ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини «ГЗ» від 14 червня 2017 р.
«Розумне місто» – інструмент для громади

У п’ятницю, 9 червня, журналістів запросили до Світлиці ратуші на прес-конференцію з приводу функціонування проекту «Дрогобич – смарт сіті (розумне місто)» як інструменту сталого розвитку громади.

На жаль, із поважних причин не зміг взяти участь у заході керівник проекту, радник міського голови Станіслав Гайдер. Тож цікавою інформацією з пресою поділився директор КУ «Інститут міста Дрогобич» Володимир Кондзьолка.

Насамперед Володимир Миронович представив присутнім волонтерку «Корпусу миру США» Тоні Гейл, котра допомагатиме у діяльності «Інституту міста», насамперед у питаннях співпраці з громадськими організаціями.

Відтак розпочалася презентація проекту «Дрогобич – смарт сіті», який дієво працює на Інтернет-порталі міської ради. Його головна мета – залучити громаду до активної участі в управлінні містом. Спосіб взаємодії громади і влади доповідач розділив на чотири рівні: інформація, консультація, співпраця і партнерство. Коротко розповімо про них.

Інформація. На сайті Дрогобицької міської ради (https://drohobych-rada.gov.ua/) є вільний доступ громадян до публічної інформації, частина з якої у багатьох інших містах є закритою. Це, наприклад, Генплан Дрогобича, протоколи поіменного голосування депутатів міської ради, відкритий бюджет міста, фінансовий моніторинг діяльності влади (усі платежі, здійснені за день), бюджетна карта міста (як роботи ведуться за бюджетні кошти і хто є підрядником), карта комунальних об’єктів і вся інформація про них тощо. Усе це можна дізнатися, не виходячи з дому чи офісу, скориставшись Інтернет-порталом міської ради. Словом, діяльність міської влади стала максимально відкритою для мешканців.

Консультації. Дрогобичани мають змогу через систему «Дрогобич – смарт сіті» подавати запити, звернення, пропозиції тощо. Так, упродовж останнього місяця надійшли: 71 запит на інформацію, 95 електронних звернень, 63 записи на прийом. Завдяки новій практиці майже на 50% скоротилася кількість звернень у паперовому вигляді.

Окрім того, за 11 місяців зареєстровано 20 петицій щодо розв’язання актуальних, на думку ініціаторів, міських проблем.

Користуються громадяни також адміністративними послугами управління праці і соцзахисту населення, відділу архітектури й містобудування, відділу економіки та інших через сервіс «iGov». Як приклад, фахівець «Інституту міста» Юрій Яцків на власному прикладі розповів, як він, скориставшись цим сервісом, оперативно і без усіляких черг вклеїв фото у паспорт у Центрі надання адміністративних послуг.

Користується популярністю сервіс звернень громадян «Відкрите місто», де кожен мешканець може повідомити про певну проблему й покроково відстежувати на сайті хід її розв’язання. За 10 місяців надійшло 340 таких звернень, з яких 230 вирішено позитивно.

Є на порталі й розділ «Карта доріг міста», де користувачі оцінюють якість кожного автошляху і це допомагає владі визначитися з першочерговістю їхнього ремонту.

Сервіс «Відкрита реклама» допоміг за 3 місяці ц.р. скерувати до бюджету 92 тис грн., коли за увесь 2016 рік до міської скарбниці надійшло 170 тис грн.

Користується популярністю відвідувачів розділ «Батьківська плата і благодійні внески у навчальних установах».

Розповів Володимир Кондзьолка і про мобільні додатки, розроблені окремо для дрогобичан і для туристів. А віднедавна у Дрогобичі запрацювало 11 безкоштовних Wi-Fi зон та камер спостереження у людних громадських місцях, а також на в’їзді до Дрогобича з вулиць Трускавецької та Стрийської, щоб поліція при потребі могла відслідковувати номерні знаки автомашин. Доповідач наголосив: «Проект «Розумне місто» передбачає ще й такий аспект, як «Безпечне місто». Відтак присутнім продемонстрували зображення з камер спостереження, які виведені на сайт міської ради, окрім камер для поліції.

Співпраця з владою та партнерство. Мова йде про так звані «Розумні проекти». Громадські організації, ініціативні групи, ОСББ, колективи установ мають змогу подавати проекти, реалізація яких за умови перемоги у конкурсі може бути профінансована з певних джерел (за умови співфінансування).

Варто відзначити, що разом із мікропроектами під егідою обласної влади та програмою ПРООН, у 2016-17 роках у Дрогобичі реалізовуться проекти загальною вартістю 25 млн грн.

Підсумовуючи сказане, Володимир Кондзьолка зауважив, що проект «Дрогобич – смарт сіті» – лише інструмент, з допомогою якого ми всі разом можемо змінювати місто, співпрацювати з владою, бути активними учасниками процесу, а не спостерігачами.

На завершення прес-конференції відбувся обмін думками. Міський голова Тарас Кучма розповів, що проектом «Дрогобич – смарт сіті» дуже зацікавилися у багатьох інших містах. А дрогобицька влада планує стати ще більш відкритою, зокрема, оприлюднити на офіційному порталі докладну інформацію щодо земельних ділянок. Реалізація цієї ідеї допоможе у боротьбі з корупцією, то ж не дивно, що вже зараз викликає спротив певного кола осіб. Тарас Кучма також додав: «Міська влада поставила перед собою завдання створити підґрунтя, щоб до Дрогобича захотів прийти інвестор, щоб наше місто стало комфортним для життя, щоб молодь бачила для себе перспективу у Дрогобичі. Приємно, що ми зробили великий поступ щодо публічності інформації та впровадження електронних сервісів, випередивши інші міста, навіть обласні центри. Дякую усій команді, яка над цим працювала, – і не зупинятися на досягнутому!»

Пропозиції та побажання розробникам проекту «Дрогобич – смарт сіті» висловили також журналісти та представники громадськості. Серед них – провести навчання серед працівників підприємств, установ, організацій, студентів і старшокласників як саме користуватися сервісом «Розумне місто». Ця ідея дуже зацікавила міського голову, тож, очевидно, буде і продовження…

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

Повернення Ростислава Росохи спричинило ажіотаж

У понеділок, 12 червня, під час понеділкової оперативної наради міського голови з керівниками структурних підрозділів Дрогобицької міської ради активно обговорили ситуацію дострокового виходу з соціальної відпустки по догляду за дитиною до трирічного віку Ростислава Росохи на посаду керівника відділу оренди та приватизації комунального майна.

Це питання порушив секретар міської ради Олег Хрущ. Він озвучив представникам ЗМІ інформацію про те, що з приводу виходу на роботу Ростислава Росохи на Інтернет-порталі Дрогобицької міської ради розміщено відповідне звернення голів депутатських фракцій, котрі не підтримують його повернення на посаду як представника попередньої міської влади. Відтак посадовець закликав журналістів ознайомитися з текстом звернення та поширити його у ЗМІ.

Під час обговорення активістка Віра Байса, критикуючи вихід Ростислава Росохи з декретної відпустки, вдалася до персонального обвинувачення міського голови Дрогобича Тараса Кучми, вкотре озвучивши низку заяв, не називаючи імен фігурантів.

З цього приводу Тарас Кучма звернувся до Віри Іванівни з проханням припинити висловлювати безпідставні обвинувачення, які паплюжать честь і гідність людей, в тому числі посадових осіб. Також міський голова пригадав пані Вірі її виступ під час презентації Муніципальної варти, коли вона публічно заявила, що знає про факт корупції за участю одного зі заступників міського голови, так і не надавши жодних доказів.

На останок Тарас Кучма закликав Віру Байсу та інших осіб, які вдаються до подібних заяв та обвинувачень, припинити застосовувати подібні методи і дії, які можна розцінювати як наклепи. Натомість міський очільник запропонував: якщо хтось володіє фактами протиправних дій – звертатися до відповідних правоохоронних органів, які вправі встановити склад злочину і притягнути винних до відповідальності.

Згодом міський голова наголосив, що у ситуації з достроковим виходом з декретної відпустки Ростислава Росохи, він особисто проти цього, однак, як міський голова діє у правовому полі, тож зобов’язаний задовольнити заяву працівника про вихід на основне місце праці із соціальної відпустки по догляду за дитиною до трирічного віку.

Прес-служба міської ради

***

ЗАМІСТЬ РОЗЛОГОЇ СТАТТІ

Якщо на ратуші б’ють куранти,

це означає, що годинниковий механізм справний. Якщо всередині мерії тривають дискусії, а інколи градус кипіння досягає критичної точки, то це не означає, що загориться ратуша.

Просто живий механізм дав певне прискорення деяким процесам. Не варто шукати сенсацій, краще спільно взятися за гуж, поглузувати із деяких непорозумінь і крокувати далі. А виробнича метушня за нормальних обставин має не стихати, як куранти і знову таки, як на ратуші.

Треба досягнути мудрості всім, кого делегували люди у владу, і не звертати увагу на громадських партизанів, котрі б’ють у спину то одним, то другим…

В.Т.


 

НОВИНИ З РАТУШІ

Прибирання відпочинкових зон слід поліпшити!

У понеділок, 12 червня, під час оперативної наради з керівниками структурних підрозділів Дрогобицької міської ради міський голова Дрогобича Тарас Кучма звернув увагу комунальних служб на прибирання відпочинкових зон у місті.

Як зазначив міський очільник, приведення газонів та пішохідних зон до належного стану – першочергове завдання комунальників.

«У зв’язку зі сприятливими погодними умовами багато дрогобичан проводять вільний час у парках, скверах, на площах біля пам’ятників. Покошені газони, чистота і порядок – першочергові речі, які потрібно контролювати», - наголосив Тарас Кучма, звертаючись до керівників господарської сфери міста. 

Окрім того, міський голова озвучив назви вулиць, де вже проведено газонокосіння, належно оцінивши роботу комунальників, та вулиці, які ще потрібно упорядкувати.

Своєю чергою, керівник КП «Комбінат міського господарства» Андрій Янів запевнив міського голову про невідкладне виконання його завдань і зазначив, що газонокосіння у Дрогобичі відбувається згідно з графіком і попереднім дорученням, яке комунальники отримали напередодні Зелених свят.

Прес-служба міської ради

 

У ЦНАПі видаватимуть біометричні паспорти

Незабаром у Дрогобицькому ЦНАПі видаватимуть біометричні паспорти та ID-картки.

Про це повідомив 12 червня на понеділковій нараді у ратуші перший заступник міського голови Ігор Герман. Посадовець додав, що у ЦНАП доставлено обладнання і вже ведеться підготовча робота. Вартість обладнання, як зазначив Ігор Герман, за попередньою оцінкою становила 900 тис грн., але вдалося його придбати за 761 тис грн., що суттєво зекономило бюджетні кошти.

Реєстрація на отримання документів відбуватиметься за допомогою електронного сервісу та встановлення онлайн-черги. Це дасть можливість отримувачу послуги зекономити час. Кошти за надані послуги будуть скеровуватися до місцевого бюджету.

«Послугами з отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у Дрогобицькому ЦНАПі можуть скористатися усі громадяни України», - додала керівник ЦНАПу Оксана Тішина.

 

Створено комісію з обстеження ринків на дотримання правил торгівлі

Для усунення недоліків в роботі ринків у Дрогобичі, мобілізації надходжень до місцевого бюджету розпорядженням міського голови від 26.05.2017 р. №305-р створено комісію з обстеження ринків міста з питань дотримання правил торгівлі на них.

Від 2 червня 2017 року організовано роботу комісії з обстеження ринків міста з питань дотримання правил торгівлі на ринках Дрогобича на КП «Дрогобицький ринок». Комісією проведено роз’яснення серед суб’єктів господарювання про необхідність дотримання Правил торгівлі на ринках Дрогобича, а саме:

- спеціалізовані зони, ряди прилавків (столів) та майданчики обладнуються наочними позначеннями про їх призначення;

- усі торговельні місця позначаються номерами;

- продавцям забороняється використовувати торговельні місця не за призначенням;

- на торговельному місці продавця (юридичної особи) установлюється табличка із зазначенням назви, місцезнаходження і номера телефону суб’єкта підприємницької діяльності, що організував торгівлю, прізвища, імені та по батькові продавця та розміщується копія ліцензії у разі здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;

- на торговельному місці продавця (фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності) установлюється табличка із зазначенням його прізвища, імені та по батькові, номера свідоцтва про державну реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності та назви органу, що здійснив цю реєстрацію, прізвища, імені, по батькові його продавця, а також розміщується копія свідоцтва про сплату єдиного податку та копія ліцензії у разі здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Продавець повинен мати при собі: документи про сплату послуг ринку; належним чином оформлену особисту медичну книжку в разі продажу продовольчих товарів (для суб’єктів підприємницької діяльності); копії документів, що підтверджують якість і безпеку продукції та товарів; у разі реалізації тропічних плодів – копії документів, що підтверджують їх походження та проходження фітосанітарного контролю; висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку в разі продажу продуктів тваринного і рослинного походження.

У разі використання торговельного місця на умовах оренди в продавця повинна бути копія угоди з адміністрацією ринку про оренду, а на умовах суборенди – копія такої угоди із суб’єктом підприємницької діяльності (орендодавцем).

Під час проведення органами контролю й адміністрацією ринку перевірок роботи суб’єктів підприємницької діяльності продавці повинні пред’явити зазначені документи.

Комісія продовжить свою роботу і надалі систематично проводитиме інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо дотримання правил торгівлі на ринках.

Прес-служба міської ради

 

P.S.

Нарешті... Ми позбулися старшого брата

363 роки тому гетьман України Богдан Хмельницький уклав угоду з Росією. І відтоді ми перебували під «опікою» старшого брата. Ніяк ми не могли вирватися із ярма, бо завжди ділили владу на всіх історичних етапах. І нарешті, за Президента Петра Порошенка ми відгородилися від невмитої Росії (з цитати російського поета Лермантова).

Україна влилася у європейську сім’ю. Історичну місію Порошенка ще оцінять нинішнє і прийдешні покоління. Адже попри певний супротив «п’ятої колони», доморощених громадських партизанських активів ми відгородилися від Росії. Зараз головне утримати спокій, не сіяти чвари у власній хаті, не виносити із неї сміття. А спокійно, за «круглим столом», без зайвої метушні виробити філософію мудрості, розважливості і шляхетності. Бо не так ті вороженьки нині можуть продовжувати коїти біду, як злії люди…

В.Т.

 

СВІТ СПОРТУ

«Кохавинку» здолали обома складами

У неділю, 11 червня, на стадіоні «Каменяр» у Дрогобичі відбувся матч восьмого туру першості Львівщини з футболу серед команд другої ліги у групі «Б». Дрогобицька «Галичина» приймала одного з лідерів – команду «Кохавинка» (Гніздичів), що посідала другу сходинку турнірної таблиці. Наші земляки відповідально підійшли до гри і здобули перемогу і юнацьким, і дорослим складами з однаковим рахунком 2:0.

Ця перемога і перемога у сьомому турі над командою «Захід» (Солонка) з рахунком 3:1 дозволили основному складу «Галичини» піднятися з десятого на сьоме місце у турнірній таблиці (9 очок). Щоправда, дрогобичани мають ще три гри у запасі. А лідирує у змаганнях львівська «Галичина» (17 очок), друга – «Кохавинка» (Гніздичів) – 12, третій – «Сокіл» (Великі Глібовичі) – 11.

Ярослав ГРИЦИК

 

Дрогобицькі акробати привезли медалі з Литви

Днями дрогобицькі спортсмени, вихованці ДЮСШ імені Івана Боберського, повернулися з міжнародних змагань зі стрибків на акробатичній доріжці та стрибків на батуті, які відбувалися у м.Вісагінас (Литва) за участю спортсменів з восьми країн Європи: Литви, Латвії, Естонії, Бельгії, Казахстану, Білорусі, України та Росії.

Наші акробати змагалися в стрибках на акробатичній доріжці у трьох вікових групах. Юна Євгенія Жгута (ЗОШ №16) після попередніх змагань значно випередила усіх дівчат своєї вікової групи і першою увійшла до фіналу. У фінальній частині змагань Євгенія добре виконала свою вправу і посіла перше місце (90,50 балів).

У наступній віковій групі змагалися Олег Мазурик (ЗОШ №4) та Михайло Лесишин (ЗОШ №5). Обидва спортсмени виконували потрійне сальто в першій вправі. Цього разу дуже складний стрибок не підкорився Олегу, а Михайло виконав його на відмінно. Другу вправу хлопці виконали добре. У фіналі їхні вправи були найскладнішими і виконані були на високому рівні. У результаті Михайло Лесишин здобув перше місце з сумою 93,30 бали, а Олег Мазурик – четверте, хоча за сумою балів він набрав третій результат, але, згідно з Міжнародними правилами змагань, нагороджуються тільки два спортсмени з однієї країни. Друге місце зайняв Матвій Кутей (м.Шостка, Україна), який випередив Олега на 0,6 бала: 89,80 і 89,20 відповідно). На третьому місці – Ілля Борик (Литва) із сумою балів – 82,00.

У старшій віковій групі наш Віталій Войтів (ВПУ 19) добре виконав усі три вправи (першу вправу з потрійним сальто), набрав 99,00 балів і посів друге місце (на першому місці Станіслав Подостроєць, м.Київ, Україна, з сумою 99,80 балів). Переможці та призери змагань нагороджені дипломами, медалями і кубками.

Окрім самих змагань, наші спортсмени мали можливість познайомитися з європейською країною, насолодитися унікальним містом Вісагінас, яке розміщене в лісі, відчути прибалтійську культуру і побачити надзвичайну чистоту міста. Ця поїздка запам’ятається дітям надовго і не тільки високими спортивними результатами.

Кор. «ГЗ»

 

Чергові трофеї Андрія Лагуша

2-4 червня в Ужгороді проходив всеукраїнський турнір з гирьового спорту «Об’єднання – запорука успіху».

У складі збірної команди Львівської області у ваговій категорії понад 95 кг студент факультету фізичного виховання ДДПУ ім. І. Франка Андрій Лагуш виборов три перемоги: І місце – у двоборстві, І місце – у довгому циклі та І місце – у командній естафеті.

Загалом, у Всеукраїнському турнірі збірна команда Львівської області здобула загальнокомандне перше місце.

Вл.інф.

 

Про ДЮСШ не забувають

Дрогобичани Богдан Лоневський і Роман Гриньків є вихованцями тренера Дрогобицької ДЮСШ Віктора Максимова. Зараз вони мешкають у США, але про рідне місто не забувають.

Днями Богдан і Роман передали для футбольної команди «Галичина» та учнів ДЮСШ м’ячі і маніжки для тренувань. Спортивне спорядження вручили їхні друзі під час футбольного турніру пам’яті В.Максимова.

Ярослав ГРИЦИК

 

Нагороди – учасникам фестивалю «СпАрт»

1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, Дрогобицьке добровільне товариство захисту дітей інвалідів «Надія» провело V фестиваль «СпАрт».

Програма була насичена різноманітними змаганнями та мистецькими заходами. Розпочався захід з легкоатлетичного пробігу «Разом до змін», учасників пробігу привітали радник міського голови Олег Дукас і керівник відділу молодіжної політики, сім’ї та спорту Олександра Пашко.

З початком традиційного фестивалю, який передбачає участь не лише здорових, а й дітей з особливими потребами, учасників та гостей привітав заступник міського голови Василь Качмар. Посадовець наголосив, що захист прав дітей – святий обов’язок кожного дорослого. Василь Качмар високо оцінив діяльність товариства «Надія» і наголосив на плідній співпраці товариства з керівництвом міста. Відтак посадовець відзначив меценатів, колектив товариства «Надія» та його керівника Ірину Дзюрах почесними грамотами міського голови.

Опісля урочистостей Василь Качмар зустрівся з представниками колективу «Надія». Ірина Дзюрах ознайомила посадовця з діяльністю та надбаннями товариства, провівши невеличку екскурсію.

Фестиваль «СпАрт» пройшов за підтримки Департаменту внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА, Дрогобицької міської ради, Центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді міської ради, соціально-гуманітарного та факультету фізичного виховання ДДПУ ім. І.Франка, Арт-клубу «82100», компанії «Рудь» і видавництва «Коло».

Прес-служба міської ради

 

ТРАГІЧНА ПРИГОДА

Загинув... через погану видимість

6 червня о 15:20 на вулиці Трускавецькій у Дрогобичі трапилася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якого мешканець Борислава помер у лікарні.

Про це повідомили у відділі комунікації поліції Львівської області.

Як попередньо встановили правоохоронці, автомобіль «Опель Аскона» через технічну несправність зупинився посеред дороги. Водій, 59-річний мешканець Борислава, вийшов з автівки і підійшов до багажника. У цей час 28-річний місцевий мешканець, керуючи автомобілем «Фольксваген Пасат», скоїв наїзд на водія «Опеля» та зіткнувся з його легковиком. Від отриманих травм водій «Опеля» помер у лікарні. За словами водія «Фольксвагена», чоловіка та автомобіль він не побачив через рясний дощ.

Правоохоронці встановлюють обставини ДТП. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст.286 (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортним засобом) ККУ. Санкція статті передбачає покарання від трьох до восьми років позбавлення волі без права керувати транспортними засобами до трьох років або без такого.

Вл.інф.

 

 

КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ КАЛЕЙДОСКОП

В інтелектуальному просторі Франка

25 травня на філологічному факультеті ДДПУ ім. І.Франка в рамках щорічної Літературно-мистецької академії «Країна Франкіана» відбулася творча зустріч із відомими львівськими літературознавцями: Євгеном Нахліком, д. ф. н., членом-кореспондентом Національної академії наук України, директором Інституту Івана Франка НАН України, Аллою Швець, к. ф. н., заступником директора Інституту, Миколою Легким, к. ф. н., завідувачем відділу франкознавства цього ж Інституту та Василем Будним, к. ф. н., директором Інституту франкознавства у Львівському національному університеті ім. І.Франка. Науковці презентували 1-й том «Франківської енциклопедії» у 7-ми томах і заразом виступили із просторими відкритими лекціями на франкознавчу тематику і про методологічні проблеми літературознавства. Відтак зустріч стала неабиякою інтелектуальною подією в освіті й культурі нашого міста.

Кілька презентаційних фактів. Євген Нахлік належить до чільної когорти сучасних українських літературознавців. Блискучий науковець-фактолог, пошуковець джерел і водночас глибокий аналітик і теоретик літератури, що можуть поєднати у своїй творчій лабораторії лише виняткові таланти. Назвемо тільки головні монографії і творчі проекти вченого: книги «Українська романтична проза 20-60-х років ХІХ ст.» (1988), «Творчість Івана Котляревського: Замовчувані інтерпретації» (1994), «Доля – Los – Судьба: Шевченко і польські та російські романтики» (2003), «Пантелеймон Куліш: Особистість, письменник, мислитель» у 2-х тт. (2007) (ця книга на сьогодні є вершинною у своєму жанрі в українському літературознавстві), «Творчість Юліуша Словацького й Україна» (2010), тому вибраних студій «Від преромантизму до постмодернізму»(2016); автор документальної книги «Романи Пантелеймона Куліша» (2006); великих розділів у 1-у і 2-у томах «Історія української літератури ХІХ ст.», кількох навчальних посібників; відповідальний редактор додаткових томів до «Зібрання творів Івана Франка у 50-ти тт.»: тт. 51 – 54-й і «Покажчика купюр», в яких опубліковані з докладними науковими коментарями сотні маловідомих і не друкованих в часи СРСР творів І.Франка. Зараз Є.Нахлік очолив грандіозний проект з видання 7-томної «Франківської енциклопедії», до якої він сам написав ледь не половину статей-гасел. Окрім того, науковець є здібним організатором та виховником молодих кадрів: під його орудою сформувалася ціла плеяда літературознавців.

Передусім учений розповів про наукові пріоритети і завдання Інституту Івана Франка, який є структурним відділом Інституту літератури ім. Т.Шевченка НАН України і займає провідну, новаторську позицію в українському літературознавстві. Інститут реалізовує франкознавчі проекти, веде систематичні дослідження літературного процесу в Галичині, спеціально вивчає літературу української діаспори, теоретичні проблеми естетики літератури.

«Франківська енциклопедія» вже стала модерним науковим явищем у плані методологічних підходів, використання якісних теоретико-інтерпретаційних моделей, реалізованих на основі найновіших досягнень європейської філології. Науковець зробив короткий огляд сучасних теоретичних концепцій літературознавства, дав аналіз найкращих європейських літературних енциклопедій, пояснив проблему створення «Франківської енциклопедії», метою якої було зробити певні загальні підсумки українського франкознавства, вийти за рамки сухого довідникового видання, внести в енциклопедичний матеріал теоретичні, естетичні і культурологічні інтерпретації. Таким чином енциклопедія перетворилася на комплексне франкознавче дослідження. Є.Нахлік наголосив, що всі відомості енциклопедії суворо задокументовані, тобто підтверджені перевіреними посиланнями на оригінальні джерела. Автори підготували розлогі біограми письменників і культурників, з якими контактував І.Франко, і це перетворило енциклопедію на ще одне глибоке дослідження про десятки маловідомих постатей. Зокрема багато уваги приділено саме культурникам Галичини, більшість з яких перебували поза рамками офіційної дозволеності в період СРСР. Всього у 1-у томі підготовлено 255 статей. Загалом у каталозі є 770 осіб, з якими контактував І.Франко. Сам письменник висвітлюється у трьох вимірах: творчому, політичному і особистісному, щоб за різними гранями зрозуміти характер його розвитку в тодішньому суспільстві, в культурному контексті і в контексті психологічної еволюції.

Є.Нахлік зауважив, що перші матеріали для сучасної енциклопедії збирав ще видатний бібліограф Мирослав Мороз (1923-2006). Зараз сформувалася при Інституті Івана Франка, де працював вчений, група молодих талановитих дослідників, які, цінуючи його здобутки, торують свої шляхи в науці. Наприклад, новаторським кроком стала їхня пропозиція будувати енциклопедичні статті за тематичними розділами: це полегшує і робить продуктивнішою роботу дослідника, бо він не змішує теоретичний і фактологічний матеріали, а викладає за окремими концепціями, і водночас це полегшує читачеві користування енциклопедією.

Учений розповів про важливість роботи Інституту над чотирма додатковими томами до 50-томника І.Франка, які не тільки повернули в українську культуру сотні творів письменника, але й їх фахове текстологічне і літературознавче коментування.

Власне, науковці нової школи, Алла Швець і Микола Легкий, в інших ракурсах розповіли про проблематику інститутських досліджень. Зокрема осмислювали проблему етики у викладі фактів, оскільки стосунки І.Франка з іншими діячами його епохи не завжди були гладкими, він був людиною принциповою, категоричною, постійно і влучно критикував своїх сучасників за млявість життєвої позиції, непрофесійність у науці, за художню графоманію і профанаторство. Через це наживав собі ворогів, провокував систематичні контрдії і колізії щодо себе. Так, Алла Швець описала цілу новосформовану галузь у гуманітаристиці – контактологію, методику наукового пояснення природи й особливостей стосунків між особистостями.

Робота над енциклопедією відкрила широкий простір в українській біографістиці. Дослідниця розповіла про недавню конференцію в Болехові, присвячену постаті і творчості галицької авторки Наталії Кобринської, презентувала великий збірник матеріалів цієї конференції «Наталія Кобринська та літературний процес кінця ХІХ – ХХ ст.», який є етапною подією у вивченні творчості письменниці. Розповіла про новий тип пленерних конференцій, які проводить Інститут Івана Франка, які відбуваються в різних регіонах, в місцях, де бував І.Франко, і які концептуально спрямовані на дослідження регіональних аспектів його творчості.

М.Легкий, який також підготував немало ґрунтовних статей до «Франківської Енциклопедії», розповів про проблему того, що за її межами залишається ще І.Франко як Політик, Соціолог, Філософ, Публіцист, тобто спадщина нагуєвицького генія вимагає ще принаймні двох наукових інститутів, аби укласти відповідні енциклопедії. Вчений, який відповідає за майбутній енциклопедичний том «Проза і драматургія», розповів про методи і засади підходу до кожного художнього твору І.Франка, який буде аналізуватися комплексно, з виявленням усіх можливих інтерпретувань.

Паралельно Василь Будний прочитав актуальну відкриту лекцію «Між образом та ідеологемою: труднощі та нюанси інтерпретації єврейської тематики у Франковій творчості». Це був своєрідний критичний відгук і теоретична антитеза до недавнього наукового збірника «На перехресних стежках: Іван Франко та єврейське питання в Галичині» (Критика, 2016), у якому автори необачно і необґрунтовано звинуватили І.Франка в антисемітизмі. Вчений наголосив, що міжнаціональні стосунки мають внутрішні складнощі і тому потребують уважної, делікатної і точної інтерпретації. Натомість автори збірника непослідовні, вибіркові у своїх підходах, не дають системної картини аналізу, не пояснюють точно, що таке антисемітизм. Це, закономірно, повело їх до суб’єктивізму, хаотичності і тенденційності. І.Франко формувався у міжнаціональному колі: поляки, євреї, німці – їхні типи були в його повсякденності. Тому художній чи публіцистичний аналіз, наприклад, поляків і польськості не означав у нього виокремлення чогось екзотичного, чужого, як це є у більшості сучасних українців. Відтак якась, навіть дуже гостра, критика єврея не означала у нього цілісної критики єврейства (а саме цим спекулюють більшість авторів збірника). І.Франко завжди поділяв своїх персонажів за етичним принципом, а не за етнічним, у його творах є багато євреїв – носіїв світлих, прогресивних, добрих етичних засад та ідей, і водночас є критично змальовані образи євреїв, так само як німців, поляків, чехів. Автори невдалого збірника пішли протилежним шляхом: вони здебільшого застосовували негативні стереотипи щодо трактування теми єврейства, тому у них виходить, що кожне мінімально критичне або навіть нейтральне зображення єврея чи використання слова «жид» – це вже «антисемітизм». Така поверхова і необережна наука веде тільки до посилення неправдивих і насторожливих стереотипів.

Організували цю акцію декан філологічного факультету, професор Ярослав Яремко і завідувач кафедри української літератури і теорії літератури, професор Петро Іванишин.

Олег БАГАН

Фото Ярослава ГРИЦИКА

 

 

Свято! Свято!

Яскраве, барвисте, несподіване! Та яким би не було свято, воно проминає, а так хочеться бодай подумки його продовжити!

Свято, про яке йдеться, – традиційний творчий звіт Палацу дитячої та юнацької творчості, проведений цього разу у незвичній для себе формі: юні чарівники запросили усіх охочих на виставку декоративно-ужиткового мистецтва під назвою «Різнобарв’я талантів». Виставку присвятили Міжнародному дню дитини, і проходила вона у Палаці мистецтв.

Слід відзначити доброзичливу атмосферу, з якою зустріли працівники цього закладу вихованців гуртків ПДЮТ та їхніх наставників.

Відкрила виставку старший науковий працівник музею «Дрогобиччина» Любов Васильків. Від імені гостей присутніх привітала завідувач міського методичного кабінету Галина Марчук.

Піднесений настрій підхопили гуртківці: присутніх вітали Зразковий ансамбль «Чарівна сопілка» (керівник Ореста Сивохіп), Зразковий театр мод (Світлана Бульбах), гурток «Люстерко» (Світлана Миджин), ансамбль «Молоді галичани» (Наталія Антоник) А Зразкова літературно-творча студія «Любисток» (Калерія Луценко) об’єднала усі виступи загалним сценарієм і підготувала ведучу свята – зворушливу Надійку Василишин. Озвучення заходу забезпечив Ерік Литвин.

Відтак сюжетну нитку дійства взяла до своїх рук молодший науковий працівник музею Тетяна Шумська. І розпочалася цікава подорож двома залами. Її започаткували яскрава експозиція з ляльками в українських строях. Керівник гуртка «Лялька в українському одязі» Олександра Хрущик наголосила на тому, що заняття у гуртку не тільки розвивають художній смак, але й виховують дбайливе ставлення до народних традицій, любов до рідного краю. Виступ пані Олександри доповнила вихованка гуртка Іванна Мелько, яка цьогоріч посіла ІІ місце в обласному конкурсі «Таланти твої, Україно» у номінації «Український народний одяг».

Велику колекцію робіт представив гурток «Палітра». Його керівник Мар’ян Прокопик розповів про техніку їхнього виконання. Забігаючи наперед, скажу, що наступного дня виставку відвідали учні ЗОШ №4. Увесь клас прийшов подивитися на роботи однокласниці Діани Пристай, яка у 2016 році посіла І місце у номінації «Живопис» на обласному конкурсі «Таланти твої, Україно». Привернули увагу й авторські роботи учителя маслом, які п.Мар’ян уперше виставив на загальні оглядини.

А як заквітували стіни Палацу мистецтв! Переважно трояндами, хоч поруч були і соняшники, і маки, і тюльпани, і ромашки. Це виставили свої роботи наймолодші учасниці. Дівчаткам від 6 до 8 років, а вони вже упевнено володіють мистецтвом вишивки стрічками, яке опанували під керівництвом Зоряни Федисів.

На виставці очі розбігаються від робіт із бісеру. Це – найбільша експозиція. Силянки, ґердани, намиста, брошки… Керівник гуртка Галина Дощак розповідає про цей старовинний вид мистецтва, який упродовж століть зберіг привабливість і неповторність. Як і гурток «Лялька у народному одязі», гурток «Бісероплетіння» – неодноразовий учасник обласного конкурсу «Таланти твої, Україно», де посідав призові місця. Ось і цього року ІІ місце у номінації «Гердан» здобула Марічка Стецько, а заохочувальну нагороду – Мартуся Дурибаба.

Не залишилася поза увагою й авторська робота Галини Андріївни – любовно вишитий бісером образ.

А Ви бачили малюнки на склі? Звичайно, бачили. Можливо, таких як малюють на гуртку «Берегиня», – точно ні! А малюнки на камені? Маленькі сюжетні композиції, де оживають екзотичні сови, закохані коти, усміхнена корова… А це з якого матеріалу такі небачені риби? Ні, не кераміка, не пластилін. Це ж солоне тісто!

Поруч із дитячими роботами – витончені роботи керівника Зразкового гуртка «Берегиня» Лесі Чигрик, майстрині, що неодноразово проводила майстер-класи як для працівників ПДЮТ, так і для педагогів-організаторів, членкинь Союзу українок, вихованців «Карітасу».

Елегантні віночки, намиста з нетрадиційного матеріалу і ляльки-мотанки! У кожної з цих ляльок свій характер. Неповторний. Двох однакових нема. Дивишся і віриш, що кожна з них – оберіг на добро і щастя.

А поруч писанки, що вражають тонкими узорами. А ще – різблянки: нова техніка, коли узори вирізують на шкаралупі.

А ось стіна у вишиванках. Традиційно бойківські узори – поєднання чорного з червоним із перевагою чорного. На перший погляд ніби нічого особливого, а придивляєшся і розумієш, що й не вмієш вишивати. Бо що там такого – хрестик, а виявляється, треба вчитися і вчитися, щоб досягти такої чистоти у вишивці! Лівий бік виглядає майже як лицьовий, хіба що трохи світліший. Такої майстерності навчає своїх вихованок Анна Попович. І дівчатка, закохані у народну вишиванку, переймають майстерність своєї наставниці. Анастасія Янів, Христина Кретович, Ірина Кисета, дві Вікторії – Куничак і Стережиль – здобули визнання у Львові. З року в рік привозять дипломи І ступня з конкурсу «Таланти, твої, Україно».

Не поступаються у майстерності і юні килимарки. Вони теж постійні учасниці і переможці обласного конкурсу «Таланти, твої, Україно». Керівнику гуртка «Народне ткацтво» Галині Хом’як є чому радіти: гобелени, доріжки, серветки, виткані малими майстринями, тішать око майстерним виконанням і свідчать про любов до народних традицій. Особливим є цей рік і для десятирічної Мартусі Максимищак, чия майстерність оцінена у Львові найвищою нагородою.

Ну, ось, бігцем ніби усі експонати оглянуто. Бігцем, бо є тут багато таких речей, до яких хочеться повернутися і роздивитися докладно. І прийти до того чи іншого керівника з проханням: «А мене навчіть. Ну, будь ласка!». І навчать, бо в Палаці щирі на пораду і охоче діляться своїми вміннями, знаннями, навіть секретами.

Як, наприклад, під час майстер-класів. На окремому столику розкладають музичні народні інструменти. Ну, сопілки усі бачили і чули, хіба що ця двоголоса, дещо трохи відрізняється на вигляд і співає одночасно двома голосами. Це – давні знайомі дзвоники. А ось окарину, гайду, дримбу побачиш далеко не всюди! А що тут роблять великі сухі маківки? Пані Ореста називає їх прародичами маракасів. І якщо відомий львівський колекціонер пан Кушлик мріє мати гайду, яку має пані Ореста, то я особисто в захопленні від ще однієї унікальності. Ці інструменти керівник ансамблю називає «Журавлями», мені ж, за зовнішнім виглядом вони нагадують лелек. Коли з цими дерев’яними птахами виходять сопілкарі у національних строях – це справжнє свято! Зробили ці давні інструменти за давніми описами дрогобичани Остап Шманько і Володимир Мірецький.

Керівник ансамблю «Чарівна сопілка» Ореста Сивохіп не один рік збирає цю колекцію. Ансамбль відомий далеко за межами міста, має перемоги на міжнародних конкурсах.

І ось сопілкарі взялися за сопілки. «Журавлі» – напоготові. Пані Ореста запрошує охочих стати оркестрантами. Роздано інструменти. Сопілкарі започатковують мелодію, «журавлі» подають голос, і… оркестр запрацював! Сяючі очі, усміхнені личка. Мить творчого щастя!

А в іншій кімнаті диво твориться тихо. Це майстер-клас проводить керівник гуртка «Сувенір» Леся Піхота. Під її вмілими руками звичайні нитки оживають і стають птахом! «Птаха миру!» – так названо цей майстер-клас. Пані Лесі охоче допомагають її вихованці Марія Кузенко, Валентина Черняхівська, Марія Тедаш, Олеся Галик. Руками вихованок гуртка виготовлено обереги, надіслані воякам АТО.

Вдячні усім, хто долучився до нашого свята, особливо працівникам музею Тетяні Шумській, Любові Васильків, керівнику методичного кабінету Галині Марчук, методистам Людмилі Розумній та Ользі Яремко.

Уклін тобі, Палаце мистецтв, за гостинність. До нових зустрічей!

Калерія ЛУЦЕНКО, методист Палацу ДЮТ

Фото Ярослава ГРИЦИКА

На фото:

Національні строї народів Європи з... поліетиленових пакетів!

Майстер-клас із сопілкарства: виступає імпровізований ансамбль

 

ВАШЕ ЗДОРОВ'Я

Що необхідно знати про ротавірусну інфекцію

Ротавірусна інфекція, ротавірусна діарея, ротавірусний гастроентерит – це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується проносами, блюванням, загальною слабкістю, підвищенням температури тіла.

В Україні на долю ротовірусної інфекції припадає від 35% до 75% усіх випадків гострих кишкових інфекцій.

Збудник ротавірусної хвороби вперше був виявлений у 1973 році в біоптатах слизової оболонки дванадцятипалої кишки. Через рік вірус був виділений з калу хворих. Ротавіруси – РНК-вмісні віруси, що належать до родини Reovividae. Їх поділяють на 6 серологічних груп: А, В, С, Д, Е, F. Віруси групи А є найбільш поширеною причиною ротавірусної діареї у світі.

Ротавіруси характеризуються високою стійкістю у різних об’єктах довкілля і зберігають життєздатність до 1 місяця, у фекаліях – до 7 місяців, у водопровідній воді при температурі 20-400С – до 2 місяців, на овочах при 40С – 25-30 діб. Ротавірус гине при кип’ятінні.

Сприйнятливість до захворювання на ротавірусну інфекцію висока серед усіх вікових груп населення, але найбільша у дітей віком від 6 місяців до 4 років.

Джерелом інфекції при ротавірусній інфекції є хвора людина або вірусоносій. Виділення вірусу з фекаліями починається одночасно з першими проявами хворобами досягає максимуму на 3-5 день і закінчується на 7-10 день хвороби.

Часто для дітей джерелом інфекції стають дорослі люди – вірусоносії, які недотримуються правил особистої гігієни у побуті під час догляду за маленькими дітьми, приготування їжі і т.ін.

Основний механізм передачі інфекції – фекально-оральний, який реалізується при побутових контактах через іграшки, соски, меблі, одяг, забруднені руки дорослих та дітей.

Ротавіруси потрапляють до організму людини через ротову порожнину і без перешкод досягають тонкої кишки, де починають розмножуватися, спричиняючи захворювання.

Інфікування можливе при вживанні інфікованої ротавірусом їжі та води. Не виключається повітряно-крапельний механізм передачі вірусу (при чханні хворої людини). Ротавіруси можуть призводити до запальних процесів верхніх дихальних шляхів, що нагадує ГРВІ. У деяких хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні.

Багаторічні спостереження виявили, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або після епідемії грипу, за що ротавірусне захворювання отримало в народі неофіційну назву «кишковий грип».

Спорадичні (поодинокі) випадки захворювання на ротавірусний гастроентерит реєструються протягом усього року, проте основна кількість захворювань є у листопаді-травні, найбільша захворюваність – у січні-березні.

Ротавірусна хвороба клінічно перебігає як гастроентерит.

Інкубаційний період (період від моменту потрапляння збудника в організм і до появи перших клінічних ознак хвороби) триває від 15 годин до 3-5 днів, але як правило не перевищує 48 годин і лише в окремих випадках досягає 7 днів.

Хвороба починається гостро. Основні клінічні симптоми розвиваються протягом 12-24 годин. Першими ознаками є нудота і блювання, пронос, біль у животі підвищення температури тіла до 38-390С. Блювання з’являється одночасно з проносом, або частіше випереджує його. У більшості випадків блювання закінчується упродовж доби, повторюється 3-4 рази.

Пронос є постійною ознакою хвороби. Позиви до дефекації з’являються раптово, супроводжуються бурчанням і болями в животі. Фекалії водянисті, у великій кількості жовтого або жовто-зеленого кольору, пінисті, з різким кислим запахом.

Хвороба триває 7-9 днів і найчастіше закінчується видужанням.

За ступенем важкості перебігу розрізняють три форми ротавірусного гастроентериту: легку, середньоважку, важку.

Легка форма характеризується випорожненнями до 5 разів на добу водянистим калом.

У хворих на середньоважку форму випорожнення до 10-15 разів на добу. Зневоднення, яке спостерігається при цій формі хвороби, не перевищує І ступеня (втрата близько 3% маси тіла).

Тяжка форма хвороби характеризується значною інтоксикацією, випорожненнями – 20 разів на добу з великою кількістю водянистих фекалій, багаторазовим блюванням. Зневоднення може досягати ІІ-ІІІ ступеня (втрата 6-9% маси тіла).

Зневоднення – найсерйозніший симптом ротавірусної інфекції у малих дітей, який виникає через втрату рідини організму з блювотними масами та рідким випорожненням. Саме ступінь зневоднення визначає важкість стану дитини.

Прогноз у разі вчасного і адекватного лікування сприятливий.

Постінфекційний імунітет після перенесеної хвороби нетривалий.

За період 2017 р. у Дрогобицькому районі на гострі кишкові інфекції захворіли 38 осіб, 16 з них – на ротавірусну інфекцію. Серед захворілих – 16 дітей до 17 років, з найвищими показниками у віковій групі 1-4 роки – 11 осіб.

Основу профілактичних заходів становлять загальногігієнічні заходи, спрямовані на попередження і поширення збудників водним, харчовим, контактно-побутовим шляхами:

1. Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду.

2. У випадку підтоплення криниць проводити відкачування води, очищення криниць та їхню дезінфекцію.

3. Обов’язково щоденно дотримуватися правил особистої гігієни.

4. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання. Для пиття і приготування їжі слід брати бутильовану питну воду або воду з централізованого водопостачання.

5. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати із собою запас питної води; для миття посуду і рук використовувати тільки профільтровану і проварену воду.

6. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою; для споживання дітьми – обдати кип’ятком.

7. Перед приготуванням та вживанням їжі обов’язково мити руки з милом.

8. Обов’язково мити руки після відвідування туалету.

9. При виникненні захворювання на ротавірусний гастроентерит у сім’ї госпіталізувати хворого в інфекційний стаціонар для проведення відповідного лікування, не займатися самолікуванням.

10. Особи, які доглядають за хворим повинні часто мити руки, обробляти їх антисептичними засобами. Обробка рук 70% етиловим спиртом інактивує ротавірус і попереджує передачу захворювання.

11. Забруднені поверхні (у квартирі, дитячих колективах і т.д.) повинні піддаватися дезінфекції дезінфікуючими засобами, зареєстрованими в Україні.

12. З метою попередження наступних випадків захворювання у сім’ї, колективі за особами, які контактували з хворим встановлюється медичне спостереження протягом 7 днів медпрацівниками ЛПЗ.

Пам’ятайте, що хворобу краще попередити ніж лікувати!

Галина ГЕРМАН, лікар-епідеміолог Дрогобицького міськрайонного відділу ДУ «ЛОЛЦ МОЗУ»Создан 14 июн 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником