ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини «ГЗ» від 26 травня 2017 р.
Духовні ангели нації охоронятимуть храм науки

Учора, на Вознесіння Господнє, на фасаді головного корпусу Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка відбулося урочисте освячення барельєфів видатних українців: Маркіяна Шашкевича, Юрія Дрогобича, Тараса Шевченка та Івана Франка.

Здійснив обряд о. Роман Гром (нині він – практикант церкви Святої Трійці), а в ролі дяка дебютував проректор навчального закладу Юрій Вовк. Автор цих бюстів – скульптор зі Стрия Роман Пильо. На жаль, митець не зміг прибути на урочистості.

Дійство пройшло за таким сценарієм: кандидат історичних наук Богдан Лазорак занурився у ретроспективу появи приміщення і ніш, де за часів Австро-Угорщини розташовувалися бюсти таких історичних постатей, як Франц Йосип, Сократ, Тарас Шевченко й Адам Міцкевич (більш розлого Б.Лазорак розповість про це в одному з наступних номерів нашого часопису).

Голова «Просвіти» Микола Садоха подякував ученій раді університету за підтримку ініціативи встановлення барельєфів, а Роман Пастух додав декілька штрихів до історії цієї події, зокрема як у три етапи йшли до нинішнього дня. Ректор ДДПУ Надія Скотна висловила щиру подяку не лише авторові цього проекту Романові Пилю, але й меценатові Василю Дуліб’янику. Як зазначив згодом Роман Пастух, спонсора «засватав» міський голова Тарас Кучма.

Після урочистостей громадськість зібралася в актовій залі університету на відкритий урок «Країна Франкіана».

Володимир ТУРМИС

***

24-28 травня на Дрогобиччині відбуваються заходи у рамках V Літературно-мистецької академії «Країна Франкіана».

Зокрема, 24 травня прошов Фінал регіонального конкурсу читців поезії «Франків огонь в одежі слова». 25 травня урочисто освятили погруддя видатних українців на фасаді головного корпусу ДДПУ ім. І.Франка.

Урочисте відкриття академії «Країна Франкіана» пройшло в актовій залі головного корпусу. Зі вступним словом виступила ректор університету, професор Надія Скотна. У програмі заходу – лекції на франкознавчу тематику професора Михайла Шалати і директора Національного музею І.Франка у Львові Богдана Тихолоза. Згодом відбулися «круглий стіл», наукові семінари, студентська наукова конференція, екскурсія місцями Великого Каменяра, вистава у муздрамтеатрі.

Зранку 26 травня стартувала студентська хода Нагуєвичі – Дрогобич, а на філологічному факультеті презентували франкознавчі видання.

У суботу, 27 травня, у бібліотеці ДДПУ об 11.00 відкриється виставка художніх робіт «Українська молодь – Франкові».

У неділю, 28 травня, учасники Академії «Країна Франкіана» відвідають музей-садибу Великого Каменяра у Нагуєвичах, відтак у день його смерті візьмуть участь у Панахиді (14.30 біля пам’ятника І.Франкові у Дрогобичі). Закриття конференції – о 15.00.

V Літературно-мистецька академія «Країна Франкіана» відбувається з ініціативи Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка за сприяння Дрогобицької міської ради, департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА, видавництва «Коло».

Ярослав ГРИЦИК

 

 

Стартував грандіозний проект

На Дрогобиччині стартував ще один великий проект ремонту автодоріг. Підприємство «Автомагістраль-Південь» розпочало ремонт траси Пісочна – Східниця.

Депутат обласної ради Михайло Задорожний запросив журналістів проінспектувати хід робіт. Ремонтники йдуть від перехрестя Вигода у напрямку Пісочної. 24 травня потужна фреза знімала верхній шар асфальту, дійшовши до повороту на с.Михайлевичі. Грейдер розчищає узбіччя. Паралельно з процедурою підготовки фірма вже привезла техніку для укладання асфальту. Словом, робота йде повним ходом.

Прокоментувати цю подію ми попросили депутата Львівської обласної ради Михайла Задорожного. Він розповів:

- Минулого року я з депутатом обласної ради від Трускавця Олексієм Балицьким порушили питання необхідності ремонту траси Пісочна – Східниця. Скерували низку звернень у відповідні інстанції, для підсилення долучили лист-звернення за підписами голів місцевого самоврядування нашого регіону з проханням розпочати ремонт автошляху, яким користуються мешканці всієї Дрогобиччини. Розуміли, що на реалізацію проекту потрібні значні кошти, але, як кажуть, хто стукає – тому відчиняють.

Керівництво Служби автомобільних дорогі Львівщини та голова Львівської облдержадміністрації Олега Синютка цю ініціативу підтримали. І ось 14 травня був розіграний тендер на ремонт цієї дороги, у ньому перемогло потужне одеське підприємство «Автомагістраль-Південь», яке зараз закінчує ремонт дороги Новошичі – Дорожів – Волоща. Днями я спілкувався з Олегом Михайловичем Синюткою і він запевнив, що ремонт стартує на цьому тижні. Як бачимо, робота закипіла. Будемо сподіватися, що цього року вдасться капітально відремонтувати якнайдовшу ділянку дороги. Обіцяю контролювати процес і вкотре закликаю громадськість краю також долучитися до контролю за якістю робіт. Адже цьогоріч Дрогобиччина отримала найбільше коштів на ремонт автошляхів за період незалежності України! Тож, сподіваюся, скептичний настрій частини населення, яка стверджує, що в Україні зовсім нічого не поліпшується, стане більш оптимістичним, - зазначив М.Задорожний.

Як зазначив майстер підприємства «Автомагістраль-Південь» Тарас Злепко, зрізаний старий асфальт складується і згодом, після настеляння двох шарів покриття, буде використаний для підсипання узбіччя.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

«РОДИННЕ ПЕРЕВЕСЛО»

21 травня у Народному домі ім. І.Франка відбулося свято «Родинне перевесло», організоване танцювальним колективом «Прикарпатські візерунки» Палацу дитячої та юнацької творчості Дрогобича (художній керівник – Ольга Масимищак).

Цікаві й запальні хореографічні композиції глядачам представили молодша, старша і середня групи ансамблю. Були на сцені маленькі мишенята, кухарі, «два веселі гусачки», старші діти танцювали «Канікули», «Коломийку», патріотичні танці «Брат за брата», «Україна», «Родина»…

А ще на свято завітали друзі колективу: Народний ансамбль танцю «Верховинка», дитячий вокальний колектив «Ангелятко», Зразковий ансамбль «Чарівна сопілка» ПДЮТ, юні таланти читали поезію.

Чимало оплесків зібрав танець «Віра, Надія, Любов», який виконали випускники «Прикарпатських візерунків» минулого року спільно з керівником – Ольгою Романівною.

Розчулив глядачів відеофільм, у якому використали родинні фотографії всіх учасників ансамблю «Прикарпатські візерунки».

На завершення вдячні вихованці та їхні батьки щиро подякували Ользі Максимищак за працю та подароване чудове свято. І, звісно, були квіти й фотосесія на згадку!

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

 

КОРОТКІ НОВИНИ

Подячний лист з Ватикану

Його Святість Франциск від щирого серця надіслав апостольське благословення нашим дрогобичанам Романові Шагалі й Олегові Майданюку за їхню християнську жертовність в імя миру, спокою і розбудови церковних підвалин у широкому сенсі цього слова.

Понтифік бажає їм поширення благословення  і небесних ласк і постійного заступництва Непорочної Діви Марії.

Вл. інф.

 

Роботи у Сквері Небесної сотні – на завершенні

Як уже неодноразово повідомлялося, у Дрогобичі на вул. Пилипа Орлика відкриють Сквер Небесної сотні.

Зараз триває завершальний етап робіт з облаштування газону, монтажу освітлення та системи зрошення. Урочисте відкриття Скверу Небесної сотні відбудеться в першій декаді червня із залученням родичів загиблих героїв, військових та громади міста.

Також варто зазначити, що, незважаючи на урочистість очікуваного відкриття Скверу, ця подія є трагічною і небажаною в житті українського народу, який протягом всього часу існування виборює незалежність, втрачаючи на війні сотні, тисячі та мільйони своїх співвітчизників.

Проте, напевно, ще не кожен мешканець нашого міста та навколишніх сіл усвідомили всю серйозність та трагічність ситуації. Протягом останніх двох місяців у ще не до кінця облаштованому Сквері Небесної сотні вже двічі траплялися випадки злодійства: перший раз викрали висаджені молоді туї, а згодом з газонів поцупили кущі чорнобривців.

Окрім того, нагадуємо, що на одній із оперативних нарад міський голова Дрогобича Тарас Кучма зазначив, що територію біля Скверу Небесної сотні планується суттєво окультурити, а саме: спорудити дитячий майданчик європейського типу, облаштувати дорогу до прилеглого двору та автомобільну стоянку.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Невідомі сторінки життя Климентія Шептицького

У середу, 24 травня, у Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. Івана Франка відбулася презентація книги «Листи до рідного брата Станіслава графа Шептицького та родини», авторами якої є науковець, доктор філософії, перекладач, член Національної спілки журналістів України Іван Матковський та протоієрей, настоятель парафії Святих великомучеників Бориса і Гліба УАПЦ, культурний діяч Юрій Бойко (о. Юстин). Детальніше про цю подію – у наступному номері «ГЗ».

 

Шахраї видають себе за службовців муніципальної варти

У вівторок, 23 травня, заступник керівника КП «Муніципальна варта» Іван Дацко повідомив, що у Дрогобичі виявили факти, коли шахраї, видаючи себе за представників муніципальної варти, складають протоколи на порушників та вимагають негайно сплатити псевдоштраф.

Як зазначив Іван Дацко, кожен службовець муніципальної варти має персональне пластикове посвідчення, де вказано відповідний реєстраційний номер та інші дані. Більше того, муніципали одягнені у відповідну службову форму з розпізнавальною символікою. І найважливіше, службовці муніципальної варти при складанні протоколу на порушника в жодному випадку не мають права отримувати готівку.

Закликаємо громадян та мешканців міста при виявленні вищенаведених фактів повідомляти у правоохоронні органи або представників муніципальної варти за адресою вул. Бориславська,4 (офіс КП «Муніципальна варта») та за тел. 068-252-96-92.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Рятівна місія позашляховика

У вівторок Дрогобич міг був би фігурувати на всіх телевізійних каналах у новинах: «Жахлива аварія на дорогах України». Порожній автобус, без водія, що стояв на вул. П.Орлика, «зірвавшись» із гальм, почав котитися дорогою. Деякі автівки встигли уникнути лобового зіткнення, але чергове авто – позашляховик, як і його водій, стали уособленням ангела-охоронця для багатьох пішоходів. Адже якби автобус набрав швидкість, то накоїв би біди, і не дай Боже, із сумними для людського життя наслідками.

Отже, позашляховик попри завдані збитки виконав свою рятівну місію, а водій автобуса, що міг стати вбивцею, нині, мабуть, потерпає від безсоння через завдані збитки…

В.Т.

 

Тарас Кучма: «Маємо бути гідними ідеалів, за які воювали і воюють кращі сини України»

23 травня в Україні відзначають День героїв – щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських борців за волю України, які захищають кордони та єдність нашої держави від російського агресора на Сході країни.

Напередодні цього свята, 20 травня, у районному Народному домі відбулися святкові урочистості, у яких взяли участь воїни АТО, керівники Дрогобицького району і міста.

Звертаючись до присутніх, міський голова Дрогобича Тарас Кучма відзначив подвиг героїв, які воюють за світле майбутнє України: «Маємо бути гідними ідеалів, за які воювали і воюють кращі сини України». 

Також Тарас Кучма вручив присутнім героям грамоти за мужність і грамоти за заслуги перед містом.

Вітання прозвучали також і від священика-капелана, секретаря Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП отця Андрія Безушка, єпископа-помічника Стрийської УГКЦ, владики Богдана Манишина, отців-капеланів Тараса Куспися та Тараса Коцюби, голови Дрогобицької РДА Володимира Шутка, заступника голови районної ради Володимира Стецівки та інших.

Опісля урочистої частини відбувся святковий концерт за участю учениці музичної школи Юлії Губицької, викладача цієї школи Оксани Роман, вокаліста, лідера рок-гурту «Мері» Віктора Винника, відомого барда, доцента Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Лілії Кобільник.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Асоціація індустрії гостинності презентуватиме Дрогобич туристам

Нещодавно у Києві команда Асоціаціії індустріії гостинності України за презентувала новий, найбільший в країні, туристичний інтернет-портал ZRUCHNO.TRAVEL.

Асоціація індустрії гостинності України – це громадська спілка, діяльність якої спрямована на розвиток територій та створення платформи для стабільної діяльності регіонів у сфері розвитку туризму.

Туристичний інтернет-портал ZRUCHNO.TRAVEL об’єднує найбільшу базу туристичних ресурсів, напрямків та місць, рекомендаціії, рейтинги, а також фото- та відеоконтент з тих куточків країни, куди кожен з нас може потрапити.

Представники туристичного активу різних регіонів країни розповіли про туристичні можливості своїх областей. Туристичні пропозиції Львівської області презентувала Наталя Табака, відзначивши у ній Дрогобич як друге за значимістю місто у Львівській області за туристичними надбаннями та привабливістю.

Серед гостей заходу – відомих мандрівників, представників турбізнесу і держави, журналістів, блогерів, видатних спортсменів – був і керівник Туристично-інформаційного центу Дрогобича Ігор Чава.

Як зазначив Ігор Чава, представники турбізнесу в Україні запевнили, що, плануючи тури по Львівській області, включатимуть до них і Дрогобич.

Залучити мандрівників, об’єднати представників інфраструктури, запропонувати нові можливості для бізнесу, подбати про об’єкти спадщини та нарешті всерйоз почати відбудову екосистеми, в якій український туризм розвиватиметься на користь краіїни та її громадян, – основні завдання ZRUCHNO.TRAVEL.

Для Дрогобича збільшення кількості туристів – це залучення додаткових коштів на підтримку малого і середнього бізнесу, а також збільшення надходжень до міського бюджету.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Справжній полковник

Днями комісар Дрогобицько-Бориславського військкомату Віктор Попов отримав чергове звання – полковника.

У складний час він очолив цю армійську інституцію, адже її фактично було напівзруйновано. Але Віктор Попов зумів чітко, по-військовому організувати процес, і дрогобицький військкомат вийшов на належний мобілізаційний рівень. Понад те, комісар неодноразово виїжджав у довготривалі відрядження на передову. Звідси і повага, і визнання, і добрий настрій.

Вітаємо, пане полковнику, із високим військовим званням. Тепер Ви змушені змінити й гардероб, адже за військовим артикулом полковнику належить носити папаху…

В.Т.

 

До 70-річчя ДЮСШ – турнір з плавання

У Дрогобицькій ДЮСШ імені Івана Боберського відбувся регіональний турнір з плавання, присвячений 70-літтю заснування закладу та Міжнародному дню захисту дітей, який відзначатимуть 1 червня.

Привітав юних спортсменів міський голова Дрогобича Тарас Кучма та побажав здоров’я, успіхів задля здобуття перемог не лише у рідному, реконструюваному для них басейні, а й на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях.

«Нехай сьогоднішній початок вашої спортивної кар’єри стане хорошим стартом для майбутніх перемог в ім’я тих дітей, які потребують батьківської та державної опіки», - зазначив Тарас Кучма.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Трускавецька школа-гімназія пропонує поглиблене вивчення біології та хімії

Навчально-виховний комплекс «СШ №2 – гімназія» м.Трускавець запрошує випускників 9-х класів на навчання у 10 клас біолого-хімічного профілю. У класі поглиблено вивчатимуться біологія (5 уроків на тиждень) та хімія (4 уроки на тиждень). Знання цих предметів є надзвичайно важливим при здачі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) та вступі до вищих навчальних закладів на спеціальності в галузі медицини, фармакології, ветеринарії, біотехнологій, хімії, психології та супутніх до них.

Замість витрачати гроші на репетиторів батьки можуть дати дітям дійсно добрі знання з біології та хімії у спеціалізованому 10 класі Трускавецької школи-гімназії.

Займатися з учнями будуть спеціалісти вищої категорії: вчитель біології Михайло Васильович Пуців та вчитель хімії Наталія Миколаївна Паращак, які досягли вагомих результатів. Так, за результатами ЗНО 2016 з хімії 60% учасників від Трускавецької НВК «СЗШ №2 – гімназія» набрали від 180 до 200 балів із 200 можливих, один учень отримав максимальний результат – 200 балів. А результати з біології ще більше вражають – 80% учасників ЗНО від школи-гімназії Трускавця набрали від 180 до 200 балів із 200 можливих. Учні зазначених вчителів є постійними переможцями ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології та хімії.

Адміністрацією НВК «СЗШ №2 – гімназія» погоджені та влітку 2017 року будуть підписані угоди про співпрацю з Львівським національним медичним університетом ім. Д.Галицького, Львівським національним університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.Ґжицького, Дрогобицьким державним педагогічним університетом ім. І.Франка.

Спеціалізований клас біолого-хімічного профілю буде єдиним на території Дрогобиччини. Школа-гімназія забезпечує новітні та ефективні методики навчання, сучасну навчальну матеріально-технічну базу (інтерактивні дошки, електронний мікроскоп), прикладне навчальне програмне забезпечення та віртуальні лабораторії.

Наша адреса: м.Трускавець, вул. Данилишиних,19. Тел: (03247) 5-11-84, 067-597-15-53, 093-290-45-83. Сайт: www.nvk2g.com.ua, е-mail: trnvk2g@ukr.net

 


ПРО НОВЕ У СУБСИДІЯХ


Про монетизацію невикористаних субсидій та інші зміни

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” (набрала чинності 01.05.2017) внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 „Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення”.

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (у разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством-виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії.

Невикористані суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення в обсягах, що не перевищують вартості 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт•г електричної енергії, відтепер не залишатимуться на рахунках отримувачів в організаціях, а перераховуватимуться на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачуватимуться через поштові відділення.

Списки осіб, у яких зазначаються відповідні суми невикористаної субсидії, подаються до 1 червня управлінню праці та соціального захисту населення підприємствами-надавачами послуг.

Перерахування частини невикористаної субсидії на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплата її через відділення поштового зв’язку ПАТ “Укрпошта” здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі особистої заяви одержувача, поданої до 1 вересня поточного року. Розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.”

За більш детальною інформацією рекомендуємо звертатися в управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради, кабінети №№1, 8, 11 або за телефоном: 2-00-94, 41-06-14, 3-57-80; у Стебнику: відділ з надання населенню всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, кабінети №№ 2, 4, або за телефоном: 44-10-09.

Графік роботи управління: понеділок – четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – від 8:00 до 15:45 (без обідньої перерви).

***

Від 1 травня 2017 року, на підставі внесених 26 квітня 2017 року Урядом змін до Постанови №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в Україні діятиме оновлена програма житлових субсидій.

На основі змін з травня буде проведено перепризначення субсидій на наступний рік та розраховано її розміри на літній період, а з жовтня – на новий опалювальний сезон.

Повторно подавати документи на оформлення допомоги необхідно буде лише тим, хто орендує житло та у кого відбулися зміни у складі сім’ї. Для решти субсидіантів перерахунок проведуть автоматично, без повторного звернення.

Управління праці та  Дрогобицької міської ради 

 

 

АНОНСИ ПОДІЙ

ФУТБОЛ!

Неділя, 28 травня, стадіон «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка (вул. Стрийська, біля ЗОШ №8). Матч другої ліги першості Львівщини.

МФК «Галичина» (Дрогобич) – «Галичина» (Львів).

14.00 – матч юнацьких складів;

16.00 – матч основних складів.

 

Запрошуємо на фестиваль

«Трускавецька фієста – Санаторій «Карпати»-2017»

27-28 травня у Трускавці пройде ІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс сучасної української пісні «Трускавецька фієста – Санаторій «Карпати»-2017». Свято проходить під патронатом міського голови Андрія Кульчинського.

Співзасновниками фестивалю є ТзОВ «Готельно-курортний комплекс «Карпати», Трускавецька міська рада, творча спілка «Асоціація діячів естрадного мистецтва України», центральна дирекція «Українське радіо», ТРК «Тоніс», ТРК «5 канал», ВГО «Агентство охорони прав виконавців». Фестиваль-конкурс ставить за мету відродження української сучасної пісні, зокрема, патріотичної, на теренах нашої держави та затвердження її віковічної слави у світі.

Переможців визначатиме зіркове журі, до складу якого ввійдуть народні артисти України Катерина Бужинська, Микола Свидюк, Олександр Василенко, заслужений артист України Віктор Павлік, заслужений працівник культури України Олег Гафткович, заслужені діячі естрадного мистецтва України Леонід Попернацький, Катерина Станжицька, Тарас Шіт, Зоряна Конопельська, заслужений діяч мистецтв України, поет-пісняр Йосип Фиштик, головний диригент Львівського обласного драматичного театру ім. Ю. Дрогобича, заслужений діяч мистецтв України Микола Михаць.

Цьогорічна програма фестивалю є яскравою та насиченою, в ній передбачені виставка ретро-автомобілів, різноманітні майстер-класи, акція «Намалюй малюнок воїну», куліш-фест і гала-концерт з церемонією нагородження переможців. Основні заходи проходитимуть на території готельно-курортного комплексу «Карпати» та на центральній сцені і центральній площі міста-курорту.

Щиро запрошуємо! Адреса: м.Трускавець, вул. Карпатська,2, готельно-курортний комплекс «Карпати».

Програма фестивалю

27 травня

10.00-11.00 – брифінг для журналістів та представників громадськості, членів оргкомітету і журі (малий конференц-зал ГКК «Карпати»);

09.00-18.00 – конкурсні прослуховування і перегляди учасників (концертний зал ГКК «Карпати»;

19.30-22.00 – виставка ретроавтомобілів (центральна площа м.Трускавця);

19.00-20.00 – засідання журі;

20.00-22.00 – гала-концерт членів журі Фестивалю-конкурсу та майстрів мистецтв (центральна сцена м. Трускавця).

28 травня

09.00-13.00 – конкурсні прослуховування і перегляди учасників (концертний зал ГКК «Карпати»;

15.00 – КУЛІШ-ФЕСТ, майстер-класи з виготовлення ляльки-мотанки, ярмарок. Акція «Намалюй малюнок воїну» (ландшафтний парк «Підгір`я» ГКК «Карпати»);

16.00 – урочисте закриття Фестивалю-конкурсу, вручення дипломів та призів лауреатам. Заключний Гала-концерт переможців і гостей-майстрів мистецтв України (ландшафтний парк «Підгір’я» ГКК «Карпати»).

 

СПОГАД

Першій вчительці

Сьогодні шкільний дзвінок сповістив про закінчення навчального року. Для нас, учнів 4-А класу СШ №16, він – останній у початковій школі. А ще зовсім недавно нас уперше на лінійку вивела перша вчителька Світлана Степанівна Федисяк.

Завдяки Вам ми навчилися читати, рахувати, грамотно писати, стали дружніми. Ви намагалися навчити нас добру, розуму, закласти в кожного зернятко людяності, взаєморозуміння, допомоги, щоб в майбутньому воно проросло і зробило з нас справжніх людей. Щиро дякуємо Вам за це!

Старша школа чекає на нас,

Та не прощається з Вами «ваш» клас –

З книгою знань, що вивчали роками,

Далі крокуємо ми за знаннями.

 

Щирий за все і низький Вам уклін!

За теплоту незабутніх хвилин,

І за корисні життєві уроки –

З Вами долали невпевнені кроки.

 

В серці залишимо ми назавжди

Спогад, мов свіжий ковточок води.

Вчительки очі у спогаді тому

В школу запросять, неначе до дому.

Ваш 4-А

 


ВАРТЕ УВАГИ

СТАНДАРТ НА МАЙОНЕЗ

У радянські часи майонез був «правильним», зробленим за ДСТУ. Згодом харчовики продовжили випуск соусу, але до невпізнанності змінили його рецептуру. Завдання одне: мінімізувати витрати на виробництво.

Спочатку розробили ТУ (технічні умови), що збільшують термін придатності майонезу до півроку. А в 1993 р. Держстандарт України розробив ДСТУ, введений у 1997 р. Цей стандарт дозволив перекреслити класичну рецептуру раз і назавжди. І з’явився на світ фактично лжемайонез. До прикладу, виробникам офіційно дозволено використовувати не тільки соняшникову олію, але й соєву, кукурудзяну, арахісову, бавовняну, рапсову. Але ж класичний рецепт вимагає використання лише маслинову олію холодного віджиму.

Замість яєць ДСТУ-93 дозволив додавати «продукт яєчний сухий гранульований». Тепер яєчних жовтків у майонезах нема. І це зрозуміло: продукт недешевий і швидко псується... Зате з’явилася вода, багато води! А, як відомо, вода сама не збивається…

Той самий ДСТУ узаконив присутність у майонезі не тільки сухого молока, а й різноманітних його замінників – «концентрату сироваткового білкового» або пахти – побічного продукту виробництва вершкового масла.

Замість лимонного соку йде синтетичний спиртовий оцет, замість гірчиці – «ароматизатор, ідентичний натуральному».

Тож, як бачимо, не варто особливо захоплюватися майонезом. Або ж спробуйте виготовляти цей продукт власноруч.

Вл.інф. 

 

P.S.

Щоб «роїлися» світлі думки

У середу мій колега Мирон мав чимало клопотів на пасіці: роїлися бджоли, і треба було проявити і пильність, і спритність, щоб вони не змінили прописку. І це йому вдалося. Чотири сімейки невдовзі справляли новосілля.

Той же день теж був насичений редакційними новинами. Одні відвідувачі приходили подати оголошення про загублені документи, другі – інформацію про вакантні робочі місця. Була й інша категорія, зокрема дві студентки: одна навчається на факультеті журналістики у Львові, друга – в інституті іноземних мов дрогобицького вишу, які хочуть пройти практику, додати до творчого доробку газетні публікації як одну із вимог програми і конкурсної комісії.

У співбесіді намагаюся визначити їхню обізнаність у багатьох напрямах, що торкаються журналістської діяльності. Дізнаюся, що на факультеті журналістики у ЛНУ нині більше акцентують увагу на діловій практичній журналістиці, але, як і було раніше, принципово аналізують творчий доробок студентів. Обидві майбутні практикантки більше спілкуються з Інтернетом, аніж із книжками, але оптимістично налаштовані зайняти свою суспільну нішу.

Тепер очікуємо на перші їхні публікації на сторінках нашого часопису. Головне, щоб у їхніх головах «роїлися» світлі думки, як багато бджіл у вуликах мого колеги.

В.Т.

 

 

Іван Франко і музей

Нещодавно, 18 травня, відзначався Міжнародний День музеїв. Музейні раритети, які можна побачити лише у цих закладах, є тими своєрідними історичними маркерами, через які промовляє минуле, нікого не залишаючи байдужим. Як писав Іван Франко: «Кожда доба історична – се дерево. Корінням воно стоїть глибоко в минувших часах, а його крайні парості вростають також далеко в будуще».

Цікавитися краєзнавством Франко почав з дитинства – у рідному селі Нагуєвичі чув цікаві легенди, перекази, казки, пісні. Записувати фольклорний матеріал Франко розпочав під час навчання у гімназії – до цього його спрямував Іван Верхратський – викладач гімназії, видатний діалектолог, природник. Уже будучи відомим вченим, Франко тісно співпрацював у справі заснування і розвитку музею НТШ разом з І.Верхратським. В учнівські роки він подав детальні описи про школу, вчителів і навчальний процес.

Навчаючись на філософському факультеті Львівського університету, І.Франко вивчав експозиції Мінералогічного музею, Зоологічного музею, який існував спочатку як кабінет натуральної історії, – там виставляли експонати кращих колекціонерів-зоологів. Слід також згадати, що один із улюблених вчителів Франка із Дрогобицької головної міської школи, яка перебувала під наглядом отців Василіян, – отець Іван-Юліан Німилович – дбав про монастирську бібліотеку, і навіть в одній із келій створив щось на зразок музею давньої ікони.

І.Франко присвятив свою діяльність дослідженню минулого Галичини, заклав наукові підвалини розвитку історичного краєзнавства.

Іван Франко був енергійним організатором збиральницької роботи, з якої починається будь-який музей, намагався всюди збирати матеріал, спілкувався з етнографами і музейниками Ф.Вовком, В.Гнатюком, В.Шухевичем, І.Свєнціцьким, М.Грушевським, з чеськими етнографами Ф.Ржегожем і Л.Кубою.

На початку 1880-х рр. І.Франко згуртував і заохочував молодь збирати етнографічні матеріали та досліджувати народну культуру. У 1883 р. він організував у Львові при студентському товаристві «Академічне братство» Етнографічно-статистичний гурток. Іван Франко брав участь в організації шести мандрівок студентської молоді Прикарпаттям і гірською частиною українських Карпат. Цікаво, що перша мандрівка в 1884 р. розпочиналася саме з Дрогобича.

І.Франкові належать методичні розробки та програми з дослідження усної народної творчості: легенд, переказів, приповідок, загадок, коломийок, забав, квестіонари (анкети) для вивчення побуту та народного будівництва, проспекти-запитальники для записування звичаїв, обрядів хрестин, весіль, похоронів, гаївок, танців.

У 1887 р. він був кореспондентом етнографічної виставки у Тернополі на честь приїзду австрійського престолонаслідника Рудольфа. А під час проведення у 1894 р. у Львові Загальної Крайової виставки, яка включала в себе широку експозицію з культури та етнографії краю, Івана Франка запросили організувати для неї викладку літератури з питань української етнографії. Виставка, яка відбулася у червні-серпні, настільки достойно представила здобутки української етнографії, що дирекція запросила вченого до складу журі.

Загалом виставкова робота займає важливе місце в музейній діяльності, адже експоновані унікальні артефакти згодом поповнюють фонди музеїв. Саме так писав І. Франко про Етнографічну виставку у Празі 1895 р., на якій він перебував як кореспондент газети «Kurjer Lwowski». Редакційне відрядження Франка до Праги відбулося на запрошення відомих чеських діячів культури, які знали його як вченого, зокрема у галузі народознавства та етнографії. А вже у червні 1896 р. провідна львівська газета «Діло» повідомила: «Д-ру Іванові Франку комітет чеської Етнографічної виставки надав диплом і бронзову медаль за заслуги у галузі етнографії».

І.Франко своєю працею на музейницькій ниві сприяв виразному представленню народної культури Східної Галичини та Буковини на теренах Західної Європи. Його авторитет серед зарубіжних колег був великим, свідченням чого є листування з вченими Німеччини, Австрії, Польщі, Чехії. Він був одним із засновників «Польського товариства народознавчого», у 1895–1897 рр. – членом редакції його журналу.

І.Франко не був професійним музейником, але виконував всю роботу, яку повинен виконувати музейник. Купуючи речі для музеїв, не любив торгуватися і говорив: «Нехай собі наш газда заробить». Вчений збирав різноманітний матеріал не лише для львівських музеїв. Одним із завдань експедиції був збір антропометричних матеріалів, знімків типів і одягу, предметів матеріальної культури і їх замальовок для музеїв НТШ та Австрійського народознавчого товариства, яке надало матеріальну підтримку експедиції.

До речі, керівник Австрійського народознавчого товариства у Відні, відомий австрійський етнограф Міхаель Габерланд плідно співпрацював із І.Франком. За внесок у розвиток етнографії Австрії в 1902 р. Франка обирають членом Австрійського народознавчого товариства, а 1907 р. іменують радником Народознавчого музею у Відні.

У 1904 р. було організовано антропологічно-етнографічну експедицію Етнографічної комісії НТШ на Прикарпаття під керівництвом Ф. Вовка, план маршруту якої було складено за участю І.Франка. Комісія мала збирати експонати не лише для українських музеїв, а й для Петербурзького музею Олександра ІІІ, де в етнографічному відділі формували окремий відділ україніки, та Етнографічного музею у Відні.

Коли у 1908 р. І.Франко захворів, він не перестав цікавитися музеями і музейництвом, а продовжував писати наукові праці, використовуючи етнографічний матеріал, а для своїх літературних творів – матеріали музеїв.

У грудні 1913 р., після відкриття наукової фундації «Національний музей» у Львові, І.Франко на честь цієї події особисто вручив засновнику музею митрополитові Андрею Шептицькому власний переклад «Іфігенії».

Загальновідомий факт, що І.Франко власну унікальну бібліотеку, яку почав формувати ще під час навчання у Дрогобицькій гімназії, відмовився в 1911 р. продати А.Шептицькому, хоча і мав фінансові труднощі. Великий знавець і поціновувач книги, Франко старанно займався комплектацією книгозбірні, яка стала однією з найбільших приватних бібліотек у Львові, а щодо цінності зібраних у ній наукових і рідкісних видань навіть переважала всі тогочасні приватні зібрання. Він збирав розмаїтий матеріал: починаючи від фольклорного, етнографічного і завершуючи стародруками, переважно біблійними. Б.Лепкий писав: «Франко так добре знав Святе Письмо, історію церкви, патристику тощо, що забувалося тоді, що це поет, можна було гадати, що то доктор святої теології».

Іван Франко дуже любив відвідувати монастирі. Ще у кінці ХІХ ст. під час ставропігійської виставки він зацікавився пам’ятками старовини – монастирськими експонатами Львівського, Крехівського, Підгорецького василіянських монастирів. Учений неодноразово відвідував рукописний відділ бібліотеки Крехівського монастиря, куди ігуменом був переведений о. Ігнатій – Іван Барусевич – колишній директор василіанської школи, де навчався Франко. Тут він зібрав чимало матеріалу до написання життєпису відомого полеміста Івана Вишенського. Побував у Христинопільському, Дрогобицькому та інших монастирях. Франко був невтомним збирачем писемних і стародрукованих релігійних пам’яток. Зокрема, його колекція кириличних стародруків XVI-XVIII ст. налічує близько 50 примірників та фрагментів.

У багатьох статтях Франка можна знайти описи подробиць його наукових подорожей, що характеризують дослідника як невтомного й наполегливого шукача рукописних і друкованих пам’яток. Такі речі Франко шукав скрізь, де вони могли бути: від архіву і бібліотеки до церковної захристії. Багато таких знахідок ставали його власністю, і завдяки цьому вони доступні й сьогодні.

Цікаво, що у 1912 р. у василіянському монастирі при церкві Св. Трійці І.Франко віднайшов дві найдавніші точно датовані книжкові пам’ятки Дрогобича – рукописні кодекси з 1563 р.: служебну «мінею» на червень і липень. Вивчаючи апокрифи, вчений описав «Дрогобицький збірник рукописних апокрифічних оповідань» 1743 р. Цей рукопис віднайшов о. Михайло Зубрицький, тодішній гімназіальний учень, в одній міщанській хаті і згодом подарував І.Франкові. Дослідник опублікував його у своєму 5-томному дослідженні «Апокрифи і легенди з українських рукописів».

Як відомо, свою багату унікальну бібліотеку та архів, які вважав найбільшим скарбом, І.Франко у середині березня 1916 р. заповів Науковому товариству ім. Т.Шевченка. На всю спадщину вченого-енциклопедиста претендували агенти Британського музею.

20 березня 1926 року Товариство звернулося до громадськості з таким закликом: «Дня 28 травня минає десять років від смерті великого митця пера, д-ра І.Франка. Покійний завіщав цілу свою бібліотеку й архів Науковому товариству у Львові і тим самим вказав, куди треба присилати пам’ятки по нім. Вважаємо їх національним майном, котре повинно бути збережено не в приватних руках, але в українській культурній інституції. Щоби дати примір, Наукове товариство ім. Т.Шевченка закупило від родини І.Франка домашню обстановку (стіл, бюрко, крісло), при якій покійний творив свої наукові, літературні і публіцистичні праці. З часом буде утворена спеціальна кімната ім. Франка, в якій будуть знаходитись його архів, бібліотека і взагалі всі пам’ятки по ньому. Тому Наукове товариство відкликається до українського громадянства з просьбою надсилати до архіву товариства листи Франка, спомини про нього, його фотографії, окремі і збірні, рукописи його творів, взагалі всі пам’ятки, що в’яжуться з особою великого письменника. Без систематичної збірки пам’яті, без їх видання не дається перевести ані огляд життєпису Франка, ані оцінку його творчості…».

10 жовтня 1940 р. в садибі, де останні роки прожив І.Франко, було відкрито Меморіальний музей. У 1981 р. відкрито музей в рідному селі Нагуєвичі.

І.Франко залишив після себе неоціненну спадшину для майбутніх поколінь: бібліотеку, архів, наукові і літературні твори. Він створив цілу плеяду збирачів і дослідників матеріальної і духовної культури народу, багато зробив для становлення українського музейництва.

Зоряна КОРДУБА,

завідувач відділу історії музею «Дрогобиччина»

 

Іван Франко про галицьке москвофільство

Тема критики галицького москвофільства як дуже специфічного і проблемного явища займає одне з центральних місць у спадщині І.Франка.

Ще в юності він зіткнувся з цим суспільно-культурним рухом, коли як гімназист в Дрогобичі почав творчу співпрацю з львівським журналом «Друг» (1875 р.). Тоді на нього мав вплив москвофіл Василь Давидяк (збереглося кілька листів І.Франка до того, які частково демонструють тодішній світогляд письменника). Переїхавши до Львова, І.Франко ще глибше пізнав москвофілів, які в той час мали великий вплив у галицькому соціумі передусім завдяки значним ресурсам. Там він опинився в середовищі журналу «Друг», увійшов до його редколегії. Проте швидко розчарувався в провінційній програмі москвофілів, побачив їхню відірваність від інтересів народу. Особливо сильно зріс його критицизм під впливом знаменитих трьох листів Михайла Драгоманова до редколегії «Друга», в яких той концептуально розбив плиткість і відсталість галицької політики і культури, окреслив перспективи для нового демократичного і соціалістичного руху.

Незабаром перед І.Франком відкрилася ще одна сутність москвофільства – його абсолютне відступництво від національної ідеї і підляцтво: коли відбулися арешти І.Франка і товаришів за соціалістичну агітацію, москвофіли відверто зловтішалися, потирали руки від радості. Це його вразило на все життя. За це І.Франко відплатив їм двома дошкульними віршованими сатирами «Дума про Меледикта Плосколоба» і «Дума про Наума Безумовича» (1878), в яких висміяв їхню політичну і культурну програми. Однак головні свої праці про москвофільство І.Франко написав у пізній період творчості, а це статті: «Іван Наумович» (1891), «Із історії москвофільського письменства» (1899), «Отець Антін Петрушевич» (1901), «Іван Гушалевич» (1903), «Ідеї» й «ідеали» галицької москвофільської молодежі» (1905), «Стара Русь» (1906).

Спочатку коротка історична довідка. Москвофільство як суспільно-культурний рух зародилося в Галичині у 1840-і рр. Це була особлива модель ідеологічної агітації на користь Росії в дусі слов’янофільства – культурно-політичної теорії про спорідненість слов’янських народів і потребу гуртування їх довкола Російської імперії як ідейно-цивілізаційної антитези супроти католицького і протестантського Заходу. В суті це була геополітична інтрига на розвиток наступальності Російської імперії. Багато ідей слов’янофілів лягли в основу різних політичних теорій російського імперіалізму, в т.ч., як не дивно, в комуністичну ідеологію експансіонізму (наприклад, поняття «гнилий Захід») і сучасну путінську теорію «русского мира». Галицькі москвофіли відрізнялися від, наприклад, чеських чи сербських слов’янофілів тим, що вони цілком заперечували окремішність свого народу, були лише сліпим знаряддям в руках росіян.

Першим організатором москвофілів був відомий російський історик і письменник Міхаїл Поґодін (1800-1975), який тричі, у 1835-у, 1839-1840-у і 1842-у рр., відвідав Львів і заагітував тут кількох галицьких інтелектуалів, передусім найвидатнішого тоді історика Дениса Зубрицького (1777-1862). Так у Львові виникла т.зв. «поґодінська колонія», тобто агентурна група з науковців, журналістів, письменників, до якої входили А.Петрушевич, М.Малиновський, М.Куземський, Я.Головацький, С.Шехович, Б.Дідицький та ін. М.Поґодін був довіреною людиною самого російського царя, розпоряджався величезними коштами. Він і налагодив перші «концесії» в розбудову засобів і впливів галицьких москвофілів. Далі головною фігурою з вербування і курування галичан став Міхаїл Раєвський (1811-1884) – священик при російському посольстві у Відні, який звідти координував потоки фінансування й управління російською агентурою в слов’янських краях, серед іншого він безпосередньо фінансував москвофільські культурні і наукові інституції, періодику, антиукраїнські акції. Саме його впливи стали вирішальними при формуванні галицького москвофільства як політичної сили у 1849-1851 рр., коли тим вдалося цілковито пригасити національне відродження серед галичан під впливом революції 1848р., цієї «Весни народів», яка для українців так і не стала порою повноцінного відродження.

У 1850-і рр. москвофіли захопили в Галичині основні важелі культурного впливу: взяли у Львові під контроль Ставропігійський інститут як головну наукову установу краю, Народний дім, Галицько-руську матицю (видавництво), театр «Руська бесіда», часописи «Зоря галицька», «Галичо-русский вєстнік», «Пчола», «Новини» та ін. Вони повністю відкинули живу народну українську мову і створили т.зв. «язичіє» – штучну літературну мову на церковнослов’янській основі (саме від неї йдуть теперішні численні русизми в мові галичан навіть із найглибших сіл). На бік москвофілів перейшла низка високих ієрархів у Греко-католицькій церкві, що стало дуже серйозною загрозою для української ідентичності, оскільки церква була тоді найбільшою духовною, культурною й освітньою субстанцією українства в Галичині. І.Франко називав 1850-і рр. «чорною ямою» в національному бутті галицьких українців, бо національне відродження майже цілковито завмерло. Так само було на Закарпатті і Буковині, де москвофіли зупинили національне відродження до 1920 р. в першому регіоні, і до кінця 1860-х рр. в другому. Навіть кафедра «руської словесности», яку відкрили у Львівському університеті під впливом революційних подій 1848 р., з часом занепала під орудою колишнього члена «Руської трійці» Якова Головацького, який по-москвофільськи талановито просто спрофанував її. І.Франко зауважив якось, що той не виконав жодного пункту із програми діяльності кафедри, яку він написав у 1849 р. («Три вступительнії преподаванія о руській словесности»).

У 1860-і рр. під впливом поезій Т.Шевченка, яка була своєрідним «ментальним шоком» для галичан, через зв’язки із висококультурними і дієвими наддніпрянцями (М.Максимович, П.Куліш, О.Кониський), за прикладом національних рухів у Європі в Галичині почалися кволі дії до національного відродження: виникли часописи із народною мовою у письмі («Вечерниці», «Мета», «Нива», «Правда»), було засновано «Просвіту», педагогічне товариство «Рідна школа», згодом НТШ. Це дало змогу у 1870-і рр. і особливо у 1880-і рр. серйозно посунути москвофілів із політичної та культурної арен Галичини. Ключовим ударом став судовий процес 1882 р. над групою провідних москвофілів (І.Наумовичем, В.Площанським, А.Добрянським, О.Марковим та ін.), звинувачених у державній зраді. Як зазначав І.Франко, москвофіли не стільки програли тут юридично, як морально, настільки жалюгідними вони постали на процесі – зрадливі, перелякані, дріб’язкові.

Однак серйозною політичною силою москвофіли залишалися до 1-ї Світової війни. Вони об’єднували десятки тисяч активних діячів і сотні тисяч прихильників. Мережа їхнього просвітнього товариства ім. М.Качковського охоплювала весь край. Сотні галицьких сіл перебували під впливом і контролем москвофілів-священиків до 1939 р. Москвофіли видавали впливові часописи: «Слово» (1861-1887), «Русская рада» (1871-1912), «Наука» (1871-1882), «Пролом» (1880-1882), «Галичанин» (1893-1913), «Русское слово» (1890-1914), «Прикарпатская Русь» (1909-1915) та ін. Чільними діячами руху були в пізній період Д.Марков, Д.Вергун, В.Дудикевич, М.Глібовицький, Й.Ливчак, Г.Купчанко. У 1900 р. створено велику «Русскую народную партію».

Олег БАГАН

(Далі буде)

 Обновлен 28 мая 2017. Создан 26 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником