ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини "ГЗ" від 23 серпня 2017 року
Пишаймося Україною!

Згідно з опитуванням, патріотами себе вважають 86% українців

Сотні видатних українців були і є творцями світової історії. Митці і науковці, волонтери і композитори, актори та письменники – завдяки їм кожен із нас за кордоном або просто у себе вдома з гордістю може сказати: Я – українець. До Дня Незалежності України журналісти і соціологи зібрали 24 причини пишатися своєю країною:

1. Патріотизм та єдність

Російське вторгнення зробило українців єдиними, як ніколи. Зовнішня загроза в особі путінської агресії підняла бум патріотизму. Для багатьох українців це слово тепер уже не порожній звук, а реальні дії.

2. Професіоналізм і наукові досягнення

Українці – одні з найбільш освічених громадян Європи. Так, у 2013 році Україна стала єдиною країною Східної Європи, яка потрапила до топ-25 рейтингу найкращих систем вищої освіти. Українці, наприклад, розробили літак з найбільшою у світі вантажопідйомністю – Ан-225 Мрія. В Україні придумали і знамениту ядерну ракету Сатана.

Україна – батьківщина шістьох нобелівських лауреатів. Серед яких видатний мікробіолог Зельман Ваксман, бактеріолог та імунолог Ілля Мечников, вчений-хімік Роалд Гофман, американський економіст українського походження Семен Коваль, а також французький фізик українського походження Жорж Шрапак та інші.

3. Українці – сильна нація

Українці завжди славилися не тільки розумом, але й фізичною силою. Власник титулу «найсильніша людина світу» народився в Україні: Василь Вірастюк – багаторазовий чемпіон світу в силовому багатоборстві, заслужений майстер спорту України.

4. Музика української душі

Найкраща українська оперна співачка, якій аплодував уесь світ, - Соломія Крушельницька. У другій половині 1890 року почалися її тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Росії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини і Чилі.

Прославили Україну її нащадки в інших країнах. У 70-х роках минулого століття американська співачка українського походження Квітка Цісик підкорила США. Вона зробила успішну кар’єру в чотирьох різних музичних жанрах: популярна музика, класична опера, українська народна музика та рекламні джингли для ТБ і радіо.

5. Український театр і кіно

Українці можуть похвалитися також і акторською майстерністю. Ледь не найкращий приклад – Марія Заньковецька – королева української сцени. Саме з її іменем асоціюється поняття «український театр». Якщо говорити про кіно, то стрічку «Земля» Олександра Довженка було відзначено серед найкращих фільмів усіх часів і народів у різних країнах і на всіх континентах. Вона по праву зайняла високе місце в історії світового кінематографу. Цікаво, що у фільмі Вуді Аллена «Манхеттен» 1979 року герої йдуть у кіно, щоб подивитися творіння Довженка.

Наша країна може пишатися і сучасними акторами, такими як Богдан Ступка. Метр виконав близько 100 ролей на кіноекрані та понад 50 – на театральній сцені. За свою кінокар’єру був удостоєний близько 15 кінонагород і призів. Варто згадати Івана Миколайчука, який був кінозіркою 60-70-х років минулого століття, захоплення яким не приховував великий Параджанов.

6. Українська гостинність

Гостинністю українці славляться на весь світ. Про це свідчить не тільки вміння зустрічати гостей за щедрим столом, але й почуття єдності і дружелюбності, про які українці чітко заявили світу під час Майдану (коли кияни приймали у себе протестувальників з усієї України) та війни на Донбасі (коли волонтери та небайдужі люди допомагали як і армії так і переселенцям).

7. Художній талант України

Українці подарували світові талановитих художників. Серед них – Марія Примаченко, геніальна українська народна художниця без належної освіти. Її картинами захоплювався Пабло Пікассо. Її твори з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. 2009 рік рішенням ЮНЕСКО був визнаний роком Марії Примаченко.

Ще один яскравий представник української спадщини у світовому мистецтві – Іван Марчук, живописець, народний художник України. Британська газета The Daily Telegraph у 2007 році внесла його до списку ста геніїв сучасності. Свої картини – а їх більше чотирьох тисяч – він не продає, незважаючи на великий попит.

8. Поети і письменники України

Україна пишається не тільки відомим на весь світ генієм Тарасом Шевченком. Наша країна гідно представлена в Європі і світі такими талантами, як Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Василь Шкляр, Сергій Жадан, Марія Матіос, Андрій Курков, Ірен Роздобудько, Люко Дашвар та багатьма іншими.

9. Видавництво

Королева українських книг – Острозька Біблія – датована 1581 роком. Це перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою. Опублікував книгу Іван Федоров. Таких першодруків залишилося близько трьохсот у світі.

Одним із символів української нації є й Пересопницьке Євангеліє – визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI століття. Один із перших українських перекладів канонічного тексту Четвероєвангелія. На цій книзі присягу приймає президент України.

10. Українські храми

Українцям можна пишатися і щедрою культурною спадщиною, до якої входять найкрасивіші храми і церкви. Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі, три з них – в Україні. Це Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська Лаври. Особливе місце серед українських святинь займає Десятинна церква – храм, зведений у Києві наприкінці X століття. Він вважається першою кам’яною церквою Київської Русі. Залишки фундаменту Десятинної церкви разом із містом Володимира є пам’ятками національного значення.

11. Українська мова

Українська мова регулярно зазнавала утисків протягом останніх кількох сотень років. Але немов «парость виноградної лози» вона пробивалася і виростала все сильніше. Не так давно майже половина українців розмовляли російською мовою, однак зараз ситуація почала змінюватися.

Усе більше молодих людей починають говорити рідною, українською мовою, вона стає «модною». Парадоксально, але її популярність росте багато в чому завдяки російській агресії і пов’язаного з цим буму патріотизму.

12. Герб і прапор

Геніальна простота, напевне, саме так можна охарактеризувати ці українські символи. У нелегкий час саме прапор і герб своєї країни стали одним із головних джерел натхнення боротьби за суверенність і неподільність. Історія синьо-жовтих кольорів української держави налічує вже понад 600 років. Цей прапор надихає не тільки українців, ним цікавляться й по всьому світу друзі України – синьо-жовті флешмоби та акції проводяться у всіх куточках світу, і навіть у Москві.

Не менш важливий для українців і вічний символ їхньої державності – національний Герб, тризуб. Це один з найдавніших символів нашої землі. Тризуб зображували на монетах великого князя Володимира Святославовича, а потім Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха. Незважаючи на те, що сьогодні існує понад 40 версій, які пояснюють походження та суть тризуба, Герб – серйозний і невід’ємний привід для гордості кожного українця.

13. Вишиванка

Вишиванка є не просто елементом українського традиційного одягу, але й повноцінним символом незалежності і багатства культурної спадщини. Вона справді перейшла в міську українську культуру, ставши натхненням для багатьох дизайнерів.

Мистецтво вишивки в Україні своїм корінням сягає у дохристиянський період. Сьогодні ж вишиванка стала не лише модною, але й невід’ємною частиною зовнішнього вигляду сучасного українця. Багато молодих і не дуже людей зараз наносять традиційні орнаменти вишивки не тільки на сорочки, але і на футболки, сукні, блузи, взуття і навіть на автівки.

14. Українська кухня

Українська народна кухня – привід для гордості кожного українця. Вона бере свій початок від простих у приготуванні сільських страв, основою яких є злакові та овочі, такі як картопля, капуста, буряк та гриби. Тому і традиційна українська кухня багата великою різноманітністю овочевих страв. Це – і борщ, і капусняк, і голубці, і квашена капуста, і солоні огірки, і гарбузова каша, і куліш і галушки. Люблять українці також різноманітні страви з сала.

15. Найкрасивіші жінки

Українки завжди славилися на весь світ своєю красою, і підкорювали нею не тільки серця, а й цілі держави. Зараз же українські жінки справедливо вважаються одними з найкрасивіших у світі. Наша країна постійно потрапляє в лідери у всеможливих рейтингах краси.

16. Україна – годувальниця Європи

Україна – один із найбільших виробників сільгосппродукції. Наша країна значиться серед експортерів-лідерів зерна, ячменю, цукрових буряків, яєць, олії та картоплі. Причому українці беруть не тільки кількістю, але і якістю – завдяки сприятливій екології та чорнозему українські продукти затребувані в усьому світі. Аграрна галузь переживає розквіт, іноземні інвестори полюють на родючу землею.

17. IT-сфера

За останні роки українські IT-фахівці здійснили справжній прорив, показавши себе на світовій арені як лідери галузі. Зараз Україна здобула славу не лише як один із головних постачальників кадрів для аутсорсингу з програмування, але і багато в чому як самостійний світовий гравець.

Якісна українська школа програмування сприяє розвитку галузі, але на ринку, як і раніше, спостерігається дефіцит фахівців.

18. Територія України

Україна – найбільша країна в Європі. На будь-якій карті Старого Світу неможливо не помітити нашу країну. Вона розкинулася на стратегічних торговельних шляхах з Європи до Азії, має вихід до моря, і плавно переходить з півночі на південь і з лісу у степ. Саме в Україні, у містечку Рахові, в оточенні мальовничих Карпат, розташований географічний центр Європи.

Така земля завжди була ласим шматком для сусідніх агресорів, але Україна врешті-решт домоглася територіального суверенітету і змогла відстояти своє. Зараз наша країна переживає складний момент у зв’язку із черговим посяганням на її територіальну цілісність, але, як показує історія, агресор завжди залишається переможеним, а Україна – єдиною і неподільною.

19. Традиції і звичаї українського народу

Колоритні звичаї українців насамперед пов’язані із традиційним світоглядом, який формувався протягом багатьох століть і зберіг чимало ознак дохристиянських вірувань. Вплинув на становлення самобутнього й унікального середовища традицій та перетин різних етнічних груп і християнських течій.

Пишатися українцям варто і багатими сімейними обрядами. Причому кожне традиційне календарне свято тісно пов’язане з народними віруваннями і повір’ями українців, як то ворожіння на Андрія або пошуки квіток папороті на Івана Купала.

20. Скарби української архітектури

Архітектурна традиція на теренах України пройшла довгий історичний шлях розвитку, перебуваючи під різноманітними впливами європейських і світових стилів. У країні розташовано понад 125 тисяч історичних, археологічних пам’яток, безліч музеїв, які зберігають більше 10 мільйонів експонатів, 14 тисяч пам’яток архітектури, більше тисячі об’єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників.

Деякі об’єкти мають світове значення. Так, до переліку світової культурної спадщини ЮНЕСКО занесені Софія Київська, Печерська Лавра, фортеця у Кам’янці-Подільському, центр міста Львова (а це – майже 200 пам’яток архітектури). Не менш унікальними з точки зору архітектури, вважаються національний заповідник Херсонес Таврійський, історичні центри Києва та Чернігова, а також безліч старовинних замків Закарпаття і Галичини.

21. Українська природа

Українська природа – ще один привід пишатися країною. У ній – неосяжні простори для туризму на будь-який смак. Усе це множиться на поки ще не повністю зіпсовану екологічну ситуацію і простих ентузіастів, які займаються популяризацією невідомих пересічному українцеві багатств Батьківщини.

Такої кількості природно-ландшафтних зон, як в Україні, нема практично у жодній країні Європи: два моря, Кримський півострів з його унікальними природно-кліматичними та лікувальними властивостями, гірські масиви Карпат і Кримських гір, ліси, каньйони, єдина у Європі пустеля Олешківські піски, степовий заповідник Асканія Нова, Шацькі озера, соляні шахти Донбасу. І цей список далеко не повний.

22. Жага до змін

Український народ – унікальний. Він вижив, незважаючи на те, що існував на межі двох світів – Азії та Європи. Таку кількість окупацій, переслідувань та етнічних чисток витерпіли у світовій історії не багато націй. При всьому цьому українці не просто вижили, а й стали стверджуватися як держава. Українці всю історію воюють за справедливість, і були готові її відстоювати в будь-який час, у будь-якому місці.

Те, які зміни принесло прагнення України до боротьби за свободу в справедливість, довели масові протести, які охопили країну у 2000 році під час акції Україна без Кучми, в 2004-му – під час Помаранчевої революції та у 2014-му – під час Революції Гідності. Багато співвітчизників нарікають на відсутність реальних змін, але не варто забувати, що зміни починаються з кожного простого українця – з неприйняттям хабарів, з професіоналізмом, культурою поведінки та бажання змінити людей, що тебе оточують.

23. Українська армія

Перемоги хоробрих українських воїнів проходять червоною ниткою в історії нашої держави, починаючи з часів Київської Русі, і закінчуючи війною на Донбасі. Захоплення викликають як князівські дружини, козаки, воїни УПА – у минулому, так і добровольці та десантники – сьогодні. Як вирішальний внесок українців у перемогу над гітлерівською Німеччиною у Другій світовій, так і внесок української армії у стримуванні агресії Росії в Європі.

Війна на Донбасі відродила українські збройні сили і дала нам ще один привід для гордості. Витримка і відважність бійців АТО змусили замовкнути навіть найзатятіших скептиків. Напевне, сила українців не лише в безмежній хоробрості і патріотизмі, але і в істинно народному опорі – прості громадяни, вчорашні топ-менеджери і сьогоднішні студенти виявилися професійними волонтерами і логістами, які забезпечують армію.

24. Терпіння і витримка

Тривала війна на Сході і буксуючі реформи, корупційні скандали і відсутність справедливості так і не зламали більшість українців. Вони досі вірять у те, що їхні діти зможуть рости в розвиненій, повноцінній і вільній державі. І те, що молоді бійці стають героями нової України, зовсім юні поліцейські штрафують депутатів, а чиновника можуть звільнити одразу після «бунту» у Facebook, показує, що країна повільно, але все-таки рухається у правильному напрямку. І від кожного з нас залежить те, наскільки швидко молода українська держава буде йти до своєї мрії.

Тарас ІЛЬКІВ, «Новий час»

 

 

АНОНСИ

Урочистості з нагоди 26-ї річниці Незалежності України та Дня Державного Прапора у Дрогобичі

У програмі: 

23 серпня

11.00 – відкриття меморіальної таблиці з нагоди 45-ї річниці підняття національного прапора у Стебнику та презентація буклету «Провісник Незалежності» (спільно з музеєм «Дрогобиччина»). м.Стебник, перехрестя вулиць С.Бандери і П.Куліша. 

12.00 – концертна програма, вручення продуктових наборів для підопічних територіального центру. «Центр душпастирства молоді» СДЄ УГКЦ.

14.00 – виставка-презентація стародруків та рукописів із циклу «Врятовані скарби музею «Дрогобиччина». Картинна галерея музею.

16.00 – історична година «Державний Прапор України – святиня нашого народу». Центральна міська бібліотека ім. В.Чорновола, читальний зал.

24 серпня

Святкова Літургія у храмах міста.

15.00 – марш-хода із 25-метровим прапором за участю військового оркестру в/ч А1108, учасників АТО, волонтерів, ветеранів національно-визвольних змагань. Маршрут: сквер Героїв Небесної сотні (початок) – пам’ятник Т.Шевченкові – вул. І.Франка – пам’ятник Борцям за волю України – вул. Січових Стрільців – вул. Т.Шевченка – пл. Ринок.

15.45 – дефіле у виконанні військового оркестру. Площа Ринок.

16.00 – урочисте віче, молебень, привітання міського голови та гостей. Площа Ринок.

17.00 – виступ муніципального духового оркестру, спортивні показові виступи та концерт за участю: муніципального камерного хору «Боян Дрогобицький», народних колективів, студентів вищих музичних навчальних закладів, учнів шкіл естетичного виховання, загальноосвітніх шкіл, дуету «Ярослав-На» і вихованців школи дуету, а також музичних гуртів «Едельвейс», «Дефіляда», «Веселі музики», «Мюзик-шанс». Площа Ринок.

ЛАСКАВО ПРОСИМО!

 Дрогобицька міська рада

 

 

Програма відзначення 161-річчя з дня народження Івана Франка

27 серпня (неділя)

10:00 – покладання квітів до пам’ятника Івана Франкові та могили його батьків Якова Франка та Марії Кульчицької-Франко (с.Нагуєвичі).

10:00 -16:00 – Академічна програма церемонії нагородження Лауреатів Міжнародної премії ім. Івана Франка (м.Дрогобич). Організатор: Міжнародний фонд Івана Франка.

Програма церемонії:

12:00 – 14:20 – Церемонія нагородження Лауреатів Міжнародної премії імені Івана Франка, м.Дрогобич, Народний дім (вул. І.Франка,20).

14:20 – 14:30 – Покладання квітів до пам’ятника І.Франкові у Дрогобичі лауреатами Міжнародної премії ім. Івана Франка (м.Дрогобич, площа І.Франка).

14:50 – 15:30 – Прес-конференція Лауреатів премії (Народний дім, м.Дрогобич, вул. І.Франка,20).

16:00 – 17:00 – Презентація монографії Лауреатів премії у Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. І.Франка (зала ДДПУ ім. І.Франка, вул. І.Франка,24).

 

ЕТНО-ФЕСТ У САДИБІ ФРАНКІВ (10:00 – 19:00)

(Музей-садиба батьків І.Франка ДІКЗ «Нагуєвичі»)

1. Гурт «БУТТЯ»: автентична троїста музика, танці та співи XVIIІ – початку ХХ ст. (Київ).

2. Пленер «МОЙСЕЙ» на старому ґонті садиби Франків: Левко Скоп і Тетяна Думан (Дрогобич-Львів).

3. «КУЗНЯ ЯКОВА» (територія Садиби Франків). Майстер-клас ковалів зі Львова, Дрогобича, Нагуєвич.

4. «ГОНЧАРСЬКИЙ ЦЕХ»: проект від творчої майстерні «Touching ceramics» – майстер-класи гончарства, ручної ліпки, розмальовок та декорування виробів (м.Львів).

5. Локація «ШЕВСЬКИЙ ШІКІРЯНИЙ ЦЕХ» від цехмейстра Ігора Любуня (Тернопіль-Львів).

6. Мистецька локація «ФРАНКО І СХІДНА КУЛЬТУРА» від Амета Бекірова та ГО «Арекет» (Бахчисарай-Дрогобич): традиція кримсько-татарської кухні та розповіді про зацікавлення І.Франка історією Східної цивілізації.

7. Давньоруська військово-історична локація «ЗАХАР БЕРКУТ» від КЛУБУ «Чорна Галич» (м.Львів).

8. «CARPATIA»: гірський мистецький пленер від Малої академії мистецтв (смт.Підбуж).

9. «ГІЛЬДІЯ ВІНОЦТВА»: мистецький проект за участю дрогобицьких майстринь (м.Дрогобич).

10. Культурно-мистецький проект «ФРАНКО-ФОРЕВЕР» разом із дрогобицьким інтернет-радіо «КОТЕРМАК»: цікаві записи зустрічей із креативними людьми.

11. «ФРАНКОВИЙ УНІВЕРСИТЕТ» – проект цікавих лекцій на тему Франкознавства та культури Галичини.

Упродовж двох днів діятиме вільне і живе наметове містечко «ГОРОДИЩЕ».

 

«КАЗКОВИЙ ТЕАТР». (16:00 – 17:00)

Казка за мотивами твору Івана Франка «ЛИС МИКИТА» (літня сцена художньо-меморіального комплексу “Стежка Івана Франка”). Львівський обласний академічний муздраматеатр імені Юрія Дрогобича. Режисер: Олександр Король.

 

МОЛЕБЕНЬ (17:00)

(каплиця Різдва Пресвятої Богородиці худ.-мем. комплексу “Стежка Івана Франка”). 

о. Андрій Безушко, о. Іван Ковба.

 

СВЯТКОВИЙ КОНЦЕРТ (17:30)

(літня сцена художньо-меморіального комплексу “Стежка Івана Франка”).

Офіційне відкриття. Концерт естрадних та народних колективів і гуртів України та Дрогобиччини.

Організатор: Відділ культури та туризму Дрогобицької РДА.

 

28 серпня (понеділок)

ПРЕЗЕНТАЦІЇ ЕКСКУРСІЙНИХ МАРШРУТІВ (11:00 – 12:00)

(Музей Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі»).

1. Відкриття вело-маршруту «Франко-Ровер» разом з історичною презентацією «Давня вело-вандрівка до Нагуєвич» (автор Богдан Лазорак).

2. Поле битви «Нагуєвицький котел» 6 жовтня 1914 р. (Богдан Лазорак).

3. Давні церкви с.Нагуєвичі (Галина Топільницька, о. Іван Ковба, о. Андрій Безушко).

 

«…AD FONTES»: НАУКОВІ ТА МИСТЕЦЬКІ ПРЕЗЕНТАЦІЇ (13:00–16:00).

(Музей Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі»).

1. «З ОЗИМИНИ В НАГУЄВИЧІ»: наукова презентація генеалогії роду Франка XVIII ст. (Ігор Смуток, завідувач кафедри давньої історії України та спеціальних історичних дисциплін).

2. Презентація нової експозиції «Прижиттєві видання Франка» (12:00).

3. Зустріч із Зеновієм Васильовичем Франком.

4. Виставка художніх творів Петра Грицюка (м.Івано-Франківськ). Музей Івана Франка.

 

«СИНЬО-ЖОВТА ГОЛОВА»: культурно-мистецька інсценізація (17:00 – 19:00)

 (територія Літературно-меморіального музею Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі»)

1. «ДЖАЗ-БЕНД» від Львівського обласного академічного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича.

2. «AMPHITEATRUM»: літературні читання віршів Франка та розповіді з історії поетики.

3. «FRANKO-NEBO»: театральний перформанс.

 

ЛІСОВИЙ КІНОТЕАТР (21:00)

(літня сцена художньо-меморіального комплексу “Стежка Івана Франка”)

Показ фільму «ЖИВА» за сприяння кінотеатру «ЗЛАТА» (м. Трускавець) та українських режисерів (Львів, Трускавець, Київ). Вхід безкоштовний! 

 

 

 

НОВИНИ З РАТУШІ

Тарас КУЧМА: «Реорганізація в освіті – це не закриття шкіл чи скорочення кадрів, а підвищення якості освіти і поліпшення умов навчання для учнів»

21 серпня на понеділковій оперативній нараді у ратуші начальник відділу освіти Петро Сушко повідомив, що процес підготовки навчальних закладів міста перебуває на завершальному етапі.

Посадовець зазначив, що у багатьох начальних закладах проведено заміну вікон, ремонт харчоблоків та санвузлів; облаштовано комп’ютерною технікою та лабораторним обладнанням навчальні класи; в окремих школах встановлено дитячі та спортивні майданчики. На декількох об’єктах роботи ще не завершені.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма наголосив, що з понеділка особисто відвідає кожен навчальний заклад для перевірки готовності його до роботи.

Також міський очільник зауважив, що настав час припинити практику проводити ремонтні роботи у школах та садочках за кошти батьків, оскільки це потрібно робити за бюджетні кошти.

«Бюджетні кошти потрібно використовувати ефективно, а не витрачати їх на утримання шкіл, наповненість класів яких становить 5-6 учнів. Ці діти мають навчатися у великих школах та працювати в колективах. А на місці таких шкіл відкриватимуться дитячі садочки, оскільки у Дрогобичі не кожна дитина може бути охоплена дошкільною освітою через брак місць у дитсадках. І тоді, за рахунок зекономлених коштів, у школах проводитимуться ремонти та закуповуватиметься нове навчальне обладнання. Ось такі заходи пояснюють поняття «реорганізація». Реорганізація в освіті – це не закриття шкіл чи скорочення кадрів, а підвищення якості освіти і поліпшення умов навчання для учнів», - резюмував Тарас Кучма.

Прес-служба міської ради

 

 

Запис до лікаря – через Інтернет!

У вересні цього року дрогобичани отримають можливість записуватися на прийом до лікаря за допомогою електронної системи «ASKEP.nеt».

Унікальність програми полягає у тому, що, окрім можливості запису на прийом, формується електронна медична карта пацієнта, де відображатиметься історія захворювань, виписки, результати аналізів та відвідини лікарів з детальним описом кожного прийому. Дрогобичанам необхідно зареєструватися за відповідною формою, створивши свою електронну медичну картку. Відтак кожен запис на прийом до лікаря супроводжується sms-сповіщенням про підтвердження обраної дати та години.

Як повідомив радник міського голови з інформаційно-комунікаційних систем Станіслав Гайдер, Дрогобич є пілотним містом, а отже систему впроваджують спеціалісти «ASKEP.nеt» для Дрогобича безкоштовно. Єдине, кошти будуть потрібні на оновлення комунікаційно-технічної бази закладів охорони здоров’я.

Програмою передбачено електронні кабінети лікарів та реєстратури. Якщо розглядати комплексно роботу системи, як для керівництва відділу охорони здоров’я, так і керівництва міста, завдяки цій програмі можливо відстежити статистику кількості пацієнтів, а також мапу локацій. Понад те як зазначив керівник проекту Володимир Строгуш, завдяки мапі локацій можливе виявлення спалахів захворювань у мікрорайонах. Записатися на прийом до сімейного лікаря можна, перейшовши за посиланням (https://askep.net/), або в реєстратурі поліклініки.

Днями запрацює запис до усіх трьох підрозділів сімейних лікарів, а з вересня система запрацює у всіх філіях. У випадку виникнення живої черги у поліклініці пріоритет надається людині, яка записалась онлайн. Для огляду лікарем пацієнта відводиться 15 хвилин, що, своєю чергою, ефективно вплине на системність роботи медичного персоналу.

16 серпня міський голова Дрогобича Тарас Кучма особисто перевірив роботу цієї системи від моменту реєстрації в режимі он-лайн, до моменту отримання медичної послуги у міській поліклініці. Спілкуючись з лікарями, Т.Кучма поцікавився потребами та проблемами, які необхідно вирішити задля ефективного функціонування програми «ASKEP.nеt».

Прес-служба міської ради

 

Щоб упорядкувати розміщення реклами...

16 серпня робочою групою з питань реалізації спільного Проекту «Відкрита реклама: посилення участі громадян у розвитку місцевої громади Дрогобича» разом з працівниками КП «Комбінат міського господарства» та представниками Муніципальної варти здійснено демонтаж незаконно встановлених рекламних носіїв.

Цього разу було демонтовано 17 рекламних банерів, які без законних підстав були розміщені на будівлях та вуличних огорожах міста.

Як зазначили представники робочої групи, процедурі демонтажу передували неодноразові звернення до власників з вимогою узаконити або самостійно прибрати рекламні носії.

Нагадаємо, у місті Дрогобич встановлення і розміщення рекламних носіїв та продукції регламентовано «Правилами розміщення зовнішньої реклами у Дрогобичі» та Законом України «Про рекламу». Відтак подати заяву на дозвіл розміщення зовнішньої реклами можна як у відділі економіки Дрогобицької міської ради, так і онлайн через офіційний портал міста.

Завдяки е-сервісу «Відкрита реклама» та відділу економіки, з початку року у Дрогобичі демонтовано близько півсотні незаконних рекламних носіїв та стільки ж узаконено.

Загалом за 2016 рік від розміщення законної реклами у Дрогобичі до місцевого бюджету надійшло 176 тис грн. В цьому ж році за 7 місяців бюджет поповнився на суму понад 200 тис грн. За попередніми підрахунками, за 2017 рік до бюджету міста від санкціонованої реклами надійде близько 340 тис грн.

***

16 серпня, під час розгляду проектів рішень про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, членами виконкому одноголосно було вирішено не надавати жодного дозволу на розміщення реклами по місту допоки не буде розроблено відповідне Положення про розміщення зовнішньої реклами у місті. Активно цю позицію в ході обговорення відстоювали секретар ради Олег Хрущ та заступник міського голови Василь Качмар, внісши низку пропозицій, які ляжуть в основу розробки нового Положення.

З цього приводу міський голова Дрогобича Тарас Кучма дав доручення відділу економіки Дрогобицької міської ради розробити Положення про розміщення зовнішньої реклами у Дрогобичі, яке окреслить чіткі вимоги до місць розміщення рекламних щитів, щільності їх розташування та зовнішнього вигляду.

«Наше місто переповнене рекламними носіями, які розташовані хаотично, мають різний формат, більшість не підлягає жодним нормам, кожен встановлює їх на свій лад. Визначення чітких вимог до рекламних носіїв однозначно покращить вигляд міста», - зазначив Тарас Кучма.

Варто зазначити, що вирішенням проблеми з розміщення реклами у місті також занепокоєна громадськість Дрогобича. Активні дрогобичани долучаються до вирішення проблеми шляхом створення відповідних петицій, закликають все більше і більше людей бережливо ставитися до свого міста.

Прес-служба міськради

 

У школах естетичного виховання – нові тарифи

16 серпня на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради затверджено нові тарифи за навчання у школах естетичного виховання.

При цьому звільнено від оплати за навчання у школах естетичного виховання учнів, батьки яких були чи є учасниками АТО та учасників бойових дій.

Від 1 вересня 2017 року місячна плата за навчання у Дрогобицьких дитячих музичних школах №1 та №2 становить:

– фортепіанний відділ – 120 грн.;

– відділ народних інструментів:

а) баян, акордеон – 110 грн.;

б) бандура, цимбали, сопілка – 100 грн.;

– відділ струнно-смичкових інструментів – 100 грн.;

– відділ духових та ударних інструментів – 100 грн.;

– естрадний сольний спів, гітара – 120 грн.;

– хоровий відділ – 100 грн.

У Дрогобицькій дитячій художній школі місячна плата становить 150 грн.

Прес-служба міської ради

 

Фасад готелю прикрашатиме патріотичний мурал

Дрогобичанка, митець Христина Драгун з власної ініціативи та за власні кошти вирішила прикрасити рідне місто, розфарбувавши стіну туристичного комплексу «Дрогобич» оригінальним патріотичним стінописом (муралом), який продивлятиметься як з площі Тараса Шевченка, так і з вулиці Лесі Українки.

Дозвіл на оздоблення стіни туристичного комплексу «Дрогобич», оскільки це комунальна власність громади міста, 16 серпня було надано на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Оздоблення стіни заплановано завершити до 24 серпня – Дня Незалежності України.

 

У Дрогобичі діятиме Рада підприємців

У Дрогобичі при виконавчому комітеті міської ради створили Раду підприємців.

Мета діяльності Ради полягає у сприянні розвитку малого і середнього бізнесу у Дрогобичі та Стебнику, напрацюванні спільних механізмів реалізації регуляторної політики через залучення місцевих суб’єктів підприємництва.

Функціонування Ради підприємців сприятиме формуванню дієвого механізму взаємодії виконавчих органів міської ради і суб’єктів господарювання на засадах партнерства, відкритості і прозорості, реалізації державної регуляторної політики у сфері підприємництва.

Відповідне рішення прийняли 16 серпня на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Як зазначив начальник відділу економіки Володимир Ліснянський, склад Ради підприємців затверджено, однак у майбутньому можливі зміни, які затверджуватиме виконавчий комітет.

Невдовзі відбудеться перше засідання Ради, на якому оберуть голову, заступника та розглянуть відповідне положення про діяльність Ради.

Також посадовець зазначив, що підприємці, які бажають долучитися до вирішення проблем малого та середнього бізнесу, можуть звертатися з пропозиціями до відділу економіки Дрогобицької міської ради (пл. Ринок, 1, каб. №29).

 

Щоб не затоплювало вул. Бориславську…

На вулиці Бориславській зусиллями КП «Комбінат міського господарства» та КП «Дрогобичводоканал» тривають роботи з очищення каналізаційних мереж, через несправність яких упродовж останніх 20 років відбувається затоплення проїзної частини під час дощів.

Комунальні служби проводили роботи з розчищення засміченої дощової каналізації та колектора із залученням каналізаційно-промивної спецтехніки, яка, на думку комунальників, мала розчистити каналізаційну мережу. Проте під час робіт каналізаційні труби від зношеності почали тріскати, а отже, виявились непридатними до експлуатації в майбутньому. Відтак було прийнято рішення про їхню заміну.

Як зазначив директор Департаменту міського господарства Роман Москалик, вже закуплено нові труби та бетонні колодці, тож ремонтні роботи відновилися.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Школи Дрогобича – серед 25 найкращих шкіл Львівщини

Український центр оцінювання якості освіти 12 серпня опублікував детальні результати ЗНО по школах. На основі цих даних ZAXID.NET уклав рейтинг 25 найкращих шкіл Львова і 25 найкращих шкіл в області.

У процесі створення рейтингу порівнювалися результати понад 500 шкіл Львова й області. Проте для шкіл Львівщини укладався окремий рейтинг, оскільки більшість шкіл області за якістю навчання поступаються школам Львова.

При створенні рейтингу брався до уваги відсоток випускників, які отримали на ЗНО 180 і більше балів із чотирьох предметів: української мови/літератури, історії України, математики та англійської мови. Рейтинговий бал кожної школи є сумою цих чотирьох показників, зазначають розробники.

Відтак, за результатами досліджень, до списку 25 найкращих шкіл Львівщини увійшли 4 навчальні заклади Дрогобича: гімназія ім. Б.Лепкого, педагогічний ліцей, ЗОШ №1 ім. І.Франка та СШ №2.

За матеріалами ZAXID.NET

 

 

Релігійні мотиви Івана Франка

До 161-ї річниці від дня народження Каменяра

«Хреста нам знаменем хрестили,

Ростем під знаменем хреста,

З хреста пливуть всі наші сили

І віра наша пресвята.

 

І під знаком хреста пречудним

Боролись наші предки все,

І поступали шляхом трудним,

Як той, що тихо хрест несе»…

(І.Франко, «Вибрані твори в 3-хтомах», том.І, стор.88, Дрогобич, 2005 р.)

У цьому вірші поет говорить про християнську суть хреста як символа не тільки страждання, але й як знамення світлої перемоги життя над смертю, добра над злом.

Про високу істинно християнську релігійність Каменяра свідчать і такі його твори, як «Страсти», «Сповідь», «Боже наш», «Рука Івана Дамаскіна», «Чудо з утопленим хлопцем», «Так говорить стародавня повість».

Особливе значення має вірш «Так говорить стародавня повість», в якому поет робить висновок про обов’язок слухати Службу Божу та неодмінно дослуховувати її до кінця.

Та шлях до релігійності Івана Франка був непростим. Як відомо, ще в ранній молодості поет захопився привабливими, на перший погляд, соціалістичними ідеями «рівності і братерства». Так, у віці 22 роки він проштудіював «Капітал» Карла Маркса і «Анти-Дюрінг» Фрідріха Енгельса.

Більшовицькі ідеологи вміло скористалися ранніми соціалістичними фантазіями Каменяра, що знайшли своє відображення у низці його творів, намагаючись зобразити письменника майже як марксиста-революціонера. Наприклад, у підручнику з української літератури для 10-го класу можна було прочитати буквально таке: «У цей час Франко вивчав Маркса, Енгельса та твори видатних російських мислителів: Белінського, Герцена, Чернишевського, Добролюбова… Так Франко виробляв у собі матеріалістичний світогляд». (І.Пільчук, «Українська література», стор.122, Київ, 1947 рік).

Проте, зважаючи на той факт, що очевидним лейтмотивом творчості І.Франка були релігійна і національна тематики, більшовицький режим розгорнув цілеспрямовану критику на адресу Каменяра.

«Вождь» пролетаріату В.Ленін, читаючи твори І.Франка, оцінив їх як «реакционные доводы у вожаков демократического украинства Грушевского и Франко» (газета «Народне слово» за серпень 2006 р.).

Визнаючи І.Франка класиком української літератури (бо цього вимагала світова громадська думка), більшовицький режим водночас намагався применшити значення його творчості. У цьому ж вищезгаданому підручнику з української літератури автор пише: «Були моменти коли Франко збочував з правильного шляху, особливо в останній період життя… Вивчаючи марксизм, він не сприйняв його революційної суті» (там же, стор.123).

Насправді І.Франко не тільки не сприйняв марксизм, але і відкинув його як непотріб. Натомість, його твори проникнуті духом християнської моралі і національної ідеї. Вони несуть нам світло євангельської любові, віри і надії.

Зеновій МЕДВІДЬ, член ради Дрогобицького товариства «Просвіта»

 

 

«Гра барвами» у Палаці мистецтв

У дрогобицькому музеї відкрилася персональна виставка Руслана Грабара, на якій представлено понад 70 живописних полотен, об’єднаних назвою «Гра барвами».

І це гра не лише барвами, а й формами та змістами. Адже художник, незважаючи на те, що вже став лауреатом ряду міжнародних конкурсів у жанрах фігуративного живопису, пейзажу, портрету та ню, продовжує творчий пошук у експериментах із різними напрямами та техніками.

Як зауважив на відкритті частий гість музею «Дрогобиччина» львівський мистецтвознавець, проректор ЛНАМ Роман Яців, художник Руслан Грабар, що походить зі знаної родини українських митців, стрімко розвивається, здобуваючи все нові висоти. Він щоразу нехтує небезпекою увійти в складний ракурс, чи незвичну палітру і це дає снагу на тривалу перспективу. Водночас художник у своєму розвитку зберігає відповідальне ставлення до методології та школи живописного жанру, яку пройшов у знаних майстрів, професорів Миколи Андрущенка, Богдана Васильціва, Олександра Звіра, що були його викладачами по фаху у ЛНАМ.

Руслан Грабар відіграє непересічну роль в українському культурному житті не лише як митець, а й як вчитель та натхненник майбутнього покоління художників, адже він є викладачем у Малій академії мистецтв у м.Комарно, а його вихованці щоразу здобувають призові місця в обласних та всеукраїнських художніх конкурсах, – зазначив у своєму виступі Олег Микита (голова Львівської обласної організації Національної спілки художників України).

Це підтвердили і гості – голови райдержадміністрації та районної ради Городоцького району, наголошуючи, що м.Комарно завдяки роботі Руслана Грабара та його мистецької родини перетворилося на вагомий культурний осередок Городоччини.

Про суспільну відповідальність і громадську активність майстра наголосила і організатор виставки – зав. відділу європейського мистецтва Надія Кікта. Адже пан Грабар багато долучається до благодійних аукціонів зі збору коштів для учасників АТО.

Кандидат історичних наук Степан Яким зауважив, що з виставки видно, що митець дуже любить людей, закоханий у жіночу красу, але й закоханий у наполегливу творчу працю, про що свідчать десятки великих полотен, насичених найрізноманітнішими сюжетами.

- Навіть не знаючи художника, а просто переглядаючи серію його робіт, можна зробити висновок, що цей митець є життєлюбом та оптимістом, людиною здатною на широкі жести, – охарактеризувала виставку директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, – тому, із притаманною йому щирістю, дарує глядачам можливість побачити яскраву життєствердну візію світу, нестачу якої відчуваємо у сьогоднішніх реаліях.

На відкритті виставки автор отримав від гостей багато теплих та захопливих відгуків про свою творчість, а сам тим часом залишився усміхненим та небагатослівним. Каже: «Мої слова – то є картини».

Тож запрошуємо дрогобицьких шанувальників мистецтва та гостей міста навідатись на виставку та «поговорити» із картинами Руслана Грабара. «Гра Барвами» буде тривати в дрогобицькому Палаці мистецтв (вул. Т.Шевченка,38) до 17 вересня.

Палац мистецтв

 

 

«Село моє – моя родина»

У неділю, 13 серпня, у селі Вороблевичі Дрогобицього району пройшло святкування Дня села, яке приурочувалося до Дня Незалежності України. Захід проходив під гаслом: «Село моє – моя родина». З нагоди такої визначної події на місцевому стадіоні зібралися всі мешканці та гості села. Перш ніж розпочати офіційну частину свята, на стадіоні провели футбольний матч між молодими спортсменами та вже професійними гравцями. Гра закінчилася справедливою нічиєю.

О 17 годині розпочався святковий концерт, де свої таланти у піснях та танцях змогли продемонструвати всі охочі від наймолодших до досвідчених артистів. Перед концертом до присутніх з вітальним словом звернувся голова села Михайло Герій, який щиро подякував жителям за підтримку і розуміння, та наголосив, що йому надзвичайно приємно жити і працювати у колі таких небайдужих до свого дому односельчан. Голова побажав селу розквіту, міцного здоров’я та добробуту громаді, наголосив, що такі свята дають надію на краще життя і спонукають людей вірити в себе і у свої можливості. До вітального слова також приєдналися депутат обласної ради Михайло Задорожний та заступник РДА Іван Мізерник, який вручив грамоти найактивнішим жителям села.

Окремим захопливим дійством стали козацькі забави, організовані ТОВ «Захід-Агро МХП», агрокомпанією, яка орендує місцеві землі. Чого тут тільки не було: конкурс «Високий стовп», під час якого двоє сміливців змагалося у швидкості подолання 7-метрової колони, командне перетягування канату, перегони в мішках, переміщення коліс та інше. А впевнені в собі силачі могли позмагатися в армреслінгу та підійманні вантажів.

За результатами змагань найвправніші чоловіки отримали грамоти та призи, які вручив їм керівник модуля №4 ТОВ «Захід-Агро МХП» Вадим Льошенко. Також свою винагороду у вигляді чотирьох футбольних м’ячів отримали і дружні футболісти.

Не забули й про наймолодших, для них підприємство організувало багато розваг, приміром, ігри з аніматорами, надувні гірки, батут. Особливою популярністю користувалася безкоштовна солодка вата. А для найактивніших жителів та гостей села до пізнього вечора звучала музика для запальних танців під відкритим небом.

Соломія ОЛЕКСІВ

 

 

СПОРТ

Знову на другій сходинці

19 серпня відбулися матчі 14 туру першості Львівщини з футболу у ІІ лізі.

Дрогобицька «Галичина»на стадіоні «Каменяр» у Дрогобичі приймала «Сокіл» (Сокільники). Дорослий склад дрогобичан переміг з рахунком 2:0. Голи забивали Р.Філіпов та Р.Маленяк. Натомість юнаки «Галичини» просто декласували своїх суперників – 11:0!

У турнірній таблиці лідирує «Галичина» (Львів) – 32 очки. На друге місце повернулася «Галичина» (Дрогобич) – 29 пунктів, на третій сходинці – «Карпати» (Старе Село) – 26. У змаганні юнацьких складів упевнено лідирує дрогобицька «Галичина» – 37 очок. Далі йдуть: «Карпати» (Старе Село) – 28, «Кохавинка» (Гнідичів) – 24.

Ярослав ГРИЦИК

 

 

СПІВЧУВАЄМО

Недовгий вік судився лікарю Юрію Васильовичу Рососі, всього 43 роки. Але він встиг зробити для людей чимало добра, бо саме в цьому вбачав благородний сенс свого життя.

Нехай в обіймах Вічності, де вже немає ні болю, ні тривог, ні гіркоти розлук, душа знайде спокій, а земля для тіла стане пухом.

Тарас Кучма,

міський голова Дрогобича

P.S. До речі, на понеділковій нараді, з доброї волі міського голови, присутні у залі помолилися за упокій душі Юрія Росохи. Це – воістину шляхетний жест християнської моралі, попри різні коментарі, маємо бути християнами…

 

Відділ охорони здоров’я виконавчих органів Дрогобицької міської ради та міська профспілкова організація працівників охорони здоров’я висловлюють глибокі співчуття родині Росохи з приводу тяжкої втрати, передчасної смерті сина, чоловіка, батька.

18 серпня 2017 р. перестало битися серце Юрія Васильовича Росохи, депутата міської ради VІ скликання, головного лікаря КНП «Дрогобицька міська лікарня №5» Дрогобицької міської ради.

Пішла з життя молода людина у розквіті сил, прекрасної душі і високих моральних якостей. У великій скорботі рідні, друзі та медична громада.

Світла та вічна пам’ять про Юрія Васильовича назавжди залишиться в нашій пам’яті.

Хай земля йому буде пухом.

 

Сумно і прикро, що на 43 році життя обірвалося життя нашого однокласника Юрія Росохи. У глибокій скорботі осиротіли наші душі, світлі помисли про шкільні роки. Спи спокійно, наш друже. Твій світлий образ житиме у наших серцях і думках. У молитві полегшуємо твою дорогу до вічного прихистку у Царстві Небесному.

У скорботі випускники 1991 року СШ №5.

 Обновлен 28 авг 2017. Создан 23 авг 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником