ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 25 березня 2016 р.
Американці у ратуші

22 березня у світлиці Дрогобицької міської ради відбувся офіційний прийом делегації з американського міста Маскетін на чолі з Волтером Конлоном.

Як наголосив на початку зустрічі міський голова Тарас Кучма, влада Дрогобича зацікавлена у налагодженні співпраці та спрямуванні її у новому ракурсі. Волтер Конлон представив учасників делегації – двох бізнесменів, які у Маскетіні мають власну справу. З уст керівника делегації прозвучало, що візит на Дрогобиччину бізнесмени запланували з ознайомлювальною метою. Після повернення на батьківщину вони визначатимуться з конкретними проектами, які готові започатковувати у Дрогобичі. Охарактеризувавши специфіку Дрогобича, Тарас Кучма ствердив, що місто відкрите до втілення інвестиційних проектів.

Дипломатичним компліментом на адресу гостей стала висловлена думка міського очільника про те, що американська нація складається з людей, які не бояться ризиків, тому  їм і усміхаєтьсяфортуна. Щодо ризиків, зазначив Тарас Кучма, то більшою мірою вони надумані. Тож керманич міста закликав інвесторів впевнено входити у місто і пропонувати свої проекти.

Зі свого боку, представники американського бізнесу відзначили професіоналізм і особливі розумові здібності галичан і висловили бажання побувати на кількох підприємствах, побачити вільні виробничі площі, щоб сформувати цілісне бачення перспектив співпраці.

Прес-служба міської ради

 

І смуток в радість обернувся

Не минуло і двох тижнів, як пошкоджений зловмисниками пам’ятник Папі Івану Павлу ІІ, що біля костелу св. .Варфоломея, відреставровано.

- Скульптурну фігуру Пантифіка відновлено до первісного стану, - ділиться радістю заступник голови Дрогобицької РДА В.Шутко.

- Адміністрація, продовжує п.Володимир, спільно з головою Дрогобицького відділення товариства польської культури Львівщини Адамом Авжецьким, директором підприємства «Пек-пол» Яном Пелехачем поставили собі за мету якнайшвидше згладити в громади міста прикрий осад, заподіяний вандалами.

Спочатку ми планували звернутися до авторів і виготовлювачів пам’ятника у Польщі. Але затрачений час не гарантував, що нам вдасться розшукати всіх причетних до виготовлення пам’ятника. Відтак зійшлися на тому, що будемо давати собі раду самотужки.

- Поруч, у Стебнику, – ділиться Я.Пелехач, – порадили нам звернутися до двох поважних добродіїв Володимира та Андрія, які мають досвід в роботі з полімерними матеріалами. Хочу наголосити на ще одній прикрій несподіванці. Коли зловмисники вже поглумилися над скульптурою, зникло розп’яття з вершини Папського Хреста. Вандали його просто викинули, тікаючи з під костелу. На щастя, двоє молодих дрогобичан випадково натрапили на розп’яття і повернули його до храму. І ось під вечір 23 березня відновлювальні роботи благополучно завершено.

Незважаючи на підлу наругу. заподіяну дрогобицькій громад, в душі приємно за чуйних, щирих, сумлінних і відповідальних людей, що живуть посеред нас. Зусиллями цих винятково скромних осіб напередодні святкування католицькою спільнотою міста і світу Воскресіння Господнього наш загальний прикрий смуток у радість обернувся.

Веселих та щасливих свят!

Василь ДОБРЯНСЬКИЙ

Фото автора

 

Громада – то велика сила

Днями у Львові відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та інфраструктури. Головним питанням було узгодження переліку автомобільних доріг Львівщини, які ремонтуватимуть цього року.

На засідання комісії прибула делегація з Дрогобицького району. До її складу увійшли голови сільських рад сіл Рихтичі, Волоща, Дорожів, Ролів, Грушів, Добрівляни, а також депутати районної ради від цих населених пунктів. Домовленості про участь делегації з Дрогобиччини у засіданні комісії було досягнуто 18 березня, коли громада с.Рихтичі, вимагаючи ремонту дороги Дрогобич – Комарно, перекрила цей автошлях. Залагодити проблемну ситуацію вдалося завдяки зусиллям депутата Львівської обласної ради Михайла Задорожного. Він, власне, і запросив громадськість на засідання комісії з питань дорожнього господарства, до складу якої входить.

Відчуваючи підтримку громади, Михайло Задорожний активно наполягав на виділенні коштів на ремонт дороги Дрогобич – Комарно (через Волощу). Члени комісії дослухалися до аргументів свого колеги, тож у підсумку делегацію Дрогобиччини запевнили, що дорога Дрогобич – Комарно однозначно буде включена до переліку доріг, які будуть ремонтуватися у 2016 році. А ось остаточну суму коштів, яку скерують на ці потреби, ще уточнюватимуть.

Леся ГРИЦИК

 

Молодь пам’ятає Шухевича

7 березня у Дрогобичі відбулася пластова обласна теренова гра «Молодь пам’ятає Шухевича». У ній взяло участь понад 70 осіб із Трускавця, Бродів, Миколаєва, Дрогобича, Львова, Старого Самбора, Борислава, Самбора та Тернополя.

14 команд отримали карту Дрогобича з позначеними місцями із завданнями, на яких учасникам слід було проявити навички практичного пластування, спортивних та співочих талантів, сфотографуватися біля визначних місць і розшифрувати послання. Цікавим завданням було знайти вулицю Романа Шухевича, яка – на околиці міста.

Після 4-годинної теренової гри, учасники мали змогу відпочити та переглянути фільм про Романа Шухевича.

Переможці теренової гри: 5 місце – команда «Каменярі» (Борислав), 4 місце – команда «Світлики» (Львів та Трускавець), 3 місце – команда «Peppa & friends» (Львів), 2 місце – команда «Хіпстери» (Дрогобич), 1 місце – команда «Dislike» (Дрогобич).

Організатори заходу дякують усім за активну участь, інструкторам, а також спонсорам: магазину «Криївка сувенірів», видавництву «Свідчадо» та гастро-кав’ярні «Кавун» за надані призи для переможців гри.

Кор. «ГЗ»

 

Радість і сум ходять поруч

У переддень професійного свята – Дня працівника житлово-комунального господарства у багатьох колективах відбулися урочисті збори з цієї нагоди. Традиційно на «урочисту лінійку» зібралися і працівники КП «Комбінат міського господарства», яким чимало років керує Андрій Янів. На неї прибув і міський голова Тарас Кучма, його радник Володимир Качмар.

Міський голова Тарас Кучма звернувся до комунальників з привітальним словом, зазначивши важливість їхньої праці у створені затишку і благоустрою у нашому місті. Практично всі члени колективу комунальної служби отримали вдячні листи і скромні грошові винагороди.

Того ж таки дня відбулося  урочисте відкриття і освячення меморіальної дошки колишньому працівникові підприємства Богданові Вовку, який віддав своє життя у боротьбі з російсько-колабораціоністським режимом Путіна. Ось так на цьому заході  переплелися  піднесений і сумний настрій людей.

Андрій БІЛЕЦЬКИЙ, фото автора

 

Боротьба з незаконно встановленими МАФами триває

Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради продовжує боротися з незаконно встановленими МАФами. «У зв’язку з тим, що деякі підприємці, маючи дозвіл на виїзну торгівлю, розпочинають встановлювати МАФи, виконавчий комітет міської ради змушений радикально реагувати на такі дії», - каже заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючий справами виконавчого комітету Володимира Коцюба.

17 березня виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради було прийнято рішення №70 «Про демонтаж самовільно встановленої споруди (намет) на вул. Івана Франка».

Відповідно до рішення виконкому, 21 березня працівники КП «Комбінат міського господарства», правоохоронці та представниками виконкому Дрогобицької міської ради демонтували незаконно встановлений намет.

Підприємцю – власнику намету усе демонтоване майно буде повернено після того, як він відшкодує витрати, понесені у зв’язку з демонтажем та зберіганням його майна.

«Виконавчий комітет міської ради налаштований на подальшу боротьбу з горе-підприємцями, а тому ми закликаємо усіх дотримуватися закону і вести діяльність відповідно до отриманих дозволів», - коментує заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючий справами виконавчого комітету Володимир Коцюба.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

ЧИТАЧІ ЗАПИТУЮТЬ

Коментар заступника міського голови, керуючого справами Володимира КОЦЮБИ: «Людина з власної ініціативи не оформляла відпустку впродовж п’яти років. Чи підприємство зобов’язане виплатити?»

Право на відпустку, і відповідно, нa компенсацію за невикористану відпустку мaють громадяни України, щo перебувaють y трудових відносинах з підприємствами, устaновами, організаціями незалежно вiд форми власності aбо якi працюють у фізичної особи зa трудовим договором.

Усі питання, пов’язані з компенсацією невикористаних відпусток викладені в статті 83 Кодексу законів про працю (далі КЗпП) і статті 24 Закону України «Про відпустки» (далі Закон).

Згідно з цими документами, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи.

Компенсація за невикористану відпустку згiдно з законодавством виплачується у таких випадках:

- за бажанням працівника;

- звільнення працівника;

- переведення працівника нa роботу в інше підприємство;

- заміна щорічної відпустки на грошову компенсацію;

- смерть працівника.

У випадку смерті працівникa грошова компенсація зa невикористані дні щорічної відпустки, a тaкож додаткової відпустки особам, щo мають дітей, виплачується спадкоємцям.

Для виплати компенсації потрібна заява від працівника (або спадкоємця). Заява складається в довільній формі i повинна містити підставу для отримання компенсації (тобто: звільнення, переведення нa інше місце роботи, заміна частини щорічної відпустки, смерть працівника).

Статтею 6 Закону «Про відпустки» визначено загальну тривалість щорічної відпустки для працівників за відпрацьований робочий рік. Щорічна відпустка не може бути менше, ніж 24 календарних дні. Отже, якщо працівник відпрацював цілий календарний рік, то при звільненні він має право отримати компенсацію за 24 дні невикористаної відпустки. Дні відпустки можуть йти не підряд (відпустка розбита на дві і більше частин), але на протязі одного календарного року їх повинно бути не менше 24.

Крім того, якщо працівник ходить в навчальні відпустки (навчається у ВУЗі, підвищує кваліфікацію), то дні цієї відпустки не можуть бути зараховані в основну. Ще одне обмеження стосується неповнолітніх працівників (осіб, що не досягли 18-річного віку), грошова компенсація відпусток їм заборонена взагалі, винятком може послужити тільки той випадок, коли вони звільняються.

Таким чином, отримати матеріальну компенсацію можна тільки за ту частину щорічної відпустки, яка перевищує 24 календарних дні. З цього випливає, що якщо у працівника є право тільки на основну відпустку, то компенсацію за нього він може отримати тільки в разі звільнення або смерті.

У випадку звільнення або смерті співробітника, йому компенсуються всі накопичені у нього дні основних та додаткових відпусток за весь період його роботи на підприємстві. Тут є одне виключення з правил, воно стосується керівних, наукових, педагогічних, науково-педагогічних і співробітників навчальних закладів, які на момент отримання компенсації відпрацювали не менше 10 повних місяців. Їм компенсація виплачується за належну їм відпустку з розрахунку повного календарного року.

Терміну давності ці виплати не мають, тому їх виплати можна вимагати незалежно від того періоду, в якому така відпустка була не надана.

 

Звітували депутати від «Народного контролю»

18 березня у концертному залі ансамблю «Верховина» перед громадськістю Дрогобича звітували депутати, делеговані до обласної та міської рад від Громадського руху «Народний контроль».

Про перші сто днів діяльності у Львівській обласній раді прозвітували секретар постійної комісії з питань бюджету Андрій Ковч та член комісії обласної з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та інфраструктури Василь Масний. Відтак слово мав голова фракції «Народний контроль» у Дрогобицькій міській раді Юрій Кушлик. Участь у засіданні взяли також його колеги з фракції: Михайло Городинський, Ірина Дзюрах, Зеновій Семенишин, Олена Бичков’як, Михайло Городиський.

Попри те, що сто днів – це не надто великий проміжок часу, народні обранці мали про що розповісти. Разом із відповідями на запитання та коротким обговоренням звітів захід тривав понад три години. Рекомендації і побаджання молодшим колегам висловив депутат обласної і міської рад різних скликань Михайло Ваврин.

Леся ГРИЦИК

***

Звіт депутата Львівської обласної ради, секретаря комісії з питань бюджету, члена фракції «Народний контроль» Андрія КОВЧА

Насамперед дякую виборцям за кредит довіри, який отримав. 100 днів – це дуже короткий термін для досягнення великих результатів. Але, за 100 днів можна показати вектор свого напрямку і вказати на свої пріоритети.

Отже, що я встиг зробити для Дрогобича за 100 днів.

1. Задоволено майже 90 заяв про надання матеріальної допомоги на загальну суму приблизно 64 тис грн.

2. Як і обіцяв у передвиборчій програмі, організував безкоштовну юридичну консультацію і вже надав понад 120 юридичних консультацій безкоштовно.

3. Провів прийом майже ста громадян у статусі депутата обласної ради.

4. Щодо депутатських звернень:

Прийняв та задоволив 16 письмових звернень до мене як депутата облради. Зокрема, такі звернення: фінансова підтримка фестивалю «Вишиванка-фест», врегулювання конфлікту навколо ринку «Чагарі», відновлення електропостачання «Дрогобичводоканалу», щодо незаконних дій і бездіяльності працівників поліції та прокуратури тощо.

Підготував та надіслав 25 своїх звернень як депутат, у тому числі:

- звернувся до відповідних комітетів Верховної Ради щодо передбачення в держбюджеті коштів на реалізацію проектів Дрогобича (ремонт доріг, ремонт об’єктів водопостачання та водовідведення, реконструкція стадіону «Галичина», реконструкція русла ріки Серет, заміна вуличного освітлення тощо);

- звертався до всіх промислових підприємств Дрогобича в пошуку діалогу між владою та підприємствами (з питань залучення інвестицій та відновлення робочих місць);

- звертався щодо розмежування земель Дрогобича та навколишніх сіл;

- ініціював проведення перевірки усіх комунальних підприємств, управлінь та всіх інших розпорядників коштів Дрогобича;

- скерував звернення щодо встановлення спортивних майданчиків у Дрогобичі (на вул.Є.Коновальця та вул. Кн.Ольги – вул. В.Великого);

- звертався щодо відновлення фінансування профтехосвіти за рахунок коштів державного бюджету тощо.

5. На пленарному засіданні обласної ради виступив зі зверненням щодо пошуку та залучення інвесторів і ефективних потенційних власників великих промислових підприємств Дрогобича.

6. Постійно тримаю на контролі стан справ на «Дрогобицькому заводі автомобільних кранів», в тому числі проводив перевірку з виїздом на місце та з залученням фото- і відео зйомки.

7. Відстояв право Дрогобича брати участь в обласному конкурсі мікропрокоректів. Завдяки цьому містом подано понад 30 заявок, що, за умови перемоги, дасть змогу залучити кошти обласного бюджету в розмірі понад 2 млн грн.

8. Взяв участь у всіх засіданнях бюджетної комісії. Не пропустив жодного пленарного засідання облради. Окрім того, беру активну участь у засіданнях інших профільних комісій у питаннях, що стосуються Дрогобича.

9. На першому місяці свого депутатства добився виділення коштів з обласного бюджету для малого плавального басейну у розмірі 118 тис грн., що дозволило провести заміну вікон. Це надало можливість дітям займатись плаванням у зимовий період.

10. Подав 10 пакетів документів на участь у конкурсі мікропроектів. Зокрема, щодо встановлення 7 дитячих та 2 спортивних майданчиків у Дрогобичі. А також мікропроект зі встановлення системи очищення, підігріву води, заміни плитки та здійснення інших заходів для забезпеченню енергоефективності у дитячому басейні ДЮСШ.

11. Приступивши до обов’язків обласного депутата, я поставив собі за мету залучити для Дрогобича кошти в розмірі, не меншому за його річний бюджет розвитку. І з гордістю можу заявити, що поставлена мета досягнута. Для Дрогобича виділяється майже 6 млн грн. на освітлення вулиць і реконструкцію великого плавального басейну. Я дуже тішуся цим. Нарешті в Дрогобичі настане світлий період.

12. Виступив співорганізатором страйку освітян. Їздив до Києва разом з освітянами з метою підтримки відновлення фінансування профтехосвіти. З цього питання брав участь у Всеукраїнській нараді з проблем профтехосвіти у Верховній Раді України. Також виступив на пленарному засіданні обласної ради зі зверненням негайного підписання закону щодо відновлення фінансування профтехосвіти.

13. Разом із волонтерами в статусі депутата здійснив поїздку на схід України, щоб відвідати наших захисників. Планую надалі в такий спосіб підтримувати військових. Наступна поїздка відбудеться на Вербну неділю, під час якої я хочу відвідати наших захисників з Дрогобича. Про збір великодніх кошиків усіх повідомлю заздалегідь, уклінно прошу долучатися.

З повагою, Андрій КОВЧ

 

НАШ ТЕАТР

27 березня діячі сцени світу відзначають своє професійне свято – Міжнародний день театру. Воно святкується в час, коли прокидається природа, коли оновлюється Земля і весняним життєдайним соком наливаються бруньки. Мимоволі в уяві виникає асоціація: хіба ми, художники, ті, хто несе людям прекрасне, не гілки великого дерева, ім’я якому мистецтво. Театр – це гімн людині й віра в неї. Це світ глибоких думок, гармонія серця й розуму. Це сповідь художника.

Двадцять перше століття – доба оптимізму і віри в те, що людина на розумних засадах може перебудувати своє життя. “Театр найкращий засіб для спілкування між собою, для розкриття і розуміння їх сокровенних почуттів, - писав Станіславський. – Якщо б ці почуття частіше розкривати... Скільки би разів народи потиснули один одному руки, зняли шапки, замість того, щоб наводити один на одного пушки”.

Сьогоднішній час, особливий. Ми його називаємо часом революційних перетворень у всьому суспільстві. Увійшли, можна сказати, увірвались ці зміни й у мистецьке життя нашої країни.

Велике щастя для актора відчувати подих залу. Але, як інколи буває, глядачі слухають уважно, не перемовляються, увага їх спрямована на сцену, і все ж часом між сценою і залом не виникає тієї іскри, що запалює думку, примушує битись в унісон серця акторів і тих, до кого вони звертаються.

Як досягати цього контакту, що змусить глядача завмерти, затамувати подих. Звичайно, висока професійна майстерність, проблематика п’єси, відчуття сьогодення з його думками, проблемами. Ось, на мою думку, на що нам треба опиратись, формуючи творче обличчя театру. Нічого нового в цьому твердженні немає, але, коли воно доведене до оптимальності, коли я бачу творчу особистість, громадянина з чіткою ідейно-громадською позицією за характером того чи іншого персонажу вистави, а не маріонетку виконавця, то тут і виникає впевненість у творчій спроможності всього колективу. Адже у виборі – що ставити – вирішує смак художника; як ставити? – талант; в ім’я чого – громадянська позиція митця.

Усі ці питання надзвичайно важливі у пошуках своїх шляхів у мистецтві не тільки режисера, але, мабуть, і всього театрального колективу. І на вістрі цих пошуків в театрі сьогодні стоять головний режисер Олександр Король, режисер Владислав Сорокін, народні артисти України Алла Шкондіна, Адам Цибульський та Олександр Морозов, заслужені артисти України Сергій Дудка, Надія Цибульська, Ірина Осламенко, Ганна Нечай, актори Іван Гарасимчук, Олександр Латишев, Юрій Федчук, Любов Смірнова, Наталія Бориславська, Ярослав Дзендзерович.

Цікаві творчі задуми у головного художника Ярослава Даниліва та головного балетмейстера Сергія Дмитрієва. Неординарні музичні програми формує головний диригент Микола Михаць.

Мова мистецтва – всесильна. Актор емоційно заражає глядача, а глядач актора. В театральному мистецтві панує і живе слово, і живі емоції, і живі людські почуття.

Як же наш театр бореться за реальне відтворення дійсності через сценічні образи? Звичайно, це передовсім здійснення постановки вистав, співзвучних часові, думками творців в їх баченні та реалізації нагальних проблем.

Яскравим прикладом може слугувати перм’єра вистави “Кредит для камікадзе” Анатолія Крима, яку ми підготували дрогобичанам до свята. Постановочна група, яку очолив режисер, народний артист України Олег Мосійчук, пропонує нам страшно смішну історію.

“У людини можна забрати все: хату, гроші, навіть життя, але, якщо людина не захоче, ніколи у неї не відберуть душі, а моя душа – Земля...” Ось засадний постулат життя головного героя вистави, якого цинізм і зверхність влади не знеохотили бути на ній справжнім господарем.

Народні артисти України Алла Шкондіна, Адам Цибульський, Олександр Морозов, заслужені артисти України Надія Цибульська, Сергій Дудка, Ірина Осламенко, актори Іван Гарасимчук, Юрій Федчук, Володимир Левицький та інші створили галерею образів, насичених комізмом, фарсом, жартами і… болем, зверненими до житейського досвіду глядачів, до їх соціальних очікувань, совісті і потреби духовного очищення.

А юний глядач зустрінеться у день нашого свята з героями музичної казки “Прибульчик” Євгена Тищука.

Говорячи про сьогодення, не забуваємо про майбутнє. У планах театру постановка спектаклів “Перерваний політ” Богдана Мельничука, Лілії Костишин, “Сватання на Гончарівці” Григорія Квітки-Основ’яненка, “Рандеву з оперетою”, “Лис Микита” Івана Франка, духовно-музична реколекція Йозефа Гайдна “Сім слів Спасителя на Хресті”. Запрошуємо глядача до театру у фойє на “Вечірку в стилі ретро”. За філіжанкою кави послухаєте джаз, гумор, цікаво проведете час у товаристві друзів, знайомих та персонажів галицьких анекдотів.

Як бачимо, репертуар зберігає рівновагу між традиціями і сучасністю. Активна гастрольна діяльність, участь у фестивальному житті, цілеспрямована робота керівництва театру дають позитивні й плідні результати.

Незабаром театр чекає відповідальний і творчий екзамен – це участь у XVII Міжнародному театральному фестивалі у м.Трабзон (Туреччина) з виставою “Вертоліт” Тунджера Джюдженоглу.

Також колектив запрошений на Дні культури України з нагоди відзначення 160-річчя від дня народження Івана Франка до м.Пряшів (Словаччина).

Сьогодні, у переддень професійного свята митців сцени, побажаємо в подальшому творчих успіхів, мистецької наснаги, неспокою колективу музично-дараматичного театру ім. Юрія Дрогобича.

Олег ЗАГОРУЛЬКО, заступник директора з творчих питань, заслужений працівник культури України

Фото Василя ОНИСЬКІВА

На фото: сцена з вистави “Кредит для камікадзе”.

 

У «МРІЇ» стартувала весняна посівна кампанія

Цими вихідними Агрохолдинг розпочав посів ярого ячменю, під який загалом відведено 11,3 тис га. Паралельно планують сіяти ярий ріпак – близько 9,5 тис. га.

«Сприятливі погодні умови та повна готовність у плані здійснених закупівель дозволили нам розпочати посівну навіть дещо швидше, ніж очікувалось. Ми почали сіяти ярий ячмінь і готуємось до посіву ярого ріпаку. На черзі – картопля, якої запланували посадити 2 тис. га», – повідомив операційний директор «МРІЇ» Віктор Кухарчук.

У плановій структурі також збільшено частку посівів соняшнику, який минулого року «МРІЯ» сіяла вперше та який добре себе зарекомендував. Також «МРІЯ» сіятиме кукурудзу, сою, сорго на насіння, люцерну і силосну кукурудзу для потреб власного тваринництва Компанії.

Всього під ярі культури 2016 року врожаю Агрохолдинг відвів площу понад 86,5 тис. га, що на 35% більше, ніж торік.

 

Профілактика туберкульозу

24 березня відзначали Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Туберкульоз – це інфекційне (заразне) захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (M.tuberculosis), найчастіше її називають бацилою або паличкою Коха на честь науковця, який відкрив цей збудник у 1882 році.

Захворювання, як правило, передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз переважно вражає легені, але може виникнути в будь-якому органі: нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах тощо.

Зараз третина населення земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу. Від 1995 року в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу.

У 2015р. серед населення Дрогобицького району зареєстровано 49 випадків туберкульозу проти 50 випадків – у 2014р. У віковій групі до 17р. зареєстровано 2 випадки захворювання на туберкульоз.

Найбільша кількість випадків захворювання серед усіх захворілих зареєстрована серед непрацюючих осіб працездатного віку – 23 вип.(46,9%), пенсіонерів – 10 вип. (20,4%), робітників – 11 вип. (22,4%), діти до 17р. – 2 вип. (4,1%), інваліди – 2 (4,1%). Захворюваність серед чоловіків складає 39 вип. (79,6%), серед жінок – 9 (18,3%).

Збудники туберкульозу – це M.tuberculosis (людський вид), M. bovis (бичачий вид), M.avium (пташиний вид), є одними з найбільш стійких у навколишньому середовищі мікроорганізмів. Мікобактерії живуть у річковій воді до 5 міс, у ґрунті – від 3 міс. до 1-2 років, у фекаліях тварин і на пасовищах – понад рік, у вуличному пилу – до 15 днів, на одязі, предметах – багато місяців. В умовах кімнатної температури (в темному місці) туберкульозні палички залишаються життєздатними до 4-х місяців, при розсіяному світлі – до 1,5 місяця. В умовах холодильника бактерії туберкульозу у маслі зберігають життєздатність до 30 діб, у молоці – 18 діб, сирі – 26 діб, у замороженому м’ясі – до 1 року, соління і копчення практично не знешкоджують бактерії туберкульозу. Кип’ятіння знищує їх за декілька хвилин. Літні сонячні промені знешкоджують бактерії через 30 хв., весняні і осінні – через 1 год., зимові – через 2 години, ультрафіолетові промені – через 2-3 хв.

Джерелом інфекції є: хвора на «відкриту» форму туберкульозу людина, яка виділяє туберкульозні бактерії; понад 55 видів тварин, у т.ч. сільськогосподарських; 25 видів птахів, риб, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні і неорганічні речовини. Тварини виділяють мікобактерії з харкотинням, слиною, фекаліями, сечею, заражаючи пасовища. Збудники туберкульозу можуть потрапити в організм людини при споживанні отриманих від хворої тварини м’ясо-молочних продуктів, які не пройшли термообробки.

Мікобактерії туберкульозу від хворої людини до здорової передаються при кашлі, чханні, розмові та пиловим способом (засохлі краплини мокротиння, яке виділяє хворий перетворюються в інфікований пил), який є на підлозі, предметах, в повітрі.

Основними шляхами передачі туберкульозної інфекції є: повітряно-краплинний – через крапельки мокротиння зі слини при кашлі, чханні, розмові (хворий з мокротинням виділяє 15-20 млн мікобактерій в день). Вважається що один хворий протягом року може інфікувати 10-15 здорових осіб; повітряно-пиловий (на відкритому повітрі зараження через пил практично неможливе, оскільки бактерії туберкульозу швидко гинуть під дією сонячного світла, зараження найчастіше відбувається у житлі хворого); харчовий (якщо при вдиханні достатньо 1-2 бактерій, то для зараження через рот потрібно сотні мікробів); контактно-побутовий (особливо коли руки, одяг, білизна, рушники хворого забруднені мокротинням, прямий контактний спосіб можливий і при поцілунках).

Основними клінічними ознаками туберкульозу є: кашель протягом трьох тижнів і більше; схуднення; слабкість втомлюваність; субфебрелітет (підвищення т-ри тіла до 37,20С-37,50С чи лихоманка 38-390С з ознобом); потіння вночі; біль у грудній клітці; задишка; погіршення апетиту; кровохаркання. При появі будь-яких із цих симптомів кожна людина має звернутися до лікаря, щоб пройти обстеження і вияснити причину цих ознак.

Найбільш частими причинами захворювання на туберкульоз є:

- важке матеріальне становище (неповноцінне незбалансоване харчування);

- наявність шкідливих звичок (алкоголізм, наркоманія, тютюнопаління), стреси;

- невчасне звернення за медичною допомогою чи самолікування;

- контакт з хворим на відкриту форму туберкульозу;

- супутня патологія (цукровий діабет, хронічні неспецифічні захворювання легень, виразкова хвороба шлунка, ВІЛ/СНІД і т.ін.).

Основні заходи профілактики туберкульозу: уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами; не докурювати цигарки після нікого з курців; користуватися особистими предметами гігієни; провадити здоровий спосіб життя, виконувати фізичні вправи, не палити, не зловживати алкоголем, наркотиками;  докладати зусиль щоб, їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини; не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу; регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщеннях;  оберігати себе від ВІЛ інфекції, уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативом; вчасно проводити первинну вакцинацію БЦЖ у пологових будинках новонародженим дітям та ревакцинацію БЦЖ у 7 років згідно з результатами проведеної проби Манту; не рідше як раз на два роки проходити флюорообстеження.

Пам’ятайте, що, якщо вчасно звернутися і провести ефективне лікування, туберкульоз можна вилікувати.

Туберкульоз може бути не вилікуваним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкогольними напоями, наркотиками. При таких умовах бактерії туберкульозу інтенсивно розмножуються в організмі та виробляють спеціальні речовини, які протидіють протитуберкульозним препаратам. При цьому протитуберкульозні препарати перестають згубно діяти на збудника? і туберкульоз стає невиліковним.

Пам’ятайте! Дотримання правил особистої гігієни та виконання рекомендацій, вказаних вище, вбереже Вас від захворювання на туберкульоз.

Галина ГЕРМАН, лікар-епідеміолог Дрогобицького міськрайонного відділу ДУ “ЛОЛЦ ДСЕСУ”Создан 04 апр 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником