ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 12 лютого 2016 р.
Вісім автівок для поліції

11 лютого на головній площі міста урочисто освятили вісім нових автомобілів, які отримав Дрогобицький відділ поліції.

Швидко прибути за викликом та патрулювати вулиці Дрогобича, Стебника, Трускавця, Борислава, сіл і селищ району поліцейські зможуть за допомогою автомашин «Тойота-Пріус», «Рено-Докер» та «Рено-Дастер».

Із приємною подією екіпажі групи швидкого реагування привітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма, перший заступник голови РДА Володимир Шутко, голова районної ради Михайло Сікора, начальник Дрогобицького відділу поліції Мирон Карапата. Помовці побажали полісменам виконувати свої обов’язки з гідністю і честю, оберігати правопорядок так, щоби мешканці нашого краю почувалися захищеними.

Отець Тарас Гарасимчук освятив нові патрульні автівки, екіпажі яких одразу приступили до несення служби.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Звітував Максим Лісогор

9 лютого в сесійній залі райради голова Дрогобицької райдержадміністрації Максим Лісогор прозвітував перед громадськістю району про роботу райдержадміністрації за 2015 рік та плани на 2016 рік.

Звіт відбувся за участі голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки, голови районної ради Михайла Сікори, депутатів Львівської обласної ради Михайла Задорожного, Ольги Грицик, Василя Масного, голови райради Михайла Сікори, міських голів Дрогобича Тараса Кучми, Стебника Петра Старосольського, керівників районних органів виконавчої влади, депутатів місцевих рад, представників установ, підприємств, організацій, громадськості.

Звітуючи, голова РДА Максим Лісогор підбив підсумки роботи за 2015 рік, торкнувся основних показників виконання бюджету і розвитку сільського господарства, залучення інвестицій, проаналізував стан житлово-комунального та дорожнього господарства, ознайомив із реалізацією мікропроектів та діяльністю служби соціального захисту населення, особливо в питаннях допомоги воїнам АТО та їхнім сім’ям, розповів про роботу закладів медицини, освіти та культури, перспективи туристичної галузі, впровадженням енергозберігаючих технологій у бюджетній сфері.

Зокрема, Максим Лісогор зазначив, що сільськогосподарське виробництво в Дрогобицькому районі займає 54% питомої ваги загального обсягу валового виробництва в районі. У 2015 році відбулося зростання поголів’я свиней – 131,3% до минулого року, овець (111,4%), птиці (104,5%). Позитивною є динаміка виробництва основних видів продукції сільськогосподарськими підприємствами: м’ясо – 5 002,4 т (двічі більше до минулого року), молоко – 1874,3 т (101,5%), яйця – 25,8 млн штук (115,0%) та зернових – 27,5 тис т (125%).

Залучено інвестиції в розвиток садівництва (ФГ «Агрокомплекс» у с.Рихтичі, ТзОВ «Ролів-Агро» у с.Ролів, ФГ «Ромалін» у с.Рихтичі), вівчарства (ФГ «Меринос-Захід»), свинарства (ТзОВ «Барком»).

Пріоритетними напрямами діяльності на 2016 рік, за словами М.Лісогора, у районі бачать: залучення до обробітку 1 350 га незадіяних земель, фінансову підтримка аграрної галузі через реалізацію цільових програм з усіх джерел фінансування, в т.ч. районного бюджету, сприяння започаткуванню власного малого аграрного бізнесу на селі, створення малих сімейних ферм на базі особистих селянських господарств, що утримують чотири і більше корів.

Торік відремонтовано дороги загального користування Дрогобич – Довголука (ділянка Стебник-Доброгостів-Уличне) на суму 12 млн грн., Нижанковичі – Стрий (ділянки біля сіл Верхні Гаї, Нижні Гаї, Брониця), Вороблевичі – Рихтичі, Новошичі – Ріпчиці (ділянка Ріпчицької сільради), Пісочне – Східниця (ділянка смт. Меденичі).

У районі відкрито три навчально-виховних комплекси на п’ять груп: в Підбужі, Унятичах, Нижніх Гаях. Відкрито додаткові дошкільні групи при діючому ДНЗ в с. Вороблевичі. Переведено групи з короткотривалим перебуванням дітей на повний режим дня у Лішнянському та Літинському НВК. Дошкільним вихованням в районі охоплено 15,3% дітей.

Питання, що задавали присутні М.Лісогору та О.Синютці, стосувалися підтримки учасників АТО та родин загиблих воїнів, проблеми вирубки лісів, ремонту комунальних доріг, фінансування ветеринарних лікарень, сміттєзвалища в селі Брониця, очисних споруд у Трускавці та інші.

Як зауважив під час обговорення депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, раніше, як правило, між районною радою і адміністрацією бракувало порозуміння, нерідко доходило до протистояння. З призначенням головою РДА Максима Лісогора протистояння припинилося і почалася конструктивна співпраця, яка приносить добрі плоди. Також Максим Лісогор виступив у ролі координатора між керівництвом міст, сіл і селищ Дрогобиччини задля спільного вирішення проблем регіону. Припинився тиск на малий і середній бізнес району, помірковано проводиться підготовка до об’єднання територіальних громад.

Михайло Задорожний також повідомив, що зареєстрував і погодив в облраді проект рішення про оголошення 2016 року на Львівщині Роком Івана Франка з нагоди 160-річчя від дня його народження. Готуються заходи з нагоди ювілею, під які планується виділення коштів.

Позитивна оцінка діяльності М.Лісогора домінувала і в виступах голови райради М.Сікори, міського голови Дрогобича Т.Кучми, секретаря асоціації сільських і селищних рад Дрогобиччини В.Ханаса, інших промовців. Така позитивна одностайність дещо здивувала голову ЛОДА О.Синютки, який жартома зауважив, що у нього склалося враження, що він не на звіті голови РДА, а на якійсь партійній конференції.

Підбиваючи підсумки зустрічі, Олег Синютка висловив задоволення конструктивною співпраці РДА та райради задля розвитку Дрогобиччини.

Відповідаючи на запитання щодо перспектив ремонту доріг району, голова ЛОДА порадив детальніше запитати про це у депутата обласної ради, члена відповідної профільної комісії Михайла Задорожного, який своєю наполегливістю буквально «вигризає» кошти з обласного бюджету. Олег Синютка навіть пожартував, що для ремонту дороги Дрогобич – Комарно через Волощу треба, щоби М.Задорожний змінив виборчий округ, тоді, мовляв, проблемний автошлях відремонтують так як дорогу через Доброгостів і Уличне. Втім, керівник області пообіцяв цьогоріч нарешті розпочати ремонт цього автошляху.

Також керівник області наголосив на можливості подання заявок щодо участі місцевих громад в конкурсі мікропроектів в галузі енергозбереження та освітлення; формування заявок на фінансову підтримку народних домів та бібліотек.

Кор. «ГЗ»

 

Грип відступає

Минулого тижня інформаційний простір облетіла звістка про смерть чоловіка від грипу у Стебницькій лікарні. На оперативній нараді у ратуші начальник відділу охорони здоров’я виконкому Дрогобицької міської ради Андрій Шевкенич запевнив, що це повідомлення напівправдиве.

Чоловік у цьому закладі справді помер, та не від грипу. Причиною смерті стала тромбоемболія легеневої артерії. А.Шевкенич попросив журналістів не роздмухувати сенсацій.

На продовження теми грипу слово взяв міський голова Тарас Кучма, який сповістив, що, на щастя, грип у Дрогобичі уже відступив. І цей позитивний факт підтверджує свіжа статистика рівня захворюваності у місті.

 

Медицину – зберегти!

Міський голова Тарас Кучма переконаний, що намір скоротити ліжковий фонд медичних закладів міста є великою помилкою.

Заяві міського очільника передувала поїздка до Львова, де він також доводив потребу збереження ліжкового фонду лікарень Дрогобича у наявному форматі.

Начальник відділу охорони здоров’я Андрій Шевкенич відзначив, що за багатьма параметрами Дрогобич має найкращі показники на Львівщині. У місті готові належно прийняти обласну комісію й аргументовано переконати її у потребі зберегти без змін ліжковий фонд медзакладів.

Нагадаємо, наприкінці минулого року заговорили про можливе скорочення 350-360 лікарняних ліжок з 945 наявних у Дрогобичі. Тарас Кучма заявив, що на тлі децентралізації слід зберегти нинішню модель медичної галузі міста. Адже Дрогобич претендує на те, щоб стати центром новоутвореної Дрогобицької громади.

 

Аптеки перевірять

В аптеках, які торгують ліками у медичних закладах Дрогобича, проведуть цінову ревізію.

Її результат, каже міський голова Тарас Кучма, нікого не здивував і вказує на те, що вартість на медикаменти у цих аптечних кіосках завищена. Попри врегулювання цін, додав Т.Кучма, вивчатимуть можливість укладення договорів оренди аптек не з адміністраціями лікувальних закладів, а безпосередньо з виконкомом міської ради.

 

Тиждень на виправлення

Зауваження до роботи поліції на нараді у ратуші висловив міський голова Тарас Кучма.

«У мене склалося враження, що поліція не хоче наводити лад у Дрогобичі. Нема реагування на несанкціоновану торгівлю, незаконний продаж алкоголю, порушення правил дорожнього руху», - перелічив прогалини у роботі стражів правопорядку Тарас Кучма.

Він оголосив про тижневий термін, упродовж якого дає можливість правоохоронній структурі попрацювати на результат. В іншому випадку, зазначив Тарас Кучма, він звертатиметься зі скаргою до вищого керівництва поліції.

 

У пам’ять про героїв Небесної сотні…

У Дрогобичі підготовлена насичена програма, приурочена до відзначення другої річниці кривавої розправи над Майданом у Києві.

Згадувати новітніх українських героїв у місті розпочнуть ще 17 лютого. Цього дня молодіжні організації Дрогобича побувають у музеї Небесної сотні, що в Івано-Франківську.

Днем пізніше, 18 лютого, комісія у справах молоді Самбірсько-Дрогобицької єпархії у Молодіжному єпархіальному центрі о 14:00 організовує вечір-реквієм.

О 16:00 пам’ятна аура запанує у мармуровій залі ратуші. Композиції барда Лілії Кобільник, зафільмовані миті лютого 2014 року, а також спогади тих дрогобичан, які живими вибралися з пекельного котловану у Києві, освіжать у пам’яті події дворічної давності.

О 16.30 дрогобичан запрошують велелюдно зібратися біля знаку героям Небесної Сотні, що на фасаді Катедрального храму Пресвятої Трійці, де відбудеться панахида та покладення лампадок.

З ініціативи Автомайдану 18 лютого вулицями Дрогобича пройде автопробіг.

Відтак, 19 лютого, три окремі делегації на чолі зі священнослужителями відвідають могили трьох героїв: Олега Ушневича, Йосипа Шилінга та Богдана Вайди, яких Дрогобиччина оплакувала у лютому сумнозвісного 2014 року.

Завершаться пам’ятні дні у Дрогобичі 20 лютого. О 9.00 автомобілістів закликають підтримати акцію «Стоп, Дрогобич!» – у місті на мить завмре транспортний рух. В унісон на спомин про перші жертви на Майдані сповіщатимуть церковні дзвони.

О 12.00 на вул. П.Орлика вийдуть представники молодіжного самоврядування та ГО «Молодіжний прорив» з портретами убитих на Майдані. Головним заходом у Дрогобичі стане віче, заплановане 20 лютого на 16.00.

18, 19 та 20 лютого скорботний настрій на площі Дрогобича передаватимуть звуки пісні «Плине кача». У центральній частині міста ця трагічна мелодія звучатиме щогодини.

 

У день Святого Валентина…

Нещодавно створений туристично-інформаційний центр спільно з театром «Альтер» до Дня Св. Валентина запрошує у дворик ратуші на перфоманс «БЕЗ НАЗВИ».

Захід відбудеться 14 лютого о 19.00, за участю акторів Олександра Максимова та Єви Райської. Музичний супровід – Богдана Сегіна. Після завершення дійства романтичне натхнення глядачі зможуть поповнити ще й краєвидами вечірнього Дрогобича, які оглянуть із вежі ратуші. Анонсуючи вільний вхід, дрогобичан та гостей міста ласкаво запрошує туристично-інформаційний центр.

 

Дерева вирубують планово

Вирубка дерев у парку на вул. Лесі Українки є плановою. Про це у прямому ефірі «Твого радіо» заявив міський голова Тарас Кучма.

Ці дерева, за поясненням міського очільника, становлять небезпеку, є хворі і вже віджили свій вік. Навесні на їхньому місці будуть посаджені молоді деревця. З огляду на це, Тарас Кучма закликав містян не турбуватися з приводу цієї вирубки у парку, що зараз триває.

 

Пожежа забрала три життя

11 лютого о 06.06 у Дрогобицьку пожежну рятувальну частину №5 надійшло повідомлення про пожежу у п’ятиповерховому житловому будинку у Стебнику на вул. М.Грушевського,12 у квартирі №49

Про це повідомив начальник відділу надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконкому Дрогобицької міської ради Микола Летнянчин. Вогнеборці, які виїхали на місце події, ліквідували пожежу о 6.44. За словами Миколи Летнянчина, на місті події, яка класифікується як надзвичайна, виявили тіла трьох загиблих: двох чоловіків віком 56 і 53 роки та 45-річної жінки. Причина пожежі встановлюється.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Увага, конкурс!

Міжнародний фонд Івана Франка оголошує про початок конкурсу на кращий ескіз знаку лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка.

До участі запрошуються усі бажаючі, чиї роботи надійдуть на електронну адресу Фонду (frankofund@ukr.net) з поміткою «ескіз» від 15 лютого до 15 березня ц.р. включно.

Як проінформував директор Фонду Ігор Курус, для учасників конкурсу встановлюється 3 премії. Призовий фонд становить 10 тисяч гривень – це І премія; ІІ премія – 5 тис грн.; ІІІ премія – 3 тис грн.

«Нагрудний знак та фігурна колодки мають відображати українську традицію фалеристики, а окремі елементи (орнамент, кеглі, фон) – приналежність до наукової творчості Івана Франка, часу та місця його життєдіяльності», - зауважив Ігор Курус.

Своєю чергою, голова Правління Фонду, внук І.Франка Роланд Франко висловив сподівання, що Премія посяде гідне місце у міжнародній спільноті, а знак Лауреата Премії будуть носити провідні науковці світу у галузі суспільно-гуманітарних наук та україністики.

Детальна інформація про конкурс, а також вимоги до ескізу знаку містяться на сайті Міжнародного фонду Івана Франка за посиланням www.frankoprize.com.ua.

 

Бути ближче до Європи

Сьогодні роль англійської мови як мови міжнародного спілкування є надзвичайно вагомою. З метою сприяння її вивченню для розширення доступу громадян до світових економічних, соціальних, освітніх і культурних можливостей, які відкриває знання та використання англійської мови, забезпечення інтеграції України до європейського політичного, економічного і науково-освітнього простору, Президент України оголосив 2016 рік Роком англійської мови.

Керуючись цим Указом, у Дрогобицькому коледжі нафти і газу планується проведення низки заходів, спрямованих на активізацію вивчення студентами англійської мови з метою створення для них можливостей її використання у професійній сфері – це запровадження практики демонстрування художніх та професійно спрямованих фільмів англійською мовою із субтитруванням державною мовою; проведення фахових конкурсів, олімпіад, занять-диспутів, занять-конференцій з англійської мови, створення студентського портфоліо, здійснення диференціації студентів за рівнем їхньої підготовки та створення гуртків з удосконалення англійської мови у межах навчального закладу.

Після канікул, третього лютого, у коледжі проведли захід присвячений святкуванню Різдва у Великій Британії та Німеччині. Усі присутні студенти, викладачі, дирекція коледжу та гості мали змогу почути, побачити усе тільки цікаве та захопливе про святкування Різдва в цих країнах, отримати велике задоволення від прослуховування різдвяних пісень, колядок, які були виконані мовами, що вивчаються у коледжі. Захід сприяв удосконаленню мовних умінь і навичок, збагаченню словникового запасу з іноземних мов, вихованню пізнавального інтересу та естетичних смаків.

Вл.інф.

 

Квартирні злодії не дрімають

Керівництво Дрогобицького міського відділу поліції звертається до громадян з проханням не забувати про безпеку.

Квартирні крадіжки крадії вчиняють саме тоді, коли господарі залишають помешкання на тривалий час без нагляду. Залишені цінності, валюта, техніка легко потрапляють до рук зловмисників. Обладнайте вхідні двері надійними замками, щоби їх важко було зламати, встановіть сигналізацію. Крадії потрапляють до квартир через вхідні та балконні двері, вікна, кватирки.

Найбільш надійно захистити домівку сигналізацією – підведенням до пульту централізованої охорони. Для її встановлення пропонуємо звертатися до Дрогобицького районного відділу поліції охорони за адресою: м.Дрогобич, вул.Т.Шевченка,16, тел. 3-76-17 та обладнати квартири, будинки засобами охоронної та пожежної сигналізації з передачею сигналу «Тривога» на пульт централізованого спостереження з виїздом нарядів поліції. Це сприяє попередженню та недопущенню скоєння злочинів. Від 15 лютого 2016 року Департаментом поліції охорони проводиться всеукраїнська акція «Квартира під охорону». Під час проведення акції діє 50% знижка на монтаж охоронної сигналізації.

За найменшої підозри щодо сторонніх осіб, які без діла тиняються біля будинків чи квартир, повідомляйте поліцейських або телефонуйте до чергової частини за телефонами: (03244) 2-37-02; 2-24-12, (067) 673-50-54.

Намагайтеся запам’ятовувати прикмети підозрілих осіб. Не будьте байдужими, якщо бачите, що крадії проникають до сусідньої квартири чи будинку. Відразу повідомляйте про такі факти правоохоронців.

Наталія ПОСТОЙКО, Дрогобицький ВП 

 

Реєстрація на ЗНО у питаннях і відповідях

1. Який термін реєстрації? Від 1 лютого до 4 березня 2016 р.

2. Куди можна звернутися, щоб здійснити процедуру реєстрації? Випускники загальноосвітніх навчальних закладів реєструються у своїх навчальних закладах. Випускники минулих років можуть звернутися за консультацією до пунктів реєстрації:

- Львівський національний університет ім. І.Франка, вул. Університетська,1, ауд. 217, м.Львів, 79007. Тел. (032) 239-45-70, понеділок-п’ятниця, 10.00-17.00.

- НУ «Львівська політехніка», вул. Карпінського,2/4, ауд. 213, м.Львів (І навчальний корпус), 79000. Тел. (032) 258-25-87, понеділок-п’ятниця, 10.00-17.00, обід 13.00-14.00.

- Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.Гжицького, вул. Пекарська,50, м.Львів, 79010, Тел. (032) 239-26-13, понеділок-п’ятниця, 9.00-17.00.

3. На що потрібно звернути увагу при реєстрації? Ознайомитись із Правилами прийому до обраних ВНЗ у 2016 р. Визначитися із переліком предметів ЗНО на обрану спеціальність. Випускники ЗНЗ повинні обрати предмети для зарахування ДПА (математика або історія України).

4. Де можна отримати бланк заяви і як його заповнити? Самостійно або з допомогою осіб, відповідальних за здійснення реєстрації, сформувати заяву реєстраційну картку можна зі спеціальної програми на сайті УЦОЯО чи ЛРЦОЯО, роздрукувати її та контрольно-інформаційний лист. Заповнити відповідні поля у реєстраційній картці, написати текст заяви (зразок якої є в контрольно-інформаційному листку), вклеїти 2 ідентичні фотокартки розміром 3Х4 см у відведених місцях.

5. Які документи потрібно вкласти у пакет разом із реєстраційною карткою?

1) копії документів, що посвідчують особу: паспорт (або свідоцтво про народження) для осіб, яким станом на 01.09.2015 не виповнилося 16 років), завірити ці копії особистим підписом.

2) копію атестата (для випускників попередніх років);

3) додаткові документи за потреби: для створення особливих умов (оригінал висновку закладу охорони здоров’я); при зміні прізвища (копію документа про зміну прізвища); у випадку запиту щодо участі у додатковій сесії (заява, а також підтвердження про навчання чи перебування за кордоном під час проведення основної сесії); переклад документів ( у разі надання документів іноземною мовою).

6. На яку адресу надсилати пакет реєстраційних документів? Готовий пакет документів слід надіслати на адресу Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти (вул. Т.Шевченка,116 корп. 2, м.Львів, 79039) рекомендованим листом до 04.03.2016 (за відтиском поштового штемпеля).

7. У який спосіб передавати документи до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти? Випускники ЗНЗ передають комплект документів особі, відповідальній за реєстрацію у навчальному закладі, яка формує один пакет від закладу і надсилає поштою у ЛРЦОЯО. Випускники минулих років, учні ПТНЗ, коледжів самостійно надсилають сформовані комплекти на адресу ЛРЦОЯО.

8. Чи потрібно очікувати відповіді від Львівського регіонального центру? Завершенням успішної реєстрації є надісланий абітурієнту Сертифікат ЗНО-2016.

Якщо упродовж двох тижнів з часу надсилання пакету з документами Ви не отримали відповіді, звертайтеся до Львівського регіонального центру.

Контакти: www.lvtest.org.ua – сайт Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти  (032) 242-26-60 – телефон гарячої лінії ЛРЦОЯО. Бажаємо успіху!

 

Дрогобич спортивний

12 лютого у спортзалі Дрогобицької ДЮСШ стартує чемпіонат Львівщини зі стрибків на акробатичній доріжці. У змаганнях братимуть участь понад 30 спортсменів – вихованців відділень спортивної акробатики ДЮСШ нашої області. Відкриття чемпіонату 12 лютого о.12.00.

13-14 лютого у приміщенні кафе «Витанія» (вул. В.Чорновола,4) відділ фізичної культури та спорту міської ради спільно з ШШК «Софія» проведуть відкритий дитячий командний турнір з шахів «Залісся-2016» серед учнів 1-4 класів. Початок змагань об 11.00.

13-14 лютого у спортзалі ДЮСШ (вул. Ак.Сахарова,2а відбудеться XIV міжнародний турнір з футзалу «Кубок Юрія Дрогобича» серед дітей 2002 р.н. і молодших. Організатори чекають на 12 команд, у т.ч. з м.Лєгніца (Польща).

14 лютого відділ фізкультури та спорту спільно з ГО АСК «Віраж» проводять у спортзалі санаторію «Карпати» (м.Трускавець, вул.Карпатська,2,) зимовий «Кубок Ю.Засімова-2016» з авіамодельного спорту. У змаганнях візьмуть участь команди з Дрогобича, Стрия, Львова, Перемишлян, Моршина, Жовкви, Червонограда. Початок об 11.00.

Відділ фізичної культури та спорту міськради

 

P.S.

Якби ми вчились так як треба

Сучасні комп’ютерні генії творять дива у світовому павутинні комунікацій. Вони зламують засекречені коди банків, військових розвідок і т.д. А середній статистичний користувач інтернетом з ранку до вечора сидить перед екраном комп’ютера у пошуку різної інформації. Він вбирає у себе як негатив, так і позитив. Та буквально за тиждень старі новини з пам’яті стираються, а постають нові, і так триває безперервний інформаційний потік з дня в день.

Нині без комп’ютерної мережі світова цивілізація виглядала б непривабливо, бо загальмувалися б всі процеси у всіх сферах суспільного буття. Втім комп’ютерний вірус завдає непоправної шкоди, особливо школярам. Вони не вчать віршів, не читають важливих історичних і пізнавальних творів українських класиків минулого і сучасного.

- І це сумно, - зауважив один з викладачів Дрогобицького педуніверситету пан П. (просив не називати свого прізвища). Нещодавно під час лекції на одному із факультетів професор запропонував винагороду у 100 гривень тому, хто продекламує вірш сучасних поетів. На жаль, цього ніхто так і не зробив…

В.Т.

 

Про термін подання декларації з податку на прибуток за 2015 рік

Законом України від 24 грудня 2015 р. №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу, у тому числі вилучено норму щодо подання декларації з податку на прибуток за базовий звітний рік до 1 червня наступного за звітним року.

Поряд з цим п.137.4 ст.137 ПКУ у редакції, що діє з 1.01.2016, встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 ПКУ, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Згідно з п. 49.18 ст. 49 ПКУ, податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2 п. 49.18. ст. 49 ПКУ);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 п. 49.18. ст. 49 ПКУ – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

Податкова декларація за 2015р. подається платниками, що використовують базовий звітний період квартал – до 9 лютого, а за базовий звітний період рік – до 29 лютого 2016р.

Сектор комунікацій Дрогобицької ОДПІ

 

Віднайдено Буквар Богдана Лепкого

Виданий він Українським видавництвом у Кракові 1941 року, гарно ілюстрований і складається з 2-х частин: «Буквар» і «Перша читанка» для народних шкіл. Автор не вказаний, лише названі художники О.Курилас і А.Монастирський.

Автору цих рядків судилося вчитися заим букварем ще «за німців» у 1943/1944 навчальному році. З нього я вперше дізнався про Тараса Шевченка і Маркіяна Шашкевича. До речі, ці два імена в Букварі стоять поруч, і це не випадково. Адже Тарас Шевченко був будителем духу українського народу на Східній Україні, а Маркіян Шашкевич – на Західній.

Про те, що автором цього Букваря є Богдан Лепкий, я почув уперше в 2002 році, завдяки просвітянській мандрівці, організованій 10 серпня 2002 року Дрогобицьким товариством «Просвіта» і присвяченій 110-й річниці від дня народження Блаженнішого Патріарха Йосифа Сліпого. Дорогою до музею Патріарха в село Заздрість Тернопільської області ми відвідали музей Богдана Лепкого в Бережанах. Переглядаючи експонати музею, я побачив серед них вищезгаданий Буквар. На моє запитання, чим пов’язаний цей Буквар з Богданом Лепким, завідувачка музею пані Надія Дирда не змогла конкретно відповісти, лише сказала, що його подарував племінник Б.Лепкого доктор Роман Смик із Чикаго.

Щоб встановити істину, автор цих рядків розпочав тривалі пошуки авторства Букваря, які згодом увінчалися успіхом. Допомогла публікація в обласній газеті, де повідомлялося, що в сім’ї Ломницьких у Львові поруч із книжками Гната Хоткевича, Богдана Лепкого і інших, також зберігається і «Перша читанка» для народних шкіл, упорядкована Б.Лепким. (стаття І.Гущака «Зоря Богдана Лепкого» в газеті «Вільна Україна» за 30 жовтня 1988 р.).

І ще один аргумент на користь авторства Б.Лепкого. Вміщений у Букварі вірш «Люблю тата й маму» опублікований у книжці «Богдан Лепкий, поезії» (стор. 448, Бережани, 2005 рік).

У час видання цього Букваря Б.Лепкий перебував у Кракові і був важко хворий (там же і помер 21 липня 1941 року). Це свідчить про те, що письменник до останніх днів життя дбав про розвій української молоді і виховання дітей в релігійному та патріотичному дусі. Це видно із одного вірша, вміщеного в Букварі під заголовком «Все з Богом»:

З Богом працю зачинаймо

І вперед все поступаймо.

А кому Бог допоможе,

Той всі труди переможе.

Вчімся з Богом все ділати

І в науці підростати.

Пам’ятаймо, що без Бога

Не дійдемо й до порога.

Б.Лепкий хоч і народився на Тернопільщині (9 листопада 1872 р. в с.Крегулець), його родовід походить із села Літиня на Дрогобиччині. Згідно з дослідженням відомого письменника і директора музею І.Франка у Львові Романа Горака, прадід Б.Лепкого Микола і прабаба Анна народилася саме в цьому селі, що підтверджується метричними книжками.

І мабуть, не випадково ім’я Б.Лепкого тісно пов’язане із Дрогобиччиною. Його сестра Ольга була дружиною пароха Івана Ліщинського, який проживав у селі Унятичі та в місті Борислав. Саме сюди в довоєнний період часто навідувалися брати Лепкі – Богдан та Левко.

Велика заслуга Б.Лепкого у дослідженні і популяризації творчості Тараса Шевченка. Перебуваючи на еміграції, 1919 року в м.Лейпціг він здійснює «Повне видання творів Тараса Шевченка» в 5-ти томах. Поезії цього видання подано в 4-х варіантах дослідників: Івана Франка, Павла Зайцева, Юліана Романчука і Василя Доманицького. Тепер цей 5-томник має велику історичну цінність і став бібліографічною рідкістю.

Сьогодні Буквар Богдана Лепкого зберігається в нашій родині як сімейна реліквія. Копія цього Букваря може зайняти почесне місце серед експонатів музею Б.Лепкого, відкритого 18 лютого 2010 року при Дрогобицькій гімназії, а також серед експонатів Музею шкільництва, що у селі Лішня Дрогобицького району.

У тяжкий час нашої історії, коли Україна в кривавій борні відстоювала свою незалежність на рідній землі та за її межами в еміграції, Богдан Лепкий підтримував волелюбний дух українського народу, викривав загарбницьку політику більшовицького уряду. Він мріяв бачити Україну незалежною, міцною і квітучою державою, подібною до святині, про що писав у своїх творах:

Бо ще в нас жито – як Дунай,

Дівчата – як богині,

Буде колись наш рідний край

Подібний до святині.

(вірш «В жнива»)

Зеновій МЕДВІДЬ, член ради Дрогобицького товариства «Просвіта»

На світлині: так виглядає обкладинка і титульна сторінка Букваря Б.Лепкого

 

ПАМ’ЯТАЄМО…

Промінь світла

Минув рік, як відійшов у засвіти Мирослав Прохорович КЛИМУК.

Несподівано згасла яскрава свічка, залишивши після себе неповторні відблиски, які мимоволі спонукають усіх нас, хто знав Мирослава, замислитися над сенсом життя.

Попри житейські проблеми, які нас сьогодні переслідують, Мирослав за будь-яких обставин умів, що називається, знаходити промінчик світла в темному царстві. Завжди усміхнений, доброзичливий, дотепний, відкритий усім «вітрам».

Дорогий друже, Ти навіть не уявляєш, який неповторний слід залишив у нашому житті. На жаль, ми збагнули це тільки тоді, коли Тебе не стало.

Любимо, шануємо, пам’ятаємо.

Колеги, друзі, редакція н/ч «Галицька Зоря»

 

Він не помер, він лише не живе серед нас

Рік тому, 9 лютого, відійшов у Царство небесне Роман Ількович Модрицький.

Які звісточки передає звідтам знає лише його дружина Марія, позаяк у снах він зажди приходить з порадами – як до неї так і до дітей. Його бракує в хаті, бо попри свою щиру і добру вдачу в останні місяці життя любив воркотіти, тим самим підкреслюючи свою значимість.

Ми поважали Романа Ілліча, при нагоді завжди згадуємо житейські епізоди із його безпосередністю і безкорисливістю, і пошановуємо у молитвах його пам’ять.

Колеги, друзі

 Создан 12 фев 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником