ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 4 серпня 2017 р.
Вежа ратуші причепурюється

27 липня дуже незвично було споглядати вежу дрогобицької ратуші без синьо-жовтого прапора. Та панікувати – не варто. Влада в державі не помінялася, просто на вежі розпочалися ремонтні роботи.

Того дня будівельники-альпіністи фарбували шпиль та дах верхнього ярусу, тож знамено довелося тимчасово зняти...

У зв’язку з ремонтом екскурсії тимчасово припинено. Проте вже 24 серпня відремонтовану зовні вежу обіцяють знову відкрити для відвідувачів.

Для виконання запланованих робіт залучено групу верхолазів, якими вже здійснено реставрацію та оздоблення купола, ремонт фасаду. Також триває реставрація огорожі оглядового майданчика, який прикрасять декоративними вазонами.

За інформацією прес-служби міськради

 

Як зменшити черги до дитсадків?

Цю та інші проблеми дошкільної освіти обговорювали у ратуші

26 липня у приміщенні Дрогобицької міської ради відбулася робоча нарада заступника міського голови Василя Качмара з керівниками дошкільних навчальних закладів міста. Участь у нараді також взяли представники відділу освіти разом із начальником відділу Петром Сушком.

Під час наради обговорили проблемні питання розвитку дошкільної освіти в місті. Основну увагу учасників було закцентовано на проблемі забезпечення можливості кожній дитині-дрогобичанину, яка досягнула 3-річного віку, відвідувати ДНЗ міста. Як зазначили представники відділу освіти, станом на 26 липня на черзі у ДНЗ перебувають 1376 дітей, з яких будуть охоплені дошкільною освітою 947. Така ситуація виникає через те, що садки Дрогобича відвідують діти з навколишніх сіл району, а кількість місць у них обмежена.

Відтак заступник міського голови Василь Качмар зазначив, що це питання необхідно врегулювати шляхом винесення на засідання сесії Дрогобицької міської ради проекту рішення про пріоритетність та першочерговість прийому у дошкільні навчальні заклади міста дошкільнят, зареєстрованих у Дрогобичі.

«Це, своєю чергою, повинно почати стимулювати кожного сільського голову відкрити у населеному пункті, де він обраний громадою, дитячий садок. А нам необхідно максимально дозволено збільшити спискову чисельність у групах та при можливості відкривати нові групи для того, щоб кожну охочу дитину залучити до дошкільної освіти», - додав заступник міського голови.

Для того, щоб окреслити чітку схему влаштування кожної дитини у дитячий садок, Василь Качмар доручив відділу освіти надати чітку статистику кількості дітей, оскільки записувати в чергу можна одну і ту саму дитину в декілька садків одночасно і відповідно загальна черга не відображає точної картини.

Також під час наради обговорено підготовку системи опалення до опалювального сезону, організацію гарячого харчування, виконання робіт з мікропроектів, звітування кожного керівника дошкільного навчального закладу та загальну організацію навчального року.

Щодо ситуації з керівником ДНЗ №26 у Стебнику, яку вважають безпосередньо причетною до крадіжки продуктів харчування з садочка, і це зафіксували батьки дітей та поліція, то начальник відділу освіти Петро Сушко повідомив: 1 серпня справа передається до суду, а також підготовлено проект рішення щодо звільнення керівника з посади.

«Ситуацію щодо керівника дитсадка №26 у Стебнику буде вирішено принципово і категорично. Ні звільнення, ні притягнення до відповідальності, якщо так постановить суд, їй не оминути. Ми всі спільно працюємо задля однієї мети – забезпечення благополуччя наших дітей. І якщо хтось намагатиметься вчинити так, як керівник цього закладу, його очікує така ж доля. Сподіваємося, що це був поодинокий випадок», - наголосив Василь Качмар. 

Також Василь Качмар зазначив, що кожен керівник навчального закладу має можливість подати до відділу освіти список робіт, які необхідно виконати до початку навчального року, а згодом буде здійснюватися об’їзд дитячих садків задля з’ясування їх готовності до роботи.

Прес-служба міської ради

 

 

Спецтехніка для водоканалу

26 липня міський голова Дрогобича Тарас Кучма разом з першим заступником Ігорем Германом здійснили візит на комунальне підприємство «Дрогобичводоканал». Разом із керівником підприємства Романом Шагалою Тарас Кучма та Ігор Герман ознайомилися з можливостями новопридбаної спецтехніки для промивання каналізаційних мереж.

Як повідомив начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала, завдяки новопридбаній спецтехніці у місті ефективніше проводитимуться роботи з очищення каналізаційних мереж та ліквідації аварійних ситуацій, спричинених засміченням труб та колекторів. Дотепер це робили за допомогою застарілої техніки, якій майже 20 років. На купівлю нового автомобіля витрачено 2 млн 498 тис грн. з міського бюджету. Автомобіль має багатофункціональне обладнання італійської фірми “Рratissoli”. Виробником авто є ТОВ “Торговий дім Будшляхмаш” (м.Бровари).

Роман Шагала додав, що через амортизацію каналізаційних мереж та вплив на них зовнішніх чинників, підприємству доводиться все частіше ліквідовувати аварійні ситуації. Тож питання оновлення техніки є надзвичайно актуальним.

На завершення зустрічі міський голова Тарас Кучма вручив ключі від автомобіля водію КП «Дрогобичводоканал», разом з яким протестував потужність цього автомобіля.

«Завдяки оновленню спецтехніки нам вдасться суттєво поліпшити роботу комунальних служб міста. Впевнений, що за підтримки депутатського корпусу ми зуміємо віднайти кошти у міському бюджеті, які спрямовуватимемо на закупівлю нової техніки для комунальних підприємств міста Дрогобича», - наголосив Тарас Кучма.

Зазначимо, що того ж дня з допомогою нового обладнання прочистили ділянку каналізаційної мережі на вулиці Самбірській. Для подальших робіт підприємство експлуатуватиме як новопридбаний, так і старий автомобілі – залежно від обсягу та складності роботи.

***

25 липня розпочалися роботи з реконструкції вторинних відстійників очисних споруд КП “Дрогобичводоканал”. Роботи здійснює ТОВ “Підприємство “Турист”. Підрядник зобов’язався виконати зобов’язання до кінця цього року.

Прес-служба міської ради

На фото: Тарас Кучма вручає ключі від автівки. 

 

 

ОБЛАСНА РЕВІЗІЯ

Мікропроекти: хтось працює, хтось зволікає… 

27 липня у Дрогобицькому районі відбулася планова перевірка об’єктів, які стали переможцями обласного конкурсу мікропроектів.

До складу робочої групи, яка об’їхала частину району, увійшли: голова бюджетної комісії Львівської обласної ради Олег Домчак, заступник голови цієї комісії Іван Собко, депутат облради Михайло Задорожний, які водночас є членами конкурсної ради з відбору мікропроектів, що реалізуються за кошти обласного бюджету на умовах співфінансування. До складу робочої групи також увійшла група працівників апарату облради.

Мета об’їзду робочою групою усіх районів Львівщини – перевірити, на якій стадії перебуває реалізація мікропроектів, що були подані громадами і здобули перемогу на засіданні конкурсної ради. Як прояснив Михайло Задорожний, річ у тім, що свого часу конкурсна рада прийняла рішення: якщо громади, міські, сільські, селищні ради, ОТГ зволікатимуть із освоєнням коштів і не почнуть роботи на об’єктах до 15 вересня, кошти передадуть іншим територіям, які стояли нижче у рейтингу і не потрапили до відповідного переліку.

Спершу «ревізори» з області оглянули хід робіт із реконструкції Народного дому та ремонту школи у селі Ріпчиці. Якщо до Народного дому, ремонт якого перебуває на стадії завершення, претензій не було, то у школі роботи лише розпочалися, а до 1 вересня залишився місяць. Зрозуміло, що без критичних зауважень тут не обійшлося, адже на об’єкті в той час працював тільки один робітник, а директора школи на роботі не було.

Як згодом пояснив керівник підрядної організації, така ситуація склалася через те, що відділ освіти пізно уклав з ними угоду. Та попри це, ремонтники пообіцяли зробити все можливе, щоб заврешити роботи до початку навчального року.

Кардинально відрізнялася ситуація у школі села Довге (Низинне), яка наразі лише готує документацію для подання мікропроектів на наступний рік. Тут громада не сидить, склавши руки, а активно діє. Під керівництвом директора школи батьки господарським способом почали будівництво невеликої актової зали. Вони якраз працювали над спорудженням фундаменту прибудови. Шкільні кабінети приємно вразили чистотою і затишком, художнім оздобленням, зробленим талановитими дитячими руками. Хіба ж не варто надати перевагу такій громаді під час відбору мікропроектів?!

Наступними об’єктами були спортмайданчик зі штучним покриттям у с.Солонсько, спорудження огорожі кладовища у с. Гаї Нижні та реконструкція ФАПу у Гаях Верхніх. В усіх трьох випадках роботи ще навіть не розпочиналися. І якщо сільські голови Верхніх і Нижніх Гаїв запевнили, що вже незабаром там приступлять до реалізації мікропроектів, то у Солонську від зведення майданчика цього року вирішили відмовитися.

Повним ходом триває реконструкція Народного дому у с.Раневичі, на завершенні там і встановлення вуличного освітлення. Тож Раневицький сільський голова почув від членів конкурсного комітету схвальні відгуки про свою діяльність.

Та найкраще виглядав нещодавно завершений об’єкт – утеплений і відремонтований фасад дитсадка «Сонечко» у Рихтичах. Наступного року громада планує подавати ще два мікропроекти: на заміну перекриття цього садочка та спорудження сертифікованого дитячого майданчика.

Окрім того, гості зі Львова вирішили оглянути незавершене будівництво дитячого будинку сімейного типу у Солонському та школи у Ролеві. Продовженню ремонту будинку сімейного типу перешкоджає низка бюрократичних формальностей.

Ролівська школа має бути споруджена каркасно-панельним способом. Фундамент готовий, частина металоконструкцій завезена. Щоб змонтувати корпус, з обласного бюджету та Державного фонду регіонального розвитку цього року виділено 2,5 млн грн. Тільки ось підприємство, яке постачає збірні конструкції і має їх змонтувати, зволікає. А наразі понад 80 дітей знову розпочнуть навчальний рік у трьох стареньких корпусах, збудованих ще на початку ХХ століття.

Як зауважив Олег Домчак, робоча група отримала багато корисної інформації, яка буде використана комісією під час розподілу коштів обласного бюджету та при оцінюванні мікропректів.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

НОВИНИ З РАТУШІ

Літо – пора ремонтів доріг

У Дрогобичі триває поточний та капітальний ремонт дорожнього покриття.

На вулиці Горішня Брама у розпалі частковий капітальний ремонт із заміною бордюрів. Паралельно облаштовують тротуари. Розпочато роботи на перехресті вулиць Бориславська – Горішня Брама. Усунуто недоліки капітального ремонту за рахунок фірми-виконавця.

На вул. А.Шептицького триває поточний ремонт. Задля збереження дороги, комунальними службами проведено асфальтування заїздів до прилеглих провулків. Частково відремонтовано перехрестя вулиць 22 Січня – Володимира Великого (на кільці) та площу Злуки (біля залізничного вокзалу).

Поточний ремонт доріг струменевим методом (змішування щебеню й емульсії) відбувається на вулицях Січових Стрільців та М.Грушевського.

Прес-служба міської ради

 

Зберегти архітектурно-історичну спадщину!

25 липня у ратуші відбулася нарада з питань охорони культурної спадщини.

Участь у нараді взяли фахівці структурних підрозділів міської ради, історики, краєзнавці, депутати, активні дрогобичани. Засідання відбулося під головуванням заступника міського голови Василя Качмара.

Під час наради озвучено низу архітектурних об’єктів, які потребують збереження або ж реставрації. Зокрема, представниця відділу культури та мистецтв Галина Луцька доповіла, що основними перлинами міста є церква Святого Юра (занесена до архітектурної спадщини ЮНЕСКО), церква Воздвиження Чесного Хреста, костел Сявтого Варфоломія. Також у Дрогобичі є понад 180 пам’яток архітектурного значення. Не менш важливою в історико-архітектруному плані є центральна частина міста.

Відтак було акцентовано увагу присутніх, що у будівлях, які віднесено до архітектурної спадщини, будь-які ремонтні роботи мають проводитися лише з дозволу відповідних інстанцій.

Однією з проблем сьогодення є те, що власники таких будівель встановлюють на фасадах рекламоносії. З цього приводу на нараді було прийнято рішення, яке ініціював Василь Качмар, у найкоротший термін створити відповідну комісію, яка займеться виявленням фактів порушень та притягненням винних за розміщення несанкціонованих рекламоносіїв до відповідальності. Також комісія досліджуватиме законність зміни фасадів будинків архітектурної спадщини. До складу комісії планують включити представників відділу архітектури та містобудування, відділу архбудконтролю, інспектора з благоустрою та ініціативних дрогобичан.

Учасники наради порушили тему збереження солеварного заводу та Шпихліра.

Відомий історик Леонід Тимошенко закцентував увагу присутніх на ще одній унікальності Дрогобича – землі, у якій можна віднайти чимало артефактів різних епох. Науковець вважає, що будь-якому будівництву має передувати дослідження території групою археологів.

На завершення засідання Василь Качмар закликав присутніх до конкретних пропозицій та подання їх у письмовій формі, щоб скерувати їх відповідним структурним підрозділам міської ради.

Понад те, за підсумками попередньої наради Туристично-інформаційним центром Дрогобича уже розпочато роботу щодо дослідження підземель у місті.

Нагадаємо, у Дрогобичі також діє ініціативна група «БерегТИ», які також працюють у напрямку збереження архітектурної спадщини міста.

***

28 липня у Світлиці ратуші відбулося засідання робочої групи, де обговорили можливість збереження Дрогобицького солеварного заводу.

Участь у засіданні взяли керівники відповідних структурних підрозділів міської ради, депутати, активні дрогобичани та представники керівництва солеварного заводу. Головував на засіданні робочої групи заступник міського голови Василь Качмар.

За результатами наради відділом культури та Туристично-інформаційним центром Дрогобича буде надіслано низку листів-звернень до Департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА, до Міністерства культури, Міністерства аграрної політики та продовольства України з метою привернення уваги до проблеми збереження та недопущення приватизації Дрогобицького солеварного заводу.

Учасники засідання вважають, що тема солеварного заводу має бути «на слуху», щоб вище керівництво держави звернуло увагу на цю проблему, дослухалося до громади Дрогобича, оскільки цей завод славиться своєю унікальною технологією видобутку солі і є історичною спадщиною міста. Таким чином завод необхідно передати з державної власності у комунальну (власність міста).

На важливості вирішення питання наполягають й представники керівництва солеварного заводу, які вбачають два варіанти розв’язання проблеми: або віддати завод під приватизацію, або ж передати у комунальну власність і відновити його як історичну пам’ятку. В обох випадках не можна зволікати, оскільки це призведе до руйнування древньої історичної пам’ятки не тільки України, а й Європи.

Наступне засідання робочої групи заплановане на 25 серпня.

Прес-служба міської ради

 

Стартувало голосування за проекти Громадського бюджету

Від 30 липня у Дрогобичі стартувало голосування за проекти, подані на фінансування з Громадського бюджету. Воно триватиме до 13 серпня.

Голосування відбувається у двох формах: електронне голосування за посиланням https://drohobych-rada.gov.ua/gromadskyj-byudzhet-mista-drogobycha/ та письмове, за допомогою бюлетенів у Центрі надання адміністративних послуг Дрогобицької міської ради (площа Ринок, 1, каб. №5а (вхід до Центру надання адміністративних послуг ліворуч від центрального входу в міську раду)).

Участь у голосуванні можуть взяти мешканці міста (за наявністю документа, який підтверджує місце реєстрації) та особи, які навчаються, працюють чи перебувають на службі у Дрогобичі. Для цього також необхідний документ, що підтверджує місце перебування, роботи, навчання, служби в Дрогобичі. Відповідно до протоколу №2 від 20.07.2017р. засідання конкурсної комісії з відбору проектних пропозицій, для фінансування з громадського бюджету визначено перелік проектів, рекомендованих для голосування членами територіальної громади нашого міста: 

(див. таблицю)

Прес-служба міської ради

 

Підтримайте проект!

Громадський активіст, тренер з карате Олександр Золочевський зі сторінок «ГЗ» закликає дрогобичан підтримати його проект «Спортивний майданчик – найкраще дозвілля для родини» (вул. Бориславська, 8), проголосувавши на порталі міської ради чи у кабінеті №5 ратуші.

«Давайте разом збудуємо місце здорового відпочинку, де ми і наші діти зможемо: грати у волейбол, бадмінтон, шахи, вийти на ранкову руханку, займатися на турніках і брусах. Це допоможе відірвати дітей від комп’ютерів, планшетів, відволікти від негативного впливу вулиці», - звертається до читачів газети Олександр Золочевський.

 

 

Децентралізація на Львівщині: наразі без Дрогобиччини

У липні Кабінет Міністрів України затвердив перспективний план формування громад у Львівській області.

Згідно з ним, у регіоні затвердили 84 об’єднані територіальні громади. Це громади, які діють із 2016 та перспективні ОТГ. Як зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський, до перспективного плану внесені всі райони Львівщини, окрім Дрогобицького та Сокальського. Щодо цих районів проводиться робота із напрацювання нового формату, а також заплановані додаткові консультації у громадах.

Вл. інф.

 

 

ЗНАЙ НАШИХ!

На Всесвітніх іграх – суддя з Дрогобича!

20-30 липня у Вроцлаві (Польща) проходили змагання Х Всесвітніх ігор із 31 виду спорту. У них взяли участь 3500 спортсменів зі 111 країн!

Україну представляли 80 спортовців, які змагалися у 20 видах спорту і здобули 10 золотих, 7 срібних та 8 бронзових медалей. У підсумку наші співвітчизники посіли п’яте загальнокомандне місце. Це – найкращий результат за всю історію Всесвітніх ігор.

Конкуренція була дуже високою, адже учасником змагань міг стати тільки спортсмен, який здобув ліцензію для участі, а для цього треба було стати фіналістом чемпіонатів світу з відповідних видів спорту.

Результати змагань фіксували найдосвідченіші судді міжнародної категорії, серед яких був і наш земляк Роман Іванович Веклюк – заслужений тренер України, старший тренер-викладач Дрогобицької ДЮСШ ім. І.Боберського. Він – єдиний суддя в Україні, який отримав сертифікат судді міжнародної категорії зі стрибків на акробатичній доріжці, пройшовши міжнародні курси у Тбілісі (Грузія) і відмінно здавши іспити.

До речі, суддя міжнародної категорії що 4 роки, з початку нового олімпійського циклу, зобов’язаний проходити курси і здавати іспити. Починаючи від 1994 року, Роман Іванович судив змагання всіляких рангів у багатьох країнах.

Андрій БІЛЕЦЬКИЙ

 

 

У НАШИХ СУСІДВ

Стрияни готові до співпраці

Є у Стрию вище художнє училище, яке на базі основної і середньої освіти навчає багатьох спеціалістам, зокрема живопису, ковальському ремеслу, художнім виробам з дерева, перукарським секретам. Окрім цих напрямів, там можна здобути фах слюсаря з ремонту автомобілів, машиніста-водія автомобільного крана, маляра, штукатура, плиточника. Цей заклад заслужив добру славу, позаяк колектив під орудою директора Олега Богдановича Капала вийшов на орбіту не лише регіонального значення. Здобувати науку до Стрия приїжджають випускники із центральних і південних областей України.

Автор цих рядків – ровесник і земляк Олега. У свій час мої однокласники продовжували навчання у старших класах разом із ним. Тому з ним знаємося давно, тож форма спілкування проходила відповідно до нашого вікового і приятельського статусу.

- Олеже, кидається у вічі зовнішня ошатність училища і внутрішня причепуреність приміщення, і у кожному твоєму слові відчутна радість за все це…

- Володимире, 33 роки життя я віддав цьому навчальному закладу, половину з яких – на посаді директора. Тому практично знаю історію кожної події, пов’язаної з творцями дизайнерського вирішення  шо на території чи у приміщенні.

РЕМАРКА: дійсно, на території є чимало малих композицій, виконаних учнями училища. Аудиторії теж викликають справжнє захоплення. Відчутно,що колектив художнього училища частинку свого життя вкладає в його історію.

- А як складається доля твоїх випускників?

- По-різному: одні продовжують навчання в академії мистецтв, інші відкривають свою справу. Головне, що вони знаходять своє місце у житті, стають порядними людьми і патріотами.

Ось, наприклад, навчався у нас хлопчина Андрій Грицан. Дипломною його роботою була кована лавка, вона зберігалася в училищі.

Згодом Андрій захищав Донецький аеропорт, там і загинув. Тепер поруч із його могилою стоїть його лавка. Ми спорудили кований пам’ятник на його честь на території училища. Тяжко усвідомлювати ці реалії, але, очевидно, для нинішнього покоління маємо нових героїв, щоб проникнути любов’ю і повагою до своєї Батьківщини так само, як це зробив Андрій.

- Знаєш чому саме ця інформація знайде відображення у нашому часописі?

-  Здогадуюсь, адже і у Дрогобичі є училище, яке культивує деякі «наші» спеціальності. Можливо, ця публікація спонукає нас, сусідів, до творчої співпраці…

Володимир ТУРМИС

Фото автора

На фото: багаторічний директор  Олег Капало; символічний пам’ятник Андрієві Грицану.

 

 

ПРО ПЕНСІЮ ДУМАЙ СЬОГОДНІ

Тримай руку на пульсі пенсійної реформи

Уряд задекларував з 1 жовтня ц.р. деякі нововведення у пенсійній реформі. Тому не буде зайвим періодично нагадувати читачам про певні моменти у цих заходах. З цього приводу в.о. начальника Дрогобицького об’єднаного управління пенсійного фонду України у Львівській області Наталія Нестор і начальник відділу призначення та розрахунку пенсій Леся Білецька провели з журналістами прес-конференцію.

Ось що потрібно знати всім, і як подбати про свою старість.

Отже, з 1 січня 2017 року набрали чинності законодавчі зміни до деяких нормативно-правових актів у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774- УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі – Закон №1774), яким, зокрема, внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464).

Встановлено, що у разі виявлення за результатами аналізу даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування недостовірних відомостей про застрахованих осіб Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право вимагати від платників єдиного внеску інформацію про ці відомості та усунення порушень.

Інформація з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування використовується також для виявлення фактів використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю з додержанням вимог Закону України «Про інформацію» (ст.17 Закону №2464).

Між Пенсійним фондом України, Державною фіскальною службою України та Державною службою України з питань праці здійснюватиметься обмін інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю. На сьогодні Пенсійним фондом України опрацьовано відповідний порядок обміну інформацією.

Крім того, Законом №1774 внесено зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якими, зокрема встановлено, що органи місцевого самоврядування при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади.

Органи місцевого самоврядування з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади можуть виступати з ініціативою щодо перевірок, організовувати їх проведення, а при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

До відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад, крім делегованих їм повноважень, належить: здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, а також накладення фінансових санкцій (штрафів) за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено:

- прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2017 р. – 1600 грн., з 1 травня – 1684 грн., з 1 грудня - 1762 грн.;

- мінімальну заробітну плату: з 1 січня 2017 року – 3200 грн.

У зв’язку з цим, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску, яка дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом (пункт 4 частини першої статті 1 Закону № 2464), складає:

з 1 січня 2017 року – 40000 грн. (25 х 1600 грн.);

з 1 травня 2017 року – 42100 грн. (25 х 1684 грн.);

з 1 грудня 2017 року – 44050 грн. (25 х 1762 грн.).

Мінімальний страховий внесок з урахуванням положень статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та частини п’ятої статті 8 Закону № 2464, згідно з якою єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлено у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску, у 2017 році складатиме 704 грн. на місяць (3200 грн х 22 відсотки).

Для легалізації заробітної плати і її детінізації управління Пенсійного фонду здійснює такі моніторинги:

- щодо страхувальників, де зменшилась кількість працівників;

- щодо страхувальників, у яких збільшилась кількість осіб з ознакою неповного робочого дня;

- щодо страхувальників, у яких кількість застрахованих осіб, які виконують роботи за цивільно-правовими договорами, перевищує чисельність штатних;

- щодо страхувальників, які не здійснили доплату до мінімального страхового внеску;

- щодо страхувальників, які надали повідомлення про прийняття на роботу найманого працівника, та у звітності по ЄСВ відсутні дані про нарахування заробітної плати;

- щодо страхувальників, які нараховують заробітну плату меншу від мінімальної;

- щодо страхувальників, які у звітному місяці нарахували заробітну плату вперше, але відсутні повідомлення про прийняття на роботу;

- щодо страхувальників, по яких у застрахованих осіб відсутні нарахування заробітної плати (відпустка за свій рахунок перевищує 15 днів):

- щодо страхувальників, у яких скорочення застрахованих осіб у порівнянні з попереднім місяцем відбулось на 10 і більше відсотків.

Страхувальникам слід врахувати вищеперелічене і не допускати таких випадків, які свідчать про тінізацію заробітної плати або допущені помилки у звітності.

До речі, станом на 1.07.2017 року на веб-порталі зареєстровано 2035 користувачів (43 страхувальники, 1992 особи).

Кор. «ГЗ»

Фото Ігоря ЧИЖА

 

 

ВАШЕ ЗДОРОВ’Я

Грудне вигодовування

Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого, це найліпше харчування, яке дає природа, – натуральне, стерильне.

Ця їжа: легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини; захищає немовля від інфекцій, сприяє формуванню власного імунітету; забезпечує ріст і розвиток; створює мамі емоційний контакт із малюком, основу правильної психологічної поведінки дитини в сім’ї та колективі, її соціалізацію; сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку; допомагає запобігати неплановій вагітності після пологів; сприяє нормативному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників.

Вироблення молока

У перші дні після пологів груди виробляють молозиво, спеціальне молоко, багате на білки, що забезпечує дитину цінними антитілами проти інфекцій. Молоко починає виділятися десь на четвертий день. Дитина стимулюватиме виробництво достатньої кількості їжі для неї.

Дитину треба годувати з дво- або тригодинним інтервалом. Що частіше вона їсть і більше молока випиває, то більше його виробляється. Штучне підгодовування підриватиме цю систему: якщо дитина задовольнить свій голод їжею з пляшечки, вона не буде добре смоктати, ваші груди не отримають потрібної стимуляції.

Грудне молоко на початку годування водянисте і добре тамує спрагу, і тільки під кінець дитина отримує ситну висококалорійну їжу. Тому важливо, щоб вона смоктала принаймні 10-15 хв. з однієї груді під час кожного годування, інакше швидко зголодніє.

Суттєвою умовою успішності грудного вигодовування є позитивний емоційний стан, бажання годувати грудьми. І навпаки, якщо ви хвилюєтесь, збентежені, невпевнені в собі, не розумієте, чому важливе природне вигодування, або відчуваєте біль, то навіть при достатньому вироблені молока воно може не виділитися. Тож спробуйте не звертати увагу на негаразди, сконцентруйтеся на тому, що тільки ви можете дати потрібне годування дитині. Треба заспокоїтися, прийняти теплий душ, випити теплого напою (молоко, сік, неміцний чай), зробити масаж шиї, спини.

Щоб годувати дитину грудьми якнайдовше, слід дотримуватися таких умов: раннє, тобто в перші 30-60 хвилин після пологів прикладання новонародженого до грудей матері; часте, активне смоктання, яке визначається вимогою дитини та ступнем її ситності; правильна техніка годування; позитивний емоційний стан матері.

Правила годування

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей: підборіддя дитини торкається груді; ротик малюка широко розкритий; нижня губа вивернута; щічки округлені; більшу частину ареоли не видно; мама не відчуває болю навіть при тривалому смоктанні; чути, як дитина ковтає молоко.

Матері слід дотримуватися правил гігієни, щоденно приймати душ, міняти білизну, мити руки з милом перед кожним годуванням. Водночас часте (до і після годування) миття грудей, особливо з милом, непотрібне, бо воно призводить до видалення з ареоли природної пом’якшувальної змазки, пересушування шкіри ареоли і сосків та утворення тріщин.

Харчування матері

Щоби лактація була повноцінною, мама повинна правильно харчуватися. Харчування має бути достатньо калорійним і збалансованим за вмістом усіх харчових речовин: білків, незамінних амінокислот, жирів, незамінних жирних кислот, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей і мікроелементів

Пригодовування

Годувати дитину грудьми бажано якнайдовше – до однорічного віку, а якщо є змога – і старше року. Але винятково «молочний» період життя дитини, коли грудне молоко повністю задовольняє усі харчові та енергетичні потреби, триває лише 4,5 – 5 місяців. З цього віку діти потребують додаткового харчування – пригодовування. Рекомендуємо дотримуватися таких правил: пригодовування дається перед годуванням грудьми; нові для дитини продукти і страви починають давати з невеликих кількостей (соки – з крапель, пюре і каші – з 1 чайної ложки) і поступово, через 5 днів збільшують до повної порції; нове пригодовування можна вводити тільки коли маля звикне до попереднього (не раніше ніж через два тижні); після того, як малюк отримав порцію пригодовування, прикладіть його до грудей; пригодовування давайте маленькими порціями (на кінчику чайної ложки) і обережно кладіть на середину язика, тоді дитина легко проковтне її; не годуйте малюка в ліжечку – лежачи вона може захлинутися або вдавитися грудочкою їжі.

Під час годування дитина повинна бути у вертикальному положенні, в зручній позі у вас на руках, колінах або сидіти на спеціальному дитячому стільчику; їжа завжди має бути свіжо приготовленою, мати ніжну, помочену (без грудочок) консистенцію – спочатку вершковоподібну, а потім густішу – сметаноподібну. Перш ніж давати пригодовування, охолодіть його до температури тіла (36-37 градусів Цельсія), добре перемішайте.

Зазвичай у віці раніше 3 – 3,5 місяця починають давати харчову добавку у вигляді фруктового, ягідного або овочевого соку, а через 1,5 – 2 тижні, якщо в дитини нема небажаних реакцій, дають фруктове, або ягідне пюре без грудочок. Потім починають включати до раціону більш густе пригодовування: перше – з 4 – 4,5 місяця, друге – з 5 – 5,5 місяця, третє – 7-8 місяців.

Поступово до раціону вводять інші продукти: сир, жовток курячий, рослинне, вершкове масло, рибне пюре, хліб, сухарі, печиво.

Важливо наголосити, що головним принципом є підтримка лактації матері та якомога довше збереження грудного вигодовування дитини.

Штучне вигодовування

Штучне вигодовування – це вимушений засіб годування, коли всі спроби годувати грудьми виявилися безрезультатними. Адже воно: перешкоджає встановленню емоційного зв’язку між мамою і малюком; спричиняє часті захворювання; є фактором виникнення алергії; збільшує ризик розвитку хронічних захворювань органів травлення, стоматологічних та ортопедичних порушень; стає причиною появи в майбутньому ожиріння, цукрового діабету та ін.

Особливо небажаним є штучне вигодовування у перші 3 – 4 місяці, так як цей найбільш незрілий період життя дитини вважається «критичним» для збереження її здоров’я, а грудне молоко допомагає малятам, навіть недоношеним чи тим, що народилися хворими, подолати недуги і труднощі цього періоду.

Перехід на штучне вигодовування має здійснюватися під контролем педіатра. Рекомендуємо не відмовляти дитині у грудному молоці, якщо у матері є молоко хоч у малій кількості. У випадку його повної відсутності можна використовувати надлишки грудного молока інших матерів (після його кип’ятіння).

У чому різниця між жіночим і коров’ячим молоком?

Недарма мудрість говорить «жіноче молоко створила природа для дитини, а коров’яче – для теляти». У коров’ячому молоці в 3 рази більше білка і майже у стільки ж разів – мінеральних солей за рахунок надмірної кількості кальцію, калію, натрію, фосфору, жиру. У ньому мало вуглеводів (молочного цукру – лактози), найважливіших незмінних жирних кислот і цілої низки вітамінів (А, В, Е, С), а також важливої сірковохімічної амінокислоти – таурину, заліза та інших компонентів. Коров’яче молоко не має властивих жіночому біологічно активних і захисних факторів.

Тому під час штучного вигодовування «непідготовленим» коров’ячим молоком або звичайними сумішами виникають несприятливі зміни в обмінних процесах і порушується їх розвиток. З’являються розлади харчування: гіпотрофія або паратрофія,  вітамінна недостатність, рахіт, анемія а також інші недуги, пов’язаних із порушенням захисних сил дитячого організму.

Леся КРАЙЛЮК, лікар-педіатр КНП «ДМДЛ»ДМР

 

 

ЩОБИ ПОДОРОЖ БУЛА У РАДІСТЬ…

Дотримуйтеся безпечної швидкості!

У сезон літніх відпусток на автодорогах України значно зросла концентрація транспорту. На відпочинок люди зазвичай їдуть усією сім’єю. Аби дорога до місця відпочинку принесла тільки приємні згадки, просимо водіїв бути особливо уважними та обережними, неухильно дотримуватися вимог Правил дорожнього руху.

На жаль, правил безпеки дотримуються не всі. Намагаючись якомога швидше дістатися  місця призначення водії часто порушують швидкісний режим, правила маневрування, обгону, проводять за кермом по 10-12 годин без перерви на відпочинок, що нерідко призводить до дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками. На сьогодні перевищення швидкості або невідповідність її конкретним дорожнім умовам є однією з основних причин скоєння ДТП у всьому світі, внаслідок яких щорічно гинуть і отримують каліцтва тисячі людей. Причому, згідно зі статистикою ДТП, при збільшенні швидкості, тяжкість наслідків зростає в геометричній прогресії.

Статистика ДТП в Україні невтішна: щодоби в автоаваріях гинуть 14 осіб і травмуються більш як 100 учасників дорожнього руху. Середній вік загиблих і травмованих – 35-40 років. На превеликий жаль, Україна має один із найгірших у Європі показників смертності внаслідок ДТП (5-те місце серед 40 країн). Через стрімке зростання масштабів проблеми світова спільнота назвала дорожньо-транспортний травматизм «прихованою епідемією ХХІ століття». Як відомо, ООН проголосила 2011–2020 роки Десятиліттям дій з безпеки дорожнього руху та закликала уряди вжити рішучих заходів із запобігання катастрофічним наслідкам дорожньо-транспортних пригод.

Перевищення швидкості стає причиною тяжких ДТП, однак водії часто ставляться до цієї проблеми без належної уваги. Навіть законослухняні, які ніколи не дозволяють собі водіння в нетверезому вигляді, виїзду на зустрічну смугу і т.п., не вважають небезпечним «невелике» (до 20 км/год.) перевищення дозволеної швидкості. Однак безпечного перевищення швидкості не буває! Дотримуйтеся швидкісного режиму – кілька хвилин не варті життя та здоров’я вас і ваших близьких.

Сергій МАТІЙКО

 

 

ВІТАЄМО!

Справжній чоловік

6 серпня знаній на наших теренах особистості – Богдану Івановичу БУГАЮ виповнюється 70 років від Дня народження. Послужний список цієї, поза всяким сумнівом, Людини з великої літери, говорить сам за себе.

Богдан Іванович не шукав легких шляхів. Закінчивши восьмирічку в Самборі, вступив до Дрогобицького нафтового технікуму і здобув фах техніка-технолога переробки нафти і газу. Опісля у Харківському політехнічному інституті здобув фах хіміка-технолога. Відтак закінчив аспірантуру «ВНДІПК Нафтохім» і успішно захистив дисертацію кандидата хімічних наук. Навчався у Мжнародній школі менеджерів економічних досліджень і маркетингу Європи (Угорщина). Понад 17 років очолював бориславське підприємство «Галлак». Відтак обіймав посаду регіонального менеджера банку землі ТзОВ «Лендком ЮА» у Самбірському, Дрогобицькому і Стрийському районах.

Понад два роки (лютий 2003 р. – березень 2005 р.) був першим заступником голови Дрогобицької райдержадміністрації, від 2002 до 2007 р. – доцент кафедри анатомії, фізіології та хімії Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Майже три роки працював першим заступником міського голови Дрогобича, в компетенції якого були такі важливі питання як реалізація державної політики у сфері економіки, капітального будівництва, промисловості, інвестицій, бюджету та фінансів, транспорту, зв’язку, житлово-комунального, шляхового господарств, електроенергетики, нафтового комплексу.

Перш ніж обійняти такі важливі для життєдіяльності міста і цілого регіону посади Богдан Іванович пройшов жорсткий вишкіл: працював оператором, старшим оператором, начальником установки, начальником науково-дослідного цеху, старшим інженером-технологом дослідного інституту «ВНДІПК Нафтохім». Відтак був головним інженером дослідного заводу НВО «Масма».

Важко недооцінити скромний вклад Богдана Івановича у розвиток Дрогобича та регіону. Кажемо «скромний», тому що добре знаємо життєву амплітуду ювіляра, котрий ніколи і за ніяких обставин не афішував своїх заслуг. Він просто робив те, що належиться робити справжньому чоловікові, котрий наділений почуттям обов’язку і відповідальності за долю своєї сім’ї, родини, Батьківщини.

Численні друзі і редакція «ГЗ»

***

Засилаємо найщиріші зичення з нагоди 60-річчя від Дня народження Володимирові Михайловичу ЛАЗУНДІ – нашому шановному колезі, котрий, попри збіг життєвих обставин, змінивши свого часу фах, зберіг теплі і приязні взаємини зі своїми побратимами, з якими в студентські роки їв смажену бульбу з одної пательні. У принципі словосполучення «зберіг» дещо применшує заслуги підполковника міліції, котрий, не зловживаючи своїм службовим становищем, вберіг своїх друзів від усіляких неприємностей, які підстерігають нас на кожному кроці.

Міцного здоров’я Тобі, друже, усіх земних гараздів та многая і щасливих літ!

Колеги, друзі, колектив н/ч «Галицька Зоря»

***

Сердечно вітаємо з 40-річчям від Дня народження шановного колегу Зоряна Тарасовича АЦЕДОНСЬКОГО.

Висловлюємо щиру подяку за те, що, незважаючи на труднощі, забезпечуєте людей мистецтва і культури місцем праці, турбуєтеся про них і про їхні сім’ї.

Нехай Господь Бог щедро віддячить за Ваші щирі старання і вболівання за своїх близьких.

Міцного Вам здоров’я і многих та благих літ!

Осип БУГА, голова Дрогобицької міської організації роботодавців

 

 

ЗАМІСТЬ КВІТІВ НА МОГИЛУ

Відійшов у засвіти композитор Геннадій Ляшенко

21 липня ц.р. на 80-му році життя відійшов у вічність відомий український композитор Геннадій Ляшенко.

Лауреат низки авторитетних премій і багатьох державних нагород – Г.Ляшенко у своїй спадщині має твори симфонічної, камерної, хорової, вокальної і сценічної музики. Це – симфонії, кантати, вокально-симфонічна музика, твори для фортепіано, вокальні цикли, музика до кінофільмів. Концерт для віолончелі  з оркестром, хорові твори на слова Т.Шевченка та кантата «Вітражі й пейзажі» (за Б. – І. Антоничем) були відзначені Національною премією ім. Т.Шевченка (2008). Геннадій Ляшенко був блискучим педагогом, виховав низку композиторів з України та інших країн у стінах Національної музичної академії ім. П.Чайковського у Києві, де працював упродовж багатьох років. Це нині відомі композитори – Іван Тараненко, Микола Ковалінас, Давор Бобич (Хорватія), Ясна Велянович (Сербія), Стів Лейлор (Австралія), Бланка Лайона Гомес (Еквадор) та ін. Як кандидат мистецтвознавства залишив також ґрунтовні музикознавчі дослідження і статті.

У далекій юності Геннадій Ляшенко починав свій тривалий і щасливий шлях у велику музику в Дрогобичі: навчався у дитячій музичній школі. Від 90-х років композитор часто відвідував наше місто, зокрема, був почесним гостем нашого І-го фестивалю української музики «Струни душі нашої». Силами дрогобицьких музикантів з музичного училища ім. В.Барвінського, музично-педагогічного факультету ДДПУ ім. І.Франка було підготовлено кілька концертів з музики композитора, які з успіхом відбулися в Дрогобичі та Львові, Пам’ять про Геннадія Ляшенка – талановиту, сердечну і доброзичливу людину надовго залишиться в наших серцях.

Дрогобицька організація  Національної спілки композиторів УкраїниСоздан 04 авг 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником