ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини від 24 травня 2017 р.
Наш геніальний Шевченко

156 років тому прах Тараса Григоровича Шевченка був перевезений із Петербурга в Україну. Поховали його у Каневі. Національна еліта виконала його священний «Заповіт». Це його прохання є жестом глибокої любові і віри у свій народ. Він розумів, що лише рідна земля дасть спокійний прихисток тілу. В Україні знайшли вічний спочинок чимало лідерів етнічних народів світу, але жоден із них так і не склав свого «заповіту»…

Тому ми, українці, ніколи не маємо забувати пом’янути не злим тихим словом нашого генія, котрим ми маємо пишатися і дослуховуватися до його порад.

***

22 травня у Дрогобичі відзначили 156-ті роковини перепоховання українського поета, художника, мислителя, пророка Тараса Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева у 1861 році.

Водночас із відзначенням річниці перепоховання Тараса Шевченка, яка відбулася напередодні Дня Героїв, присутні також вшанували й Героїв України: Січових Стрільців, Героїв Крут, Героїв Небесної сотні, учасників бойових дій та всіх інших, хто захищав і захищає честь і цілісність Української держави.

До заходу долучилися учні шкіл, студенти, вчителі, викладачі, працівники державних устав, структурних підрозділів та управлінь міської ради і громада міста.

Також участь у заході, а потім у церемонії покладання квітів до підніжжя пам’ятника Тарасу Шевченкові взяли заступники міського голови Дрогобича Володимир Коцюба і Василь Качмар, оскільки міський голова Тарас Кучма перебуває у відрядженні.

У рамках заходу прозвучали вірші поета та пісні на його слова у виконанні студентів ДДПУ ім. І.Франка Ірини Мотиль, Ольги Ціздин, учениці ЗОШ №2 Юліани Малиш та колективу народного чоловічого камерного хору «Боян Дрогобицький».

З біографічною довідкою про Тараса Шевченка виступила доцент кафедри української літератури та теорії літератури Дрогобицького педуніверситету Ірина Дмитрів.

Також на заході виступили Почесна громадянка Дрогобича Анна Рудник та доцент кафедри методики музичного виховання і диригування ДДПУ імені Івана Франка, відома співачка-бард Лілія Кобільник.

Прес-служба міської ради

 

 

Оберіг Держказначейства побував у Дрогобичі

18 травня до Дрогобича прибула вишивана карта України. До нашого міста її привезли працівники Державної казначейської служби. Того дня незвичайна мапа побувала у Палаці мистецтв музею «Дрогобиччина», ЗОШ №2, біля ратуші на площі Ринок і, звісно, у Дрогобицькому управлінні Державної казначейської служби України.

Про історію створення вишиваної карти України та її мандрівку регіонами нашої держави ми попросили розповісти начальника Дрогобицького управління Державної казначейської служби України Оксану КУЦИК.

- Незадовго до відзначення 25-ліття Незалежності України голова казначейської служби України Тетяна Слюз поїхала на Луганщину і відвезла туди біле полотно з відзначеними контурами держави й областей, - повідомила Оксана Сидорівна. - Казначеї Луганської області вишили на карті свою територію, відтак її почергово почали передавати до інших областей. У кожному регіоні вишивали узори чи певне зображення, характерне саме для нього.

Хочу наголосити, що вся карта вишита лише працівниками Держказначейства – професіональних вишивальниць до справи принципово не залучали. Творили переважно вечорами, ночами чи у вихідні дні, адже вдень люди працюють. До Львівської області цей витвір передали із Закарпаття. Відтак зображення Львівщини було вишите за одну ніч, і карта помандрувала далі – на Волинь.

Коли робота була повністю готова, голова казначейської служби України Тетяна Слюз провела її першу презентацію за участю воїнів АТО на найвищій вершині України – Говерлі. А ще вишивана карта України нещодавно побувала з експедицією в Антарктиді!

Зараз вона знову мандрує країною – наші регіональні підрозділи передають карту одні одним як оберіг Державної казначейської служби. Тож сьогодні вона побувала у Дрогобичі, далі – Борислав та інші міста Львівщини, - зазначила Оксана Куцик.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

У Меденичах увіковічнили пам’ять жертв НКВД

21 травня, у День пам’яті жертв політичних репресій, в смт Меденичі на Львівщині урочисто відкрили і освятили меморіальну таблицю пам’яті українців – жертв репресивної машини окупаційної влади так званого Радянського Союзу.

На таблиці зображені будинки тодішніх катівень та надпис: «У цих будівлях у 1939-1959 роках знаходилися карально-репресивні органи СРСР. Перехожий, схили голову перед пам’яттю невинних жертв комуністичного режиму».

Відкрити таблицю було доручено Анні Галушці і Анні Якимів зі с.Літиня та Марії Олійник з смт. Меденичі, які зазнали тортур у меденицькій енкаведистській катівні і одночасно є свідками жахливого нищення окупаційною комуністичною владою усього українського.

Освятив меморіальну таблицю і відправив поминальну панахиду за убієнних українців парох о.Мирослав.

Дослідженням про події тих років поділився історик, Верхньогаївський сільський голова Володимир Ханас. За його словами, в комплексі будівель сучасної Меденицької районної лікарні №1 розташовувалися суд і в’язниця. Будівля, в якій був тодішній Меденицький районний відділ НКВД з камерами допиту, не збереглася. Повернення радянської влади на Медениччину відразу відчуло все населення. Карально-репресивні органи району розпочали тотальну боротьбу проти учасників визвольного руху та їх симпатиків. Було заарештовано 278 осіб, з них 86 членів ОУН-УПА, 85 мешканців  було вбито. У наступні роки втрати серед учасників національно-визвольного руху та цивільного населення у тодішньому районі були значно більшими.

Депутат Львівської обласної ради від Дрогобичччини Михайло Задорожний, який був ініціатором і організатором поминального заходу, звертаючись до меденичанки Марії Олійник, зауважив, що саме її слова на Святі Героїв в Меденичах про необхідність увіковічення пам’яті про тих, хто впав у нерівній боротьбі з московськими окупантами, спонукали його до праці з організації побудови пам’ятника Борцям за волю України. Його торік було відкрито за участю голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки.

Заступник голови Дрогобицької райдержадміністрації Іван Мізерник наголосив, що практично кожна родина в нашому краї відчула тиск та терор з боку більшовицької системи, тому ця пам’ятна дошка стане нагадуванням всім нам.

Сльози на очах у присутніх викликали поезії Тараса Шевченка, що їх  прочитали нескорені учасниці національно-визвольних змагань

Завершився захід патріотичними піснями, що прозвучали у виконанні чоловічого вокального тріо Народного дому с.Грушів, народного жіночого вокального ансамблю «Вишиванка» з с.Старе Село, квартету Меденицької середньої загальноосвітньої школи.

Іван ТИХИЙ

Фото автора

 

 

Від «Нескоримої» до «Відродження»

З нагоди 75-річчя створення УПА, Дня героїв України 19 травня у центральній міській бібліотеці ім. В.Чорновола відбулася презентація книги драматичних творів Тараса Метика «Нескорима».

До книги увійшли чотири п’єси. У «Нескоримій» через призму людських доль показаний період боротьби ОУН-УПА з московськими окупантами; «Дрогобицька Голгофа» розповідає про страшні події у дрогобицькій катівні НКВД на вул. Стрийській у 1939-41 та 1944-59 рр.; «Анатомія кривди» висвітлює непрості українсько-польсько-радянські взаємини; «Відродження» нагадує нам про події у Дрогобичі у період національно-патріотичного відродження 1988-91 рр.

Перші дві п’єси поставив на сцені Львівський академічний музично-драматичний театр ім. Ю.Дрогобича. Саме тому у презентації взяли участь актори та керівництво театру.

Тарас Метик подякував колективу театру за чудове втілення на сцені його творів, а відтак коротко розповів про роботу над книгою, копіткий пошук в архівах уцілілих документів, більшість із яких радянська влада перед німецькою окупацією знищила.

Владика СДЄ УГКЦ Григорій Комар зауважив, що і драматург, і актори театру роблять дуже потрібну справу, доносячи до людей правду про ті страшні часи, долучаються до виховання у глядачів і читачів християнських чеснот. Владика побажав Т.Метикові успіху у написанні сценарію до фільму про отця Омеляна Ковча, над яким він розпочинає роботу.

Про творення вистав «Нескорима» та «Дрогобицька Голгофа» розповіли директор муздрамтеатру Микола Гнатенко, а актори Надія Цибульська та Іван Гарасимчук, не стримуючи емоцій, описали свої відчуття під час виконання ролей матері повстанця «Лісовика» Марії Косик у «Нескоримій» та отця Якима у «Дрогобицькій Голгофі». Іван Гарасимчук процитував уривок свого монологу з вистави, у якому йшлося, що «до нас іде сатанинська орда» завойовників. Минуло стільки років, а історія знову повторюється…

Думками про твори Тараса Метика поділилися керівник обласного Проводу КУН Тарас Гентош, старший науковий працівник музею «Дрогобиччина» Марія Головкевич, Почесний громадянин Дрогобича Анна Рудник…

А Тарас Михайлович розповів, що нещодавно написав сценарій до художнього фільму про легендарного розвідника УПА Романа Різняка (Макомацького). Цю стрічку планують зняти до 75-річчя створення Української Повстанської Армії. А ще, за словами п.Метика, Глава УГКЦ Святослав Шевчук, перебуваючи на прощі у Грушеві, запросив наш театр з п’єсою «Дрогобицька Голгофа» до Києва.

На завершення презентації автор книги подякував усім, хто долучився до її видання: меценатам Романові Шагалі, Ігореві Хом’яку, Михайлові Задорожному, відділу культури і мистецтв міськради на чолі з О.Яводчаком, владиці СДЄ УГКЦ Григорію Комару, настоятелю монастиря св. Петра і Павла о.Макарію Леніву, отцю Іванові Паньківу, Дрогобицьким райраді та РДА, фотографам Василеві Ониськіву та Ігорю Фецяку, видавництву «Коло».

А згодом, як і належить, відбулася автограф-сесія автора.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

У День вишиванки...

У четвер, 18 травня, у День вишиванки на вулицях Дрогобича, як завжди помітно чимало людей, одягнених у вишивані блузи, сорочки, сукні різноманітних кольорів, техніки вишивання та покрою.

Традиційно цього дня службовці структурних підрозділів міської ради та керівництво міста також долучаються до відзначення свята, одягаючи вишиванки. Цьогоріч, як і минулого року, службовці разом з керівництвом міста долучилися до фотофлешмобу, зробивши спільне фото у вишиванках перед входом до Ратуші. Атрибутами цьогорічного фото також стали великі писанки, які були виставлені на площі Ринок.

Також упродовж дня на центральній площі міста з писанками і на фоні тематичного банера фотографувалися діти, молодь, дорослі. Зазначимо, що День вишиванки відзначають щороку у третій четвер травня.

Прес-служба міської ради

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

На фото: працівники ратуші під час фотофлешмобу.

 

 

Учасники «Ігор нескорених» завітали у «Медик»

Минулого тижня Дрогобицька СДЮСШОР з велоспорту «Медик» приймала незвичайних гостей зі Львова. Сюди завітали учасники Національних змагань для військовослужбовців та ветеранів «Ігри нескорених», щоб подякувати за допомогу.

Володимир Кута, Сергій Шимчак, Роман Ільчишин, Катерина Максимова та Василь Кохан – це воїни АТО, які отримали поранення на фронті, а зараз у складі збірної Львівщини взяли участь у столичних «Іграх нескорених» з шести видів спорту. Там відбирали членів національної команди України, яка виступатиме на змаганнях у Торонто (Канада).

Та перш ніж вирушити до Києва, представникам Львівщини необхідно було потренуватися. Постало питання: де взяти інвентар для підготовки спортсменів до велосипедних заїздів на шосе? І ось керівник Львівського осередку «Інваспорт» Мирослав Николаєв звернувся за допомогою до директора СДЮСШОР «Медик» Павла Поповича.

Звісно, колектив спортшколи героям АТО відмовити не зміг. Нашим спортсменам «позичили» три велосипеди та відповідну спортивну екіпіровку. З останньою, до речі, виникла проблема. Адже у «Медику» займаються діти, а потужним за статурою хлопцям потрібна була форма великих розмірів. Та один із тренерів спортшколи пригадав, що якось наш уславлений велогонщик Ярослав Попович передав з-за кордону пакунок із формою, яка нікому з дітей не підійшла, бо була надто широкою. Трішки пошукали і знайшли! Тож бійців-велосипедистів екіпірували за найкращими європейськими зразками. До речі, дрогобичани вирішили подарувати цю форму нашим героям.

Отож, уже після змагань у Києві, Володимир Кута, Сергій Шимчак, Роман Ільчишин та Мирослав Николаєв привезли у Дрогобич орендовані велосипеди і щиро подякували за допомогу. А ще продемонстрували золоту медаль з велоспорту, яку виборов Сергій Шимчак. Катерина Максимова увійшла до резерву національної збірної зі стрільби з лука.

Хлопці поспілкувалися з керівництвом та тренерами «Медика», а також побували на тренуванні юних спортсменів, охоче відповівши на усі запитання дітей. Побажавши вихованцям «Медика» спортивних успіхів, гості вирушили до Львова.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

Польське «золото» наших акробатів

11-14 травня у Кракові (Польща) відбувся «V Міжнародний турнір під Вавелем зі спортивної акробатики, стрибків на акробатичній доріжці та стрибків на батуті», в якому взяли участь понад 330 спортсменів з України, Республіки Білорусь та Польщі.

Продовжуючи славні традиції дрогобицької школи акробатики, наші дівчата повернулися додому з нагородами.

Першими за свої медалі боролися юні стрибуні на акробатичній доріжці Євгенія Жгута (СШ №16) та Анна-Марія Вагіла (ЗОШ №4). Серед 38 конкурентів Є.Жгута здобула золоту нагороду, а її подруга А.Вагіла – срібну.

Уперше на міжнародній арені дебютувала жіноча група у складі Анастасії Семенович (СШ №16), Вікторії Соболєвої (СШ №2), Божени Онищенко (ЗОШ №4). У віковій групі 11-16 років вони піднялися на першу сходинку п’єдесталу!

Наша досвідчена жіноча пара Олександра Табачинська (Дрогобицька гімназія) та Юлія Пилип’як (ДДПУ ім. І.Франка), виступаючи за програмою дорослих, впевнено виконали свої вправи, отримали високі оцінки суддів і були нагороджені золотими медалями та цінними подарунками.

Спортсмени і тренери вдячні батькам, дирекції школи та небайдужим людям, особливо Михайлові Сендаку за матеріальну допомогу для здійснення цієї поїздки та розвитку юних талантів.

Кор. «ГЗ»

 

 

Перша перемога відродженої «Галичини»

21 травня дрогобицька «Галичина» зіграла свій другий матч першості Львівщини з футболу у ІІ лізі у Сокільниках із місцевим «Соколом».

Приємно відзначити, що наші земляки перемогли обома складами: юнаки з рахунком 2:1, основний склад – 4:1.

У наступному матчі «Галичина» у Дрогобичі прийматиме одноклубників зі Львова.

Ярослав ГРИЦИК

 

 

Слово рідне на землі чужій

Так склалося в історії української еміграції, що в черговій хвилі уже опинилися наші люди, котрі переступили поріг свого життя після проголошення Незалежності держави. Виїхало за океан і молоде дрогобицьке подружжя Сергій і Ірина Райки.

Наступного року виповниться 20 літ, як вони проживають у США, у місті Стемфорд, що поблизу Нью-Йорка. В Україні Сергій професійно займався футболом, перебував у складі київського «Динамо», він подавав великі надії. Тренер В.Лобановський розраховував на його талант, але щось пішло не так, тобто Сергій не зумів вчасно «вихопити» свій щасливий білет. Та йому пощастило у сімейному житті. Він одружився з Іриною з Ірпеня, що на Київщині. У них народилося двоє дівчаток – Гаyннуся і Христина. Обом дали престижну освіту. Національно свідоме подружжя Райків усім серцем і душею уболіває за Україну. Вони не стоять осторонь наших проблем на східному фронті, постійно інвестують свою дещицю у нашу перемогу.

А Ірина у хвилини мандрівної ностальгії ще й пише вірші. Завдяки чоловікові Сергієві вони побачили світ у маленькій книжечці – всього 16 душевних ліричних творів, у яких – і туга, і посвята татові, і віра у завтрашній день.

В.Т.

Пропонуємо читачам два вірші зі збірки Ірини Райко:

* * *

Є куточок на землі,

Де завжди знайдеш притулок.

Промінь світла у вікні –

Долі кращий подарунок.

 

Знати, що чекає хтось,

Може ночі не доспавши,

Запитає, як жилось,

Сльози радості втиривши.

 

Рідний дім втамує біль,

Душу силою напоїть.

Рани, що життя завдасть,

Ласкою й теплом загоїть.

 

Пам’ятай, де б ти не був,

В горі, чи в проміннях слави,

Ти згадай, що є той дім,

Захист твій у дні печалі.

 

Татові

Ти пішов у далекі світи,

Не промовивши слово останнє.

Мої губи шепочуть: прости

За розлуку і біль розставання.

 

Пам’ятаю тебе кожен день,

В моїх снах – ти щасливо смієшся.

Хоч твоїх я не чую пісень,

Бережу все, що спогадом зветься.

 

Твої внуки дорослі стають,

Та й дітей сивина прикрашає.

Тільки ти залишаєшся там,

Де роки і життя завмирає.

 

Ти себе не жалів, не беріг,

Ти душею не міг постаріти,

Та шкодую я дуже тепер,

Що не можна нічого змінити.

 

Електронні сервіси – діють!

У п’ятницю, 12 травня, у Дрогобицькій ратуші відбулося засідання під керівництвом міського голови Тараса Кучми щодо результатів функціонування проектів «Відкрите місто» та «Відкрита реклама».

У засіданні взяли участь перший заступник міського голови Ігор Герман, радник міського голови Станіслав Гайдер, керівники комунальних підприємств міста та відділів міської ради.

З’ясувати стан опрацювання та реагування звернення громадян щодо проблем у місті, які надійшли на адресу міської ради за допомогою електронних сервісів «Відкрите місто» та «Відкрита реклама».

Під час зустрічі радник міського голови Станіслав Гайдер надав вичерпну інформацію щодо кількості та змісту невирішених звернень громадян. Ці звернення одразу ж, під особистим контролем міського очільника, було повторно направлено для виконання у відповідні підрозділи.

За словами присутніх керівників, кількість звернень на «Відкрите місто» стрімко зростає, тому розв’язувати проблеми вдається не одразу. Також посадовці вказали на те, що основними причинами відтермінування виконання робіт є несприятливі погодні умови або ж нестача коштів. Однак більшість порушених питань розв’язуються вчасно.

«Тенденція до зростання звернень громадян не є свідченням того, що кількість проблем щоразу збільшується. Більшість вказаних проблем існують уже багато років. Однак, коли люди бачать, що проблеми вирішуються, електронні сервіси є ефективними, логічно, що й кількість звернень зростає. Тому ми повинні виправдати сподівання наших жителів, оперативно виконуючи роботу, а не зводячи її нанівець», - наголосив Тарас Кучма.

Також у ході засідання міський голова висловив подяку відділу оренди та приватизації комунального майна за подання для висвітлення на офіційному інтернет-порталі міста об’єктів комунальної власності та протокольно доручив до кінця наступного тижня подати інформацію про всі вільні земельні ділянки у місті, які можуть бути використані під забудову. Згодом ця інформація, а також інформація про претендентів на землеволодіння буде висвітлена на інтернет-порталі міста.

Нагадаємо, що з серпня 2016 року у Дрогобичі було впроваджено електронний сервіс «Відкрите місто», а з лютого 2017 року — «Відкрита реклама». За допомогою сервісу «Відкрите місто», який ще називають “Мапа міських проблем”, жителі міста мають можливість звертати увагу міської влади і структурних підрозділів міської ради на проблеми благоустрою та інші. Усі звернення відображаються на інтерактивній карті міста. Завдяки прикріпленим фото чи відеоматеріалам вони стають наочними й зрозумілими, що суттєво сприяє оперативності їхнього вирішення.

За допомогою сервісу «Відкрита реклама» мешканці мають можливість повідомити про виявлену несанкціоновану рекламу у місті. Принцип повідомлення та реагування здійснюється відповідно до сервісу «Відкрите місто».

Упродовж свого функціонування ці два електронні сервіси стали комунікаційними майданчиками між громадою та владою Дрогобича.

Прес-служба міської ради

 

 

Відзначаючи ювілей

Цікавою подією у музичному житті Дрогобича став концерт учнів ДМШ №1, присвячений 120-річчю від дня народження Віктора Косенка.

Композитор, піаніст, педагог – так можна визначити основні риси творчого портрета Віктора Косенка. Він належав до плеяди тих митців України, котрі утверджували професіональні засади в композиторській творчості у 20 – 30-х роках ХХ століття. Творам композитора притаманна багата фантазія, великий мелодичний дар, у них відчутний яскравий національний характер музики.

У вступному слові ведуча концерту Тетяна Андрієвська розповіла біографію  композитора і перечислила його творчу спадщину. Це твори для симфонічного оркестру, концерти, твори для різних інструментів, романси та пісні, але саме фортепіанному жанру В.Косенко присвятив більшу частину свого доробку. Фортепіанна творчість композитора об’ємна за масштабами, різнопланова за формою та змістом.

З великою любов’ю та хистом писав Віктор Косенко дитячі п’єси для фортепіано, перша збірка яких вийшла у 1929 році і включала 4 твори. Особливу увагу заслуговує збірка «24 дитячі п’єси для фортепіано» оп15, написана у 1936 році. Збірка зближується з творами для дітей Р.Шумана і П.Чайковського, зокрема, вибором сюжетів, радісним, світлим настроєм, душевним теплом. Серед «Дитячих п’єс» В.Косенка є картини природи, марші, казки, пісні, дитячі ігри – твори, зрозумілі за змістом для дітей. Водночас композитор компонує п’єси так, що використовує всі 24 мажорні та мінорні тональності, залучаючи юного виконавця до їх сприйняття.

Ідея проведення монографічного концерту, присвяченого творчості видатного українського композитора, належить організаторам Л.Ляшенко та Т.Андрієвській.

У чудовому концерті взяли участь учні викладачів: Л.Ляшенко (Л.Товстяк, Х.Кулиняк та А.Іванюш), Т.Андрієвської (А.Луців та Б.Савка), Н.Яцюшко (В.Чавва та А.Гук), Т.Кузняк (Н.Городиська), Н.Кульчицької (В.Гуцько), Г.Лужецької (Л.Стецикевич), Я.Шипайло (А.Герб’як), З.Сов’як-Герасимович (А.Терлецька).

Юні піаністи прагнули передати багатий образний зміст виконаних творів, творчо та вдумливо інтерпретуючи ліричні образи, наспівні мелодії українського фольклору, прийоми народної поліфонії або ж відображаючи яскраві танцювальні жанри чи моторні піаністичні ефекти, демонструючи належну виконавську техніку.

Збірка п’єс В.Косенка відрізняється від збірок інших композиторів сучасною музичною мовою. Твори цікаві і повчальні, викладачі часто звертаються до них. Існують переклади фортепіанних творів для різних музичних інструментів. До участі в концерті організатори запросили виконавців з інших відділів школи: ударні інструменти А.Домін та М.Сидор (кл. викл. В.Андрієвського), флейта – Б.Кондратюк (кл. викл. В.Звір), кларнет – О.Шутов, віолончель – Х.Казимирів (кл. викл. М.Федчак). Родзинкою концерту стало виконання тріо «Старовинний танець» у складі: Б.Ворончака (скрипка), М.Федчак (віолончель), та фортепіано Гук А. (кл. викл. Н.Яцюшко).

З яким інтересом усі – педагоги, учні та їх батьки – сприймали ці виступи: раділи вдалим виконанням, переживали за найменші похибки. Такі концерти дають стимул учням у навчанні. Організатори зробили все, аби відчуття святковості не полишало учасників та слухачів. І концерт удався!

Н.МАКУЦЬКА, викладач-методист Дрогобицького  музичного коледжу ім. В.БарвінськогоОбновлен 29 мая 2017. Создан 24 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником