ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

ІСТОРІЯ ГІМНАЗІЇ. У першій школі урочисто презентували літопис Дрогобицької української гімназії
19 лютого у Дрогобицькій ЗОШ №1 імені Івана Франка було особливо урочисто: учні менше галасували на перервах, а в повітрі витала дуже знайома атмосфера перегуку поколінь. Під рідним куполом зібралися ті, для кого школа – не просто навчальний заклад, а місце, куди, незалежно від віку, повертаєшся серцем. Адже в актовій залі школи відбулася непересічна подія, що зібрала разом чотири покоління, – презентація книги «Дрогобицька українська гімназія імені Івана Франка 1918-1944 рр.».

Співорганізаторами заходу виступили Гімназійне братство, міськрайонна організація Союзу українок та ЗОШ №1. Імпреза складалася із трьох частин: виступів гімназистів, їхніх нащадків та сучасних захисників України.

Та спершу про саму книгу. Видання, яке містить 416 сторінок, упорядкували: Лідія Дутко-Слонська, Лідія Ковалів-Гаврищак, Надія Петричка-Гарбузюк, Ірина Невмержицька. До редакційної колегії також увійшли: Марія Вальо, Йосиф Захарія, Богдан Жеплинський, Ярослав Татомир, Елеонора Фрайт-Барчинська. Технічний редактор – Василь Герман.

Як зазначають автори книги, ідея її підготовки зародилася ще у 1991 році, коли з ініціативи Гімназійного братства й «Рідної школи» відбувся Всесвітній з’їзд колишніх гімназистів на базі Дрогобицької загальноосвітньої школи №1. Відтоді тривав збір матеріалів.

Видання містить відомості про гімназію за її 25-літнє існування і складається з 9 розділів: «До історії Української гімназії в Дрогобичі», «Заснування та діяльність Української гімназії ім. Івана Франка», «Роль духовенства у вихованні гімназійної молоді», «Директори і педагоги закладу», «Гімназисти та відомості про них за роками навчання», «Спогади», «Гордість нашої гімназії», «Визначні дати і події в історії гімназії», «Світлини, архівні документи, документи, довідкові матеріали».

Основою для книги стали спогади гімназистів, газетні і книжкові публікації, старі фотографії, архівні документи. Вона вийшла в дрогобицькому видавництві «Посвіт». Шкода лише, що наклад цієї дуже цікавої праці про славний осередок освіти і духовного життя міста та краю є невеликими – 300 примірників. Тож насамперед книга потрапила до бібліотек міста і району, членів Гімназійного братства в Україні та діаспорі. Можливо, знайдуться меценати, готові профінансувати додатковий тираж цього видання?

Урочисто відкрив презентацію Гімн Першої школи «Школо рідна Франкова моя» (слова заступника директора з навчально-виховної роботи О.Я.Калічак). Учасників зібрання поблагословив отець Ростислав Мелех. Привітання гостям дійства з нагоди неординарної події в історії нашого краю виголосили міський голова Дрогобича Тарас Кучма, його заступник з гуманітарних та соціальних питань Олег Дукас, начальник відділу освіти виконавчих органів міськради Петро Сушко, голова міськрайонної організації Союзу українок Леся Процик. Промовці наголошували на важливій історичній ролі української гімназії у формуванні патріотичної інтелігенції на Дрогобиччині, відзначали, що перша школа, котра нині діє у цьому приміщенні, є гідним продовжувачем славних традицій у вихованні підростаючого покоління.

Про нинішнє життя школи розповіла директор ЗОШ №1 Ольга Лужецька.

Головний редактор видавництва «Посвіт» Лариса Лесишин поділилася спогадами про процес творення книги.

Керівник Гімназійного братства Лідія Дутко-Слонська, через серце якої пройшло чи не кожне слово цього видання, щиро подякувала усім, хто долучився до того, що книга таки вийшла у світ. Вона також поринула у спогади, розповівши не лише роботу над книгою, а й про цікаві епізоди із життя гімназистів, згадала славні імена випускників.

А це справді відомі особистості, серед яких – генерал-хорунжий УПА Дмитро Грицай, члени обласного Проводу ОУН Левко Хрущак, Володимир Кобільник, провідний член ОУН Ярослав Бендаль, члени Проводу ОУН Зиновія Левицька, Михайло Смола, Зенон Коссак, Юрій Костишин, Степан Ніклевич, Володимир Яхно, науковці, викладачі Марія Вальо, Іван Веселовський, Микола Дмитрах, Зенон Дуцяк, Лідія Дутко-Слонська, Йосиф Захарія, Катерина Захарія-Западнюк, Володимир Фрайт, Євген Яремко, лікар Мирослав Романяк, народний художник Михайло Білас, поетеса Атена Пашко-Чорновіл та інші.

Думками та спогадами про гімназію ділилися вчитель української мови, один із упорядників видання Надія Петричка-Гарбузюк, член Нафтогазової академії України, учень гімназії Ярослав Кривко, його колеги-гімназисти Мирослав Низовий, Богдан Жеплинський. На урочистості не зміг приїхати зі Львова колишній гімназист Йосиф Захарія, але він промовляв до присутніх у відеозверненні.

Між виступами гостей учні учнів зачитували уривки з книги, які ілюструвалися слайдами. Незримо присутніми у залі були сотні гімназистів, які відійшли у засвіти, а їхні свідчення лунали з уст молоді.

Представники наступних поколінь – Олександра Німилович, Лілія Андрух, Олена Куртяк, Юрій Куновський – згадували своїх батьків, дідусів та бабусь і їхню незмірно глибоку пошану до гімназії та учителів, яку вони передали дітям та онукам.

Презентація книги проходила у дні, коли ми відзначали другу річницю кривавих продій на Майдані, то ж не можна було не згадати майданівців та воїнів АТО – випускників нашої школи. Це Ірина Іванюш, Тарас Андрусик, Назарій Конон, Вероніка Пономаренко, Юрій Томашук, Андрій Манько.

Зі словами вдячності до присутніх звернулися учасники АТО – депутат обласної ради Василь Масний та голова Всеукраїнської асоціації АТОвців Микола Кобільник.

Мистецькі номери виконали учні школи Мар’яна Коцеміра, Василина Ковальчук, Роман Шепіда, тріо «Берегиня» у складі вчителів М.І.Костецької, І.В.Петуляк та Г.В.Ніколаюк. Натхненно звучали пісні воїна-барда Максима Перев’язка в авторському виконанні. Технічну підтримку заходу здійснювали Анатолій Цимбал та Орест Знак. А ідейним натхненником свята і ведучою була вчитель української мови та літератури, директор музею навчального закладу «Рідна школа» Світлана Фаринович.

Завершувалось дійство, коли за вікном сутеніло. Втомлені, але щасливі його учасники залишали стіни alma mater, що навічно освячена молитвою блаженних священномучеників Северина, Якима і Віталія. Нині ж школа продовжує славні традиції української гімназії, засвідчуючи незмінне гасло: Бог і Україна понад усе!

Ярослав ГРИЦИК, Світлана ФАРИНОВИЧ

Фото Я.ГРИЦИКАСоздан 23 фев 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником