ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 26 лютого 2016 р.
Молодь Дрогобича зібралася на XI форум

24 лютого у мармуровій залі ратуші відбулося урочисте відкриття форуму молоді Дрогобиччини «Формування світогляду та поведінки молоді на сучасному етапі розвитку та становлення України». Захід об’єднав близько півтори сотні молодіжних активістів.

Благословив дійство голова комісії у справах молоді Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ о. Олег Кекош.

Відтак звернення до молодіжної аудиторії виголосив міський голова Тарас Кучма. З уст першої особи Дрогобича прозвучав вислів, що українська молодь є найкраща у світі. Тарас Кучма охарактеризував ключову роль молодих та ідейних людей в героїчній боротьбі УСС, бою під Крутами, діяльності ОУН –УПА. Саме молодь була рушієм революційних процесів уже у часи Незалежної України.

«Я згадую останні подихи тих, кого ми виносили на руках з Інститутської. Я пам’ятаю останні погляди поранених молодих хлопців під Дебальцевим», - поділився особистими спогадами про жертву, яку склала молодь протягом буремних подій останніх років, міський очільник Дрогобича. Він закликав молоде покоління швидше дозрівати і творити гідну заміну тим, хто укорінився на державних щаблях і не дає розвиватися Україні.

Учасників форму також привітали депутати обласної ради Василь Масний та Андрій Ковч, проректор Дрогобицького педуніверситету Микола Пантюк, заступник Дрогобицького міського голови з гуманітарних та соціальних питань Олег Дукас, начальник відділу молоді управління внутрішньої та молодіжної політики департаменту внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА Андрій Ковальський, капелан громадських організацій о. Ігор Цмоканич, голова ГО «Місто» Василь Дуб.

Кожен із промовців говорив про провідну роль молоді у сучасному суспільно-політичному розвитку України. Після закриття презентаційної частини, модератор, начальник відділу сім’ї, молоді та туризму Олександра Пашко запросила учасників заходу до роботи у трьох групах, у яких обговорювали виклики, що стоять перед сучасною молоддю, аспекти формування національної свідомості. У третій секції молодь мала можливість більше дізнатися про перспективні шляхи самореалізації, відкриті IT-технологіями.

Завершальним етапом сьогоднішнього чисельного злету молоді у Дрогобичі стало обговорення результатів роботи у секційних групах та вручення сертифікатів його учасникам.

Варто відзначити, що це був XI форум молоді. Захід такого типу для міста уже став традиційним.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

У ратуші радилися, як подолати дефіцит в освіті

23 лютого у світлиці ратуші на чолі з міським головою Тарасом Кучмою відбулася розширена нарада за участю секретаря міської ради Олега Хруща, представників депутатського корпусу, директорів шкіл, керівництва освітянської профспілки.

На нараді також був присутній Стебницький міський голова Петро Старосольський. Причиною проведення зустрічі у такому форматі став фінансовий дефіцит на утримання шкіл.

Як констатував начальник відділу освіти Петро Сушко, освіті цього року з державного бюджету не додано приблизно 16 мільйонів гривень, що становить три місячні фонди оплати праці.

Чому на державній верхівці обділили Дрогобич? На це питання виявив бажання відповісти директор ЗОШ №9 Михайло Шеремета, який провів самостійно аналітичне вивчення ситуації. З його слів, корінь проблеми – у необ’єктивно встановленому коефіцієнті для розрахунку освітньої субвенції. Спускаючи фінансовий показник згори, там, припустив пан Шеремета, вочевидь, на Дрогобич подивилися як на промислове місто зі спроможністю взяти на себе часткове утримання освіти. Тож тепер, дійшли погодження учасники наради, аби місту таки додали гроші слід клопотати у зверненнях до Міністерства освіти та Міністерства фінансів з проханням переглянути встановлений коефіцієнт.

Фінансова проблема, що була стрижневою на нараді, зумовила обговорення низки інших взаємопов’язаних проблем освіти. Тривалий час у світлиці дискутували про потребу проведення оптимізації, регулювання наповнюваності класів та інше. З фінансовим прагматизмом і за допомогою мови цифр закликали шукати варіантів врегулювання ситуації депутати. Емоційністю відзначалися виступи освітян, які одностайно висловлювали готовність вишукувати можливості заощаджувати.

Вартісною була пропозиція директора Дрогобицького педліцею Ольги Заяць, яка запропонувала, з огляду на фінансову скруту в освіті, вивчити можливість скасувати у школах безплатне харчування, залишивши його лише для пільгових категорій дітей.

Гаряча, подекуди різка дискусія у світлиці таки дала плоди. Усі її учасники висловили готовність долучатися до того, аби освіта міста мала тверду фінансову перспективу на цей рік. Щоважливо, досягти цієї мети спробують багатьма спільними засобами. Як відзначали керівники шкіл, відрадно, що про цю проблему заговорили у лютому, а не на порозі нового навчального року.

Секретар міської ради Олег Хрущ акцентував: економія торкається не лише освіти, а усіх бюджетних галузей . Він запевнив керівників освітніх закладів у розумінні і підтримці депутатського корпусу і побажав, щоб надалі розвивати традицію спілкування освітян з владою за «круглим столом».

У підсумку міський голова Тарас Кучма звернувся до директорів шкіл із проханням розробити власні плани із заощадження коштів. Відтак, сказав Тарас Кучма, документи будуть узагальнені у відділі освіти і затверджені виконкомом та сесією міськради. Завершив Дрогобицький мер нараду на гарній ноті, адресуючи директорам шкіл подяку за високі здобутки дрогобицьких школярів.

 

Сепаратистська ініціатива

Громади сіл Дрогобицького району: Болехівців, Гаїв Верхніх, Гаїв Нижніх та ін. ведуть перемовини про об’єднання в окрему територіальну громаду. Про це на понеділковій нараді у ратуші повів мову міський голова Тарас Кучма.

Таку ініціативу очільник Дрогобича назвав сепаратистською, обумовивши своє твердження тим, що лобісти окремішнього існування не відають, наскільки великих коштів потребує медичне, освітнє та культурне забезпечення життя громади.

«Можливо, вони розраховують, що цей тягар і надалі буде нести Дрогобич, а їм залишиться лише ділити отримані від держави кошти», - висловив припущення Тарас Кучма, додавши, що на карті нового територіального поділу Дрогобичу найвигідніше бути окремою громадою, самодостатньою у задоволенні своїх соціальних потреб. Проте, наголосив мер, очевидно: місто не зможе залишитися осторонь процесу, який змінить кордони усіх територіальних одиниць.

 

Помолодіє парк на вул. Лесі Українки

На місці зрубаних старих дерев навесні у парку на вул. Лесі Українки будуть висаджені листяні та хвойні саджанці.

Про це на оперативній нараді 15 лютого доповів директор департаменту міського господарства Іван Лепкий. Крім того, аби парк набув ознак справжнього місця відпочинку, комунальники плануть встановити там лавки.

Зрізку дерев на вул. Лесі Українки, до якої прикипіла увага громадськості, головний комунальник назвав плановою. До цього ж, запевнив Іван Лепкий, очищення парку відбувалося відповідно до виданого міським головою розпорядження та з дозволу екологічної служби.

 

Дві багатоповерхівки термоізолюють

Дрогобич – одне із п’яти міст України, яке бере участь у реалізації пілотного проекту ЄС/ПРООН , відповідно до якого у місті буде проведена термоізоляція двох багатоквартирних будинків.

Про це інформував на оперативній нараді перший заступник міського голови Ігор Герман. На кожен з будинків шляхом співфінансування заплановано витратити по 150 тисяч доларів. Минулого тижня з цього приводу у місті побував експерт центрального офісу проекту ЄС/ПРООН, що розміщений у Києві.

Нагадаємо, Дрогобич другий рік поспіль залучений до реалізації проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який фінансується Європейським Союзом за співфінансування ПРООН.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Крик душі

Ця людина була з першого дня на столичному Майдані, де розпочиналася Революція гідності. А коли чобіт окупанта ступив на українську землю, він влився у батальйон, який згодом став називатися іменем його першого командира – Сергія Кульчицького. Іван ДАЦКО й дотепер на фронті. Завітавши у коротку відпустку додому, він не залишився байдужим до соціальної тематики. Пропонуємо читачам деякі його міркування.

- Усі навколо кричать: «Хочемо порядку, чистоти, хочемо рівності перед законом, справедливість нам подавайте!». Але коли намагаєшся зробити і довести, що треба і можна жити чесно, коли звертаєш увагу людям, які порушують порядок та ігнорують прохання припинити робити те, що їм заманеться, на тебе накидаються щирі «патріоти» і відправляють тебе то на Майдан, то на Схід. Я не звик трясти медалями, шевронами, статусами, прикриваючись формою. Тому ходжу у цивільному одязі й завжди звертаюся до людей як звичайний громадянин.

Але якось терпець мій увірвався. Цієї відпустки я вирішив погостювати у Дрогобичі, і жахнувся. Я був вражений тим, з якими потугами йде боротьба за наведення порядку на ринку. На прохання побратимів я залишися у місті, щоб допомогти навести лад, бо моя непримиренність і безкомпромісність в питаннях ПОРЯДКУ хлопцям відома. Тож розпочав як консультант співпрацювати з адміністрацією КП «Дрогобицький ринок», якій було доручено навести лад в центрі міста.

Щодня виходили з хлопцями на вулицю і проводили роз’яснювальну роботу, що центр міста, це – обличчя громади, що існують відведені місця для торгівлі такою продукцією, що треба починати жити і працювати по-новому. Хіба не за це ми стояли на Майдані? Хіба не для цього ми йшли на війну? Щоб тут люди могли навести порядок, а не намагалися за старою звичкою обійти закон, дати хабар, повирішувати справи, а потім покричати «Слава Україні!».

Дуже зручно, показуючи пальцем на когось, порушувати порядок самому. Так вийшло нещодавно. Вийшов на вулицю, бачу – стоять працівники поліції і не роблять нічого. Прийшов до них, запитав, чому не звертають увагу на торгівлю у невідведеному для цього місці. Відповідь була такою: «А вони і так не підуть».

Підходимо разом до першого продавця (на полиці м’ясна кишка), питаю, чи має якісь документи – хоча б аналізи з лабораторії про перевірку м’ясної продукції. «Звичайно не маю», - з гордість відповів продавець. Тут позбігалися п’ять активних жіночок, які все життя торгують у центрі. Накинулися на мене, як оси, проклинають…

Підходжу до наступного прилавка – два ящики незрозумілих фасованих травичок, без будь-яких даних про походження та виробника. Чую: «Гляньте, гляньте, як нова влада відбирає в людей шматок хліба!»

Пояснюю, що я не влада і питаю про документи як покупець. Тут уже якийсь професор підключився (назвався лікарем), каже, що я – неадекватний, і щоб йшов собі далі, якщо нічого не купую. Дивний лікар? За час розмови «агітаторші» вже зібрали кілька десятків глядачів і дружно кричали мені: «Ганьба! Банду геть!». За що? За те, що не хотів, аби мене і вас отруїли? За те що хочу, аби порядок був для всіх однаковий? За те, що стояв заради цього на обох майданах і півтора року на передовій відстоював для цих людей можливість на чесні і правові відносини? Щоб нам хамили і говорили, що порядок і закон їм не потрібні?

Запитую себе: а де громада, де організації, які на крові побратимів клялися «наводити порядок на місцях»? Чому мовчать і не звертають увагу на безчинство навколо нас? Дуже прикро, що не вміємо поважати себе та один одного!

P.S. Прошу вас, брати, розішліть мій «Крик душі» якомога далі, нехай дійде до всіх людей, і їм буде так само прикро й соромно, як мені за це «ГАНЬБА!». Та нехай! Небайдужі та свідомі громадяни допоможуть нам навести порядок на нашій землі, як допомагали і підтримували волонтерською допомогою на передовій. Думаю, це не менш важливо.

 

Читачі запитують: «Як краще оформити спадщину?»

Юридичну консультацію погодився надати заступник міського голови, керуючий справами Володимир Коцюба. Отже, який варіант кращий – заповіт чи договір дарування:

- У багатьох людей настає, або відповідна ситуація, або бажання, передати право власності на належне їм майно і це зустрічається досить часто.

У зв’язку з цим виникає питання, який спосіб передачі права власності буде більш вигідним для кожної зі сторін – заповіт чи договір дарування? Для такого вибору потрібно уяснити: чим заповіт відрізняється від договору дарування.

Головна відмінність полягає в тому, що обидві ці події настають при абсолютно різних обставинах – за заповітом право власності у спадкоємця настає тільки після смерті заповідача, а за договором дарування – з обумовленого моменту.

Для складання заповіту особиста присутність заповідача є обов’язковою, а для укладання та посвідчення договору дарування об’єкта нерухомості можна оформити у присутності лише у присутності та за участю обох сторін договору дарування або у присутності та за участю довірених осіб (при наявності нотаріально посвідченої довіреності на дану дію).

Характеристика договору.

Договір дарування має двосторонній характер, заповіт – односторонній. Заповіт вважається дійсним, навіть якщо спадкоємець нічого про нього не знає до його відкриття. Їх воля значима лише після відкриття заповіту, коли вони можуть прийняти спадщину або відмовитися від неї. При укладанні договору дарування обов’язкова присутності і того хто дарує і того хто приймає в дар, або їх законних представників.

Оформлення та реєстрація.

Щоб оформляти заповіт чи договір дарування об’єкта нерухомості обов’язково потрібна присутність нотаріуса. Для посвідчення можна звертатися як до державного нотаріуса так і до приватного нотаріуса, оскільки документи оформлені тим чи іншим нотаріусом мають однакову юридичну силу. Також треба враховувати, що при договору дарування об’єкта нерухомості є обов’язковою реєстрація права власності.

Необхідні документи.

При складані та посвідченні заповіту потрібно мати наступні документи: паспорт, ідентифікаційний код та бажано довідку від лікаря про вашу дієздатність (для того щоб уникнути в подальшому спору між спадкоємцями).

А для договору дарування об’єкта нерухомого майна однозначний пакет документів, у кожному конкретному випадку, визначає нотаріус, якого ви обрали для даної дії, оскіль визначити конкретний пакет документів неможливо, так як є багато факторів та нюансів.

Розпорядження майном.

Після оформлення договору дарування, дарувальник втрачає будь-яке право на подароване майно. Після складання заповіту заповідач залишається власником свого майна і можу розпоряджатися ним на свій розсуд.

Можливість змінити рішення.

Змінити рішення можна тільки за заповітом (внести будь-які зміни або повністю скасувати його). При складані нового заповіту – анульовуються попередній. Дарувальник за договором дарування можливості змінити своє рішення немає. Хоча за законом в деяких випадках, н-д: якщо обдаровуваний вчинив злочин проти дарувальника його рідні, чи щодо погіршення дарованного майна зробити це можна лише в судовому порядку.

Податки.

Податки при спадкувані за заповітом (за законом) та податки при отримані в дар сплачуються в однаковому розмірі. Однак потрібно зазначити, що при оформлені спадщини за заповітом (за законом) та отримання в дар за договором дарування між родичами першого ступення споріднення податки не передбачені, сплачуються тільки обов’язкові платежі при оформлені, що встановлені чинним законодавством України.

Тому обираючи той чи інший спосіб розпорядження своїм майном треба обов’язково звернути увагу на особливості того чи іншого правочину, на момент переходу права власності, для того щоб убезпечити себе у майбутньому. Цей вибір можете зробити тільки Ви особисто, зваживши всі за і проти.

 

У Меденичах «МРІЯ» долучилася до будівництва пам’ятника Борцям за волю України

Ідея збудувати в селі Меденичі пам’ятник Борцям за Волю України виникла ще у 2002 році. Проте на реалізацію проекту завжди бракувало або коштів, або наполегливості. І лише торік, завдяки старанням сільського голови Володимира Шулака, а також усіх небайдужих, вдалося спорудити пам’ятний знак.

«Необхідну суму, а це майже 200 тисяч гривень, вдалося зібрати зусиллями громади, сільської ради, депутатів, які не забувають рідний край, а також небайдужих підприємців.

Спроектував пам’ятник місцевий мешканець архітектор Данило Чепіль. А я вже їздив у кар’єр по камінь, купував плитку, вибирав напис», - розповідає сільський голова.

До будівництва також долучився Агрохолдинг «МРІЯ», виділивши на спорудження пам’ятника майже 25 тисяч гривень. За словами сільського голови, частину коштів використали на необхідні матеріали, а частину спрямують на озеленення території біля пам’ятника, відкриття якого запланували на весну цього року. Крім цього, як зазначає Володимир Шулак, «МРІЯ» виділила 8 тисяч гривень на ремонт доріг у селі.

За словами регіонального представника компанії Мирослава Охабського, мешканці можуть самі вирішувати, на які потреби використати благодійні кошти. «МРІЯ» радо підтримує ініціативи своїх пайовиків і щороку виділяє їм фінансову допомогу.

Окрім цього, торік Агрохолдинг виділяв пожертву для місцевого храму з нагоди Зелених свят. Загалом таку підтримку отримало 650 церковних громад на суму майже півтора мільйона гривень. Крім цього, як і щороку, для школярів та дошкільнят Меденичів коштом «МРІЇ» закупили солодкі подарунки до Дня святого Миколая. Варто нагадати, що торік солодощами від Компанії поласувало 57 тисяч дітей на суму 1,7 мільйона гривень.

Один з найбільших пріоритетів Компанії – допомагати розвиватися українським селам. Саме тому «МРІЯ» щороку виділяє мільйони гривень на розвиток освіти на духовності, культури і спорту, інфраструктури, благоустрою та медицини. Також Агрохолдинг допомагає з ремонтом доріг, шкіл та садочків, храмів. Загалом на підтримку своїх пайовиків «МРІЯ» виділила 22 мільйони гривень благодійної допомоги.

 

Рідна мова – то серце народу: гине мова – гине народ (Іван Огієнко)

 21 лютого представники всіх націй і народностей відзначають Міжнародний день рідної мови, проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО. Зараз це свято крокує по всій планеті, і кожен громадянин будь-якої країни, відчуваючи свою національну приналежність, складає у цей день шану рідній мові.

Традиційно відзначають цю подію і у Дрогобицькій спеціалізованій школі №16.

Цьогоріч проекти до Міжнародного дня рідної мови готували чотири творчі групи. Меседжем заходу було бажання продемонструвати пошану до різних мов, проникнути в культуру їх носіїв, розширити кругозір та представити надбання української мови, яку недаремно вважають однією із наймилозвучніших у світі.

До своїх проектів учасники підійшли креативно. Оскільки школа №16 – це школа з поглибленим вивчення англійської мови, то і свої проекти групи презентували англійською, німецькою, польською мовами. Присутні на заході почули Шевченків «Заповіт» німецькою, вірші багатьох видатних українських митців мовою Шекспіра та українську народну пісню у перекладі на польську. Майстерним було виконання Шевченкової «Русалки» ученицею 5 класу Іриною Гуцул англійською мовою.

На заході порушувалося питання важливості вивчення іноземних мов, на що діти відреагували позитивно, вважаючи, що рідна мова є найважливішою, але не повинна бути єдиною в арсеналі знань людини.

Кульмінацією проекту став зворушливий виступ наших братів-українців, вимушених переселенців із Криму – кримських татар, які навчаються у нашій школі. Презентація ними величі і краси їхньої рідної мови була для всіх хвилюючою, захопливою й нікого не залишила байдужим. Учень 6 класу Самір Куртлушаєв проникливо і задушевно виконав пісню про насильницьку депортацію кримських татар.

Ініціювали проект учитель християнської етики Оксана Криваль та вчитель української мови й література Руслана Станчук.

Богдана ВОЯТ, учениця 11 класу СШ №16

 

«Ангели Майдану»

Хтось схлипував і Господа вмовляв.

Крізь біль і сльози друзі Гімн співали.

У небо Ангел стежку простеляв.

- Тримаймося! – над Площею лунало.

- Вже світлі душі в небо відлітають…

 - Героям слава! – на весь світ звучало.

- Вони живуть! Герої не вмирають!

Час… У кожного із нас із ним свої рахунки, а у України – особливі: понад 350 років боротьби за Незалежність! І ось XXI ст. Вибух непокори і гідності проти тих, хто ціною брехні і хворих амбіцій хотів повернути Україну назад у рабство. Та воля людей і прагнення до цивілізованого людського життя перемагає. Пророчі слова Т.Г.Шевченка підняли тих, хто ціною власного життя залишиться в пам’яті українського народу як герої «Небесної сотні».

Юні хлопці, чоловіки та жінки вже ніколи не повернуться додому, не обіймуть близьких, не посміхнуться друзям. Сумно і боляче. Хто б міг подумати, що в 21 столітті, після всього, що пережила наша держава, все повториться знову. Схоже, людство не квапиться вчитись на своїх помилках…

Те, що вони хотіли кращого майбутнього для українців, вже варте пошани. Вони розпочали процес духовної перебудови нації та передали естафету нам. Все, що ми можемо зараз – зробити так, щоби жертва цих українців не була даремною. А тут уже все залежить від кожного з нас.

У ці лютневі дні Україна вшановує загиблих під час Революції Гідності 2014. Небесна сотня – так назвали українці тих, хто в боротьбі проти режиму Віктора Януковича віддав своє життя за Україну, за її майбутнє, за кращу долю для усіх нас. Неможливо описати весь біль, який щемить у серці від усвідомлення жаху тієї бійні, яку організував Віктор Янукович з поплічниками. Без сліз неможливо дивитися. Їх відстрілюють наче на полюванні, а вони йдуть, озброєні лише дерев’яними палицями і щитами. Це величезна втрата для усієї України, бо до Небесної сотні потрапили кращі, цвіт української нації. Ми ніколи їх не забудемо. 20 лютого стало для нас назавжди пам’ятним днем – Днем Героїв Небесної Сотні. Однак сьогодні варто згадати про всіх, хто віддав своє життя впродовж останніх років. І згадувати надалі, завжди, хоча б для того, аби не допустити чогось подібного в майбутньому. Адже ці події багато що прояснили, відкрили багатьом очі, розставили все на свої місця. І якщо правильно скористатись цим досвідом, ми справді можемо побудувати незалежну і квітучу державу.

Сьогодні Україна переживає тяжкі випробування. Здригається українська земля на сході країни від гарматних пострілів, кулеметних черг, розривів мін. Знову гинуть на злеті молоді і сильні, вірні сини України… Як боляче стискається серце від того, що наша ненька-Україна знову у вогні і стражданні… І кожен з нас бажає одного: щоб над нашою рідною Україною було мирне небо. Таке безмежне і високе! І щоб кожен міг здійснити свій злет у вільній, щасливій, квітучій країні – Україні, яку щиро любимо і якою безмежно пишаємося.

Вшанувати їхній подвиг і самопожертву зібралися учні, батьки та вчителі Стебницької ЗОШ №11. 19 лютого учні 6-А класу під керівництвом класного керівника Галини Данилівни Химин провели реквієм «Ангели майдану». За допомогою інтерактивних технічних засобів діти мали можливість побачити все те, з чого розпочинались події, які сколихнули весь світ. Завдяки заходу пам’яті героїв майдану діти не лише зрозуміли, хто такі патріоти, а й своєю дитячого душею відчули біль матерів, що втратили своїх дітей, котрі в пам’яті нащадків житимуть вічно бо:

До слова слово, наче вишиванку,

В народну пам’ять золоті стьожки.

І кожне покоління на світанку

По них життя рівнятиме стежки.

Дякуємо Вам, Герої України! Ви назавжди залишитеся у наших серцях… Герої не вмирають!

Г.ХИМИН, класний керівник 6-А класу Стебницької ЗОШ №11

 

Випускник ініціює створення у Дрогобичі преміального фонду імені своєї вчительки

Колишній випускник Дрогобицької загальноосвітньої школи №1 Олексій Малицький нещодавно запропонував заснувати у школі преміальний фонд імені Дарії Ковальської для математично обдарованих учнів. Випускник школи, якому у житті вдалося досягти успіху, на відстані років вирішив віддати заслужений пошанівок вчительці математики, глибоку фаховість якої досі відзначають педагоги та учні ЗОШ № 1. Одинадцять років тому Дарія Ковальська відійшла у вічність.

«Ця людина була математиком-професіоналом, майстром своєї справи. Все життя її було наповнене любов’ю до Бога та України», - згадують вчителі, які працювали пліч-о-пліч з нею. Дарія Ковальська педагогічній праці присвятила понад сорок років.

Фінансову основу для започаткування преміального фонду ім. Дарії Ковальської її учень Олексій Малицький забезпечив. До розвитку цієї ініціативи педагогічний колектив сподівається надалі залучати меценатів та благодійників, якими, можливо, захоче виступити ще хтось із когорти вихованців талановитої вчительки.

«Підтримавши ініціативу нашого випускника, ми водночас із збереженням пам’яті про Дарію Ковальську надамо стимул до розвитку дітям з математичними здібностями», - вважає директор ЗОШ №1 Ольга Лужецька.

Вручати грошову нагороду математично обдарованим школярам у ЗОШ №1 планують щорічно на урочистій лінійці, присвяченій завершенню навчального року.

Довідка: Олексій Малицький є засновником бренду SAMMY ICON, що спеціалізується на продажу кольорових чоловічих шкарпеток. Про успіхи молодого дрогобичанина, який завдяки підприємницькій жилці розгорнув унікальний бізнес-проект, у жовтні минулого року писали у журналі «Forbes».

Леся ЯСЮРА

Фото журналу «Forbes» 

 

Стартувала Дрогобицька ліга КВН

17 лютого у Дрогобичі відбулося свято гумору і веселощів – перший чемпіонат Дрогобицької ліги КВН «ДаЛеКо», на який завітало 17 команд з різних куточків Західної України.

Переповнений зал, море сміху, оригінальні виступи – саме так характеризують перший фестиваль Дрогобицької ліги КВН глядачі при виході із залу. «Ми дуже раді, що цей захід пройшов на досить високому рівні і поклав добрий початок новій традиції», - коментує організатор чемпіонату «ДаЛеКо» Олег Чернета.

Ще однією особливістю заходу було те, що міський голова Дрогобича Тарас Кучма був у складі журі. «Приємно чути, що гості нашого міста попередньо добре ознайомилися з ним, даруючи глядачам жарти про вулицю Самбірську, про ворожіння у парку ім.С.Бандери та інші», - сміявся Тарас Ярославович.

Команди, які пройшли відбір фестивалю і змагатимуться у цьому сезоні: «Фізматівська Шпана» (Дрогобич), «Extra Girls» (Дрогобич), «АнФас» (Львів), «Хто з нами?» (Дрогобич), «Параноя» (Дубно), «Збірна Ювілейного» (Рівне), «Драйв» (Львів), «Як варіант» (Івано-Франківськ), «Галюцинації» (Дрогобич), «Давай, поки нікого немає» (Тернопіль), «ДасвЄдос» (Львів), «Люди VET» (Львів), «Приїхали» (Дубляни), «ІСТ-ФАК» (Дрогобич).

Найкращими журі визнало рівненських КВНників – «Збірну Ювілейного».

Олена МЯЛО

 

Антиалкогольні рейди відділу сім’ї молоді та туризму

Відділом сім’ї, молоді та туризму виконавчого комітету Дрогобицької міської ради 23 лютого торговельним закладам, які реалізовують алкогольну та тютюнову продукцію, роздано листи-повідомлення про заборону продажу пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв і тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, а також звернення до продавців і керівників із вимогою неухильно дотримуватися чинного законодавства.

Хотілося більше апелювати до совісті продавців, бо не всі вони схвально реагували на отримані листи. Достукатися до совісті дуже важко, але задумайтеся, що хтось може запропонувати закурити чи випити Вашій дитині, і ніхто не знає, що після цього станеться.

Відділ сім’ї, молоді та туризму міськради

 

КРИМІНАЛ

Крав з оселі, яку доглядав

За вироком Дрогобицького міськрайонного суду 64-річного мешканця району, який раніше вже притягався до кримінальної відповідальності, позбавлено волі на півтора року за скоєння низки крадіжок.

Потерпіла знала, що у чоловіка колись були проблеми із законом але у грудні 2014 року взяла його на роботу. За обумовлену платню засуджений зобов’язався доглядати її будинок і виконувати господарські роботи у дні, коли господиня відлучалася у справах.

Користуючись відсутністю власниці, зловмисник почав регулярно скоювати крадіжки з господарських будівель потерпілої, до яких мав вільний доступ. Загальна вартість речей, викрадених протягом семи місяців, склала майже 3000 гривень.

Виявивши зникнення багатьох речей, власниця будинку звернулася за допомогою до поліції та зажадала від зловмисника відшкодування заподіяних збитків. На момент судового засідання він частково розрахувався. Суд взяв це до уваги, визначаючи вид та міру покарання за вчення злочину, передбаченого ч.2 ст.185 Кримінального кодексу України (крадіжка). Максимальна санкція – позбавлення волі на термін до п’яти років.

Наталія ПОСТОЙКО, Дрогобицький відділ поліції

 

СПОРТ

Турнір присвятили воїнам-афганцям й учасникам АТО

У суботу, 20 лютого, у спортзалі ДЮСШ ім. І.Боберського пройшов ІІІ регіональний турнір з футзалу серед дітей 2006-07 років народження, присвячений воїнам-афганцям та учасникам АТО.

У турнірі взяли участь 7 команд: ДЮСШ (Дрогобич) – дві команди, філія «Карпати» (Дрогобич), «Фріденс» (Дрогобич), ФК «Розточчя» (Новояворівськ), ДЮСШ (Самбір) та ДЮСШ (Калуш).

Організаторами змагань виступили: Дрогобицька міська організація ФСТ «Спартак» та Дрогобицька ДЮСШ (директор Іван Файчак) за сприяння відділу фізичної культури та спорту виконкому Дрогобицької міської ради (в.о. начальника Ірина Криницька) і спілки ветеранів Афганістану Дрогобиччини.

На урочистому відкритті з привітальними словами виступили: голова спілки Іван Андруневчин, учасник бойових дій в Афганістані Богдан Мозоль, а також засновники турніру Микола Пшеченко і заступник голови ДМО ФСТ «Спартак» Василь Карпин. Усі учасники турніру та гості хвилиною мовчання вшанували тих, хто загинув в афганській війні, і тих, хто віддав життя, захищаючи нашу державу на сході України.

Спочатку усі команди розбили на дві групи, у яких вони виборювали найвищі місця. Згодом у стикових матчах розігрували відповідно 1 – 7 місця. Слід відзначити, що юні футболісти демонстрували досить якісний футбол. А про спортивний азарт й емоційність баталій і говорити не доводиться, особливо під час останніх трьох стикових матчів. Ось їхні результати: матч за 5 місце: «Фріденс» – філія «Карпати» – 0:3, матч за 3 місце: ДЮСШ (Дрогобич-1) – ДЮСШ (Калуш) – 2:3. Ця гра мала найбільшу інтригу. Підопічні Дмитра Курп’яка тільки на останніх хвилинах не змогли втримати нічийний результат, щоб довести гру до післяматчевих пенальті. Попри все – прикра поразка.

У фінальній грі вихованці ФК «Розточчя» з Новояворівська досить потужно «розібралися» з гостями із Самбора, хоч протягом попередніх матчів складалось враження, що саме вони повинні стати переможцями турніру. Нападник Віталій Сумка, забивши супернику 4 голи, приніс своїй команді перемогу з рахунком 4:1.

З рук міського голови Тараса Кучми, директора ДЮСШ та воїнів-афганців юні футболісти отримали свої нагороди. А ще здобули великий досвід турнірної боротьби та ігрової практики. Приємно відзначити, що за майстерністю юних футболістів спостерігали багато батьків та родичів.

Спеціальними подарунками від наших польських друзів із партнерського міста Лєґніца нагородили найкращих гравців у номінаціях. Ними визнані: кращий воротар – Олександр Венгер (Калуш); кращий захисник – Роман Халавко (ДЮСШ, Дрогобич-1); кращий нападник – Олександр Німеровський (Самбір); кращий бомбардир – Віталій Сумка (Новояворівськ) – 8 голів; кращий гравець – Петро Федор (Новояворівськ).

Ярослав ГРИЦИК

На фото: призери й організатори турніру.

 

ЗАМІСТЬ КВІТІВ НА МОГИЛУ

Вічна пам’ять історику Галицького Підгір’я – Михайлу Савчину

24 лютого 2016 р. на 81 році життя відійшов у вічність кандидат історичних наук, доцент, славний син Дрогобицької землі – Михайло Семенович Савчин.

Михайло Семенович народився 7 липня 1935 р. у селі Вовчому Турківського району. Дитинство промайнуло в рідному селі. У 1953 р. вступив на історичне відділення історико-філологічного факультету Дрогобицького педінституту, а у 1956 – 1958 рр. продовжив навчання на історичному факультеті Львівського університету ім. І. Франка. Ще, будучи студентом, почав трудову діяльність. З вересня 1962 р. працював у Дрогобицькому педагогічному університеті (до 1998 р. – інституті), де пройшов шлях від асистента до доцента, декана факультету.

Саме Михайло Савчин у 1992 р. був ініціатором відродження історичного факультету ДДПУ, який очолював до 2005 р. Водночас працював викладачем, забезпечуючи викладання низки курсів: допоміжні історичні дисципліни, новітня історія України, концепція національної революції ОУН. Викладацьку й адміністраторську роботу М.Савчин поєднував з науковою. У 1974 р. захистив кандидатську дисертацію, відтак опублікував понад 100 наукових праць. Серед них і перший у незалежній Україні посібник «Допоміжні історичні дисципліни» (1996), а також монографії з історії села Вовчого (2009) та ідеологічних поглядів Степана Бандери (2013).

Вічна йому пам’ять, хай земля буде пухом.

***

Колектив історичного факультету і Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка висловлює щирі співчуття рідним та близьким покійного.

 Создан 05 апр 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником