ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Ярослав СТРИЙСЬКИЙ: «Шановні жінки, не легковажте здоров’ям!»
9-23 жовтня на Дрогобиччині, згідно з наказами ЛОДА та у рамках субпроекту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області», триває черговий тижневик із виявлення захворювань шийки матки та дні боротьби з раком грудної залози. Докладніше про це розповідає головний лікар-директор Дрогобицької міської лікарні №3 (онкодиспансера) Ярослав СТРИЙСЬКИЙ.

- Рак грудної залози посідає в Україні першу сходинку в структурі захворюваності на рак серед жінок репродуктивного віку, - говорить Ярослав Стрийський. - Щорічно в нашій країні захворюють понад 15 тис жінок, помирають до 7700. У Львівській області щороку виявляють майже 700 випадків раку грудної залози, помирають до 400 жінок. Рівень захворюваності на Львівщині становить 36,8 випадків на 100 тисяч жіночого населення, в Україні – 39,8. Рівень смертності відповідно 27,5 в області та 31,7 – в Україні.

- Як діагностують це захворювання?

- Для діагностики в доклінічній стадії раку грудної залози на Львівщині впроваджено мамографічний скринінг. Жінкам до 35 років, у яких лікар виявив ущільнення в молочних залозах, призначають УЗД молочних залоз.

Та основним методом об’єктивної оцінки стану молочних залоз у 95-97% випадків є мамографія. У всьому світі жінки старші 35-40 р. проходять мамографію що два роки, після 50-ти – щороку.

Додам, що мамографія – це абсолютно безпечне обстеження і є золотим стандартом для виявлення раку молочної залози на ранній стадії, коли пухлина ще не прощупується.

- Чи можна пройти таке обстеження у Дрогобичі?

- Завдяки проекту Світового Банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» на базі Дрогобицької міської лікарні №3 відкрито міжрайонний скринінговий центр. Субпроект «Онкопревенція» передбачає створення програмного забезпечення «Електронного реєстру жіночого населення» та проектування мережевого зв’язку, придбання і встановлення сучасного медобладнання для ранньої і вчасної діагностики раку молочної залози та шийки матки. Очікуваний результат – це проведення органозберігаючих операцій при раку грудної залози (при нульовій та першій стадії раку – секторальна резекція грудної залози). Адже сьогодні 85% операцій – це повне видалення грудної залози.

При раку шийки матки проводитиметься конізація шийки матки (при нульовій стадії РШМ) та трахельектомія. На сьогодні 25% операцій – це операція Вертгайма (великооб’ємна, інвалідизуюча), решта – паліативні операції.

- Чи можете навести статистку діяльності міжрайонного скринінгового центру?

- За 9 місяців ц.р. у скринінговому центрі проведено 3163 мамографій, переглянуто 21063 цитологічних мазків, при цьому виявлено 5% випадків онкозахворювань.

- Яка ситуація в Україні із захворюванням на рак шийки матки?

- За останні роки маємо зростання показників захворюваності, особливо серед молодих жінок. Щороку в Україні помирають майже 2,5 тисяч хворих на рак шийки матки, з них 500 осіб – жінки працездатного віку. Причиною недостатньої ефективності лікування хворих є пізнє розпізнавання захворювання. Значною мірою через недостатню поінформованість жінок щодо сучасних можливостей діагностики та лікування раку шийки матки.

На сьогодні виявлена група вірусів папіломи, які викликають це захворювання, існує ефективна вакцина, яка вже використовується за кордоном і в Україні, дозволяючи запобігти виникненню раку шийки матки. Додам, що захворювання майже ніколи не виникає при повному здоров’ї. Як правило, йому передують так звані передракові захворювання – ерозії шийки матки, дисплазії різного ступеня. Біда в тому, що ці захворювання та початкові форми раку майже не супроводжуються проявами, які би змусили жінку звернутися до лікаря. Слід додати, що такий популярний у населення метод обстеження як ультразвуковий (УЗД) у більшості випадків не дозволяє виявити передракові стани та ранній рак шийки матки.

- Наскільки важливо вчасно виявити це захворювання?

- Лікування передракових захворювань і навіть початкових форм раку проводиться у поліклініці і триває кілька днів, тоді як лікування раку – на лікарняному ліжку і триває місяцями та, відповідно, вимагає у десятки разів більших матеріальних витрат. Саме тому дуже важливими є профілактика та рання діагностика раку шийки матки.

Наголошую, що діагноз раку шийки матки в сучасних умовах аж ніяк не є смертним вироком, як продовжують думати багато жінок. Достатньо сказати, що у Дрогобицькій лікарні №3 на обліку є понад 200 пацієнток тільки Дрогобицького регіону, які проліковані і живуть понад 5 років.

- Можливо, жінки не звертаються до лікарів, бо просто бояться самої процедури обстеження?

- На сьогодні існує простий і надійний метод виявлення передракових захворювань та раку шийки матки – це цитологічний. Він полягає у тому, що у жінки, яка проходить огляд гінеколога, береться мазок, який, після відповідної обробки, оглядається під мікроскопом лікарем-цитологом. Процедура абсолютно неболюча і високоінформативна, нею володіють на сьогоднішній день всі лікарі-гінекологи жіночих консультацій та акушерки ФАПів. У нашій лікарні працюють досвідчені лікарі-цитологи. Проблема одна – небажання жінок проходити профілактичні огляди.

- Що б ви хотіли сказати мешканкам Дрогобиччини на завершення розмови?

- Хочу наголосити: якщо жінки проходитимуть періодичне обстеження грудних залоз і перевірку на наявність раку шики матки, це не лише дозволить зменшити витрату коштів на комбіноване лікування, знизить ступінь непрацездатності, вихід на інвалідність. Найголовніше – значно збільшиться відсоток пацієнток з цим серйозним діагнозом, яким вдасться продовжити тривалість життя.

Тож ми, лікарі, закликаємо жінок не легковажити здоров’ям і відвідати в ці дні жіночі консультації Дрогобича та Стебника, поліклініки Дрогобицької міської лікарні №3 та районної лікарні №5 (колишня медсанчастина під-приємств), ФАПи району.

Ярослав ГРИЦИК

 Создан 19 окт 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником