ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини від 2-9 вересня 2016 р.
У Франковий ювілей

Основні заходи з відзначення 160-ліття Івана Франка на Дрогобиччині розпочалося зранку 27 серпня.

Квіти до пам’ятників Іванові Франку в Дрогобичі, Лішні та Нагуєвичах поклали голова облдержадміністрації О.Синютка, голова обласної ради О.Ганущин, голова РДА В.Шутко, голова райради М.Сікора, депутат обласної ради М.Задорожний, міські голови: Дрогобича – Т.Кучма, Трускавця – А.Кульчинський, Борислава – І.Яворський, інші гості.

Згодом у Дрогобичі у Народного домі відбулося урочисте вручення Міжнародної премії Івана Франка. Її лауреатом став архієпископ-емерит, екс-глава УГКЦ Любомир Гузар – автор наукової монографії «Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) – провісник екуменізму», виданої у Львові 2015 року. За його дорученням премію та золоту медаль з рук онука Каменяра – Роланда Франка, отримав владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослав Приріз. Про цю подію «ГЗ» докладно розповідала у попередньому номері.

Урочистості продовжилися у Нагуєвичах біля Літературного музею І.Франка.

Молебень відслужили єпископи Григорій (УГКЦ) та Яків (УПЦ КП) разом зі священиками.

Після вступного слова голова ЛОДА Олег Синютка передав вітання від Президента України, додавши, що Главу держави чекали на свято. «Він завжди намагається бути на подіях такого рівня. Але Президент є ще й Верховним головнокомандувачем, і він є там, де повинен сьогодні бути, де вирішуються справи державної ваги», - сказав О.Синютка. Відтак він вручив президентські нагороди з нагоди 25-ї річниці Незалежності України діячам культури, освіти, інших сфер.

Вітання виголосив і голова облради Олександр Ганущин.

Святкування продовжилося на сцені Літнього театру. Виступили народний депутат Б.Матківський, депутат облради Я.Качмарик, голова РДА В.Шутко, голова райради М.Сікора та інші. У мистецькій програмі звучала поезія Франка, пісні, музичні твори. Виступали колективи Львівщини та інших областей. Поряд милувала око виставка квітів, художні та книжкові виставки. На оновленій «Галявині казок» школярі району провели конкурс інсценізації казок І.Франка.

Вклонитися землі, яка дала світові великого генія, приїхав міністр культури України Євген Нищук. Після виступу на сцені він відвідав Літературний музей І.Франка. Під час екскурсії директор музею Ореста Резекулова вручила міністрові пам’ятну медаль.

На доповнення комплексу пам’ятних дощок «Іван Франко та світова література» біля музею відкрили барельєф класикові іспанської літератури Мігелю де Сервантесу. У його відкритті взяли участь міністр культури Євген Нищук та делегат Українського товариства Університету Валенсії, перекладач-іспаніст Андрій Якубув, представники влади, гості.

Оскільки Іван Франко зробив українською мовою віршовану переробку «Пригоди Дон Кіхота» та публікував літературну критику на спадщину Мігеля де Сервантеса, Українське товариство Університету Валенсії вирішили доповнити комплекс барельєфів у Нагуєвичах портретом Сервантеса до 400-ліття від дня його смерті. До речі, напередодні у Будинку літератора відбулася презентація книжки Андрія Якубува «Іспанське перо українських класиків. Іван Франко». Останній екземпляр книги подарували міністрові.

Чимало заходів відбулося і в Дрогобичі – тематичні виставки та інсценізація казок у бібліотеці, квест місцями Франка, літературно-мистецькі програми, урочиста академія і навіть байкер-шоу на площі Ринок.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Я.ГРИЦИКА

 

 

Дзвоник покликав за парти

31 серпня – 1 вересня у начальних закладах Дрогобича пролунали Перші дзвоники.

Урочисто посвятили в студенти першокурсників восьми навчальних груп у Дрогобицькому механіко-технологічному коледжі. Учасників свята привітав директор Богдан Звір. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих героїв Майдану та бійців АТО, серед яких два випускники коледжу.

Вітання з Днем знань і напутні слова першокурсникам виголосив міський голова Тарас Кучма, нагородивши грамотами молодіжних активістів, а директора Б.Звіра – книгою про І.Франка.

Серед гостей урочистостей були багаторічний керівник коледжу Степан Яким, голова Координаційної ради БНДС Роман Курчик, начальник відділу сім’ї та молодіжної політики Олександра Пашко, а також три священики.

Новоспеченим студентам вручили символічні Ключ до знань і Студентський квиток. Найкращих відзначили грамотами. Пролунав Перший дзвоник, відтак першокурсників окропили свяченою водою.

***

Поріг Дрогобицького коледжу нафти і газу уперше переступили 243 першокурсники. Їх щиро вітали і бажали успішного навчального року директор коледжу Мирон Баб’як, міський голова Тарас Кучма, ветеран коледжу Ігор Іляшевський, начальник НГВУ «Бориславнафтогаз» Ігор Михайлишин, заступник генерального директора АТ «НПК-Галичина», депутат міськради Олена Жуковська. Вона подарувала коледжу комп’ютерну техніку.

Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих героїв Небесної сотні та АТО, два з яких були випускниками нафтового технікуму.

Прозвучала «Клятва студента коледжу нафти і газу». Директор Мирон Баб’як урочисто вручив Ключ до знань, який студенти гордо пронесли через усю площу.

Тепер уже колишніх абітурієнтів поблагословив та окропив свяченою водою отець Петро. Пролунав перший дзвінок, закликавши студентів до аудиторій.

***

Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І.Франка та педагогічний ліцей також прийняли до своїх лав новоспечених студентів і учнів. Спершу першокурсники, їхні батьки, керівництво і професорсько-викладацький склад колоною вирушили до храму Пресвятої Трійці на Святкову Літургію. Відтак у парку перед головним корпусом університету відбулася урочиста посвята у студенти.

Присутніх із Днем знань привітала ректор ДДПУ, доктор філософських наук, професор Надія Скотна, перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський, народний депутат Богдан Матківський, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, голова РДА Володимир Шутко, ксьонз-ректор Полонійної академії у Ченстохові (Польща) професор Анджей Криньський.

Ректор вручила символічні Ключ до Країни знань та Студентський квиток першокурсникам. Прозвучав Кодекс честі студента ДДПУ. Першокурсників окропив свяченою водою отець Олег Кекош.

***

1 вересня святковий дзвоник пролунав для учнів шкіл Дрогобича і Стебника, сіл району. Докладніше про шкільні свята – у наступному номері «ГЗ».

Ярослав ГРИЦИК, Леся ГРИЦИК, Сергій МАТІЙКО

 

У похід до Країни знань

Першого вересня маленькі і юні дрогобичани та стебничани сіли за шкільні парти. Перед тим у кожному навчальному закладі відбулися святкові лінійки і пролунав Перший дзвінок.

У Дрогобицькій ЗОШ №4 першовересень був особливим, адже цьогоріч школа відзначає 70-річчя. Гарного настрою додавало звучання духового оркестру в/ч А 1108.

Педагогів, учнів та їхніх батьків зі святом привітали заступник міського голови Володимир Коцюба, директор школи Світлана Мала, учитель, учасник АТО Роман Сосяк, представниця батьків, і звісно діти, котрі уперше переступили поріг школи у новому для себе статусі школяра.

За доброю традицією учнів окропив отець Анастасій. Першачки отримали символічний Ключ до Країни знань і пообіцяли старанно вчитися. До цього усіх присутніх на лінійці школярів покликав Перший дзвінок.

Згодом на подвір’ї ЗОШ №4 відбулися ярмарок, концерт шкільних колективів та дискотека. За кошти, зібрані під час ярмарку, буде встановлено барельєф В.І.Єрьоміну – легендарному директору ЗОШ №4 у 1949-1981 рр.

З огляду на те, що нещодавно дрогобичани відзначали 160-річчя уродин Івана Франка, міський голова Тарас Кучма, його заступник з гуманітарних та соціальних питань Олег Дукас, начальник відділу освіти Петро Сушко завітали на свято до ЗОШ №1.

Опісля міський очільник привітав учнів, батьків та педколектив ЗОШ №2. А на свято Першого дзвоника, до рідної «Alma mater» – Дрогобицької гімназії – завітав Олег Дукас.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Я.ГРИЦИКА, З.КВАСНІЯ

 

 

Чудова традиція

День знань, який відзначаємо 1 вересня, з особливим нетерпінням чекають діти, котрі мешкають на вулиці М.Грушевського на території виборчого округу депутата Дрогобицької міської ради Андрія Яніва. Але не тому, що того дня відбувається святкова шкільна лінійка. Діти звикли, що у другій половині дня на них чекатимуть розваги, ігри, конкурси та подарунки.

Таке дійство уже стало доброю багаторічною традицією і проводиться за ініціативою депутата А.Яніва на дитячому майданчику у дворі будинків №№140, 142, 154, 170. Цьогоріч захід присвятили Дню знань та 925-річчю Дрогобича.

За словами Андрія Яніва, уперше таке дійство відбулося з нагоди Дня знань 1 вересня 1998 року і проводиться щорічно. Тож не дивно, що своїх діточок на свято приводять молоді батьки, котрі в дитинстві самі були учасниками таких заходів.

І цього разу помічники депутата підготували для дітей цікаві завдання. Розважали дітлахів та проводили конкурси кумедні аніматори Мультяшка і Сімка. Дітлахи малювали на асфальті, брали участь у змаганнях із шашок та шахів, кидали м’яча у баскетбольний кошик, жонглювали м’ячем, брали участь в естафеті, стрибали зі скакалкою, читали вірші, співали пісні, танцювали.

Найактивніші учасники отримали грамоти та призи. Як і належить, у День знань дарували те, що знадобиться у навчанні: ручки, кольорові олівці, фломастери, фарби, зошити, альбоми тощо.

Дві години у дворі не стихав дитячий гамір. Учасниками дійства були понад сто дітей різного віку.

Принагідно мешканці мікрорайону поспілкувалися з народним обранцем, давали йому поради й настанови, дякували за дитяче свято. Надрукувати слова подяки на сторінках газети Андрію Яніву особливо просила голова ОСББ Любов Каравайцева – за те, що депутат допомагає у розв’язанні проблем, завжди відгукується на прохання про допомогу, подбав про встановлення у мікрорайоні дитячих майданчиків.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

Бюро правової допомоги – у Дрогобичі

У Дрогобичі у приміщенні, де донедавна розташовувалася місцева прокуратура (вул. Лесі Українки, 70), відбулося урочисте відкриття бюро правової допомоги.

Працівники бюро надаватимуть безоплатну первинну правову допомогу та правову інформацію усім громадянам та забезпечуватимуть доступ до вторинної правової допомоги визначеним категоріям осіб. Водночас усі мешканці Дрогобича, Стебника та Дрогобицького району зможуть скористатися електронними сервісами Міністерства юстиції України.

У відкритті бюро взяли участь міський голова Дрогобича Тарас Кучма, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Володимир Коцюба, народний депутат Богдан Матківський, депутат Львівської обласної ради Андрій Ковч, депутати міської ради Ірина Дзюрах і Віктор Тюска, начальник Дрогобицького відділу поліції Мирон Карапата, Верхньогаївський сільський голова Володимир Ханас, громадські активісти, журналісти.

Виступаючи, міський голова Тарас Кучма наголосив на важливості цього бюро, зокрема для соціально незахищених верств населення Дрогобича.

«Багата людина безперешкодно наймає собі юриста, який веде її справи. Однак нині ситуація така, що часто юридичної допомоги потребують менш забезпечені верстви населення. Не маючи можливості найняти юриста, їм доводиться самостійно вивчати закони і відстоювати свої права та інтереси. Відкриття цього бюро є кроком до розв’язання проблеми юридичної допомоги дрогобичанам», - зауважив Тарас Кучма.

Депутат обласної ради Андрій Ковч, який долучився до відкриття такого бюро саме в Дрогобичі, зауважив, що юридичної допомоги зараз потребують багато мешканців Дрогобиччини. Про це свідчать великі черги щочетверга біля кабінету №6 у ратуші під час надання безкоштовної юридичної консультації. Їхати до Стрия у центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги людям було незручно. Тож тепер розв’язати власні проблеми їм буде значно простіше.

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Ігор Микитин зазначив, що «Дрогобицьке бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги створене для підвищення правової грамотності мешканців міста та сільської місцевості, зменшення ризику обмеження доступу до права і правосуддя для найбільш соціально вразливих верств населення у зв’язку із недостатністю послуг адвокатів у сільській місцевості та невеликих містах після запровадження виключного права адвокатів на представництво в суді; посилення правових можливостей територіальних громад.

Директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин ознайомила присутніх із функціями бюро правової допомоги, лаконічно висвітлила зміст кожної з них.

Перерізати символічну стрічку довірили Богданові Матківському, Тарасові Кучмі, Ігореві Микитину. Відтак гості оглянули відремонтовані приміщення, де, окрім громадської приймальні, є ще й окремий кабінет для спілкування тет-а-тет із адвокатом.

У ролі екскурсовода виступив господар офісу – керівник Дрогобицького бюро правової допомоги Петро Габрівський. Він розповів, що бюро поширюватиме у територіальних громадах інформацію у сфері захисту прав, свобод і законних інтересів громадян; проводитиме тематичні семінари, лекції, тематичні вікторини, правові ігротеки, квести, інформаційні сесії, дискусійні «круглі столи» тощо. Працівники бюро прийматимуть громадян, роз’яснюватимуть положення законодавства у сфері безоплатної правової допомоги; надаватимуть правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань; складатимуть заяви, скарги, інші документи правового характеру.

***

Коментує один із ініціаторів відкриття Дрогобицького бюро правової допомоги, депутат Львівської обласної ради Андрій КОВЧ:

- Я – юрист за освітою, є власником юридичної компанії, тож питання правової освіти і правової допомоги мені дуже близьке. Однією із тез моєї передвиборчої кампанії була організація у Дрогобичі безкоштовної правової допомоги для мешканців. Ставши депутатом облради, я підготував низку запитів і звернень до Міністерства юстиції України щодо відкриття у місті центру надання безкоштовної первинної і вторинної правової допомоги, що гарантоване чинним законодавством.

Рано чи пізно такий центр прийшов би до Дрогобича, але я зробив усе можливе, щоб це сталося якнайшвидше. Оскільки я ще й помічник народного депутати Б.Матківського, були підготовлені звернення і від його імені. Після кількаразового спілкування з представниками Мін’юсту процес вдалося запустити. А доки усе це тривало, я організував безкоштовну юридичну консультацію при своїй депутатській громадській приймальні у ратуші, яка щочетверга приймає дрогобичан і діятиме доти, доки повноцінно не запрацює нововідкрите бюро правової допомоги.

У травнів ц.р. керівник Стрийського регіонального центру правової допомоги Марія Николаїшин повідомила, що з міністерства нарешті надійшло доручення про відкриття у Дрогобичі філії цього центру і ми взялися за реалізацію проекту. Я брав участь у «круглих столах», спілкувався з міським головою, працівниками виконкому, депутатами міськради щодо надання приміщення на пільгових умовах та сприяння у відкритті цього бюро. І ось спільними зусиллями нарешті маємо конкретний результат, із чим вітаю мешканців Дрогобиччини.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

Уклін Тобі, Франкова школо

Рідна школа. Місце, куди повертаєшся думкою навіть через десятиліття, бо пов’язане воно з дитинством та юністю – найкращим періодом у житті людини. Дрогобицьку ЗОШ №1 імені Івана Франка і учні, і вчителі називають Рідною, бо приходять до неї черпати з бездонних криниць її величності Премудрості.

Перша школа у Дрогобичі була, є і залишається особливою – про це знають усі жителі міста. Вона славна своєю неповторною історією, сучасністю – і, віримо, щасливим майбуттям. Її минувшина – це статус першої української гімназії, яку збудували люди за власні пожертви.

У 1928 році було зведено триповерхове приміщення гімназії на 25 кімнат. Споруду у 1930 році посвятив перемишльський єпископ Йосафат Коциловський. Купол школи увінчав металевий флюгер з літерами «РШ-1928». Він зберігся і сьогодні.

Тоді ж українській гімназії було присвоєно почесне ім’я Івана Франка. У 1936 році до вшанування 20-ліття від дня пам’яті Пророка на фасаді школи було відкрито меморіальну дошку з написом «Великому Каменяреві – Дрогобицька земля».

Прийшла Друга світова війна. Дрогобич, який був під владою Польщі, зайняли радянські війська. 10 січня 1940 року українську гімназію разом із початковою школою імені Шевченка перетворили на середню школу №1. Впроваджувався комуністичний дух, скасовано уроки релігії, латинської та польської мов. Вивчали російську мову, історію партії. Так тривало до того часу, доки Дрогобич не зайняли німецькі війська. Це трапилось у 1941 році. Вони дозволили знову відкрити гімназію. Вона почала називатися «Державна гімназія з українською мовою навчання у Дрогобичі».

Директором знову стає Михайло Бараник. Перший воєнний випуск був у 1942 році, останній – у 1944. Наближався фронт, наше приміщення віддали під воєнний госпіталь. Сюди звозили поранених, надавали першу медичну допомогу. А 6 серпня 1944 року у Дрогобич знову ввійшли радянські війська. Так закінчилася історія української гімназії. Багато учнів та вчителів емігрували за кордон, щоб не загинути від рук енкаведистів. Минув час, але емігранти завжди линуть думками до своєї гімназії. Отже, з 1944 року і до сьогоднішнього дня ми є середньою школою №1 імені Івана Франка у Дрогобичі.

9 травня 1959 року у Нью-Йорку відбувся Всесвітній з’їзд дрогобицьких гімназистів, що емігрували з України, а в 1991 році уже Дрогобич приймав такий з’їзд. Цій події приурочили відкриття шкільного музею. А 24 жовтня 2002 року музей відновив свою роботу.

Сьогодні він є популяризатором духовних цінностей і надбань усіх поколінь учнів та вчителів навчального закладу. Надзвичайно цікаві експонати – свідоцтва про освіту, що видавали в часи панування Польщі, під час німецької окупації. Також представлені групові фотографії багатьох випускників гімназії. Музей став візитівкою школи. Тут постійно проводиться велика просвітницька робота: екскурсії, зустрічі з цікавими людьми. Протягом періоду свого функціонування музей прийняв тисячі відвідувачів з України та з-за кордону. Почесними гостями музею стали онук Петра Карманського Василь Кучераба (Англія) та онук Івана Чмоли Богдан Чмола (США).

Наша школа навічно освячена молитвою катехитів – нині блаженних священомучеників Северина, Якима та Віталія. Тут працювали відомі професори – Михайло Бараник, Іван Чмола, Дмитро Бурко та багато інших. Колишні гімназисти і до сьогодні з вдячністю згадують їхню науку, свято шанують традиції свого навчального закладу. Свідченням цього є книга, яка нещодавно побачила світ завдяки старанням групи колишніх гімназистів – Лідії Дутко-Слонської, Надії Петричко-Гарбузюк, Лідії Ковалів-Гаврищак, Мирослава Низового, а також Ірини Невмержицької та грона інших небайдужих людей.

У школі відбулися урочистості з нагоди виходу у світ цього видання, якого всі очікували з нетерпінням. Суттєвим доповненням свята стало живе звучання уривків книги у виконанні учнів. Незримо присутніми у залі були сотні гімназистів, що відійшли у засвіти, а їхні свідчення лунали з уст молодого покоління.

З пошаною до минулого Франкова школа впевнено прямує своєю нинішньою дорогою. У такий складний для України історичний період не можемо не згадати майданівців та воїнів – випускників нашої школи. Це ті славні патріоти, що гідно захищають Україну, продовжуючи справу гімназистів, які воювали в УПА. Це Ірина Іванюш, Тарас Андрусик, Назарій Конон, Вероніка Пономаренко, Юрій Томашук, Андрій Манько, Микола Кобільник, Василь Масний, який подарував для шкільного музею каску з Майдану та гільзи від фронтових патронів. У школі проводяться численні благодійні акції – ярмарки, реалізації новорічних кульок з логотипом «ОУН»; діти пишуть воїнам листи, малюють малюнки, плетуть для фронту маскувальні сітки, відвідують у госпіталях поранених хлопців. Найголовніше – це небайдужість у серцях наших дітей. Як сказав Блаженнійший Любомир, сьогодні кожен є в тривозі. Як її переживати? Найкраще щось робити. Тривогу слід перетворити на дію – дію допомоги ближньому. Власне цього дітей навчаєють і школа, і саме життя.

Випускники Першої школи стають непересічними особистостями. Один із них – Олексій Малицький. Він є засновником брендів Sammy Icon (кольорові шкарпетки), MORZA (персоналізовані браслети), Clan-P (одяг), One Factory (магазини молодіжного одягу), 5000 Miles (спортивні аксесуари), продукція яких продається в 16-х країнах на 4-х континентах. Про успіхи молодого дрогобичанина, який завдяки підприємницькій жилці розгорнув унікальний бізнес-проект, писали у журналі «Forbes». Він говорить: «Для мене успіх – це багато роботи. Багато роботи над собою, багато роботи з людьми. Завжди потрібно удосконалюватися. Мрій масштабно. Навіть якщо за все життя ти не можеш досягти своєї мрії, сама подорож уже буде цікавою історією».

Олексій Малицький ініціював створення у Дрогобичі преміального фонду для математично обдарованих учнів імені своєї вчительки математики Дарії Ковальської, забезпечивши його фінансову основу. Цьогоріч перші премії уже було вручено.

Протягом останнього десятиліття у школі налагоджено активну співпрацю зі школами-побратимами – ліцеєм імені Матея Ратая із міста Гостіно Поморського воєводства (Республіка Польща) та Українською Недільною школою Святого Андрія м.Сидней (Австралія). Відбувається обмін делегаціями.

Колишня українська гімназія передала колективу ЗОШ №1 імені Івана Франка традиції справжньої національної школи у Дрогобичі. Тут, сповідуючи ідеї Великого Каменяра, чий ювілей нині вшановуємо, постійно відбувається формування «цілого чоловіка». Стараннями великої шкільної родини Перша школа є навчальним закладом, де свято шанують минуле та з упевненістю дивляться у майбутнє.

Світлана ФАРИНОВИЧОбновлен 13 июн 2017. Создан 16 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником