ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 22 січня 2016 р.
«Ой, на річці, на Йордані…»

19 січня в обідню пору на площі Ринок дрогобичани зібралися на традиційне загальноміське водосвяття під назвою «Ой, на річці, на Йордані…».

Чин освячення води здійснив єпископ Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорій Комар спільно зі священиками Катедрального собору Пресвятої Трійці.

Владика Григорій привітав громаду зі святом, закликав шанувати християнські цінності й традиції і дотримуватися їх, наголосив на цілющих властивостях йорданської води.

Відтак єпископ щедро окропив присутніх, а всі бажаючі під звучання колядок і щедрівок мали змогу набрати чудодійної води з казана на сцені біля Різдвяної шопки.

Ярослав ГРИЦИК

 

За здоров’ям – до ополонки

19 січня на водоймах Дрогобиччини пройшли традиційні Йорданські купання. Відчайдухів, котрі цього дня наважуються зануритися в ополонку, стає все більше.

Не зрадили багатолітній традиції і члени клубу зимоплавів «Посейдон», який очолює Михайло Белей. Понад те, на мале озеро у парку ім. Б.Хмельницького завітало чимало новачків, котрі вирішили долучитися до когорти дрогобицьких «моржів».

Дійство розпочалося з освячення води в ополонці, яке здійснив отець Назарій з церкви св. Апостолів Петра і Павла. Відтак спершу зануритися в крижану воду дозволили новачкам, а бувалі «моржі» допомагали їм порадами. Цікаво, що серед відчайдухів були навіть жінки і діти. Згодом до купелі приступили і «посейдонівці»…

А потім були фото на пам’ять і коляда біля багаття аж до вечора.

За словами члена клубу «Посейдон», депутата обласної ради Михайла Задорожного, проведенню Йорданських купань цьогоріч посприяла погода. Дійство пройшло в приємній товариській атмосфері, усі отримали справжній заряд бадьорості.

А лікар Михайло Белей запросив дрогобичан приєднуватися до клубу зимоплавів. Місце зустрічі – щонеділі о 13.00 на озері у парку імені Богдана Хмельницького.

Ярослав ГРИЦИК

 

Податкові підсумки та новації

20 січня відбулася прес-конференція начальника Дрогобицької об’єднаної державної податкової інспекції Євгена ТУРЧИНА для місцевих ЗМІ.

Керівник податкової служби спершу підбив підсумки 2015 року. Він повідомив, що Дрогобицькою ОДПІ забезпечено збір до Державного бюджету в сумі 549,8 млн грн., що на 230,3 млн грн. більше, ніж у 2014 році. До місцевого бюджету мобілізовано 324 млн грн. (приріст – 35,4%).

Місцеві бюджети виконані: у Дрогобичі – на 106% (мобілізовано 124,4 млн грн., у т.ч. 18,3 млн грн. акцизного податку, що на 23,7 млн грн. більше, ніж у 2014 р); у районі – на 134,8% (34,2 млн грн., у т.ч. 4,8 млн грн. акцизного податку, що на 6,6 млн грн. більше); у Бориславі – на 94,3%; у Трускавці – на 110,7%.

За січень – грудень 2015 року надійшло 556,8 млн грн. єдиного соціального внеску, що на 50,9 млн грн. більше, ніж у 2014 р. Зокрема, у Дрогобичі з початку року мобілізовано 243,9 млн грн. (приріст – 12,3 млн грн.); у Дрогобицькому районі – 64,2 млн грн. (приріст – 5,9 млн грн.).

У 2015 році мобілізовано військового збору у сумі 24,0 млн грн., у т.ч. у Дрогобичі і районі – 13,5 млн грн.

Упродовж минулого року зменшено переплату (здійснено перезарахування чи повернуто на рахунок платника) у розмірі 10,3 млн грн. (податок на прибуток – 8,7 млн грн., ПДВ – 1,6 млн грн.), у т.ч.: Дрогобич – 3,6 млн грн., Борислав – 0,94 млн грн., Трускавець – 5,7 млн грн.

Cтаном на 1 січня 2016 року на обліку в Дрогобицькій ОДПІ перебувало 14 тис 894 платники податків (4176 юридичних та 10718 фізичних осіб-підприємців). З них у Дрогобичі і районі – 2580 юридичних і 7436 фізичних осіб-підприємців.

За 2015 рік податківцями надано 249 тис 215 послуг платникам податків (приймання звітів у паперовому вигляді, надання консультацій, довідок, витягів, адміністративних послуг).

Згодом Євген Турчин розповів журналістам про новації в оподаткуванні, зумовлені змінами, внесеними до Податкового кодексу. Так, по-новому від січня оподатковуються доходи фізичних осіб. Запроваджено єдину ставку 18%, за якою оподатковується більшість видів доходів (зарплата, виплати за цивільно-правовими договорами, орендні платежі тощо), а також пасивні доходи, в т. ч. відсотки за депозитами і дивіденди від неплатників податку на прибуток. Якщо ж дивіденди отримані від платника податку на прибуток, то для них залишено ставку 5%.

Водночас для доходів, нарахованих як виграш чи приз на користь платників податку – фізичних осіб, також застосовується ставка податку 18% (замість раніше встановлених 15 (30)%).

Ставку податку 15% залишили для пенсій, які отримують платники податку з Пенсійного фонду України в частині, що перевищує триразовий розмір мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня ц.р., тобто 4134 грн.

Без змін залишився військовий збір – 1,5% з усіх доходів фізичних осіб, які обкладають податком.

Слід відзначити, що загального підвищення рівня оподаткування громадян не відбулося, оскільки скасовано утримання із зарплатних доходів 3,6% єдиного внеску.

Кардинальні зміни відбулися у сплаті єдиного соціального внеску. Для всіх доходів встановлено єдину ставку нарахування – 22%. Її застосовуватимуть і підприємці-платники єдиного податку, і ті, що оподатковуються на загальній системі. Як і раніше, база нарахування єдиного внеску не може бути меншою від розміру мінімальної зарплати. Є сподівання, що зміни сприятимуть легалізації працівників, збільшенню розміру заробітної плати.

Внесені зміни і до спрощеної системи оподаткування.

Для платників першої та другої груп змін нема, але їм слід врахувати, що ставки єдиного податку (10 та 20%) обчислюються від розміру мінімальної зарплати станом на 1 січня, що становить 1378 грн.

Для третьої групи зменшено з 20 до 5 мільйонів гривень граничний обсяг отриманого упродовж календарного року доходу, що дає право працювати на цій групі. Крім того, для цієї категорії єдинників на 1% збільшено ставки: 3% доходу для платників ПДВ та 5% доходу для неплатників ПДВ.

Для четвертої групи (сільськогосподарські товаровиробники) збільшено ставки єдиного податку в 1,8 раза.

Не змінилися розміри чинних ставок податку на додану вартість – 20%, 7% (для лікарських засобів) і 0%. Від 1 лютого 2016 передбачено формування двох реєстрів на відшкодування ПДВ: для платників, що відповідають критеріям, визначеним для автоматичного відшкодування сум податку, та для решти платників.

Для платників податку на прибуток: залишено ставку 18%, скасовано щомісячну авансову сплату податку на прибуток та запроваджено щоквартальне декларування. Для новостворених підприємств, виробників сільськогосподарської продукції і тих, у кого річний дохід не перевищує 20 млн грн., встановлено річний звітний період.

Відповідаючи на запитання журналістів, головний податківець краю повідомив, що колектив Дрогобицької ОДПІ чекає скорочення на 30%. Зі 176 працівників мають залишитися 127 (у тому числі 19 – у податковій міліції). «Скоротили вакансії, дехто достроково пішов на пенсію. Під питанням доля ще 33-х осіб. Це проблема, але зараз скорочення кількості працівників відбувається у всіх державних структурах. Робимо усе, щоб у нашій службі цей процес пройшов якомога безболісніше», - додав Євген Турчин.

На завершення начальник ОДПІ нагадав про початок кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2015 році. Вона триватиме до 30 квітня. Особливістю є те, що громадяни подаватимуть декларацію за новою формою, де передбачено нарахування військового збору з усіх доходів, що обкладаються податком на доходи фізичних осіб.

Упродовж січня-квітня 2016 року центр обслуговування платників податків функціонуватиме у подовженому режимі роботи. Кожен громадянин має право отримати безоплатні консультації щодо порядку заповнення декларацій та допомогу при її заповненні. Бланки декларацій – безкоштовні.

«Сподіваюся, що громадяни відповідально ставитимуться до вимог законодавства і вчасно виконають свій конституційний обов’язок перед державою», - наголосив Євген Турчин.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

ОПЕРАТИВНО

У День Соборності – історичний екскурс і живий ланцюг

У Дрогобичі з нагоди Дня соборності України на 22 січня заплановані два заходи.

22 січня о 14.00 у сесійній залі ратуші під час урочистостей історик Богдан Лазорак виголосить довідку про вікопомну подію в історії України. Крім доповіді, оживить у пам’яті присутніх цю віху державотворення короткий фільм.

О 15.00 єдність і неподільність України, возз’єднаної 1919 року Актом злуки, дрогобичани засвідчать живим ланцюгом навколо ратуші. Запланований і флеш-моб «Живий тризуб». Організатори акції – МГО «Український молодіжний прорив» та НСОУ «Пласт».

У навчальних закладах міста відбудуться тематичні уроки, у бібліотеках можна буде оглянути експозиції, що висвітлюють цю визначну дату у процесі становлення української держави.

 

«Франкове підгір’я» заколядує у неділю

У неділю, 24 січня, у Народному домі ім. І. Франка відбудеться традиційний зимовий фестиваль «Колядує Франкове Підгір’я».

До участі у дійстві зголосилося 15 муніципальних та церковних хорових колективів міста. Як відзначає заступник начальника відділу культури та мистецтв Дрогобицької міської ради Галина Клепач, цього року фестиваль має статус ювілейного, адже проводять захід у Дрогобичі 25-й рік поспіль.

Нагадаємо, фестиваль «Колядує Франкове Підгір’я» ще з часу заснування став традиційним акордом завершення Різдвяних свят у Дрогобичі. Щороку хорові колективи на сцені Народного дому ім. І.Франка збирають переповнені зали шанувальників.

 

Половина хворих на грип та ГРВІ – діти

Епідпоріг щодо грипу та ГРВІ у Дрогобичі не перевищено, але збільшення кількості хворих має місце.

Про це інформував на нараді у ратуші головний санітарний лікар міста Ігор Майкут. Найбільшу уразливість до сезонних недуг виявляють діти, кількість пацієнтів цієї вікової категорії становить половину із загальної кількості тих, хто звертався за медичною допомогою.

Підстав для паніки у Дрогобичі, запевнив головний санітарний лікар, нема. Проте у період епідеміологічної загрози він порадив ретельно дотримуватися санітарно-гігієнічних норм, а також рекомендував відмовитися від проведення масових заходів.

Міський голова Тарас Кучма розпорядився, аби до повернення дітей із канікул санепідслужба перевірила температурний режим у школах.

 

Навчання у школах наразі не зупинятимуть

21 січня у школах Дрогобича через хворобу були відсутніми майже 11% учнів. Такий показник на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій озвучив начальник відділу освіти Петро Сушко.

Низьку явку учнів 20 січня головний освітянин міста пояснив тим, що не всі діти вчасно повернуся з канікул. Зважаючи на це, комісія ухвалила рішення через відсутність підстав наразі не вдаватися до призупинення навчального процесу.

Однак, як наголосив голова комісії, начальник відділу надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Микола Летнянчин, буде здійснюватися щоденний моніторинг рівня захворюваності. Також перевірять температурний режим у школах, де мають у повному обсязі проводитися профілактичні заходи.

Зауваження, що не у всіх ЗОШ стовпчик термометра показує передбачені санітарними вимогами градуси, висловив головний санітарний лікар Ігор Майкут. Тож комісія зобов’язала КП «Дрогобичтеплоенерго» та КП «Стебниктеплоенерго» забезпечити, аби школярі перебували у теплі.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Дрогобич і Борислав співпрацюватимуть щодо водопостачання

Початок співпраці з реалізації спільного проекту водопостачання між Дрогобичем та Бориславом був закладений на нещодавній зустрічі міських голів двох сусідніх міст Тараса Кучми та Ігоря Яворського.

Міські очільники радилися щодо можливості подання води КП «Дрогобичканал» до району вул. Коваліва у Бориславі. Реалізація проекту передбачає залучення грошових внесків двох міст та співфінансування Міністерства регіонального будівництва. Поквапитися з написанням проекту очільників закликав директор КУ «Інститут міста» Дрогобицької міської ради Володимир Кондзьолка. Позаяк часовий коридор для подання проекту до Києва відкритий лише до 1 березня цього року.

Позитивно відгукнувся про співпрацю у межах запропонованого проекту міський голова Борислава Ігор Яворський, відзначивши, що ідея заслуговує, аби її розвивати. У всіх деталях, що виникатимуть у процесі справи, сказав Ігор Яворський, можна досягти консенсусу. Своєю чергою, мер Дрогобича Тарас Кучма наголосив, що інтерес Дрогобича у тому, аби розвивати комунальне підприємство, що надає послуги з водопостачання, і забезпечувати його рух вперед у всіх аспектах.

До цього ж Тарас Кучма згадав про неминуче об’єднання громад, на тлі якого виринуть камені спотикання, зокрема і у сфері водопостачання. Інструментом нівелювання негативних нюансів реформи, резюмував Тарас Кучма, можуть стати саме такі спільні проекти територіальних громад, які започаткували Дрогобич і Борислав.

 

Справи кримінальні

Зловмисника, який у ніч на 5 січня стріляв з обріза у поліцейських на площі Ринок у Дрогобичі, відпустили під заставу. Такою сенсацією приголомшив 18 січня на оперативній нараді у ратуші начальник Дрогобицької поліції Мирон Карапата.

Крім самого факту, приголомшує і сума застави у розмірі всього 27 тис 556 грн. Поліції, сказав Мирон Карапата, тепер додалося клопоту з охороною свідків та очевидців нічної стрілянини у Дрогобичі. Щоправда, на таке судове рішення прокуратура подала апеляцію.

На порівняльних фактах увагу присутніх зосередив міський голова Тарас Кучма, зазначивши, що нема логічного пояснення, коли за стебничанина – бійця АТО, який відстоював Україну, суд у Краматорську просить заставу 1 млн 300 грн, а за людину, яка вчинила замах на життя полісменів і обстріляла будівлю ратуші – лише трохи більше 27 тис грн. Наостанок Тарас Кучма повідомив про свій намір клопотати до Вищої Ради юстиції з проханням винести об’єктивний вердикт і прояснити принципи судочинства на прикладі цієї ситуації.

Нагадаємо, уночі 5 січня поліцейський патруль зауважив чорний джип, що пересувався головною площею. Правоохоронці вирішили перевірити документи водія, котрий порушив заборону в’їзду. Але пасажир позашляховика двічі вистрілив у їхній бік. По тому автомобіль на великій швидкості помчав з місця події. Затримати зловмисників поліції вдалося через 12 годин після інциденту.

***

Дрогобицькі полісмени затримали групу злочинців, які займалися квартирними грабунками. Про це відрапортував на оперативній нараді у Дрогобицькій міській раді начальник відділу поліції Мирон Карапата. Правоохоронці вилучили у злодіїв велику кількість грошей та золота. Окрім того, доповів Мирон Карапата, поліція впіймала організатора квартирних крадіжок, який, зі слів керівника правоохоронної структури, має стосунок і до іншого злочину – наїзду автомобілем на чотирьох дітей у Бориславі.

Нагадаємо, період новорічно-різдвяних свят у Дрогобичі відзначився стрімким зростанням кількості квартирних крадіжок. Влада міста закликала полісменів підвищити оперативність розкриття крадіжок, унаслідок яких окремі сім’ї залишилися без засобів до існування.

 

Прибирання тротуарів планують механізувати

Під час оперативної наради у ратуші директор «Комбінату міського господарства» Андрій Янів на зауваження міського голови Тараса Кучми про неналежне прибирання тротуарів зазначив, що ця справа у місті провадиться застарілим методом.

95% двірників – жінки, яким не до снаги важка фізична робота з відкидання снігу. Тому давно назріла потреба придбати снігоприбиральну техніку для тротуарів, яка не є надто дорога. Вартість однієї такої машини, зі слів Андрія Яніва, приблизно 11-12 тис грн.

Міський голова Тарас Кучма порекомендував керівництву комбінату спершу вивчити можливість оренди снігоприбиральної техніки для тротуарів, аби машинізоване прибирання стало реальністю у найкоротшій перспективі. Попри те, Т.Кучма зазначив, що варто потурбуватися, щоби місто мало і власну техніку.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

На курорті – новий керівник освіти

У курортному Трускавці приступив до виконання обов’язків новий начальник відділу освіти Трускавецької міської ради.

Ним став Андрій Юрків, котрий донедавна працював директором Дрогобицької ЗОШ №5. Його попередник, Михайло Шубак, працював очільником освітянської галузі міста п’ять років і звільнився після виборів 25 жовтня.

Про нове призначення 18 січня на нараді в мерії оголосив Трускавецький міський голова Андрій Кульчинський.

Ярослав ГРИЦИК

 

Пріоритет – дороги, розвиток громад, допомога учасникам АТО

Львівська обласна рада прийняла бюджет на 2016 рік, розмір якого – понад 9 мільярдів гривень. «Головними пріоритетами бюджету, окрім поточного забезпечення життєдіяльності області, є ремонт доріг, сприяння розвитку місцевих громад через конкурс мікропроектів та соціальна допомога учасникам АТО. Про це розповів депутат Львівської обласної ради від Дрогобича, представник фракції «Народний контроль», секретар бюджетної комісії Андрій Ковч.

За його словами, цьогоріч на фінансування конкурсу мікропроектів Львівською облрадою передбачено 35 млн грн. «Будь-яка громада області може претендувати на отримання частини коштів, - зазначив Андрій Ковч, - головне, переконати конкурсну комісію, що саме їхній проект допоможе розв’язати нагальні проблеми мешканців».

У конкурсі мікропроектів зможуть брати участь і міста обласного значення, яких на Львівщині дев’ять. «Хоча спочатку планувалося, щоби гроші спрямовувалися лише у сільську місцевість. Довелося наполягти на внесенні змін і принаймні у такий спосіб виправити помилку уряду, який переклав на плечі міст обласного значення фінансування професійно-технічної освіти. А це є непосильною ношею для них, можливо, окрім Львова. Допустивши міста обласного значення до коштів Програми мікропроектів, ми хоча б трохи вирівнюємо ситуацію», - зазначив депутат.

Депутати затвердили Комплексну програму соціальної підтримки учасників АТО та їхніх родин, а також родин Героїв Небесної сотні на 2016-19 рр. На реалізацію заходів програми в бюджеті закладено 26,7 млн грн. Кошти будуть спрямовані на одноразову допомогу в розмірі 100 тис грн. родинам, родичі яких загинули під час проведення АТО, адресну грошову допомогу демобілізованим воїнам АТО, соціальні виплати родинам Героїв Небесної сотні, виготовлення та встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих під час АТО та Героїв Небесної сотні.

Також Андрій Ковч повідомив, що зумів домогтися виділення з обласного бюджету 116 тис грн. на реконструкцію вікон малого плавального басейну Дрогобицької ДЮСШ.

Вл.інф.

***

Запрацювала громадська приймальна депутата

У кабінеті №3 Дрогобицької міської ради запрацювала громадська приймальня депутата Львівської обласної ради Андрія Володимировича Ковча. Він прийматиме виборців Дрогобича кожної першої і третьої п’ятниці місяця з 10.00 до 14.00.

Окрім того, щосереди з 10.00 до 17.00 у каб. №6 можна буде отримати безкоштовну юридичну консультацію.

 

Свято коляди у терцентрі

12 січня у світлиці Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) відбувся святковий захід «Свято колядок» для громадян похилого віку, які перебувають на обслуговуванні у відділенні соціально-побутової адаптації.

Понад 30 мешканців нашого міста зібралися у затишній атмосфері, щоб разом поколядувати, пощедрувати та віншувати. Ведучі заходу розповіли глядачам про історію виникнення Різдвяних свят, про обряди та традиції. Гарний святковий настрій створювали колядки: «Небо і земля», «Свята ніч», «Різдвяний вечір», «Через гори, через доли», «Темненькая нічка» та ін. у виконанні хору «Калинонька». А двоє запрошених – Агафія Москалюк та Марія Маліш – виявили бажання привітати присутніх зі святами і повіншувати. Вкінці усі разом гучно заколядували «Нова радість стала». Згодом усіх запрошених та хористів почастували цукерками. Задоволені та з гарним святковим настроєм розходилися учасники заходу по домівках.

Не залишили без уваги інвалідів першої групи, які не можуть вийти з дому. 15 січня працівники терцентру та окремі учасники хору «Калинонька» відвідали їхні домівки з колядками, щедрівками та віншуваннями. Коляда завітала до подружжя Серйожечкіних, подружжя Возняків та п. Ірини Верес.

Кор. «ГЗ»

 

У Дрогобичі – фестиваль бойових мистецтв! 

Як повідомив відділ фізичної культури та спорту міськради, 23 січня о 15.00 у Народному домі ім. І.Франка пройде відкритий фестиваль бойових мистецтв Дрогобиччини під гаслом: «Козацькому роду нема переводу».

Організаторами фестивалю є федерація ушу у Львівській області та Дрогобицько-Бориславський осередок «Боривітер» Львівської обласної федерації кіокушинкай карате. Запрошуються всі охочі.

 

Зустріч через сорок років

Організатором зустрічі випускників 1976 року спеціальності «математика» Дрогобицького педінституту була одна з випускниць, а тепер вчителька школи у селі Братківці Стрийського району Оксана Моцяк (Ріжко). На зустріч, яка відбулася 9 січня ц.р., прийшли пенсіонери: тодішній заступник декана математичного факультету доц. Л.Дутко (Слонська), куратори двох груп випускників ст. викладач Р.Дітчук та автор цих рядків, ст. викладач В.Дзондза.

Хоч випускників прибуло порівняно небагато, але серед них були Президент Конгресу українців Канади (відділення у м.Торонто), колишній директор СШ №14 м.Дрогобич Тарас Багрій, вчителька однієї зі шкіл Санкт-Петербурга (Росія) Оксана Шпак, секретар сільської ради у с.Берездівці Жидачівського району із 31-річним стажем Любов Жукевич (Гулій), яка має 8 онуків, одного правнука.

Левко Прийма, і тепер ще спортивної статури, працював вчителем на Волині і у Дрогобицькому районі, певний час був методистом Дрогобицького райвно, але тепер став підприємцем, економічні інтереси якого сягають Польщі та Чехії. Згадується, що дівчата академгрупи М-14 погоджувалися йти в похід рідним краєм, якщо з ними піде штангіст Левко.

Оксана Моцяк (Ріжко) відпрацювала три роки у Сколівському районі. Після цього подружжя Ріжків працює незмінно у школі села Братківці Стрийського району, чоловік – директор школи. Наталія Байко за скеруванням три роки вчителювала к с. П’ятничани Стрийського району, потім аж до виходу на пенсію працювала вихователем і вчителькою математики санаторію матері та дитини у Моршині. Усіх здивував кричущий факт безгосподарності: тепер семиповерхова будівля санаторію порожня і руйнується. Оздоровлення матері і дитини залишилося без уваги владних структур.

Хоч Євгенія Вйонцек (Баран) уже п’ять років на пенсії, але три дочки, п’ять онуків не дають бабусі сумувати. Спочатку Євгенія вчителювала в одному з сіл Мостиського району, а потім перебралася у середню школу Мостиська, де 20 років виконувала обов’язки заступника директора. Є бабусею і вчителька з Нового Роздолу, методист Миколаївського районного відділу освіти Надія Корда (Федіс). Вона захоплено розповідала про свою педагогічну діяльність, хоч завжди викроює час для своїх трьох дітей і трьох онуків.

Сонячне Закарпаття представляла Людмила Владика, яка вчителювала у Нижніх Воротах, Воловецькому профтехучилищі, працювала інженером з підготовки кадрів Воловецької філії Львівського заводу «Кінескоп». Весь свій педагогічний стаж здобула у школі, яку закінчила, Марія Банах (Федюра). Мешканці села Нова Кам’янка Жовківського району знають односельчанку як учителя не тільки математики, але й християнської етики. Другу освіту Марія здобула у Львівському католицькому університеті. 2011 року вона разом з групою викладачів християнської етики побувала на Святій землі.

Степанія Мига починала свою учительську кар’єру в одній зі шкіл Мостиського району, потім була вчителем математики у СШ №7 Борислава, директором основної школи №9 цього ж міста. Зараз Степанія викладає математику в основній школі №9. Степанія має двоє дітей і п’ятеро онуків. На зустріч Степанія приїхала з Києва після відвідин своїх онуків.

Сорок років вчителює у Нижанковицькому ліцеї Старосамбірського району племінниця старшого викладача В.Дзондзи Любов Дзондза. Вона згадувала окремі моменти зі студентського побуту, дякувала присутнім викладачам за здобуті знання та уроки життя.

Михайлина Тимкович викладає математику у Дрогобицькій гімназії, Галина Романець (Цівка) вчителює у ЗОШ відомого на усю Україну с.Тухля Сколівського району. Наталія Пуха спочатку вчителювала в одній зі шкіл Харківщини (3 км пішки щодня тільки в один бік), зараз – заступник директора школи у с.Солонсько на Дрогобиччині (правда, на громадських засадах). Юлія Миронова (Харченко) після закінчення педінституту працювала спочатку в одній зі шкіл Городоцького району, потім у вечірній школі Львова. Певний час була інспектором Львівського міського відділу освіти. Тепер 21 рік працює вчителем ЗОШ №84 м.Львів.

Тарас Багрій цікаво розповів про свою громадську діяльність на посаді Президента Конгресу українців Канади (відділення у місті Торонто), про організацію допомоги Україні під час Революції Гідності та АТО, про систему освіти в Канаді.

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять випускників та викладачів педінституту, які відійшли у вічність. З великою увагою присутні вислухали виступи В.Дзондзи, Л.Дутко, автора цих рядків про розвиток альма матер в сучасних умовах.

На нашу думку, на зустрічі випускників слід запрошувати також і теперішніх студентів. На жаль, студенти перебували на канікулах і не змогли отримати від своїх старших досвідчених колег переконливі уроки життя.

Юрій КИШАКЕВИЧ

 

«Життя – як спалах блискавки…»

Сумує Україна, адже 6 січня 2016 року відійшов за межу сміливий і чесний, відкритий і принциповий, непоступливий і обдарований – поет, прозаїк, журналіст, публіцист, історик і еколог, один із натхненників створення української екологічної організації «Зелений світ», автор численних книжок і понад трьох тисяч публікацій у вітчизняних та зарубіжних ЗМІ, член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, директор Всеукраїнського благодійного фонду ім. Петра Калнишевського, головний редактор часопису Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих «Зона» Данило Іванович КУЛИНЯК.

З Данилом Кулиняком нас, камчатських українців, поєднала доля через книжку політичного в’язня, учасника Кінгірського повстання в Казахстані Святослава Поліщука «Я юності не знав», яку Ніла Висоцька подарувала Д.Кулиняку як пам’ятку, де був використаний саме його вірш “Я юності не знав...”. Долі цих людей схожі в тім найбільше, що вони пропагували українську національну ідею, за яку кожен постраждав по-своєму. Як вела їх Доля, така була і самопожертва, так і торували дорогу Незалежній Україні…

Тужить бойківське село Старий Кропивник Львівської області, де 2 квітня 1948 року народився Данило Кулиняк, тужать українські Карпати:

Владно кличуть мене таємничі і рідні Карпати,

Де дрімучі ліси, неприступні, вершини старі,

Де, як тури, ревуть непокірні стрімкі перекати,

А на гривах потоків кермують плоти плотарі…

Там дитинство моє залишилось, жорстке, як Говерла,

А принадне таке, як димок із далеких долин…

Гордочолі КАРПАТИ! Ви в серці моєму не вмерли,

Я ВАШ СИН…

Данило Кулиняк зростав у багатодітній родині, дуже бідували, оскільки їх переселяли кілька разів за церковну діяльність батька (священика УГКЦ). У 1963 році закінчив Сокальську школу-інтернат і вступив до Херсонського мореплавного училища – мріяв стати капітаном далекого плавання. Та 16 грудня 1964 року заарештували співробітники УКДБ у Херсонській області за створення молодіжної організації “Вісники свободи України”. Організація така справді була, але ще не встигла зробити нічого конкретного. Та відтоді визначений КДБ як “бандерівець” він усе життя перебував під постійним наглядом органів. На громадському суді дехто вимагав розстрілу, його виключили з комсомолу і з мореплавного училища.

У 1966 році Данило Кулиняк вступив до літературного інституту імені М.Горького Спілки письменників СРСР в Москві, який закінчив в 1972 р. П’ять років у місті Ромни (на Сумщині) працював на посаді науковця у краєзнавчому музеї і постійно пропагував українську національну ідею. Разом з однодумцями виготовляв та поширював «самвидав» та іншу заборонену літературу.

У березні 1973 року Данило Кулиняк виступив на захист Івана Дзюби, після чого був (незаконно) відправлений до армії, аж у Забайкалля. Повернувся в 1976 році. Оскільки не було житла, Д.Кулиняк з дружиною Наталею Околітенко купили хатину в с.Лютіж на березі Київського моря і почав працювати державним інспектором рибоохорони Київської держрибінспекції. Боровся з браконьєрами, рятував водойми та їх мешканців – це були непрості роки. А далі чорнобильська трагедія, тяжка хвороба…і творчість!

У 2012 р. нагороджений премією ім. Олександра Олеся за найкращу збірку лірики «Підводний материк». У 2013 р. одержав премію ім. І.Франка у галузі інформаційної діяльності (номінація «За найкращу публікацію у друкованих ЗМІ») за нарис «Благочестя нерушимий блюститель Данило Братковський».

Усе про що писав Данило Кулиняк – це дуже важливе і виболене. Йому завжди було що сказати:

Треба світло нести серед мороку ночі і не думать про слави лавровий вінець.

Бо коли десь в путі в битві склепляться очі, це ж не значить, що битві кінець

Треба завжди шукать, треба вірити в себе, власну долю тримати у власних руках.

Треба вміти вмирать так, як зірка на небі, що і смертю освітлює шлях.

Тужить Ірпінська земля, де знайшов вічний спочинок Данило Іванович Кулиняк, сумує Україна! Вічная пам’ять!

Едіта ПОЗНЯКОВА-МОЧЕВУС

 Создан 22 янв 2016  Комментарии       
Всего 1, последний 4 года назад
--- 26 янв 2016 ответить
Молодці "Посейдонівці" та всі інші,хто завзято приєднався до них цьогоріч! Такий спосіб оздоровлення достойний гучних аплодисментів та наслідування! Славко _ ти красунчик і великий молодчина "здорове тіло - здоровий дух".Тетяна.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником