ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 23 березня 2016 р.
Треба миром, громадою обух сталить…

Минулого тижня секретар Дрогобицької міської ради Олег Хрущ терміново скликав VII позачергову сесію, викликану необхідністю профінансувати два місцеві профтехучилища за лютий поточного року. Довелося вдруге викроювати кошти із міського бюджету на ці потреби (адже Верховна рада проголосувала за рішення фінансувати профтехосвіту із держбюджету), а Президент України наклав вето на це рішення), щоб не залишити скривдженими і ображеними педагогічні колективи професійного політехнічного ліцею і вищого професійного училища №19.

22 депутати відгукнулися на терміновий сигнал «SOS». До ратуші завітали й делегації від двох колективів. Вони чемно очікували на вердикт. Міський голова Тарас Кучма у своєму коментарі до цієї ситуації, образно кажучи, наголосив, що це не вихід із ситуації, коли таким крапельним методом йде рятування профтехосвітніх закладів у Дрогобичі. Бо уже доводиться робити певні обмеження для дитячих установ, об’єктів охорони здоров’я тощо. Лише консолідована згуртованість довкола цієї проблеми і принципова позиція біля облради, під час сесії, змусить депутатів теж долучитися до боротьби за справедливість.

Правда, перед тим, як депутати Дрогобицької міськради 23 голосами (право голосу має міський голова) дали дозвіл владі із міської скарбниці виділити 1,8 млн. грн для згаданих профтехзакладів, міському секретарю Олегу Хрущу довелося розтлумачувати прописні істини регламенту знаному у місті одному лікареві-активісту.

Той наполягав, щоб було прийнято звернення щодо спільної молитви під час святкування 25-річчя проголошення незалежності України. Дрогобицька ініціатива має мати продовження у державі. Потім об’єктом критики став міський голова. Врешті поставили це питання на голосування і… Цей фрагмент я озвучив для того, щоб врешті-решт кожна людина дотримувалася закону, зважала на проблеми інших, а не ставила свої амбіції вище від загальноприйнятих цивілізованих норм.

Залу довелося почути тираду і ще одного скривдженого на цей раз депутата. І це якось не в’язалося із поточною ситуацією. Було очевидним, що за цю витівку якось було ніяково перед людьми у залі Тарасові Ярославовичу і Олегові Васильовичу.

Володимир ТУРМИС

***

На адресу Прем’єр-міністра України п.Яценюка підготовлено і скеровано звернення

Шановний Арсенію Петровичу!

Для привернення уваги владних інституцій України до проблем професійно-технічної освіти, фінансування якої нині перебуває у стані невизначеності, апелюємо до Вас з проханням розв’язати таке питання.

4 лютого Верховною Радою прийнято закони України, зареєстровані 29.01.2016 під № 3831-2 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування професійно-технічної освіти» та під № 3830-3 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо фінансування професійно-технічної освіти. Ці закони 5 та 9 лютого підписано головою Верховної Ради і цього ж дня передано на підпис Президенту України. Однак вони досі не підписані та офіційно не оприлюднені.

Законами передбачено фінансування професійно-технічної освіти з бюджетів міст обласного значення - обласних центрів, з одночасним наданням їм субвенції на підтримку підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах.

На території Дрогобича є два професійно-технічні училища, бюджет яких у 2016 році становить приблизно 26 млн грн. Враховуючи вкрай велику незабезпеченість у поточному році бюджетних установ Дрогобича асигнуваннями на заробітну плату та енергоносії (дефіцит майже 52 млн грн.), виділити кошти на фінансування училищ з міського бюджету немає можливості. Однак ми пішли на часткову поступку у врегулюванні цього питання, профінансувавши два професійно-технічні заклади за січень у розмірі 1 млн 900 тис. грн.

Ситуація, у якій опинилися учні та працівники училищ, досить складна, оскільки навчальні заклади не спроможні виплатити стипендії учням, заробітну плату працівникам, оплатити комунальні послуги, організувати харчування дітей, значна частина з яких є сиротами. У середовищі цих навчальних закладів зріють протестні настрої, які можуть вилитися у безтермінові страйки.

Тому просимо Вас невідкладно розв’язати це питання, забезпечивши законодавчу підставу для безперебійного фінансування професійно-технічної освіти.

З повагою Тарас КУЧМА, міський голова Дрогобича

 

Дрогобицька ОДПІ – в епіцентрі подій

Упродовж тижня до Дрогобицької об’єднаної державної податкової інспекції двічі запрошували журналістів. Спершу 11 березня відбувся, по суті, прощальний брифінг начальника ОДПІ Євгена Турчина. Він підсумував роботу очолюваного підрозділу за два місяці 2016 року і повідомив, що у зв’язку з 60-літтям від дня народження прийняв рішення вийти на пенсію. А вже 18 березня відбулося представлення нового керівника Дрогобицької ОДПІ Юрія Гриніва. Та про все за порядком.

На підсумковій прес-конференції Євген Турчин розповів, що від початку року платники податків Дрогобицької ОДПІ, до якої належать Бориславське та Трускавецьке відділення, сплатили до Держбюджету 114,2 млн гривень (виконання – 102%). Це на 67,9 млн грн. більше, ніж за два місяці минулого року.

До місцевих бюджетів зібрано 64,5 млн грн., що складає 124% індикативних показників, в т. ч. Дрогобич і Дрогобицький район – 35,6 млн грн. Додатково місцеві бюджети отримали 12,5 млн грн. Порівняно з минулим роком надходження зросли на 28,8 млн грн.

За цей період сплачено 53,6 млн грн. єдиного соціального внеску. Це на 28,5% менше, ніж у минулому році, оскільки майже удвічі знижено ставку єдиного внеску.

Для забезпечення потреб армії мобілізовано 3,8 млн грн. військового збору, що на 0,8 млн грн. більше, ніж за два місяці минулого року.

Зросли надходження податку на додану вартість – 19,2 млн грн. при запланованих 17,9 млн грн. Це на 7,7 млн грн. більше, ніж у січні-лютому минулого року. Водночас скорочується заборгованість з відшкодування ПДВ. За два місяці підприємствам повернуто з бюджету 7,1 млн грн.

Для прозорості процесу відшкодування ПДВ на сайті Державної фіскальної служби щодня оновлюються реєстри відповідних заяв. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюватиметься відповідно до черговості внесення заяв до кожного відповідного Реєстру.

Завершуючи брифінг, Євген Турчин подякував сумлінним платникам за внесок у наповнення бюджету, засобам масової інформації – за професійне висвітлення податкової тематики.

Через тиждень, 18 березня, відбулося представлення нового керівника Дрогобицької об’єднаної державної податкової інспекції Юрія Олексійовича Гриніва (на фото – у центрі). Колективу та журналістам нового очільника представив начальник Головного управління ДФС у Львівській області Ігор Кондро.

Головний податківець Львівщини висловив деякі зауваження до роботи податкової інспекції, акцентуючи увагу на необхідності посилити роботу з підприємствами, які «мінімізують» сплату податків. Він побажав новому керівнику оптимізму, сил і натхнення, адже попереду – чимало роботи.

Також Ігор Кондро привітав податківців із професійним святом – Днем працівника податкової та митної служби України, подякував їм за сумлінну працю.

Окремою подякою за професіоналізм і відданість службовому обов’язку І.Кондро нагородив попереднього начальника Євгена Турчина. Зі свого боку, Є.Турчин висловив щиру вдячність колективу за співпрацю і побажав усім усіляких гараздів.

Новопризначений керівник Юрій Гринів подякував за довіру та запевнив, що зосередить зусилля колективу на забезпеченні виконання поставлених завдань і стабілізації надходжень до бюджету, що є сьогодні вкрай необхідними для розв’язання важливих соціально-економічних завдань, які стоять перед Україною.

У засіданні також взяли участь голова Дрогобицької РДА Максим Лісогор та голова райради Михайло Сікора.

 

Коротка довідка

Юрій Олексійович ГРИНІВ народився 24 лютого 1975 року. Освіта – вища: закінчив Державний університет «Львівська політехніка» у 1997 р.

Має досвід роботи на керівних посадах у приватних підприємствах, у 2003-05 рр. був заступником голови представництва Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у Львівській області. Очолював обласну інспекцію з питань захисту прав споживачів, працював у Львівському територіальному відділенні Антимонопольного комітету України.

Обіймав посади начальника податкової інспекції у м.Городок, Городоцькому, Буському і Пустомитівському районах Львівської області, Франківському районі міста Львова.

Одружений. Разом із дружиною Світланою виховують трьох синів.

 Леся ГРИЦИК

Фото автора


НОВИНИ

Шануємо Слово Тараса 

13 березня в Народному домі с.Дорожів відбулося літературно-мистецьке свято «Уклін, Тобі Тарасе».

Слово про Тараса Шевченка виголосила вчителька української мови та літератури Дорожівської ЗОШ І-ІІ ст. Марія Іванівна Макух.

Поезія Кобзаря прозвучала у виконанні Марії Роман, Василя Голяка, Василя Грицика.

Дует бандуристок Марія Катрич та Ірина Буковин виконали «Перебендя», «Розрита могила», «Туман».

Майже всіх глядачів у залі зворушила інсценізація (уривки) поеми «Катерина» та «Тополя» за участю Уляни Блощинської, Наталії Катрич, Ірини Грицик, Марії Грущак, Андрія Злупка, котрі є активними учасниками фольклорного колективу при народному домі.

На завершення урочистого вечора у виконанні сільського хору прозвучали пісні «Сховавсь ясний місяць за хмари», «По діброві вітер віє», «Думи мої, думи мої», «Боже Великий Єдиний», «Заповіт».

Надія БЛОЩИНСЬКА, директор Народного дому с.Дорожів

 

Демонтували, не можна будувати

Дрогобицький бізнесмен Микола Лагодич на площі Т.Шевченка розпочав самовільне будівництво приміщення МАФу.

Міська влада вжила низку заходів, щоб він зупинив самобуд, позаяк жодних дозволів на це не було. Але… Будівництво тривало. Реакція влади не забарилася: на виконкомі було прийнято рішення про демонтаж малої архітектурної форми. Вранці 22 березня робітники комбінату міського господарства приступили до роботи.

Напередодні було виконано ще одне рішення: демонтаж намету поблизу комплексу «Тустань», який належав Т.Гентошу. І це – не кінець. Діюча влада прагне навести у цьому питанні порядок і законність.

Андрій БІЛЕЦЬКИЙ

Фото автора

 

«Калиноньці» – 20!

4 березня за ініціативи Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг, директор Марія Лютик) у концертному залі філармонії «Верховина» відбувся ювілейний концерт хору «Калинонька» клубу пенсіонерів та ветеранів, який 20 років функціонує при терцентрі.

У залі зібралися понад сто самотніх людей похилого віку, родини учасників хору, гості, які прийшли привітати учасників хору «Калинонька».

За українським звичаєм свій ювілей «Калинонька» розпочала з молитви «Отче наш». Більше години звеселяв хор «Калинонька», яким дбайливо опікується організатор культурно-дозвіллєвої діяльності Мирослав Романяк, своїх гостей. Лунали українські пісні, все це щедро пересипане жартами і гуморесками учасниці хору Н.Сарабрин.

Не забули учасниці хору і своїх товаришів, які колись співали з ними, з сумом і любов’ю згадували про них. На завершення заходу директор терцентру привітала учасників хору «Калинонька», вручила їм цінні подарунки і запросила до фуршетного столу до світлиці терцетру. Вона відзначила, що п’ять років тому в цьому залі хор «Калинонька» святкував 15-ліття, уже з нами немає активних учасників хору, тому для нашої «Калиноньки» кожен рік, кожен місяць, кожен день і є ювілейним.

Завершилася концертна програма духовним гімном «Боже Великий,Єдиний», яку спільно виконали учасники хору «Калинонька» та гості заходу.

Кор. «ГЗ»

 

Дитячі захцянки дорослих, чи продумані ходи

Відділом юстиції зареєстровано понад 100 політичних партій на території Дрогобича, Стебника і району. Переглядаючи списки і вчитуючись у рік їх реєстрації і прізвища керівників осередків, приходиш до висновку, що понад 100 прізвищ практично стали історичним штрихом в історії політичного руху.

Фігурують там лише декілька прізвищ чинних керівників партій, зокрема Романа Поточняка (ХДС), Мирослава Глубіша (РХП), Тараса Гентоша (КУН), Тараса Метика (КУН). Зауважте, що це всі ідеологічні політичні сили, філософія яких ґрунтується на християнських і націоналістичних цінностях. У цьому списку знаходимо партії-одноденки, або так звані «диванні». Це проекти скоробагатьків або спецслужб, яким як кістка в горлі стоїть незалежна Україна. Здогадатись неважко, коли вони виринають і активізують свою діяльність. Цікаво, що деякі партії трансформувались, зокрема «Слов’янський народно-патріотичний союз» у «Русь єдина». Зник з політичної орбіти «Руський блок». Особливим на політичну зливу був 2015 рік. У юстиції зареєстровані політичні партії «Воля», «Патріот», «Галицька партія», «Партія простих людей Сергія Капліна», «Сила людей», «Наш край». Чимало із тих 100 партій, що зареєстровані в Дрогобичі, мабуть, і осередків не мають, та це байдуже їхнім «лідерам», головне, що вони мають печатку і можливість брати участь у виборчому процесі. Ось такі реалії на політичній кухні регіону…

В.Т.

 

Все починається із системних змін

Дрогобицький моніторинговий комітет з раннього попередження корупції функціонує на громадських засадах під гаслом «Розірви ланцюг корупції». Біля витоків його створення стоять знані у місті люди – Володимир Кондзьолка та Богдан Юзефів. Це - серйозна громадська інституція, мета якої полягає в тому, щоб закласти правові і прозорі правила суспільного розвитку та стосунків влади і громади.

Трьома ключовими подіями, які відбулися за цей період, можна назвати тренінги, проведені провідним експертом Інституту політичної освіти кандидатом політичних наук Тарасом Случиком, керівником Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» Оксаною Дащаківською та директором Центру політичних студій та аналітики, головою Національної платформи форуму громадянського суспільства країн східного партнерства Віктором Тараном. Тренінги пройшли відповідно 29 січня, 16 лютого та 5 березня. Теми, які були розглянуті на них, – «Використання антикорупційного законодавства у діяльності активістів з контролю дій влади», «Адвокація та піар – вплив на владу» та Громадська організація як інструмент антикорупційного громадського контролю на місцевому рівні».

Пройшов також «круглий стіл» на тему: «Регламенти міської ради, виконкому та положення постійних комісій ради. Усунення корупційних складових». Саме ці чотири зустрічі стали основними для прийняття важливого висновку – корупцію можна попередити, протидіючи не конкретним особам, а системним змінам, які закладені у нормативних документах місцевих рад. Нормативні документи органів місцевого самоврядування дуже часто не відповідають чинному законодавству України, і це велика проблема. Законодавство змінюється, а місцеві нормативні акти залишаються без змін.

Експерти інституту політичної освіти Олександр Солонтай та Тарас Случик спеціально для Дрогобицької міської ради розробили висновки та рекомендації щодо регламентів міськради та міськвиконкому і положень про постійні депутатські комісії ради. Тексти цих регламентів та положень проаналізовано на відповідність нормам законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації» і виявлено багато порушень, які експерти пропонують усунути.

На прес-конференції, яка відбулася днями, директор комунальної установи «Інститут міста Дрогобича» Володимир Конзьолка, (Інститут співпрацює з Моніторинговим комітетом) зазначив, що рекомендації експертів повинні стати основою для внесення змін до регламенту ради, виконкому та положення про постійні депутатські комісії. Досвід Дрогобича може і має бути поширений на інші міста та райони області, де також є невідповідність місцевих підзаконних актів нормам законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про доступ до публічної інформації».

Планується ознайомлення з цим проектом у Дрогобичі і голову Львівської облдержадміністрації Олега Синютки, щоб набутий досвід став надбанням для інших місцевих рад.

Системні зміни до нормативних документів – це місток для довіри влади і громади, - відзначив голова моніторингового комітету Богдан Юзефів. Проект, який реалізується у нашому місті, виграв конкурс Міжнародного фонду «Відродження» і здійснюється за сприяння Львівської ОДА, тому є всі сподівання, що обласна адміністрація підтримає ініціативу дрогобичан, які прагнуть «зробити» владу на місцях відкритого і прозорою.

Кор. «ГЗ»

 

Любіть, як діти 

Любі мої, Ви чудово і без мене знаєте, який «веселий» час постукав у шибки наших з Вами дверей. Не лише Вас нецензурно «підзадовбали» оті брехні, спекуляція і гидке тотальне бажання легкої наживи. І вже, врешті-решт, набридло звинувачувати когось у наших бідах. Але вихід є!

Не скажу, що в моєму рукаві ховається грандіозний план знешкодження проблем , чи десь там, на дні лівої кишені куртки сидить чарівна пігулка від головного болю й іншої біди. Проте я запишу Вам на папері одну недовгу, але дуже цінну  пораду пораду-рецепт: «Моліться, прощайте, любіть, братайтеся».

І щоб Ви не думали, що юний представник касти журналістів начитався гуманістичних книг і остаточно зійшов із розуму, розтолкую Вам, моїм любим читачам, усю силу отієї  фрази на прикладі однієї місцевої парафії.

Парафія, без сумніву, жива і добре відома дрогобичанам. До того ще й розбудовується, немов мурашник, завдяки працьовитості та єдності люду. Та головне: молиться, славить своїми співами і талантами Господа Бога, влаштовує різноманітні грандіозні шоу, ну, не такі, як у телевізорі, а справжні, по-родинному теплі, й нітрохи не нудні.

Хоч я ще той інтриган, та не буду тягнути кота за хвоста, і скажу нарешті: громада мікрорайону на вул. Є.Коновальця з любов’ю вкладає людський і надлюдський благодатний ресурс у духовний розвиток своїх  діток. І слово «розвиток» означає не лише копітку  процедуру вкладань певної торби знань до забитої дитячими радощами голови, ні. Це передача системи традицій, цінностей, якими ми, українці, почали, на жаль, так солідарно нехтувати. Та сьогодні не про те...

Ось, наприклад, зовсім недавно, одного весняного недільного дня, діти-парафіяни  храму Дрогобицьких священномучеників Северіяна, Віталія і Якима навчали дорослих мистецтву любові. Вони під пильним і ніжним керівництвом Уляни Шабан влаштували благочинний ярмарок «Веселе рукоділля». Дійство і справді було, як нині модно казати,  бомбезне. Стільки радості, елегантних виробів і стурбованих дорослих, кажуть, не бачили в Дрогобичі давно. Ой, знаєте, а воно й не дивно, адже усю ту чудасію виготовили  діти та їхні наставники – учасники  гуртка «Виготовлення сувенірів». Та , зрештою, найцінніший тут не сам факт події, а її мета – допомогти дітям-сиротам нашого міста. Саме  на це і пішов увесь зароблений гріш.

Отож, моліться, аби Всевишній навчив нас єднанню. Любіть, як діти, адже любов – то спосіб подолання всіляких негараздів. Братайтеся – бо, як підказує нам досвід нашого народу, у єдності і є наша сила.

Іларіон ПАНЬКІВ

Фото автора

 

Стартує щорічна акція «Майбутнє лісу в твоїх руках»

У весняний період для лісівників настає найбільш «гаряча» пора – час відновлення лісів. Для того, щоб привернути увагу громадськості та молоді до такого важливого і відповідального процесу, як створення зелених насаджень, вже 11 рік поспіль, під егідою Державного агентства лісових ресурсів України, на Львівщині проходить акція «Майбутнє лісу у твоїх руках».

Традиційно головні заходи акції розпочинаються 21 березня, в день, який з 2013 року Генеральною асамблеєю ООН оголошено як Міжнародний день лісів, й тривають до Дня довкілля, який щороку в Україні відзначають у третю суботу квітня.

Мета акції – виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, ознайомлення та безпосередня участь шкільної молоді у створенні нових лісів, роз’яснення широким колам громадськості важливості створення лісових насаджень як одного з основних компонентів збереження біорізноманіття та екологічної рівноваги на планеті, підвищення довіри громадськості до діяльності лісогосподарської галузі.

Лісівники з неабияким завзяттям організовують і проводять заходи з посадки лісу, озеленення та благоустрою парків, алей, територій навчальних закладів, сіл, міст районів. Крім головного заходу акції – створення лісових насаджень, будуть проводитися інформаційно-роз’яснювальні заходи: уроки знань про ліси, пізнавальні екскурсії, зустрічі з учнівською та студентською молоддю. 

У рамках акції заплановано: 

- проведення лісовідновлення на площі близько 20 га, за участі громадськості, учнівської молоді, представників органів влади та ЗМІ;

- проведення майстер-класів з садіння лісу, живцювання, посіву лісового насіння;

- озеленення територій шкіл, міст, сіл району, доповнення породного складу парків та алей;

- прикріплення 40 шпаківень та упорядкування 10 мурашників у лісах району;

- проведення виховних годин за темою «Людина і ліс» для учнів молодших класів та лекцій на природоохоронну тематику для учнів шкільних лісництв;

- проведення для шкільної молоді конкурсів на кращий малюнок і твір за темою «Людина і ліс» та конкурсу на краще шкільне лісництво.

Лісівники Дрогобиччини запрошують Вас долучитись до заходів акції і посадити своє дерево!

Адміністрація ДП «Дрогобицький лісгосп»

 

Cвіт відзначив день води 

У грудні 1992 року на Генеральній асамблеї ООН в Ріо-де-Жанейро було прийнято рішення про щорічне відзначення Всесвітнього дня води 22 березня.

Народне прислів’я говорить: «Коли закінчується вода, закінчується життя». Нині ці слова актуальні як ніколи. Щороку приблизно 2 млн людей, з яких 90% діти, помирають через погані санітарні умови та забруднену воду.

Незважаючи на те, що кількість води на Землі залишається незмінною, для користування доступно лише 1% водних ресурсів. Тільки 2,5% запасів води становить питна вода, та й вона на 99% міститься в льодовиках, айсбергах або під землею і тільки 1% доступний майже 7 млрд людей та багатьом мільйонам живих організмів.

Визначну роль у використанні водних ресурсів відіграє їх якісний стан. Деградація водних ресурсів і передовсім прісної води, негативно впливає на соціально-економічний стан країн та призводить до значних змін у навколишньому природному середовищі та водних екосистемах.

Водні ресурси дуже вразливі до факторів людської діяльності. З розвитком промисловості річки й озера стали все більше забруднюватися викидами недостатньо очищених стічних вод, промисловими відходами і термічними водами гідроелектростанцій . Забруднення річок і озер явно зросло внаслідок змивання добрив, пестицидів і гербіцидів з сільськогосподарських угідь, а також кислотних дощів. Забруднення промисловими відходами, сільськогосподарськими добривами і пестицидами стало реальною загрозою всій гідрографічній системі Землі та існуванню людини.

Основними джерелами забруднення і засмічення водойм є:

- стічні води промислових та комунальних підприємств;

- відходи від розробок рудних і нерудних копалин;

- води рудників, шахт, нафтопромислів;

- відходи деревини при заготівлі, обробці, сплаві лісових матеріалів (кора, тирса, тріска, колоди, хмиз та ін.);

- викиди водного, залізничного та автомобільного транспорту;

- первинна переробка льону, коноплі та інших технічних культур.

Фізіологія людини цілком і повністю залежить від води. Загальна кількість води, яка необхідна для життєдіяльності людини, складає 2-2,5 літра на добу. На жаль, у наш час чистої води стає дедалі менше. Відбувається прогресуюче забруднення прісних водних джерел стічними водами. Тому актуальним сьогодні є  виховання нового мислення у людей, насамперед шанобливого і бережного ставлення до Природи, економічного і раціонального використання води, захисту природних джерел водопостачання від забруднення.

Погляньте на наші річки: на них вже не побачити розкішних зелених заплав, зарослих верболозом чистих берегів і вкритих лататтям широких плес, не вгамувати спрагу кришталевою водою. Замість цієї краси на берегах річок громадяться гори сміття, течуть у воду струмки каналізації, по-хижацьки видобувається гравій в руслах малих та гірських річок, що призводить до пониження водоносних горизонтів та ерозії берегів. Отак своїми руками та своєю бездумністю ми готуємо собі і нашим нащадкам стічні канави замість чистих потоків.

На території Дрогобицького району протікає одна середня річка (р.Стрий) і 24 малі річки загальною довжиною 465,7 км та приблизно 107 струмків і потоків загальною довжиною понад 343 км.

Ні для кого не секрет, що річки і потоки Дрогобицького району перебувають у далеко не ідеальному екологічному стані. Скидання каналізаційних відходів у річки, засмічення прибережних захисних смуг побутовими відходами, розорювання берегів призводить до виснаження та маловодності водних артерій району. Особливо «відзначаються» в плані засмічення та забруднення річки Серет і Тисмениця в межах Дрогобича та Солониця, яка протікає біля міст Стебник, Трускавець і села Болехівці. У серпні 2015 року ТзОВ «Трускавецький водоканал» здійснив скид неочищених стічних вод у річку Солоницю. Дивує той факт, що, незважаючи на відкрите кримінальне провадження щодо цього порушення, ТзОВ «Трускавецький водоканал» досі не спромігся побудувати хоча б тимчасові очисні споруди.

Люди часто не задумуються про те, що скидаючи сміття в річку в своєму населеному пунктів, вони засмічують береги річки в селах, які розташовані нижче по течії. Яскравим прикладом таких дій може бути р. Летнянка, яка протікає через Летню та Меденичі – всі відходи, скинуті у Летнянкку в селі Летня, опиняються на берегах річки в смт. Меденичі.

Наше управління постійно співпрацює з сільськими та селищними радами і отримує від них пітримку в питанні забезпечення чистоти на водних об’єктах. Також ми пропагуємо підвищення екологічної свідомості людей, залучаючи молодь до таких акцій, як Міжнародний конкурс «Барви Дністра», Всеукраїнський конкурс «До чистих джерел», Всеукраїнської акції «Місячник озеленення, прибирання та благоустрою і Дня довкілля» тощо. Тож давайте всі разом долучимося до цієї благородної справи – порятунку річок і потоків від сміття, щоб залишити нашим нащадком водойми з кришталево чистою водою та чудовими зеленими берегами.

Слід пам’ятати, що охороняти природу, піклуватися про чистоту водойм. раціонально використовувати водні ресурси – означає не лише дбати про здоров’я людей, а й забезпечувати розвиток і процвітання нації.

У Дрогобицькому районі є 216 ставків, з яких тільки 73 перебувають в оренді, користуванні чи оренді юридичних або фізичних осіб. Таким чином, 143 ставки залишаються безгосподарними і деградують, поступово перетворюючись на звалища сміття та занедбані болота. Як показує досвід, там, де є господар, там є порядок. Тому передача в оренду безгосподарних ставків набагато поліпшить їх екологічний та естетичний стан. Зо роз’ясненням щодо передачі в оренду ставків всі охочі можуть звертатись до нас.

Дрогобицьке УВГ як спеціалізована водогосподарська організація проводить заходи з розчищення та поліпшення екологічного стану річок та потоків. За останні два роки проведено розчистку безіменних потоків на території Волощанської, Опарівської, Верхньогаївської, р. Кропив’янка в с. Старий Кропивник, р. Раточина в с. Дережичі, р. Трудниця в с. Брониця, р. Летнянка в смт. Меденичі.

Слід також пам’ятати, що вода не тільки життєдайна сила. Вона також може бути страшною непереборною стихією. Під час проходження потужних повеней та паводків розбурхана вода змиває будинки, руйнує дороги і мости, затоплює сільгоспугіддя. Останнім часом спостерігається тенденція до зростання інтенсивності та катастрофічних наслідків дощових паводків. Так, 15-16 травня 2014 року внаслідок випадання опадів, які перевищували середньостатистичні у 2-3 рази, пройшов потужний дощовий паводок. Рівні води в річках наблизилися до критичних, а подекуди і перевищили їх. Вийшли з берегів річки Тарнавка, Радичівка, Бар, Летняка, багато безіменних потоків. У результаті паводку в Дрогобицькому районі підтоплено майже 200 будинків у селах Нагуєвичі, Михайлевичі, Летня, Верхній Дорожів, Рихтичі та більше 1500 га с/г угідь. Як бачимо, велика площа водозбору річок та значні опади за короткий період часу в гірських Карпатах сприяють стрімкому формуванню паводків. Можна навести наступний приклад: при піднятті рівня води в р. Бистриця в смт. Підбуж на 1 м, рівень води в цій річці в с.Грушів збільшується на 5 м, а час добігання паводкових вод між цими населеними пунктами складає 12-14 годин. Тому для усунення загрози переливу через дамби р.Бистриця, між с.Тинів Дрогобицького району та с.Тершаків Городоцького району побудовано сухий польдер, який здатний акумулювати 50 млн куб. м паводкових та повеневих вод. Велику роль у захисті сіл Унятичі, Лішня, Михайлевичі відіграє протиповеневе водосховище на р.Бар у с.Унятичі, яке здатне акумулювати до 10 млн. куб.м води.

Але, на жаль, проблеми залишаються. Найболючіші місця – це необхідність захисту від можливого руйнування паводковими водами р.Сторонявка житлового будинку в смт. Підбуж на вул. Грушевського, 24 та небезпека розмиву цвинтаря в с. Смільна. За ініціативи та сприяння Дрогобицької РДА,  Львівського управління облводресурсів та нашого управління Смільнянська с/р та Підбузька с/р направила у Львівську районну раду пакет документів на виділення коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища. На жаль, результатів щодо фінансування поки що немає.

Працівники Дрогобицького УВГ пишаються тим, що живуть і працюють у рідному краї нашого славного земляка Івана Франка, який у своїх творах оспівав красу і велич гірських річок, струмків, синьооких озер:

І знов я бачу тя, село моє родинне,

Як бачив тя тоді, коли життя дитинне

Плило, немов малий потічок серед трав,

Що в’ється несміло між дрібними камінцями…

За лісом, що шумить довкола. І не раз

Питав я річки, де пливе вона від нас

І думкою гонив її тихенькі хвилі

Поза закрутину далеку і стрімку.

(вірш «Рідне село»)

27 серпня цього року ми будемо святкувати ювілейну дату – 160 років з дня народження Івана Франка. Зважаючи на те, скільки туристів, в тому числі закордонних, приїжджають відвідати село нашого геніального Каменяра, Дрогобицьке управління водного господарства провело розчистку річки дитинства І.Франка – Радичівки.

Річки, озера та водойми потребують нашої постійної дбайливої уваги. Пам’ятаймо, що збереження і відродження річок, ставків та водойм – запорука національної безпеки та здоров’я народу. Давайте передамо нашим дітям і внукам найдорожчий скарб, який є на землі – чисту воду.

На завершення – кілька цікавих фактів про воду:

- обсяг всієї води на планеті складає приблизно 1386000000 куб. км;

- у будь-який момент часу в атмосфері присутні у вигляді водяної пари 12,9 тис. куб. км води. Якщо вся ця вода одночасно випаде у вигляді дощу, то вся Земля покриється шаром води товщиною 2,5 см;

- на відміну від інших речовин, вода при замерзанні не ущільнюється, а розширюється. Лід легший, ніж рідка вода, тому не тоне. Якби не ця властивість, то життя на нашій планеті не могло б навіть виникнути;

- сполуки Н2О в чистому вигляді у природі не існує. Вода – універсальний розчинник, вона розчиняє у собі все, що зустрічає на шляху;

- прісна вода замерзає при температурі 00С, а морська – -1,910С;

- за даними ЮНЕСКО, найчистіша вода у Фінляндії;

- в Антарктиді є озеро, вода в якому в 11 разів солоніша від морської і може замерзнути тільки при температурі -500С;

- озеро Байкал є найбільшим «резервуаром» запасів прісної води на планеті – майже 23,54 тис. куб. км. Якщо б знадобилося заповнити Байкальську котловину, направляючи сюди води всіх річок світу, то це можливо було б зробити за 300 діб.

Георгій ДЕМЧУК, начальник  Дрогобицького УВГ

 

СПОРТ

Дрогобицькі хортингісти вибороли 15 медалей

Національне українське бойове мистецтво хортинг продовжує стрімко розвиватися та набирати обертів. Федерації та осередки у різних регіонах України не тільки відкриваються, міцніють, а й організовують потужні змагання не лише в столиці чи обласних центрах, а й у невеличких містах і навіть селах.

Так, 26-27 лютого  відбулися Всеукраїнські змагання з хортингу серед дітей, кадетів та юніорів в розділах «Двобій», «Сутичка», «Форма» та «Показовий виступ» організувала Рівненська районна федерація хортингу. І село Зоря Рівненського району Рівненської області зустріло учасників турніру чудовим спортивним комплексом з просторими залами та басейном, якими й не кожне місто може похвалитися. Все це завдяки багаторічному господарю Зорі, який у середині ХХ століття зробив із суміжних хуторів зразково-показове село – Володимиру Плютинському.

Але 26-27 лютого в Зорі писалася нова історія Рівненщини. На відкриті Всеукраїнські змагання з хортингу з’їхалися понад 100 спортсменів з Черкас, Чернігова, Житомира та Львівщини. За сприяння відділу фізичної культури та спорту Дрогобицької міської ради Дрогобицький осередок хортингу (Президент Денис Іваницький) Львівської обласної федерації хортингу (Президент Віталій Плеханов) відрядив на змагання 17 юних спортсменів-хортингістів та 5 дорослих тренерсько-суддівського складу. І дрогобичани продемонстрували, що є сильними суперниками не лише в розділах «Показовий виступ» та «Форма», але й у розділі «Двобій».

Юні бійці – вихованці тренера Дениса Іваницького – показали в боях, що прагнуть бути лідерами хортингу і у цьому розділі. Здобуваючи перемогу за перемогою, дрогобичани твердо йшли до фіналу. Золоті медалі в розділі «Двобій» у своїх вікових та вагових категоріях вибороли Роман Зінов’єв, Олександра Стрікіца, Ростислав Копач та Павло Буник. Срібну медаль здобув Богдан Задорожний.

Ці змагання стали першими для Олега Коваля, та він зайняв третє місце і приніс команді бронзу. Вперше виступала у двобоях і Дар’я Дахіна, і теж виборола бронзу.

У розділі «Показовий виступ» дрогобичани здобули шість золотих медалей – команда у складі Анастасії Фаль, Владислава Антоника, Діани Спариняк, Семена Фаля та Олександра Дачука та Андрій Дубовий в особистому заліку (тренер Денис Іваницький). У розділі «Форма» в здобутках наших спортсменів срібло Дар’ї Дахіної та бронза Назара Василенка. Всього дрогобичани привезли з Зорі 15 медалей – десять золотих, дві срібні і три бронзові.

Іра ЦИГАН

 

Медико-технічна бригада проводитиме прийомза новою адресою

Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради повідомляє про зміну приміщення, в якому приймає медико-технічна бригада Львівського казенного експерементального підприємства засобів пересування і протезування. Раніше лікарі-ортопеди приймали на вул. Володимира Великого, 46 (магазин “Меблі”), тепер прийматимуть в приміщенні колишнього “Будинку вчителя” на вулиці Осмомисла, 10 (напроти костелу).

Додатково інформуємо, що протягом цього року медико-технічна бригада проводитиме прийом у такі дні: 12 квітня, 10 травня, 14 червня, 12 липня, 16 серпня, 13 вересня, 11 жовтня, 15 листопада та 13 грудня. 

Для отримання детальної інформації просимо звертатися до управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради за адресою: пл.Ринок, 1, каб. №10.

Управління проводить прийом громадян щодня з 8.00 до 17.00, у п’ятницю – з 8.00 до 15.45 .

Телефон для довідок: 41-06-14.

Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради

 Создан 05 апр 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником