ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

МАРКІЯНА ШАШКЕВИЧА ВШАНУВАЛИ У РИМІ Й КИЄВІ
200-ліття Маркіяна Шашкевича минуло торік у листопаді, та, як це буває з ювілеями видатних, пошанування ювіляра – ще довго на часі.

У грудні минулого року в Римі, в Українському Католицькому Університеті, відбулася Міжнародна наукова конференція «На початку було Слово…», присвячена священикові-письменникові М.Шашкевичу.

У Божественній Літургії, що передувала конференції, зокрема, взяли участь єпископи УГКЦ Гліб Лончина (Великобританія), Діонісій Ляхович (Іспанія), Ярослав Приріз (Україна), отець-доктор Іван Дацько (Італія).

Від України доповіді на конференції виголосили: Дмитро Павличко, Роман Лубківський, Михайло Шалата, Оксана Пахльовська, Олег Турій, Наталія Хобзей, Ганна Дидик-Меуш, Остап Середа.

Поважно представили Україну й відомі вчені з української діаспори – о. Іван Музичка (Італія), Ярослав Розумний (Канада).

Світове шашкевичезнавство було представлене також доповідями Міхаеля Мозера, Филипа Гофенедера (Австрія), Станіслава Стемп’єня (Польща), Дітера Ґьотца (Німеччина) та інших.

Участь у конференції взяла Надзвичайний і Повноважний посол України у Ватикані Тетяна Іжевська.

Учасники конференції побували в Українському соборі Святої Софії, який заснував Блаженнійший патріарх Йосиф Сліпий і який розмальовував Святослав Гординський, відвідали Ватикан, багато визначних місць італійської столиці.

*   *   *

Всеукраїнська урочистість на пошанування 200-літнього ювілею Маркіяна Шашкевича відбулася 23 лютого цього року у Києві, в Будинку Учителя (колишнє приміщення Центральної Ради). Йдеться про Урочисту академію на честь ювіляра.

Слово про М.Шашкевича виголосив академік Микола Жулинський, який головував на вечорі разом із професором-істориком Миколою Литвином.

Іван Драч почав свій виступ із критики сучасного міністра культури за цілковиту бездіяльність у справі Шашкевичевого ювілею, потім прочитав свою поетичну присвяту Маркіянові «Я так як бачу космонавта…».

Відтак промовляли шашкевичезнавці: Богдан Якимович (співпромовець – Феодосій Стеблій), Василь Горинь, Михайло Шалата, Богдан Тихолоз, Петро Шкраб’юк.

Поезії М.Шашкевича читав народний артист України Святослав Максимчук. Пісні виконував співак і композитор Теодор Кукуруза. Основне музичне забезпечення вечора узяла на себе Львівська хорова капела «Мрія» (диригент – Руслан Ляшенко).

Серед присутніх у залі були: Герой України, мистецтвознавець Борис Возницький, лауреати Шевченківської премії, письменники Валерій Шевчук і Ярема Гоян, літературознавці Сергій Гальченко, Михайло Гнатюк, Михайло Наєнко, Ростислав Пилипчук, народний депутат України Володимир В’язівський.

На запрошення редактора Українського радіо Василя Марусика М.Литвин, М.Шалата і П.Шкраб’юк виступили в Шашкевичівській програмі радіоканалу «Культура».

Софія ОНИШКО

На світлинах: - вгорі (зліва направо на передньому плані) – єпископ Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, владика Ярослав (Приріз), єпископ, Апостольський екзарх українців-католиків у Великобританії Гліб Лончина та колишній патріарший канцлер кардинала Мирослава-Івана Любачівського, нині голова Товариства «Свята Софія» для українців-католиків, отець-доктор Іван Дацько під час Божественної Літургії перед відкриттям Шашкевичівського наукового форуму в Римі 8 грудня 2011 року;

- внизу (зліва направо) – учасники Міжнародної Шашкевичівської наукової конференції Р.Лубківський, Я.Розумний, М.Шалата і Д.Павличко на подвір’ї Українського Католицького Університету в Римі (8. ХІІ 2011).Создан 03 апр 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником