ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 18 грудня 2015р.
Новий проект Михайла Задорожного

Дорога Дрогобич-Комарно таки дочекається ремонту

Наприкінці року триває процес формування бюджетів різних рівнів на 2016 рік. Зокрема, у Львівській облраді визначають перелік доріг, об’єктів соціально-культурного розвитку, ремонт і будівництво яких фінансуватимуть наступного року. Про те, на що може розраховувати Дрогобиччина, ми запитали у депутата облради, члена постійної комісії з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земвідносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури Михайла ЗАДОРОЖНОГО.

- Нещодавно відбулося засідання нашої комісії. До її складу увійшли чимало нових депутатів, які мають власне бачення щодо порядку розподілу коштів з бюджету Львівщини на ремонт доріг. За одним із проектів пропонується скеровувати кошти лише на дороги державного та на автошляхи місцевого значення, що сполучають райони. Тобто, на ремонт комунальних доріг гроші в обласному бюджеті передбачати не планують.

Я висловився категорично проти цього проекту, адже тоді Дрогобич, Трускавець, Борислав не зможуть розраховувати на обласні кошти. Тому наполягав, щоб принаймні 20% грошей залишити на комунальні автошляхи. На цій позиції і стоятиму. Хоч бачення обласного керівництва полягає у фінансуванні насамперед шляхів міжнародного значення і доріг рекреаційної зони Львівщини.

- Які дороги району можуть очікувати на ремонт у 2016 році?

- У 2014-15 роках я зробив усе можливе, щоби максимально відремонтувати дорогу Дрогобич-Довголука (через Доброгостів та Уличне). Там зараз завершуються роботи. Наступного року маємо її ввести в експлуатацію. Також планую у 2016 році залучити кошти для відновлення доріг до Ріпчич і до Летні. А ще я вирішив взятися за новий проект, не менш важливий для району, – довгоочікуваний ремонт дороги Дрогобич-Комарно (через Волощу).

- Чому саме ця дорога, вона ж не проходить через Ваш виборчий округ?

- Так, але вона має дуже важливе значення для нашого краю. Ця дорога сполучає Дрогобиччину з Городоцьким районом і Львовом. Нею користуються мешканці 11 сіл (це майже 20 тис осіб). А ще вона веде до трьох вагомих центрів духовності та історії, куди приїздять багато гостей. Це: село Грушів, де була з’ява Божої Матері, село Дорожів – батьківщина генерала УПА Дмитра Грицая і село Воля Якубова, звідки походить полковник армії УНР Андрій Мельник.

Саме тому ремонт цієї дороги буде для мене пріоритетним. Хоч добре розумію, що вона перебуває у дуже занедбаному стані і ремонт, очевидно, розтягнеться на 2-3 роки.

- Як до цієї ініціативи поставилася громадськість, влада?

- На урочистостях з нагоди 125-річчя Андрія Мельника у Волі Якубовій я спілкувався з головою облдержадміністрації Олегом Синюткою і він підтримав мою ініціативу.

У середу я зустрічався з владою і громадами сіл Волоща, Грушів, і Дорожів. У п’ятницю відвідаю Ролів, Добрівляни, Рихтичі. Прагну почути думку і заручитися підтримкою людей, щоби у випадку труднощів чи перешкод у реалізації проекту активісти були готові поїхати до Львова на акції протесту, як це робили представники Уличного. Тамтешня громада ще й дієво контролювала хід і якість дорожніх робіт, тому автошлях через їхнє село відремонтували якісніше, ніж через Доброгостів, де громада була менш активною.

Тішуся, що у селах, які вже відвідав, почув беззаперечну підтримку влади і мешканців. А в четвер я виступав на сесії районної ради, де також залучився розумінням і підтримкою голів РДА і райради, депутатського корпусу. Усім дуже вдячний, адже це має бути наш спільний проект.

Ярослав ГРИЦИК

 

НЕЗВИЧНИЙ ПРЕЦЕДЕНТ

Міський голова взяв участь у засіданні ректорату ДДПУ

14 грудня міський голова Дрогобича Тарас Кучма взяв участь у засіданні ректорату Дрогобицького державного педуніверситету імені І.Франка.

Як наголосила ректор університету Надія Скотна, такий незвичний формат засідання – прецедент, адже ще ніколи на зорі каденції влада не виявляла уваги і відкритості до університету. Пані ректор загалом схарактеризувала університетську мапу, яка налічує три інститути, шість факультетів, 42 кафедри. Всі ці структури об’єднують 1,5 тисячі професорів, викладачів та обслуговуючого персоналу. Навчаються нині у виші 5700 студентів. Відтак відбулася презентація кожного факультету та інституту зокрема.

Декани ознайомлювали міського очільника з освітніми ексклюзивами своїх ланок. Загалом, вагомими напрацюваннями, досягненнями, науковими розробками та вартісними ідеями відзначається послужний список кожного освітньо-наукового осередку університету.

Серед найяскравіших фактів університетської палітри: колишні студентки філфаку викладають англійську мову у Китаї, випускники інституту фізики, математики, економіки та інноваційних технологій мають попит на міжнародному ринку праці. Перед нещодавнім боєм українського богатиря Олександра Усика звучав Гімн у виконанні Мар’яни Мазур, випускниці музично-педагогічного факультету.

Не обмежується вихованням студентів, історичний факультет. Завдяки сконцентрованому там науковому потенціалу місто має професійний виклад власної історії, проведено три пошукові експедиції на теренах Дрогобича. Розробкою шести видів лікувального чаю може похизуватися біологічний факультет. На найвищому рівні реноме міста представляють за кордоном Полоністичний науково-інформаційний центр ім. І.Менька та Австрійська бібліотека, завдяки якій Дрогобич стоїть в одному ряду з 60 європейськими столицями, де є аналогічні центри. Спектр привабливості Дрогобича для культурних та наукових діячів світу з року в рік розширює Полоністичний центр ім. І.Менька.

Міський голова Тарас Кучма, заслухавши розлогу презентацію педуніверситету, звернувся до освітянської еліти із закликом спільно творити імідж Дрогобича, дбати про те, щоб кадри, які виходять з-під крила вишу, були затребувані на ринку праці міста. До цього ж, сказав Тарас Кучма, університет з колосальним науковим потенціалом спроможний науково обґрунтовувати державні програми, аби в контексті децентралізації місто могло увиразнити лінію свого розвитку у верхах.

Насамкінець Тарас Кучма закликав інтелігенцію до організованої боротьби проти корупції. Це явище з лікарською образністю він порівняв з раковою пухлиною, що значно послаблює імідж міста. Опісля того, члени ректорату адресували міському голові запитання, пов’язані здебільшого з його баченням розвитку освіти, молодіжної та спортивної політики у Дрогобичі.

***

Дрогобич може пропонувати австрійському місту Фельдкірхен підписати угоду про партнерство. Таку ідею виголосив на засіданні ректорату Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка директор Австрійської бібліотеки Ярослав Лопушанський.

З його слів, за усіма параметрами саме це місто є найбільш прийнятним партнером для Дрогобича. Активне транскордонне співробітництво між Дрогобичем та австрійським Фельдкірхеном можливе навіть з огляду на історичну канву. Саме поблизу Фельдкірхена у часи Першої світової війни розташовувався військовий табір полонених, серед яких були і українці. Дотепер поблизу міста збереглося їхнє поховання.

Нагадаємо, у вересні у Дрогобичі відбулися Дні Австрії, під час яких звучала ініціатива започаткувати партнерство Дрогобича із Зальцбургом.

***

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма запропонував деканові соціально-гуманітарного факультету Дрогобицького державного університету ім. І.Франка І.Гринику розробити наукову програму, спрямовану на адаптацію вояків, що повертаються із зони АТО, до мирного життя.

На переконання урядника міста, який особисто перебував на фронті, проблема адаптації буде актуальною ще довго. Адже, вдався до прикладу Тарас Кучма, відомо, що синдром війни в Афганістані суспільство відчувало багато років після завершення цього збройного конфлікту.

Очільник Дрогобича висловив невдоволення роботою, яка нині проводиться у місті з демобілізованими особами, зазначивши, що якісно поліпшити її може науковий підхід. Найефективніше скоординує роботу усіх служб, які опікуються вояками АТО, певен Тарас Кучма, саме наукова база.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

АНОНСИ

Союз Українок Дрогобиччини, Центральна міська бібліотека

ім.В.Чороновола запрошуютьу неділю, 20 грудня, на Вечір пам’яті Анізії Онищак «А я до вас із зоряних небес…».

Читальна зала бібліотеки (вул. Т.Шевченка,27). Початок о 13.00.

 ***

Музей «Дрогобиччина», Наукове товариство імені Тараса Шевченка запрошують на ювілейну міжнародну конференцію, присвячену 75-ій річниці створення музею «Дрогобиччина» на тему: «Музейна справа в Галичині: історичний досвід фондоутворення, зберігання та реставрації».

Конференція проходитиме 23-24 грудня 2015 р. Реєстрація учасників – від 12.00 до 13.00 у Палаці мистецтв (м.Дрогобич, вул. Т.Шевченка, 38).

Офіційне відкриття конференції – о 13.00.

 

НОВИНИ

Нашого цвіту – по всьому світу,

або Як Марта Кізима дебютувала на віденській сцені

А почалася ця історія так: після закінчення Дрогобицької СШ №2 Марта Кізима поступила на факультет іноземних мов Львівського університету. Перший курс закінчила на відмінно. А ось на наступний рік навчання заявила батькам, що хоче спробувати свої сили у театральному мистецтві, і прагне отримати освіту у Віденській консерваторії на театральному факультеті.

Знаючи характер своєї донечки, тато Степан і мати Катерина не стали категоричними, хоча делікатно переконували, що на чужині буде нелегко. Занурившись в Австрійську дійсність, Марта не забуває про свою Батьківщину, вона постійно на зв’язку з батьками, сестрою Христиною. А найголовніше, вона ретельно опановує ази театрального ремесла. Здібну студентку-четвертокурсницю запримітив Бургтеатр. До цього жодний із студентів консерваторії не удостоювався такої честі.

Цей австрійський театр вважається однією із найвизначніших сцен Європи і другим найстарішим після комеді-Франсез, а також найбільшим німецьким театром (його сцена становить 700 кв.м). У виставі Мольєра «Уявлений хворий» Марта Кізима зіграла роль Люсіон. На прем’єрі були присутні ректор і декан Віденської консерваторії, критики і повний зал глядачів. Австрійська преса гідно оцінила дебют нашої 21-річної землячки.

До речі, три роки тому українка, оперна співачка Ганна Нетребко на Зальубурзькому фестивалі зачарувала меломанів. На жаль, нині її голос належить Австрії, позаяк вона стала її громадянкою. Ось так Україна у духовній царині підживлює культуру інших народів, водночас здобуваючи славу для своєї нації.

З іншого боку – це велично, що ми ділимося своїми здобутками з Європою, адже ми – європейці…

Володимир ТУРМИС

 

Андріївські вечорниці у Дрогобичі

10 грудня у Народному домі ім. Івана Франка пройшли традиційні українські вечорниці – свято вареників, дівочого гадання та парубочих пустощів.

«Андріївські вечорниці-2015» зібрали багатьох шанувальників. Традиційні молодіжні забави, народні переспівування, кусання калити, стародавні українські танці – усе це повною мірою забезпечило присутнім відчуття автентичності українського народного мистецтва.

Ще одна визначальна риса вечорниць – майже усі присутні були одягнені в український стрій – вишиванки, віночки, хустини, різноманітні елементи етнічного одягу. Саме ж приміщення – стилізоване під українську хату.

Організатори заходу представляли себе як господиня і її куми, тобто як велика українська сім’я, яка запросила молодь поворожити й весело провести час.

«Такі заходи суттєво популяризують українську культуру серед молоді, – розповідає співорганізатор заходу пластунка Марта Гретченко. – Тому ми щороку організовуємо такі дійства для відродження стародавніх українських традицій».

Опісля переспівувань між трьома громадами дівчата й хлопці розділилися на дві групи: перші йшли ворожити які зміни чекають їх у житті, коли і за кого дівчата вийдуть заміж тощо. Хлопці в той мали різні забави й пустощі. Згодом, за обрядом хлопці почали викрадати дівчат, вимагаючи у пана Калитинського калиту, бо дуже любили цей солодкий корж, що його випікали дівчата на Андрія.

Подбали господарі свята й про смаколики та узвар для гостей. Юнаків і юнок розважав музичний гурт ІІМ «Crimson Tide». Ну і як же не згадати про майстер-клас стародавніх українських танців!

Нагадаємо, що організатори заходу – Студентське самоврядування та профком студентів ІІМ і НСОУ «Пласт», станиця Дрогобич.

Олена МЯЛО

 

Відлунали «Сурми звитяги»

1 грудня учні та вчителі ЗОШ №4 вирушили до Львова. Нагода поважна: нагородження переможців та гала-концерт фестивалю «Сурми звитяги».

Ось уже вшістнадцяте «Сурми звитяги» скликають творчі колективи з усієї України для поширення національної патріотичної спадщини. Другий рік поспіль ЗОШ №4 стає переможцем всеукраїнського рівня, другий рік розпочинає гала-концерт у Львівському оперному театрі, по вінця заповненому глядачами.

Минулорічну літературно-хореграфічну композицію «Авангард» мали змогу побачити й мешканці Дрогобича. Новий проект ЗОШ №4 має назву «Пролог» та, на відміну від «Авангарду», не тільки змальовує стрімкий вир подій недавнього минулого й спонукає до патріотизму в дії, а й наштовхує на роздуми: хто ми як нація, чому зміни відбулися, але на житті людей це позначилось мало, чому внутрішнє очищення не менш важливе для кожного українця.

Композиція триває всього кілька хвилин, але «не відпускає» довго. Головний герой у пошуках самого себе і сенсу життя губиться в думках, розривається між злом, у якому агресія та помста, і добром, де прощення і зростання.

Виконавці – учасники народного танцювального клубу «Viva» та зразкового ансамблю «Радість» (керівники С.Дмітрієв та Н.Вовденко). До ідеї створення долучилися також педагоги Н.Свойкіна та Н.Антоник, але задум втілив Сергій Дмітрієв за підтримки адміністрації ЗОШ №4.

Приємно, що до такої справи, яка, безумовно, слугувала іміджевою рекламою Дрогобича, долучилися й пан Лужецький, і депутат міської ради Олена Жуковська, і мер міста Тарас Кучма, який допоміг організувати поїздку. Це означає, що дорослі розуміють творчість дітей, сприяють її розвитку.

Цьогорічні «Сурми звитяги» зібрали в одному залі Галичину, Волинь, Донбас. Гучні оплески зірвали учасники зі Слов’янська та Луганщини. Затамувавши подих, глядачі поринули у світ хореографії, вокалу й декламації. Кожен виступ був неповторним, незабутнім. Та все ж саме Дрогобич привіз відзнаку переможця. І не одну: другою нагороджений чудовий вокаліст Ігор Левицький (ЗОШ №15, III місце).

Радіємо і пишаємося, бо усвідомлюємо, яка велика праця стоїть за виступами дітей, що перемагають на такому високому рівні. Сподіваємося на підтримку міста й нові звитяги наступного року, коли покличуть сімнадцяті «Сурми звитяги».

Н.СВОЙКІНА

 

Франка вшануємо на державному рівні

У вівторок, 8 грудня Президент України Петро Порошенко підписав Указ про вшанування пам’яті Івана Франка.

У ньому, зокрема, сказано, що «для вшанування пам’яті видатного українського письменника, вченого та громадського діяча Івана Яковича Франка, популяризації його літературної, публіцистичної, наукової спадщини, зважаючи на його вагомий внесок у становлення української нації, а також з нагоди відзначення у 2016 році пам’ятних дат – 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті Івана Франка» Кабінет Міністрів України має створити Організаційний комітет з підготовки та проведення заходів; розробити і затвердити план заходів, присвячених ушануванню пам’яті І.Франка, вирішити питання щодо фінансування заходів. Облдержадміністраціям слід затвердити регіональні плани заходів і забезпечити їх виконання, сприяти громадським організаціям, благодійним фондам у їх діяльності зі вшанування пам’яті та популяризації творчості Івана Франка.

Міністерству закордонних справ України, Міністерству культури України доручено забезпечити проведення закордонними дипломатичними установами України заходів, присвячених ушануванню пам’яті І.Франка, зокрема в державах, у яких він перебував.

Держкомітет з телебачення і радіомовлення України має забезпечити широке висвітлення усіх заходів.

Вл.інф.

 

У Дрогобичі – новий прокурор

Новоутворену Дрогобицьку місцеву прокуратуру очолив Лонгін Мігоцький, котрий донедавна був прокурором Трускавця.

Дрогобицька місцева прокуратура обслуговуватиме міста Борислав, Дрогобич, Дрогобицький район, Трускавець. Лонгін Мігоцький був прокурором Трускавця з 20 вересня 2012 року.

Нагадаємо, на Львівщині, відповідно до положень ст.12 Закону «Про прокуратуру» та додатку до цього закону, з 15 грудня розпочали роботу 10 новоутворених місцевих прокуратур.

Вл.інф.

 

Унікальний цвинтар розчистять від дерев

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма провів нараду з істориками та громадськими активістами, на якій обговорили питання збереження пам’ятки історичного значення – цвинтаря на вул. Трускавецькій.

Історики загострили увагу на загрозі, яку для архітектурних пам’яток становлять старі дерева. Як відомо, нещодавно дерево, що впало, пошкодило надгробок одного з розробників конституції ЗУНР о. Платоніда Філяса. Щоб убезпечити пам’ятки архітектури від знищення, у підсумку наради було досягнуто згоди провести зрізку усіх дерев на цвинтарі. Тарас Кучма ініціював перед історика створення туристичного путівника найстарішого некрополя Дрогобича.

Як констатує дрогобицький історик Ігор Чава, некрополь на вул. Трускавецькій лише на чотири роки молодший від львівського Личаківського цвинтаря і є приблизним ровесником відомих цвинтарів у Варшаві, Кракові, Вільнюсі, Парижі. До цього ще можна додати, що дрогобицький цвинтар на 44 роки старший від Байкового кладовища в Києві.

 

Мер хоче запровадити іменну стипендію

Керманич Дрогобича Тарас Кучма має на меті запровадити стипендію для обдарованих учнів міста.

Цілком ймовірно, що грошову відзнаку першої особи міста отримуватимуть і найуспішніші студенти. Про це він заявив на засіданні ректорату у Дрогобицькому педуніверситеті ім. І.Франка. Однак перш ніж започаткувати іменну нагороду, наголосив мер Дрогобича, він доведе почесність цієї стипендії зреалізованими для громади справами.

 

32 сім’ї виховують двійнят, дві – трійнят

У Дрогобичі та Стебнику проживають 32 багатодітні сім’ї, які виховують двійнят, у двох сім’ях зростають трійнята.

Про це, підбиваючи річні статистичні підсумки, зазначають у відділі сім’ї, молоді та туризму виконкому Дрогобицької міської ради. Загалом у Дрогобичі та Стебнику налічується 824 багатодітні сім’ї, з них 755 сімей виховують троє дітей, одна сім’я – восьмеро. Варто відзначити, що у цій сім’ї одночасно зростають двійнята та трійнята. І основний позитив, із втіхою відзначають у відділі сім’ї, молоді та туризму, що цього року кількість багатодітних сімей у Дрогобичі зросла більше ніж на сотню.

 

Дрогобич – Стебнику

За інформацією фінансового управління Дрогобицької міської ради, цього року з бюджету міста на утримання бюджетних установ Стебника було скеровано 46 млн 918 тис грн.

Зокрема, 15 млн. 375 тис передано на охорону здоров’я Стебника, 27 млн 10 тис грн. – освітній галузі, на утримання культури та мистецтва – 4 млн 105 тис грн., на соціальний захист – 427 тис грн.

Як зазначила начальник фінансового управління Дрогобицької міської ради Оксана Савран, на утриманні бюджету Дрогобича цілковито перебуває Стебницька міська лікарня з урахуванням витрат на харчування хворих, ліки, придбання медикаментів для пільгових категорій.

Із бюджету Дрогобича в повному обсязі також фінансують утримання дошкільних закладів Стебника та забезпечують безплатне харчування школярів сусіднього міста.

 

Презентували книгу про атрибутику ОУН

16 грудня у мармуровій залі ратуші відбулася презентація книжки Степана Пахолка та Ольги Мартин «Генеза творення Гімну, Прапора та відзнак ОУН».

Як наголосила у вступному слові науковий працівник музею «Дрогобиччина» Марія Головкевич, презентація є останнім завершальним акордом святкування 125-річниці від дня народження Андрія Мельника, яке на Дрогобиччині відзначали кілька днів. Характеризуючи творчий доробок Степана Пахолка, Марія Головкевич відзначила, що Степан Пахолко належить до невтомних науковців. Адже задля наукової об’єктивності і широти дослідження він побував чи не в кожному селі та місті Західної України, жодна історична тема не залишилася поза його увагою.

Своє представлення Степан Пахолко розпочав із творчого креда, суголосного зі словами Андрея Шептицького: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою невтомною працею любіть Україну». Відтак автор шести книг, дві з яких у найближчому майбутньому побачать світ, розповів, що його інтерес до дослідження знаків бере початок у дитинстві, коли батько, аби відвернути сина від пустощів, запропонував йому згорток паперових грошей.

Цей стартовий капітал хлопець почав ретельно поповнювати. У кінцевому результаті колекція Степана Пахолка налічувала дві з половиною тисячі купюр. З настанням незалежності України захоплення Степана Пахолка дещо змінилося, він почав вивчати грошові знаки різник історичних періодів України. Згодом до цього інтересу додалося бажання зібрати та впорядкувати інформацію про військові символи Української держави. Плодами цих пошуків стали книги.

Окрім відеопрезентації військових нагород, Степан Пахолко представив на оглядини у залі Ратуші колекції нагород Українських Січових Стрільців, Української Галицької армії та Збройних сил УНР. Охочих послухати дослідника прийшло небагато. У залі, передусім, зібралися люди, які професійно цікавляться історичними дослідженнями.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Ремонт дороги розпочали негайно

У неділю голова ЛОДА Олег Синютка побував у селі Воля Якубова на відзначенні 125-річчя від дня народження Андрія Мельника. Дорогою він звернув увагу на неналежний стан автошляху, тож у понеділок одразу дав доручення виправити ситуацію.

Реакція відповідних служб не забарилася. 15 грудня в.о. начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області Руслан Кандибор і начальник філії «Дрогобицький райавтодор» Сергій Грибанов проводили обстеження та вивчали стан дороги і придорожньої смуги Залужани – Добрівляни на відрізку біля села Воля Якубова. Служби провели оцінку, визначили обсяги робіт, а 16 грудня працівники філії «Дрогобицький райавтодор» та ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» мали приступити до виконання визначених ремонтних робіт. Мабуть, частіше треба запрошувати голову ЛОДА відвідувати наш район...

Вл.інф.

 

Наші театрали гастролюють у Латвії

Колектив Львівського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича 15 грудня відбув на гастролі до Латвії.

Уже вкотре на запрошення української діаспори актори представлятимуть свій репертуар, мандруючи містами цієї країни. Як відомо, театр не один рік підтримує активну співпрацю з Об’єднанням українських товариств у Латвії, яке очолює Людмила Бєлинцева. Цього разу, крім дарунку сценічного мистецтва, дрогобицькі театрали вручать латвійці з українським корінням грамоту від міського голови Тараса Кучми. Дрогобицький очільник відзначив Людмилу Бєлинцеву за сприяння творчій співпраці та зміцнення зв’язків між українською діаспорою та мистецькими колективами Дрогобича.

Нагадаємо, серед міст-побратимів Дрогобича є латвійське місто Смілтене.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

ЦІКАВА П’ЯТНИЦЯ

Викрили підпільне казино

Правоохоронці виявили і припинили діяльність нелегального закладу в Дрогобичі, який надавав платні послуги громадянам всупереч вимогам Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні». 

Поліцейські встановили, що у напівпідвальному приміщенні нежитлового будинку майже у центрі Дрогобича зловмисники облаштували залу гральних автоматів, яка працювала у закритому режимі. Діяльність зали ретельно приховувалась від навколишніх. Так, вхідні двері постійно були зачинені, здійснювалось зовнішнє відеоспостереження. До закладу потрапляли тільки постійні клієнти, доступ стороннім відвідувачам обмежили.

Під час перевірки 6 грудня працівники поліції виявили та вилучили у закладі 26 гральних автоматів з інстальованим програмним забезпеченням (емуляторами азартних ігор), «чорнову бухгалтерію» і понад три тисячі гривень, отримані за надання послуг.

За цим фактом у Дрогобицькому відділі поліції відкрито кримінальне провадження, за ч.1 ст.203-2 Кримінального кодексу України (зайняття гральним бізнесом). Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу від десяти до сорока тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією грального обладнання.

Тривають оперативно-слідчі дії щодо встановлення організаторів діяльності грального закладу.

 

Наука не йде без бука?

До Яворівського відділу поліції звернулася директор однієї зі шкіл міста. Вона повідомила, що 6-річний учень першого класу прийшов до школи з синцями та подряпинами на обличчі.

Згодом з такою ж заявою звернувся батько хлопчика, котрий зараз проживає окремо від сина.

Першокласник розповів поліцейським, що тілесних ушкоджень йому завдала матір під час підготовки домашнього завдання.

За цим фактом відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.125 (умисне легке тілесне ушкодження) ККУ, а також призначено судово-медичну експертизу. У висновку експертів вказано, що тілесні ушкодження, завдані дитині, класифікуються як легкі.

Матір факт побиття сина відкидає. Якщо вину жінки буде доведено, їй загрожує покарання – штраф, громадські роботи терміном до двохсот годин, або виправні роботи терміном до одного року.

Триває досудове розслідування, правоохоронці вивчають обставини та перевіряють свідчення.

Відділ комунікації ГУ Національної поліції у Львівській обл.

 

Авто в’їхало у крамницю!

Незвичайна автопригода трапилася 3 грудня о 20.30 на площі Злуки (поблизу залізничного вокзалу). Неначе за сценарієм голлівудських пригодницьких стрічок автівка на швидкості в’їхала всередину магазину.

За попередніми даними, 23-річний юнак, керуючи автомобілем «BMW», не обрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожню обстановку, виїхав за межі дороги і «влетів» у будівлю крамниці. Про це 7 грудня повідомив відділ управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Львівській області.

У результаті ДТП постраждала 22-річна продавчиня. Медики діагностували у неї забій передпліччя.

 

Пам’ятай про безпеку!

Феєрверки, петарди, ракети та інші побутові «іграшки» завжди притягували увагу до себе не тільки дітвори, а й дорослих. Але з року в рік збільшується кількість людей, які отримують від цих забав каліцтво, термічні опіки та різні травми.

Дуже часто це трапляється внаслідок необережного, непрвильного чи невмілого користування піротехнічними виробами. Щоб запобігти біді, слід дотримуватися правил пожежної безпеки. Запуск петард, феєрверків, ракет забороняється проводити всередині приміщення, з балконів і поблизу житлових, господарських будівель, новорічних ялинок тощо.

Піротехніку не можна зберігати біля приладів опалювання – батарей, газових та електричних плит. Не варто носити вогненебезпечні предмети у кишенях чи сумочках. Не можна розбирати вироби чи піддавати їх механічним впливам, курити, працюючи з піротехнічними виробами.

У випадку виникнення небезпеки викличте пожежну команду (телефон – 101).

М.ГОРОДИСЬКИЙ, головний інспектор Дрогобицького РВ ГУ ДСНСУ у Львівській області, майор служби ЦЗ

 

ПОДАТКОВА ІНФОРМУЄ

До бюджету Дрогобиччини надійшло майже 84 млн грн. податку на доходи фізичних осіб

За 11 місяців до бюджетів міста Дрогобич та Дрогобицького району сплачено 83,96 млн гривень податку на доходи фізичних осіб.

Планові призначення виконано на 117%. Додатково надійшло майже 12,3 млн гривень. У порівнянні з минулим роком приріст надходжень складає 12,7 млн гривень.

Слід зазначити, що податок на доходи фізичних осіб забезпечує більше половини (52,5%) надходжень до місцевих бюджетів Дрогобиччини.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

Слово про видатного педагога

До славного ювілею Алли Зимульдінової

Життєвий шлях кожної людини, її творча стежина, а навіть і життєва позиція значною мірою залежить від її долі. У кожної людини є своя доля. З цього приводу Тарас Шевченко писав, що у кожного своя доля і свій шлях широкий…. А Ліна Костенко про свою долю висловилася так: «Я долю вибрала собі сама…». Я переконаний, що й Алла Сергіївна Зимульдінова, талановитий педагог, відома вчена за межами Дрогобиччини (днями у педагогічному університеті відзначили її ювілей) вибрала собі долю сама.

Її життєвий шлях засвідчує, що вона донька кубанської козачки (а мама була реєстрованою козачкою) була мужньою дівчиною, наділеною силою волі і силою духу, коли з Донецького краю, де вона народилася і закінчила школу, приїхала здобувати педагогічну освіту в Галичину.

Відомо, що Донеччина подарувала Україні видатних патріотів, талановитих письменників і діячів культури. Серед них: Володимир Сосюра, Василь Симоненко. Василь Стус, Іван Дзюба, Іван і Надія Світличні та інші. Власне їхні ідеї щодо розширення обріїв використання української мови є близькими її серцю. Вона глибоко вивчала українську мову, збагнула традиції, звичаї, релігійність цього краю, що дало їй можливість утвердитися як особистість і персоналія.

Алла Сергіївна пройшла шлях від учителя, заступника директора школи з навчально-виховної роботи Дорожівської ЗОШ до кандидата педагогічних наук, доцента кафедри педагогіки та методики початкової освіти факультету початкової та мистецької освіти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Я особисто був знайомий з Аллою Сергіївною з 70 років ХХ ст., коли вона почала працювати в моєму рідному селі. Мої земляки під час зустрічі зі мною дуже тепло, з пошаною розповідали про цю вчительку. Вони підкреслювали, що на комунікативному рівні з учнями, їхніми батьками, односельчанами, знаючи витоки української мови, вона була носієм української літературної мови. Вона вважала, що українське слово – це благодать людська, скарб, душа українського народу.

Це учителька була від Бога, мудра й талановита, щедра й гуманна. Надзвичайно любила дітей і літературу, яку могла їм пояснювати по два спарені уроки. Учні так і говорили: «Не питайте нас, а розказуйте нам», що вона й робила, знайомлячи їх зі світовою літературою.

Про Аллу Сергіївну як талановитого педагога я збагнув, коли прийшов працювати завідувачем кафедри початкового навчання, яка з’явилася у 1980 році на факультеті підготовки вчителів початкового навчання, який був відкритий зусиллями тодішнього (нині покійного) ректора В.Ф.Надім’янова в ДДПІ імені Івана Франка (сьогодні це університет). Біля колиски цього факультету і кафедри стояли такі викладачі, як Г.О.Арутюнова, С.В.Курдидик, А.С.Зимульдінова, М.М.Проць, Д.В.Луцик. Чільне місце серед фундаторів факультету і кафедри я належним чином віддаю А.С. Зимульдіновій, яка сама власноруч реалізувала цінні пропозиції щодо організації роботи і розвитку кафедри. А починали ми з нуля. Ми ставили завдання насамперед оновити зміст професійної підготовки вчителів початкових класів, розробити сучасну методику та зміцнити навчальну базу, активно працювати в галузі педагогічних досліджень. Алла Сергіївна брала активну участь в оновленні змісту освіти на факультеті. Щороку проводила відкриті заняття з фахової методики та педагогічних дисциплін, які колеги та студенти високо оцінювали.

Підручники з педагогіки, психології, фахових методик були догматичними, «бездітними»: у них був відсутній зв’язок з життям. Тому ми ввели спеціальні курси, докорінно змінивши зміст підручників. Це такі курси, як «Підручникознавство» (який, до речі, й читала Алла Зимульдінова), «Школознавство», «Народна педагогіка і сучасна школа», «Наступність у навчально-виховній роботі між дошкільними закладами і початковою школою».

При активній участі Алли Сергіївни із її ініціативи ми розпочали цілеспрямовану науково-дослідницьку роботу. Практично щодва роки ми проводили всеукраїнські та міжнародні науково-практичні конференції з важливих актуальних проблем навчання і виховання учнівської і студентської молоді,видавали наукові записки, монографії, друкувалися у фаховому журналі «Початкова школа». Ми стали відомими не тільки в Україні, а за її межами.

У Зимульдінової є низка статей, які опубліковані в міжнародних виданнях: Литві, Білорусі, Австрії, Польщі, Болгарії. Хочу наголосити, що як науковець Алла Сергіївна була науковим консультантом і рецензентом багатьох статей.

Хочу особливо наголосити на тому, що кафедра в складі трьох науковців (Дмитро Луцик, Алла Зимульдінова, Марія Проць), які написали і видрукували у видавництві «Світ» такі посібники і підручники: «Зошити з письма і розвитку мовлення з друкованою основою» (1983-2007рр.); «Букварик» (1992 р.); «Буквар» (1997-2007рр.); «Читанка для першокласника» (2004-2012рр.). Підготовлений цікавий інтегрований підручник для учнів 2 класу «Рідне слово» (у співавторстві), який успішно проходив апробацію в школах Дрогобицького району і готується до друку з грифом Міністерства освіти і науки.

Хочу відзначити, що доцент А.Зимульдінова присвятила чимало праць сучасному уроку з української мови для початкових класів. Багато праць створені автором і для вчителів та для підготовки майбутніх учителів початкових класів: «Основи педагогічної майстерності». Курс лекцій. «Інтегроване вивчення предметів за галузями знань». Посібник з курсу лекцій та для проведення практичних занять. Її педагогічна спадщина різнобічна та різнопланова. Учені, вчителі, студенти знайдуть у ній відповіді на питання навчання, виховання та розвитку молодших школярів.

Алла Сергіївна й досі сіє Розумне, Добре і Вічне!

З води Вам і з роси, шановна ювілярко!

Дмитро ЛУЦИК, професор, заслужений працівник освіти України

 

Відкритий лист голові та членам Шевченківського комітету

Звернутися до Вас та до української громадськості змусило нас висунення американсько-українського професора Григорія (Джорджа) Грабовича на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. Незважаючи на те, що в доробку Г.Грабовича є й науково неординарні праці, більшість його студій, на жаль, відверто просякнута деструктивними антиукраїнськими, у суті своїй колоніальними ідеями.

Немає потреби нагадувати, що найпочесніша в Україні премія імені Т.Г.Шевченка згідно з її визначальними засадами присуджується за активну творчу діяльність в ім’я національної культури за твори, які є «вершинним духовним надбанням українського народу», талановито утверджують загальнолюдські й національні ідеали, сповнені шевченківським духом і смислом.

На наше глибоке переконання, літературознавчі праці Г.Грабовича далеко відбігають від таких критеріїв. Упродовж багатьох років він, вдаючись до спекулятивних необґрунтованих гіпотез та маніпулювань, прагне довести, що геніальний український поет – це суперечливий в собі міфотворець, «шаман», «популіст», розірваний між українським та російським світами маргінал, творець «сумнівної соціально-політичної спадщини», а ще – антидержавник, антиреволюціонер, антитрадиціоналіст, антимаскулініст і т. ін. Історико-літературні узагальнення та біографічні висліди такого штибу є відверто шевченкофобськими, а відтак послідовно руйнують гуманітарну ауру нації, бо, «воюючи з Шевченком, воюють з Україною, хоч і приховують це з різною мірою вправності» (І.Дзюба). Поверховість і зверхність оцінок Шевченкової постаті, Г.Грабович переносить й на інтерпретацію творчої спадщини інших класиків: І.Франка, Олени Пчілки, Лесі Українки тощо.

Що має спільного із свідомістю українського інтелігента чи інтелектуала ця дивна, демонстрована в численних виявах зневага до української літератури (аж до вимоги скасувати її викладання) або його відкрита нетолерантність, голобельна упередженість до української гуманітаристики, передусім академічної філології: «…наука має такий стосунок до академії, тобто НАНУ (…) як реформи мають до маразму». (До речі, огульні, виголошувані з безпідставно обраної менторської «висоти», завжди з розрахунком на сенсацію, аж ніяк ненаукові присуди – особливий знак літературно-публіцистичної діяльності як самого Г.Грабовича, так і його часопису «Критика»).

А що має спільного із елементарними принципами наукової етики і високими стандартами західної науки доносописання чи систематичне поливання брудом, що його практикує Г.Грабович із однодумцями стосовно тих академічних колег-науковців, які в межах наукової полеміки дотримуються іншої, відмінної від гарвардського дослідника, націєцентричної позиції.

Маємо серйозні застереження й стосовно світоглядних позицій Г.Грабовича, висловлених у низці пропагандистських матеріалів проти персоналій та ідей українського національно-визвольного руху, задекларованих в адресованому Президентові України у квітні 2015 року скандальному відкритому листі з вимогою ветувати антикомуністичні закони та публікованих у «Критиці» упродовж 2000-2010-х рр. сепаратистських розмірковуваннях П.Магочі щодо «окремого народу закарпатських русинів».

Та й узагалі – чи усвідомлює п.Грабович, чому досі з такою запопадливістю підхоплювала й розтиражовувала його «ідеї» (про гомосексуалізм Т.Шевченка у т.ч.) та сумнозвісна українофобська колона в нашій країні, що давно (особливо в роки незалежності) систематично здіймає хвилі дискредитації всього українського, наших світочів, насамперед Шевченка.

Відрадним є те, що значну частину із провокативних тез і сумнівних висновків Г.Грабовича вже спростовано більш чи менш різкою, але аргументованою критичною реакцією українських учених: Стефанії Андрусів, Б.Бойчука, О.Вертія, С.Гречанюка, Я.Дашкевича, І.Денисюка, В.Дончика, П.Іванишина, С.Караванського, Ірини Калинець, С.Квіта, Г.Клочека, Ліни Костенко, Тетяни Мейзерської, В.Моренця, М.Наєнка, Оксани Пахльовської, Т.Салиги, Л.Сеника, І.Фізера, Клавдії Фролової, О.Хоменка, Вал.Шевчука та ін.

Вважаємо, що поява у списку номінантів на здобуття Шевченківської премії книжок професора Г.Грабовича – це, щонайменше, прикра помилка або провокація. Сьогодні, в час війни й загострених громадянських протистоянь, спричинених браком націєцентричних пріоритетів у державній політиці, вшанування національною премією скомпрометованої українофобськими ідеями та антинауковою поведінкою постаті є вкрай безвідповідальним і руйнівним для морального клімату в інтелектуальній атмосфері постмайданної України.

Валерій Шевчук, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Віталій Дончик, академік НАНУ, Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка (Я не зміг бути на засіданні Вченої ради Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, на якому було ухвалено дивнувате, як на мій погляд (працюю в Інституті понад 50 років, знаю його в різні часи), рішення про висунення Г.Грабовича на Шевченківську премію. Але кількаразово полемізував з професором, тож добре розумію і підтримую сказане в цьому листі.)

Ігор Калинець, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Юрій Мушкетик, Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка

Роман Горак, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Любомир Медвідь, академік НАМУ, народний художник України, професор, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Василь Откович, заслужений діяч мистецтв України, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Василь Захарченко, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Олександр Пономарів, доктор філологічних наук, професор, академік АНВШУ

Тарас Салига, доктор філологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України

Степан Давимука, доктор економічних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту регіональних досліджень НАНУ, заслужений економіст України

Василь Яременко, доктор філологічних наук, професор, член НСПУ

Ярослав Гарасим, доктор філологічних наук, професор, проректор Львівського національного університету імені І.Франка

Віктор Мойсієнко, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови Житомирського державного університету імені І.Франка

Петро Іванишин, доктор філологічних наук, професор, секретар Науково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова

Ярослав Гошовський, доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри педагогічної та вікової психології Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки

Примітка публікатора. У Дрогобицькому педуніверситеті у 2000-і рр. теж сформувалася група солідарності з деструктивною, антиукраїнською стратегією Г.Грабовича (активність Є.Пшеничного, Р.Мниха та ін.), яка займалася організацією підступних публікацій, інтриг, судових позовів проти науковців з національною позицією. Після викриття і критики її учасники стушувалися: один зараз замаскувався під «франкознавця», другий переховується за кордоном, щоб не платити штраф за програний судовий процес. Це явище, однак, цікаве більше своєю протеїчністю, здатністю набирати різноманітних форм сіяння міазмів культурного розкладу, хаосу, зневіри і фальшивості.

 

СПОРТ

Яскраве завершення вдалого року

Підходить до завершення календарний і змагальний 2015 рік. Він був дуже вдалим, багатим на здобутки для українського національного бойового мистецтва хортингу загалом як і для кожного старанного спортсмена.

У 2015 році серйозно збагатилася науково-методична база хортингу. У вересні 2015 року в польському місті Кендзежин-Козле успішно пройшов перший Чемпіонат світу з хортингу, в якому взяли участь спортсмени з 11 країн світу; у жовтні цього року Українській Федерації Хортингу присвоєно звання національної федерації. А ще вразила та запам’яталася дитяча Україна – Чемпіонат з хортингу серед дітей у Черкасах 16-18 жовтня 2015 року.

Яскравим фінальним акордом змагального року став Кубок України з хортингу серед дорослих, який пройшов 11-13 грудня у Києві. На турнір з’їхалися 140 спортсменів з 15 областей України. Львівська обласна федерація хортингу (президент Віталій Плеханов) виїхала на ці змагання командою з 7 спортсменів та суддівською бригадою з 5 суддів. І сім хортингістів вибороли дев’ять золотих медалей на Кубку України в розділах «Форма» та «Показовий виступ». Конкуренція у цих розділах постійно зростає, з’являються нові цікаві спортсмени, від змагань до змагань підвищують технічний рівень вже знайомі суперники. І це, насправді, чудово, бо змушує спортсменів постійно рости і розвиватися. Так, на Кубку України з хортингу серйозну конкуренцію нашим спортсменам у розділах «Форма» та «Показовий виступ» склала команда з Кіровограда, хортингісти із Закарпаття та Одеси. Та золото в особистому розряді серед дівчат в розіділі «Форма» вибороли представниці Дрогобицького осередку хортингу Анастасія Фаль та Христина Піць (президент і тренер Денис Іваницький). В розділі «Показовий виступ», пари, золоті медалі та кубок виборола пара Мар’ян Гуржій та Остап Саламін (тренер Андрій Шевчук).

У командному заліку чемпіоном Кубка України стала команда дрогобичан – Владислав Антоник, Анастасія Фаль, Христина Зінов’єва, Олександр Дачук, Христина Піць (тренер Денис Іваницький).

А розділ «Двобій» на Кубку України з хортингу вразив несподіванками – помилками фаворитів, призерів Чемпіонату світу з хортингу, та яскравими спалахами нових зірок поєдинків. Це означає, що попереду не менш цікавий та яскравий 2016 рік.

Ірина ЦИГАН

 

Фінішувала спартакіада школярів

15 грудня 2015 року у Центрі душпастирства молоді відбулася спартакіада з шахів серед учнів загальноосвітніх шкіл Дрогобича та Стебника.

У змаганнях взяли участь команди 10 загальноосвітніх шкіл, Дрогобицької гімназії та педагогічного ліцею. Змагання проходили за швейцарською системою в 7 турів у командному заліку. Склад команди – 4 учасники, включаючи 1 запасного.

За підсумками змагань перше місце зайняла загальноосвітня школа №2, яка набрала 27,5 очка. За команду виступали Остап Панчак, Олександр Малик, Ігор Добош та Андрій Кекош. Друге місце посіла загальноосвітня школа №16, за яку виступали Василь Білий, Дмитро Пилип, Андрій Івлєв, Марко Гищук та Марко Лехкар. Третє місце здобула Дрогобицька гімназія у складі: Андрія Гищука, Богдана Чайки, Віталія Бондаренка, Марії Бондаренко та Володимира Угери.

На закритті змагань переможець та призери серед команд були нагороджені грамотами. Організатором спартакіади виступили відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради, шахово-шашковий клуб «Софія» та Дрогобицька дитячо-юнацька спортивна школа імені Івана Боберського.

Дрогобицька ДЮСШ

 Создан 18 дек 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником