ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 18 вересня 2015р.
Дрогобич святкує уродини

Дрогобицька міська рада запрошує дрогобичан та гостей на відзначення Дня міста

Програма святкувань

20 вересня

10.00 – Виставка-ярмарок та продаж продуктів бджолярства, солодощів, народних промислів і виробів студентів навчальних закладів, майстер-класи викладачів дитячої художньої школи (пл. Ринок, пл. Замкова Гора).

12.00 – Фотозвіт Ігоря Фецяка «Дні Європи у Дрогобичі-2015» та виставка робіт вишивальника Степана Бориславського зі села Модричі з композицією «Вишиті ікони» (пл. Ринок).

15.00 – Марафон танцювальних колективів Дрогобича (пл. Ринок).

18.00 – Святковий концерт за участю мистецьких колективів та окремих виконавців закладів культури і освіти міста (пл. Ринок).

20.00 – Виступ артистів української естради Софії Федини, Мар’яни Щербанік та шоу балету «Атр-денс» (пл. Ринок).

21.00 – Нічна екскурсія «Дрогобич – Романтичний» (вежа ратуші, костел, церква Св.Юра).

21 вересня

РІЗДВО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Святкові Літургії (Катедральний Собор Пресвятої Трійці, храми міста).

10.00 – Виставка-ярмарок та продаж продуктів бджолярства, солодощів, народних промислів і виробів студентів навчальних закладів, майстер-класи викладачів дитячої художньої школи (пл. Ринок, пл. Замкова Гора).

13.00 – Святковий концерт за участю учнів естрадних відділів дитячих музичних шкіл Дрогобича і Стебника та Народного ансамблю танцю «Верховинка» (пл. Замкова Гора).

13.30 – Концерт камерної музики (дворик ратуші).

14.00 – Міський фестиваль «Дрогобицькі цибульники» (пл. Ринок).

14.30 – Фотоконкурси: «Старе-нове місто» та «Чи знаєш ти своє рідне місто?» (пл. Ринок).

15.00 – Урочисте віче, благословення Владики, привітання секретаря міської ради, представників делегацій (пл. Ринок).

15.30 – Святковий концерт за участю спортивних, мистецьких колективів, окремих виконавців, дуету «Ярослав-На», музичного гурту «Бориславські батяри», Романа Скорпіона, заслуженого артиста України Тараса Курчика (пл. Ринок). 

 

Господарський підхід

11 вересня в Уличному на нараду зібралися активісти села на чолі із сільським головою Анатолієм Коренських. До них у гості завітав депутат Львівської обласної ради, голова комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту і зв’язку Михайло Задорожний.

На його запрошення прибули провідний інженер відділу якості, технічного контролю і нових технологій Служби автомобільних доріг Львівщини Олег Слоцький та заступник директора ПП «Механіка-К» Василь Стефанюк, яка ремонтуватиме автодорогу, що проходить через Уличне.

Нагадаємо, цього року на ремонт цієї дороги Дрогобич – Довголука депутатові М.Задорожному вдалося домогтися закладення в обласному бюджеті 7 млн 235 тис грн. Згідно з оголошеним Службою автомобільних доріг Львівщини тендером, підрядники освоїли майже 6 млн грн., дійшовши до початку села Уличне. У резерві залишилося 1,2 млн грн. Окрім того, М.Задорожний домігся виділення додатково ще 1 млн грн. на цю дорогу. Служба автомобільних доріг після експертизи, визначила, що для завершення ремонту всієї запланованої ділянки дороги (до межі Стрийського району) необхідно 12 млн грн. На цю суму і відбувся тендер, у якому перемогло ПП «Механіка-К». Цього року фірма має освоїти згадані вище 2,2 млн грн. Договір на виконання робіт підрядник має підписати 21 вересня. До цієї суми ще мали б додати майже 700 тис грн., які вдалося зекономити під час ремонту автошляху у с.Доброгостів за рахунок зниження ціни на асфальт.

Головні питання, над якими дискутували учасники зібрання, як прискорити початок ремонту доки цьому сприяє погода і на якій саме ділянці дороги проводити асфальтування. У підсумку присутні дійшли згоди, щоби ремонтники почали асфальтування зі сторони с.Доброгостів (тобто фактично продовжили свою попередню роботу) і рухалися до центру с.Уличне доки вистачить коштів. А на продовження розраховують уже наступного року.

Заступник директора ПП «Механіка-К» Василь Стефанюк запевнив, що привезе техніку до Уличного заздалегідь, аби почати роботи швидше, щойно надійде останній транш коштів за попередню роботу. Своєю чергою, провідний інженер відділу якості, техконтролю та нових технологій Служби автомобільних доріг Львівщини Олег Слоцький пообіцяв не затримувати платіж. Обов’язок проконтролювати виконання цих обіцянок взяв на себе депутат Михайло Задорожний, який неодноразово називав завершення ремонту дороги Дрогобич – Довголука для себе справою честі.

16 вересня кореспондент «ГЗ» зателефонував сільському голові Уличного Анатолію Коренських, щоб поцікавитися ходом справ. Він повідомив, що ремонтні роботи – у розпалі. Працівники ПП «Механіка-К» фрезерують зруйновані ділянки дороги, готуючи їх під асфальтування. Словом, учасники наради дотримали слова. Тепер головне, аби погода була сприятливою.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Ярослава ГРИЦИКА та Вадима ШИРОКІХ


На реконструкцію церкви Св.Юра надійде 300 тис грн.

15 вересня відбулося чергове засідання сесії Львівської обласної ради. Під час внесення змін до Програми соціально-економічного і культурного розвитку Львівщини депутат від Дрогобиччини Михайло Задорожний вніс пропозицію виділити кошти на продовження реконструкції церкви Святого Юра у Дрогобичі, яка належить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Він запросив керівництво облради й облдержадміністрації, членів профільної комісії відвідати цю відому пам’ятку архітектури, аби переконатися, що її дах потребує ремонту.

Голова облради Петро Колодій і депутатський корпус підтримали пропозицію М.Задорожного, виділивши з бюджету 300 тис грн. на реставрацію дерев’яної покрівлі церкви Св. Юра.

Сподіватимемося, що керівництво музею «Дрогобиччина» оперативно оформить документацію і цього року реконструкцію накриття храму вдасться завершити.

Ярослав ГРИЦИК

 

Дрогобицькі музиканти повернулися з АТО

Першого вересня в Дрогобицькому музичному училищі імені В.Барвінського відбулося свято Першого дзвоника. На заході були присутні викладачі, які у складі музичного ансамблю влітку відвідали зону бойових дій на Сході України. Враженнями поділилася керівник ансамблю Оксана Максимова.

- Ансамбль у складі народних (сопілка, кобза, баян), струнних (скрипка), духових (флейта) та ударних інструментів виконав для бійців АТО твори західноукраїнських композиторів та народні пісні.

Музиканти відвідали багато міст, серед яких: Луганськ, Маріуполь, Волноваха та інші. Українські військові радісно сприйняли виступи. Музика настільки припала до душі, що навіть після закінчення концерту вони відчували оптимізм і незламний бойовий дух. Самі ж музиканти були вражені патріотизмом та мужністю захисників нашої Вітчизни, які навіть в умовах війни не втрачають надії на світле майбутнє.

Після виступу музиканти ще довго спілкувалися з бійцями, і ті на згадку про зустріч подарували музикантам прапор України зі своїми автографами. Цей прапор на святі Першого дзвоника в училищі побачили всі присутні.

Прапор України завжди був національним символом, він стане знаковим і для Дрогобицького музичного училища. А бійцям, які обороняють нашу свободу, бажаємо терпіння і перемоги! – додала пані Оксана.

Тетяна ПАВЛІВ, Олександра ПУЛЯЄВА, Соломія ІВАНКОВИЧ, Софія КУШНІР, Марія ОГАР, студенти 4 курсу теоретичного відділу музучилища 

 

Хочеш вчитися – заплати у Фонд?

Працівники управління протидії злочинності у сфері економіки ГУ МВСУ у Львівській області під час реалізації оперативної інформації задокументували факт одержання неправомірної вигоди на загальну суму 600 тисяч гривень директором вищого професійного училища Дрогобича за зарахування у навчальний заклад.

Під час вступної кампанії у 2015 році директор навчального закладу організував злочинну схему для поліпшення свого матеріального становища за рахунок абітурієнтів, встановивши «обов’язковий тариф» у сумі від 2 до 9 тисяч гривень за сприяння у вступі та зарахуванні до училища. Перерахування коштів здійснювалося на розрахунковий рахунок Фонду розвитку професійно-технічної освіти регіону, який є підконтрольною корупціонеру структурою.

Під час вступної кампанії майже 300 осіб перерахували грошові кошти на рахунок Фонду. За результатами слідчо-оперативних заходів встановлено, що на рахунках Фонду акумульовано суму 600 тисяч гривень.

Раніше за цим фактом слідчим управлінням ГУ МВСУ у Львівській області відкрито кримінальне провадження за ч.3 ст.368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) ККУ.

Правопорушнику загрожує покарання у вигляді позбавлення волі терміном від п’яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном до трьох років, із конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.

Наразі слідчі дії тривають, встановлюються додаткові факти вимагання та отримання неправомірної вигоди.

Департамент протидії злочинності у сфері економіки МВСУ

 

Дрогобич готується до виборів

14 вересня відбулася скайп-нарада, де йшлося про місцеві вибори і підготовку до них на рівні області. На оперативній нараді у ратуші цього ж дня про підготовку до виборів у Дрогобичі поінформував начальник відділу ведення Державного реєстру виборців Богдан Николаїшин.

За його словами, уже діє місцева територіальна виборча комісія, яка працює у 6 та 7 кабінетах ратуші. Розпочато процес утворення виборчих округів. Щодо кандидатів у депутати Дрогобицької міської ради, то виборчих округів буде 36, із яких 7 – у Стебнику. До Львівської обласної ради у Дрогобичі обиратимуть трьох депутатів.

Також посадовець додав, що до 14 вересня ЗМІ мали оприлюднити розцінки на розміщення виборчої агітації.

В.о. міського голови Тарас Метик звернув увагу посадовців щодо перевірки матеріально-технічного забезпечення усіх виборчих дільниць.

 

У ратуші вітали ювілярів

У понеділок, 14 вересня, оперативна нарада виконавчих органів Дрогобицької міської ради розпочалася з привітань ювілярів.

Спершу в.о. міського голови Тарас Метик привітав з 50-річчям головного бухгалтера Дрогобицького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Олену Шевчук.

Опісля Тарас Метик здоровив із 60-літтям заступника редактора часопису «Галицька Зоря» Володимира Турмиса. Ювілярам вручили грамоти Дрогобицької міської ради і букети квітів. Володимиру Турмису в.о міського голови від себе особисто подарував портрет ювіляра, написаний відомим у Дрогобичі художником Володимиром Місяцем.

Також нещодавно у ратуші вітали знаного журналіста Леоніда Гольберга, якому теж виповнилося шістдесят.

Дорогі ювіляри, дякуємо Вам за працю, яка заслуговує високої оцінки. Бажаємо Вам здоров’я, натхнення, невтомності, миру та любові. Творіть, зростайте і нехай у цьому Вам допомагає Господь Бог!

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

«Мобільний соціальний офіс» діє

Для більш ефективного надання громадянам соціальної підтримки за принципом «єдиного вікна» здійснено виїзд «Мобільного соціального офісу » на територію Смільнянської та Старокропивницької сільських рад.

Фахівці «Мобільного соціального офісу» консультували громадян щодо соціальних послуг, які надає ця служба. Зокрема, щодо змін у пенсійному законодавстві, дали роз’яснення щодо розміру пенсій, порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам, призначення пільгових пенсій, а також про порядок призначення субсидій і оформлення  документів, а особливо щодо субсидії на відшкодування витрат на придбання твердого палива готівкою. Відповіли спеціалісти і на звернення громадян щодо пільг для багатодітних сімей і призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, а також про можливість взяття на облік самотніх громадян, надання їм послуг тощо.

У роботі «Мобільного соціального офісу» взяли участь головний спеціаліст відділення пенсійного забезпечення управління пенсійного фонду України у м.Дрогобич та Дрогобицькому районі Оксана Маковецька, головний спеціаліст – державний соціальний інспектор управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА Людмила Мотрич та завідувачі відділенням соціальної допомоги за місцем проживання Дрогобицького районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Наталя Дем’яновська та Ольга Литвин.

Такі виїзні прийоми “Мобільного соціального офісу” дають змогу працівникам соціальних служб вирішувати позитивно питання на місцевому рівні. Люди усвідомлюють та бачать на власних прикладах, що вони не залишені поза увагою держави щодо соціального захисту.

Христина ОЛІЙНИК

 

Несумлінний перевізник мало не зірвав участь дрогобичан в обласній спартакіаді інвалідів

Керівник ПП «Автокараван» мало не зірвав презентацію Дрогобича у нинішній обласній спартакіаді людей з обмеженими можливостями, яка стартує в Червонограді.

Про це повідомив головний спеціаліст з питань інфраструктури та транспорту міськвиконкому Ігор Куцупей. За його словами, попередньо на відкритій нараді згаданий автоперевізник дав слово доправити спортсменів до Червонограда, однак несподівано відмовився. Зі слів посадовця, в авральному порядку ситуацію вдалося врятувати, домовившись з іншим перевізником. Тепер є гарантія, що настрій людей з обмеженими можливостями не буде зіпсований, і вони безперешкодно дістануться на змагання. Як відомо, на обласній спартакіаді у Червонограді виступить 15 дрогобичан.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

Для допомоги армії...

Від початку року юридичні особи та підприємці Дрогобиччини сплатили до Державного бюджету майже 8,1 млн грн. військового збору, у тому числі в серпні – понад 1 млн гривень. Планові показники виконано на 130%. Сума додаткових надходжень за вісім місяців складає 1,9 млн гривень.

Нагадуємо, що військовий збір перераховують до бюджету юридичні особи всіх форм власності та підприємці в розмірі 1,5 відсотка від заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, винагород, які нараховуються у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, а також з виграшів у державну і недержавну грошову лотерею.

 

На 15 млн грн. зросла сплата ЄСВ

Упродовж січня-серпня платники податків Дрогобицької ОДПІ перерахували на рахунки Держказначейства 343,2 млн грн. єдиного соціального внеску.

У т.ч. юридичні та фізичні особи, які зареєстровані у Дрогобичі сплатили 148,4 млн грн., у Дрогобицькому районі – 38,9 млн грн., суб’єкти господарювання Бориславського відділення Дрогобицької ОДПІ – 77,3 млн грн., платники податків Трускавецького відділення – 78,6 млн грн.

Це на 12 млн грн. перевищує планові показники та на 15,4 млн грн. більше, ніж за вісім місяців минулого року.

Нагадуємо, що на веб-порталі ДФС України працює он-лайн сервіс «Реєстр страхувальників», завдяки якому платники єдиного внеску можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва.

Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім’я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги діє

З 1 липня 2015 року розпочав прийом громадян Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який, зокрема, обслуговуватиме також і громадян Дрогобиччини. Про послуги, надання яких забезпечує центр, та про осіб, які мають них право, ми сьогодні поговоримо із нашею гостею – Марією Николаїшин – директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Зауважимо, що цією публікацією ми започатковуємо рубрику у нашому часописі під назвою “Правова допомога”.

- Пані Маріє, роз’ясніть, будь ласка, нашим читачам, що таке безоплатна вторинна правова допомога?

Безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист, здійснення представництва інтересів осіб, котрі мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складення документів процесуального характеру.

- Хто має право отримати від Вас допомогу?

Місцеві центри забезпечуватимуть доступ до безоплатної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах для цілої низки соціально незахищених категорій громадян. Серед інших, це:

1) особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий від суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення;

2) інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб; на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону;

3) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї; на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону;

4) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань; на правові послуги, передбачені пунктами 1–3 частини другої статті 13 цього Закону, стосовно питань, пов’язаних з їх соціальним захистом;

5) особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді;

6) особи, реабілітовані відповідно до законодавства України; на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, стосовно питань, пов’язаних з реабілітацією.

- Де Вас можна знайти?

- Адреса центру: м.Стрий, вул. Ольги Бачинської,1а. Громадян приймають з 8.00 до 17.00 щодня, крім вихідних та святкових днів, без перерви на обід.

Назарій НАКОНЕЧНИЙ

 

Олег Хрущ: «Влада не повинна бути глухою, сліпою, мовчазною…»

Грошовиті мішки сьогодні цілеспрямовано знищують національно свідомі партії, позаяк це становить загрозу для олігархів. Маючи у своїх руках капітал, кадри, засоби інформації, вони дурять націю, цькують один на одного українця. У такій ситуації народ опиняється не вперше, і нема на то ради.

Нині вчепилися до «Свободи», котра багатьом неукраїнським силам, мов кістка у горлі. На кожного «свободівця», котрий стоятиме на чолі свідомої громади, видумуватимуть компромат, поливатимуть брудом і т.д.

Тому, як писав Тарас Шевченко, – «борітеся – поборете!». Хочу, щоб ми згуртувалися не під проект, а за ідею. Намагатимуся переконати всі праві сили об’єднатися під національним ідейним стягом. Запрошую до співпраці «Правий сектор», КУН, РУХ та інших.

Споконвіків будь-яка посада у громадському середовищі мала відтінок боротьби. З появою партій вона трансформувалась у політичне протистояння. І дуже прикро, що часто-густо ідейні помисли розбиваються об скелю незрозумілих амбіцій лідерів.

Маю на меті об’єднати Дрогобич навколо національних пріоритетів, створити ефективну модель управління містом на справжніх засадах християнської моралі і прозорості. Кодекс честі службовця має бути другим після молитви. Щоби знищити підкилимні ігри навколо ласих шматочків громадської власності, запропоную спершу ревізію і інвентаризацію всіх рішень, які приймались із порушенням закону, і оприлюднення імен їхніх авторів. До речі, це теж один з елементів люстрації, про який уже забули.

У нашому місті є багато розумних молодих людей, котрі вголос говорять про слабкість влади, але з певних причин стоять осторонь багатьох процесів. Чому влада дотепер не зініціювала повернення у власність міста, зокрема, автокранового, долотного, машинобудівного заводів, залишки яких ще належать навіть іноземцям? Чи забули, чи не хотіли? Пам’ятаю, коли я ще був малим, то мій тато Василь Михайлович Хрущ, котрий працював заступником міського голови, з гордістю розповідав про промислову зону Дрогобича, яка нараховувала майже 20 підприємств, на яких були задіяні майже 30 тисяч людей. Треба повернути нашому місту заводи і фабрики, людей, котрі не з власної волі заради виживання подалися світ за очі.

Усвідомлюю, яка тяжка ноша лягає на плечі першої владної особи міста, але вона може бути полегшена, коли поруч із нею люди, за плечима яких досвід, знання і, головне, чисті помисли.

Кожна чергова влада має залишити слід за свою каденцію. Якщо цього нема, тоді треба перед громадою просити пробачення.

Мій тато чесно пер свого плуга у міській господарці, тому в мене є орієнтир людської порядності як не схибити на цій дорозі, щоби не осоромитися перед громадою.

Свідомо не перелічую відшліфовані програмні пункти, бо, як мовиться, на все свій час. Просто спробував вихлюпнути дещицю тих емоцій, які заполонили уми багатьох мислячих дрогобичан, які готові чесно заробляти на хліб насущний у своєму краю, які вірою і правдою мужньо відстоюють державу. Одні в тилу, інші на передовій. Про останніх – окрема і особлива тема. Про них треба не лише пам’ятати, а й повсякдень, змовивши «Отче наш…», допомагати.

Записала Христина ОЛІЙНИК

 

Секрети привабливості жіночих рук

Кожна дівчина, яка хоче виглядати привабливою, намагається зробити все для того, щоб підкреслити свою красу – доглядає за своїм волоссям, робить гарну зачіску та оригінальний манікюр. Саме манікюр є темою нашої бесіди з майстром манікюру Іриною БАВОЛИЧ.

- Багато дівчат полюбляють нарощувати нігті та створювати для них оригінальний дизайн. Проте доволі часто стається так, що нарощені нігті ламаються. Чи можна якось уникнути цього?

- Нарощення нігтів – одна з найпопулярніших і практичних процедур сучасного суспільства. Адже не знайдеться жодної жінки, яка б не хотіла виглядати привабливою і акуратною. Гарні та доглянуті руки і нігті жінки – це свого роду візитна картка.

Деякі красуні обмежуються гігієнічним манікюром, а інші захоплюються нарощенням нігтів.

Для того, щоб уникнути ламкості та пошкодження нарощених нігтів, варто дотримуватись деяких правил:

 - уникати контакту з водою протягом двох годин після процедури;

- враховувати також довжину нігтиків, перші дні потрібно бути пильними та обережними;

- вчасно виконувати корекцію нігтів;

- самотужки не підправляти і не підрізати нігті.

Також необхідно прислуховуватись до порад щодо довжини нігтів.

- Чого варто уникати при нарощенні та декоруванні нігтів?

- Ця порада стосується радше майстра, аніж клієнта. Адже в цій ситуації все залежить від спеціаліста. Він має діяти за бажанням клієнта і в ході роботи дотримуватись певних правил.

Завдання майстра – зробити нігтики акуратними, зручними і догодити клієнтові.

Отже, необхідно враховувати стан нігтів, діяльність клієнта та спосіб життя.

- Як часто потрібно робити корекції нігтів і чому?

- Після нарощення нігтів рекомендується виконувати корекцію кожні 3 – 4 тижні. Все залежить від швидкості росту натуральних нігтів.

Ця процедура є обов’язковою, адже в процесі відростання нігтя велике навантаження йде на вільний край нігтьової пластини, внаслідок чого можуть створюватися неприємні відчуття, дискомфорт, ламкість і тріскання нігтів.

- Чи шкодить взагалі нарощення нігтям і через який період їх краще зняти?

- Нарощення нігтів ділять на два види: акрилове та гелеве.

Найбільшої популярності набуло гелеве нарощення нігтів, адже деякі красуні стверджують, що гель акуратніше виглядає, ніж акрил, і максимально наближений до вигляду натуральних нігтиків.

Друга половина жінок переконує, що після нарощення нігті виглядають пошкодженими через те, що кисень не має доступу до нігтів, тому вкрай відмовляються робити собі таку процедуру.

Насправді те, що нігті під гелем не дихають – міф. Адже коли ви покриваєте нігтьову пластину лаком – то результат аналогічний.

Якщо дотримуватися правил технології нарощення, то залишиться шпаринка для доступу кисню.

Знімати нігті примусово не потрібно, винятково за бажанням клієнта, адже нарощення не створює жодних загроз нігтям. Якщо звертатися за послугою зняття нігтів до спеціаліста, то можна уникнути проблеми їх пошкодження. Адже при професійному знятті штучних нігтів емаль швидко відновиться, слід лише дотримуватись рекомендацій спеціаліста.

- Сьогодні дуже популярним засобом для декорування нігтів є гель-лак. Скажіть, чи можливо зробити з ним манікюр у домашніх умовах?

- Саме так. Найбільшої популярності сьогодення набув манікюр – покриття нігтів гель-лаком. Насамперед це  зручно, адже новий стильний манікюр, незважаючи на виконання домашньої роботи, тримається 2-3 тижні.

Деякі жінки довіряють таку процедуру спеціалісту, а решта модниць намагаються самостійно впоратися з поставленим завданням. Звичайно, можна виконати манікюр гель-лаком вдома, але не рекомендується. Адже, порушивши технологію підготування нігтика, можна серйозно пошкодити нігтьову пластину, звідти – дефекти нігтів. Утім жінки, які прагнуть заощадити кошти, виконують цю процедуру власноруч, а потім звертаються до професіоналів з низкою різноманітних неприємностей: розшарування нігтьової пластини, ламкість нігтів, і навіть одне з найстрашніших захворювань нігтів – грибок. Тому краще заощадити свій час та зберегти здоров’я, звернувшись до майстра манікюру.

- Як можна в домашніх умовах зміцнювати і захищати нігті?

- У холодну пору року, людському організму не вистачає поживних речовин, вітамінів та кальцію, передусім страждають нігті та волосся. Це доволі помітно, оскільки нігті стають ламкими та ослабленими.

Сучасні косметичні фірми пропонують широкий асортимент різних зміцнювальних лаків, олійок та масок. Але не завжди це ефективно. Річ у тому, що деякі компоненти цих засобів можуть викликати різноманітні алергічні реакції. В окремих випадках варто звернутися до народної медицини і зробити процедуру власноруч в домашніх умовах. Існує безліч рецептів масок для зміцнення нігтів.

- Який манікюр, на Вашу думку, буде модним восени 2015 року?

- На мою думку, досить оригінальним буде манікюр, виконаний гель-лаком з елементами декору золотої осені. Але все залежить від смаку та бажання клієнта.

- Дякую за розмову!

Надія БАВОЛИЧ

 

«Борислав Івана Франка»

Під такою назвою у відділі історії музею «Дрогобиччина» відбулася презентація персональної виставки відомого українського художника Петра Марковича, приурочена до 159-ї річниці від дня народження Івана Франка – письменника світової слави, публіциста, критика, перекладача, ученого, громадсько-політичного діяча, якого сучасники називали «академія в одній особі».

Ми знаємо, що Дрогобич – це місто Франка. Тут пройшли його дитячі та юнацькі роки, де він загалом провчився 11 років – спочатку у Дрогобицькій головній школі, пізніше у Дрогобицькій вищій гімназії. Саме у дрогобицькій гімназії Франко сформувався як поет, прозаїк і драматург, пишучи твори кількома мовами. У 1874 р. у львівському журналі «Друг» під псевдонімом «Джеджалик» надруковано його перший твір – сонет «Народна пісня». Вражає лише перелік того, що написав І.Франко за час навчання у Дрогобичі: «Виїжджаючи з Дрогобича, я віз з собою кілька книжок, записаних своїми роботами. Були там і оригінальні складання – вірші любовні (патріотизму я тоді ще не знав), драми і оповідання віршовані, але головно були переклади: «Антігона» й «Електра» Софокла, значна частина Йова, кілька глав Ісаії, кілька пісень Нібелунгів, дві пісні «Одіссеї», два перші акти «Уріела Акости» Гуцкова, цілий Короледвірський рукопис і т.і.».

Уже як зрілий письменник і суспільний діяч, він не раз навідувався сюди, цікавився життям міста, його історією, називаючи «своїм кутом». Дрогобич є місцем подій його трьох повістей, численних оповідань та поезій. Іван Франко у своїх творах описав не лише Дрогобич. У циклі під назвою «Борислав. Картини з життя підгірського народа» ми бачимо сусідній Борислав, який прославився завдяки видобутку нафти та озокериту у другій половині ХІХ століття.

Як Дрогобич – місто Івана Франка, так Борислав – місто Петра Марковича. Більшість творів художника П.Марковича присвячено саме Бориславу – над циклом про місто почав працювати ще у студентські роки і повертався до нього впродовж життя.

Петро Маркович народився у селі Чорноріки Коростянського повіту (Польща) у 1934 році, та під час сумнозвісної операції «Вісла» його з родиною переселили на східний Донбас, а із 1947 року проживав саме у Бориславі.

П.Маркович навчався у Львівському училищі прикладного мистецтва на відділі художньої кераміки. Згодом – у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва у відомих педагогів: Р. Сельського, К. Звіринського, Б. Горбалюка, В. Черкасова.

Після закінчення інституту – багатолітній викладач кераміки, рисунка та композиції Львівського коледжу ім. Івана Труша, де працював у 1969-2013 рр.

Петро Маркович – член Національної спілки художників України, учасник всеукраїнських та багатьох обласних виставок кераміки, графіки та екслібрису. Його вважають справжнім віртуозом художнього шрифту.

До 70-річчя Петра Марковича цикл «Борислав Івана Франка» виставлявся у Львівському літературно-меморіальному музеї Івана Франка і згодом близько двадцяти його графічних робіт було передано автором музею на постійне збереження. А з нагоди 80-ліття художника його творами було проілюстроване видання «Іван Франко. Boa constrictor» (Львів, в-во «Апріорі»). Упорядник і автор текстів – відомий письменник та директор Музею Івана Франка Роман Горак.

Саме ці роботи можна побачити на виставці.

Картини художника вражаючі, емоційні та настроєві, а стримана палітра кольорів немовби передає кольори нафти та озокериту, якими славився Борислав. Художник ніби поринає у ті часи, коли до Борислава, як за золотом в Каліфорнію, звідусіль з’їжджались ділки, охоплені «нафтовою лихоманкою». Сам Борислав став синонімом раю для одних і пекла для інших. Хтось дороблявся до мільйонних статків, хтось тяжко працював за мізерну зарплатню.

Ці картини – особисте бачення автором тогочасного Борислава і водночас його роботи тісно пов’язані із творчістю І.Франка. Зокрема, диптих художника «Із дотеперішньої історії Борислава» містить виконані авторським художнім шрифтом цитати Івана Франка зі вступного слова до бориславського циклу:

«Борислав звісний на цілу Галичину, ба й на цілу Європу, яко копальня нафти і земного воску, – та звісний, певно, лиш з імені. Не знаю, чи приходило й на думку тисячам а тисячам образованих людей, що там рік-річно з’їздять задля інтересів, хоть поглянути на життя тої незлічимої сили «ріпників», що для них видобувають скарби землі».

Ми маємо можливість побачити цей Борислав, наповнений ропою, його краєвиди – Гукову гору, Губицьку долину (саме у Губичах проживав художник), топлярню і копальню озокериту, цегольню.

Ось як описує І.Франко тодішній Борислав: «вид навкруги сумний, понурий, поганий: купи хворосту, купи глини, брудні магазини та ще брудніші помешкання людські. Ні зелені свіжої, ні виду всміхненого не побачиш. Воздух удушливий, загуслий від нафтового сопуху…».

Героями циклу постають робітники – ріпники, ямарі, які, як писав Франко, «зачорнені скрізь нафтою та глиною, мов ворони». У них тяжке, брудне, нерадісне життя. Багато з них ставали каліками після нещасних випадків, а глибоко у штольнях нерідко гинули від отруйних випарів. Недарма тогочасний Борислав називали не лише «Галицькою Каліфорнією», а ще «містом калік» та «галицьким пеклом».

Авторське бачення просто захоплює – перед нами ніби оживає Борислав часу Івана Франка і ми занурюємось у світ його героїв.

На презентації виставки, на якій було чимало студентської молоді, своїми враженнями від побаченого ділилися директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, доцент ДДПУ ім. І.Франка, кандидат філологічних наук Олег Баган, викладач музичного училища ім. В. Барвінського Володимир Грабовський, доцент ДДПУ ім. І.Франка, кандидат історичних наук, науковий співробітник музею «Дрогобиччина» Богдан Лазорак.

Запрошуємо оглянути цю виставку, пізнати глибину творчості художника. І, можливо, вам захочеться ще раз звернутися до творів Івана Франка, де у повістях «Борислав сміється», «Boa constrictor», «Перехресні стежки» та численних оповіданнях описано Дрогобич і Борислав середини ХІХ-початку ХХ століття.

Зоряна КОРДУБА, завідувач відділу історії музею «Дрогобиччина» Фото Анатолія ДРАГАНА

 

Вони люблять і знають Дрогобич

Одночасно дві святкові події відбулися 6 вересня у Народному домі ім.І.Франка: нагородження переможців, призерів та номінантів фотоконкурсу «Чи знаєш ти своє місто?» та започаткування діяльності Літературного клубу в Дрогобичі.

Конкурс організований «Дрогобицьким Інтернет-телебаченням» («ДРІТ») за підтримки Літературного клубу «Pro Patria», редакції газети «Гомін Галичини» та сайту «Drohobyczer Zeitung» проходив упродовж півтора місяця на сторінці «ДРІТ» у Facebooke.

Керівник проекту Сергій Матійко вручив подарунки призерам конкурсу Лесі Яворській та Лесі Пашко. Переможець конкурсу Євген Мельник отримав фотоальбом від дрогобицького фотомитця Ігоря Фецяка з автографом та побажаннями автора. Свої авторські роботи – прекрасні вироби з бісеру – подарувала спонсор і учасниця конкурсу Леся Яворська. Їх вручили переможцю та номінантам конкурсу.

У номінаціях переможцями стали: «Цікава розповідь» – Леся Пашко, «Активний учасник» – Олександра Возняк, «Кращий уболівальник» – Андрій Дудок.

Спеціальний приз також чекає на Наталю Петречко з Борислава, яка в перших турах конкурсу була одним із лідерів. Присутнім у залі, переможцю та фіналістам конкурсу, редактор Дрогобицького Інтернет-телебачення Сергій Матійко вручив троянди. Призом від літературної спільноти «Pro Patria!» стала книга «Розмова на двох», автором якої є відома поетеса із Золочева Катерина Тихонова.

Під час першого установчого засідання Літературного клубу своїм баченням щодо стану української мови та діяльності клубу в майбутньому поділилася Галина Жубіль. Пані Галина також презентувала аудиторії видані нею нещодавно книги.

Про свій творчий шлях на Парнас розповів присутнім дипломант Всеукраїнського літературного конкурсу «Pro Patria!» Юрій Гарник, зачитавши свої вірші.

Знаний дрогобицький композитор Василь Сторонський із дотепністю та іронією зачитав два вірші, що розважили присутніх.

Художні роботи представив до уваги членів літклубу Василь Лялюк. До речі, цей дрогобицький художник представив Україну на Всесвітній виставці World Expo-2015 у Мілані. Його роботи «Жінки пустелі», «Міраж» та «Нагодувати дитину» серед представлених понад тисячу робіт інших авторів пройшли конкурсний відбір. На засіданні Клубу пан Василь також запропонував зареєструвати у майбутньому Літературний клуб як громадську організацію.

Під час засідання кожен отримав змогу висловити свої пропозиції щодо подальшого життя клубу. Засновник і редактор сайту Drohobyczer Zeitung («Дрогобичер Цайтунґ») Олег Стецюк продемонстрував глибокі знання з історії Дрогобича та Франкового краю. За роки навчання у ЛНУ ім.І.Франка він дуже захопився Львовом, на тлі якого Дрогобич виглядає сірим і непривабливим. Однак допитливість у вивченні історії різко змінила його погляд на рідне місто. Виявлені ним історичні артефакти про Дрогобич спонукали побачити місто зовсім іншими очима! І справді, Дрогобич в історіографії та культурному аспекті дечим випереджає Львів, тож корінним дрогобичанам є чим пишатися.

Відтак ці пізнання підштовхнули журналіста заснувати 28 червня 2012 року своє дітище – волонтерський інтернет-проект, названий за іменем першої газети Дрогобича, що видавалася з 1883 до 1914 року. Відтак метою цього проекту став збір матеріалів (фотографічних, довідкових, документальних, картографічних, а також туристичні описи та спогади) про Дрогобич та дрогобичан зі старих друкованих видань від 1883 року, архівів, з мережі Інтернет. Сайт не є комерційним чи політичним проектом, а радше своєрідним містком між минулим і сучасністю, між мешканцями Дрогобича та представниками діаспор різних національностей за кордоном, батьки яких колись жили у місті Котермака.

Як слушно зауважив Олег Стецюк, львів’ян привчають любити своє місто ще зі шкільної парти, запровадивши до навчальної програми підручник з історії Львова. Дрогобич у цьому питанні має величезну прогалину.

На цій установчій зустрічі присутніми було також запропоновано назвати літклуб «Pro Patria!», що в перекладі з латини означає: «За Батьківщину!» Таку назву має й Всеукраїнський літературний конкурс, який тричі був успішно реалізований у Дрогобичі. У зв’язку з окупацією Криму, воєнними діями на Сході України наступний, четвертий конкурс організатори вирішили провести після завершення війни і вже на базі Drohobyczer Zeitung.

Члени Літературного клубу «Pro Patria!» та редакція ДРІТ висловлюють вдячність директору Народного дому Петру Косу, подружжю Віталію та Аллі Мельничукам за підтримку заходу.

Двері Клубу відчинені для всіх, хто пише прозу чи поезію українською, пишається українською мовою і бажає знайти однодумців, порадників, цікаву інформацію, зачитати свої твори чи перейняти досвід відомих літераторів. Засідання відбуватимуться 1-2 рази на місяць. Пам’ятаймо: ми – сини й дочки Франкової землі; мова наша – найбагатша і прадавня – українська, у ній закладена наша сила та історія нації, її непереможний козацький дух. Тож єднаймося навколо цієї ідеї у Літературному клубі «Pro Patria!».

Юрій ФЕДЧАК

 

ПОРАДИ ЛІКАРЯ

Протезуйтеся вчасно

Приємно дивитися, як посміхається людина. І незалежно від віку, коли головним дійством цієї чарівності виступають рядочки білих, як намистинки, зубів. Так нам посміхаються герої і героїні на обкладинках популярних журналів. На жаль, незважаючи на успіхи сучасної стоматології та пломбування новітніми матеріалами, зуби часто втрачаються. Головними причинами є: ускладнення карієсу, захворювання парадонту (тканин, які утримують зуб у ротовій порожнині), травми. І тоді порушується основна функція зубних рядів – жування. їжа недостатньо механічно перетирається і такою потрапляє в шлунково-кишковии тракт, зумовлюючи там різноманітні розлади та захворювання.

Зуби отримують і виконують значне навантаження і за відсутності вже кількох бокових зубів, зуби-антологісти, які не отримують опору, з часом починають зміщуватися вертикально і часто нахиляються у бік відсутніх зубів. Якщо людина не звертається до ортопеда-стоматолога, то з роками наступають такі деформації, коли зуби настільки зміщуються, що заповнюють місце відсутніх зубів-антогоністів, утворюючи т.з. «замки». І тоді виникають труднощі при протезуванні. Для їх вирішення потрібно зімпіфовувати значну частину зуба, а іноді і видаляти зуб повністю.

Зуби, які не беруть участі у жуванні, покриваються м’якими зубними відкладеннями, які з часом перетворюються на тверді, т.з. «камінь». Це, своєю чергою, спричиняє захворювання ясен (гінгівіти) і всього парадонту. Часто утворюються глибокі зубо-ясневі кишені, що супроводжується неприємним запахом із рота.

Напрошується порівняння: «Плуг, який не оре, ржавіє». Зуби в щелепах із жувальними м’язами і парним скронево-щелеповим суглобом є цілісною системою, яка повинна працювати з помірним навантаженням, відкушуючи і перетираючи тверду їжу, що сприяє правильному розвитку щелепи і формуванню правильного прикусу у дітей. Наші предки не вживали настільки переробленої і перемеленої їжі, як зараз.

Пам’ятаю, як ще працюючи в дитячому відділі, лікар-офтодонт казала своїм пацієнтам: «Ти кожен день маєш їсти сухарики, моркву і яблуко».

Окремо про відсутність всіх зубів, що трапляється у старшому і похилому віці. Якщо така людина довго не протезується, наступає атрофія альнолярних відростків щелеп (грубо кажучи, зменшення їхнього об’єму), і протезування в цих випадках дуже ускладнене і часто, на жаль, невдале.

Шановні дрогобичани! Не затягуйте свій візит до стоматолога-ортопеда, коли у вас відсутні зуби. Але не поспішайте видаляти всі корені, особливо на нижній щелепі у старших людей.

Зараз є всі можливості після обстеження і лікування використати деякі корені як опорні, для незнімного протезування і як утримуальні змінні протези.

Усе це вирішує лікар, бо кожна людина індивідуальна, і що підходить одній, може бути протипоказане іншій. Висококваліфіковані лікарі, зубні техніки відділу виконують усі види протезування (різні штучні коронки, мастовидні протези, часткові і повні змінні протези).

Кваліфіковані лікарі нададуть консультацію і за помірну ціну виготовлять потрібні зубні протези. Протезуйтеся вчасно!

Василь ОСТАП’ЮК, стоматолог-ортопед вищої категорії Дрогобицької міської стоматоматполіклініки

 

СПОРТ

Вихованець «Медика» демонструє клас

9-13 вересня у Львові проходив чемпіонат України з велоспорту з олімпійських видів програми на треку.

Приємно відзначити, що вихованець Дрогобицької СДЮСШОР «Медик» Святослав Шимко (студент коледжу нафти і газу) виборов перше місце і став чемпіоном України в командній гонці.

Вітаємо Святослава, його наставників і бажаємо подальших перемог!

Ярослав ГРИЦИК

 

 Создан 18 сен 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником