ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 16 червня 2017 р.
ОПЕРАТИВНО

Травматологія отримала портативний рентген-апарат

Справжній подарунок до Дня медичного працівника отримало працівники травматологічного відділення Дрогобицької міської лікарні №1. У понеділок, 12 червня, керівництво відділення презентувало нещодавно придбаний портативний рентген-апарат міському голові Дрогобича Тарасу Кучмі та керівнику відділу охорони здоров’я Володимиру Чубі.

За словами медиків, цей апарат значно вплине на якість ургентної допомоги. Завдяки його портативності рентген-обстеження хворим здійснюватимуть безпосередньо у палаті. Як наголосили відповідальні за роботу апарату, при його використанні застосовуються засоби захисту від опромінення як особи, яка здійснює обстеження, так і пацієнтів, які перебувають у палаті.

Під час презентації медики наголосили, що особливу роль апарат відіграватиме в часі надання потерпілому допомоги під час так званої першої «золотої» години. Тобто у складних травматичних випадках завдяки рентген-апарату вдасться точно визначати патології та ступінь їхньої важкості, особливо коли у потерпілого пацієнта наявні внутрішні травми.

Як зазначив Володимир Чуба, новопридбаний апарат слугуватиме не тільки в роботі травматологічного відділення, а й може застосовуватися у роботі хірургів, реаніматологів, в інших відділеннях лікарні.

Додамо, що закупівлю апарату було здійснено за кошти місцевого бюджету на загальну суму 390 тис грн.

 

Між Дрогобичем та американським Стемфордом започатковано співпрацю

Нещодавно делегація на чолі з міським головою Дрогобича Тарасом Кучмою побувала з робочим візитом у Сполучених Штатах Америки. Візит дрогобицької делегації відбувся на запрошення мера Стемфорда Девіда Мартіна.

У рамках поїздки, основна мета якої – налагодження співпраці, дрогобицькі делегати ознайомилися з передовим досвідом у сфері освіти, медицини та функціонуванні сміттєсортувальних станцій і заводів.

Також обом сторонам вдалося напрацювати певні напрями співпраці. Наразі, згідно з домовленостями, триває процес підготовки до підписання Меморандуму про співпрацю, у рамках якого місто Стемфорд зможе економічно підтримувати Дрогобич – а це забезпечення технічними, медичними приладами та ін.

Додамо, поїздка дрогобицької делегації відбулася за небюджетні кошти.

Варто зазначити, що у місті Стемфорд проживає не просто багато українців, а й чимало корінних дрогобичан. Можливо, саме тому мер міста Стемфорд вирішив запросити з робочим візитом до США дрогобицьку делегацію.

У засобах масової інформації міста Стемфорд з’явилось чимало публікацій з позитивним відгуком про візит делегатів.

 

Заходи до Дня Конституції пройдуть 26 червня

У середу, 14 червня, у Світлиці ратуші відбулося засідання організаційного комітету з нагоди відзначення Дня Конституції у Дрогобичі.

Засідання відбулося під головуванням міського голови Дрогобича Тараса Кучми. Організаційним комітетом було прийнято рішення провести заходи з відзначення Дня Конституції у Дрогобичі не 28, а 26 червня. Відтак, у понеділок о 13:00 планується проведення віче та концерту зведеного військового оркестру Західного територіального Управління Національної гвардії України. Також у ході віче звучатиме доповідь представника педагогічного університету імені Івана Франка.

Під час засідання Тарас Кучма зазначив, що долучення представників університету та братства ОУН-УПА відіграє важливу роль у відзначенні загальнонаціональних свят. Відтак міський очільник подякував присутнім ректору ДДПУ ім. І.Франка Надії Скотній та станичному братства ОУН-УПА Тарасу Куликовцю за співпрацю та особисту позицію. 

 

Туристичний Дрогобич демонстрували у Дніпрі

Нещодавно у місті Дніпро відбувся Всеукраїнський форум-практикум «Патріотичні екскурсії по Україні», участь у якому взяли краєзнавці, історики, гіди, екскурсоводи, музейники, бібліотекарі та соціально активна молодь зі всіх куточків України.

До участі у Всеукраїнському форумі долучився і Дрогобич, зокрема Туристично-інформаційний центр Дрогобича в особі представника Руслани Балазюк.

У рамках проведення заходу кожен учасник репрезентував рекреаційні можливості свого регіону та продемонстрував наочні засоби його кращого пізнання та презентації. Під час представлення Дрогобича учасникам Форуму показали об’єкт світової спадщини ЮНЕСКО – церкву Святого Юра, місця Івана Франка, Бруно Шульца, які кожен охочий може віднайти за допомогою розроблених карт, та чимало іншого.

Варто зазначити, що захід відбувається за сприяння Міністерства молоді та спорту і, як свідчить досвід, стає поштовхом для багатьох регіональних туристичних ініціатив патріотичного спрямування, а також майданчиком для спілкування багатьох активістів з усіх куточків України.

 

Учасники «Вишиваного шляху» відвідали Дрогобич

«Вишиваний шлях» – унікальний туристичний пішохідний та вело-маршрут Україною, покликаний розкрити незвідану красу нашої країни, з її мальовничими краєвидами і гостинним народом!

У суботу, 10 червня, тревел-відеоблогери всеукраїнського туристичного проекту «Вишиваний шлях» побували у Дрогобичі.

Завдяки активним дрогобичанам та Туристично-інформаційному центру Дрогобича гості відвідали унікальну, внесену до списку світової спадщини ЮНЕСКО, церкву Святого Юра, спробували легендарну дрогобицьку сіль та відчули дух давніх вуличок Дрогобича.

За правилами проекту, все побачене і почуте у різних куточках України вони викладають на власному Ютуб-каналі та сторінці «Вишиваний шлях», щоб якомога ширше розповсюдити інформацію про визначні місця України, які повинен побачити кожен українець.

Публікації про унікальний Дрогобич та його визначні місця вже опубліковані на сторінках у мережі Інтернет. Тому тепер кожен дрогобичан має можливість дізнатися, які враження склалися про його рідне місто, від людей, які побували у багатьох містах та місцях України.

Прес-служба міської ради

 

Гарантій, що товари зі стихійних ринків безпечні, – нема

Мешканці міста повинні знати й пам’ятати: купівля товарів у невстановлених місцях, які не відповідають вимогам правил торгівлі та санітарним правилам, призводить до незахищеності споживача, оскільки неможливо встановити походження придбаного товару та особу продавця.

Тому необхідно купувати продукти харчування в установлених місцях торгівлі, де здійснюється постійний контроль за якістю реалізації продукції. Це може гарантувати безпеку та якість харчових продуктів, а також надасть можливість у разі виникнення будь-яких негараздів подати до судових органів позов на відшкодування завданих збитків або шкоди здоров’ю.

При придбанні товарів обов’язково вимагайте товарний чек. Відповідно до п.11. ст.8 Закону України «Про захист прав споживачів», вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа з позначкою про дату продажу.

У відділі економіки виконавчого комітету Дрогобицької міськради (пл. Ринок,1, каб. №29) за тел. 2-25-45 кожен може отримати консультацію з питань захисту прав споживачів.

У разі порушення ваших прав, як споживача, ви маєте право звернутися до суду, до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області та до відділу економіки виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Відділ економіки міської ради

 

Передача будинку на баланс ОСББ, виділення коштів для ДНЗ та інше: про черговий прийом громадян міським головою

У середу, 14 червня, міський голова Дрогобича Тарас Кучма провів черговий особистий прийом громадян.

Питання, з якими зверталися жителі міста, стосувалися загально-громадських та особистих проблем, зокрема поліпшення житлових умов, виділення житла та земельних ділянок, у т.ч. під забудову гаражів. Також мешканці скаржилися міському голові на завищенні комунальні тарифи. Крім особистих звернень, було декілька й колективних. Зокрема, мешканці будинків на вул. Тарнавського звернулися до міського голови з проханням про передачу будинку на баланс ОСББ «Ніка». Ще одне звернення стосувалося виділення коштів на ремонт дитячого садочку – ДНЗ №2. Загалом, на прийом до міського голови прийшли 20 осіб.

«Реалізовуючи завдання, які ставить перед нами громада, кожен з нас зобов’язаний швидше реагувати на звернення, що надходять від дрогобичан, змінювати стиль роботи відповідно до вимог сучасності – на користь громади», – такими словами міський голова завершив прийом, звернувшись до присутніх керівників структурних підрозділів Дрогобицької міської ради.

Нагадуємо! Попередній запис на прийом до посадовця можна здійснити за допомогою електронних сервісів на Інтернет-порталі Дрогобицької міської ради у рубриці «Приймальня» – «Запис на особистий прийом» або у кабінеті №3 Дрогобицької міської ради.

Прес-служба міської ради

 

АНОНСИ

21 – 23 червня відбудеться семінар «Партиципаторний бюджет у Дрогобичі: шлях до налагодження діалогу у громаді».

Учасники семінару матимуть змогу ознайомитися з досвідом польських та українських громад щодо активізації участі громадян у прийнятті рішень, методологією реалізації громадського бюджету.

Будуть розглянуті теми щодо розвитку громадського бюджету: інструменти заохочення мешканців, адміністрування процесу, міжнародний та український досвід, шляхи досягнення консенсусу між учасниками процесу, створення центрів локальної активності.

До участі в семінарі запрошуються члени комісії з питань громадського бюджету, автори проектів, депутати, представники громадських організацій, посадовці, громадські активісти, журналісти та інші зацікавлені особи.

Для участі в семінарі слід зареєструватись за посиланням: https://goo.gl/forms/U3440wzlHUkYEl3x2

 

ТРУСКАВЕЦЬ СВЯТКУЄ  190 РОКІВ КУРОРТУ

Офіційна афіша подій

16 червня

- Розважальна програма з аніматорами. 10:00-14:00. Майданчик біля нижнього бювету.

- Міські спортивні змагання серед дітей. 16-18 червня, 12:00-14:00. Шахи, шашки – під грибками; волейбол, стрітбол – спортивний майданчик біля нижнього бювету.

- Трускавець має талант! Діти. Нагородження, флешмоб “190 років”, “Гуска, герб міста”. 12:00-13:20. Майдан Незалежності.

- Молодіжний квест. 13:20-14:30. Майдан Незалежності.

- Відкриття міжнародного фестивалю-конкурсу оркестрів інструментальних ансамблів і мажореток “Яскрава симфонія Прикарпаття”. 14:30-15:30, 15:30-16:00. Майдан Незалежності.

- Урочиста академія. Концерт О.Божика, фіналістки програми «Голос Країни» Брії Блесінг та ансамблю скрипалів «Веселі смички». 16:00-18:00. ПК ім.Т.Шевченка.

- Карнавал та відкриття міжнародного фестивалю театрів під відкритим небом “Трускава” за участі театрів “Маката” (Варшава), “Вагабунда”(Краків) та “Воскресіння” (Львів). 18:00-19:00. Хода вулицями міста, Майдан Незалежності.

- Концерт духових та народних оркестрів “Яскрава симфонія Прикарпаття”. Національний Президентський оркестр. 19:00-21:00. Майдан Незалежності.

- Виступ гурту “Гримить” (Львів). 21:00-22:00. Майдан Незалежності.

17 червня

- Театр “Wagabunda” (Краків). Розважально-циркове шоу. Запуск метальних моделей планерів. 14:00-15:00. Спортивний майданчик біля нижнього бювету.

- Виставка творчих робіт гуртків декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва БУТ. 17 (18) червня, 14:00-18:00. Альтанка.

- Концерт піаністів конкурсу ім. Р.Савицького. 14:00-15:00. Майдан Незалежності.

- Відкриття виставки пленеристів та виставки художника - учасника АТО О.Канітора. Концерт. 16:00-17:00. Художній музей М.Біласа.

- Показові виступи велосипедистів. 17:00-17:15. Спортивний майданчик біля нижнього бювету.

- Виставка ретро автомобілів. Презентація Трускавецької ралі-команди. 18:00-18:45. Майдан Кобзаря, Майдан Незалежності.

- Концерт духових та народних оркестрів “Яскрава симфонія Прикарпаття”. Національний Президентський оркестр. 18:45-20:30. Майдан Незалежності, майданчик біля пам’ятника С.Бандері.

- Концерт гурту “Мері”. 20:00-21:00. Майдан Незалежності.

- Молодіжна дискотека. 21:00-23:00. Майдан Незалежності.

 

18 червня

- Святкові Літургії. 08:00. Церкви міста.

- “Караоке на бюветі”. 12:00-16:00. Майданчик біля нижнього бювету.

- Проект опейн-ейр “Book-лабіринт”. 14:00-18:00. Парк курортний.

- Театр «Маката» (Варшава). 16:00-17:00. Майданчик біля кафе «На здоров’я».

- Молитва за Україну, встановлення рекорду. 17:00-19:00 Майдан Незалежності.

- Закриття міжнародного фестивалю-конкурсу оркестрів інструментальних ансамблів і мажореток “Яскрава симфонія Прикарпаття”. 17:00-19:00. Майдан Незалежності.

- Урочиста академія. Частування святковим тортом. 19:00-19:30. Майдан Незалежності.

- Вечірній концерт. Гурт “Тартак” та Тіна Кароль. 19:30-22:00. Майдан Незалежності.

- Лазерне шоу. 22:30. Фасад поліклініки №1 (за головною сценою).

Ласкаво просимо!

Трускавецька міська рада

 


ДО УВАГИ ПЕНСІОНЕРІВ І НЕ ТІЛЬКИ

Право громадян на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування

Останнім часом пенсійні питання є чи не найактуальнішою темою серед населення України. На жаль, не всі усвідомлюють зміст пенсійної реформи, яка відбувається в Україні: пенсія – це індивідуальний копіткий результат багаторічної праці кожного.

Зазвичай молодь не думає про заощадження на старість, але регулярні страхові внески на пенсійне страхування у молодому віці дають особі в майбутньому суттєві пенсійні виплати.

При цьому держава надає можливість громадянам подбати про свою майбутню пенсію шляхом добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. У такий спосіб ті з них, які не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, зможуть набути пенсійних прав нарівні з громадянами, для яких участь у пенсійному страхуванні є обов’язковою.

Так, згідно з ухваленим 9 липня 2003 року Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 1 січня 2004 року запроваджена нова формула розрахунку пенсій, яка встановлює пряму залежність розміру пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачувались страхові внески. Ним визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

Починаючи з 1 січня 2004 року, замість трудового стажу для обчислення розміру пенсій береться страховий стаж людини — період, протягом якого вона підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до нього. Особа, яка не працює, відповідно, не сплачує внески і не набуває страхового стажу. За ці періоди життя в її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку дані для обчислення пенсії будуть відсутні.

Важливо також відзначити, що деякі люди не замислюються над майбутньою пенсією, працюють без оформлення трудових відносин із роботодавцем та отримують в «конверті» заробітну плату, або ту частину заробітку, з якого внески до Пенсійного фонду України роботодавцем не сплачуються. У майбутньому цей період не буде врахований до їх страхового стажу та відповідно під час призначення пенсії вплине на її розмір, через що пенсійна виплата буде меншою, ніж могла б бути.

Право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування осіб мають особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Громадяни беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування протягом терміну, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, але не менше одного року.

Крім того, договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата застрахованою особою страхових внесків за попередні періоди. При цьому сума сплачених страхових внесків за кожний місяць не може бути меншою мінімального страхового внеску (сьогодні – 22% мінімального розміру заробітної плати в Україні). Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.

Так, особи, які бажають взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, повинні звернутися до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання.

Підсумовуючи вищенаведене, можна зробити висновок, що сьогодні держава надає можливість особам, які не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, але добровільно сплачують страхові внески, подбати про свою майбутню пенсію та й про своє майбутнє загалом.

Р.КАНІНА, заступник начальника Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області

 

 

СВІТ СПОРТУ

«Галичина» виходить у лідери

14 червня відбувся пропущений матч першості Львівщини з футболу серед команд другої ліги у групі «Б» між командами «Сокіл» (Суховоля) – «Галичина» (Дрогобич).

Юнацькі склади зіграли унічию – 2:2, а у матчі основних складів дрогобичани упевнено перемогли з рахунком 4:1. Це – третя перемога поспіль «Галичини».

Нагадаємо, у 7 турі наші земляки обіграли в гостях «Захід» (Солонка) з рахунком 3:1, а у 8 турі вдома перемогли «Кохавинку» (Гніздичів) – 2:0. Тож тепер МФК «Галичина» з доробком у 12 очок вийшла на друге місце у турнірній таблиці.

Наступний матч дрогобичани проведуть на виїзді з «Карпатами» (Старе Село).

Ярослав ГРИЦИК

 

Фанати своєї справи

43 роки тому на спортивній карті Дрогобича з’явилася велошкола «Медик». За цей період вона підготувала не один десяток майстрів спорту. А Ярослав Попович у свої кращі роки навіть завоював титул чемпіона світу. А загалом загартування велоспортом пройшли декілька тисяч хлопців і дівчат.

Нині школу відвідують понад 60 спортсменів. І навіть у ці літні дні діти поспішають на тренування. Групою початківців-велогонщиків опікується відома у минулому спортсменка Анастасія Бойко (Дуб). Перед виїздом на трасу вона проводить інструктаж. Кожний ескорт на трасі супроводжує тренер. Правда, для повноцінного тренувального процесу знадобилася «автівка-технічка». Директор СДЮСШОР «Медик» Павло Попович – у пошуку фінансів. Могли б підсобити у цій справі заможні бізнесмени-підприємці, адже мова йде про здоров’я наших дітей. Бо й таке буває: хтось із цих спортсменів згодом, коли підростуть і захочуть створити свої сім’ї, можуть стати членами їх родин. Так що ці пожертви не пропадуть даремно. На даний момент у школі тренуються п’ять майстрів спорту, зокрема і Василь і Михайло Малинівські, Юрій Поляков, Віктор Строгуш, Святослав Шимко, чемпіони і призери України.

Особливо варто розповісти історію про Єлизавету Ветриченко, у якої цікава доля. Так склалася у житті, що дівчинку виховує бабуся, котра їй замінила тата і маму. Єлизавета – з характером, її мрія – стати чемпіонкою України. У неї вірять усі в колективі. А ми бажаємо їй здобути титул і чемпіонки світу, і щоб, приміром, в Італії першою її привітала матір.

У метушні буднів ми часто на вулицях міста та й на трасах бачимо спортсменів «Медика», котрі підтримують своє тіло, загартовують дух у надії не лише стати здоровими, а й відомими. І за цим успіхом стоїть праця дружного колективу, котрий продовжує традиції, закладені ще Ігорем Романишиним.

В.Т.

На фото: майбутня чемпіонка світу Єлизавета Ветриченко (зліва) та її колега Марія Ямельницька. Таке прагнення є у всіх амбітних спортсменів.

 

 

КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ КАЛЕЙДОСКОП

Дрогобич: українська та німецька хорова музика в діалозі

Концерт саме під таким гаслом отримали нагоду послухати дрогобичани на початку червня цього року в костелі св. Варфоломія. Виконавцями програми стали Молодіжний хор Дрезден та студентська хорова капела «Гаудеамус» Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Музичним директором і диригентом МХД з 2016 року є Олаф Катцер. Перед тим, ще 2007 року, він створив ансамбль Аудітівокал Дрезден і керував ним як креативний директор. Схильність Олафа Катцера до новаторства інспірувала тісну співпрацю з композиторами, акторами, режисерами та науковцями, що дало змогу запровадити у практику прогресивні ідеї сучасного експресивного вокального мистецтва, показати їх нові звукові втілення. Результатом цих інтенцій стали більше як 60 світових прем’єр і дебютних виступів у вокально-хоровій царині. Олаф Катцер має особливо високе реноме в інтерпретації давньої музики, що сьогодні здобуває все більше прихильників. Окрім виконавського мистецтва, він викладає хорове диригування і Нову Вокальну Музику при Колегіумі Карла Марії фон Вебер у Дрездені. А також відповідає за авторський концепт дворічного європейського Воркшопу Нової Музики в тому ж місті.

Камерний молодіжний хор, що складається з 35 осіб, заснований 2005 року Тобасом Валенчяком. Переважна більшість хористів – студенти та працююча молодь. До репертуару ансамблю входить сакральна та світська музика різних епох (a capella), як німецьких композиторів, так і представників інших національностей. МХД провадить різнобічну діяльність, зокрема, записано два компакт-диски «Портрет композитора Рудольфа Мауербергера», хор бере участь у театральних постановках, активно гастролює містами Німеччини, Білорусі, Литви, Латвії і Польщі. У себе в Дрездені МХД гостинно приймав хорові колективи «Cantus Juventae» з Мінська (Білорусь) і «Reverberacija» з Лієпаї (Латвія). Таким чином МХД орієнтується на гуманістичні, загальнолюдські цінності, демонструє наміри прокладати мости між націями, народами та державами за допомогою універсальної мови музичного мистецтва. Це помітно також у репертуарі хору, де разом із композиціями німецьких авторів сусідують польські, українські та російські.

Студентська народна хорова капела «Гаудеамус», що виступила на концерті в костелі поряд із МХД, рік тому відзначила своє 50-річчя. Колектив, який був створений 1965 року доцентом Василем Їжаком, користується заслуженим визнанням не лише на Львівщині, а й далеко за межами рідної землі. З 1980 року ним керує професор Степан Дацюк – заслужений працівник культури України, директор інституту музичного мистецтва ДДПУ, хормейстер-лауреат Міжнародного хорового конкурсу вищих навчальних закладів Європи у Словаччині (1999). Під його батутою «Гаудеамус» став лауреатом численних хорових конкурсів і учасником фестивалів у різних містах України, а також у таких країнах Європи, як Польща, Словаччина, Австрія, Франція, Іспанія. Репертуар капели складають твори українських і зарубіжних композиторів, як давніх, так і сучасних. Аудіозаписи на обласному радіо й телебаченні, три компакт-диски, чотири нотні видання із власного репертуру, упорядковані диригентом проф. С. Дацюком – такими надбаннями може похвалитися не кожний хоровий колектив.

Міжнародні мистецькі проєкти з хорами польських університетів практикуються «Гаудеамусом» від 2005 року. І тому, коли випала нагода співпраці з німецьким молодіжним хором, студенти радо відгукнулися на цю пропозицію.

Концерт розпочався співом ренесансових хорових композицій у виконанні МХД: мотету Мартина Леополіта (1530-1596), польського композитора зі Львова та хоралу німецького органіста, композитора й теоретика Йогана Вальтера (1496-1570). З перших тактів хор привабив м’якістю звучання, досконалим ансамблем і узгодженим фразуванням партій. «Достойно єсть» Дмитра Бортнянського (1752-1825) і «Богородице Діво» Сергія Рахманінова (1873-1943) підкорили поєднанням стриманості та водночас глибини релігійних почуттів. Якщо Псалом 31 німецького романтика Отто Ніколаї (1810-1849) явив синтез виразної мелодики та багатства поліфонічних засобів, то Два духовні гімни Альфреда Шнітке (1934-1998) продемонстрували сучасне трактування літургійної музики крізь призму новітніх гармонічних сполучень і фонічних прийомів. Зразки світської хорової музики таких відомих німецьких композиторів, як Макс Регер (1873-1916) і Йоганес Брамс (1833-1897) та менше знаних у нас Георга Альбрехта (1891-1976) й Крістіана Лагусена (1886-1975) познайомили з опрацюваннями німецьких народних пісень і авторськими творами, контрастними за образами та настроями. Можна ствердити, що хор своїм філігранним і витонченим інтонуванням успішно подолав складений у свідомості багатьох українців стереотип неблагозвучності німецької мови. Навіть відомий «Вокаліз» С. Рахманінова із соло сопрано був поданий у незвично приглушеній елегійній палітрі тонів, що, втім, не суперечить авторському задуму.

«Гаудеамус» також відкрив свій виступ сакральними творами: хоровим концертом Дмитра Бортнянського «Да воскреснет Бог» і композицією «Милість миру» Кирила Стеценка (1882-1922). Зі світської музики було вибрано твір Віктора Іконника (1929-2000) на слова Тараса Шевченка «Сонце заходить». На відміну від камерного стилю МХД, капела показала ширший діапазон тембрального розмаїття партій, а також динамічних нюансів. Діалог хорів продовжився спільним проникливим виконанням композиції «Зоре моя вечірняя» Миколи Леонтовича (1877-1921) на слова Т. Шевченка та гімну Миколи Лисенка (1842-1912) на слова Олександра Кониського «Боже великий, єдиний». Завдяки добрій акустиці костелу слухачі мали змогу насолодитися чудовою музикою та скласти уявлення про національно-хоровий звуковий ідеал, репрезентований двома колективами із різних країн з давніми хоровими традиціями. Приємною несподіванкою стало повторення двох останніх творів неподалік костелу, біля пам’ятника Юрію Дрогобичу. Доцент кафедри германських мов і перекладознавства Ярослав Лопушанський виступив у ролі перекладача коментарів Олафа Катцера та Степана Дацюка. 

МХД вже показав свою майстерність у Львові з хором «Аксіос», наступні концерти відбулися у Тернополі (з дитячо-юнацьким хором Катедрального Собору) та в Києві (з Народною академічною хоровою капелою від Національного технічного університету України).

З упевненістю можна констатувати, що такі мистецькі заходи підтверджують тезу: музика долає будь-які кордони. А українці, високу пісенну культуру яких прославили на весь світ капела О. Кошиця, хор «Ватра» Л. Туркевича, капела «Думка» Н. Городовенка, у наш час хор «Київ» М. Гобдича та багато інших колективів, завжди були і залишаються частиною європейської спільноти.

Оксана ФРАЙТ, доцент ДДПУ ім. І.ФранкаОбновлен 19 июн 2017. Создан 16 июн 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником