ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини від 21-26 квітня 2017 р.
Дрогобич великодній

Завдяки активній участі дрогобичан у передсвятковій толоці, прибиранні території рідного міста Дрогобич зустрів Великдень чистим. Попри доволі ранній час, у місті навіть встигли відремонтувати частину сильно пошкоджених після зими ділянок автошляхів, нанести розмітку на переходах. Площу Ринок прикрасили велетенські писанки, якими люди милувалися, прогулюючись після святкових Богослужінь. Однією з особливостей цьогорічних святкувань був приїзд на Дрогобиччину дітей зі Сходу України – міст Авдіївка та Станиця Луганська.

11 квітня з дітьми та їхніми педагогами у ратуші зустрівся міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Він привітав гостей на дрогобицькій землі, поцікавився їхніми враженнями від перебування на Західній Україні. Відтак Тарас Кучма побажав гостям миру, зазначивши, що ми – єдина велика нація, яку ніхто і ніколи не зможе роз’єднати неправдивим словом та пропагандистськими методами.

Своєю чергою, діти подякували за теплий і дружній прийом і відзначили гостинність галичан, які намагаються зробити їхнє перебування на теренах Західної України якомога позитивнішим, яскравим, з цікавою програмою, заходами та екскурсіями.

Гості зі сходу активно «влилися» до складу волонтерів, котрі організували і провели у Дрогобичі у Світлий вівторок фестиваль «Велика Гаївка».

Ця святкова феєрія розпочалася в обідню пору на п’яти майданчиках у центральній частині міста: біля пам’ятників Т.Шевченкові, І.Франку, Юрію Дрогобичу, храмів Пресвятої Трійці і Святого Юра. Там відбувалися ігри, конкурси, майстер-класи, виступи колективів та виконавців. Обличчя гостей фестивалю розмалювали великодньою символікою. Згодом учасники дійства з різних майданчиків з’єдналися і, взявшись за руки, затанцювали довжелезний Кривий танець через усе місто до головної сцени фестивалю, що біля Шпихліра. Працівникам поліції навіть довелося перкрити рух автотранспорту.

Згодом на майданчику біля Шпихліра розпочався великий концерт за участю гуртів: “Zapaska”, “Ot Vinta” та “GrozovSka Band”.

Оскільки гаслом фестивалю було «Треба бути разом!», організатори сподіваються, що великоднього вівторка 2018 року «Велика Гаївка» відбудеться на мирному українському Донбасі, а головними організаторами будуть наші гості зі сходу України. Вони захоплено розповідали, що захід справив на них незабутнє враження.

Фестиваль відбувся за підтримки: Олега Канівця, Віктора Возняка та Вітольда Боровського (Почесного консула України у м.Познань, Республіка Польща), Миколи Походжая. Організаторами та співорганізаторами були: Дрогобицька міська рада, відділ культури та туризму Дрогобицької РДА, Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ, громадські організації: «ТО Альтер», «Франко Фест», «Дрогобич SOS», «Роби більше», Туристично-інформаційний центр Дрогобича, ArtSide production, «Твоє Радіо» та інші.

Варто додати, що у Світлий вівторок чимало дрогобичан відвідали кладовище на вул. П.Орлика, де відбувся поминальний молебень. Люди з приємністю відзначали, що влада та КП «КМГ» організували курсування туди безкоштовних автобусів. До регулювання руху автотранспорту біля кладовища залучили патрульну поліцію. 

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

У ратуші презентували диво-писанки

Великодні дні у Дрогобичі – час, в якому прекрасним повинен бути як і внутрішній світ кожного дрогобичанина, так і зовнішній вигляд самого міста Дрогобич. Саме тому щорічно спільними зусиллями відділу молодіжної політики сім’ї, молоді та спорту Дрогобицької міської ради на чолі з його керівником Олександрою Пашко, активною молоддю міста, місцевими художниками та небайдужими дрогобичанами створюються різноманітні декорації, великі писанки, які слугують окрасою міста під час Великодніх свят.

Уже традиційно декілька років поспіль до цієї ідеї долучаються художники, які і цьогоріч розписали чотири великі писанки, а саме: викладачі Дрогобицької художньої школи Олеся Сікора та Зоряна Шимко, керівник художнього відділу Стебницької дитячої музичної школи Володимир Маник, викладачі Підбузької Малої академії мистецтв Любомир Загайський та Мар’ян Олексяк, студенти Дрогобицького механіко-технологічного коледжу Марта Кулик, Андріана Єндзура, Христина Вишитицька, Божена Турик разом з викладачем Мар’яном Калічаком.

Щоб висловити авторам писанок слова вдячності за їх сумлінну і копітку працю задля окраси Дрогобича, міський голова Тарас Кучма та його заступник Василь Качмар зустрілися з митцями. Відтак міський очільник Тарас Кучма відзначив кожного автора подякою і сувенірними подарунками. Окрему подяку організатори заходу висловили заступнику директора ТзОВ «Тандем» Наталії Танчук, яка долучилася до заходу та привітала митців букетами квітів.

У передвеликодню суботу великі мистецькі писанки презентували біля ратуші і кожен мав змогу оглянути їх і зробити фото. Поруч із цьогорічними писанками столи й минулорічні.

Прес-служба міської ради

 

 

Василь КАЧМАР: «Медицину й освіту чекають докорінні зміни»

У Світлиці ратуші відбулося спільне засідання бюджетної та гуманітарної постійних депутатських комісій. Мета засідання – обговорення питання економії державних коштів і коштів міського бюджету у сфері медицини та освіти на 2017 рік.

Перед доповідачами виступили заступник міського голови Василь Качмар та керівник відділу охорони здоров’я Володимиром Чуба.

Василь Качмар зазначив, що медицина перебуває у скрутному становищі, оскільки підтримка Міністерства охорони здоров’я в законодавчому плані практично відсутня. Лише на виплату заробітних плат недофінансування державної субвенції становить 32 млн грн., не кажучи вже про те, що, згідно з Законом України «Про охорону здоров’я», медицина є безкоштовною, проте кошти на придбання медичних препаратів чи інших необхідних речей у закладів охорони здоров’я відсутні. У попередньому році були великі сподівання на те, що на державному рівні відбудеться централізована реформа, згідно з якою Дрогобич передбачався центром територіального госпітального округу і в результаті цього кошти, які мали бути виділені для проведення відповідних заходів, дозволили б утримати медичну мережу в наявному кадровому складі. Однак, у зв’язку з листом Львівської обласної ради до Міністерства охорони здоров’я України, утворення госпітальних округів на території Львівської області є поки що відтермінованим. Тож місто залишилось сам на сам зі своїми проблемами і необхідно проводити низку заходів з реорганізації медичної сфери, щоб втримати її на плаву.

Керівник відділу охорони здоров’я Володимир Чуба зазначив, що правильність перетворення медичних закладів із бюджетних на некомерційні комунальні підприємства в кінці 2016 року підтверджена тепер відповідним Законом від 1 квітня 2017р. Тобто, Дрогобич свого часу зробив крок уперед.

Заступником міського голови Василем Качмарем спільно з керівниками медустанов розроблено план заходів щодо оптимізації медичної галузі у Дрогобичі без суттєвого її скорочення, що дасть можливість протриматися до якихось чітких вказівок з боку Міністерства охорони здоров’я.

План заходів передбачає скорочення лікарняних ліжок до загальної кількості 800, а також скорочення вакантних посад кадрового складу тощо. Такі заходи дозволять зекономити 6 млн. 325тис грн. у поточному році. Одночасно В.Качмар висвітлив плани щодо вивільнення приміщень, де розміщені відділення медичних установ, що дозволить зекономити значну суму коштів на оплату енергоносіїв. Зокрема, передбачено переміщення інфекційного відділення Дрогобицької дитячої лікарні на територію лікарняного містечка.

«Основною метою під час розробки заходів з реорганізації медицини стало збереження поточних робочих місць, що і вдалося здійснити, оскільки скорочувалися винятково вакантні робочі місця», - наголосив Василь Качмар.

Однак міський голова Дрогобича Тарас Ярославович Кучма зазначив, що необхідно розробляти не лише плани заходів економії, а й плани підвищення престижності наших медичних закладів, щоб збільшилася кількість пацієнтів із навколишніх сіл та міст, що сприятиме збільшенню прибутковості медзакладів, які в майбутньому змогли б частково самі себе утримувати.

«Треба віддано працювати, відповідно ставитися до пацієнтів, а не роздумувати, що ця професія не є надто прибутковою. А ми, своєю чергою, робитимемо все для того, щоб підвищити заробітну плату медпрацівникам», - звернувся до керівників медичних закладів Тарас Кучма. 

Члени комісії порушили питання укладання угод з районом щодо виплати коштів, затрачених на лікування жимешканців району у Дрогобичі, оскільки заборгованість сягає 28 млн грн. В.Качмар зазначив, що після визначення вартості одноденного перебування пацієнта у медичному закладі відповідні угоди укладатимуться, і кошти відшкодовуватимуть навіть, якщо буде необхідно, через суд.

Водночас питання реорганізації медичної галузі і надалі залишається відкритим, очікується подання і розгляд інших раціональних пропозицій.

У сфері освіти питання залишається менш складним, ніж у медичній галузі, оскільки фінансування та дофінансування освіти були значно більшими. Але і тут реорганізацію провести необхідно. Основні питаннями, які обговорили учасниками засідання, – це недостатня кількість місць у дошкільних навчальних закладах, що призводить до неможливості відвідування усіма дітьми дитячих садків, та впровадження профільного навчання.

За підсумком наради остаточно визначено, що в майбутньому орієнтовно 5-6 шкіл Дрогобича позбудуться ІІІ ступеня та реорганізують в навчальні заклади І-ІІ ступенів. Також начальник відділу освіти Петро Сушко зазначив, що до реорганізації доведеться залучити й вечірню школу ІІ-ІІІ ступенів. При чисельності меншій 20 учнів 10-ті класи в навчальному закладі не відкриватимуться, а учнів скеровуватимуть до інших шкіл. При впровадженні цих заходів економія складатиме майже 3 млн грн., які можна буде скерувати на зміцнення матеріальної бази шкіл.

Такі спільні засідання бюджетної та гуманітарної комісій заплановано проводити щомісяця.

Прес-служба міської ради

 

 

Дрогобицький район знову серед лідерів 

13 квітня відбулося засідання депутатської комісії з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури Львівської обласної ради. На засіданні затвердили перелік доріг комунальної власності та доріг загального користування, ремонт яких у 2017 році фінансуватиметься за кошти обласного бюджету. Другий рік поспіль Дрогобицький район потрапив до числа територій, котрі отримали найбільше коштів. Детальніше про це ми попросили розповісти депутата Львівської обласної ради Михайла ЗАДОРОЖНОГО, котрий на засіданні комісії активно відстоював інтереси Дрогобиччини.

- Дякую депутатам обласної ради, керівництву ради та облдержадміністрації за розуміння і підтримку, - зазначив М.Задорожний. – Це було нелегко, але у підсумку Дрогобицький район – серед лідерів за кількістю коштів, скерованих на ремонт доріг. Мова йде про такі автошляхи: Дрогобич – Комарно – 11 млн 500 тис грн.; Меденичі – Летня – 1 млн грн. (Турка – Пісочне), комунальна дорога у с.Довге (Низинне) – 500 тис грн.

Це не останній розподіл коштів обласного бюджету цього року, тому громадам населених пунктів, які не потрапили до згаданого переліку, не варто розчаровуватися.

- А чому у переліку не згадано автодорогу Новошичі – Ріпчиці, яка зараз ремонтується на ділянці від Новошич до Грушева?

- За моїм зверненням дорогу Новошичі – Ріпчиці голова облдержадміністрації Олег Синютка вніс до переліку об’єктів, які фінансуються за кошти від перевиконання митних платежів. Зараз там триває укладання суцільного шару асфальту.

Словом, як я й обіцяв, до міжнародної прощі з нагоди 30-ліття з’яви Божої Матері у Грушеві (14 травня) дорогу до цього місця буде капітально відремонтовано як з боку Дрогобича, так і зі самбірського напрямку через Новишичі й Дорожів.

Отож, цьогоріч на ремонт доріг у Дрогобицькому районі загалом передбачено майже 40 мільйонів гривень. Тож звертаюся до мешканців населених пунктів, де асфальтуватимуть автошляхи, громадських активістів із проханням контролювати цей процес. Тільки так вдасться забезпечити належну якість робіт підрядниками.

Ярослав ГРИЦИК

 

 

Дрогобиччина попрощалася з Михайлом Белеєм 

15 квітня у віці 68 років пішов із життя громадський діяч, поет-пісняр, лікар, один із авторів публікаціцй «Галицької Зорі» Михайло Белей.

Михайло Белей належав до тих небайдужих людей, який болів Україною в той час, коли вона була окупована ненависним більшовицьким режимом.

Він був попереду в лавах борців за її визволення з московських кайданів і відродження наприкінці 80-х років минулого століття. Його мужній голос набатом звучав на мітингах і маніфестаціях.

Як депутат Дрогобицької міської ради першого демократичного скликання, Михайло Белей проголосував за демонтаж у Дрогобичі символів та інститутів радянської імперії, і жертовною працею брав участь у здійсненні цих перемін, відродженні Української державності.

Він також був активним учасником Помаранчевої революції і Революції гідності. Закличне поетичне слово і пісня з його вуст лунали з трибуни київського Майдану у 2013-2014 роках, скликали українців до відстоювання своїх прав і справжньої незалежності рідної держави. М.Белей – автор слів офіційного Гімну з нагоди приїзду в Україну Папи Римського Івана-Павла ІІ.

А ще Михайло Белей був добрим лікарем, зцілював людей травами, які сам вирощував, започаткував у Дрогобичі перший клуб моржів, назвавши його «Посейдон».

Михайло Белей мав дуже багато цікавих задумів щодо увіковічення пам’яті про підняття 2 квітня 1990 року в Дрогобичі на вежі ратуші синьо-жовтого знамена, завзято боровся за їх втілення. Та, на жаль, не судилося довести розпочате до кінця. Сподіваємося, що його побратими довершать добре діло.

Михайла Белея не завжди і не всі розуміли, не всі підтримували його ініціативи, але він був справжнім, щирим, хоч, як і кожен з нас, не позбавленим людських немочей.

Прощання з Михайлом Белеєм відбулося 19 квітня у каплиці церкви Успіння Пресвятої Богородиці, що на вул. Володимира Великого.

Пам’ять про Михайла Белея буде світлою і назавжди збережеться у серцях тих, хто знав цю дивовижну людину.

Громадськість Дрогобиччини 

 

 

Дрогобич на сім днів став обласним центром

Наш часопис інформував читачів і громаду Дрогобича про V Міжнародний широкомасштабний форум «Дні Австрії у Дрогобичі», і що він триватиме від 23 до 30 квітня ц.р. І ось авторитетна австрійська делегація із 6 федеральних земель країни і відомих міст, зокрема Відня, Інсбрука, Ґрацу та інших, прибула до Дрогобича.

Учасники Днів Австрії поселилися у готелях уже в неділю, а в понеділок у муздрамтеатрі відбулася офіційне відкриття форуму. Упродовж тижня буде насичений графік, починаючи від угод, до мистецьких і наукових форумів. На жаль, зі Львова на цей захід чомусь не завітали перші особи представницької і виконавчої гілок влади, хоча їхні виступи були заплановані у програмі. Судячи з такого демаршу, випливає цілком логічний висновок: а чи не пора відновити Дрогобицьку область? Утім, міський голова Тарас Кучма, як і ректор Дрогобицького педуніверситету Надія Скотна бездоганно і відповідально виступили зі своїми вітально-ознайомлювальними промовами.

Цього дня «перша скрипка» у залі театру була у руках доцента факультету іноземних мов Дрогобицького педуніверситету, директора Австрійської бібліотеки у Дрогобичі Ярослава Лопушанського. З роллю перекладача успішно впоралася Христина Назаркевич, тому Ярослав Лопушанський був сконцентрований лише на діловому викладі реферату німецькою мовою.

Свою «партитуру» він виконав на високому рівні. Спершу військовий оркестр і хор педуніверситету виконав гімни Австрії і України. Розчулені австрійці вигукнули: «Браво!». Відтак слово надали міському голові Тарасові Кучмі, котрий від імені всіх дрогобичан і міської влади привітав гостей із цією подією. Це – скромний ювілей, - зазначив він, - який, однак, своїм форматом, багатогранною і насиченою програмою є надзвичайно важливим кроком на шляху єднання України з Європою і пізнання духовних надбань європейських країн. Нам дуже приємно констатувати, що саме в Дрогобичі серед численних міст України Дні Австрії утвердилися як широкомасштабний науково-культурний форум міжнародного рівня.

Проте і в минулому наше місто завжди було на перехресті культур багатьох національностей. Минаючи його вулиці і провулки, ще й сьогодні відчуваємо неповторний мультикультурний колорит, його нерозривну єдність з австрійською, польською, єврейською та іншими культурами. З Європою нас ріднила і дрогобицька сіль, і бориславська нафта, і славнозвісний Юрій Котермак, і великий син дрогобицької землі, що став європейським світочем, Іван франко, і не менш відомий світові Бруно Шульц.

Дні Австрії у Дрогобичі є унікальною можливістю відновити давні і збудовані нові й сучасні мости дружби та взаєморозуміння, які єднали австрійський й український народи впродовж багатьох десятиліть. Як свідчить історія, саме під впливом цієї країни Дрогобич перетворився з провінційного містечка на важливий промисловий і культурний центр, набув обрисів європейського міста. Вишуканість і шарм австрійської архітектури ще й досі живе у збудованих за австрійських часів спорудах. Наше місто двічі (1880 і 1894) відвідав імператор Франц-Йосиф І, наступник айстро-угорського престолу ерцгерцог Карл (1911).

Повертаючись до сьогодення, – продовжив міський голова, – хотів би особливо скористатись нагодою і в особі високодостойних представників дипломатії та урядових структур Республіки Австрія щиро подякувати цій країні та всьому народові за відкриту і повну підтримку України на шляху до спільного європейського дому і, передусім, за відстоювання української незалежності і цілісності нашої держави на Сході країни. А там – велика війна, все без змін. Проте ми дуже сподіваємося, що невдовзі на нашій землі запанує мир, закінчиться війна, і в єдності та співпраці з усіма народами Європи ми зможемо мобілізувати всі зусилля на те, щоб загальноєвропейські стандарти та цінності стали звичною нормою нашого життя.

Вірю, що Ваш нинішній візит – це гідне продовження нашого діалогу і поглиблення масштабної співпраці. Переконаний, що невдовзі у Дрогобича з’являться австрійські партнери і міста-побратими.

На завершення ще раз щиро вітаю вас на Дрогобицькій землі і бажаю незабутніх вражень, приємних емоцій і цікавих зустрічей.

Інтелігентною і доволі змістовною була коротка доповідь екс-віце-канцлера і федерального міністра науки і освіти Австрії доктора Едгарда Бусека: «Такі зустрічі налагодять душевні зв’язки між народами. Ми зуміємо почути і побачити, і поговорити один з одним» (благо, що до цих заходів залучені студенти, які володіють німецькою мовою і вони стали вправними перекладачами). Поважний гість з Австрії згадав по материній лінії родину, яка зналася в архітектурній справі і доклалася до будівництва помешкань у Львові та Перемишлі.

Посол, керівник департаменту культурної політики при федеральному міністерстві Європи, інтеграції та закордонних справ Австрії, доктор Тереза Інджайн, директор Австрійського відділу культури Європи і міжнародних зв’язків  федерального уряду Штирії Єва Цьоберер-Бранднер, директор культурного форуму доктор Андреас Карабачек, представник міського голови м.Ґрац, радник місцевого самоврядування доктор Петер Піфа-Перцевій, директор-розпорядник австрійського «Чорного хреста» у Штирії Полковник Фольфанг Вільдбергер з високим пієтетом говорили про історичні культурно-національні зв’язки етнічних австрійців і галичан у контексті певної історичної епохи і нинішніх загроз зі сходу України.

Того ж дня ректор Надія Скотна уклала угоду про співпрацю з австрійськими вишами. Надія Володимирівна, зокрема зазначила: «Уп’яте Дрогобич стає місцем зустрічі дипломатів, науковців, письменників і діячів культури з Австрії, України та інших східно- та західноєвропейських країн. При цьому не можу не відзначити той відрадний факт, що з кожним разом масштаби цього культурного форуму невпинно зростають. Сьогодні місто Івана Франка і Бруно Шульца радо вітає понад 250 гостей!

Цьогорічні Дні Австрії у Дрогобичі присвячені австрійському регіону з привабливою розмаїтістю і контрастами, а саме – Штирії з її імпозантними гірськими вершинами та ідилічними виноградними схилами, з гористими ландшафтами і прозорими озерами, з пульсуючими містами і замріяними селами. З іншого боку, Галичина також відкриється як місце багаторічної спільної історії і багатогранної культурної спадщини, які ще й сьогодні об’єднують нас на шляху до спільного європейського дому. Тож я переконана в тому, що австрійсько-український форум буде наповнений культурними пошуками, штирійською та регіональною музикою і співом, художнім словом і науковими викладами.

Водночас зазначу, що сьогоднішня зустріч – результат тривалої і плідної співпраці між ДДПУ ім. Івана Франка та його австрійськими партнерами з Відня, Інсбрука, Ґрацу та інших регіонів. І співпраці цій от уже 15 років! Від імені університету хочу висловити глибоку вдячність Федеральному міністерству закордонних справ Республіки Австрія, Австрійській службі академічних обмінів у Львові та Австрійському культурному форуму у Києві, магістрату Відня, які впродовж цих років у міру своїх повноважень і можливостей усіляко підтримували дрогобицькі ініціативи й фінансували двосторонні проекти, одним з яких є й наша Австрійська бібліотека – безпосередній організатор Днів Австрії у Дрогобичі. Окрім того, сьогоднішня зустріч була б неможливою без сприяння Уряду федеральної землі Штирія, Торгово-промислової палати Штирії, Відділу міжнародних зв’язків м.Ґрац, Адмонтського бенедиктинського монастиря, Австрійського культурного об’єднання й низки інших спонсорів.

Для нас це особлива честь і водночас велика радість приймати вас на батьківщині Франкової юності. Бажаю усім учасникам і гостям 5 Днів Австрії у Дрогобичі захопливого, цікавого і незабутнього тижня на теренах Західної України».

Оригінальним був виступ екс-керівника управлінського апарату торгово-промислової палати Штирії доктора Гервіха Брандештерера, котрий свою приязнь до України виклав у своєму виступі українською мовою. Емоційний австрієць після своєї щирої промови розповсюдив на друкованій продукції, і власноруч роздавав охочим свій виступ. Ось його слова:

«З великою радістю ми приїхали у Дрогобич зі Штирії. Багато з нас у Галичині  вперше. Для мене велика честь передати найщиріші вітання і побажання від Президента Торгово-промислової палати Штирії Йозефа Герка.

Особливу подяку хочемо висловити керівнику Австрійської бібліотеки у Дрогобичі доктору Ярославу Лопушанському і його команді, ініціатору та головному організатору Днів австрійської культури, які вже вп’яте проводяться у Дрогобичі.

Ми живемо в Австрії у мирі. Але, на жаль, на Сході України все ще триває війна і гинуть невинні люди. Війни є злочином. їх починають не батьки і матері, а політики, які заради націоналістичних цілей знищують людські долі і спричинюють багато лиха.

Україна належить до Європи. Тому сьогодні я звертаюся до всіх відповідальних державних діячів у Європі: покладіть край цій жахливій війні на Сході України якомога швидше.

Нехай живе мир! Нехай живе мирна Європа!

Дуже дякую!».

Основний лейтмотив всіх виступів австрійських гостей це – підтримка України у її прагненні якомога швидше влитися у європейську сім’ю народів. І саме такі очні спілкування цією інтелігенцією дадуть для них більше переконань в тому, що ми гідні кращої долі. І якщо 250 австрійців з позитивними враженнями повернуться до дому, то ми отримаємо таку кількість народних дипломатів, які будуть на всіх рівнях відстоювати нас у Європі. А нам зараз така підтримка необхідна, як ніколи.

Володимир ТУРМИС

Фоторепортаж Зеновія КВАСНІЯ

На фото:

1. Ярослав Лопушанський – «спікер» форуму.

2. Міський голова Тарас Кучма.

3. Колишній федеральний міністр науки і освіти Австрії – д-р Ергард Бусел.

4. Ректор Дрогобицького педуніверситету Надія Скотна.

5. Тарас Кучма поспілкувався із Ергардом Бусеком.

6. Д-р Гервіх Брандштетер, який виголосив свою промову українською мовою.

 

 

Глобалізація культурних та соціально-економічних відносин між Дрогобичем та Австрійською Штирією 

Упродовж цього тижня, 23-30 квітня, у Дрогобичі проходить V Міжнародний форум «Дні Австрії у Дрогобичі». Проведення таких заходів є надзвичайно трудомістким процесом, однак це дає можливість налагодити плідну співпрацю. Адже скупчення такої кількості високоповажних та впливових людей як з Австрії, так і з України перетворює Дрогобич на своєрідний плацдарм для зародження міцних культурних і соціально-економічних відносин.

Саме з цією метою у Дрогобицькій ратуші у понеділок – перший день урочистого відкриття «Днів Австрії у Дрогобичі» – відбувся урочистий прийом міським головою дипломатичних та громадських діячів Австрії. Тема зустрічі: «Дрогобич на шляху австрійсько-українського партнерства». Серед представників з австрійської сторони прибули Андреас Карабачек – директор Австрійського культурного форуму, Ева Цьоберер-Бранднер – співробітниця відділу культури Європи і міжнародних зв’язків федерального уряду Штирії, Петер Піфп-Перчевіц – представник міського голови міста Ґрац, радник місцевого самоврядування. Дрогобицьку сторону представляв міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Під час зустрічі сторони пригадали і обговорили історичні візії України та Австрії, а також можливі подальші умови співпраці між Дрогобичем і федеральною землею Штирія. Основними напрямами, за якими можлива плідна та взаємовигідна співпраця, виявилися: сфера освіти, що надасть можливість дрогобицькій молоді стажуватися в Австрії, виготовлення меблевої фурнітури, запровадження на Дрогобиччині альтернативної енергії на основі фотосинтезу сонячної енергії, переймання досвіду у будівництві інноваційних сміттєвих заводів та розвиток ІТ-технологій.

Результатом зустрічі стало запрошення міського голови Тараса Кучми до столиці федеральної землі Штирія – місто Грац. Такий візит стане основою закріплення офіційних і практичних партнерських відносини між Дрогобичем та Австрією.

Завершилася зустріч обміном сувенірами та спільним фото, яке, сподіваємось, робитиметься ще не один раз після завершення плідних робочих зустрічей на теренах як України, так і Австрії.

Прес-служба міської ради


  

ЗОШ №4 відзначає 70-річчя

Кожна історія має  свій початок. Є вона і в ЗОШ №4. До 1941 року навчання проходили у приміщенні нинішнього навчального корпусу філологічного факультету Дрогобицького держуніверситету ім. Івана Франка.

Після звільнення Дрогобича від німецької влади, за парти повернулися колишні і нові учні, які на той час, уже позакінчували чимало класів. Перші 11 випускників отримали атестати про середню освіту у 1947 році. Саме відтоді і ведемо повноцінний лік навчальному процесу в школі. У майбутньому всі вони здобули вищу освіту. Тоді директором був Кузьма Єфремович Шипилін. Саме він і вручав атестат про освіту першим випускникам.

Йшли роки. У жовтні 1956 року не тільки вчителі, учні та батьки, а й все місто святкувало відкриття нового приміщення школи на вулиці Стрийській, 28. На той час тут було 36 класів, у яких навчалися 1320 дітей.

Взявши блискучий старт, школа крізь роки пронесла прагнення до міцних знань, високу громадську активність, почуття гордості за те, що є носієм культури і високої духовності. Вчителі нашої школи завжди славилися вимогливістю, високим професіоналізмом, відданістю своїй справі та безмежною любов’ю до дітей.

Випускники нашої школи – люди різних професій: вчені і художники, банкіри і спортсмени, лікарі і музиканти, робітники і журналісти. Серед них є багато таких, що повернулися до школи як педагоги. Випускники школи започаткували традицію: вчити дітей і онуків у своїй рідній школі. По-різному завершують навчання випускники, але всі вони беруть у життя лояльність, любов до праці, жагу до пізнання. Ім’я школи створювалося 70 років, і ми хочемо, щоб і наступні покоління з честю носили звання випускника.

Що сьогодні для кожного з нас школа?

Для міста – це добре організований навчальний заклад, до якого охоче йдуть діти.

Для дрогобичан – це місце праці чи навчання дитини.

Для самої школи – це час переосмислення пройденого відрізку, підбиття підсумків, побудови планів.

І саме тому школа найбільше нагадує книгу, що з роками не старіє, а збільшує свою цінність. Бо все, що записано в книзі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Дрогобицької міської ради, цінне, мудре і перевірене самим життям.

Ми впевнено крокуємо у майбутнє і підкорюємо нові освітні вершини. Ми віримо, що проросте зерном спільна праця і буде щедрий урожай на ниві знань.

За роки існування школа набула безліч добрих традицій. І сьогодні в ній вирує бурхливе життя.

Близькість ЗОШ №4 до ДЮСШ ім.І.Боберського дає підставу сказати, що це – «Школи, де зростають і навчаються потенційні чемпіони». Це підтверджує свято «Спортивної слави». На ньому присутні тренери зі своїми вихованцями, які здобули чимало нагород міського, обласного, Всеукраїнського і Міжнародного значення.

Є ще одне особливе свято у нашій школі «Перлина знань». Символ цього свята – перлина у мушлі – створили самі учні. Знанням, отриманим у школі, необхідне цілісне обрамлення, а розвитку особистості – етична рамка. На «Перлині знань» нагороджуються переможці предметних олімпіад та вчителі, які плекали в них потяг до знань, батьки, які заклали міцний фундамент. На святі обирають Учня і Вчителя року.

Щорічно у квітні ми проводимо конкурс вишиванок, бо без любові до української пісні, без розуміння символіки української вишивки не станеш справжнім українцем.

Наша школа була і залишається невичерпним джерелом творчості, таланту і натхнення.

Для нас завжди було справою честі брати участь і здобувати перемоги у міських та Всеукраїнських заходах. Тричі поспіль творчі колективи школи з композиціями «Авангард», «Епілог», «Еверест» ставали переможцями Всеукраїнського патріотичного конкурсу «Сурми звитяги».

Ми – учасники фестивалів колядок, гаївок, конкурсів, а також завжди з радістю готові привітати дрогобичан на концертах до Дня міста, Дня Матері, Дня медичного працівника, Дня захисту дітей.

Кожний навчальний рік завершується грандіозним батьківським концертом, який за традицією відбувається у Львівському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Юрія Дрогобича. Бо стільки талантів, скільки виховала наша школа, жодна інша сцена міста вмістити не може. У концерті щороку беруть участь понад 150 дітей. У залі завжди аншлаг, бо на сцені дарують свято учасники творчого об’єднання «Престиж», у якому – народний колектив «VIVA», зразковий ансамбль «радість», вокальні студії, фольклорний гурт, театральні гуртки.

Різноманітні події шкільного життя висвітлює часопис «Акцент». Учні школи вивчають три іноземні мови: англійську, німецьку, польську. Опановують комп’ютерну науку, потужно розвивається міжнародна співпраця. Школа стала мультинаціональною державою.

Педагоги школи завжди займали особливе місце у суспільстві. Саме від освітян залежить майбутнє нашого народу, держави і всього людства. Ми усвідомлюємо – якісна освіта завжди була й надалі залишається пріоритетним напрямом людської діяльності. Її значення як найважливішого чинника у формуванні молодого покоління в наші часи постійно зростає.

На чолі школи завжди були мудрі керманичі-директори, невтомна праця, педагогічний досвід, мудре керівництво, терпіння, енергія, любов до рідної школи, віданність яких заклали міцний фундамент школи сьогодення, традицій навчання і виховання поколінь.

Естафету згодом перейняла Дора Федорівна Коваленко. Скільки сил необхідно було докласти, щоб створити і об’єднати колектив школи і організувати її роботу.

Йшли роки. До школи приходили нові педагоги. Серед них був молодий вчитель математики Василь Іванович Єрьомін. Енергійний, блискучий оратор, ерудит з 1950р. до 1980 р. – незмінний її директор. Понад 30 років віддав Василь Іванович рідній школі. Це ім’я стало символом успіху, запорукою доброї школи. І тому, саме на його честь, буде відкрито пам’ятний барельєф.

Починаючи з 1981 року, директорами школи були: Віталій Михайлович Пугач, Ісана Григорівна Єршова, Діана Єфремівна Фур, Юрій Миколайович Лучшев.

А школа сьогодення – це 37 класів, у яких навчається 921 учень. Серед них 73 здібних, старанних учнів – відмінників та 58 учнів, які досягли спортивних успіхів, перемагаючи гідних суперників.

Колектив школи налічує 113 осіб. Педагогічний склад – 93 особи, серед яких 21 учитель вищої кваліфікаційної категорії з педагогічним званням «Учитель-методист», 13 вчителів вищої кваліфікаційної категорії з педагогічним званням «Старший учитель», 8 учителів вищої кваліфікаційної категорії, 14 – першої кваліфікаційної категорії, 16 – другої кваліфікаційної категорії  та 21 учитель кваліфікаційної категорії «спеціаліст». 16 вчителів ставали переможцями Всеукраїнських конкурсів фахової майстерності «Учитель року» та «Бібліотекар року».Видавничою діяльністю займаються 15 вчителів.

Нехай усе те, чим живе наша школа, не минає з роками. Нехай у серці кожного з нас залишаються спогади про дитинство, вчителів, друзів, школу, що стала рідною домівкою.

Шановні дрогобичани, випускники, учні, батьки!

Ми запрошуємо Вас на Урочисту академію з нагоди 70-річного ювілею рідної четвертої школи, яка відбудеться 5 травня 2017 року о 16.00 у Львівському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Юрія Дрогобича.

Будемо раді зустрічі з Вами!

Світлана МАЛА, директор Дрогобицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 Обновлен 29 мая 2017. Создан 23 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником