ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 23 червня 2017 р.
Об’єднання територіальних громад Дрогобиччини: переваги і виклики

У п’ятницю, 16 червня, у світлиці Дрогобицької міської ради відбувся «круглий стіл» на тему «Об’єднання територіальних громад Дрогобиччини: переваги та виклики».

У цьому заході взяли участь Дрогобицький міський голова Тарас Кучма, сільські голови семи навколишніх до Дрогобича сіл Дрогобицького району, консультанти Офісу реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України, а також представники громадськості.

Під час «круглого столу» обговорено проблемні питання та наведено переконливі аргументи на користь входження до складу Дрогобицької міської об’єднаної територіальної громади (ОТГ) навколишніх сіл.

Дрогобицький міський голова Тарас Кучма у вступному слові закликав присутніх сільських голів виступати ініціаторами такого об’єднання, яке буде обопільно вигідним для розвитку наших територій, повноцінно використовувати можливості та державну фінансову підтримку у процесі децентралізації в Україні.

Консультант з бюджетних та фінансових питань Офісу реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України Ярослава Пишник аргументовано доводила необхідність та фінансові переваги утворення Дрогобицької ОТГ у складі Дрогобича та сільських рад: Дережицької, Раневицької, Почаєвицької, Михайлевицької, Снятинської, Рихтицької, Лішнянської і Броницької.

Консультант з юридичних питань Офісу реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України Галина Гречин детально зупинилася на нормативно-правовому регулюванні створення ОТГ.

Начальник відділу ведення Державного реєстру виборців Дрогобицької міської ради, заступник голови міської комісії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади Богдан Николаїшин у виступі відзначив, що в Україні вже функціонують 366 об’єднаних територіальних громад, зокрема на Львівщині – 22. Кабінет Міністрів України ще 11 листопада 2015 року затвердив Перспективний план формування територій громад Львівської області, яким узгоджено утворення 96 громад, серед яких є і Дрогобицька міська ОТГ. Серед об’єктивних факторів, які гальмують процес об’єднання громад, на думу Б.Николаїшина, є такі: недостатня роз’яснювальна робота щодо вигод, які отримує громада від об’єднання, небажання впроваджувати суспільні зміни у громадах, відсутність реалістичної стратегії та програми соціально-економічного розвитку сільських територій.

Сільські голови, присутні на «круглому столі», висловили побоювання, що міські депутати узурпують усю владу і не дбатимуть про розвиток сільських територій. Консультанти Офісу реформ роз’яснили, які запобіжники існують проти такої узурпації, а також чому селам вигідно об’єднуватися з містом. Вони також надали чіткі змістовні відповіді на інші проблемні питання, а лідери сільських громад висловили готовність обговорити у своїх громадах питання про добровільне об’єднання територіальних громад.

Відділ ведення Державного реєстру виборців

 

 

На дороги району – додаткові кошти!

15 червня відбулося засідання комісії Львівської обласної ради з питань дорожнього господарства. Як розповів член комісії, депутат облради від Дрогобиччини Михайло Задорожний, одним із питань порядку денного було виділення коштів на ремонт доріг комунального та загального користування.

Після гострих дискусій було погоджено перелік, поданий департаментом Львівської облдержадміністрації. У Дрогобицькому районі додатково визначено такий перелік: смт.Меденичі, вул. Лисенка – 900 тис грн, с.Болехівці – 400 тис грн., с.Нижні Гаї – 350 тис грн., с.Верхні Гаї – 50 тис грн.

Обнадійлива новина надійшла зі Львова і для автомобілістів, яким доводиться їздити у напрямку Борислава. На ремонт автодороги Дрогобич – Борислав цьогоріч передбачили 9 млн 200 тис грн. Ці кошти мають надійти за рахунок перевиконання надходжень від митних платежів. Сподіватимемося на значне перевиконання і що ця багатостраждальна дорога таки буде відремонтована.

Ярослав ГРИЦИК

 

 

Усніє Умерова: «Дрогобич став для нас рідною домівкою»

У рамках проекту «Сіємо зерна миру для урожаю порозуміння та взаємодовіри», за підтримки Європейського союзу, у нашому місті відбувся цікавий захід за участю журналістів, громадських активістів і, звісно, сім’ї Уснії та Османа Умерових, котрій у 2014 році після анексії Криму довелося залишити рідний Сімферополь.

Олександр Магльона привідкрив завісу щодо самої назви заходу «Жива бібліотека». Адже живе спілкування – дискусія дає об’єктивну картину для висновків, спонукає до аналізу багатьох речей, які за буденністю десь відходять на задній план.

Отже, чому ця татарська сім’я, як і багато інших, змушена була тимчасово «емігрувати» на Західну Україну? Відповідь закладена у самій історії цього етнічного кримського народу, якого Сталін намагався знищити у 1944році остаточно і безповоротно. Враховуючи гірку історію, татарська інтелектуальна еліта вирішила зберегти своє «добірне зерно», щоб згодом воно дало добрі сходи. Тому частина сімей змушена була втікати від переслідування. Умерови опинилася у Дрогобичі. Усніє розповіла яким чином вона з чоловіком і двома дітьми вибрала цей маршрут. Вона чула в ефірі промову міського голови Львова Андрія Садового, в якій він запрошував татар під опіку галичан. Умерови вибрали Дрогобич, який став для них рідною домівкою. Усніє має дві вищі освіти, досконало, як і чоловік, розмовляють українською мовою сім’я органічно влилася у дрогобицьке середовище. Своїм прикладом вона демонструє велику любов до оточення, яке всіляко сприяє їхньому становленню. Умерови – працьовиті, толерантні і вдячні дрогобичанам за їхню підтримку. В особливий спосіб вони завдячують керівникові центру зайнятості Богдану Волошину, котрий і словом, і ділом сприяв їхній адаптації.

Відомий краєзнавець, письменник і публіцист Роман Пастух спрезентував Умеровим книгу «Шлях у віки» у якій є вірш-посвята татарському народу.

Крим наближений дуже до Дрогобича…

В.Т.

 

 

АНОНСИ ПОДІЙ

Запрошуємо відвідати заходи з нагоди Дня молоді та Дня Конституції України

23-26 червня (упродовж дня)

Книжкова виставка «Українська молодь – майбутнє держави» (міська центральна бібліотека ім. В.Чорновола).

Тематична підбірка видань «Молодь і право» (філіал №1 міської централізованої бібліотечної системи).

20 червня, 15.00

Огляд однієї книги «Українська звитяга і мужність» /Хрестоматія з військово-патріотичного виховання української молоді (міська центральна бібліотека ім. В.Чорновола).

23 червня, 14:00

Зустріч міського голови з активною молоддю міста Дрогобича. Нагородження грамотами (міська рада, кабінет міського голови).

24 червня, 13:00

Віртуальна подорож «Сім чудес України. Острів Хортиця», у рамках програми діяльності Центру дитячого дозвілля «Дитяча країна» та Дня молоді (міська центральна бібліотека ім. В.Чорновола).

25 червня, 17:00

«Наші таланти, тобі Україно» – шоу-концертна програма за участю мистецьких колективів Стебницького Народного дому і дитячої музичної школи до Дня молоді та Дня Конституції України (Стебницький Народний дім).

До 29 червня

Виставка-діалог «Конституція України: уроки минулого і реалії сьогодення» (міська центральна бібліотека ім. В.Чорновола).

26 червня, 13:00

Урочисте віче з нагоди Дня Конституції України.

Концерт зведеного військового оркестру Західного територіального Управління Національної гвардії України (площа Ринок).

26-27 червня, 10:00

Всеукраїнський турнір з плавання, присвячений Дню Конституції України, Дню молоді серед учнів ДЮСШ та спорклубів (плавальний басейн ДЮСШ ім. І.Боберського).

27 червня, 11:00

Турнір з футболу серед дітей 2006 р.н. (стадіон ДЮСШ).

28 червня, 17:00

Парад вишиванок вулицями міста, майстер-класи, українська музика від гуртів «Йорий Клоц» та «Satori Band», благодійний ярмарок на допомогу воїнам АТО.

Збір – на площі біля пам’ятника Т.Шевченку, закінчення й основне місце проведення заходу – біля пам’ятника І.Франкові.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Шановні краяни!

У понеділок, 3 липня, о 16:00 у Дрогобичі біля церкви Святого Юра відбудеться святкове віче з нагоди 76-ї річниці проголошення Акта відновлення Української державності.

Збір учасників заходу о 15:45 біля храму Пресвятої Трійці. Запрошуємо до участі!

Дрогобицька міська рада

 

 

НОВИНИ З РАТУШІ

Спостережна комісія при виконкомі Дрогобицької міської ради провела виїзне засідання у виправній колонії №40

У четвер, 22 червня, спостережна комісія при виконавчому комітеті Дрогобицької міської ради провела виїзне засідання у Дрогобицькій виправній колонії №40.

Засідання комісії відбулося під головуванням заступника міського голови Володимира Коцюби. Також участь у засіданні взяли перший заступник міського голови Ігор Герман та секретар комісії Володимир Дзерин. З боку колонії були присутні начальник внутрішньої служби колонії, полковник Олександр Купець та начальник відділу по контролю за виконанням судових рішень Любов Дем’ян.

Під час виїзного засідання члени комісії оглянули місця та умови перебування засуджених, поспілкувалися з ув’язненими, ознайомилися зі справами засуджених, які підлягають умовно достроковому звільненню.

Як повідомив Олександр Купець, сьогодні засуджені займаються низкою робіт на території колонії: зварюванням, виготовленням кованих речей та іншим. Також тривають переговори з підприємством «Фуджікура» щодо створення відділення на території Дрогобицької виправної колонії. Це дасть можливість працевлаштувати ув’язнених, а зароблені кошти спрямувати на забезпечення рішень судів: виплату компенсацій потерпілим від дій засуджених та аліменти на утримання дітей.

Заступник міського голови Ігор Герман під час засідання наголосив на співпраці, яка триває між структурними підрозділами міської ради і виправною колонією в напрямі облаштування благоустрою у місті.

За підсумками засідання голова комісії Володимир Коцюба повідомив, що невдовзі відбудеться чергове засідання комісії, де буде прийнято рекомендаційне рішення про умовно дострокове звільнення кількох в’язнів.

Прес-служба міської ради

 

Одна справа. Один суддя. Два різні рішення: Як на це відреагує громада?

Суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області О.В.Крамар, незважаючи на підставні й аргументовані заперечення Дрогобицької міської ради, скасував заходи забезпечення позову, накладені щодо підприємців та будь-яких інших осіб з приводу заборони здійснювати самовільне будівництво в парку Новонароджених, що навпроти магазину «Наш край» на вул. Володимира Великого.

Представниками відділу правового забезпечення вже підготовлено обґрунтовану апеляційну скаргу на цю незрозумілу для Дрогобицької міської ради ухвалу. Розгляд цієї резонансної справи по суті відбудеться 30 червня 2017 року о 14:30 у приміщенні  міськрайонного суду.

Усіх небайдужих дрогобичан просимо прийти і відстояти інтереси територіальної громади Дрогобича.

 

ТІЦ спрацював на «відмінно»

Керівник КП «Туристично-інформаційний центр» Ігор Чава прозвітував за рік діяльності підприємства на черговому засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Як зазначив Ігор Чава, свою роботу підприємство розпочало у березні 2016 року. За цей час вдалося зробити чимало стартових кроків у напрямі промоції міста, результати якого помітно у збільшенні кількості туристів у Дрогобичі в порівнянні з минулим роком.

Проте варто відзначити, що у статистиці вказано лише ту кількість туристів, які скористалися послугами Дрогобицького ТІЦу. Їхня загальна кількість значно більша.

Упродовж року діяльності у ТІЦі з’явився власний логотип, розроблено туристичні карти визначними місцями Дрогобича та іншу поліграфічну продукцію, дубльовану іноземними мовами, встановлено туристичне ознакування. ТІЦ приділяє значну увагу перлині міста – вежі ратуші: Зокрема, розроблено вхідні квитки, проводяться тематичні екскурсії, атракції. У вихідні дні на Ратуші дрогобицькі сурмачі відіграють мелодію «Дрогобич слухає світ». Більше того, облюбований молоддю оглядовий майданчик Вежі став місцем освідчення у коханні.

Як зазначив Ігор Чава, значним досягненням у роботі ТІЦу є започаткування проведення вечірніх екскурсій містом. Кожен охочий може дізнатися таємниці Дрогобицької Ратуші та історію про те, як будинок може бути молодший за свій балкон, скуштувати каву зі сіллю, пізнати легенди та історію старовинного міста. Екскурсії проводяться щовівторка о 19:00 та щочетверга о 20:15. Взяти участь у екскурсії можливо, здійснивши попередній запис у ТІЦі (тел. 097-786-60-09).

Цього року у місті запроваджено Мобільний додаток «Дрогобич – Smart City». У своїй діяльності ТІЦ також використовує цей додаток, оскільки за його допомогою туристи та місцеві мешканці мають можливість записатися на екскурсії, дізнатися про принаді міста, отримати інформацію про заклади харчування та проживання тощо.

Після переглянутої ґрунтовної презентації річної діяльності Туристично-інформаційного центру Дрогобича члени виконкому одностайно визнали його роботу під керівником Ігоря Чави відмінною.

 

Установи під’єднають до Е-системи енергомоніторингу

Минулого тижня відбулося засідання виконавчого комітету міської ради. Одним із його рішень було затверджено концепцію запровадження системи енергетичного менеджменту у Дрогобичі. Відтак першим етапом у місті планується приєднати усі бюджетні установи до онлайн-мережі енергетичного моніторингу.

Система енергомоніторингу налаштована так, що всі дані щодо споживання енергетичних ресурсів обліковуються та передаються на єдиний сервер. Завдяки цій інформації проводитиметься відстеження споживання енергоресурсів, більше того, ці дані будуть відкритими для вільного доступу та перевірки з боку громади міста.

Як повідомив радник міського голови Станіслав Гайдер, система енергомоніторингу – це інструмент, який дає можливості впливу на споживання енергії. До системи планується приєднати близько 100 закладів бюджетної сфери міста. Відтак буде визначено фахівців, в обов’язки яких входитиме внесення даних та моніторинг споживання енергоносіїв.

Міський голова Тарас Кучма зауважив, що на сьогодні споживання енергоносіїв – це насамперед відповідальність з боку керівників бюджетних закладів і установ міста. Запровадження системи енергомоніторингу дасть можливість у майбутньому зекономити кошти шляхом визначення тих установ, які найбільше споживають енергію, дослідити раціональність використання і віднайти шляхи вирішення проблем.

 

Діти з центру «Разом сильніші» плаватимуть безкоштовно

На засіданні виконавчого комітету міської ради 15 червня прийнято рішення, що вихованці дитячо-молодіжного центру «Разом сильніші» благодійного фонду «Карітас» плаватимуть у великому плавальному басейні Дрогобицької ДЮСШ ім. І.Боберського безкоштовно.

Згідно з рішенням, тридцяти п’ятьом вихованцям ДМЦ «Разом сильніші» БФ «Карітас» буде надано безкоштовний абонемент на щотижневе одноразове заняття у басейні ДЮСШ з 1 липня 2017 року. Також у рішенні зазначено, що кожен вихованець зобов’язаний пройти попередній медичний огляд та отримати дозвіл лікаря-педіатра щодо допуску до занять.

Рішення було прийнято на основі звернення директора БФ «Карітас» о.Ігоря Козанкевича і сприятиме залученню вихованців ДМЦ «Разом сильніші» до занять фіз культурою, спортом та пропагування здорового способу життя.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

На вулиці Ковальській встановлять скульптуру «Воїнові – учаснику АТО»

У четвер, 15 червня, на засіданні виконавчого комітету міської ради прийнято рішення про о благоустрій території перехрестя вулиць Ковальської та Шолома-Алейхема зі встановленням там скульптури «Воїнові – учаснику АТО».

Передувало цьому рішенню прохання від ГО «Всеукраїнський союз ветеранів АТО» встановити скульптуру на перехресті вказаних вулиць, яке надійшло на адресу міської ради. Тож виконком це прохання задовільнив.

Під час обговорення проекту рішення як члени виконавчого комітету, так і присутні громадяни наголосили на тому, що облаштування цієї території доповнить архітектурний проект вулиці Ковальської. Зазначимо, що через спротив стихійних торгівців ревіталізацію вул.Ковальської ще не завершено. Присутні на засіданні одностайно підтримали це рішення, оскільки вважають, що ця пішохідна зона має біти окультуреною.

Щодо можливого спротиву торгівців секретар міської ради Олег Хрущ наголосив, що якщо після облаштування скульптури «Воїнові – учаснику АТО» стихійна торгівля продовжуватиметься, то потрібно апелювати не до влади міста, а до тих людей, які дозволяють собі торгувати не лише у несанкціонованих місцях, але й біля пам’ятника.

Також Олег Хрущ звернув увагу на пасивність громади міста щодо стихійної торгівлі на вул. Ковальській. Нагадаємо, торгівцям з вул. Ковальської було запропоновано перейти у відповідні місця: приміщення ринку «Молочний рай», на ринок «Володар» та інші спеціально облаштовані території.

«Подібна ситуація була на місці, де зараз облаштований сквер «Героям Небесної сотні». Чимало торгівців вважали це місце найвигіднішим для встановлення МАФів та створення ще одного ринку, який би аж ніяк не прикрасив  місто. Але нам разом із громадою вдалося відстояти і зберегти це місце для скверу, а згодом поруч з’явиться і сучасний дитячий майданчик. Сподіваюся, що і в цьому випадку ми спільно з дрогобичанами пишатимемося реалізованим сьогоднішнім рішенням», - резюмував Тарас Кучма.

Прес-служба міської ради

 

ШАНС ДЛЯ ГРОМАДИ

Місто отримає додаткові можливості для розвитку

16-17 червня у Дрогобичі відбувся дводенний навчальний семінар, організований Міжнародним фондом «Відродження». Участь у ньому взяли представники влади, громадських організацій, журналісти.

У перший день місцем проведення заходу була сесійна зала ратуші. У програмі семінару «Spacecraftplatform (Платформа міських громад)» були майстер-класи Дена Бортнікова «Комунікація та фандрейзинг: сполучені посудини» та Володимира Бєглова «Комунікація з іншим». Щоб читачі зорієнтувалися про що йшла мова, зазначимо, що фандрейзинг (з англ. fundraising) означає процес залучення грошових коштів та інших ресурсів (людських, матеріальних, інформаційних тощо), які організація не може забезпечити самостійно, але які є необхідними для реалізації певного проекту або її діяльності загалом.

Цікавою була лекція Юрія Танасійчука (ІПЦ «Наше право», м.Львів) на тему «Для чого нам міська влада і як з нею працювати», в якій йшлося про можливості співпраці з місцевою владою.

У другий навчальний день у приміщенні Дому «Самарянин» СДЄ УГКЦ відбулися презентація проекту «Київський діалог» Тетяною Лопащук, майстер-клас Віталія Загайного (ЦеГрІн, м.Львів) «Фандрейзинг для громадських ініціатив» та лекція Андрія Андрушківа «Що сказати, щоб бути почутим?»

Детальніше про проект «Київський Діалог» ми попросили розповісти координатора проекту у Львові Станіслава БЕЗУШКА.

- У Західній Україні розпочав роботу проект «Київський Діалог», покликаний упродовж двох років посилити участь громадян у розвитку міст у регіонах України. Діятиме він у Львівській, Волинській, Івано-Франківській та Рівненській областях. Базовими для діяльності проекту вибрано шість міст: Дрогобич, Червоноград, Броди, Володимир-Волинський, Калуш, Дубно. Інші міста теж матимуть змогу долучитися до проекту, - розповідає С.Безушко.

Проект пропонуватиме активним місцевим мешканцям контакти, методичні знання, досвід українських та європейських експертів, щоб громадяни могли повноцінно брати участь у місцевій демократії.

У межах нового проекту активні громадяни за допомогою місцевих координаторів навчаться змінювати публічні простори, самостійно брати участь у процесах прийняття рішень та розвивати свої міста. Також матимуть можливість брати участь у конкурсах малих грантів та вигравати фінансування на реалізацію власних ідей з розвитку міста.

Перший конкурс вже оголошено. Його мета – сприяти соціальній згуртованості, взаєморозумінню у громаді, поліпшенню міського середовища та розв’язанню конкретних проблем місцевих громад шляхом підтримки локальних громадських ініціатив.

Нагадаю, що «Київський Діалог» був започаткований у 2005 році відразу після «Помаранчевої Революції». Ідея проекту полягала у створенні інноваційної німецько-української платформи для діалогу та обміну досвідом, яка б об’єднувала в собі мультиплікаторів зі сфери політики, бізнесу, медіа та громадянського суспільства Німеччини й України, і в такий спосіб сприяла демократичному розвитку України.

Мета «Київського Діалогу» – поширення знань про Україну і створення її позитивного іміджу в Німеччині, з одного боку, та підвищення обізнаності українських громадян про європейські процеси та цінності в Україні – з іншого.

Проект спрямований на те, щоб ідентифікувати як політичну еліту, так і впливових акторів громадянського суспільства в Україні, які в майбутньому стануть опорою німецько-українських та європейсько-українських відносин, запросити сторони до конструктивного діалогу, зміцнити їхню проєвропейську позицію. Щорічно в конференціях, які дотепер фінансуються Міністерством закордонних справ Німеччини, беруть участь понад 200 ключових осіб зі сфери політики, науки, культури, представники ЗМІ.

У жовтні 2014 року «Київський Діалог» відкрив представництва проекту в Харкові, Дніпрі, Одесі та Черкасах, а в травні 2017 року до проекту долучилися Львів, Миколаїв, Маріуполь та Слов’янськ. У пріоритетах на 2017-2019 роки буде тема участі громадян у розвитку своїх міст.

- Чому серед шести міст обраний саме Дрогобич?

- Обрані шість міст – Дрогобич, Червоноград, Броди, Володимир-Волинський, Калуш, Дубно – чимось схожі між собою: вони постіндустріальні, мають на території військові частини, з населенням до 100 тис мешканців, там активні громади та ЗМІ, а міські голови і депутати, котрі заявили, що готові співпрацювати. Зараз Дрогобич хвалять як на обласному, так і всеукраїнському рівні завдяки громадським активістам та владі, яка готова до співпраці з громадою, тому він потрапив до проекту в числі перших, - зазначив Станіслав Безушко.

Ярослав ГРИЦИК

 

СПОРТ І ЖИТТЯ

Нові традиції у житті церкви

Декілька років тому декан Дрогобицької УГКЦ о.Іван Паньків започаткував футбольний турнір серед духовенства єпархій області.

Тоді це було незвичним явищем. Адже, замінивши ряси на спортивну амуніцію, на футбольному полі змагались люди, котрі до того як отримати духовний сан, були такими, як і всі пересічні юнаки. Згодом, коли на вул.Є.Коновальця за два роки постав храм Дрогобицьких священомучеників, о.Іван Паньків загорівся бажанням на прилеглій території збудувати спортивний комплекс, щоб діти залюбки знаходили там себе. Вирішили змонтувати футбольний майданчик зі штучним покриттям. Усе вдалося за сприяння обласної та міської влади, особливо завдяки наполегливості міського голови Тараса Кучми та депутата міськради від цього округу Олега Майданюка.

У суботу, 24 червня, у переддень храмового празника, о 17.00 там стартує фінальний турнір з міні-футболу, де змагалося 15 колективів. У молодшій групі (10-13 р.) за І місце гратимуть команди парафій «Дрогобицьких священомучеників» та «Вознесіння ГНІХ». А третє місце виборюватимуть футболісти парафій «Преображення Господнього» та «Великомученика Юрія».

У старшій групі (14-17 р.) за І місце позмагаються команди парафій «Преображення Господнього» і «Дрогобицьких священомучеників». У матчі за ІІІ-ІV місця зіграють команди парафій «Різдва Пресвятої Богородиці» та «Володимира й Ольги».

Також у суботу від храму Дрогобицьких священомучеників Северіяна, Віталія і Якима об 11:00 стартує велопроща місцями, пов’язаними з життям і трагічною загибеллю ієромонахів. Велосипедисти вирушать до ДВК-40, собору Пресвятої Трійці, церкви св. ап. Петра і Павла, кладовища на вул. М.Грушевського і завершать маршрут біля храму на вул.Є.Коновальця.

А для парафіян і гостей інформуємо, що храмовий празник 25 червня ц.р., пройде за таким графіком: 11.00 – Утреня, 12.00 – Святкова Літургія, 18.00 – концерт.

Вл.інф.

На фото: під час відкриття турніру символічний перший удар робить отець Іван Паньків.

 

Команда ДКНГ здобула «бронзу»

У суботу 17 червня в Самборі проходив турнір з міні-футболу, присвячений пам’яті Героїв Небесної сотні.

У турнірі взяли участь дев’ять команд, серед яких і команда Дрогобицького коледжу нафти і газу. Дрогобичани під керівництвом викладача Андрія Суди, який тренує колектив, здобула трете місце і отримала у нагороду кубок, медалі та грамоти.

Хоч це вже далеко не перший здобуток команди коледжу, бажаємо їй нових перемог!

Вл.інф.

 

ЛІТЕРАТУРНА СКАРБНИЦЯ

Шевченківська тематика у творчості Богдана Лепкого

(З нагоди 156-річчя перепоховання Кобзаря)

Видатний український письменник Б.Лепкий (1872-1941 рр.) родовід якого походить із села Літиня на Дрогобиччині, майже половину свого життя присвятив дослідженню і популяризації творчості великого Кобзаря.

Уся творча спадщина Б.Лепкого складає 80 власних книг, а також він видавець і упорядник 62-х томів української класики. Перелік його творів сягає тисячі позицій. За кількістю написаного він поступається лише Іванові Франку.

Вагоме місце серед творів Б.Лепкого займає цикл віршів «Шевченко», в яких він проникливо змалював трагічні сцени з життя поета, оживив і наблизив його образ до сучасності.

Одним із найсильніших творів Б.Лепкого шевченкового циклу є вірш «Соті роковини», який автор неодноразово читав на урочистих зібраннях. У строфі вірша звучить переосмислене порівняння Тараса Шевченка і Ісуса Христа:

«Біля його колиски уночі

Літ тому сто

Не появлявся дари несучи

Ніхто.

Неначе завірюха поженеш

Понад степи

Свій рідний край з упадку піднімеш –

Терпи»

У вірші «Не торкайте кайдан» поет пов’язує свої визвольні ідеї з іменем Тараса Шевченка: 

«Нехай же він веде нас в ту країну,

Де щастя волі - долі квіт цвіте.

Хай нас веде в Свобідну Україну

Угору дух! Вважайте – геній йде»

(Ф.Погребенник, «Б.Лепкий», Київ, 1993)

У 1895 році, працюючи вчителем української, польської і німецьких мов, започаткував читальні «Просвіти» у Кракові. Згодом був заступником краківської «Просвіти», ввів у традиції шевченківські академії, один із організаторів у Кракові вечорів, присвячених Т.Шевченкові, І.Франку, М.Шашкевичу. З 1925 р. – Почесний член товариства «Просвіта», а з 1932 р. – Почесний член НТШ.

Б.Лепкий – автор збірки «За люд», виданої у Кракові в 1914 р. і перевиданої у 1915 р. під назвою «Тарасові роковини», книжки «Про життя великого поета Т.Шевченка», виданої у Львові (1911). Крім того, він автор публікації «Про Шевченківський Кобзар» (Львів, 1914), «Про життя і твори Т.Шевченка» (Вецляр, 1918), «Шевченко про мистецтво» (Зальцведель, 1920).

Перебуваючи у еміграції в Лейпцігу здійснив редакторську підготовку і видав у 1918 р. один том із тритомника творів Т.Шевченка, а в 1919 р. – «Повне видання творів Т.Шевченка» в 5-ти томах.

У співавторстві з П.Зайцевим поет здійснив переклад польською мовою книжки «Т.Шевченко, поезія» (Варшава, 1936). Він - редактор XIV тому «Повного видання творів Т.Шевченка» українською мовою і XIV тому «Повного видання творів Т.Шевченка» польською мовою.

Особливо цінним виявилося згадане п’ятитомне «Повне видання творів Т.Шевченка». Поезію цього унікального видання подано в чотирьох варіантах дослідників: Івана Франка, Павла Зайцева, Юліана Романчука і Василя Доманицького. Цінність видання у тому, що, по-перше, воно виявилося найбільш повним. По-друге, його жодного разу не торкнулася брудна рука більшовицької цензури. Ось що писав про це видання відомий український літературознавець Я.Дзира: «Цей 5-томник на той час був найповнішим і мав авторитет серед читачів України. Ці гарно ілюстровані ювілейні видання супроводжують ґрунтовні вступні статті, примітки, показчики, варіанти поезій» (Літературна Україна, №10 за 8.03.1990 р.).

Переживши Другу світову війну і більшовицьке лихоліття, 5-томник Б.Лепкого став бібліографічною рідкістю, його нема в жодній із бібліотек Дрогобича. Як виявилось, нема його і у Львівській національній науковій бібліотеці ім.Стефаника. Лише один примірник цього видання зберігся у науковій бібліотеці Львівського університету ім.І.Франка під грифом «рідкісне».

Не обминув Б.Лепкий і теми перепоховання Кобзаря на Тарасовій Горі. З цього приводу йому належать такі творчі слова:

«Як вернув з над Неви Шевченко, так верне колись і воля України, котру від нас до Петербурга забрали, в кайдани закували та в тюрму посадили. Тільки,що Шевченко встав із домовини, а воля верне живцем, бо вона невмируща». (Денис Лукіянович «Про життя Т.Шевченка», в-во «Просвіта», Львів, 1914 р.).

Зеновій МЕДВІДЬ, член ради Дрогобицького товариства «Просвіта»

3 травня 20017 року

На фото: обкладинка і титульна сторінка одного із 5-ти томів «Повного видання творів Т.Шевченка», виданого Б.Лепким

 Создан 23 июн 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником