ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 12 листопада 2015 р.
Сезон відкрито

8 листопада 2015 р. Львівський академічний музично-драматичний театр ім.Ю.Дрогобича відкрив 76-й театральний сезон.

До уваги глядачів представили дві прем’єри: дитячу казку «Сміливець Іванко» (за мотивами народної казки Кирило Кожум’яка, інсценізація Н.Цибульської) та драму «Примарне щастя» (за твором «Закон» В.Винниченка).

Перед початком вечірньої вистави директор театру Микола Гнатенко привітав колектив і глядачів із початком нового сезону і коротко підсумував сезон попередній, який був багатим на прем’єри та гастролі, серед яких – поїздки на Східну Україну, Бессарабію та до Латвії. Взимку театр вирушає до Польщі – на Мазури. А наприкінці грудня презентуватиме дрогобичанам прем’єру – комедію «Вертоліт» за п’єсою турецького драматурга Тунджера Джюдженоглу.

Відтак М.Гнатенко вручив грамоту Спілки театральних діячів України нещодавньому ювіляру – заслуженому артистові України Сергію Дудці.

А після завершення вистави «Примарне щастя», у якій прекрасно зіграли свої ролі народні артисти України Алла Шкондіна й Олександр Морозов, заслужена артистка Надія Цибульська, артисти Олександр Латишев, Ірина Шевчук, на сцену вийшов начальник відділу культури і мистецтв міської ради Олег Яводчак. Він подякував творчому колективу за прекрасний вечір і передав ще одній ювілярці – Аллі Шкондіній – вітальну грамоту Спілки театральних діячів України.

А згодом були тривалі оплески для акторів і багато квітів, у т.ч. від благодійного фонду ім. І.Франка «Посвіт», який співпрацює з театром.

Слів подяки заслуговують режисерська робота Влада Сорокіна, художня постановка Юлії Гнатенко, хореографія Сергія Дмитрієва.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Василя ОНИСЬКІВА

 

Підрахунок завершений

За остаточним підрахунком голосів міської виборчої комісії, на виборах міського голови Дрогобича-2015 переміг лікар-анестезіолог ДМЛ №1 Тарас Кучма (партія ГР «Народний контроль») – 9325 голосів (30,0235%).

Другим фінішував депутат міськради Олег Хрущ (ВО «Свобода») – 3740 голосів (12,0416%), третім – підприємець Роман Танчук (Радикальна партія О.Ляшка) – 2672 (8,6030%), четвертим – Тарас Демко (активіст ДМО партії «Громадянська позиція») – 2525 (8,1297%), п’ятим – в.о. міського голови Дрогобича, секретар ради Тарас Метик (КУН) – 2132 (6,8644%).

Далі кандидати розташувалися так: Роман Курчик – 1776 голосів (5,7181%), Олег Ягоцький – 1588 (5,1128%), Юрій Кондратюк – 1486 (4,7844%), Денис Гусашвілі – 1342 (4,3208%), Андрій Швацький – 1256 (4,0439%), Петро Суда – 943 (3,0362%), Володимир Яртим – 696 (2,2409%), Осип Буга – 554 (1,7837%), Володимир Ямельницький – 498 (1,6034%), Михайло Каріоті – 360 (1,1591%), Ігор Панчак – 166 (0,5345%) голосів виборців.

Вл.інф. 

 

Нагуєвичі відвідав онук Івана Франка

Осінній день 4 листопада видався сонячним, погожим. На священну землю безсмертного Каменяра приїхав онук Івана Франка Роланд із Києва. Тепла зустріч Роланда Тарасовича з учнями Підбузької малої академії мистецтв і студентами Дрогобицького коледжу нафти і газу відбулася у «Будинку літератора» на батьківській садибі Франків.

Роланд Тарасович поділився своїми спостереженнями про відвідини Нагуєвич у дитинстві, зі сльозами на очах розповів присутнім про втрату рідної сестри Люби. Працівники музею дізналися від онука письменника про створення міжнародного благодійного фонду ім. Івана Франка, головою якого було обрано Роланда Тарасовича.

На прощання гість сфотографувався з присутніми. У книзі почесних гостей залишив відгук, у якому, зокрема, зазначив: «Він як чарівник вірив, що Україна буде вільною державою, засяє у народів вольнім колі. Поклонімося йому, бо це могуча постать світу».

Кор. «ГЗ»

 

Працівники культури міста і району святкували спільно

6 листопада у Народному домі ім. І.Франка відбулися урочистості з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури і аматорів народного мистецтва.

В урочистостях взяли участь працівники та ветерани галузі культури міста і району.

Розпочинаючи захід, голова райради Михайло Сікора та секретар Дрогобицької міської ради Тарас Метик відзначили, що працівники культурної галузі Дрогобиччини вносять неабиякий вклад у розвиток народного мистецтва та інших важливих ланок, з яких складається галузь. Вони подякували присутнім за невтомну і наполегливу працю, побажали гараздів на ниві мистецтва.

У вітальному слові керівник районного відділу культури та туризму Осип Марущак зазначив: «Народ існує доти, доки жива його культура. У ці непрості для країни часи ми маємо зробити все, щоб підтримати народні таланти. Зберегти кольори радості і віри на наших рушниках, оптимізм в наших піснях. Продемонструвати усьому світові те, що Україна багата самобутньою музикою, літературою, народною творчістю. За часи незалежності завдяки підтримці та розвитку української культури вдалося виховати ціле покоління справжніх патріотів Української держави. І приємно, що вперше за останні роки це свято разом відзначають працівники міста і району».

За розвиток співпраці в галузі культури від імені голови РДА Максима Лісогора Осип Марущак вручив Подяку секретарю міської ради Тарасові Метику. Від районної профспілки працівників культури нагороду отримали керівник чоловічого народного вокального ансамблю «Ясени» народного дому села Ясениця Василь Гапуняк, а також Андрій Нечипор і Володимир Юрчак.

Також зі словами вітання виступили новобраний міський голова Дрогобича Тарас Кучма, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, новообраний обласний депутат Андрій Ковч.

Учасники заходу мали змогу насолодитися прекрасними виступами творчих колективів: Народного ансамблю танцю «Верховинка» під керівництвом Богдани Кос, гурту «Едельвейс», окремих виконавців – Андрія Нечипора та Володимира Юрчака, Анастасії Сабат.

Кор. «ГЗ»

 

«МРІЯ» відновила співпрацю з «Райффайзен Банк Аваль» і домовилася про лізинг сільгосптехніки на $ 1,26 млн

Агрохолдинг «МРІЯ» відновив співпрацю з «Райффайзен Банк Аваль» та домовився про лізинг сільськогосподарської техніки на суму 1,26 млн дол.

У рамках угоди Компанія отримала в лізинг 3 самохідних обприскувача, 3 трактори John Deere, валкоутворювач Claas Liner і прес-підбирач Claas Quadrant. Термін лізингової угоди – 2 роки.

Раніше, у травні 2015 року, Агрохолдингу «МРІЯ» також вдалося досягти угоди з «ОТП Лізинг» і підписати лізингову угоду на суму 2,8 млн дол.

Вл.інф.

 

Місцеві вибори-2015: провали і перспективи (Аналітична заява)

Місцеві вибори учергове стали, за окремими винятками, виборами без вибору, традиційно безідейними, брудними, нудними, крутійськими, маразматично профанаторськими, а подекуди – скандальними. Далекими від того, що можна окреслити термінами “народовладдя” та “політика”.

З огляду на вкрай низьку явку, говорити про переконливих переможців не доводиться, окрім хіба що “Правого сектору”, котрий мудро не взяв участь у цьому псевдополітичному шахрайстві. Частково у виграшній ситуації опинилися державницькі та патріотично-популістські сили (особливо у Центрі і на Заході), а також “Свобода”, котра дещо підняла свій рейтинг після провалу на парламентських перегонах 2014 р. Спекулювання на патріотизмі, Майдані та воєнній темі було ще доволі активним, але меш ефективним, ніж на минулорічних президентських та парламентських виборах. У народі посилилися настрої розчарування, втоми, незадоволення та обурення діями влади щодо збереження злочинної системи управління країною, тотального зубожіння, корупції, заморожування війни, масових політичних репресій, постійного угодовства перед Росією та Заходом тощо.

Тому місцеві вибори можна окреслити назагал як черговий провал влади у сфері внутрішньої політики. Першим, але не останнім, симптомом цього провалу стала відмова від участі у виборах партії прем’єра А.Яценюка “Народний фронт”. Інші провальні факти, за які несуть відповідальність саме вищі владні структури, передусім Президент П.Порошенко та його партія (БПП-Солідарність), окреслимо тезово.

Перше. Прийняття антидемократичного закону про місцеві вибори, котрий унеможливив вільний вибір людей, а знову все звів до вибору партій, увів незрозумілі ґендерні квоти (котрі мало хто з політсил зумів виконати), зробив непрозорим підрахунок голосів, запровадив незахищені бюлетені і т.п. Але найсумніше, що у ньому було спрофановано норму про можливість відкликання депутата, оскільки остаточне рішення про відкликання, за цим законом, має не громада, а керівництво партії. При цьому вже попередні підрахунки показують, що понад 95% обраних мерів та депутатів, хоч і висунуті партіями, але є безпартійними. Політичних партій, ні як розбудованих масових організацій, ні як ідеологічних об’єднань, у нас просто нема. То звідки така владна любов до пропорційної системи?

Друге. Масове розчарування у владі та її політиці, що призвело до рекордно низької явки виборців 46,6%, а також численних фактів псувань бюлетенів. А недовіра до виборчої системи, приводить до посилення радикалізації та озлоблення суспільства.

Третє. За активного сприяння влади відбувся частковий реванш антидержавних, сепаратистських, проросійських сил, особливо на Півдні та Сході (Харків, Одеса, Славутич, чимало звільнених міст Донбасу та ін.): “Опозиційного блоку”, “Відродження”, “Нашого краю” та ін. У цих структурах (створених, за інформацією ЗМІ, не без допомоги адміністрації президента) журналісти та громадські активісти особливо часто викривали колишніх регіоналів, комуністів, соціалістів та ін. москвофільські елементи. Хвилює й факт проходження до Закарпатської обласної ради не лише відверто прокремлівських опоблоківців (5.5%), а й потенційних угорських сепаратистів – Партії угорців України (9,5%).

Четверте. Неконструктивна робота давно протермінованої, ще Януковичем створеної ЦВК та, подекуди, інших комісій. Ганебну роль ЦВК у фальсифікаціях голосування виявили випадки у Маріуполі та Павлограді. Підозріло довгим є й підрахунок голосів, що спонукає аналітиків до висновків про маніпуляції результатами волевиявлення громадян та їх фальсифікації. У цивілізованих країнах цей підрахунок триває години чи дні, а в нас чомусь – тижні.

П’яте. Сумні факти спроб різнорівневого фальшування голосів (найбільш резонансними стали виявлення додрукованих бюлетенів у Тернополі та схованих за батареєю у Первомайську), застосування адмінресурсу, брудних технологій (компромат, створення “технічних” партій, арешти опозиціонерів тощо) та допущення масового підкупу виборців. Хоч саме провладні аналітики переконували, що пропорційна система рятує від підкупу. Знову не справдилось.

Шосте. Скандально низький результат БПП-Солідарність. У жодному регіоні партія “однотурового” лідера країни, не набрала понад 50%, а тому не стала абсолютною більшістю в обласних радах. І лише в 14-ти облрадах стала відносним переможцем, часто не подолавши 15-20%. Це сумне свідчення швидкого падіння рейтингу Президента.

Сьоме. Вибори були доволі нищівно розкритиковані іноземними засобами масової інформації, що мало б стати черговим тривожним сигналом для владних “проєвропейців”. Основні акценти закордонні аналітики зробили на перемозі корупціонерів та поверненні у велику політику проросійських сил.

Ці вибори знову не вирішили жодної із важливих національних чи регіональних проблем. Вони стали черговим підтвердженням неспроможності влади до державного будівництва та опору зовнішнім і внутрішнім викликам. Стали підтвердженням витворення в Україні неоколоніальної системи непредставницької демократії. Засвідчили катастрофічний брак у політичній теорії та практиці основної для існування будь-якого успішного народу та його самобутньої держави національної ідеї. Дуже прикро, що про неї ніхто із владної команди так і не згадав. Тому перспективи такої влади, а з нею і цілої країни, вельми туманні та загрозливі. Натомість відкриваються нові можливості для відповідальних націоцентричних та державницьких сил, котрі мають стратегію реалізації української ідеї, витворять ефективні організації, зуміють консолідувати та очолити національні громади і котрі готові здійснити якісні, революційні, системні зміни, а не косметичні підмальовування олігархічного режиму.

Науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова

 

СПОРТ

Фінішував «Залізничник-2015»

31 жовтня – 1 листопада відбувся Відкритий шаховий турнір до Дня працівників залізничного транспорту «Залізничник-2015», організатором якого традиційно є шахово-шашковий клуб «Софія» (директор Петро Химин).

75 шахістів західного регіону України виборювали звання найсильнішого у різних номінаціях.

У номінації «Залізничники» перше місце виборов Роман Штука, другим став Остап Панчак, третьою – Мар’яна Штука (усі – Дрогобич).

У номінації «Основна» переміг к.м.с. Ігор Дідух (Львів), другим фінішував к.м.с. Мирослав Плекан (Дрогобич), третім – к.м.с. Андрій Тустанівський (Борислав), четвертим – Богдан Мисько (Дрогобич).

У номінації «Юнаки 1998-2000 р.н.» перемогу виборов Віталій Дзюрак (Стрий), другим став Іван Дивацький, третім – Максим Броварський (обоє - Дрогобич).

У номінації «Юнаки 2001-2003» перемогу виборов Богдан Павлюх (Дрогобич). Друге місце в Марка Грищука (Дрогобич), третє – в Костянтина Гольського (с.Сторона).

У номінації «Юнаки 2004-2006 р.н.» першим став Андрій Грищук, другим – Богдан Чайка, третім – Андрій Івлєв (усі – Дрогобич).

У номінації «Юнаки-2007 і молодші» переміг Василь Білий, другу сходинку посів Ігор Дідівський, третю – Дмитро Леськів (Дрогобич).

У номінації «Дівчата 1998-2001 р.н.» перше місце виборола Вікторія Кондратюк, друге – Марія Бондаренко (Дрогобич), третє – Софія Кузьмак (Борислав).

У номінації «Дівчата 2002-2005 р.н.» найкращою була Соломія Батьків (Стрий), друге місце здобула Софія Гольська (с.Сторона), третє – Софія Багрій (Дрогобич).

У номінації «Діти – початківці першого року навчання» не було рівних Юрію Музиці, за ним фінішували Олег Табачний та Роман Фігель (Дрогобич).

Дісталася нагорода і дрогобичанину Юрію Кушніру як наймолодшому учасникові змагань.

Варто відзначити умілу організацію турніру, гостинність колективу вагонного депо «Дрогобич», добру роботу суддівської колегії у складі Олександра Соловйова та Володимира Кузика. Особливу подяку організатори та учасники висловлюють головному меценатові змагань – колективу вагонного депо «Дрогобич» та його керівникові Миколі Косовану.

Ярослав ГРИЦИК

 

НОВИНИ З ЗОШ №14

Виховуємо громадянина

До Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек під гаслом «Виховуємо громадянина – патріота України» у шкільній бібліотеці ЗОШ №14 було проведено обговорення книг П.Кралюка «Сильні та одинокі» та С.Талан «Оголений нерв». В обговоренні взяли участь учні 10-х та 11-х класів.

Завідувач шкільної бібліотеки О.М.Звоздяк відзначила, що недаремно взяла для обговорення саме ці книги, адже Петро Кралюк написав про провідника нації Степана Бандеру, а Світлана Талан – про війну на Сході України. Епіграфом до своєї книжки п.Світлана взяла слова С.Бандери: «І настане час, коли один скаже: «Слава Україні!» - і мільйони відповідатимуть: «Героям Слава!»

Ольга Миколаївна згадала багато цікавих моментів з обох книжок. Вона підкреслила, що любов до рідної землі починається з кожного особисто і, як писав І.Світличний: «Вітчизна – це не хтось і десь. Я – теж Вітчизна».

Учні також подивилися фільм про Романа Шухевича, оглянули виставку книг про героїчну боротьбу українського народу. Ученицями школи були прочитані вірші, написані ними на конкурс авторських патріотичних творів «З Україною в серці», що теж відбувся у рамках місячника шкільних бібліотек.

Тетяна ОРИНЧАК, учениця 11-А класу

 

Сучасним героям

Вогонь доріг, степів руда обнов

Вплелись у пам’ять, влилися в тумани.

Розкидані думки, запекла тепла кров

Затягують роз’ятрені бійцівські рани.

Світанки вже такі немолоді

Та порохом притрушені зі Сходу.

Похилені стоять у них АТО бійці –

Як совість і душа мого народу.

Ілона МАНЬКО, учениця 9-Б класу

***

Солдате! Мій любий!

Я знаю, як важко тобі

Ходити і думать, чи нагла  та смерть наступить,

А може вона відступить?

Та знай, що сьогодні, ти – наш герой,

Герой українського духу!

Солдате! Мій любий!

Ти пам’ятай, що в житті можна все здобути.

І кров, яка в жилах у нас тече,

Непереможна, ти чуєш?

Солдате! Мій любий!

Пам’ятай про це, бо кожен мрії будує.

Я знаю, як страшно життям рискувать

Заради своєї Вкраїни.

Як брата чи друга свого вбивать,

Який із чужої країни.

Цей біль неминучий, цей біль не пройде.

Та ти не здавайся, ти чуєш?

Солдате! Мій любий!

Пам’ятай про це й знай: за наше життя ти

Воюєш, за мову святу і за волю,

За чесність, за правду,

Майбутнє держави і долю

Вкраїнського Братства!

Сніжана МЕЛЬНИК, учениця 11-А класу

 

З нагоди 70-річчя від дня народження Юліана Лаганяка

11 листопада виповнилося 70 років від дня народження Юліана Ілліча ЛАГАНЯКА – знаного на Дрогобиччині господарника, управлінця, котрий вніс вагомий вклад у розвиток економіки нашого краю.

Юліан Ілліч володів непересічним талантом керівника, котрий умів ненав’язливо управляти підлеглими, націлювати їх на досягнення позитивних результатів.

Ю.Лаганяк, незважаючи на, без перебільшень, розгул совєцького атеїзму, шанував християнські традиції, родинні цінності, які є колискою духовних начал кожної людини.

Незважаючи на химерність тогочасної доби, Юліан Ілліч знаходив можливості завжди залишатися Людиною, котра не є рабом ситуації, котра вміє вивищитися над обставинами, якими би вони безглуздими не були.

Дуже прикро, що така знакова і світла особистість рано покинула цей світ, котрий, видається, без мудрих людей сходить на пси.

Вічна Тобі память, наш любий Юліане, і царство небесне.

Сестра Тетяна та велика родина Лагяняків

 

Пам’яті Анізії ОНИЩАК

10 листопада на 67-му році життя перестало битися серце відомої дрогобицької журналістки з 35-річним стажем Анізії Онищак, яка багато часу пропрацювала у нашому часописі.

Анізія Романівна народилася 19 квітня 1949 року у Бориславі. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету ім.І.Франка.

Була переможцем програми-конкурсу з підтримки регіональної та місцевої журналістики в Україні, який проводився Міжнародним фондом «Україна 3000» спільно з Інститутом масової інформації та Українською асоціацією видавців періодичної преси та Академією української преси. Отримала дипломи та медалі Х Міжнародного конкурсу журналістів у номінації «Краща газетна публікація» і міжнародного конкурсу «Срібне перо». Нагороджена почесною відзнакою міської ради «За заслуги перед містом Дрогобичем».

З-під творчого пера Анізія Онищак вийшли книги «Ярина», «Висока струна любові», «Час рікою пливе».

Її матеріали завжди мали своїх шанувальників. Про авторку казали, що вона уміє вишивати словом.

11 листопада Анізію Романівну поховали, згідно з її волею, у Косові на Івано-Франківщині, де мешкає її донька Наталія.

Вічная пам’ять! Співчуваємо...Создан 12 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником