ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 4 грудня 2015р.
Голодомор. Пам’ятаємо…

28 листопада на Меморіалі «Тюрма на Стрийській» відбулися панахида та скорботне віче з нагоди 82-ї роковин Голодомору в Україні.

Після хвилини мовчання за невинно убієнними українцями понад два десятки священиків СДЄ УГКЦ спільно відслужили панахиду. Відтак слово мав отець Дмитро Заміщак. Він назвав страхітливе вбивство українців у 1932-33 роках уроком трагедії планетарного масштабу, яка не має права повторитися.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма назвав Голодомор спланованою війною проти українського селянства, інтелігенції. Він провів паралелі між подіями 80-річної давнини і сьогоденням: і ворог той самий, і та ж війна. І так само нерішуче поводиться європейська спільнота, намагаючись відсторонитися від того, що відбувається на Сході України. Як тоді мешканці Галичини подавали руку допомоги змореним голодом братам, так і сьогодні плече фронту підставляють насамперед вояки і волонтери Західної України. підмітив ще одну знакову аналогію Тарас Кучма,

Секретар міської ради Олег Хрущ у виступі позиціонував Голодомор як один із багатьох інструментів радянської імперії щодо нищення українського народу.

Сумний вірш про Голодомор продекламувала вихованка СШ №2 Катерина Маліш.

Завершився захід спільним виконанням Гімну «Боже великий, єдиний!» та покладанням владою і громадськістю лампадок до Хреста пам’яті. Квіти до меморіалу невинно убієнним жертвам НКВД поклав депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний.

***

28 листопада біля Колони Свободи, що перед будинком районної влади, зібралися керівники та працівники РДА і райради, депутати, громадськість, щоб вшанувати пам’ять жертв геноциду Українського народу 1932-33 років, голодоморів 1921-22, 1946-47 років в Україні. Разом з о.Іваном та о.Михайлом вони помолилися за душі мільйонів українців, невинно убієнних злочинним режимом. Учасники віча-реквієму хвилиною мовчання вшанували померлих, засвітили свічки перед пам’ятником та перед панно пам’яті Героїв Небесної сотні.

***

29 листопада у селі Гаї Верхні відбулося вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-33 років.

Захід розпочався з богослужінь у місцевих храмах УГКЦ та УПК КП за участю місцевих священиків о.Романа та о.Степана. Після Літургії місцеві громади сформували процесію та вирушили до місця, де встановлений пам’ятний знак жертвам Голодомору, до речі, наразі єдиний у районі.

Після закінчення панахиди перед присутніми виступили: депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, керівник апарату Дрогобицької райдержадміністрації Степан Рудницький, сільський голова с.Гаї Верхні Володимир Ханас.

Михайло Задорожний, звертаючись до громади, зазначив: «У 1932-33 роках наш народ пережив страшну трагедію. Голодомор – це був ретельно спланований більшовицькою владою злочин, спрямований на нещадне знищення ядра української нації – селянина-хлібороба. Кати намагалися вбити вільний дух селянства, стерти самоідентичність зі свідомості українців. На жаль, значною мірою це вдалося. Як приклад – рабська психологія багатьох мешканців сходу і півдня України, якої вони не можуть позбутися дотепер, уперто підтримуючи на виборах то комуністів, то регіоналів, то опозиційний блок – послідовників тих, хто знищував голодом їхніх батьків, дідів і прадідів. Україна визнала Голодомор 1932-33 років геноцидом. Маємо робити все, щоб це зробив світ – так, як цього добився Ізраїль щодо жертв Голокосту».

Відтак до пам’ятного знаку лягли квіти пам’яті та лампадки.

***

Колектив музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича до Днів пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій показав виставу «Марія» за Уласом Самчуком, присвячену цій загальнонаціональній трагедії.

У фойє театру головний художник Ярослав Данилів разом з колективом розгорнули художню інсталяцію пам’яті жертв Голодомору.

У ці листопадові Дні пам’яті було показано 5 вистав, які переглянули дві тисячі глядачів.

Ярослав ГРИЦИК


ОПЕРАТИВНО

Дрогобицька міська рада повідомляє

8 грудня 2015 року о 10:00 відбудеться ІІ сесія Дрогобицької міської ради VII демократичного скликання.

Олег ХРУЩ, секретар міської ради

 

Шановні краяни!

У неділю, 6 грудня, о 14.00 у селі Вороблевичі відбудеться відкриття та освячення пам’ятника герою Небесної сотні Йосипу Шилінгу.

Дрогобичанам, які виявлять бажання віддати шану новітньому герою України, міська влада організовує транспортне забезпечення. Автобус до Вороблевич вирушить від храму Пресвятої Трійці о 13.00.

 

Зберегти історичне обличчя міста!

25 листопада на засіданні містобудівної ради у ратуші гостро постало насущне питання щодо впорядкування торгівлі у центрі міста.

Одноголосно учасники засідання висловили невдоволення тим, що ринок розширюється до центральної площі, і це розростання треба ліквідувати. Прозвучали думки архітекторів, депутатів та представників громади з приводу того, як окультурити центр Дрогобича.

Міський голова Тарас Кучма зауважив, що ринок – це завжди антисанітарія. Він наполягав на тому, щоб запропонувати людям, які створюють торговельний хаос на пішохідних зонах, альтернативні можливості, відтак впорядковувати вул. Ковальську. Керманич міста закликав архітекторів допомагати творити красу у Дрогобичі ідеями, а над тим, як їх втілити, буде думати влада.

Зодчі скористалися з нагоди висловити жаль з наболілого. Справжньою сіллю в очах знавців архітектурної царини є поступова втрата Дрогобичем свого історичного шарму. Особливо ці кричущі факти помітні у центрі міста, де у старих будинках масово замінено дерев’яні вікна на пластикові. З уст архітекторів висловлена рекомендація владі взяти під контроль цей процес через впровадження компенсацій, які могли б отримувати ті мешканці, які віддаватимуть перевагу дерев’яним вікнам.

Згодом на засіданні обговорили питання щодо встановлення на площі Ринок меморіалу воякам АТО.

Одностайно члени ради відкинули ідею появи меморіалу на ратуші чи поблизу неї, аргументуючи, що сам будинок і площа є адміністративними. Крім того, біля ратуші відбуваються міські святкування та розваги. Недобре, коли поряд із місцем вшанування героїв проходитимуть гуляння. Меморіал не вписується на площі композиційно, а неподалік, на фасаді кафедрального собору Пресвятої Трійці, є пам’ятний знак Героям Небесної сотні. Після обговорення присутні вирішили повернутися до розгляду питання.

Не припав до смаку зодчим представлений головним архітектором Ігорем Петраничем ескіз пам’ятників, які планують встановити на могилах вояків АТО на Полі скорботи. Знавці архітектурних тонкощів зауважили, що ескіз, в основі якого є хрест УПА, обрамлений двома, чорним та червоним обрізаними крилами, сприймається важким. То ж і в цьому питанні остаточної крапки не поставлено.

 

Конфлікт у фазі порозуміння

26 листопада міський голова Дрогобича Тарас Кучма провів нараду щодо врегулювання боргових відносин між КП «Дрогобичводоканал» та ТзОВ «Трускавецький водоканал».

Участь у нараді взяли перший заступник міського голови Ігор Герман, начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала. Трускавець представляли заступник мера Олександр Ткаченко, директор ТзОВ «Трускавецький водоканал» Володимир Возняк, заступник гендиректора ТзОВ «Альфа-Плюс» Віктор Марченко.

За словами Романа Шагали, на перемовинах обговорили питання щодо розрахунку ТзОВ «Трускавецький водоканал» перед КП «Дрогобичводоканал» за спожиту воду до часу встановлення економічно обґрунтованих тарифів. Друге питання порядку денного стосувалося договору, який Дрогобич пропонує підписати місту-сусіду щодо різниці у тарифах між двома водоканалами на суму 11,5 млн грн. Цей договір, за оцінкою Романа Шагали, є великою поступкою для Трускавця, бо дає йому можливість значно зменшити загальний борг, який на 1 листопада становив 13,7 млн грн.

Суттєво, що риторика цієї наради відрізнялася від низки попередніх зустрічей, оскільки цього разу трускавчани висловили повну згоду з боргами, які наростило їхнє підприємство перед «Дрогобичводоканалом», і задекларували готовність надалі працювати у конструктивному форматі.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Жодного округу – без депутата

Через нове виборче законодавство склалося так, що не всі округи представлені у міськраді депутатом. Тому прийнято рішення, що  цими округами опікуватимуться депутати-сумісники (з інших округів).

Округ №11, №12 – Тарас Демко; округ №17 – Сергій Оленич; округ №20 – Степан Настьошин; округ №23 – Олег Дацюк; округ №25 – Олена Жуковська; округ №27 – Роман Курчик; округ №28 – Володимир Бернадович; округ №29 – Андрій Шевкенич; округ №31 – Віктор Тюска; округ №36 – Олег Хрущ.

 

У Дрогобичі 1,5 млн грн. скерують на щорічну винагороду вчителям

Рішення про те, щоб виплатити вчителям міста щорічну грошову винагороду у середньому розмірі 50% від зарплати, прийнято 2 грудня на позачерговому засіданні виконавчого комітету.

Загалом на цю категорію виплат з міського бюджету скерують 1,5 млн гривень.

Окрім цього питання, на засіданні виконавчого комітету ухвалено низку рішень, пов’язаних із перерозподілом фінансів у кількох бюджетних сферах міста.

 

Транспорту на площу – зась!

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма заявив, що особисто інспектує територію навколо ратуші, фіксуючи номерні знаки порушників, які заїжджають на площу Ринок.

Посадовець пообіцяв зібрані відомості про тих, кого піймав на гарячому, передати правоохоронцям.

Перед начальником поліції на оперативній нараді Тарас Кучма поставив завдання проявляти більшу наполегливість в очищенні міської площі від автотранспорту і якомога швидше досягти у цій справі бажаного ефекту.

 

Металісти полюють уночі

У Дрогобичі у ніч на 25 листопада виявлено демонтаж 40 каналізаційних решіток, 20 з яких пошкодили.

На це звернув увагу керівництва міста на оперативній нараді у ратуші директор комбінату міського господарства Андрій Янів. Крім решіток, лиходії активно проявляють інтерес до дорожніх знаків, кількість яких останнім часом у місті зменшилася на 24.

Міський голова Тарас Кучма звернувся до правоохоронних органів з проханням розібратися у справі, щоб зупинити зухвалі крадіжки у місті.

 

Зараховувати до дитсадків допоможе програма

У дошкільних закладах Дрогобича нині перебуває 2730 дітей. Цього року садочки відчинили свої двері більш, ніж 800 малюкам. 1997 дрогобичан, які мають бажання у найближчі кілька років віддати дитину до садочку, зареєстрували своїх чад в електронній черзі.

Виходячи з реальних розрахунків, зазначає начальник відділу освіти Петро Сушко, наступного року бути зарахованими до дошкільних закладів претендують 1256 маленьких дрогобичан, однак мережа дошкільної освіти може прийняти лише 850 дітей. Врегулювати цей процес має розроблена відділом програма, на підставі якої, після затвердження її сесією міської ради, буде проводитися прийом у дошкільні установи.

Міський голова Тарас Кучма націлив керівника освіти на якомога більше скорочення, а надалі – на цілковите зникнення розриву між бажанням батьків віддати дитину до дитсадка та можливостями реалізувати це бажання.

 

Куди йдуть ліки

У Дрогобицькому онкодипансері склалася нездорова тенденція, коли у хворих забирають з палати ліки, придбані їхнім коштом.

Про використання медпрепаратів ніхто не звітує, натомість персонал щоразу надає нові списки того, що потрібно придбати.

Таку інформацію на оперативній нараді оприлюднив міський голова Тарас Кучма. З його слів, на лікувальний заклад є нарікання людей, які обурені такою практикою медперсоналу.

Тарас Кучма доручив начальнику відділу охорони здоров’я Андрію Шевкеничу з’ясувати, що в онколікарні коїться насправді, наголосивши, що використовувати препарати медпрацівники мають у палаті, неухильно звітуючи про використання перед хворим або його родичами.

 

Виявлено 18 випадків ВІЛ-інфекції

1 грудня – у Всесвітній день боротьби зі СНІДом – у Дрогобичі відбулася конференція «Зупинимо СНІД», організована Дрогобицьким міським центром соціальних служб для сім’ї дітей та молоді.

З різних ракурсів про проблему ВІЛ-СНІДу у центрі душпастирства перед вихованцями навчальних закладів міста говорили доктор морального богослов’я Галина Кришталь, студентський капелан о. Олег Кекош. Аби переконати молодь, що проблема СНІДУ не є чимось ірреальним, а є чимало людей, які стикнулися з цією недугою особисто, на конференції студенти мали змогу почути живі свідчення ВІЛ-інфікованих осіб.

Участь у роботі конференції взяв заступник міського голови з гуманітарних питань Олег Дукас.

За словами спеціаліста центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді Ростислава Пелехача, сьогодні у Дрогобичі та Стебнику зареєстровано 86 ВІЛ-інфікованих осіб. Додає особливої тривоги статистичній картині те, що 18 осіб до цього переліку потрапили цього року.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Театральна прем’єра

Артисти оркестру театру ім. Юрія Дрогобича презентували глядачам прем’єру концерту-лекторію «Італійське барокко» на зламі XVII-XVIII століть» (музика, живопис).

У програмі концерту звучала музика Антоніо Вівальді із циклу «Пори року» у виконанні артистів оркестру театру. Концертмейстер – Леся Блищак, музичний керівник – з.д.м. України Микола Михаць, режисер – Олександр Король.

Кор. «ГЗ»

 

Фантоми «Новоросії»

26-го листопада у Центральній міській бібліотеці ім. В.Чорновола відбулася зустріч із відомим істориком, публіцистом, дослідником і видавцем творів першого ідеолога українського націоналізму Миколи Міхновського Федором Турченком (Запорізький національний університет).

Акцію організували і модерували доценти Дрогобицького педуніверситету Олег Баган та Василь Ільницький. Науковець презентував свою останню й особливо актуальну книжку «Проект «Новоросія» і новітня російсько-українська війна» (2015), яку він написав разом із донькою Галиною Турченко, доктором історичних наук. У «круглому столі» взяли участь науковці із Дрогобицького педуніверситету ім.І.Франка, представники громадськості міста.

Нове дослідження Ф.Турченка присвячене проблемі уведення до сучасного політичного життя ідеї «Новоросії» як штучно придуманої російськими імперіалістами політичної програми з підриву української державності й експансії на українські етнічні терени. Вчений зробив короткий історичний огляд процесу формування цієї ідеї, починаючи від 1764 р., коли указом цариці Катерини ІІ була створена Новоросійська губернія. Він логічно і на прикладі цікавих фактів доводить, що поширення російського правління на Півдні України (Луганщина, Донеччина, Запоріжжя, Херсонщина, Миколаївщина, Одещина) супроводжувалося цинічним і повсюдним ігноруванням всього українського, української етнічності, історії, культури, мови і т. ін. Це призвело до широкої русифікації мільйонів переселенців у ці регіони, серед яких все-таки домінували українці. У книзі показано, як Південь через своє геополітичне розташування, госпадарський потенціал став головним фактором об’єднання України, розтягнутої від Карпат до Кубанщини.

Запорізький історик описує, як формувалася українська соборність у роки Національної Революції 1917-1920 рр. і пояснює, чому саме Південь країни став плацдармом для розвитку сепаратистських, антиукраїнських рухів. Саме фактор глибокої русифікації послужив тому, що сотні тисяч малоросів вдалося використати для розвитку проімперських суспільно-політичних тенденцій. Водночас вчений пояснює на прикладі численних фактів, демографічних обчислень, статистичних таблиць, що в усіх випробуваннях велика частина мешканців Півдня завжди зберігала свої українські сутності. Автор публікує маловідомі карти, які унаочнюють історичні процеси й уявлення, наприклад, карту автономії для України, яку пропонував Тимчасовий російський революційний уряд у 1917 р.

Південна Україна від Катерини ІІ до класичного ідеолога євразійства Н.Трубецького мислилася як плацдарм для російського імперського наступу на Балкани, до Константинополя. Тому ідеологи російського імперіалізму з особливою шовіністичною ненавистю завжди писали про українців і українську ідею й моделювали цілковите поглинання-розчинення українського етнічного простору. Для цього й була видумана ідея Новоросії, хоча насправді в Україні ніхто ніколи новоросом себе не називав.

Вирішальним періодом з русифікації українського Півдня був радянський період (1920-1991 рр.), коли за допомогою тотального тиску державної системи, масових переселень в Україну мільйонів росіян, культурної експансії вдалося досягнути значних результатів. В епіцентрі російської агресії в Україні до сьогодні стоїть, виплеканий у радянські часи, міф про героїчну «Велику Вітчизняну війну», який допомагає містифікувати «дружбу» й «спільні ідеали» слов’янських «народів-братів».

Ф.Турченко наводить цікаві факти про сучасну російсько-українську війну на Донбасі і ситуацію із сепаратизмом на Сході і Півдні країни. Скажімо, публікує документи російського ФСБ із докладними планами захоплення влади в регіонах і містах України, цитати із висловлювань ідеологів «русского мира», які виражають одержимість і засліпленість супротиукраїнської нації і державності, історичну брехливість теорій російського імперіалізму.

Ми дізнаємося, наприклад, яку колосальну антиукраїнську роботу протягом десятиліть вів і веде В.Богуслаєв – директор запорізького заводу-гіганта «Мотор-Січ», що батьком голови ради міністрів ДНР О.Бородая був сучасний російський філософ-шовініст Ю.Бородай, що сепаратистські рухи на Півдні і Сході часто очолювали різноманітні аферисти, злодії, професійні провокатори, яких тисячами плодила постсовєтська криміналізована суспільна система.

Зараз книги Ф.Турченка і Г.Турченко тисячами розходяться Україною (закінчується наклад вже другого видання), і, що цікаво, викликає інтерес саме їхній українськомовний варіант. Вони на історичних і сучасних політичних прикладах показують, що українство, попри всі смертельні і руйнівні удари імперії, бореться і міцніє у своєму устремлінні зберегти свою етнічність і державність.

З Дрогобичем Ф.Турченка, одного з провідних істориків сучасної України, в’яже ще один вагомий аспект його діяльності: науковець входить до редколегії 10-томного видання «Вибраних творів» визначеного ідеолога українського націоналізму Дмитра Донцова, яке провадить дрогобичанин Олег Баган. Д.Донцов народився в самому епіцентрі «Новоросії» – місті Мелітополі. Енергетика його імені теж служить національному пробудженню цього складного і надважливого регіону.

Нещодавно Ф.Турченко видав одним томом усі (!) праці М.Міхновського (К.: Смолоскип, 2014) і цим заповнив ще одну значну прогалину в історії української культури і політичної думки.

Прес-служба Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова

Фото Андрія БІЛЕЦЬКОГО

 

СПОРТ

Дрогобицька ДЮСШ знову на п’єдесталі

Щедра золота осінь подарувала учням Дрогобицької ДЮСШ чимало золотих нагород. У листопаді вихованці секції з настільного тенісу виступали аж у трьох чемпіонатах.

Розпочали з міста Лева на турнірі пам’яті Зеновія Підлісного. Змагалися майже 100 учасників із Львівської, Закарпатської, Волинської областей. Учні Дрогобицької ДЮСШ зуміли пробитися до фіналу у всіх вікових категоріях.

Згодом у Стрию проходила відкрита першість місцевої ДЮСШ. Наші тенісисти Віктор Стецко та Роман Дубик вибороли дві срібні медалі.

Завершила цикл листопадових змагань відкрита першість Дрогобицької ДЮСШ, де виступили півсотні учасників зі всієї Львівщини. Головним суддею змагань був Назар Пиц. І тут наші учні пробилися до фіналу у всіх вікових категоріях. Серед них варто відзначити наших спортсменів: Віктор Стецко, Сергій Костирко, Ірина Знак, Роман Дубик, Влад Олійник, Юліан Магур, Владислав Пляцко, Юрій Яцків.

Тенісисти вдячні директору ДЮСШ І.Файчаку, заступнику директора М.Кулиничу, головному методисту О.Голубу, директору СШ №2 Л.Панькевич за добру організацію змагань.

Петро ЯРОШКО, тренер-викладач ДЮСШ

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

У пошуку бюджетних резервів

Про виконання місцевих бюджетів та залучення резервів їх наповнення йшла мова під час зустрічі з головами сільських і селищних рад, яка відбулася у Дрогобицькій ОДПІ.

Із запрошеними спілкувалися: в. о. начальника Дрогобицької ОДПІ Світлана Солоненко, начальник управління оподаткування фізичних осіб Олег Кручай, заступник начальника відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Марія Хаба, начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Михайло Дудяк.

Загалом бюджет району виконується успішно, але окремі органи місцевого самоврядування не вживають достатніх заходів для легалізації діяльності громадян, які намагаються уникати оподаткування. Мова йшла і про власників сільгосптехніки, які надають послуги населенню, але не спішать декларувати доходи, і про поновлення бази для оподаткування нежитлової та житлової нерухомості.

Вагомим джерелом місцевих бюджетів є земельний податок та орендна плата, але є й підприємства, які не сплачують за користування землею. Є над чим працювати і на території сільрад, де підприємці торгують підакцизними товарами (спиртні напої, пиво, тютюнові вироби), але мінімізують сплату акцизного податку. Сільським головам слід провести роз’яснювальну роботу з такими бізнесменами, адже акцизний збір повністю сплачується до бюджету місцевої громади.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

Національний конкурс творів «Напиши листа собі 45-річному»

Укрпошта запрошує школярів віком 10-15 років до участі у національному 45-му міжнародному конкурсі епістолярного жанру для молоді «Напиши листа собі 45-річному», який проводить Всесвітній поштовий союз, спеціалізована установа ООН.

Національний конкурс відбувається в два етапи:

– регіональний етап – з 15 жовтня 2015 року до 30 січня 2016 року. Його організовують дирекції Укрпошти в усіх областях України.

– фінальний етап – з 1 березня до 15 квітня 2016 року. Розглядатимуться твори, що посіли перше місце в кожній дирекції Укрпошти. Переможців національного конкурсу Укрпошта оголосить 30 квітня 2016 року.

Конкурсний твір має бути написаним прозою у формі листа обсягом до 800 слів рукописного чи друкованого тексту. Твір має містити такі елементи листа: адреса адресата (може бути вигаданою), вітання, зміст листа, закінчення (наприклад: з повагою, з любов’ю тощо), підпис.

Критерії оцінювання: повнота розкриття теми; особистий погляд на світ та проблеми, пов’язані з темою конкурсу; оригінальність творчого задуму; змістовність, щирість; логічність та самостійність викладу матеріалу; грамотність.

Для переможців національного конкурсу є три призові місця та винагороди: І місце – 5000 грн.; ІІ – 3000 грн.; ІІІ – 2000 грн. Для переможців регіонального етапу конкурсу ЛД УДППЗ «Укрпошта» встановлено три призових місця та винагороди: І місце – 1200 грн.; ІІ – 800 грн.; ІІІ – 600 грн.

Твори необхідно відправити не пізніше 31 січня 2016 року на адресу: Відділ продажу послуг, Львівська дирекція УДППЗ «Укрпошта», вул.Словацького,1, м.Львів, 79000. На конверті зробити позначку «Конкурс ВПС».

Учасник має вказати: повну домашню адресу; прізвище, ім’я, по батькові; назву та адресу навчального закладу, клас, у якому навчається, номер телефону (за наявності); копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (власного чи одного з батьків); копію свідоцтва про народження; своє кольорове фото. Особисті дані про учасників конкурсу без їхньої або представників за законом згоди не розголошуються.

Творча робота переможця національного конкурсу відправлятиметься на оцінювання журі Міжнародного конкурсу. Переможці Міжнародного конкурсу отримають золоту, срібну і бронзову медалі. Дитина, яка отримає золоту медаль, також нагороджується поїздкою до м.Берн (Швейцарія) у супроводі організаторів конкурсу.

Детальніше про умови конкурсу на сайті Укрпошти або за тел. (032) 236-75-89.

 

ПОЛІТИКА

Як наші депутати готують новорічний подарунок Путіну

Зі східного фронту надходять тривожні повідомлення: ворог готується до ескалації війни. Експерти вважають, що у такий спосіб Росія хоче допомогти тим силам, які прагнуть відставки нинішнього уряду і дестабілізації ситуації в Україні.

Путіну дуже заважає Україна. Кожен, навіть незначний успіх нашої країни, він сприймає як власну поразку. А будь-який політичний скандал – як перемогу. Приміром, зараз опозиція і радикали закликають до Нового року відправити у відставку уряд. Така ідея до вподоби Путіну, адже нинішній керівник українського уряду давно стоїть йому поперек горла. Ось лише три речі, через які Росія ненавидить Яценюка.

Перше – саме нинішній голова уряду знайшов ресурси для збільшення витрат на оборону. Тепер на потреби національної безпеки і оборони йде 5% ВВП. Такі кошти у нас ще ніколи на армію не витрачалися. Завдяки цьому вона здатна дати гідну відсіч агресору. Очевидно, тому зараз і активізувалися терористи на сході. Їм із Кремля дали команду провокувати зіткнення доти, доки друзі Путіна в Києві гойдатимуть крісло під Яценюком.

Друге – після того, як банда Януковича, розікравши країну, втекла до Росії, там дуже сподівалися, що українська економіка впаде, почнеться хаос і на хвилі народного невдоволення до влади повернуться агенти впливу Москви з кола колишніх «регіоналів». Але й тут у Путіна стався провал. Прем’єр не лише не допустив затримок з пенсіями та іншими соціальними виплатами, сьогодні на єдиному казначейському рахунку майже 100 мільярдів гривень. Тоді як рік тому цей показник становив лише 8,4 мільярда. За рік коштів стало більш ніж удесятеро більше! Що чекає на країну в разі відставки прем’єра Яценюка? Наші західні кредитори позичають гроші під структурні реформи, які здійснює уряд. Якщо уряду парламент висловить недовіру, це стане сигналом для кредиторів, що реформи в Україні згортаються і що до влади повертаються реваншисти і популісти. За такого сценарію не буде кредитів, гривня знову полетить донизу.

Третє – Україна вперше стала енергетично незалежною. Кремль перетворив газовий тиск на зброю проти нашої держави та країн Євросоюзу, але після того, як прем’єр відмовився купувати російський газ на умовах Путіна і забезпечив реверсні поставки блакитного палива з Європи, кремлівські шантажисти впіймали облизня. Вони звикли, що українські можновладці принижуються перед «Газпромом», їздять до Москви на поклін, а тут не на того напали. Нині Росія намагається шантажувати нас вугіллям, адже вона окупувала частину Донбасу, де залишилося 65 шахт. Але нічого у Путіна не вийде. Уряд у надважких умовах успішно провів підготовку до зими, до газосховищ закачано 17 млрд. куб. м. газу. Цього вистачить на весь опалювальний сезон. Що ж до вугілля, то купити його ми можемо в інших країнах, чим урядова команда вже займається – прем’єр Яценюк особисто вів переговори. Путін дуже не хоче нашої енергетичної незалежності, тому робитиме усе, аби нинішній уряд не втримався.

Мусимо сказати, що він має тут потужну армію з політиків, експертів, журналістів. Кожен із них виконує свою функцію у запущеній Росією антиукраїнській машині. Головна їхня зброя – маніпуляції. Наприклад, часто-густо вони вішають на прем’єра відповідальність за президентські функції, і навпаки. Президент за Конституцією відповідає за діяльність Генпрокуратури, СБУ, Міноборони, Генштабу, Ради національної безпеки і оборони, Національного банку, а Прем’єр-міністр – за роботу економічних напрямів та МВС. Не зайвим буде нагадати, що у цьому правоохоронному відомстві відбуваються чи не найефективніші реформи: створено Національну гвардію, патрульну поліцію, а від листопада – Національну поліцію.

Реформи в Міноборони і особливо у Генпрокуратурі, на жаль, йдуть не так ефективно. Утім, недоліки і прорахунки, яких теж немало, це окрема тема. На них у нас дуже люблять спекулювати. Не уподібнюватимемося до цих спекулянтів і маніпуляторів. Путіну заважає не лише Яценюк, але й Порошенко. Можливо, зовні це не так помітно, адже нашому президентові доводиться спілкуватися з кремлівським карликом, зустрічатися з ним на міжнародному рівні. Під тиском світової спільноти Путін пішов на Мінські угоди, завдяки яким вдалося на певний час зупинити гарячу фазу військового конфлікту на Сході. Порошенко зробив усе, аби припинити воєнні дії, але Путін не дотримується Мінських угод. Відповідно до своїх повноважень, президент добився санкцій проти Росії, але всередині наступного року настане момент істини, коли західні держави визначатимуться: продовжувати ці санкції чи скасовувати. І тут Порошенку доведеться добряче попрацювати, щоб було прийнято необхідне рішення. Адже ми бачимо, як Путін хитрує у Сирії, як шукає собі підтримку серед західних лідерів.

До речі, з боку України санкції проти Росії були вжиті завдяки Яценюкові. Ще влітку 2014 року прем’єр-міністр наполіг, щоб парламент ухвалив закон про санкції. Після схвалення Президентом і РНБОУ вони були запущені навесні 2015-го.

Доведеться Порошенкові докласти зусиль і для боротьби з корупцією. У цьому напрямі поки що у нас не все складається. Національне антикорупційне бюро є, але початок боротьби з хабарниками і корупціонерами постійно відкладається. Так само як і деолігархізація. Якщо прем’єру вдалося насипати солі на хвоста вітчизняним газовим олігархам, яким уряд підняв рентну плату за користування надрами і тим самим відібрав у них надприбутки, то з боку інших гілок влади суспільство не бачить бажання поставити на місце всіх цих ахметових, фірташів, льовочкіних, григоришиних.

Варто пам’ятати, що для Кремля найкращий варіант в його українській кампанії – щоб у нас усі пересварилися. Як це було у 2005 році. Щоб прем’єр і президент ворогували. Тому Путін грається у доброго і поганого поліцейського. Його агенти впливу атакують прем’єр-міністра та його оточення і майже не зачіпають Порошенка. Це робиться навмисно, аби посварити двох ключових політиків в державі. Бо у Кремлі добре розуміють, що в разі відставки Яценюка економічні проблеми завалять і Порошенка.

Наталія БЕРЕЖНЮК

 Создан 04 дек 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником