ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 25 грудня 2015р.
Емоційний виконком

23 грудня відбулося позачергове засідання виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

На початку міський голова Тарас Кучма вручив ордери на житло чотирьом родинам загиблих в АТО військовослужбовців. Вдови Ігоря Бориса, Івана Ісика, Юрія Комара та син Богдана Вовка зі сльозами на очах приймали документи. Тарас Кучма зауважив, що це маленька частинка з того, що належить зробити для цих сімей. Він попросив присутнього на засіданні підприємця Василя Танчука довести надані квартири до ладу, наголосивши, що влада та бойові побратими також долучаться до доброї справи.

Додамо, що три однокімнатні помешкання на вул. Самбірській та одну двокімнатну квартиру на вул. М.Грушевського для родин загиблих в АТО воїнів придбали за рахунок субвенції з державного бюджету.

Відтак виконком розпочав розгляд головного питання дня – проекту бюджету Дрогобича на 2016 рік. Після невеликого обговорення документ затвердили одноголосно. Та перед тим атмосферу у залі пожвавили громадська активіста Лідія Надкернична. Порушивши регламент надто емоційною поведінкою і вигуками, вона висловила подив, що проект рішення виконкому про міський бюджет на 2016 рік попередньо не був опублікований на сайті міської ради. Активістка зауважила, що влада не провела громадських слухань з обговорення проекту, хоч минулого року нинішнє керівництво міста, перебуваючи тоді в опозиції, таки добилося цього.

У відповідь міський голова Тарас Кучма і секретар міськради Олег Хрущ зауважили, що оперативно оприлюднити проект рішення було неможливо, позаяк до пізнього вечора тривав процес його обговорення. А громадські слухання таки планують провести у січні – для обговорення бюджету розвитку Дрогобича. Сьогодні ж розглядали загальний фонд міського бюджету, у якому 97% коштів – витрати на зарплату й енергоносії бюджетної сфери.

Такі пояснення п.Лідію не задовольнили, і вона демонстративно вийшла із зали, пригрозивши прийти наступного дня на сесію міськради з яйцями. А міський голова наголосив, що за зрив засідань таким імпульсивним громадським активістам відтепер доведеться відповідати за законом.

Того ж дня виконком міської ради одностайно визнав незадовільною роботу КП «Дрогобицький ринок». Про роботу підприємства звітував заступник директора Володимир Оліярчик, оскільки керівник перебуває у відпустці.

Члени виконкому висловили претензії до фінансової діяльності підприємства, самовільної торгівлі на приринковій території, низької рентабельності тощо. Тому виконком вирішив провести аудит діяльності КП «Дрогобицький ринок», щоби мати підтвердження озвучених претензій.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Децентралізація: альтернативи нема

22 грудня 2015 року у світлиці Дрогобицької міської ради відбувся «круглий стіл» на тему «Децентралізація – базова реформа взаємовідносин центру і громад. Перші результати на Львівщині».

Під час «круглого столу» обговорено проблемні питання децентралізації в Україні. Начальник відділу ведення Державного реєстру виборців Дрогобицької міської ради, голова Дрогобицької організації Комітету виборців України Богдан Николаїшин у виступі відзначив, що сьогодні децентралізація – одна з ключових реформ, яку реалізує влада в Україні. Він нагадав, що реформа взаємовідносин центру і регіонів, центру і територіальних громад – виборча обіцянка парламентських партій на президентських і парламентських виборах. Тому сьогодні прийшов час відповідати політичним силам за свої обіцянки.

Крім того, Б.Николаїшин відзначив, що на Львівщині вже створено 15 об’єднаних територіальних громад. Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року затвердив Перспективний план формування територій громад Львівської області, яким узгоджено утворення 96 громад, але в його рекомендаціях залишилися так звані білі плями – населені пункти, які не внесені до жодних громад. Тому цей план ще буде уточнюватися. Серед факторів, які гальмують процес об’єднання громад, є такі: небажання сільських голів втрачати владу у своїх селах; недостатня роз’яснювальна робота щодо вигод, які отримує громада від об’єднання. Часто члени територіальної громади не знають, що об’єднана громада отримує окремий рядочок у бюджеті, додаткові доходи (зокрема, акциз), які можуть бути використані в інтересах громади; відсутність дієвих законодавчих механізмів, які б давали висловити позицію при об’єднанні громад саме мешканцям громад. Місцевий референдум на сьогодні провести не можна, інститут місцевої ініціативи виписується Положенням (статутом територіальної громади), яке затверджує місцева рада, що часто не зацікавлена в об’єднанні; при укрупненні громад необхідно було добре продумати логістичні питання, зокрема, щодо усунення незручностей в отриманні членами громади необхідних документів, довідок. Цьому суттєво посприяло би впровадження електронного урядування (зокрема, створення відповідних реєстрів) і законодавче врегулювання статусу старост.

Голова Дрогобицького КВУ торкнувся також питання виборчої системи на місцевих виборах, відзначивши як пріоритет на найближчий період – прийняття Виборчого кодексу, який формалізує інститут виборів за відкритими партійними списками.

Експерт з питань державного управління та місцевого самоврядування, кандидат наук з державного управління Андрій Дуда у виступі зупинився на різних підходах до децентралізації – як до процесу передачі повноважень від органів державної влади регіональним органам самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад, і як передачу повноважень від органів державної влади територіальним громадам, базовому рівню. Експерт відзначив, що пріоритетом має бути посилення базового рівня – створення на базі територіальних громад системи управління муніципальним господарським комплексом, надання адмінпослуг і точок економічного росту. На думку А.Дуди, на сьогодні з прийняттям закону про добровільне об’єднання громад, змін до Бюджетного кодексу від 28 грудня 2014 року вже розпочався процес укрупнення громад, перетворення їх на самодостатні господарські та управлінські суб’єкти. Перші вибори вже провели 159 об’єднаних громад, і це значний результат для старту.

А.Дуда зупинився і на проблемі конституційних змін щодо проведення ще одного блоку децентралізаційної реформи, а саме: щодо ліквідації державних адміністрацій і передачі виконавчих функцій виконкомам обласних і районних рад. Експерт висловив думку, що було би логічним перед проведенням такої реформи провести управлінський експеримент на базі 2-3 областей.

В обговоренні взяли активну участь депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, секретар Дрогобицької міської ради Олег Хрущ, Стебницький міський голова Петро Старосольський та його перший заступник Роман Корпан, керівник апарату Дрогобицької РДА Степан Рудницький, секретар Асоціації сільських та селищних рад Дрогобицького району, Верхньогаївський сільський голова Володимир Ханас, керівник Агенції місцевого розвитку Дрогобиччини Михайло Кравець, а також громадська активістка Віра Байса.

За результатами «круглого столу» підбито відповідні підсумки: процес децентралізації є об’єктивним і необхідним для реалізації системних суспільних реформ, водночас він має бути підкріплений комплексною реформою місцевого самоврядування.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Новорічний дарунок для Ріпчиць

23 грудня постійна комісія з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури Львівської обласної ради підтримала пропозицію депутата Михайла Задорожного щодо виділення коштів на ремонт дороги від траси «Пісочна – Східниця» до села Ріпчиці. Суму 1 млн 300 тис грн. підрядник має освоїти ще до кінця цього року.

У коментарі «ГЗ» Михайло Задорожний зазначив:

- Дорога до села Ріпчиці Дрогобицького району давно потребує ремонту. Майже 20 років мешканці сіл цього напрямку просять полагодити їм автошлях. Зверталися вони до мене і зовсім нещодавно. Тому на засіданні комісії під час перерозподілу коштів обласного бюджету я наполіг на фінансуванні ремонту цієї дороги. Колеги пропозицію підтримали, а керівництво Служби автомобільних доріг Львівщини запевнило, що підрядник розпочне роботи власним коштом вже 25 грудня, не чекаючи завершення усіх бюрократичних процедур. Тож за сприятливої погоди до Нового року мешканці Ріпчиць отримають у подарунок відремонтовану дорогу.

P.S. У час, коли верстався номер, М.Задорожний та сільський голова Ріпчиць зустрілися на об’єкті з підрядниками, щоб узгодити проведення робіт. Фрезерування зруйнованих ділянок дороги домовилися ропочати у п’ятницю, а асфальтування планують проводити навіть у вихідні дні, оскільки синоптики прогнозують похолодання.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Свята відкриє коляда від римо-католицької громади

У п’ятницю, 25 грудня, о 12.30 на площі Ринок у Дрогобичі на запрошення міського голови Тараса Кучми збереться римо-католицька громада міста на чолі з настоятелем костелу Св. Бартоломея о.Мирославом Лехом.

Оскільки цьогоріч у Дрогобичі вирішили відмовитися від стандартного радянізованого відкриття ялинки, то частково його альтернативою стане саме це дійство, яке знаменуватиме, що Дрогобич уже відчув атмосферу свят. До вірних, які відзначають Різдво за римо-католицьким календарем, із святковим вітанням звернеться міський голова Тарас Кучма. Відтак ця релігійна громада подарує дрогобичанам святочний настрій, виконуючи на площі колядки.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Мер звернувся до поліції…

21 грудня міський голова Дрогобича Тарас Кучма на оперативній нараді традиційно не оминув питання заїзду на площу Ринок. Вкотре він закликав поліцію активніше очищати площу і поповнювати штрафами міську скарбницю.

Законний шлях стражам правопорядку для притягнення порушників до відповідальності відкриває, переконаний очільник міста, чинне рішення виконавчого комітету. Водночас, Тарас Кучма доволі емоційно оцінив тих, хто і ігнорує будь-які норми і продовжує паркуватися під стінами ратуші: «Це зухвальці, які влаштовують гонки, тим самим вказуючи на бездіяльність влади і демонструючи зневагу до громади».

 

У Дрогобичі буде аналог Віденського балу

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма виступив з ініціативою провести у Дрогобичі танцювальний бал, який традиційно проводять у Відні та Львові.

Такий елітарний захід, на погляд Тараса Кучми, сприятиме кристалізації у Дрогобичі еліти як окремого прошарку. Водночас міський керманич відзначив, що хотів би бачити у Дрогобичі сформовану структуру еліти, яка готова брати на себе відповідальність. Щодо місця проведення танцювального дійства – з цим визначатимуться у процесі.

 Відомо заздалегідь, що відбутися бал має наприкінці січня. До його проведення буде залучений естрадно-симфонічний оркестр. Окрім танців, під час дійства влада планує нагородити людей, які протягом року відзначилися високими досягненнями у професійній діяльності.

 

Відеолист для вояків АТО

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма спільно з учнями ЗОШ №1 привітав захисників України, які несуть службу на Сході, з прийдешніми святами.

Відзнятий прес-службою міської ради відеозапис вручать командування військової частини А 1108, відтак його передадуть у зону АТО. Дрогобицький мер, який свого часу відстоював мир української землі на Сході, по-душевному приязно звернувся до своїх колишніх побратимів.

«Ви відстоюєте Україну зі зброєю в руках, ми ж тут, у тилу війни, розгорнули другий фронт, на якому нашими мішенями є корупція, правове безчинство, зневага до пересічного громадянина. Лише спільною і одночасною перемогою на обох фронтах ми забезпечимо тріумф України, яка пройшла шлях переродження. І нехай у цій святій справі нам допомагає Господь. У різдвяний час, коли кожен вас думками полине додому, пам’ятайте, що з вами молитви мільйонів українців. З Вами, дорогі браття, наша віра і надія», - зазначив Тарас Кучма.

Окрім вітального послання керманича Дрогобича, різдвяно-новорічну радість, інкрустовану у поезії, адресували українським захисникам вихованці ЗОШ №1. Як персональні дарунки воякам, діти передали цілий стос листів.

 

Зі зрізаних тополь може бути користь

Цьогоріч зрізка старих дерев обійшлася у 200 тисяч гривень. Про повідомив директор департаменту міського господарства Іван Лепкий.

Найчастіше під зріз йдуть старі тополі. Зі слів головного комунальника, деревину використовують на опалювання службових приміщень комунальних служб.

Міський голова Тарас Кучма у приклад такому господарюванню поставив канадський досвід. Делегація з цієї країни днями щиро заздрила Дрогобичу за його густі насадження тополь. Т.Кучма націлив комунальників рівнятися на канадський досвід і знайти для зрізаних тополь, деревина яких водостійка і підходить для зовнішніх робіт, більш економічно вигідне використання, ніж спалювання.

За досвідом далеко ходити не доведеться. Раціональніший підхід практикують у сусідньому Стебнику. Як поділився на оперативній нараді міський голова Стебника Петро Старосольський, люди ріжуть дерева своїм коштом, відповідно і розпоряджаються деревиною на власний розсуд. Перевага перед Дрогобичем у тому, що на зрізку дерев міська влада не втрачає жодної бюджетної копійки.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Кадрові призначення у ратуші

Розпорядженням міського голови від 15 грудня 2015 р. №574-р директором Комунальної установи «Інститут міста Дрогобича» призначено Володимира Мироновича Кондзьолку.

Наразі трудовий контракт із п.Кондзьолкою підписано на один рік – з 16 грудня 2015 до 15 грудня 2016 року.

А Розпорядженням міського голови від 21 грудня №585-р позаштатним радником міського голови Дрогобича з питань медицини призначено Ігоря Ярославовича Хемича.

Ярослав ГРИЦИК

 

Кабмін повертає техогляд

Кабінет Міністрів України схвалив введення з 2019 року обов’язкового технічного огляду для легкових автомобілів, із 2015 року – для вантажівок, із 2017 року – для автобусів, а до 2022 року – для мотоциклетної техніки.

Ці положення схвалені урядом 9 грудня у рамках презентації законопроекту «Про приведення законодавства України в сфері автомобільного транспорту згідно з актами Європейського Союзу».

Також пропонується ввести встановлення пристроїв для обмеження швидкості вантажних автомобілів до 90 км/год. (з 2015р.), автобусів – 100 км/год. (з 2017р.) та шкільних автобусів – 70 км/год.

Із 2021 року пропонується ввести ліцензування вантажоперевізників (понад 3,5 тонн), а також до 2019 року запровадити обов’язкову перевірку часу роботи/відпочинку водіїв громадського транспорту з допомогою тахографів.

Мінінфраструктури не планує повертати техогляд у тому вигляді, яким він був раніше. До речі, обов’язковий техогляд скасували у 2011 році, а проведення техконтролю доручили комерційним СТО.

Ярослав ГРИЦИК

 

НАШІ ГРОШІ

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма на вівторковій прес-конференції звинуватив ТзОВ «Львівський будівельний холдинг» у крадіжці грошей у міста.

При цьому міський очільник наголосив, що цілком готовий відповідати за свої слова. Підприємство, яке взялося завершити добудову ЗОШ №5, завалило цю роботу. З передбачених 5 млн грн. освоєно лише 1 млн 596 тис грн. Міський голова зазначив, що задіяна у ЗОШ №5 схема добре відома, і саме вона була запущена, коли у Дрогобича вкрали 16 млн грн, залишивши недобудованим стадіон «Галичина».

«Компанія, що взялася завершити добудову ЗОШ №5, прийшла відкатати гроші, тобто виконати робіт на 2 млн грн., а решта роздати по вертикалі. Тепер у цієї фірми нема вже грошей, відповідно не може розраховуватися із субпідрядниками, тому й загальмовані всі роботи. Інакшого пояснення того, чому ЗОШ №5 до 31 грудня не буде здана в експлуатацію, у мене нема»,- висловився Тарас Кучма.

Частково убезпечило місто від повного фінансового колапсу те, що недобросовісному виконавцю, додав заступник міського голови з діяльності виконавчих органів, керуючий справами виконкому Володимир Коцюба, місто не перерахувало усі гроші одразу. Спрацювали на випередження депутати міської ради, коли нещодавно клопотали перед головою облдержадміністрації Олегом Синюткою, у разі повернення невикористаних коштів до державного бюджету, передбачити їх для завершення добудови ЗОШ №5 на наступний рік. Як анонсували на прес-конференції представники влади, дії несумлінного підрядника найближчим часом будуть оскаржені у суді.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

***

Інформація, озвучена на прес-конференції міського голови Тараса Кучми 22 грудня 2015 року.

1. З дозволу Дрогобицької міської ради 23 серпня 2011р. між ПАТ «Державний ощадний банк України» та КП «Комбінат міського господарства» був укладений договір кредитної лінії №2062-140 з максимальним лімітом кредитування у сумі 1 700 000.00 грн. Для виконання зобов’язань за кредитним договором між ПАТ «Державний ощадний банк України» та Дрогобицькою міською радою складено іпотечний договір. Аби отримати позику під заставу дозволено використати нежитлові приміщення, які на момент укладення цього договору перебували в оренді АТ «Ощадбанк» та Центру поштового зв’язку №3.

Вартість предмету іпотеки, визначена шляхом проведення оцінки, становила 5 662 000,00 грн.

У зв’язку з невиконанням КП «КМГ» умов, «Ощадний банк України» звернувся до суду з позовною заявою, у якій просив звернути стягнення на заставлене майно відповідача в сумі 1 942 456,04 грн. Рішенням Господарського суду Львівської області від 18.12.2012р. позов задоволено, стягнуто з Дрогобицької міської ради шляхом набуття ПАТ «Державний ощадний банк України» права власності на нежитлові приміщення, зазначені вище. Слід сказати, що при винесенні рішення господарським судом взято до уваги загальну вартість предмету іпотеки, встановлену шляхом проведення оцінки , яка становила 1 973 461,00 (тобто, за вартістю на момент набуття права власності).

Таким чином, загальна вартість нежитлових приміщень потягом одного року зменшилася з 5 662 000,00 до 1 973 461,00 грн. Це при тому, що сума стягнення становила 1 942 456,04 грн. Отже, сума кредитної заборгованості 1 942 456,04грн. + судовий збір 38849,12грн.=1 981 305,12 грн. При такій оцінці (1 973 461,00 грн.) ПАТ «Державний ощадний банк України» не мав нічого повертати міській раді. Першочергова оцінка становила 5 662 000,00 грн. Таким чином, оцінка нежитлових приміщень була занижена навмисно до суми кредитної заборгованості, яку мала повернути міська рада.

Оскільки на даний час вищезазначені нежитлові приміщення ПАТ «Державний ощадний банк України» не реалізовані, можна зробити висновок, що банк був зацікавлений не в поверненні грошових коштів боржником, а в набутті права власності на нежитлові приміщення.

Відповідно до ЗУ «Про іпотеку», передбачено право міської ради до дня продажу нежитлових приміщень на прилюдних торгах виконати вимогу за основним зобов’язанням, чи ту її частину, виконання якої прострочено, разом з відшкодуванням будь-яких витрат та збитків, завданих іпотекодержателю, включаючи судові витрати, витрати на оплату винагороди залученим експертам, витрати на підготовку до проведення прилюдних торгів тощо. Таке виконання є підставою для припинення реалізації предмету іпотеки на прилюдних торгах.

2. Рішенням Дрогобицького міськрайонного суду від 19.03.2015р. задоволено позов одного громадянина до міської ради про визнання права власності на нежитлове приміщення (котельні) на підставі того, що він користувався цим приміщенням понад 10 років (за набувальною давністю). У позовній заяві зазначено, що позивач користувався цим нежитловим приміщенням з 2004р., а саме зберігав у ньому свої речі (інструменти, господарський інвентар, автомобіль тощо). Однак ні в позовній заяві, ні в матеріалах справи нема підтверджень добросовісного володіння приміщенням. Окрім цього, нема і підтвердження часу володіння спірним майном (згідно із законодавством понад 10 років).

Із рішенням суду не погодилася міська рада й оскаржила його в апеляційному порядку.

3. Рішенням Дрогобицької міської ради №692 від 27.07.12р. КП«КМГ» надано дозвіл на створення господарських товариств, співзасновником яких можуть виступати іноземні юридичні та фізичні особи. Цього ж дня рішенням №691 сесія затверджує відповідні зміни до Статуту КП«КМГ», які також надають підприємству право створювати та бути учасниками інших господарських товариств і крім цього вносити належне йому комунальне майно в якості внеску до статутного фонду новоствореного товариства. 02.10.12р. рішенням Дрогобицької міської ради №735 надано дозвіл КП«КМГ» вносити до статутного фонду створюваного господарського товариства основні засоби: 8 сміттєвозів, 1 бульдозер, 442 контейнери для збору сміття, 29 огорож контейнерних майданчиків.

Маючи розв’язані руки, КП«КМГ» незрозуміло звідки знаходить партнера – словацьку фірму «AGROPELET», з якою створює на підставі протоколу установчих зборів від 04.10.2012р. та Статуту ТзОВ «ЕКО-КМГ». При цьому в статуті ТзОВ «ЕКО-КМГ» за взаємною згодою визначаються частки засновників, які у відсотках становлять: КП«КМГ» – 49%, ТзОВ «AGROPELET» – 51%, що завідома ставить Комбінат міського господарства в невигідне для нього становище. Адже, маючи 51%, іноземна фірма може приймати будь-які рішення щодо управління та розпорядження майном спільно створеного товариства.

01.10.2013р. комунальне майно (сміттєвози, бульдозер, контейнери для збору ТПВ, огорожі контейнерних майданчиків) було передане Комбінатом як статутний внесок до ТзОВ «ЕКО-КМГ» згідно з актом передачі. Цього ж дня ТзОВ «ЕКО-КМГ» передає в оренду КП «КМГ» зазначені сміттєвози, які ще день перед тим належали останньому. Нонсенс! Це свідомі дії певних осіб, спрямовані на задоволення власних інтересів.

На сьогодні ТзОВ «ЕКО-КМГ» звернулося до господарського суду з позовом до КП «КМГ» про повернення сміттєвозів, які по факту є в останнього, та стягнення з нього 239 тис 520 грн. орендної плати за користування цими сміттєвозами.

На жаль, з точки зору господарського законодавства вся ця оборудка підготовлена юридично грамотно. Зараз наші юристи шукають способи захисту та варіанти виходу з цієї важкої ситуації, яка дісталася нам у спадок. Розглядаються різні варіанти. Зазначимо, що це була легалізована афера, наслідки якої можуть суттєво відбитися на економіці міста.

За інформацією юридичного відділу міської ради

 

Свято Миколая у новому приміщенні

У цей радісний, зимовий час, кожен з нас, а особливо діти, із нетерпінням чекає у гості Святого Миколая, який обдаровує нас не тільки солодощами, а й ласкою і добротою, вселяє у наші серця спокій і надію на мирне життя.

«Святий Миколай!» – ці слова, сказані з великою любов’ю і трепетом, лунають з уст кожної людини, а особливо дітей. Пишуться тисячі листів до святого і кожен надіється, що Миколай принесе саме те, що він просив.

Наші діти, які перебувають у Обласному центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Сонечко», також писали листи до Святого Миколая, разом з вихователями готували свято на його честь, прикрашали нове приміщення. Мабуть, їхні прохання були особливо вислухані, бо такої кількості подарунків вони ще не отримували. Багато підприємців, представників влади і навіть студенти, щоб хоч трішки уподобитись Святому Миколаєві, принесли нашим діткам подарунки.

Тож від щирого серця хочемо подякувати секретареві Дрогобицької міської ради Олегові Хрущу та керуючому справами Дрогобицької міської ради Володимиру Коцюбі, які завітали до нас напередодні свята із подарунками. Також вдячні Віктору Тюсці, Олександру Бодачевському, Олегу Королику зі Стебника, панові Юрію із Дрогобича, стебницькому пасічнику пану Петру і студентам соціально-гуманітарного факультету ДДПУ ім. І.Франка, які все зробили для того, щоб свято усім запам’яталося.

Ми відкрили нову сторінку нашого Центру, переїхали у нове, обладнане сучасними меблями, тренажерами, яскравими іграшками приміщення. У просторих кімнатах діти почувають себе, як удома: спальні, ігрові кімнати, навчально-реабілітаційні та сенсорна кімнати, спортивний зал і любов наших працівників. Тепер наш Центр розташований у Стебнику на вул. Дорошенка у правому крилі ЗОШ №18.

Тож вітаємо наших діток, їхніх батьків із Новим Роком і Різдвом Христовим. Хай новий 2016 рік принесе нам мир і спокій у державі, добро і злагоду у наших сім’ях, тепло у наші душі. Хай кожен з нас у цей святковий час подарує частинку своєї любові ближнім.

Галина АНДРІЯШИН, вихователь

 

У надвечір’я Святого Миколая

День Святого Миколая – світле, сповнене справжніх чудес свято. І хоча його приходу з нетерпінням найбільше очікують діти, іноді воно тішить приємними несподіванками і дорослих.

Так, цього року сприянням міського голови Святий Миколай завітав до одиноких громадян похилого віку, які перебувають на обслуговуванні у відділенні соціальної допомоги вдома Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг, директор – М.Лютик). 320 літніх людей отримали тут солодощі до свята.

У Святого Миколая завжди є помічники, які допомагають у здійсненні добрих справ. Це небайдужі до чужої біди люди, які щиро можуть вділити іншим дещицю своїх грошей, часу чи просто людського тепла.

Цього разу для самотніх літніх людей таким помічником Св. Миколая став благодійник – приватний підприємець Михайло Романович Петруняк, котрий власним коштом придбав для особливо потребуючих літніх людей 30 продуктових наборів. До складу кожного такого набору увійшли: пачка гречки, пляшка олії, дві пачки макаронів, 3 кг борошна, пачка цукру, соляна суміш.

Сльозами радості і щастя світилися очі стареньких, коли вони отримали ці набори. Адже подарунки отримувати завжди приємно! Однак ще приємніше дарувати радість самому. Напередодні свята Миколая працівники відділу соціально-побутової адаптації територіального центру дарували радість літнім людям, вручивши 30 солодких подарунків на святі, організованому міським відділом культури у Народному домі.

А ще, хор пенсіонерів «Калинонька», який функціонує при міському терцентрі (керівник хору М.Романяк), взяв активну участь у святковій концертній програмі для дітей-сиріт, що мають опікунів, яка пройшла в сесійній залі Дрогобицької міської ради.

Кор. «ГЗ»

 

Миколаю – Миколаю, всі на Тебе ми чекаєм

Свято Миколая – це завжди свято «очікуваної несподіванки». З одного боку, всі знають, що Миколай не оминає жодної домівки, а з іншого – той пакуночок, який уранці можна було знайти під подушкою, і був великою несподіванкою. Радість огортає душу…

З віком людина починає усвідомлювати глибинний сенс цього свята, що несе в собі велику мудрість: у свідомості формується образ Бога, який є добрим, робить приємні несподіванки, несе радість і при цьому поводиться дуже тихо, ненав’язливо. Водночас Свято Миколая показує, що Бог вірить у людину, бачить найменший порух її серця, що тягнеться до добра, і належно оцінює його, винагороджує, попри різні немочі, слабкості чи провини, яких, на жаль, так важко оминути і дитині, і дорослій людині.

З такими роздумами, трепетом та надією очікували прихід святого Миколая підопічні Дрогобицького районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Працівники терцентру закупили подарункові набори, які соціальні робітники з привітаннями доставили самотнім громадянам. Крім цього, подаруночки (солодощі ) для самотніх громадян надали щедрі доброчинці. А соціальні працівники, залучивши дітей та волонтерів, організували театральні дійства і з колядкою «Ой хто, хто Миколая любить» завітали до їхніх домівок. Такі святкування відбулися у селах Вороблевичі, Старий Кропивник, Далява, Солонсько, Опака, Дережичі, Новий Кропивник, Бистриця (Гірська).

Директор терцентру Оксана Тринчук та очолюваний нею колектив щиро дякують підприємцям: Михайлові Зваричу (с.Вороблевичі), братам Дуліб’яникам (с.Старий Кропивник), Андрієві Брезецькому (с.Рибник), керівникам ТзОВ «Агро» та «Геліос» (с.Дережичі) Тарасові Мрозику, Михайлові Пріцаку і Зенонові Дяківу, керівнику ТзОВ «Дністер» (с.Опака) Володимирові Когуту, сільському голові с.Солонсько Ярославові Дуплиці, сільському голові с.Новий Кропивник Назарові Токмакову і всім тим, хто долучився до відзначення Свята Миколая.

Хай Господь Бог окропить Ваші щирі серця росою своєї благодаті, адже людина, що уподібнюється святому Миколаю, приймає нагороду Божу таку, яку прийняв від Господа і сам святий Миколай. Нехай Ваші вчинки будуть прикладом і заохоченням для інших творити добро та гуртують всіх нас навколо давніх християнських цінностей: доброти, милосердя, любові до ближнього. Свято Миколая та Різдвяні свята, що наближаються, нехай принесуть у Ваші домівки безмежну радість і достаток, спокій і благополуччя, щастя і міцне здоров’я, а Боже благословення буде запорукою миру на нашій землі та у наших душах.

Наталя ДЕМ’ЯНОВСЬКА, зав. відділення

 

Знедолених дітей ощасливив Миколай

Для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та тих, які опинилися у важких життєвих обставинах, відділ у справах дітей виконкому Дрогобицької міської ради провів свято радості і дива.

Допомагали Святому Миколаєві викликати усмішки на дитячих обличчях його помічники. Веселі нотки у свято вніс хор «Калинонька» Дрогобицького терцентру соціального обслуговування і школа танців «Slava Dance».

Як і будь-яке дитяче свято, цієї днини у залі не обійшлося без частування фруктами й солодощами. Про це подбали благодійники, більшість із яких у своїх милосердних справах, як і Святий Миколай, побажали залишитися невідомими. Як відзначив начальник служби у справах дітей Ігор Яким, свято вдалося передусім тому, що дорослі зуміли вселити у маленькі, часто стривожені серця, віру в добро, диво і казку.

 

Нове відкриття науковців. Планета, що рухається довкола двох зірок

Відкрито десяту планету за допомогою телескопа Kepler. Вона більша від Нептуна на 60%, а її орбіта лежить на екосфері.

За останні 20 років науковці відкрили майже дві тисячі планет, однак планета, що обертається довкола одразу двох зірок є рідкістю. Чому це відбувається? Справа в тому, що ці системи планет надзвичайно віддалені, споглядати їх із Землі не можемо навіть завдяки телескопам. Та є метод для виявлення екзопланет, це спостерігання за яскравістю зірок. Короткочасні затемнення на них можуть означати появу планети, що проходить по їх орбіті.

Відкрили планету науковці саме завдяки методу затемнення. Kepler -453b є більшою майже на 60% від Нептуна, має екосферу (де може існувати вода в рідкому стані) й обертається довкола своїх зірок за 240 днів. Самі зірки не вважаються великими – більша з них не займає і 94% величини Сонця, а менша ледве 20 і є набагато холоднішою.

Стівен Кейн, науковець з університету Сан-Франциско, вважає, що у відкритті планети їм просто пощастило. У зв’язку з тим, що на рух планети впливають одразу дві зірки, він схожий до коливань човна. Це стало вирішальним у можливості зафіксувати планету. Наступного разу  побачити планету, що дрейфує поміж двох зірок, можна буде тільки у 2066 році, тобто цього разу телескоп був націлений у потрібне місце, у потрібний час.

- Якби ми подивилися у той бік зарано, або лише трішки пізніше, то не виявили би планети, що обертається довкола тих зірок. Це відкриття також допомогло нам з’ясувати, що, можливо, ми не виявили багато планет раніше, де вони насправді були, бо споглядали не у потрібен час.

Завдяки інтенсивності світла у 0.5% при проходженні планети, дослідникам вдалося виявити, що радіус планети у 6 разів перевищую радіус Землі. Це може свідчити, що навіть якщо там і є життя, через розташування на екосфері, то планета найімовірніше є газовим гігантом. У таких умовах життя надзвичайно відрізнятиметься від земного.

Але планета може мати скелясті супутники, на котрих може бути життя традиційних форм. Про таку ймовірність заявили представники канадського університету McMaster, дослідники газоподібних екзопланет. Вони надали аналіз Сонячної системи в поєднанні зі спостереженнями екзопланет, де наявні затемнені ділянки. Модель, що вони розробили, дає підставу припускати, що планети мають багато власних супутників, умови, які переважають на них, можуть сприяти розвитку життя.

Микола КОЗАК, студент філологічного факультету ДДПУ

На фото: художнє зображення першої відкритої планети, що обертається довкола двох зірок.

 

Безпечна ялинка

Незабаром Новорічні та Різдвяні свята, що принесуть до кожного будинку радість і надію, зміни на краще в житті. Щоб наслідки від пожежі нікому не затьмарили свята, необхідно дотримуватися певних вимог пожежної безпеки. Такі вимоги є і до новорічних ялинок, ялинкових прикрас та інших виробів, які використовуються під час святкування Нового Року і Різдва.

Новий рік – це свічки, хлопавки й вогні, а ялинки, на жаль, дуже добре горять. При цьому штучні ще й виділяють отруйні речовини, швидко плавляться й «розтікаються». Щоб ялинка приносила тільки радість, установлювати її треба подалі від опалювальних приладів і джерел відкритого вогню – камінів, газових плит. і т.ін. При виборі штучної ялинки безпечніше віддати перевагу моделям, які мають протипожежну пропитку (ця інформація вказується на упакуванні). Щоб ялинка не впала або не поранила дитину, вона має бути правильно зібрана і надійно встановлена, а іграшки рівномірно на ній розподілені. На ялинку не можна встановлювати свічки та бенгальські вогні, особливо в поєднанні з ватним «снігом» і паперовими іграшками.

Збирати штучну ялинку потрібно згідно з інструкцією. У процесі складання ялинки не рекомендується підпускати до неї дітей. У кімнаті, де стоїть ялинка, малята повинні перебувати тільки під доглядом дорослих. Для дитячої безпеки ялинку краще нарядити легкими прикрасами, які не б’ються (бантами, шишками, кульками зі склопластику і т.ін).

Слід дотримуватися й правил електробезпеки. Для прикраси ялинки не можна використовувати несправжні і не сертифіковані електричні вироби. Підключення гірлянд до мережі слід виконувати тільки за допомогою штепсельних з’єднань. При виявленні несправності в ілюмінації – нагрівання проводів, миготіння лампочок, іскріння, вона повинна бути терміново відключена.

ДСНС нагадує! Пам’ятайте, що тільки при дотриманні цих правил Ви зможете подарувати безпечне свято собі та своїй родині.

У випадку виникнення небезпеки викличте пожежну команду (телефон – 101).

М.ГОРОДИСЬКИЙ, головний інспектор Дрогобицького РВ ГУ ДСНСУ у Львівській області, майор служби ЦЗ

 

Про застосування РРО платниками єдиного податку

Нагадуємо підприємцям, які є платниками єдиного податку ІІІ та ІІ групи, що у разі, якщо обсяг отриманого ними доходу в календарному році перевищить 1 млн грн., виникає обов’язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій при здійсненні розрахункових операцій в готівковій формі.

Ці норми (закон про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій № 569 набрав чинності 23 липня 2015р.) зобов’язують платників єдиного податку постійно контролювати обсяг своїх доходів. Адже, якщо підприємець, який перебуває на ІІІ групі спрощеного оподаткування перевищив мільйонний рубіж за підсумками дев’яти місяців, то уже з 1 січня 2016 року він зобов’язаний при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати РРО, або перейти на використання винятково безготівкових розрахунків.

Водночас платники єдиного податку ІІ групи у разі перевищення обсягу доходу 1 млн. грн. у 2015 році (незалежно від місяця, у якому відбулося таке перевищення) зобов’язані розпочати застосування РРО при провадженні своєї господарської діяльності з 1 січня 2016 року.

Платники єдиного податку І групи звільняються від застосування РРО (однією з умов для обрання І групи є гранична межа доходу до 300 тис. грн.).

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

ЗАМІСТЬ КВІТІВ НА МОГЛИЛУ

Пам’яті Вацлава Терлецького

40 днів тому пішов із життя Вацлав Тадеушович Терлецький – прекрасна людина, надійний друг, зразковий сім’янин.

Народився Вацлав Терлецький 29 вересня 1936р. у м.Стрий Львівської області в шляхетній сім’ї, де батько Тадеуш Терлецький був службовцем Львівської залізниці, а мати Гелена Косач – художницею та викладачем образотворчого мистецтва. У родині панувала атмосфера добробуту і любові, а Вацлав був довгожданною і улюбленою дитиною. Та щасливу сімейну ідилію зруйнувала жорстока сталінська машина, жертвою якої став батько, який у 1939р. був репресований і безсердечно знищений посіпаками КДБ. Гелена Терлецька залишилася вдовою, а маленький Вацлав – напівсиротою. Навіть лячно подумати, що довелося вистраждати цій жінці: спаковані валізи і мала дитина на руках, стан невизначеності і постійна тривога, що наступною жертвою можуть стати вони з сином. Буря емоцій в серці жінки-матері, яка не зламалася, не зів’яла у горі, а жила, бо у неї був Вацлав. Сину вона присвятила своє життя, любила його жертовно. Це вона, Гелена, навчила Вацлава любити людей, бути милосердним і не пам’ятати образ, жити за християнськими заповітами і не носити каменя за пазухою. Це вона, маленька і беззахисна, виявляла безмірну силу волі, була надійною опорою, порадою і розрадою. Гелена Терлецька прожила довге, сповнене трагізмом та щастям, життя. Відійшовши у вічність у 1983 році, вона залишила на землі те, що найбільше любила – сина Вацлава і майстерні живописні картини. Шанобливе ставлення до матері Вацлав зберігав у серці протягом усього життя. Не зрадивши материнських сподівань, Вацлав ріс слухняним, добре вчився у школі, виявляв особливий інтерес до природничих дисциплін, фізики та математики, любив читати книжки, займався спортом. Після закінчення школи у 1953 році вступив до Львівського політехнічного інституту на факультет «технологія переробки нафти і газу», який успішно закінчив у 1958р., отримавши фах інженера-технолога. Трудову діяльність розпочав оператором парафінового цеху Першого Дрогобицького нафтозаводу. Відповідальність, сумлінність, працездатність Вацлава Тадеушовича були підґрунтям його кар’єрного зростання. Вже у 1959р. він був призначений старшим оператором парафінового цеху, а у 1961р. – начальником парафінової установки. З посади начальника основного технологічного цеху №4 у 1984 році був переведений заступником директора заводу з економічних питань. Цю посаду він обіймав до виходу на пенсію.

Фаховий інженер, розумний керівник, вмілий організатор неодноразово нагороджувався почесними грамотами і трудовими відзнаками. У 1977 році був нагороджений орденом «Трудового Червоного Прапора», а у 2005р. – орденом «Знак пошани» ВА «Нафтохімік України» за особливий внесок у роботу та розвиток ВАТ «НПК-Галичина».

Вацлав Тадеушович любив свою роботу, шанував працю підлеглих, вболівав за підприємство, якому віддав усе трудове життя. Колеги поважали його за професіоналізм, толерантність, неймовірну стриманість, чуйність і скромність. В.Т.Терлецький вміло поєднував професійні та особисті інтереси. Робота і сім’я були змістом його життя. Непохитний авторитет на роботі і вдома, ніколи не виявляв гніву, не підвищував голосу. Лише своєю присутністю він робив людей добрішими, милосерднішими.

Для дружини Ольги Вацлав Тадеушович букв не тільки чоловіком, але й надійним другом, господарем, моральним стержнем родини. А своїх дочок Ванду і Марту він просто обожнював. Щиро радів за їх успіхи, гордився, що у нього вродливі і розумні, освічені діти. Любов до дітей і любов дітей до нього додавали сил у боротьбі з недугами, вселяли оптимізм і бажання жити.

Вацлав Тадеушович був щасливою людиною. У нього була чудова сім’я, улюблена робота, вірний друг Ярослав Євстахович Гарун, з яким вони разом вчилися у школі, у Львівській політехніці, одночасно приїхали на роботу до Дрогобича. Вацлав Тадеушович та Ярослав Євстахович були товаришами у школі, друзями в юності і побратимами у зрілому житті. Їхня дружба – це зразок для наслідування. Ярослав Євстахович – директор науково-дослідного заводу, доброчинець, меценат, людина енергійна, невгамовна, різностороння. Вацлав Тадеушович – інтелігент, еталон благородства. Вони вміли підставляти плече, розділяти турботи і радощі. Це були гармонійні чоловічі стосунки, в яких домінували довіра і надійність.

В.Т.Терлецький був людиною багатогранною, любив художню літературу, зібрав велику бібліотеку. Здоровий спосіб життя і душевна рівновага були його кредом. Завжди у гарній фізичній формі, навіть, коли був важко хворим, щодня робив ранкову гімнастику, стежив за зовнішнім виглядом, користувався вишуканими парфумами та зі смаком одягався. Він був красивим у всьому: у помислах, вчинках, дружбі, любові, ставленні до родичів, друзів, знайомих, сусідів.

З цією людиною було комфортно. Його тепла аура робила життя світлим. Вацлав Тадеушович любив природу, море, а ще він дуже любив сонце, мабуть тому, що сам був сонцем для інших.

Світла пам’ять людині, яка була зразком доброти і милосердя. Відхід В.Т.Терлецького у потойбічний світ – це нагадування всім, хто знав і любив його, про те, що життя – це лише змістовна мить, яку ми самі творимо своїми вчинками. Рідні і друзі, яким випало щастя знати цю людину, сумують з приводу важкої втрати. Тільки світлі спогади додають сил, щоб пережити непоправне горе.

Родина і друзіСоздан 25 дек 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником