ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 25 вересня 2015р.
Як дрогобичани День міста святкували

Два дні дрогобичани відзначали День міста. З огляду на події в Україні, свято не було надто помпезним. До того ж, до програми дійства внесла корективи дощова погода – частину заходів, запланованих 20 вересня, довелося перенести. Але 21 вересня, у празник Різдва Пресвятої Богородиці, визирнуло сонечко, і в центрі міста запанувала справжня святкова атмосфера.

Гамірно і людно було на виставці-ярмарку продуктів бджолярства, народних промислів, солодощів. Ласощами власного приготування частували кримські татари. Дрогобицькі волонтери, виставивши намети, мали змогу зібрати пожертви на підтримку українського війська.

Люди з цікавістю оглядали виставку відомого вишивальника ікон Степана Бориславського з Модрич, фотороботи «Старе-нове місто» та «Чи знаєш ти своє рідне місто?», експозицію дитячих малюнків. Біля пам’ятника Юрію Дрогобичу виступали дитячі колективи та виконавці.

Мав успіх фестиваль «Дрогобицький цибульник». Навчальні заклади міста зі смаком оформили столи, на яких презентувати свої кулінарні витвори та оригінальні композиції із використанням цибулі. Цибульники та інші страви спершу спробували члени журі фестивалю, відтак смаколиками частували усіх дрогобичан, продаючи їх за символічну ціну. Частину зібраних коштів передали на допомогу армії, частину на лікування важкохворого учня ЗОШ №1.

У післяобідню пору на головній площі відбулося урочисте віче. Його розпочали зі спільної молитви, яку провадили єпископ-помічник владики Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорій Комар та настоятель храму Успення Пресвятої Богородиці та Св. Андрея, протопресвітер Михайло Бачинський (УАПЦ).

Відтак мешканців та гостей Дрогобича з уродинами міста та святом Різдва Пресвятої Богородиці привітав в.о. міського голови, секретар міської ради Тарас Метик. Він, зокрема, зазначив: «Наше місто вабить зір і душу красою, автентичністю, багатим історичним спадком, культурними надбаннями, славною минувшиною та відомими іменами. Це Юрій Котермак, Іван Франко, Зенон Коссак, Андрій Мельник, Дмитро Грицай, Михайло Смола…

Сьогодні ми шлемо вітальне слово творцям сучасної героїчної історії Дрогобича – воякам, які про свято у рідному місті згадують в окопах на Сході України. Дякуємо їм за спокійний сон, за життя без залпів і гармат, за небо, незатьмарене димом від згарищ, за урочистий передзвін церковних дзвонів.

Наше місто розвивається завдяки щоденній праці дрогобичан, які прагнуть, аби жити у ньому було затишно і по-родинному тепло. Щиро дякую усім вам за любов до рідного Дрогобича!».

Вітальні промови також виголосили народний депутат України Богдан Матківський, депутат Львівської обласної ради Тарас Курчик, ректор ДДПУ ім.І.Франка, професор Надія Скотна. Серед почесних гостей були заступник голови Львівської облдержадміністрації Ірина Гримак, голова Дрогобицької РДА Максим Лісогор, міський голова Стебника Василь Пецюх.

Учасники віча хвилиною мовчання вшанували пам’ять наших земляків, які загинули на Майдані та у війні на східних теренах України. Під сумну мелодію «Плине кача…» список полеглих зачитали ведучі Алла Мельничук та Іван Сех.

Опісля розпочався святковий концерт мистецьких колективі міста. Перед естрадною частиною дійства дрогобичани, котрі чисельно зібралися на площі, щедрими оплесками вітали нагородження майже трьох десятків учасників АТО. Спершу Тарас Метик вручив воякам грамоти міської ради, а згодом владика Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП Яків нагородив військовослужбовців медалями від Патріарха Філарета. Допомагав їм у цьому голова асоціації учасників АТО Дрогобиччини Микола Кобільник.

Під час вечірнього концерту гарний настрій усім подарували не лише дрогобицькі колективи, а й добре відомі естрадні виконавці – дует «Ярослав-На», Роман Скорпіон і Тарас Курчик.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Дні Європи – у фотоспогадах

У неділю, 20 вересня, з нагоди Дня міста, відбулася презентація фотовиставки Ігоря Фецяка, присвяченої Дням Європи у Дрогобичі.

Через дощову погоду її відкриття перенесли з площі Ринок у світлицю ратуші. Серед високих гостей участь у презентації взяли Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд, відомий польський художник, літератор, шульцолог Пйотр Луц’ян та голова Фонду «Збережемо спадщину» в Любліні Артур Дерлікєвіч. Саме ці польські діячі і надали підтримку фотомитцю Ігорю Фецяку у створенні фотовиставки.

В. о. міського голови, секретар міської ради Тарас Метик подякував Ярославові Дрозду за багаторічну співпрацю, за честь приймати у Дрогобичі Дні Європи. Також щирими словами подяки Тарас Метик відзначив творчу працю Ігоря Фецяка, який зумів у світлинах зафіксувати калейдоскоп миттєвостей Днів Європи у Дрогобичі. Ярослав Дрозд через Тараса Метика переказав найпалкіші вітання з нагоди Дня міста усім дрогобичанам, також згадав про постать Юрія Котермака, діяльність якого нерозривно пов’язала Дрогобич із європейською наукою та історичною спадщиною.

Щоб експозицію побачила громада, керівництво міста має намір передати стенд зі світлинами «Дні Європи у Дрогобичі» до музею «Дрогобиччина».

Леся ЯСЮРА

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

 

У Меденичах пригощали медом

20 вересня у смт. Меденичі, назва якого походить від слова мед, відбувся другий фестиваль меду. Нагадаємо, перший з ініціативи райдержадміністрації пройшов у 2013 році, а торік через трагічні події в Україні свято вирішили не проводити.

Незважаючи на дощову погоду, на фестиваль прибули чимало пасічників з Львівської та Івано-Франківської областей, численні гості. Учасники свята мали змогу скуштувати та придбати смачну і корисну продукцію бджільництва, українські страви.

Під час урочистого відкриття фестивалю прозвучали привітання керівника апарату РДА Степана Рудницького, селищного голови Володимира Шулака, президента Спілки пасічників України Леоніда Вереда, голови райради Михайла Сікори. З вітальним словом виступив і депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний. Він, зокрема, зазначив: «Меденицький фестиваль меду пропагує бджолярство, за яким Україну знають у світі як одного з найбільших експортерів бджолопродуктів. Дякую голові, селищній раді, педагогічному й учнівському колективам Меденицької школи, активу селища, районній владі за відмінну організацію свята, за яким люди вже встигли скучити. Хочеться, щоби цей захід набув статусу традиційного, понад те, аби подібні фестивалі відбувалися й у інших населених пунктах району. У цьому плані управління культури РДА має широке поле для діяльності».

Святковий настрій учасникам дійства створювали українські пісні та мелодії у виконанні самодіяльних мистецьких колективів району. Цікавою була концертна програма учнів Меденицької школи.

Ярослав ГРИЦИК

 

У Мирона Баб’яка – найвищий рівень довіри

Два роки поспіль кандидат технічних наук, професор Мирон Баб’як виконував обов’язки директора Дрогобицького коледжу нафти і газу. Щоб надалі цю посаду обіймала людина без приставки в.о., Міносвіти і науки України оголосило конкурс.

Два роки поспіль кандидат технічних наук, професор Мирон Баб’як виконував обов’язки директора Дрогобицького коледжу нафти і газу. Щоб надалі цю посаду обіймала людина без приставки в.о., Міносвіти і науки України оголосило конкурс.

Зголосилося на нього ще троє науковців: колишній директор цього навчального закладу Павло Янів, теперішній завуч ВПУ №19 Василь Моштук і професор Євген Кулик.

Якщо пан Павло плекав надію вдруге вступити в одну і ту ж річку, то пани Василь і Євген виглядали великими оптимістами. Адже було зрозуміло, що шансів у них практично нема.

І ось 23 вересня у коледжі відбулися вибори директора. Конкурсна комісія зосереджена, жодних емоцій на обличчях її членів. Лише Павло Янів трохи збентежений і невпевнений у своєму успіху. Він – у залі для голосування. Від Мирона Баб’яка – спостерігачі. Василь Моштук знаходить можливість навідатися до коледжу, адже ВПУ №19 – поруч. А Євген Кулик того дня так і не переступив поріг навчального закладу.

Голосування тривало до 15.00, відтак лічильна комісія приступила до підрахунку голосів.

У підсумку 86 працівників коледжу виявили довіру до Мирона Баб’яка. 49 голосів за свою кандидатуру набрав Павло Янів, 2 – Василь Моштук і 0 – Євген Кулик.

Отже, згідно з чинним законодавством, Мирон Баб’як став повноправним директором. Залишилося хіба що укласти контракт з Міносвіти і науки України. Але це уже технічний бік справи.

Вл.інф.

 

На Дрогобиччині – ралі «Галіція»

3-4 жовтня на гірських дорогах Дрогобицького, Турківського та Старосамбірського районів проходитиме ІІІ етап Чемпіонату України з ралі та ІІІ етап Національної серії «Кубок Карпат». На Дрогобиччині автоперегони відбудуться на території Східниці, Смільної, Жданівки, Бистриці, Нового Кропивника, Перепростині, Старого Кропивника.

Організатори авторалі перепрошують за можливі тимчасові незручності та просять місцевих голів звернутися до населення з рекомендацією на час змагань не виходити самим та не випускати на трасу дітей, обмежити випас худоби біля автодоріг, де проходитимуть перегони.

Ці міжнародні змагання проходять під егідою облдержадміністрації. Тож за дорученням голови ЛОДА Олега Синютки проведуть частковий ремонт найбільш аварійних ділянок доріг на маршруті авторалі.

 

Дитмайданчик для Підбужа

У парку селища Підбуж незабаром з’явиться дитячий ігровий майданчик.

Організаційні питання щодо його встановлення обговорили на нараді в райдержадміністрації під головуванням керівника апарату РДА Степана Рудницького.

Майданчик виготовлений ДВК-40 за кошти обласної Програми облаштування дитячих ігрових майданчиків у сільській місцевості. Його вартість — 25 тис грн. Монтажні роботи проводитимуться за кошти селищної ради.

Вл.інф.

 

Збільшено розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму

Відповідно до Закону “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” від 17.09.2015 року №704 розмір мінімальної заробітної плати з 1 вересня становить 1378 грн. Межа прожиткового мінімуму для працездатних осіб дорівнює мінімальній зарплаті.

Враховуючи те, що сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), починаючи з вересня база нарахування єдиного соціального внеску не може бути менше 1378 грн. Підприємці мають сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування не менше 478,2 грн.

Розмір єдиного податку для платників І та ІІ групи, граничний розмір нарахованого за місяць доходу, що дає право кожному платнику податку на застосування податкової соціальної пільги (1710 грн.) та розміри податкових соціальних пільг до кінця року не змінюються.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ


Василь Шкляр став членом політради «Українського об’єднання патріотів – УКРОП»

Василь Шкляр – це людина, яка не потребує особливих рекомендацій, адже це письменник якого читають, люблять, поважають, а кожна його книга – бестселер.

Безсумнівний моральний авторитет нації, слово якого – зброя проти зневіри та розчарування, лжепатріотизму та популізму. Він, чесний та прямолінійний, сьогодні, презентуючи власні книги по всій Україні, спілкуючись з людьми, не роблячи поділу на Схід і Захід, «своїх» і не дуже, робить, мабуть, більше, аніж десятки клерків міністерства інформації, справді об’єднуючи країну.

Нещодавно письменник висловив свою підтримку «Українському об’єднанню патріотів – УКРОП», ставши членом політради партії.

«Хлопці, я знаю, що якби не ви, то лінія фронту сьогодні проходила б на моїй Черкащині. Можливо, в Холодному Яру. Ідучи назустріч УКРОПу, я знав, що матиму чимало опонентів навіть у середовищі своїх палких прихильників. Але в мене давній і болісний сентимент до наших зросійщених земель, особливо до Січеславщини, Криворіжжя, де я маю багато друзів і тримаю з ними постійний зв’язок. Їду туди і сьогодні. Знаєте, легко бути бандерівцем у Галичині, а ти спробуй побути ним там. Більшість хлопців саме зі Сходу увійшли до полку «Азов», і вони стали героями моєї думи про братів азовських «Чорне Сонце». Багато бійців, як і волонтерів, сьогодні входять до УКРОПу», - каже Шкляр.

«Можна по-різному ставитися до будь-якої політичної сили (назвіть мені хоч одну білу й пухнасту), але гріх мати куцу пам’ять. Ще вчора ми захоплювалися, як дніпропетровці відрубали хвоста сепаратистській сволоті, а сьогодні, коли там усе заспокоїлося, можна махнути на те рукою? Не можна! Повірте, перш ніж ухвалити для себе таке рішення, я радився, хоч роблю це вкрай рідко, з дуже авторитетними людьми, у тому числі і з військовими, і не почув жодного заперечення. До того ж, я маю серйозні культурні проекти саме там, на Сході, і сподіваюся ближчим часом вдасться зробити чимало. Пам’ятаєте мої давні гіркі слова, за які я також дістав безліч нападів: «Не можемо інтегрувати Крим і Донбас в українське лоно? Тоді віддаймо їх, щоб не мати лиха». Отож я вирушаю на Схід…», - наголосив письменник.

 

Вікторія – це перемога

Понад 8 тис. км океану та суші розділяють м.Сіетл у США та наші Стебник і Дрогобич, проте між ними встановлено тісний зв’язок. У Сіетлі живе і працює Вікторія Радіонова, у Стебнику живуть її батьки Олександр і Тетяна, а в Дрогобичі – сестра Мар’яна із своєю сім’єю.

Вікторія Радіонова не просто одна із мільйонів наших заробітчанок, яких доля розпорошила по далеких світах. Вікторія – висококласна циркова артистка, акробатка, яка своєю майстерністю підкорила циркові арени і серця глядачів усього світу. І ось тепер, як стало відомо з Інтернету, наша краяна стала фіналісткою конкурсу «Америка має талант». Це ж як карколомно треба було виступати, щоб змусити перенасичених видовищами американців проголосувати за українську дівчину і надати їй шанс вибороти найпочесніший у США титул найталановитішої?!

Про це та інше ми і ведемо розмову із сестрою Вікторії Мар’яною Рибак, яка, до речі, теж акробатка і теж дуже талановита. Отже, слово Мар’яні.

- Ми з Вікою народилися у Стебнику, хоча батько наш дрогобичанин, а мати – з Борислава. Коли Вікторії виповнилося 4 роки, батьки віддали її до циркової студії при Народному домі «Просвіти» в Стебнику. Через 2 роки до цієї студії пішла і я. Нам дуже поталанило, адже ми вчилися у прекрасних фахівців-педагогів, які виховали багатьох талановитих акробатів для цирку і спорту. Це Лариса Грицик, Микола Добровольський, який згодом перебрався до Трускавця, де і сьогодні веде циркову студію «Каскад».

Після закінчення циркової студії «Каскад» Вікторія з першої спроби вступила до київського циркового училища, яке готує класних циркових акробатів у різних жанрах. Циркова акробатика – це суперважкий вид циркового мистецтва, який вимагає постійної напруженої роботи до сьомого поту мязів, кісток та інтелекту. Щоб поставити акробатичний трюк, відшліфувати його до автоматизму і винести на суд глядачів, треба багато праці, часу, терпіння – фізичного і душевного.

Усього цього у Віки було вдосталь і тому після закінчення циркового училища їй, як кращій випускниці, запропонували контракти з цирковими трупами Туреччини, Японії, Німеччини, де Віка пропрацювала кілька років.

У Німеччині вона познайомилася з Майклом Бажезе, французом, який став її чоловіком і партнером по виступах, адже він теж цирковий акробат. Під час гастролей у різних країнах пару Бажезе – Радіонова запримітили американські менеджери і запропонували роботу у цирках США. Там Віка і Майкл поставили такі суперважкі акробатичні трюки, що Америка буквально була вражена. Вихід до фіналу престижного конкурсу підтверджує сказане.

- Чи підтримуєте з Вікою зв’язок?

- Постійно, незважаючи на занятість Віка завжди цікавиться тим, що відбувається у нас в Україні, в родині, взагалі переймається всіма нашими турботами. Віка – велика патріотка рідної землі і свого чоловіка Майкла навчила української мови, так що тепер по скайпу Майкл завжди вітаючись вимовляє «Слава Україні».

- Чи тобі не жаль, що твоя доля склалася інакше?

- Я на два роки молодша. Коли я закінчила середню школу, постало питання, куди іти далі. Мені так само світило Київське циркове училище, адже виконувала всі трюки разом із Вікою. Але доля розпорядилася інакше – я познайомилася з Ігорем, моїм чоловіком. Він, до речі, теж акробат, сім’я у нас спортивна. Виховуємо двох дітей – Вікторію і Ромчика, які займаються акробатикою в Дрогобицькій спортивній школі. Маємо свій бізнес, живемо дружно і щасливо.

Можливо, моля маленька Віка досягне таких висот, як і її тітка. Це і буде здійсненням усіх моїх мрій. А тепер я і вся наша велика родина у Стебнику, Дрогобичі та Бориславі усім серцем підтримуємо сестру Вікторію і бажаємо їй найуспішніше виступити у фіналі і цим прославити всіх нас і нашу Україну.

Від себе додаю, що не тільки Стебник і Дрогобич, але й уся Україна буде щиро вболівати за нашу краянку. Всі ми бажаємо їй вдалого виступу, адже Вікторія – це перемога!

Богдан БРИТАН

 Создан 25 сен 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником