ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини від 3-10 червня 2016 р.
«Верховинка» відзначила ювілей 

У п’ятницю, 27 травня, у залі Народного дому ім.І.Франка знову був аншлаг. На суд глядачів тригодинну концертну програму винесли учасники Народного ансамблю танцю «Верховинка». Привід для звітного концерту був неабиякий – так колектив відсвяткував 15-літній ювілей.

Історію становлення ансамблю глядачі побачили у відеофільмі, який коментували ведучі Алла Мельничук та Іван Сех. Аж не віриться, що, коли у 2000 році створювався ансамбль, до його складу входили лише 10 дітей, причому серед них був тільки один хлопець, а решта – дівчата. За словами художнього керівника колективу Богдани Кос, вона дотепер пам’ятає ім’я і прізвище кожного учасника, з якими разом починали писати історію «Верховинки». До речі, одним із натхненників створення у Дрогобичі танцювального колективу саме з народним репертуаром був Костянтин Іваночко. А назву запропонував художній керівник ансамблю «Верховина» Микола Ковальчук. Минав час, кількість учасників ансамблю постійно зростала, у репертуарі з’явилося багато нових різноманітних танців, колектив став постійним учасником загальноміських, обласних, всеукраїнських свят, лауреатом багатьох конкурсів та фестивалів, у тому числі й за кордоном, здобув звання «Заслужений», а згодом – «Народний». Славну історію «Верховинки» продовжує писати вже теперішнє покоління її учасників.

Після перегляду відеофільму з вітальним словом і благословенням до присутніх звернувся отець Мирослав Соболта.

З екрану дрогобицький колектив привітали друзі – учасники Зразкового ансамблю «Лада» з міста Рівне. На сцену до ювілярів завітали випускники ансамблю першого складу «Верховинки» та наступних років. Від них звучали щирі слова подяки Богдані та Петрові Косам, на очах у всіх були сльози радості, адже за стільки років наставники і вихованці стали справжньою родиною.

Не менш щемливим був момент вручення керівниками ансамблю грамот і символічних медалей цьогорічним випускникам «Верховинки». Знову були сльози, обійми, щирі слова вдячності, квіти і великий торт на згадку про старшу групу колективу.

А між тим у залі панувало свято танцю. Свою майстерність демонстрували молодша, середня та старша групи. Вражало розмаїття танцювальних композицій, підсилених яскравими костюмами та різнобарвним освітленням. У постановці хореографа Богдани Кос присутні побачили народні, дитячі, ліричні танці, а завершили дійство славнозвісний «Гопак» і… феєрверк. Два танці глядачам представив ансамбль «Прикарпатські візерунки» хореографа Ольги Максимищак.

Під завісу святкового дійства колектив та наставників Народного ансамблю «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка привітали і нагородили заступник міського голови з гуманітарних і соціальних питань Олег Дукас та начальник відділу культури і мистецтв міської ради Олег Яводчак. Вони відзначили дуже високий рівень побаченої танцювальної феєрії і висловили сподівання, що «Верховинка» й надалі своєю майстерністю й успіхами прославлятиме рідний Дрогобич.

Зі свого боку, Богдана Кос подякувала усім, хто допоміг в організації концерту.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 


«Прикарпатським музикам» – 25! 

У неділю, 29 травня, відбувся святковий концерт Зразкового гурту «Прикарпатські музики» Дрогобицької музичної школи №1 з нагоди 25-річчя творчої діяльності. Захід відбувся у концертній залі Центру душпастирства молоді СДЄ УГКЦ.

Спершу – про історію колективу. Гурт створений у 1991 році і є ровесником Незалежності України. Засновником та незмінним керівником колективу впродовж чверті століття є завідувач відділу народних інструментів, викладач-методист ДМШ №1 Роман Васильович Ілик.

За період творчої діяльності учасниками колективу були 95 юних талантів, з яких 30 вступили на навчання до середніх спеціальних та вищих мистецьких навчальних закладів. Це: Ю.Волошин, А.Мурза, Р.Радишак, М.Михаць, X.Снітко, І.Дуб, В. Барташук, С.Столяр, О.Кузик, С.Іванів, М.Зубрицька, О.Волинський, П.Твердохліб, Р.Стахнів, В.Сіміонеску, М.Угриновський та багато інших.

Упродовж 25 років гурт дав понад триста концертів на різних сценах нашого краю, даруючи слухачам своє аматорське мистецтво. Колектив є лауреатом шести обласних конкурсів, де чотири рази отримував диплом першого ступеня, трьох Всеукраїнських: володар Гран-прі І Всеукраїнського конкурсу дитячої, юнацької та молодіжної творчості «Кришталевий Трускавець-2006», диплом II ступеня І Всеукраїнського конкурсу виконавців на народних інструментах ім. А.Онуфрієнка (2007 р.), диплом І ступеня IV Всеукраїнського конкурсу баяністів та акордеоністів «Візерунки Прикарпаття» (2011 р.) та диплом III ступеня IX міжнародного конкурсу баяністів-акордеоністів «Perpetum mobile» (2016 р.). Тричі, у 2013 - 2015 роках, гурт брав участь у Всеукраїнському святі «День українського баяна та акордеона».

За високий художній рівень і виконавську майстерність у 2000 році колективу присвоєно почесне звання «Зразковий», а в 2011 р. мистецький керівник Роман Ілик отримав почесне звання заслуженого діяча естрадного мистецтва України.

Сьогоднішній творчий склад Зразкового гурту «Прикарпатські музики» такий: Ростислав Козловський (скрипка), Дмитро Галелюк (скрипка), Андрій Дудич (сопілка), Ольга Стасик (сопілка), Роман Ілик (баян), Матвій Карабин (ударні інструменти), Назар Малий (козобас), Ростислав Дашко (кларнет), Юрій Кіндій (контрабас), Мар’яна Коцеміра (вокал), Марія Олексюк (вокал), Ольга Іванюк (вокал).

Саме у такому складі колектив-ювіляр подарував численним глядачам чудові мелодії та пісні: українські народні, повстанські, патріотичні, а також пісню про рідне місто «Мій любий Дрогобич». Доповнили концертну програму гості – співачки Василина Ковальчук, Анастасія Васькіна, скрипаль Максим Угриновський, гітаристка Соломія Швадчак, Народний ансамбль танцю «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка (керівник Богдана Кос). Ведуча концерту – Марія Середяк.

На завершення дійства на сцену вийшов директор музичної школи №1 Роман Яцюшко. Він привітав учасників гурту «Прикарпатські музики» з ювілеєм і нагородив художнього керівника Романа Ілика подяками відділу культури і мистецтв міської ради та дирекції музичної школи за вагомий внесок у справу виховання творчої молоді, пропагування і розвиток народної творчості. Грамоти з нагоди ювілею отримали усі учасники колективу.

Головний диригент муздрамтеатру ім. Ю.Дрогобича Микола Михаць вручив Романові Ілику грамоту, підписану групою зірок естради та діячів мистецтва, котрі були членами журі конкурсу «Трускавецька фієста».

Прозвучали вітання від викладачів відділу народних інструментів музичної школи, багаторічної працівниці галузі культури Олександри Лисак. А ще було багато квітів і побажання зустрітися такою ж чисельною аудиторією на відзначенні 50-ліття ансамблю.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 


Дрогобицькі акробати встановили рекорд України!

30 травня у Львові встановлено і зафіксовано рекорд України акробатами нашого міста Олександрою Табачиською (гімназія) та Юлією Пилип’як (педуніверситет).

Вони вперше в Україні виконали дуже складний акробатичний елемент: сальто в прямому положенні з поворотом на 720 градусів (подвійний пірует) з рук на руки. До цього часу подібний елемент виконували, але з поворотом тільки на 360 градусів (пірует).

Встановленню рекорду передувала важка, копітка праця спортсменів та їхніх тренерів – Жанни та Оксани Жгутів, і ця сумісна праця принесла великий успіх. Слід відзначити, що представники Реєстру національних рекордів України поставили дуже жорсткі умови виконання цього елементу. По-перше: вони надали тільки три спроби для встановлення рекорду; по-друге: виконання цього складного елементу повинно відбутися перед одним із входів до Львівської міської ради. Зрозуміло, що тренування відбувалися в спортивному залі Дрогобицької ДЮСШ, а виступити треба було на відкритому просторі. Цей перехід від закритого до відкритого простору дуже важкий (відсутні орієнтири: стіни, стеля і т.ін.), а ще потрібно забезпечити безпеку верхньої спортсменки у разі невдалого виконання. Добре, що є на світі добрі люди. Один із наших меценатів Дмитро Огньов взяв на себе не тільки фінансові витрати за фіксацію рекорду, а й організував транспортування спортивного мату для безпеки, за що ми йому щиро вдячні.

Зі всіма труднощами наші дівчата впоралися на відмінно, хоча виконання цього дуже складного елементу вдалося зробити тільки з третьої спроби. Вони були нагороджені бурхливими оплесками великої кількості глядачів, журналістів, фотокореспондентів та представників Реєстру національних рекордів України, які тут-же вручили їм «Сертифікат про встановлення рекорду України». Сертифікати також отримали: тренери Жанна та Оксана Жгути, меценат Дмитро Огньов та організатор рекорду Роман Веклюк.

Це ще одне велике досягнення нашого відділення, яке об’єднує спортсменів двох видів спорту – спортивної акробатики та стрибків на акробатичній доріжці.

Процес встановлення рекорду можна побачити в Інтернеті.

 Роман ВЕКЛЮК, старший тренер-викладач, заслужений тренер України

 

 

У ректорському марафоні Надія Скотна – на лідерській позиції

Подейкують, що вправним керівником є та людина, в колективі якої немає злоби, а панують злагода і спокій, та й підлеглі позбавлені страху при зустрічі з ним віч-на-віч. І в цьому випадку без філософської мудрості годі обійтися. Мабуть, на характер і управлінський стиль керівництва Дрогобицьким педуніверситетом Надії Скотної вплинули два фактори: виважена, поміркована лінія поведінки її чоловіка Валерія Григоровича, котрий понад чверть століття очолював виш, і фахова філософська освіта. Тому за чотири роки на посаді ректора Надія Володимирівна вправно і владно тримала в руках стерно університетського корабля і разом із його командою безболісно і без пошкоджень провела його стрімкою освітянською течією на плавне спокійне плесо.

Збережена вся інфраструктура навчального закладу, розширюються наукові зв’язки із зарубіжними колегами. Словом, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка у структурі вищої освіти України має високу репутацію. До речі, у нинішньому парламенті чотири колишні випускники франкового педуніверситету, зокрема Богдан Матківський, Валерій Лунченко, Павло Костенко, Дмитро Ярош.

Чимало випускників «вибилися» в люди завдяки своїм природним і освітнім даним, посідають чималі впливові місця у різних галузях чи структурах народногосподарського комплексу України. Є чимало прикладів, коли абітурієнти із високим рівнем балів самі подають документи на навчання до згаданого вишу. Звісно, у цій рейтинговій ситуації, без участі ректора не обходиться. За чотири роки керівництва ректор Надія Скотна зуміла найголовніше – зберегти настрій колективу для реалізації навчальних програм кожного факультету. За період з 2012-14 роки докторські дисертації захистили 14 науковців, кандидатських – 30. Нині професорсько-викладацький склад нараховує близько шестисот осіб. А якщо врахувати, що і в інших навчальних закладах нашого міста працює ще не один десяток вчених осіб, то цілком справедливо можна назвати Дрогобич високоосвіченим містом з чималим інтелектуальним потенціалом.

Хотілося б, щоб раціональне зерно наших вчених-мужів і прекрасних панянок дало добрий вислід для міста загалом. І тут має знайтися людина, котра б згуртувала їх на спільну працю задля розвитку Дрогобича.

Надія Володимирівна має намір створити дієздатну практичну вчену раду, запросити, окрім місцевих вчених, і колишніх випускників, котрі перебувають в епіцентрі української політики. Бо мудрі думки і напрацювання вчених можуть стати наочним посібником для влади.

За якихось 14 днів у Дрогобицькому державному педуніверситеті знову відбудуться вибори ректора (такою є процедура виборності керівника вишів), і знову буде кандидувати Надія Володимирівна Скотна. Попереднього разу вона впевнено прийшла на фініш, випередивши п’ятьох своїх конкурентів. Чи хтось наважиться посперечатися з нинішнім в.о.ректора? Адже парадигма розвитку вишу не змінилася, бо трудиться там на науково-освітянському поприщі потужний колектив, який дорожить своєю репутацією і вміє зробити правильний вибір. Ось так, доля кожного ректора вписана у виборчому бюлетні.

У цій публікації свідомо не зачеплена тема подальшого бачення Надією Володимирівною подальших перспектив університету, позаяк вона буде розлого описана у програмному виступі.

Для читацького загалу подаємо інформаційну довідку про керівника ДДПУ ім.І.Франка.

Скотна Надія Володимирівна, в.о. ректора Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, завідувач кафедри практичної психології, доктор філософських наук, професор. Народилася 20 серпня 1955 року в м.Гребінка Полтавської області.

У 1963 році вступила у Лубенську середню школу №1, яку закінчила в 1973 році із золотою медаллю. У серпні 1973 р. стала студенткою філософського факультету Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка. В університеті навчалася за спеціальністю «психологія» у відомих науковців: професорів Л.Марісової, Л.Бурлачука, В.Роменця, доцентів М.Вовчик-Блакитної, М.Корнєва, М.Алексєєвої та ін. У 1978 році успішно закінчила навчання, здобувши фах психолога, викладача психологічних дисциплін. Протягом 1979-1983 рр. навчалася в аспірантурі КНУ, захистила кандидатську дисертацію з вікової та педагогічної психології, після закінчення якої отримала скерування на роботу до Дрогобицького державного педагогічного інституту імені Івана Франка на кафедру психології. ДДПУ став для Надії Володимирівни школою професійного гарту: саме тут вона пройшла шлях від викладача до ректора.

У 1999 році була обрана деканом соціально-гуманітарного факультету. Сьогодні факультет здійснює підготовку фахівців за спеціальностями: «психологія», «практична психологія», «соціальна педагогіка», «дошкільне виховання» за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра, спеціаліста, магістра. Згідно з ліцензією, факультет також здійснює перепідготовку з наданням другої повної вищої освіти; підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу та працівників освіти. У 2003 році Скотна Надія Володимирівна очолила кафедру практичної психології.

У 2005 році успішно захистила докторську дисертацію у галузі філософії освіти на тему «Особа в розколотій цивілізації: світогляд, проблеми освіти і виховання». Її наукові інтереси пов’язані з теоретичним осмисленням проблем самовизнання особистості в цивілізаційному вимірі. Вона є автором понад 120 наукових праць. Серед них монографія «Особа в розколотій цивілізації: освіта, світогляд, дії» (2005 р.), колективна монографія «Духовне життя українського суспільства: теоретико-методологічні та онтологічні проблеми розвитку», «Філософія. Пізнання. Наука».

Надія Скотна є членом спеціалізованих учених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій в НПУ імені М.Драгоманова та ДДПУ імені Івана Франка. Керує науковими дослідженнями аспірантів (шестеро з яких захистили дисертації). Учасник багатьох міжнародних форумів та конференцій. Обновлен 30 мая 2019. Создан 12 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником