ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 11 грудня 2015 р.
І постав храм Стрітення Господнього

6 грудня на вул. Самбірській у Дрогобичі владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослав Приріз освятив новозбудований дерев’яний храм Стрітення Господнього.

У співслужінні о. Тараса Коберинки, адміністратора і священиків Дрогобицького деканату владика Ярослав відслужив у храмі Святу Літургію. Після її завершення владика привітав вірних з подією освячення церкви. Єпископ зазначив, що храм як богослужбова будівля є місцем освячення людини, яка, своєю чергою, є «храмом Духа Святого». Владика побажав парафіянам, щоб їх віра була дієвою: «Подорожуйте сторінками Святого Письма, вслухаючись в повчання Христа і пізнаючи Його при ламанні Євхаристійного Хліба».

Єпископ подякував отцю Тарасові Коберинці за організацію душпастирського життя новоствореної парафії і нагородив його хрестом з прикрасами. Відтак було зачитано подячні патріарші грамоти і вручено їх фундаторам і доброчинцям храму – Ігореві Хом’яку і подружжю Василя й Анни Шимишовських.

За словами прес-секретаря Самбірсько-Дрогобицької єпархії отця Олега Чупи, наріжний камінь під будівництво церкви Стрітення Господнього на вул. Самбірській владика Ярослав освятив 23 березня 2014 року, а вже 15 лютого 2015 року владика Григорій, єпископ-помічник, освятив накупольні хрести. Дерев’яний храм зводили будівничі з Борислава під керівництвом майстра Зеновія Гічви. Проект церкви виконав львівський архітектор Роман Сулик.

Як зазначив о. Тарас Коберинко, у храмі щоденно зранку відбуваються Святі Літургії. Щовечора вірні мають змогу взяти участь у богослужіннях Вечірні, Молебню або Акафісту. 

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

 

Нотатки з сесії міськради

Засідання ІІ сесії Дрогобицької ради 8 грудня розпочалося з вітальної нотки.

У мармуровій залі разом з депутатами зібралися волонтери. На їхню адресу з нагоди Міжнародного дня волонтера линули найщиріші вітання. Спочатку – від о. Ігоря Цмоканича, який особисто передав грамоту із благословенням від єпископа Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослава Приріза трьом громадським активістам. По тому повагу людям, для яких жертовність стала життєвим покликом, висловив міський очільник Тарас Кучма. Звертаючи увагу на значимість волонтерської діяльності, Тарас Кучма побажав, аби дух жертовності, який надихає на служіння та великі справи, запанував у депутатському корпусі.

Грамоти з рук міського голови отримали майже 50 дрогобицьких волонтерів. На вінець вітальної церемонії Тарас Кучма відзначив тренера та спортсменів СОЦ «Еней», упродовж року прославляли Дрогобич перемогами.

***

Під час засідання сесії міський голова Тарас Кучма оголосив про створення у раді семи нових фракцій, а саме: політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» (голова Юрій Кушлик); «Самопоміч» (голова Сергій Оленич), «Громадська позиція» (голова Тарас Демко), «Народний РУХ» (голова Роман Курчик), «Солідарність» (голова Володимир Бернадович), ВО «Свобода» (голова Святослав Шеремета), ВО «Батьківщина (голова Олег Дацюк). Окрім того, у міській раді зареєстровано депутатську групу «Майбутнє Стебника». Її очолив Тарас Городиський.

Нагадаємо, раніше у Дрогобицькій міській раді вже було створено фракцію «УКРОП» (голова Олена Жуковська).

***  

Сесія міськради своїм рішенням передала питання зовнішньої реклами у відання відділу економіки виконкому Дрогобицької міської ради. Дотепер за розміщення реклами у місті відповідав Центр надання адмінпослуг.

Як зазначив міський голова Тарас Кучма, відділ економіки проводитиме цінові розрахунки за розміщення реклами та інтенсивніше працюватиме у цьому напрямі, з якого до бюджету, певен міський мер, можуть надходити великі кошти. Пристали також обранці громади на пропозицію депутата Юрія Дацюка провести у царині зовнішньої реклами інвентаризацію.

***

Міські обранці прийняли звернення, у якому поскаржилися на несумлінного підрядника, що зриває роботи на добудові ЗОШ №5, голові облдержадміністрації Олегові Синютці. «Суттєво, що в листопаді 2015 року, згідно з календарним планом виконання робіт, підрядник повинен був виконати роботи на суму 2 млн 400 тис грн. Станом на 1 грудня ц.р. ТзОВ «Львівський будівельний холдинг» виконало робіт лише на 912 тис 957,63 грн. Однією з вагомих причин невиконання робіт є те, що замість 60 робітників підрядник залучає лише 30», - йдеться у зверненні.

Також депутати клопотали у разі невиконання підрядником умов договору до кінця 2015 року, при формуванні державного бюджетів на 2016 рік передбачити кошти в сумі 2 млн 149 тис 262 грн., необхідні для завершення робіт у прибудові ЗОШ №5, що триває уже понад 20 років.

Аналогічні звернення адресовані народному депутатові Богданові Матківському та депутатам обласної ради Василю Масному й Андрію Ковчу.

***

Сесія затвердила проект житлового кварталу у районі вул. Северина Наливайка, де відведено 105 земельних ділянок воякам АТО. Міський голова Тарас Кучма, прізвище якого також як учасника АТО було в переліку одержувачів земельних ділянок, під час сесії від земельного наділу відмовився, зазначивши, що цим правом скористається лише тоді, коли земельну ділянку отримає останній з черги тих, хто захищав і захищає українську землю.

***

Новацією у затвердженому 8 грудня Регламенті Дрогобицької міської ради є вимога про те, що промовці на засіданнях сесії мають говорити лише державною мовою. Якщо доповідач неукраїномовний, обумовлено у рішенні, то право виступати на сесіях міської ради йому нададуть лише за наявності у нього перекладача.

***

Дві учениці Дрогобицької СШ № 2 Роксолана Тезбір та Катерина Іванишин отримуватимуть персональну стипендію ім. Т.Шевченка упродовж 2015-2016 рр. Програму про запровадження таких стипендій на виконання указів Президента України затвердили 8 грудня на сесії Дрогобицької міської ради. Кошторис на кожну стипендіатку окремо становить 16 тис 272 грн. Грошову відзнаку учениця 11 класу Роксолана Тезбір та учениця 9 класу Катерина Іванишин отримають за здобуті перші місця на всеукраїнській олімпіаді з української мови та літератури.

За інформацією відділу  забезпечення діяльності виконкому

 

ОПЕРАТИВНО

За пролікованих хворих район не додав 14 млн грн.

На сьогодні у медичних закладах Дрогобича пролікували хворих з району на 19 мільйонів гривень. До кінця року цей фінансовий показник зросте до 22 мільйонів гривень. Натомість з бюджету району у вигляді трансферу за пролікованих хворих Дрогобич отримав лише 5 млн грн.

Про це на позачерговому засіданні виконавчого комітету доповіла начальник фінансового управління міськради Оксана Савран. З її слів, для Дрогобича уже давно руба стоїть питання: або не лікувати хворих з району і одночасно скорочувати медичну мережу міста на 30% (саме стільки за підрахунками становлять хворі з-за меж Дрогобича), або ж фінансувати медичну галузь з розрахунку на пролікованого хворого.

Саме запровадження другого варіанту лобіював нещодавно у листі до державного керівництва міський голова Тарас Кучма. Альтернативою для подолання фінансової прірви у медицині, відзначила Оксана Савран, може стати і страхова практика.

 

Виконком прийняв рішення про купівлю квартир родинам загиблих в АТО

2 грудня на позачерговому засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, яке провів перший заступник міського голови Ігор Герман, ухвалили рішення про купівлю житла для сімей загиблих військовослужбовців у зоні АТО.

Як і передбачалося, три однокімнатні квартири родини загиблих отримають на вул. Самбірській, двокімнатну – на вул. М.Грушевського.

На засіданні вирішили врахувати вимоги одержувачки двокімнатної квартири: провести ремонт, заміну вікон і дверей та встановити індивідуальне опалення. Цю вимогу, згідно з рішенням виконкому, переформували у зобов’язання для департаменту міського господарства, на який поклали відповідальність за виконання визначених на засіданні робіт.

 

Привітали працівників місцевого самоврядування

Міський голова Тарас Кучма, вітаючи у мармуровій залі колектив з нагоди Дня місцевого самоврядування, відзначив, що на плечі фахівців усіх без винятку ланок лягає велика відповідальність і саме від них залежить якість і темп тих змін, які будуть проведені у місті.

Секретар міської ради Олег Хрущ наголосив, що важливо переорієнтуватися на нову планку у роботі тим, хто цього ще досі не зробив. Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючий справами виконкому Володимир Коцюба у вітальному слові побажав, аби в колективі панувала атмосфери взаєморозуміння і злагодженості, від яких безпосередньо залежить успіх у роботі.

 

Вшанували людей з особливими потребами

3 грудня у центрі душпастирства молоді управління праці та соцзахисту населення виконкому Дрогобицької міської ради організувало свято з нагоди Міжнародного для інвалідів для людей цієї категорії.

Осіб з обмеженими можливостями привітав заступник міського голови з гуманітарних питань Олег Дукас.

У концертній програмі взяли участь вокалісти Стебницької музичної школи (керівник Уляна Воят), зразкового дитячого ансамблю пісні і танцю «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка, студенти музичного училища ім. В.Барвінського.

Активістів громадських організацій, що об’єднають людей з особливими потребами, на урочистостях відзначили грамотами, подарунками та грошовими винагородами. Відтак поспілкуватися у своєму теплому товариському колі запрошені на свято мали змогу за фуршетним столом.

У фойє розгорнули виставку рукоділля вихованців ДДТЗДІ «Надія».

За інформацією управління праці та соціального захисту населення, у Дрогобичі та Стебнику проживає майже сім тисяч людей з особливими потребами.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Як жити з діабетом

29 листопада у Народному домі імені Івана Франка відбулось свято «Здоровий спосіб життя проти діабету». Організатором свята виступив Благодійни фонд «Карітас Самбірсько -Дрогобицької Єпархії УГКЦ» за підтримки «Стевіясан Корпорейшн».

Гості мали змогу познайомитись один з одним, скуштувати каші, политої варенням без цукру, корисну випічку, цукерки, печиво, де цукор замінили стевією, яка спеціально зроблена природою для діабетиків. Хол Народного дому наповнився дитячим сміхом.

На старших гостей дійства очікувала цікава лекція про здоровий спосіб харчування (Катерина Божко, Київ), бесіда про психологічний бік подолання цієї хвороби (Олександа Козанкевич, Дрогобич). Захід розпочався із молитви та Божого благословення учасників, гостей та волонтерів отцем Ігорем Козанкевичем. «Ніколи не слід опускати руки, почувши свій діагноз, а навпаки молитись та вірити, що Господь вислухає Тебе і оздоровить»,– зазначив отець Ігор, директор БФ «Карітас СДЄ УГКЦ».

Опісля офіційної частини захід продовжився виступом танцювальних колективів «Мерінга», «Viva». Дует «Ярославна» потішив присутніх сучасною українською піснею.

Уляна ЯЖИК

 

Парламент увів поіменне голосування у місцевих радах

Парламентарі забезпечили ведення прозорого голосування у місцевих радах та громадський контроль за голосуванням кожного депутата. За проект Закону «Про внесення змін до статті 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (щодо поіменних голосувань)» проголосували 236 народних депутатів.

Ухвалення цього законопроекту дасть можливість підвищити персональну відповідальність депутатів і підвищить якість роботи місцевого самоврядування. Рішення місцевих рад ухвалюватимуться відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, для яких чинним законом передбачається таємне голосування (наприклад, питання обрання на посади в раді, висловлення недовіри).

Результати поіменного голосування підлягатимуть обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Усі результати поіменних голосувань розміщуватимуться у той же день на офіційному сайті ради і зберігатимуться там протягом необмеженого строку.

Вл.інф.

 

Свято добра і милосердя

3 грудня, з нагоди Міжнародного дня інвалідів, працівники Дрогобицького терцентру організували святковий захід для своїх підопічних. Майже 50 осіб зібралися у затишній світлиці (зал був переповнений!).

За українським звичаєм зустріч розпочалася молитвою «Отче наш».

Перед учасниками зібрання виступили заступник міського голови з гуманітарних та соціальних питань Олег Дукас та директор терцентру Марія Лютик.

Гарного настрою додали присутнім пісні у виконанні хору «Калинонька». Оживили концертну програму гуморески у виконанні Ніни Сарабрин.

Завершилося свято гімном «Боже, великий, єдиний…». Наприкінці заходу ведучі подякували за фінансову допомогу спонсорам та доброчинцям: магазин «Фуджі» (Валерія Ягоцька), магазин «Посуд» (Анна Залокоцька), Туристична фірма «Глобус Сервіс» (Світлана Захарова) та приватному підприємцю Петрові Грицаю.

У світлиці панувала радісна, тепла атмосфера. Після фуршетного столу люди з вдячністю залишали світлицю терцентру, їхні очі світилися радістю.

Адже, що людині потрібно для щастя? Здоров’я, добрі, вірні друзі, щоб рідні довго жили, а ще потрібно, щоб поруч із нами були добрі, чуйні люди. Про це завжди піклуються працівники терцентру, адже основою їх діяльності є турбота про людей, які потребують допомоги.

***

7 грудня на запрошення громадської організації «Наша хата» Самбірсько-Дрогобицької єпархії, учасники хору «Калинонька», клубу пенсіонерів та ветеранів при Дрогобицькому міському територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) влаштували для безхатченків цього закладу «Свято добра та милосердя».

Перед учасниками зустрічі виступила директор Дрогобицького міського терцентру соціального обслуговування Марія Лютик.

Гарного настрою додали присутнім пісні та гуморески у виконанні учасників хору. У концертній програмі взяв також участь учасник АТО Максим Перев’язко. Завершилося свято українським духовним гімном «Боже, Великий Єдиний». У світлиці панувала радісна, тепла та невимушена атмосфера.

Учасників хору «Калинонька» почастували солодощами та запросили відвідати ще раз з концертною програмою.

Кор. «ГЗ»

На фото: світлина  на пам’ять у  рихтицькому центрі.

 

«16 Днів проти насильства»

Упродовж трьох останніх років з 25 листопада до 10 грудня в усіх регіонах України проходить акція «16 Днів проти насильства», у рамках якої громадськими організаціями, місцевими підрозділами у справах сім’ї та молоді, центрам соціальних служб для молоді проводяться заходи з попередження і подолання насильства в сім’ї. Щоб перемогти реальне зло, треба відкрито обговорити проблему та шукати шляхи подолання.

Закон України «Про попередження насильства в сім’ї» від 15.11.2001 №2789-III розрізняє такі види насильства:

- фізичне насильство в сім’ї – навмисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень одного члена сім’ї іншому, яке може призвести чи призвело до порушення нормального стану фізичного чи психічного здоров’я або навіть до смерті постраждалого, а також до приниження його честі та гідності;

- сексуальне насильство в сім’ї – це примушування до небажаних статевих стосунків у родині, а також сексуальні дії щодо неповнолітнього члена сім’ї;

- психологічне насильство в сім’ї – це насильство, пов’язане з тиском одного члена сім’ї на психіку іншого через навмисні словесні образи або погрози, переслідування, залякування, які доводять постраждалого до стану емоційної невпевненості, втрати здатності захистити себе і можуть заподіяти або заподіяли шкоду психічному здоров’ю;

- економічне насильство в сім’ї – це навмисні дії одного члена сім’ї щодо іншого, спрямовані нате, щоб позбавити постраждалого житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які він має законне право.

Статтею 15 ЗУ «Про попередження насильства в сім’ї» передбачено, що члени сім’ї, які вчинили насильство, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність.

Подолання такого негативного явища, як насильство в родині, можливе лише за умови об’єднання зусиль і державних органів та установ, і громадських організацій, і кожного громадянина. Кожен із нас має сказати «Ні!» насильству у власній родині. Адже сім’я має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому досить бурхливому світі. Місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному – і маленькій людині, і дорослому, і особі літнього віку.

У 2015 році до Дрогобицького відділу поліції за цим фактом надійшло 151 звернення від громадян. Працівниками поліції складено 102 адміністративні протоколи за вчинення насильства в сім’ї, поставлено на профілактичний облік 128 насильників в сім’ї.

Отже, якщо ви стали жертвою насильства, ви можете звернутися до Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області із заявою або зателефонувати за номером «102», де ваше звернення буде уважно розглянуте, а винних осіб – притягнуто до відповідальності.

Дрогобицький ВП ГУ НП у Львівській обл.

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

Власники дорогих авто сплатили 500 тис грн. податків

У Дрогобичі та Дрогобицькому районі станом на 1 листопада ц.р. налічується 24 автомобілі, що підлягають оподаткуванню транспортним податком.

Це легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. Зокрема, платниками податку є одне підприємство та 21 громадянин, двоє з яких мають у власності по два «елітні» авто. Ставка податку за кожен автомобіль становить 25 000 гривень на рік.

За 10 місяців платники транспортного податку поповнили місцеві бюджети регіону на 500 тис грн., з них 481,25 тис грн. сплатили фізичні особи, 18,75 тис грн. – юридична особа.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

До місцевих бюджетів надійшло понад 30 млн гривень акцизного податку

Від початку поточного року суб’єкти господарської діяльності, які реалізують пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та скраплений газ сплатили до місцевих бюджетів Дрогобиччини 21,1 млн. грн. акцизного податку, до бюджету Борислава – 4,5 млн. грн., до бюджету Трускавця – понад 5,7 млн грн.

На сьогодні у Дрогобицькій ОДПІ зареєстровано 538 платників акцизного податку, з них 347 працюють на території міста і району, 89 – у Бориславі та 102 суб’єкти господарювання – у Трускавці.

Нагадуємо, що платники акцизу з роздрібної торгівлі алкоголем та пивом, тютюном та тютюновими виробами, а також паливом сплачують цей податок до місцевих бюджетів, на яких розташовані пункти продажу підакцизних товарів, упродовж 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного терміну подання декларації. Податковим кодексом передбачено ставку цього податку 5%. Звітним податковим періодом для таких платників є календарний місяць (не пізніше 20 числа).

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

ПОЛІТИКА

Реформи в дії: рік роботи

Цього тижня минає рік потому, як Верховна Рада затвердила програму діяльності уряду. Кожен очільник міністерства звітуватиме особисто: з понеділка до четверга, починаючи з 12 грудня, міністри доповідатимуть про результати роботи своїх відомств протягом року. Звіти робитимуться за чотирма напрямами, по одному протягом кожного дня – гуманітарний, безпековий, економічний та антикорупційний. Прем’єр-міністр також звітуватиме особисто: для цього він у п’ятницю, 11 грудня, прийде до Верховної Ради.

Звісно, громадян, цілком задоволених результатами діяльності Кабінету міністрів за звітний період, буде небагато. Це й не дивно, адже дуже рідко буває, щоб роботодавець, яким, власне, є український народ для будь-якого державного службовця, був абсолютно задоволений роботою найманого працівника, яким, врешті, є цей держслужбовець. І якщо поставити питання, чи могли міністри та прем’єр працювати ефективніше, кожен, найімовірніше, відповість ствердно.

Водночас результати річної праці Кабінету міністрів є, і якщо аналізувати їх на холодну голову, можна дійти висновку, що зроблено не так уже й мало.

По-перше, уряду вдалося стабілізувати фінансово-економічну ситуацію в державі: на момент початку його роботи сума, розміщена на рахунках Державного казначейства, дорівнювала 108 тис грн., тобто, загрозливо наближувалась до нуля, а сьогодні цей показник перевищив позначку в 100 млрд грн. Міжнародні фінансові організації, які не люблять ризикувати своїми грошима, побачивши надійність та прогнозованість дій уряду, поновили співпрацю з Україною – в рамках реалізації програми взаємодії з МВС уже отримано майже $6,7 млрд.

Кабінет міністрів, очолюваний Яценюком, став першим в історії України урядом, який відповідально ставиться до своїх боргових зобов’язань. З огляду на це кредитори погодилися списати $3,8 млрд – 20% заборгованості України, що виникла ще за часів Януковича. Крім того, завдяки ефективним діям уряду, країні відтермінували виплату кредиту на 4 роки.

Окремо варто сказати про те, що Україна нарешті позбулася залежності від російського газу. Уряду вдалося диверсифікувати поставки цього виду палива: якщо раніше Україна імпортувала з Росії 95% обсягу газу, якого потребувала економіка, то зараз цей показник не перевищує 30%. Якщо вже заговорили про газ, не можна оминути тему тарифів. Уперше в історії в тарифній сфері проведено докорінну реформу: від пострадянської системи низьких тарифів, що руйнували енергетичну й комунальну інфраструктуру, здійснено перехід до системи субсидій – адресної допомоги громадянам, які дійсно не мають достатньо коштів для оплати економічно обґрунтованих тарифів. Станом на сьогоднішній день понад 5 мільйонів родин, в яких мешкають більше ніж 10 млн громадян, уже оформили для себе субсидії.

Ще однією темою, за якою, на жаль, ми всі останнім часом змушені слідкувати набагато уважніше, ніж нам того хотілося б, є реформа в безпековій сфері. Що б і хто там не казав, уряду нарешті за допомогою волонтерів вдалося створити боєздатну армію, яка сьогодні стримує набагато чисельнішого й потужнішого російського агресора за рахунок саме своєї якості, а не кількості. Триває навчання солдатів та командирів, до роботи залучають інструкторів та експертів найкращих армій світу. Витрати на фінансування оборонного сектора в проекті бюджету на наступний рік безпрецедентно збільшено, що стане рекордом за всі роки незалежності.

Мабуть, найбільший обсяг дорікань, що лунають на адресу будь-якої влади, пов’язаний з корупційними зловживаннями. Звісно, що боротися з цим ганебним явищем дуже важко, бо надто багато чиновників на всіх рівнях у ній задіяно, а стовідсотково викорінити корупцію, як показує досвід найрозвинутіших країн, практично неможливо. Але в Україні наступ на корупціонерів ведеться. Нехай повільніше, ніж багато кому хотілося б, але ведеться.

Безперечно, про ефективність чинного Кабінету, якщо вже пішла відверта розмова, можна говорити дуже довго. Але набагато більш кваліфіковано це зроблять міністри протягом цього тижня. У цьому главам міністерств теж доведеться попрацювати наполегливо – щоб довести, що уряд є механізмом, який може і потребує заміни кількох елементів, але загалом працює стабільно й прогнозовано.

Оксана МАРЧУК

 

ПАМ’ЯТЬ

Професор із Закерзоння

(До 25-річчя від дня смерті професора Мирослава Теплого)

Майбутній фахівець із прикладної механіки, доктор технічних наук, професор Мирослав Теплий ще дитиною розділив долю тисяч українців, які внаслідок операції «Вісла» змушені були покинути свою рідну землю у так званому Закерзонні і поселитися в Україні. Коли читаємо тепер про біженців з Донбасу, то переселенці із Закерзоння після війни були у подібних обставинах. Потяг переселенців до освіти та науки не могли зупинити ніякі післявоєнні труднощі та невлаштованість побуту. Це яскраво показує і приклад життя Мирослава Йосиповича.

16 вересня 1937 року в українській родині в с.Беско Саноцького повіту Краківського воєводства народився хлопчик, якого назвали Мирославом. У віці 9 років разом із батьками він переїхав до с.Задністря біля Самбора, яке розміщене на правому березі річки Дністер. Сім років Мирослав учився в СШ №1 Самбора, потім було навчання у Дрогобицькому нафтовому технікумі. Після закінчення технікуму Мирослав проходив строкову військову службу, здобував фах інженера у Львівському політехнічному інституті.

У 1965 – 1968 роках Мирослав Йосипович викладав загальнотехнічні та спеціальні дисципліни студентам Дрогобицького нафтового технікуму, у 1968 – 1971 роках був аспірантом Львівського політехнічного інституту. Після закінчення аспірантури до 1986 року викладав у Дрогобицькому державному педагогічному інституті. 1972 року Мирославу Йосиповичу присвоєно науковий ступінь кандидата технічних наук.

Через деякий час він став доцентом, завідувачем кафедри загальнотехнічних дисциплін (1972 – 1983). 1985 року Мирослав Теплий став доктором технічних наук. Його перу належить понад 50 наукових праць, у тому числі – дві монографії. «Деякі контактні задачі теорії пружності» (співавтор В.Панасюк, 1975, 13 друк. арк.), «Контактні задачі для областей з коловими межами (1983, 12 друк. арк.). Як випливає з назв монографій, наукові дослідження вченого стосувалися проблем контактної міцності циліндричних спряжень.

Мирослав Йосипович був надзвичайно працьовитим ученим, який планував на щодень свою наукову роботу. Ні дружина, ні колеги не могли його під будь-яким приводом відірвати від робочого стола, якщо заплановане не було виконаним. Але у вільний час професор Теплий був дотепним і цікавим співрозмовником, любив подорожувати.

З листопада 1986 року і до останніх днів життя Мирослав Теплий працював у Львівському лісотехнічному інституті на посаді завідувача кафедри будівельної механіки, яку 1988 року перейменовано на кафедру прикладної механіки. 1988 року Мирославу Йосиповичу присвоєно вчене звання професора кафедри прикладної механіки. Львівський лісотехнічний інститут виділив професорові квартиру, в яку переселилася його сім’я з Дрогобича. У дрогобицькій квартирі проживає зараз син Ігор з дружиною.

Помер професор Мирослав Теплий в останній день 1990 року. Поховано його у селі Задністря біля Самбора. Нехай земля Самбірщини буде йому пухом.

Юрій КИШАКЕВИЧСоздан 11 дек 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником