ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 17 серпня 2017 р.
Міжнародну премію Франка вручатимуть 27 серпня

Минулого тижня у Світлиці ратуші відбулася нарада, присвячена обговоренню організаційних моментів вручення Міжнародної премії імені Івана Франка. 

У зустрічі взяли участь: директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус, міський голова Тарас Кучма, проректора ДДПУ ім. І.Франка Юрій Вовк, начальник відділу культури та мистецтв Олег Яводчак, начальник організаційного відділу Ірина Кушнір, директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак та директор Народного дому Петро Кос.

Церемонію вручення Міжнародної премії імені І.Франка у Дрогобичі проводитимуть вже вдруге 27 серпня – у День народження Івана Яковича Франка. Причому за результатами підписаної угоди між Благодійним фондом імені Івана Франка та Дрогобицькою міською радою ця церемонія відбуватиметься тільки у Дрогобичі.

Організатори вручення Міжнародної премії погодили низку організаційних моментів, обговорили порядок проведення церемонії та культурно-мистецьку програму, яка запланована до і після вручення премії.

Вручення премії започаткував Міжнародний фонд Івана Франка – недержавна благодійна організація, діяльність якої спрямована на підтримку розвитку україністики та суспільно-гуманітарних наук, просування і популяризацію наукового та творчого доробку Великого Каменяра. Фонд створено у червні 2015 р. Ініціатором створення є внук І.Франка – Роланд Франко. Співорганізатором вручення Міжнародної премії у нашому місті виступає Дрогобицька міська рада.

Цьогоріч за рішенням міжнародного журі, лауреатами Премії стали: у номінації “За вагомі досягнення у галузі україністики” – професор Віденського університету, президент Міжнародної асоціації україністів Міхаель Мозер із монографією “Нові причинки до історії української мови”; у номінації “За вагомі досягнення у галузі соціально-гуманітарних наук” – почесний професор Львівського національного університету ім. І.Франка, академік Академії вищої школи та Української екологічної академії Олег Шаблій з науковою роботою “Суспільна географія”.

Прес-служба міської ради

 

 

Урочистості з нагоди 26-ї річниці Незалежності України

та Дня Державного Прапора

У програмі:

21-26 серпня

Книжково-ілюстративна виставка «Моя Україна: подорож в історію». Центральна міська бібліотека ім. В.Чорновола, читальний зал.

 

22 серпня

15.00 – зустріч воїнів УПА та учасників АТО з керівництвом міста. Міська рада, каб. №31.

23 серпня

12.00 – концертна програма, вручення продуктових наборів для підопічних територіальною центру. «Центр душпастирства молоді» СДЄ УГКЦ.

16.00 – історична година «Державний Прапор України – святиня нашого народу». Центральна міська бібліотека їм. В.Чорновола, читальний зал.

16.00 – відкриття меморіальної таблиці з нагоди 45-ї річниці підняття національного прапора у Стебнику та презентація буклету «Провісник Незалежності» (спільно з музеєм «Дрогобиччина»). м.Стебник.

14.00 – виставка-презентація стародруків та рукописів із циклу «Врятовані скарби музею «Дрогобиччина». Картинна галерея музею.

24 серпня

Святкова літургія у храмах міста.

15.00 – марш-хода із 25-метровим прапором за участю військового оркестру в/ч А1108, учасників АТО, волонтерів, ветеранів національно-визвольних змагань. Маршрут: сквер Героїв Небесної сотні (початок) – пам’ятник Т.Шевченкові – вул. І.Франка  – пам’ятник Борцям за волю України – вул. Січових Стрільців – вул. Т.Шевченка – пл. Ринок.

15.45 – дефіле у виконанні військового оркестру. Площа Ринок.

16.00 – урочисте віче, молебень, привітання міського голови та гостей. Площа Ринок.

17.00 – виступ муніципального духового оркестру, спортивні показові виступи та концерт за участю муніципального камерного хору «Боян Дрогобицький», народних колективів, студентів вищих музичних навчальних закладів, учнів шкіл естетичного виховання, загальноосвітніх шкіл, дуету «Ярослав-На» і вихованців школи дуету та естрадних музичних гуртів. Площа Ринок.

ЛАСКАВО ПРОСИМО!

Дрогобицька міська рада

 

 

Осінь іде, робота – стоїть

Наприкінці минулого тижня депутат Львівської обласної ради від Дрогобиччини, член постійної комісії з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури Михайло Задорожний запросив журналістів на об’їзд населених пунктів Дрогобицького району.

Річ у тім, що на адресу депутата надійшли листи від сільських голів Верхніх Гаїв, Болехівців та Нижніх Гаїв. «Львівський облавтодор» має ремонтувати дороги у цих населених пунктах, але до робіт так і не приступив, хоч уже завершується літо. Водночас М.Задорожний перевірив, як освоюються кошти з екологічного фонду на розчищення річок. Побувавши на місцях, депутат і журналісти переконалися, що ремонтом доріг там і «не пахне», а з усіх річок розчищено і поглиблено лише русло у Меденичах, а також вирізані дерева і кущі на частині ріки у Солонському.

Михайло Задорожний розповів:

- Я доклав чимало зусиль, щоб залучити кошти обласного бюджету у Дрогобицький район. Це: 350 тис грн. – на поточний ремонт дороги у Нижніх Гаях; 400 тис грн. – на ремонт дороги у с.Болехівці; 50 тис грн. – для відводу води і розчищення придорожньої смуги автошляху у Верхніх Гаях.

На розчищення і поглиблення русла: р.Летнянка у Меденичах – 200 тис грн.; потоку Потокового у Верхніх Гаях – 70 тис грн.; р.Солониця у Болехівцях – 300 тис грн.; р.Ріпчанка у Солонському – 150 тис грн.; потоку у Довгому (Низинному) – 85 тис грн.

Саме тому і перевіряю, як ці кошти освоюються, щоб ремонт доріг не затягнувся в глибоку осінь, а розчищення річок – у зиму, як торік.

На підставі звернень від голів сільрад та побаченого сьогодні скерую відповідні депутатські запити керівнику Служби автодоріг Львівщини, начальнику Управління водного господарства, а якщо не буде реагування – ще й голові облдержадміністрації, - наголосив депутат.

Ярослав ГРИЦИК

 

 

НОВИНИ З РАТУШІ

Храм Святого Юра – знову в телеоб’єктивах

У четвер, 10 серпня, на території церкви-музею Святого Юра зібралася чисельна делегація представників всеукраїнських та регіональних мас-медіа, реставраторів, архітекторів, посадовців місцевого та обласного рівнів. Як зазначили у відділі культури та мистецтв Дрогобицької міської ради, основною причиною такого скупчення людей біля церкви Святого Юра, зокрема чисельної кількості медійників, є привернення уваги суспільства до об’єктів спадщини ЮНЕСКО, одним із яких є Дрогобицька церква Св. Юра.

Оскільки у храмі проведено низку реставраційно-ремонтних робіт, про унікальність цієї архітектурно-історичної спадщини представникам ЗМІ розповіли реставратор стінопису, керівник групи реставраторів Олег Рішняк, головний архітектор проекту з реставрації комплексу Сергій Піньковський, головний підрядник реставрації по дереву Володимир Пащак, т.в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування ЛОДА Оксана Ткачук. Участь у зустрічі також взяв міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Зокрема Тарас Кучма розповів представникам ЗМІ, що церква Святого Юра після реставрації функціонуватиме в основному як музей. Однак на храмовий празник та в інші визначні дні тут, як зазвичай, проводитимуть літургії.

«Будь-який гучний спів чи звук, спричинені ними вібраційні шуми, або ж спалахи фотокамер – усе це згубно діє на відреставровані ікони та старовинну деревину. Про це нас застерегли реставратори. Тому церква Святого Юра, яка є унікальною перлиною не лише Дрогобича, а й всього регіону, залишиться винятково музеєм», - наголосив Тарас Кучма.

Посадовці обговорили можливість дофінансування реставраційного проекту та виконання додаткових робіт задля збереження історично-архітектурного комплексу.

Приїзд численного журналістського десанту є нагодою вкотре продемонструвати туристичну перлину Дрогобича всій Україні.

 

Довгожданий ліфт

На капремонт підйомного механізму мешканці чекали 20 років

У п’ятницю, 11 серпня, відбулося пробне тестування новооблаштованого ліфта у будинку №105 на вулиці Стрийській.

Перевірка відбулася у рамках зустрічі міського голови Дрогобича Тараса Кучми та депутата міської ради Ірини Дзюрах з мешканцями будинку. Також на зустрічі були присутні керівники КП «ЖЕО» Олег Майданюк та Департаменту міського господарства Роман Москалик.

Як зазначили мешканці, понад 20 років на відсутність ліфта у дев’ятиповерхівці ніхто практично не зважав. Тому розв’язання проблеми значно полегшить пересування у будинку, особливо людям пенсійного віку.

Сьогодні будинок є на балансі КП «ЖЕО». Як наголосив керівник підприємства Олег Майданюк, попри заборгованість жителів за спожиті послуги, підприємство сприяло облаштуванню ліфта та виконанню інших робіт у під’їзді. Надалі, для співпраці, Олег Майданюк запропонував мешканцям створити будинковий комітет, укласти договори на нові послуги і таким чином приступити до виконання необхідних робіт у під’їзді.

Своєю чергою, міський голова Тарас Кучма запропонував мешканцям розглянути альтернативу – можливість створення ОСББ. За словами голови, це дасть можливість брати участь у проектах співучасті та грантових програмах. Також міський очільник відзначив активність мешканців, які долучилися до встановлення вхідних дверей та ремонту під’їзду.

«Маємо усвідомити, що радянські часи минули. Кожен є господарем у своєму будинку. Тільки разом, об’єднавши зусилля влади і громади, зуміємо змінити наше місто, починаючи зі своїх будинків та прилеглих територій. І впродовж останніх неповних двох років нам це вдається», - наголосив Тарас Кучма.

Щодо ремонту під’їзду, то мешканці вбачають необхідність у заміні вікон за умови співфінансування. Також в ході зустрічі Ірина Дзюрах повідомила, що, окрім озвучених на минулій зустрічі проблем з електромережею та затопленням підвалу, які частково розв’язано, також здійснено заміну дахового накриття. Однак для подолання решти проблем, люди мають прийняти рішення спільно з КП «ЖЕО».

Оскільки метою зустрічі була перевірка оновленого ліфта, то першими на дев’ятий поверх піднялися мешканці, депутат Ірина Дзюрах і Тарас Кучма.

Остаточно ліфт буде здано в експлуатацію після отримання погодження відповідних інстанцій. Як заявили представники Департаменту міського господарства, уже у вересні мешканці будинку №105 на вулиці Стрийській зможуть повноцінно користуватися новим ліфтом.

Прес-служба міської ради

 

Готуючись до Дня Незалежності...

У вівторок, 15 серпня, у Світлиці ратуші відбулося чергове засідання організаційного комітету з відзначення Дня Незалежності України у Дрогобичі.

Заступник директора Департаменту міського господарства Іван Лепкий та керівник КП «Комбінат міського господарства» Андрій Янів доповіли про стан підготовки міста до свята. Як зазначив Андрій Янів, працівниками комунального підприємства здійснюється газонокосіння у парках та скверах. Проведено ремонт ліхтарів, які підсвічують пам’ятники. Відбувається очищення пам’ятників від сміття та пилу.

До Дня Незалежності України центральну частину та вулицю Стрийську прикрасять Державними Прапорами.

Окрім того, було повідомлено, що освітлення на окремих ділянках вулиць Стрийської та Трускавецької невдовзі буде відновлено.

До слова, під час понеділкової оперативної наради у ратуші міський голова Тарас Кучма звернув увагу керівників господарської сфери міста на узгодженість дій між підрозділами щодо проведення робіт, щоб не повторювалося ситуації, яка склалася у парку біля Народного дому, коли дерева зрізали, а гілки залишили на газонах. Також міський очільник доручив комунальникам звернути увагу на прибирання вулиці Самбірської.

Підсумкове засідання організаційного комітету заплановано на 22 серпня.

Прес-служба міської ради

 

Ділянки для 20 учасників АТО

10 серпня у Дрогобицькій міській раді відбулося засідання комісії щодо розгляду документів учасників АТО для виділення їм земельних ділянок.

Засідання комісії відбулося з ініціативи міського голови Тараса Кучми. Члени комісії прийняли рішення про виділення земельних ділянок 20 особам – учасникам АТО, в порядку черговості. Запропоновані ділянки розташовані в межах провулку Тепличного. Проект рішення буде розглянуто на засіданні сесії Дрогобицької міської ради.

Як зазначили представники комісії – учасники АТО, вони сподіваються, що земельні ділянки їхні побратими отримають на підставі рішення однієї чи двох чергових сесій Дрогобицької міської ради.

 

Пакунки для малюків

У п’ятницю, 11 серпня, у Світлиці ратуші відбулося чергове вручення «Пакунку малюка» сім’ям, у яких народилися троє і більше дітей.

Уже традиційно вручив «Пакунки малюка» новоспеченим батькам міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Сьогодні «Пакунок малюка» отримали дванадцять сімей, у яких народилися 3 хлопчиків та 9 дівчаток.

Загалом від початку дії програми «Пакунки малюка» отримали 47 сімей.

Нагадаємо, ініціатором програми «Пакунок малюка» виступив відділ молодіжної політики, сім’ї та спорту. За детальною інформацією щодо отримання «Пакунку малюка» просимо звертатися за адресою: пл. Ринок,1, каб. №33.

 

Спалювати траву заборонено!

З настанням осіннього періоду щороку, через байдуже ставлення до екології міста окремими його мешканцями, виникає проблема із задимленням повітря, спричиненим спалюванням трави.

На цю проблему звернув увагу міський голова Дрогобича Тарас Кучма у понеділок, 14 серпня, під час наради з керівниками структурних підрозділів міської ради.

З цього приводу міський очільник доручив відповідним структурним підрозділам створити тимчасову комісію, завдання якої полягатиме в інформуванні населення, зокрема приватного сектору, про відповідальність за спалювання сухої трави.

Нагадуємо, що спалення сухої рослинності забороняється законодавством України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів. Зокрема, згідно із Законом України «Про охорону атмосферного повітря» забороняється спалювання сухої рослинності, соломи, стерні чи опалого листя. За вчинення вказаного порушення передбачена адміністративна відповідальність відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170 – 340 грн). Ті ж дії, вчинені в межах території та об’єктів природнозаповідного фонду, – у розмірі від 20 до 40 неоподаткованих мінімумів (340 – 680 грн.).

Відповідно до ст. 245 Кримінального Кодексу України – підпали караються штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн.) або обмеженням чи позбавленням волі на строк від двох до п’яти років. Якщо вищезазначені дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, то термін позбавлення волі сягає від п’яти до десяти років.

Прес-служба міської ради

 

 

У РАЙОНІ

«Фонд Івана Франка» очолив Михайло Кравець

Днями відбулося засідання Ради «Фонду ім. І.Франка» у Дрогобицькому районі, на якому обрали нового голову. Ним став Михайло Кравець, з ініціативи котрого 11 років тому, під час його роботи головою РДА, власне, і був створений «Фонд ім. І.Франка».

Попередній керівник Ярослав Радевич-Винницький, мотивуючи зайнятістю і віком, 8 серпня подав у відставку з цієї посади. На засіданні також оновили склад Ради Фонду.

Першим «екзаменом» для новообраного голови стане спорудження пам’ятника І.Франкові за кошти Фонду у рідному селі матері Каменяра Ясениці-Сільній (на території школи). Монумент планують відкрити 27 серпня ц.р. Погруддя виготовляють відомі скульптори брати Сухорські.

Ярослав ГРИЦИК

 

Села святкували

12 серпня село Новошичі відзначило 640-річчя. У святкуваннях взяли участь голова РДА Володимир Шутко, місцевий парох отець Василь Полянко, депутат райради Ярослав Коколюс, Бистрицький сільський голова Андрій Ікало, мешканці села, гості.

В.Шутко побажав миру й злагоди, процвітання всій громаді і кожній родині зокрема і вручив грамоти найбільш активним мешканцям села.

Сценарій свята «Моє село – найкраще місце на землі» підготувала керівник школи Ніна Бойко. Окрасою дійства стали виступи художніх колективів та відомого дуету «Ярослав-На» у складі Ярослава та Наталі Дуб. І навіть літній дощ не завадив глядачам гарно провести святковий вечір.

***

У неділю, 13 серпня, у Вороблевичах святкували День села. З вітальними словами до мешканців села звернулися заступник голови РДА Іван Мізерник, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, сільський голова Михайло Герій. Іван Мізерник вручив грамоти громадським активістам Вороблевич. Відбулися Козацькі забави, концерт місцевих виконавців та художніх колективів.

***

Минулими вихідними громада та гості с.Рихтичі зібралися на місцевому стадіоні, щоб вшанувати своє рідне село та його мешканців.

Присутніх привітали голова РДА Володимир Шутко, його перший заступник Віталій Скоропад, депутат обласної ради Ольга Грицик, Рихтицький сільський голова Олег Борис та його колеги із сусідніх сіл. Грамотами РДА були відзначені сільський голова, місцеві підприємці та активісти.

Відбувся концерт мистецьких самодіяльних колективів, цікаві розваги, частування українськими стравами.

Кор. «ГЗ»

 

ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Зробімо подарунок воїнам!

Днями військова частина А1108, яка розташована у Дрогобичі, відзначила 75-річчя. Урочистості відбулися як у Дрогобичі, так і в місцях тимчасового перебування підрозділів 15 реактивного полку в зоні АТО. На Східних теренах побувала делегація у складі військових і посадовців Дрогобича і району.

Відвідавши місця тимчасового перебування військових підрозділів в/ч А-1108, заступник міського голови Василь Качмар та керівник прес-служби Зеновій Квасній  поспілкувалися з воїнами, ознайомилися з умовами їхнього побуту і забезпечення необхідними речами. Відтак за результатами поїздки міський голова Тарас Кучма зініціював початок збору необхідних речей для бійців АТО, які заплановано передати на схід до 24 серпня – Дня Незалежності України.

Просимо усіх небайдужих громадян долучитися до благодійної акції і допомогти зібрати необхідні речі нашим військовим. Телефонуйте за номером (098)127-64-97 (Зеновій).

Збір проводиться у кабінеті №30 дрогобицької ратуші.

Перелік необхідних речей:

порошок для прання одягу; побутова хімія; засоби гігієни; зубні пасти; зубні щітки; крем для бриття; станки для бриття; туристичні похідні душі; бензопили – 3 шт.; намети.

Не будьте байдужими, давайте разом творити святковий настрій нашим захисникам!

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

 

Наші люди є усюди

Осанна: безвізовий режим дійсно працює! Вже 162 тисячі українців в’їхали до ЄС без віз, однак, згідно з даними статистики, лише 55 особам не пощастило – їх не пустили. Тренд випробовувати новинки на собі не обійшов боком і мене, адже Господь сього літа подарував шанс спробувати на смак лібералізацію візового режиму. І що з того вийшло!?

Одного дня в мої двері постукала новина: я їду до Польщі, і то не на яблука чи трускавку, а як частина маленької жовто-блакитної делегації з Дрогобича. Радості в мене набралося повні кишені. Дякувати Богу, велику битву за біометричний паспорт з батьківською допомогою я здійснив раніше, тож зібрав свої манатки і з плином часу вирушив у далеку путь.

До кордону по наших славнозвісних дорогах ми добралися, на диво, швидко, як і перетнули пропускний пункт Смільниця-Кросьцєнко, в Старосамбірському районі, навіть раніше, аніж гадали. Прикордонники з обох сторін були, їй-Богу, привітні, тож на хвилях радості наш автомобіль невпинно летів кучерявими посполитими селами аж до сусідньої Словаччини.

 Стальний кінь спинився у невеликому місті Седвік. В місці, де дві культури (словацька і совітська) в міцних обіймах гір сплелись во єдине, ми надибали Центр української культури. За іронією долі, величезна 4-поверхова будівля музею розташована навпроти пам’ятника якомусь кремезному червонозоряному ідолу, одягнутому в шинель. У середині музею калинової культури поселилось стільки цікавих експонатів різних епох (від зачину до сьогодення), що будь-який український колега по цеху сміло лусне від заздрощів. І се не дивно, адже у фондах музею є понад 70 тисяч експонатів матеріальної і духовної культури. Те, що виставлено в експозиційних залах – це лише 5 відсотків.

На околиці того таки міста розташований музей під відкритим небом. Тут, на свіжому словацькому повітрі, кожен охочий може відчути себе працьовитим жителем українського села 19 століття. Завітати в тогочасні храми, відвідати панські угіддя і ґаздинські хати, подихати пилюкою старезних стін. У корчмі можна навіть хильнути пива чи молока на доріженьку, як і зробити купу пам’ятних світлин – та то вже зовсім інша історія…

Опісля музейних пригод, ми, звісно, рушили назад, до Польщі. Проїжджаючи повз місця великих баталій Другої світової війни, які вшановані в тих краях різними тематичними пам’ятниками, делегаційна карета мчала до ґміни  Мєйсце Пястове. На всенародних гуляннях нас вже зачекались. Місцева влада: війт ґміни Марек Клара разом з керівником локальної групи діяльності «Країна нафти» Яніною Голомбек не лише радо прийняли українців, а й, як добрі слуги народу, забавлялись на святі разом з простим людом, що на нашій Батьківщині – рідкість. До речі, на гуляннях музики грали безліч українських фольклорних пісень. Се дуже тішило українське вухо.

Як в кажуть: умієш кататися – умій і велосипед возить. Відтак, на другий день услід тверезої забави, до речі, серпень в ґміні оголошений «безалкогольним», усі вчорашні гульвіси приступили до праці. І ми, екскурсанти, відвідали різні локації: сучасні лічниці, реабілітаційні центри, музеї тощо. Нагадаю, що ґміна – це лише найменша адміністративна одиниця в Польщі. Не можу не відзначити: в місцевій ґміні надзвичайно високий управлінський рівень. І, до слова, місцева влада, окрім теплих прийомів, відкрита на співпрацю з волошковими людьми.

Так, у нашу країну поволі чимчикують зміни – і то, певно, добре. За свідченням одного поважного посполитого медика, рівень медицини в Україні в період перемін, на жаль, приблизно такий, як у наших сусідів у «лихих 90-х». У цьому я, звісно, переконався на власні очі. Тож попри усі політичні байки, на мою думку, перезавантаження у вишиваних землях трапиться лише тоді, коли спочатку бодай прості смертні, а потім й високолобі політики повністю перезавантажимо власні макітри. Спочатку, бачите, треба позбутись калинових вірусів, а потім вже запозичати у когось модель побудови незалежної країни, як, власне, наші червоно-білі сусіди.

Іларіон ПАНЬКІВ

 

 

Анатомія хапунів і хабрненків

«Бородата» проблема очима молодої людини

Ранок. Сонце лиш збудилось після напруженої ночі, тож світить ще трохи тьмяно. Трасою Київ-Чоп пролітають машини. Водії на своїх конях гордо поспішають у невідоме. Дорога з кожним метром все більше і більше скручується в серпантин, як черв’як після дощу. Біля підніжжя гори, ліворуч зелених кущиків, сховались вуйки в брудно-голубенькій формі, як зайці від лисиць. У засмальцьованих кашкетах вони на свою чорно-білу вудку ловлять «нежирну рибу», що їздить цими краями на бюджетних автівках. Перед тим, як змахнути своєю чарівною палицею, яка спиняє все, що рухається, сержант Хабарненко поправляє на втомленій від перелічування купюр руці золотого годинника. Поки четверте підборіддя звисає від буденної втоми, Едуард Сальцесонович закидує свій зебровидний «спінінг», аби перебити сумну, бездоларову, смугу життя.

Ой, щастя! На радар міліцейських раптом потрапив сірий автомобіль із затонованими вікнами. Дорожній короп вже на крючку, міліціянт жадібно потирає свої спітнілі рученята. Хабарненко вміло махає чудо-палицею – і за одну хвилю старенький «Volkswagen», як під лінійку, пришвартувався до узбіччя. Молодий водій, в якого тільки-но почали рости вуса, опускає чорне тоноване віко і затіває недовгу розмову з ДАЇшником, що поспіхом метнувся до машини, аби перевірити документи, аптечку та інші приладдя.

 За кермом старенької іномарки – Андрій Незнайко. Молодик навіть не намагається з’ясувати в чім діло. Він просто дістає свій жирний гаманець (куплений на заробітчанські гроші батьків) і тремтячою рукою передає правоохоронцю новенькі права. Пузатий дядечко із золотим зубом бере своїми манікюрними пальцями пластикову картку, запитує у водія щось про аптечку і вогнегасник. У відповідь хлопець знизує плечима, а Едуард Сальцесонович на мові жестів натякає про добровільну пожертву на благо ДАІ. Розгублений Андрій, звісно, жадібно витягує з гаманця купюри, надіслану йому мамою з Італії, і передає їх у руки міліціянта. Хлопець затримує подих, адже боїться, аби невідомий в формі не винюхав перегарного дихання і «лагідно» не попросив дихнути в трубку (алко-тестер).

Представник касти дорожньо-патрульних пузанів посміхається і, звісно, приймає дар. Та натякає, що розмір данини замалий, ним він має поділитись ще зі своїм всемогутнім начальством.

Страж закону свистом по рації будить свого напарника, який вже заснув на пасажирському кріслі патрульної машини. Від метушні у радіоприймачі Петро Петрович Пузань аж здригнувся. Він відізвався на клич бізнес-партнера, дістав із шухлядки містичні папери, що лякають усіх водіїв. Нарешті витер рукавом свої «мешти» зі шкіри алігатора і поважною ходою почимчикував лякати штрафами чергову жертву ДПС. Та перед тим, на щастя, дістав своїми масними пальцями цигарку і скурив її в неохайному салоні патрульної машини, бо знаєте: хто спішить – до того гріш не летить.

Звісно, молодий Андрій Незнако, побачивши появу громадного, лисоватого гостя в пом’ятій, як клаптик паперу, міліцейській формі, перелякався, тож не на жарт розщедрився і дістав з портмоне ще кілька цінних купюр «у.о». Його ж сам батько вчив «золотого правила» ще у дитинстві: краще ткнути в лапу комусь, аніж чекати, доки та лапа тебе ткне.

Андрія навіть не цікавить така дрібниця, як причина його зупинки, молодик і без того знає, як вирішити проблему старим, добрим дідівським способом.

Акт «хапунства» завершився. Пани міліціянти відпускають дрібну рибу і зі щирою усмішкою золотими зубами бажають щасливої дороги.

Обидві сторони злочину залишилися в щасливій ілюзії здирництва. Хлопець з купленими правами поїхав дорогою далі, його пиху гріла думка, що він п’яний, як чіп, обвів навколо пальця досвідчених ДАЇшників, а горді «носуни» мундирів раділи, адже витягнули грошинку з чергової «далекої» людини...

***

Нема уже міліції, не ховаються у кущах працівники ДАІ... Проте з ліквідацією якоїсь інстанції актуальне для цілісінької нації питання не вичерпується. Тим більше, що проблема хапурництва є далеко не в хапунах, а в руках, що їх годують. Саме вони створюють вічне замкнуте коло здирництва. І таке, на жаль, діється по цілій «кумівській» країні. Можливо, й не зовсім свідомо, а за принципом: так простіше. Звісно, можна ліквідувати міліцію, чи ще якусь заіржавілу зісередини інстанцію, та доки рука, що носить «підноси», не буде відрубана – доти український люд буде спокушений брудним золотом. Рак же виліковується лиш тоді, коли вирізають пухлину, а не лікують симптоми!?

Іларіон ПАНЬКІВ, студент ЛНУ ім.І.Франка

 

 

Правова освіта на селі

9 серпня заступник начальника відділу «Дрогобицьке бюро правової допомоги» Петро Габрівський та заступник начальника відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги» Галина Кітраль Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги відвідали Рихтицьку сільську раду, де провели виїзний прийом громадян, а також низку правопросвітницьких заходів.

Для мешканців села провели інформаційну сесію на тему «Соціальні реформи уряду України». Присутні дізналися про найбільш актуальні зміни у законодавстві, ініційовані Кабінетом Міністрів України з метою підвищення рівня життя та добробуту громадян. Особливу увагу приділено пенсійній реформі, мета якої – підвищення розміру пенсій, забезпечення сталості пенсійної системи, а також усунення несправедливості при нарахуванні пенсій.

Фахівці бюро спільно із Рихтицьким сільським головою Олегом Борисом провели лекцію, присвячену децентралізації влади в Україні. Зокрема, обговорили порядок добровільного об’єднання територіальних громад, а також переваги та можливості, які відкриваються для територіальних громад, що прийняли рішення об’єднатися.

Мешканці Рихтич отримали індивідуальні юридичні консультації з різних питань, зокрема, щодо приватизації земельної ділянки, дотримання санітарних норм при будівництві літнього душу, вирішення земельних спорів, присвоєння адреси об’єкту нерухомого майна, особливостей оформлення права власності на житловий будинок, норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам тощо.

Також громадяни отримали інформацію про те, які правові послуги включає безоплатна первинна та вторинна правова допомога, хто є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу, а також яким є порядок звернення за наданням безоплатної вторинної правової допомоги.

Для працівників сільської ради фахівці бюро залишили інформаційні матеріали на тему: «Стандарти якості надання безоплатної первинної правової допомоги». Серед мешканців П.Габрівський та Г.Кітраль розповсюдили буклети «Бюро правової допомоги: ваш юридичний провідник» та повідомили контактні дані бюро, де можна звернутися за отриманням юридичної консультації: м.Дрогобич, вул. Лесі Українки,70; м.Борислав, вул. А.Міцкевича,64; м.Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Прийом громадян проводиться з 8.00 до 17.00 (крім вихідних та святкових днів).

Слід зазначити, що проведення виїзних прийомів фахівцями бюро правової допомоги визначає найпроблемніші питання та надають можливість оперативно їх вирішувати.

 

 

КРИМІНАЛ

Здайте зброю добровільно!

Правоохоронними органами Львівської області продовжуються фіксуватися випадки використання вогнепальної зброї та засобів ураження, що перебувають у нелегальному обігу. Їх можливе використання у протиправних цілях несе в собі загрозу безпеці громадян та стабільності в суспільстві, а також містить ознаки злочину, передбаченого ст. 263 («Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами») КК України.

Нагадуємо, що незаконне зберігання зброї та засобів ураження – це злочин, за який законодавством передбачено кримінальну відповідальність. Крім того, незареєстрована зброя – це не лише порушення чинного законодавства, а й основна причина нещасних випадків, які можуть трапитися з громадянами або з їх неповнолітніми дітьми при використанні та зберіганні такої зброї.

Громадяни, які добровільно звернуться до правоохоронних органів з метою здачі зброї, боєприпасів, вибухових матеріалів та спеціальних засобів, які не зберігаються у них на законних підставах, звільняються від кримінальної та адміністративної відповідальності.

Просимо громадян одразу звертатися до правоохоронних органів у разі виявлення зброї, вибухових пристроїв або підозрілих предметів, надходження інформації про перебування в регіоні підозрілих осіб, ознаки сепаратистської чи терористичної діяльності за цілодобовими телефонами: «гаряча лінія» Управління СБ України у Львівській області (032) 261-61-43;(244) 3-80-28;

оперативний черговий ГУ Національної поліції у Львівській області «102»; (244) 2-37-02;

оперативний черговий Управління ДСНС України у Львівській області «101» або «112».

 

Жертви шахраїв – літні люди

До Дрогобицького відділу поліції звернувся 75-річний мешканець одного із сіл району. Чоловік повідомив, що його обікрав юнак, який... попросив води.

Напившись, подорожній пішов з будинку, а згодом пенсіонер виявив зникнення гаманця, в якому було 180 гривень.

Як встановили правоохоронці, до скоєння крадіжки причетний 15-річний дрогобичанин. Відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст.185 ККУ (крадіжка). Досудове розслідування триває.

***

Звернулася за допомогою до поліції і 79-річна пенсіонерка. Ще в січні до неї зателефонувала особа, яка представилася працівником оздоровчого комплексу і повідомила, що жінці виділено путівку у їхній заклад.

Коли жінка сказала, що поїхати на відпочинок не може, зловмисник заявив, що тоді вона має відшкодувати збитки, заподіяні відмовою. І легковірна пенсіонерка півроку перераховувала «компенсацію» на мобільний телефон афериста. Загальна сума збитків – майже 8400 гривень.

Працівники поліції встановлюють обставини події та особу шахрая. Відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст.190 ККУ (шахрайство), яка передбачає покарання аж до обмеження волі до трьох років.

Наталія ПОСТОЙКО, Дрогобицький ВП

 

Остерігайтеся шахраїв!

Дрогобицька ОДПІ повідомляє що останнім часом, зокрема з 14.08.2017 року, мають місце непоодинокі спроби вчинення шахрайських дій з метою протиправного заволодіння коштами суб’єктів господарської діяльності.

На мобільний телефон посадової особи підприємства чи підприємця звертаються невідомі шахраї (тел. 066-966-13-43), які нібито від імені керівництва Дрогобицької ОДПІ або за його дорученням пропонують за окрему винагороду вирішити питання щодо незастосування штрафних санкцій за податкові правопорушення.

Про можливі шахрайські чи провокаційні дії просимо негайно інформувати управління внутрішньої безпеки Головного управління ДФС у Львівській області за телефоном (032) 297-36-09.

Дрогобицька ОДПІ

 

 

Ці підступні кишкові інфекції

Із настанням літнього сезону зростає ймовірність інфікування збудниками кишкових інфекцій.

Найбільша кількість випадків захворювань на території Дрогобицького району реєструється з травня до жовтня, пік захворюваності припадає на червень, липень та серпень. За 2017р. зареєстровано 56 випадків захворювання на гострі кишкові інфекції.

Кишкові інфекції – це ціла група заразних захворювань, які насамперед ушкоджують травний тракт.

До гострих кишкових захворювань належать: дизентерія, сальмонельоз, черевний тиф, паратифи, вірусний гепатит «А», ієрсеніоз, холера, ботулізм, харчові токсикоінфекції та ін. Збудниками кишкових інфекцій можуть бути бактерії (сальмонельоз, черевний тиф, холера), їх токсини (ботулізм), а також віруси (ентеровірус, ротавірус) і т.д. Проникають до організму через рот з водою, їжею, брудними руками, а виділяються з фекальними масами.

Зараження відбувається при недотриманні правил гігієни, порушенні правил  та термінів зберігання продуктів харчування, вживанні немитих овочів і фруктів, некип’яченої питної води з невідомих джерел, недостатній термічній обробці продуктів харчування (м’яса, риби, птиці, яєць, молока), недотриманні санітарних вимог під час  приготуванні їжі.

Джерело інфекції – хвора людина або тварина, які мають симптоми та виділяють збудників. Ознаками захворювань є пронос, нудота, блювота, загальна слабість, підвищення температури тіла, біль у животі і т.д. Найбільш уразливі до кишкових інфекцій – діти віком до 4 років.

Основні заходи профілактики кишкових інфекцій:

1. Використовувати  для пиття  лише перекип’ячену воду.

2. На постраждалих від повені територіях мити посуд, овочі, фрукти лише перекип’яченою водою. При підтопленні криниць відкачувати воду, очищувати та дезінфікувати.

3. Дотримуватися правил гігієни.

4. НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб; НЕ допускати споживання протермінованих продуктів та напоїв; НЕ вживати харчових продуктів та напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості; НЕ вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини; НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.

5. При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води; для миття посуду і рук використовувати тільки профільтровану і проварену воду.

6. При купівлі харчових продуктів та напоїв необхідно обов’язково звертати увагу на терміни та умови зберігання. Перед споживанням овочі, фрукти та ягоди необхідно добре промити питною водою; для споживання дітьми – обдати окропом.

7. У подорож не брати продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські та ін. вироби, які потребують охолодження).

8. На відпочинку без організованого харчування не готувати багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термообробки, а також продукти про запас. Приготовлені страви бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання піддавати повторній термічній обробці. Зберігання страв без холоду не повинно перевищувати 2 годин.

9. Перед приготуванням та вживанням їжі обов’язково мити руки з милом; обов’язково мити руки після відвідування туалету.

10. Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими пляжами.

11. У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутись до лікаря. Не займайтеся самолікуванням!

Галина ГЕРМАН, лікар-епідеміолог Дрогобицького міськрайвідділу ДУ«ЛОЛЦ» МОЗ

 

 

СВІТ СПОРТУ

Непоступливий «Верес»

13 серпня відбулися матчі 13 туру першості Львівщини з футболу у ІІ лізі.

Дрогобицька «Галичина» у Великому Любіні зіграла у бойову нічию 2:2 з тамтешнім «Вересом». Голи у складі дрогобичан забивали О.Розлач та Р.Маленяк. Після того, як гості двічі виходили вперед, вони зрівнювали рахунок.

Склад «Галичини» у матчі: Ю.Городиський, В.Сушинець (В.Бойко), Т.Самосудов, А.Сенів, І.Городиський, М.Лисовець (І.Зварич), Р.Маленяк, В.Бреньо (Т.Козак), О.Розлач, І.Тершак, М.Філіпов.

У змаганнях юнацьких складів наші земляки впевнено перемогли з рахунком 4:1.

У турнірній таблиці лідирує «Галичина» (Львів) – 29 очок. Друге – третє місця розділяють «Карпати» (Старе Село) і «Галичина» (Дрогобич), маючи у своєму доробку по 26 пунктів. У змаганні юнацьких складів дрогобицька «Галичина» – на першій сходинці – 34 очки. Далі йдуть: «Карпати» (Старе Село) – 25, «Галичина» (Львів) та «Кохавинка» (Гніздичів) – по 24.

Подаємо розклад ігор наступних матчів нашої команди.

14 тур, 20 серпня

«Галичина» (Дрогобич) – «Сокіл» (Сокільники).

15 тур, 27 серпня

 «Галичина» (Львів) – «Галичина» (Дрогобич).

16 тур, 3 вересня

 «Галичина» (Дрогобич) – «Захід» (Солонка).

Ярослав ГРИЦИК

 

Толока на стадіоні

Минулої суботи, 12 серпня, на міському стадіоні «Галичина» відбулася толока.

Як повідомив під час оперативної наради у ратуші міський голова Тарас Кучма, участь у толоці взяли 21 особа. Також до очищення території футбольного поля від зарослої трави задіяли трактор-косарку.

«Упродовж неповних двох років нам вдалося відновити важливі інфраструктурні об’єкти міста: великий плавальний басейн ДЮСШ, довгобуд ЗОШ №5. Завдяки співпраці з депутатським корпусом, ведеться робота зі встановлення дитячих та спортивних майданчиків. Нарешті нам вдалося відновити футбольну команду «Галичина». Наступним кроком буде відновлення стадіону «Галичина». Дякую усім небайдужим дрогобичанам, які, незважаючи на спекотну погоду, прийшли і допомогли прибрати стадіон від сміття, кущів та зарослої трави», - зазначив Трас Кучма.

Прес-служба міської ради

 

Змагання мужніх

Днями у Дрогобичі завершилася Спартакіада людей з інвалідністю, присвячена Дню Незалежності України.

Відбулися змагання з настільного тенісу, легкої атлетики (біг на 60 і 100 м, стрибки в довжину з місця, метання медицинболу, штовхання гирі, перегони на візках) шахів, шашок, дартсу, більярду. У спартакіаді взяли участь спортсмени міського центру «Реабілітація інвалідів» (Н.Ніколаєва), ДДТЗДІ «Надія» (І.Дзюрах), міської асоціація інвалідів (М.Лудин), УТОГ (І.Целень), Дрогобицького міського товариства сприяння хворим діабетом (Є.Кузьмій).

Найбільш активно і вправно проявили себе: Микола Герій, Михайло Емерліх, Володимир Дуплика, Леся Боднар, Юрій Стрижак, Станіслав Кащук, Людмила Волошин, Наталія Ніколаєва, Орест Пшихлінський, Марія Левицька, Євген Левицький, Світлана Лев (усі з МЦ «Реабілітації інвалідів»); Марія Коновалова, Семен Строган, Леся Крента, Юрій Пристай, Юлія Бийник, Роман Скоропад, Олег Яворський, Тарас Лучак (усі з ДДТЗДІ «Надія»); Павло Дружинін, Сергій Корнєв, Сергій Козак, Петро Бойчук (усі з УТОГу); Ірина Жигало, Мирослава Лудин, Галина Царан, Микола Демків, Розалія Свистун, Ольга Січак, Любов Бльок, Мирослава Фаранович, Ірина Нагурська, Юрій Бутляр, Роман Фаранович, Юрій Фаранович, Мирослава Русова (усі з Дрогобицької міської асоціації інвалідів); Ігор Ткач, Раїса Яскулка, Василь Чапля, Надія Висятицька, Анна Легедза, Ніна Палієнко, Андрій Бунда (усі з Дрогобицького міського товариства сприяння хворим діабетом).

Завідувач сектору з питань фізичної культури та спорту Орест Соломчак та керівник Cпілки інвалідного спорту Дрогобиччини Орест Шевчук вручили нагороди спортсменам-переможцям та призерам спартакіади.

Висловлюємо подяку головній суддівській колегії: Орестові Шевчуку, Петрові Ярошку, Володимирові Кузику, Надії Афанасьєвій, Романові Веклюку, Андрієві Шевчуку, а також керівництву: більярдного клубу Осипу Ліщинському і Марті Ліщинській, ШШК «Софія» Петрові Химину, директорові магазину «24» Євстахію Яніву, керівнику фірми «Роберт» Романові Хомину, керівнику магазинів «Ромашка» Романові Мулю, директору спортивного клубу «Спорт Клаб» Андрієві Карп’яку та директору ДЮСШ ім. І.Боберського Іванові Файчаку за сприяння і допомогу у проведенні змагань.

Сектор з питань фізичної культури та спорту міськради

 

 

ЮВІЛЕЙ

Справжній медик

17 серпня 2017 року медична громада Дрогобича та Дрогобицького району зі щирим почуттям вдячності відзначає яскраву і видатну подію – 90-річчя від Дня народження прекрасної людини, ветерана праці Віри Тимофіївни МОЧУЛЬСЬКОЇ.

Шановна Віро Тимофіївно, ми радіємо Вашому ювілею і зичимо Вам міцного здоров’я, довгих років життя, людської вдячності, доброти, сили духу, розуміння, любові та підтримки тих людей, які зараз Вас оточують.

Виняткова працездатність, непересічні організаторські обдарування, велика доброта та людяність, що поєднувалися з життєлюбством та прагненням здолати нові вершини, глибоким професіоналізмом – ось далебі не повний перелік рис, які виділяли ювілярку серед колег по фаху. Віра Тимофіївна здобула собі велику повагу у колег по роботі та пацієнтів.

Навчалася у Вінницькому медичному інституті. Там і одружилася з Наумом Яковичем Кацом, майбутнім авторитетом і світилом дрогобицької медицини. Обоє були Сталінськими степендіаторами. Після закінчення інституту в 1952 році за скеруванням поїхали у Ворошиловоградську область, у районний центр Нова Астрахань, де працювали дільничними терапевтами. В 1955 році переїжджають до Дрогобича і обоє працюють в обласному шпиталі лікарями-ординаторами в терапевтичному відділенні. Від 1957 до 1964 року пані Віра працює дільничним терапевтом у відділенні міської поліклініки, а в 1964 році її призначають на посаду завідувача міської поліклініки, яку обіймала до 1987 року.

За час перебування на цій посаді було добудовано поліклінічне відділення. П’ять разів обиралася депутатом Дрогобицької міської ради.

Віра Тимофіївна брала активну участь у громадському житті колективу і Дрогобича. Має чудовий голос – сопрано. За участі медпрацівників ставили виставу «Запорожець за Дунаєм», в якій Віра Тимофіївна грала роль Оксани і разом із Цисельським виконували арії.

Разом із Наумом Яковичем виховали прекрасну дочку Людмилу, яка успадкувала голос матері і закінчила Львівську консерваторію за спеціальністю «піаністка». Зараз вона із сім’єю живе і працює в Німеччині, але майже щомісяця навідуються до найдорожчої матусі і бабусі. Вона втішається дочкою Людмилою та зятем Сашком, не може намилуватися онуком Сергієм та правнуком Сашком, які обов’язково всі зберуться на її ювілей.

З повагою, колишні колеги і пацієнти

***

Колектив Комунального некомерційного підприємства «Дрогобицька міська поліклініка» Дрогобицької міської ради долучається до привітань з нагоди поважного ювілею у житті Віри Тимофіївни МОЧУЛЬСЬКОЇ – 90 річчя.

Віра Тимофіївна працювала на посаді завідувачки амбулаторно-поліклінічної служби Дрогобицької центральної районної лікарні від 1955 р. до 1982 р., тобто очолювала поліклініку.

На той час, у 1960-80 рр., працювали всі заводи, підприємства, організації. Населення Дрогобича зростало. Виникла необхідність збільшити потужність поліклініки, позаяк старе приміщення, в якому ще з 1901 р. працювала «каса хворих», було замалим.

Віра Тимофіївна Мочульська була ініціатором будівництва нового корпусу поліклініки, який зводився від 1971 р. до 1974 р.

Чимало часу, здоров’я, життєвих сил було затрачено під час будівництва поліклініки. Крім того, Віра Тимофіївна – за покликанням лікар і завжди керувалася правилом допомогти хворому, працівнику, громадянину, людині.

Багато з теперішніх і колишніх працівників поліклініки пам’ятають її, і з нагоди ювілею бажають міцного здоров’я, активного довголіття, благополуччя і ще довго бути прикладом для наступних поколінь.

 Создан 17 авг 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником