ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


ВЧИМОСЯ У ЛАТВІЇ. Культурну співпрацю з Латвією Дрогобич доповнить економічною і соціальною
У найкращих українських традиціях, з короваєм і вишиваним рушником 29 січня у дрогобицькій ратуші вітали латвійську делегацію на чолі з Айнарсом Межулісом. Саме ця людина, будучи головою думи Смілтенського краю, стояла біля джерел започаткування співпраці Дрогобича із Смілтене.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма у вітальній промові відзначив, що Латвія сьогодні є гідним прикладом для України.

«Ми зробили ті помилки, яких уникнула Латвія. Тепер пожинаємо плоди на війні. Латвія не дозволила п’ятій колоні регулювати державний процес. У цьому сенсі Україна дещо втратила, і найболючіша втрата вимірюється війною», - сказав Тарас Кучма. Водночас, звернувся до високих гостей очільник Дрогобича, Латвія нині може послужити для України мудрим вчителем і порадником в економічній царині.

Промова Айнарса Межуліса відзначалася нотками глибокої щирості і приязні до українців. Депутат сейму Латвії повідомив, що на своїй батьківщині очолює депутатську групу, яка співпрацює із Верховною Радою України. Тому, уточнив Айнарас Межуліс, навіть його робота, що є дотичною до України, сприяє особливому ставленню до нашого народу. Відтак латвієць розгорнув тему війни. Тло нинішніх подій в Україні послужило йому для екскурсу у сумний для Латвії 1991 рік, коли у Ризі були зведені барикади, і гинули мирні мешканці. На одній із барикад, з легким трепетом у голосі згадував депутат сейму, і він тоді прощався з життям. Переосмислення минулого свого народу і є однією із причин активної допомоги Україні, яку здійснює парламентар.

З емоціями, непритаманними державному діячеві, говорив Айнарс Межуліс про українських дітей, яких осиротила війна. Саме для таких знедолених маленьких українців Чернігівщини торішнього літа Латвія організувала відпочинок у таборі.

Цьогоріч почин буде продовжений, і оздоровлюватися до Прибалтики матимуть змогу поїхати діти полеглих вояків АТО із Львівщини. Йшлося про те, щоб неодмінно у такому таборі побували діти з Дрогобича.

Реальною альтернативою, заявив латвієць, є реабілітація вояків АТО у спеціальному центрі славнозвісної Юрмали. Двоє атовців уже пройшли курс лікування у цій країні, яка готова і надалі допомагати ставити на ноги захисників України.

Упродовж зустрічі слово почергово брали усі представники делегації, серед яких, зокрема, був нинішній керманич Смілтенського краю Ґінтс Кукайніс, голова сиротського суду Смілтенського краю Ауріка Зивере, депутати сейму Алдіс Адамовічс, Юріс Вецтіранс, Вілніс Кірсіс та Почесний консул Латвійської Республіки у Львові Володимир Гарцула.

Литовські візитери висловлювали солідарність з українцями, акцентували на спорідненості українського і латвійського народів в історичному та культурному вимірах. Саме культурна співпраця стала містком, через який Дрогобич запізнався із Смілтене. Це місто неодноразово приймало на гастролі Львівський обласний академічний муздрамтеатр ім.Ю. Дрогобича.

Сьогодні, висловлювала міркування як латвійська, так і дрогобицька сторона зустрічі, щоб вийти на новий рівень партнерства, культурну співпрацю слід доповнити економічною. У цьому аспекті для Дрогобича, виокремив Тарас Кучма, цікавим є латвійський досвід з утилізації сміття та інвестиційні програми, завдяки яким можна було б реанімувати економіку міста.

І під завісу зустрічі ділова розмова не втрачала жвавості, перемовини увінчалися узагальненням напрямів, у яких Дрогобич через співпрацю із містом-побратимом Смілтене утверджуватиме європейський вектор в економіці.

***

Депутат латвійського сейму Юріс Вецтіранс, який у складі делегації з Латвії побував у Дрогобичі, під час офіційної зустрічі у ратуші закликав українців утверджувати свою державність у всіх напрямках, починаючи з найменших хуторів і закінчуючи великими містами.

Україна для кремезного латвійського генерала, що у минулому керував відомством безпеки своєї держави, не чужа. Юріс Вецтіранс – випускник Львівського інституту внутрішніх справ. Спогади парламентар береже не лише про місто своєї юності Львів. Пам’ятна курйозним випадком йому і Дрогобиччина. Не без усмішки згадує, як на танцях в одному з сіл району у юнацьких розбірках студентові ледь добряче не перепало. Львівська сторінка життя, зізнався поважний гість, незабутня. Саме вона час до часу пробуджує у генеральській душі відчуття часткової належності до української нації.

В інтерпретації Юріса Вецтіранса українців з-поміж інших народів вирізняють мудрість, культура і духовне багатство.

«Вашому поступу вперед заважає лише однин камінь на шляху. Ви самі знаєте, що це за камінь. Сподіваюся, швидко зможете усунути цю перешкоду», - доброзичливо побажав латвієць.

Парламентар певен, що духовний стержень, притаманний українському народові, не дасть збитися на манівці.

За час навчання у Львові він сам пройшов виток націоналізму. Український вишкіл позначився на світоглядному формуванні литовця, якому згодом випало обійняти один з найвищих постів у своїй країні.

На завершення харизматичний гість порадив українцям не сумніватися у своїй європейськості, яка для України має відбутися лише у політичній та економічній площині, бо духом українці давно - серед співдружності народів.

Юріс Вецтіранс радив особливо наполегливо не напрошуватися до Європи, якій, передбачає прибалтійський політик, Україна може знадобитися значно швидше, ніж Європа це зрозуміє. «Ми будемо разом!» - таким гаслом, що прозвучало як наказ, завершив промову латвієць.

***

Із 500 територіальних громад Латвії у підсумку реформи залишилося лише 110.

Про це у межах візиту до Дрогобича повідомив один із парламентарів латвійського сейму. З його слів, Латвія уже відчула переваги об’єднання громад, на розвиток яких вдалося отримати кошти Євросоюзу. Крім того, зменшення кількості органів самоврядування посприяло фінансовій спроможності об’єднаних громад, які, мовив латвійський політик, нині здатні і без сторонньої допомоги заробляти на себе.

Щодо зовнішньоекономічного спрямування України, депутат сейму бачить великий позитив у виході нашої держави на зовнішню торговельну арену. Проте, завойовуючи свій сектор у Європі, Україна мусить бути готовою, застерігає парламентар Латвії, конкурувати з Польщею, яка нині є основним постачальником сільгосппродукції на євроринок.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

Фото Ярослава ГРИЦИКА 

***

І ТАКЕ БУВАЄ…

Латвійська делегація... застрягла у ліфті

Опісля офіційного прийому у Дрогобичі, латвійська делегація відвідала Східницю. У курортному селищі прибалтійців спіткала неприємність: вони застрягли в ліфті одного із п’ятизіркових готелів.

Про це 1 лютого на оперативній нараді розповів міський голова Тарас Кучма. Ситуацію тривожно ускладнювало і те, що один з високих гостей нещодавно переніс операцію на серці, і у задушливому ліфті, сказав Тарас Кучма, йому почало ставати зле. Визволяти латвійців з «ліфтового полону», в якому вони застрягли на півтори години, поспіла дрогобицька команда на чолі з Тарасом Кучмою. Двері перед натиском кількох чоловіків врешті-решт відчинилися.

Згодом, на святковій вечері, латвійські візитери, серед яких були парламентарі сейму, з гумором згадували курйоз у ліфті. Однак, прокоментував сьогодні Тарас Кучма, ситуація насправді була комічно-трагічною, бо не зовсім підлягає поясненню, як у п’ятизірковому готелі могла трапитися така оказія, що насправді могла обернутися міжнародним скандалом.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкомуСоздан 04 фев 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником