій до неї частині площі Ринок відбуватиметься ярмарок, де будуть представлені різноманітні вироби ручної праці, бджолярства та інша продукція. Учасникам святкового дійства запропонують скуштувати різноманітні страви. Для дітлахів функціонуватимуть атракціони на площі Замкова Гора. Доповнить святкову атмосферу ярмарки виступ «Троїстих музик».

У дворику ратуші розміститься фотовиставка «Дні Європи у Дрогобичі» та виставка вишиваних робіт, які можна буде оглянути під звучання хорової музики.

У неділю на великій сцені відбуватиметься танцювальний марафон. Після його закінчення організатори планують майстер-клас і танцювальний флешмоб.

Відтак на сцені виступатимуть місцеві колективи та молодь. На завершення першого дня заплановано концерт відомої співачки Софії Федини.

Шанувальникам нічних пригод пропонують взяти участь у нічній екскурсії романтичним Дрогобичем увечері 20 вересня.

21 вересня дрогобичан та гостей запросять на святкову ярмарку й відкриття фестивалю «Дрогобицькі цибульники».

За традицією, в післяобідню пору, на площі відбудеться урочисте віче. Опісля розпочнеться святковий концерт, який планують завершити до 21:00.

Організатори закликають підприємців прибрати прилеглі до закладів торгівлі і харчування, офісів та установ території, облаштувати вітрини святково-патріотичними експозиціями, вивісити Державний прапор.

Також організатори пропонують цього тижня подати у відділ культури та мистецтв пропозиції від бажаючих взяти участь у концертній програмі.

Оскільки під час святкування Дня Незалежності на площі Ринок сумнівні особи займалися збором коштів, просимо усі волонтерські організації, які мають намір в День міста виставляти скриньки для пожертв, звернутися у відділ сім’ї, молоді та туризму.

 

Історія, яку варто відродити

2 вересня відбулося друге засідання ініціативної групи у складі краєзнавців, архітекторів, культурних та громадських діячів, депутатів, підприємців за участю в.о. міського голови Тараса Метика та першого заступника міського голови Петра Суди.

Учасники ініціативної групи визначилися, що відновити історію міста – «Лицаря в збруї» – все ж потрібно. Для цього створено відповідний організаційний комітет під головуванням першого заступника міського голови Петра Суди.

Щодо суперечок, які побутують серед громади з приводу цього пам’ятника, то один із ініціаторів Хосе Турчик висловив згоду на проведення розширеної інформаційної кампанії, яка розставить крапки над «ї». Матеріали та світлини вже зібрані у брошурах.

Оргкомітетові доведеться визначити і запропонувати громаді: місце розташування пам’ятника на площі Ринок; з якого матеріалу він буде виготовлений — дерево, камінь, бронза; чи це буде ідентична копія старого пам’ятника, який не має пропорційності, чи новий пам’ятник із внесеними корективами у пропорції.

За твердженням ініціаторів, дослідження чисельних архівних матеріалів, які мали місце останнім часом, проливають світло на особливий характер ідеї скульптури «Лицар в збруї» в частині консолідації українства, створення легіону Українських Січових Стрільців, які пізніше трансформувалися в Українську Галицьку Армію, а згодом – в Українську Повстанську Армію.

Як відомо, ідея встановлення пам’ятника Лицарю у Дрогобичі мала перетворитися на реальність ще у 2006 році. Розробили проект, провели громадські слухання, виділили кошти, але через зміну влади після виборів проект «заморозили». Цього разу є сподівання, що ідея таки стане реальністю.

- Переконаний, що з відновленням «Лицаря в збруї» зможемо відновити чимало традицій того часу. Встановлена за кошти громади з ініціативи старости К.Гужковського статуя символізувала визволення Дрогобича від російських окупантів у 1915 р. під час Першої світової війни. Її відкрили 14 травня 1916 р. з нагоди першої річниці цієї події. Одночасно скульптура відігравала роль потужного елементу зі збирання доброчинних пожертв вдовам, сиротам, пораненим Січовим Стрільцям та інвалідам війни, - наголосив пан Турчик.

Ініціативна група скерувала на адресу Дрогобицької міської ради відповідного листа з проханням про підтримку відновлення «Лицаря в збруї» в її історичній формі за пожертви громади міста та, за можливості, передбачити виділення частини коштів із бюджету 2016 року.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Проректор-рекордсмен

2 вересня на засіданні Вченої ради ДДПУ ім. І.Франка провели на заслужений відпочинок ветерана вищої школи України, одного зі старійшин дрогобицького Франкового вишу професора Юрія Кишакевича.

Юрій Львович 53 роки віддав праці в ДДПУ, з яких 35 (загальноукраїнський рекорд) перебував на посаді проректора з науково-педагогічної роботи.

Щиру подяку ветерану висловила ректор, професор Надія Скотна, чимало теплих слів про професора Кишакевича говорили колеги…

Виконувачем обов’язків проректора замість Ю.Кишакевича, за його рекомендацією, ректор призначила доцента кафедри математики Володимира Шарана.

Назарій НАКОНЕЧНИЙ

 

Раду ветеранів очолив Богдан Мозоль

27 серпня відбулася звітно-виборна конференція Дрогобицької міської організації ветеранів України.

Під час засідання обрали новий склад Ради ветеранів та її Президії.

Головою Ради ветеранів учасники конференції обрали 58-річного Богдана Дмитровича Мозоля – полковника, учасника бойових дій в Афганістані, ветерана Збройних сил України, колишнього командира бригади МНС України. Б.Мозоль закінчував військову службу першим заступником Головного управління МНС Кіровоградської області. Нагороджений бойовими орденами і медалями.

Попередній керівник організації Олександр Бевз обраний почесним головою Ради ветеранів.

Христина ОЛІЙНИК

 

Обирати своїх!

28 серпня під головуванням Степана Коваля відбулося засідання Асоціації сільських, селищних рад Дрогобицького району. Одним із головних питань порядку денного було обговорення виборів до органів місцевого самоврядування, запланованих на 25 жовтня.

У підсумку члени Асоціації ухвалили текст звернення, адресованого місцевим організаціям політичних партій та виборцям Дрогобиччини.

У ньому, зокрема, зазначається, що згідно із новим Законом України «Про місцеві вибори», вибори депутатів обласних, районних, міських рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами.

Тож для належного відстоювання майбутніми депутатами інтересів сільських територіальних громад та забезпечення формування районної й обласної рад з депутатів, які мешкають або працюють на відповідних територіях, Асоціація сільських, селищних рад вимагає у місцевих організацій політичних партій: включати до своїх виборчих списків кандидатами в депутати до районної ради осіб, які постійно мешкають або працюють на території сіл, селищ району, а до обласної ради – осіб, які постійно мешкають або працюють на території району.

Асоціація закликала виборців Дрогобиччини віддати свої голоси за ті місцеві організації політичних партій, які включать до виборчих списків кандидатами в депутати до районної та обласної рад осіб, які постійно проживають або працюють на відповідних територіях.

Вл.інф.

 

Готуємося до виборів

7 вересня на оперативній нараді  у ратуші керуючий справами виконкому Володимир Годяк озвучив Розпорядження міського голови «Про визначення та обладнання місць для розміщення плакатів, стендів, листівок та інших друкованих агітаційних матеріалів».

Також посадовець повідомив, що територіальна виборча комісія працюватиме у ратуші у кабінетах №6 та №7.

В.о. міського голови Тарас Метик звернувся до кандидатів у депутати та на пост міського голови з проханням, аби вони дотримувалися встановлених правил агітації й розміщення агітматеріалів, щоби наше місто не перетворилося на смітник з макулатурою.

«Адже всі ті листівки і плакати потім прибиратимуть наші двірники – наші виборці», - наголосив посадовець.

Адреси місць для розміщення плакатів, стендів, листівок та інших

друкованих агітаційних матеріалів:

вул.С.Наливайка,14 (кінцева зупинка автобусного маршруту №2); вул. Самбірська,76/1 (колишній будинок побуту); вул. Самбірська,104/1 (магазин); вул. Княгині Ольги,1; вул. П.Орлика,9 (дитяча поліклініка); вул. Лесі Українки,8 (поворот вулиць Лесі Українки – П.Орлика); вул. І.Франка,24 (головний корпус ДДПУ ім.І.Франка); вул. Т.Шевченка,40 (біля дороги); вул. Січових Стрільців,22 (поліклініка); вул. Горішня Брама – в районі пам’ятника Г.Геврику; вул. Трускавецька – Святого Юра (навпроти м-ну «Будматеріали»); вул. Бориславська – Горішня Брама (біля м-ну «Богатир»); вул. Бориславська,101 (перед мостом, біля зупинки); на розі вулиць Юрія Дрогобича – Жупна; вул. Володимира Великого (біля магазину «Сільпо»); вул. М.Грушевського (біля м-ну «Колібріс»); вул. Володимира Великого (біля р-ну «Океан»); пл. Злуки,1 (біля залізничного вокзалу); вул. Є.Коновальця,11 (біля ЗОШ №10); вул. М.Грушевського,67 (біля ЗОШ №14); вул. М.Грушевського,136 (біля ЗОШ №16); вул. Володимира Великого, 5 (біля гуртожитку ДДПУ); вул. М.Грушевського,57 (біля нафтового коледжу); вул. М.Грушевського,170; пл. Театральна,3; вул. Війтівська Гора (біля магазину «Ромашка»).

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Богдан Матківський виходить із БПП

Народний депутат України, член політради партії «Громадський рух «Народний контроль» Богдан Матківський заявив про намір вийти із парламентської фракції «Блок Петра Порошенка».

Про це повідомляє прес-служба партії «ГР «Народний контроль». Нардеп від Дрогобиччини уже подав відповідну заяву, датовану 31 серпня, до Секретаріату ВРУ на ім`я голови ВРУ В.Гройсмана.

Раніше фракцію БПП залишили ще два члени «Народного контролю» Дмитро Добродомов та Олег Мусій.

Відтак, п’ятеро депутатів – Дмитро Добродомов, Олег Мусій, Богдан Матківський, Андрій Антонищак та Євген Рибчинський – вирішили утворити нове міжфракційне об’єднання «Народний контроль». Заяву про це подали 2 вересня до Секретаріату ВРУ.

Вл.інф.

 

Учасники АТО звернулися до Президента

Учасники АТО Дрогобиччини звернулися з відкритим листом до Президента України.

У документі, зокрема, сказано, що за 2014-15 роки тисячі наших Героїв віддали найдорожче, що у них було – власне життя, принісши горе і смуток у свої сім’ї, родини. Вони поклали життя за неньку Україну, яка заплатила високу ціну за Європейський напрям, за країну, в якій не має бути продажних суддів, прокурорів, корумпованих чиновників, хабарників.

Постає логічне запитання: скільки за 2014-15 рр. продажних суддів, прокурорів, корумпованих чиновників і хабарників засуджено до позбавлених волі і матеріальних благ, які вони нажили своєю злочинною діяльністю?

Тож автори звернення просять Главу держави заповнити порівняльну таблицю. У ній дві графи. У першій – кількість загиблих учасників АТО за 2014-15 роки, які віддали життя за країну, в якій не має бути продажних суддів, прокурорів, корумпованих чиновників, хабарників. У другій – кількість засуджених (хто відбуває покарання у місцях позбавлення волі з конфіскацією майна) продажних суддів, прокурорів, корумпованих чиновників, хабарників.

Виходячи із порівняння цих двох чисел (які, очевидно, разюче відрізнятимуться), Президента просять дати оцінку роботі його команди, у тому числі Уряду, Генпрокуратури, парламенту, судової системи.

Окрім того, кожен свідомий громадянин, проаналізувавши цю таблицю, також зможе зробити для себе відповідні висновки.

Христина ОЛІЙНИК

 

Гімнастка зі Стебника – учасниця шоу "Талант Америки"

28 липня в США відбувся черговий етап конкурсу «Америка має талант», в якому взяла участь уродженка м.Стебник Віта Радіонова.

Гімнастка зачарувала суддів своєю гнучкістю й акробатичними вміннями, отримавши квиток до фіналу.

18 вересня відбудеться вирішальний етап конкурсу, де визначиться найкращий учасник шоу 10-го сезону та володар титулу «Талант Америки». Також переможець отримає значну грошову винагороду.

Нагадаємо, 33-річна гімнастка Віта Радіонова народилася у Стебнику. У чотирирічному віці батьки віддали маленьку дівчинку до циркової студії в Народному домі. Від 7 років почала займатись у цирковому колективі «Каскад» у Трускавці. Закінчивши у 1999 році Стебницьку середню школу №6, Віта вступила до Київського циркового училища.

Після навчання в Києві підписала робочий контракт та виїхала до Туреччини. Потім були закордонні поїздки до Японії та Німеччини, де Віта познайомилась з своїм майбутнім чоловіком – французом, теж акробатом. Майже 4 роки тому подружжя виїхало до США. Зараз Віта активно працює на творчій ниві, виступаючи разом з чоловіком у різних циркових програмах, а також надає приватні уроки, навчаючи дітей гімнастики.

Марія КІНДРАТОВИЧ

 

Розкрадання водогону: слідство триває

Слідчий відділ Дрогобицького МВ ГУ МВСУ у Львівській області проводить досудове розслідування у кримінальному проваджені за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст.185 КК України.

Встановлено, що у вересні-жовтні 2014 року таємно викрадено металеві труби з ділянки водогону «Рибник-Бухів», що на балансі КП «Бориславводоканал», і проходить через села Перепростиня та Рибник Дрогобицького району. Їх розкопали за допомогою екскаваторів і вивезли орендованими вантажівками.  Вартість викрадених водопровідних труб – 770 669 грн.

Старший слідчий СВ Дрогобицького МВ ГУ МВСУ у Львівській області О.Кириленко, за погодженням із прокурором Дрогобицької міжрайонної прокуратури М.Левицьким, повідомив особу, яка вчинила вищевказане діяння, про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.185 ККУ. Стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 7 до 12 років із конфіскацією майна.

Дрогобицький міськрайонний суд надав дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного до суду для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Слідчий О.Кириленко оголосив підозрюваного у розшук. Після затримання підозрюваного, обвинувальний акт щодо останнього буде скеровано до суду для розгляду по суті.

Водночас Дрогобицькою міжрайонною прокуратурою скеровано до суду обвинувальний акт щодо голови ліквідаційної комісії КП «Бориславводоканал» за вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.367 ККУ, а саме про обвинувачення його у вчиненні службової недбалості, що спричинило важкі наслідки. Досудовим розслідуванням встановлено, що голова ліквідаційної комісії КП «Бориславводоканал», всупереч вимогам законодавства, не вжив заходів для забезпечення охорони водопроводу «Рибник-Бухів», внаслідок чого підприємство зазнало значних збитків.

М.Левицький, прокурор Дрогобицької міжрайонної прокуратури

 

У пожежі загинула жінка

7 вересня о 14:43 до рятувальників надійшло повідомлення про пожежу в приватному будинку в с. Доброгостів на вул. Першого травня.

Пожежу вдалося ліквідувати до прибуття пожежно-рятувального підрозділу за допомогою підручних засобів.

Причиною займання стало необережне поводження з вогнем літньої власниці помешкання, 1953 року народження. Внаслідок пожежі бабуся загинула у власному помешканні. Обставини події встановлюються.

Вл.інф.

 

Коли ж буде стипендія?

Керівництво Дрогобицького державного музичного училища ім. В.Барвінського не виплатило стипендій своїм студентам за літні місяці.

Студенти музучилища звернулися до редакції «Галицької Зорі» з проханням висвітлити цю проблему. Вони стверджують, що востаннє стипендію їм видали ще в червні ц.р.

Петро (ім’я студента змінено) детальніше розповів кореспонденту «ГЗ» про ситуацію: «Ні за липень, ні за серпень стипендії нам не виплачували. Я зателефонував до Міністерства освіти. Там запевнили, що гроші давно перераховані на рахунок музичного училища і причин затримувати видачу стипендій нема».

На організаційно-ознайомчих зборах керівництва училища зі студентами виконувач обов’язків директора училища Я.Денис запевнив, що стипендії будуть і так прокоментував конфлікт: «Ми не перерахували гроші студентам через те, що декілька з них до сьогодні не здали весь необхідний комплект документів для нарахування коштів. Так, гроші дійсно в банку є, але ми не можемо взяти лише частину з них. Мусимо забрати їх однією сумою. Та через відсутність декількох комплектів документів цього зробити не можна. Виходить, що через декількох студентів затримали стипендію усім іншим. Як тільки боржники здадуть усі необхідні папери, ми одразу подамо документи в банк для переказу грошей».

Попри те, студент Петро переконаний, що дирекція училища не має права затримувати видачу грошей, адже таким чином порушує законне право на отримання стипендій, а невчасна її видача передбачає відповідальність.

Петро розповів, що декілька місяців тому банк, який обслуговував музучилище, збанкрутував. Тоді стипендію видавали всім у бухгалтерії. Тепер же відмовилися це роботи. Студент побоюється можливих оборудок із їхніми грошима, щоби кошти, не зникли у невідомому напрямі.

Крім того, з нового навчального року в музучилищі у дію вступають нові правила отримання стипендії, про які розповів заступник директора з навчальної роботи Ю.Чумак. Тепер стипендію отримуватимуть 75% студентів, які, крім успішного навчання, мають ще й добре поводитися. Бо через погану поведінку у стінах навчального закладу чи поза ними, прогули занять їх позбавлятимуть виплат. Нові правила прийняті для збільшення конкуренції. За словами представника дирекції, тепер розмір стипендії буде більшим, але отримати її буде важче.

Нові правила отримання стипендій студентам пояснили на зборах.

Частина студентів незадоволені новаціями, бо можуть залишитися без додаткового фінансування з боку держави. Правда, це не стосуватиметься тих, хто отримує стипендію як малозабезпечений.

Студент Петро також не в захоплені від нововведення. За його словами, у Міносвіти йому пояснили, що новий Закон про нарахування стипендій ще не набрав чинності на загальнодержавному рівні, оскільки без додаткових підзаконних актів вступити у дію не може. Питання: «Чи не зникнуть студентські гроші?» наразі залишається актуальним.

Олександра ПРИСТАШ

 

Цікаво про націоналізм

Щойно у львівському видавництві «Піраміда» побачила світ книга дрогобицького науковця і публіциста, теоретика сучасного українського націоналізму Олега Багана «Націоналізм і націоналістичний рух: історія та ідеї», яка вперше була видана у Дрогобичі: ВФ «Відродження», 1994. Тоді появу цієї книги інспірував знаний ідеолог націоналізму, організатор видавничої фірми «Відродження» (1991) та громадсько-спортивної організації «Тризуб» ім.С.Бандери Василь Іванишин (1944 – 2007).

Це була перша в сучасній Україні спроба дати цілісний огляд історії та ідеології націоналістичного руху у формі ОУН і УПА. Це була гідна відповідь на численні фальсифікації й демонізації українського націоналізму, що з новою силою піднялися в умовах здобуття Україною незалежності, яку боляче сприймали різноманітні проімперські середовища.

Олегові Багану вдалося дати новий концептуальний історіософський погляд на історію українського націоналізму, яка перед тим десятиліттями усіляко перекручувалася й очорнювалася в СРСР, вдалося подолати численні негативні стереотипи і штампи у підході до цієї складної і драматичної теми. Найбільшим успіхом книги стала її стилістика: динамічна, з флером романтики і водночас аналітико-роздумлива, емоційно спрямована на виховання національної гідності і героїки в українстві. У своєму викладі автор щасливо поєднав талант ідеолога і стилістику оповідної історіографії. Тому книга вийшла цікавою, захопливою та оригінальною у своєму жанрі. Тоді, у середині 1990-х, у різних кутках України розбуджені патріотизмом люди записувалися у списки-черги, аби прочитати цю книжку, яка відкривала перед ними простір заблокованої динаміки національного росту.

Науково-популярна студія О.Багана, попори свої скромні початкові завдання – доступно розповісти про український націоналізм – виконала ще дві стратегічно важливі функції: 1) на ній ідейно виховалися перші покоління молодих націоналістів, які гуртувалися біля орденського «Тризубу» ім.С.Бандери і які сьогодні розбудовують наступальний націоналістичний рух «Правого сектору»; і 2) книжка послужила навчальною парадигмою для молодих істориків, які формувалися у 1990-і рр. і які бралися за таку привабливу і водночас «неблагонадійну» в академічних колах тему – дослідження історії українського націоналізму. В обидвох випадках стався «ідеологічний прорив» за допомогою книжки О.Багана.

У новому виданні Автор вніс кілька доповнень і правлень, хоча суттєво й не розширював тексту. З приводу цього можна пошкодувати, бо на сьогодні здійснено багато досліджень про ті періоди історії ОУН  і УПА, які О.Баган на початку 1990-х рр. не міг повніше описати, наприклад, про складний період 1939-1941 рр. і першої совєтської окупації Західної України чи про рейди та структури УПА. Водночас автор уточнив, що співавтором «44 правил життя українського націоналіста» разом із З.Коссаком був Дмитро Мирон, а «12 прикмет характеру українського націоналіста» склав Ярослав Старух, а не О.Мащак, як було у першому виданні.

Незважаючи на 20 років, що минули від першого видання, книга О.Багана залишається вартісною за своєю цілісною концепцією, вдалим перемежовуванням-доповненням викладу ідеології націоналізму і його історичної практики, цікавими спробами збагнути внутрішні механізми націоналістичного руху, винести повчальні уроки з його драматичної і героїчної історії.

Цікаво, що книжка вийшла в новій серії ідеологічного змісту, яку започаткував громадський діяч Володимир Москаль і яка  має мету представити нову парадигму виховних, націотворчих видань, покликаних увиразнити роль правих, націоналістичних ідей і принципів в історії і сучасній політиці України.

Василь ІЛЬНИЦЬКИЙ, кандидат історичних наук

 

Смертельна брехня

Кадри трагедії, що сталася в останню неділю літа біля Верховної Ради, облетіли всю країну: напевне, немає жодного телевізійного каналу, який не пустив би в ефір протистояння громадян зі співробітниками Нацгвардії, кидок гранати й вибух, після якого граніт під будівлею парламенту був усіяний тілами поранених людей. Троє військовослужбовців загинули, майже півтори сотні нацгвардійців та цивільних осіб потрапили до лікарень з травмами різного ступеня складності.

Особу, яка кинула гранату, дуже швидко встановили й затримали. Ним виявився Ігор Гуменюк, член партії «Свобода» та боєць добровольчого батальйону «Січ». Але ж усім зрозуміло: гранатометник Гуменюк став лише спусковим курком, завдяки котрому зброя вистрілила. Події, що сталися біля Верховної Ради 31 серпня, було ретельно зрежисовано тим, хто поставив мету показати: громадянська війна в Україні дійсно існує, і йде вона не на Сході, а в самому серці нашої країни.

Іншою метою режисерів кривавого спектаклю була демонстрація нібито несприйняття громадянами внесення змін у Конституцію, які спрямовано на досягнення миру й знекровлення російського агресора за допомогою союзників України у Європі й США. І градус конфлікту, який розгорівся навколо змін до Основного Закону, старанно підтримувався як на площі перед будівлею парламенту, так і в залі під куполом.

Тому, напевне, варто зупинитись хоча б на ключових моментах змін, яких зазнало тіло Конституції в понеділок, 31 серпня. Президента, який був ініціатором конституційних змін, звинувачують у спробі узурпації влади через запровадження інституту префектів – чиновників, яких буде призначено в регіони для контролю щодо дотримання законодавства органами місцевого самоврядування. Але чомусь ніхто з критиків президентських ініціатив не зауважує, що префекти також будуть підзвітні Уряду та Президенту. У випадку, якщо хтось захоче пограти в Наполеона, амбіції буде швидко вгамовано. Крім того, на місцях значно переоцінюють повноваження префектів: адже префект не зможе одноосібно скасовувати рішення місцевих рад: навіть якщо він вирішить, що ради трохи загралися у сепаратизм, їхнє рішення може бути скасовано лише після того, як за поданням префекта Президент звернеться до суду, аби отримати вичерпну відповідь щодо відповідності дій місцевих рад Основному Закону.

І, мабуть, найголовніше: зміни до Конституції набувають чинності не негайно, а лише після того, як буде внесено відповідні зміни у понад 300 нормативних актів щодо норм місцевого самоврядування. Голова парламентської фракції «Народний фронт» Максим Бурбак пояснював, що прем’єрська політична сила остаточно підтримає зміни в Основний Закон не раніше, ніж зазначені документи буде відповідно відкориговано. «Наступне голосування у 300 голосів буде після того, як будуть прийняті законопроекти про префектів, про місцеве самоврядування – оновлений законопроект, про органи виконавчої влади. Загалом понад 300 нормативних актів, які треба змінити, щоб Конституція і децентралізація запрацювали», - наголосив Бурбак.

Отже, відсутність «змови» щодо конституційних змін є очевидною. Тому можна говорити про те, що політичні сили, які підтримували температуру кипіння в Раді й поза нею в день внесення змін у Конституцію в першому читанні, діяли абсолютно свідомо, намагаючись підбурити якомога більшу кількість громадян. Цих політичних сил три: партія «Свобода», «Батьківщина» й Радикальна партія Олега Ляшка. Не виключено, що ніхто з них не ставив собі за мету здійснення теракту, який забере життя трьох бійців Національної гвардії, а десятки громадян відправить до лікарняних ліжок.

Лідер партії «Свобода» Олег Тягнибок на одному з ток-шоу відчайдушно намагався виправдати свою поведінку 31 серпня. Видно було його знервованість і невпевненість. Здавалося, ось-ось Тягнибок зробить те, що є найбільш логічним і очікуваним у цій ситуації – попросить вибачення у матерів і рідних загиблих хлопців. Але лідер «Свободи» так і не наважився сказати такі важливі слова. Натомість почав перекладати відповідальність на правоохоронців. Політично вижити – за будь-яку ціну, скинути з себе відповідальність, накинути її на інших – так живуть багато політиків сучасної України. І чисто наших, українського розливу, і «виписаних» із-за кордону.

Якась страшна прикрість реалій нашої політики – вона, здається, може переламати кожного, хто сунеться в неї бодай по пояс. Вчора людина-авторитет, за нових обставин на посаді – такий як усі, схильний до інтриг і політичних воєн. Міхо Саакашвілі – багато сподівань до призначення, але минули кілька місяців і голова Одеської ОДА не зміг показати жодного результату своєї роботи. Жодного! Лише кілька піар-акцій – весь арсенал здобутків. На жаль.

Звісно, критикувати завжди простіше, ніж щось робити. Особливо в умовах війни з сильним та підступним ворогом. Тому будь-який позитивний результат при таких розкладах є надзвичайно цінним. Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард у неділю зазначила, що Україна здивувала світ швидким темпом реформ. «Було дуже важко досягти тієї макроекономічної стабілізації, яка наразі закріплюється, отримати економіку, яка вже показує ознаки відновлення», - заявила пані Лагард під час прес-конференції з Президентом Петром Порошенком минулої неділі.

Цій пані з білосніжною посмішкою віриш. Хоча б тому, що вона не балотуватиметься на місцевих виборах в Україні, не хоче увійти на вулицю Грушевського прем’єром, не мріє про мандат народного депутата. А тому у неї просто немає необхідності казати неправду.

Ольга ПЛЮСЕР

 

СПОРТ

На малій батьківщині Івана Боберського розіграли перший Кубок Незалежності

24 серпня у Доброгостові з нагоди 24-ї річниці Незалежності України за підтримки Народного Руху України вперше відбувся регіональний турнір серед дітей 2004 року народження.

На урочистій церемонії відкриття з привітальним словом до молодих українців звернулися голова Координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини і ДМО НРУ Роман Курчик та голова райради і ДРО НРУ Михайло Сікора.

У турнірі взяли участь вихованці сільських та міських дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Переможцем стала команда Дрогобицької ДЮСШ ім. І.Боберського (тренер – Юрій Міраї), якій дістався красень-кубок і золоті нагороди. Срібний призер Кубка Незалежності – ФК «Дрогобич» (тренер – Володимир Когут). А бронзу отримали гравці ДЮСШ «Явір» (тренер – Микола Стецівка), яку представляли вихованці Доброгостівської секції футболу.

Найкращих учасників нагородили індивідуальними призами за номінаціями: гравець – Марко Кіцун (ДЮСШ ім. І.Боберського), бомбардир – Андрій Лутчин (ДЮСШ ім. І.Боберського), воротар – Властимир Білинський (ФК «Дрогобич»), захисник – Тарас Михавко (ДЮСШ «Явір»), півзахисник – Владислав Шулак (ФК «Дрогобич»), нападник – Денис Стецівка (ДЮСШ «Явір»).

У перерві між матчами провели цікаві конкурси, які виявили переможців в індивідуальних дисциплінах. У конкурсі воротарів переміг Властимир Білинський (ФК «Дрогобич»). У жонглюванні м’ячем на місці найкращим був Тарас Михавко (ДЮСШ «Явір»). У забігу на 60 м найпрудкішим виявився Остап Котормус (ДЮСШ «Явір»). У жонглюванні на ходу та обведенні фішок не було рівних Денису Стецівці (ДЮСШ «Явір»). Цікаво, що Денис випередив свого найближчого переслідувача всього на одну секунду. Переможці конкурсів отримали в подарунок шарф та картузи з національною символікою.

Також пам’ятними сувенірами відзначили: Івана Гавриляка (ДЮСШ «Явір»), Максима Фика (ФК «Дрогобич-2»), Артура Бойка (ФК «Дрогобич-2») та Івана Михалківа (ДЮСШ ім. І.Боберського).

А власником щасливого квитка під номером 24 на відбірний матч до Євро-2016 між національними збірними України та Білорусі став Назар Ковалів (ДЮСШ «Явір»).

Організатори змагань висловлюють подяку арбітру ІІІ категорії Оресту Дуцяку та всім, хто долучився до проведення турніру.

Орест ХАНДОНЯК 

 

Болгарське «срібло» Івана Фідика

Днями у Болгарії проходив чемпіонат світу зі шашок-100 серед інвалідів. У змаганнях взяли участь 28 спортсменів – представники Болгарії, Ізраїлю, Росії, Молдови, Польщі, Казахстану, України.

Честь нашої держави захищав дрогобичанин, майстер спорту з шашок Іван Фідик. Приємно відзначити, що наш земляк зумів посісти ІІ місце, виборовши срібні нагороди чемпіонату. Вітаємо Івана Фідика з вагомим здобутком і бажаємо наступних перемог.

Своєю чергою, пан Фідик висловлює щиру подяку підприємцеві і громадському діячеві Сергію Розорі, який допоміг зробити реальністю участь нашого спортсмена у серйозному турнірі в Болгарії.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

Надходження до бюджетів зросли

За підсумками восьми місяців платники податків Дрогобиччини сплатили до державного та місцевих бюджетів 347,8 млн грн. податків, зборів та інших обов’язкових платежів, що на 158,5  млн грн. більше, ніж за відповідний період минулого року.

До державного бюджету зібрано 236,4 млн грн. Це майже на 133 млн грн. більше січня-серпня попереднього року. Планові показники виконано на 124,2%. Додатково з початку року  держбюджет отримав понад 46 млн гривень.

Найбільше зросли надходження з плати за користування газом – на 48,4 млн грн., податку на доходи фізичних осіб – на 4 млн. грн., податку на прибуток – на 4,2 млн грн.

***

До місцевих бюджетів міста і району з початку року надійшло 111,4 млн гривень. Це на 25,5 млн грн. більше від надходжень попереднього року. Розрахункові показники виконано на 120,8%. Додатково впродовж восьми місяців місцеві бюджети отримали 19,2 млн гривень.

Зростання надходжень відбулося за всіма основними платежами місцевого бюджету зокрема, за податком на доходи фізичних осіб – на 9,7 млн грн., платою за землю – 3,7 млн грн., єдиним податком – на 2 млн грн., податком на прибуток – на 1,5 млн грн. Крім цього, з січня поточного року додатковим джерелом наповнення місцевих бюджетів є акцизний податок від реалізації через роздрібну торгівельну мережу підакцизних товарів, якого надійшло понад 14 млн гривень.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

Засідання сесії перенесли

Засідання 65-ї сесії Дрогобицької міської ради, яке мало відбутися 4 вересня 2015 року, перенесене на 17 вересня 2015 року. Початок о 10.00.

Тарас МЕТИК, секретар міської ради

 

Шановні працівники нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України!

Від імені Правління та від себе особисто щиро вітаю працівників і ветеранів ПАТ «НПК-Галичина», а також наших колег НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» та МН «Дружба» ПАТ «Укртранснафта» з професійним святом!

Бажаю всім міцного здоров’я, мирного неба над головою, достатку та добробуту Вам та Вашим родинам. Нехай Ваша праця, буде належно поцінована та спрямована на відновлення і стабільну роботу нашої галузі, а також на благо та розквіт нашої держави.

Слава Україні!

З повагою та найкращими побажаннями, Олена ЖУКОВСЬКА, в.о. голови Правління ПАТ «НПК-Галичина»

 

ЩИРО ДЯКУЄМО!

15-28 серпня 21 дитина з Дрогобицького добровільного товариства захисту дітей-інвалідів «Надія» оздоровлювалася у селищі Лазурному на Херсонщині.

Додому усі повернулися веселі, бадьорі, з масою позитивних вражень і спогадів від теплих променів південного сонця, лагідних морських хвиль, екскурсій та приємного спілкування.

Тож від щирого серця дякуємо ДДТЗДІ «Надія», яке очолює Ірина Василівна Дзюрах, за незабутній відпочинок, подарований нашим дітям на березі моря. Щастя, здоров’я, достатку, добра і мирного неба над головою бажаємо усьому колективу «Надії».

З повагою, Наталія Ярославівна Василик, діти Марта і Віталій

 

Розцінки вартості одиниці газетної площі для розміщення матеріалів передвиборчої агітації та політичної реклами у народному часописі «Галицька Зоря»

Вартість 1 кв.см газетної площі – 4,00 грн.

Надбавка за першу сторінку – 100%.

Надбавка за останню сторінку – 50%.

 

ПОЕТИЧНИМ РЯДКОМ

Байка про мавпу

Народилась мавпа без хвоста

Всі подумали, що то – людина,

Бо хода у неї геть проста

Й не подібна зовсім на тваринну.

 

Мавпу поміж нас пізнати важко,

Реквізити має всі людські,

Вчиться з нами і працює тяжко,

Та стосунки з нею непрості.

 

Щоб пізнати, що це справді мавпа,

Треба владу дати їй на час,

Враз на всіх ричить, сичить і гавка,

Зжерла би весь світ, а з ним і нас.

 

Все для неї зле: вода замокра,

Й сонце теж для неї не таке,

В неї в руках завжди меч Дамокла

Й по життю з мечем страшним іде.

 

Всі навколо ледарі бездарні,

Лиш вона працює день і ніч

І амбіції у неї позахмарні,

Страшно з нею стрітись віч-на-віч.

 

Може і зганьбити вас прилюдно,

Й наплювати в душу, мов верблюд,

А боротись з нею - це безплідно,

І культури вчити – марний труд.

 

Бо вона нікого не почує,

Лиш вона усюди – голова,

З усіма і день, і ніч воює,

І завжди лише вона права.

 

Мораль байки нашої проста:

Якщо мавпа народилась без хвоста,

Хоч подібна зовні на людину,

Та скотина завжди є скотина.

Степан МАТІЇВ

01.08.2015р.



Создан 11 сен 2015



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником