ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 9 листопада 2017 р.
ВІДКЛАДЕНА НЕБЕЗПЕКА

Дрогобицькі депутати б’ють на сполох

У п’ятницю, 3 листопада, на засідання XXIX позачергової сесії Дрогобицької міської ради депутати міської ради одноголосно підтримали рішення надіслати звернення до центральної влади України з вимогами долучитися до ліквідації наслідків обвалу карстових порід неподалік Стебника, що стався 30 вересня 2017 року. Подаємо текст звернення.

Президенту України,

Верховній Раді України,

Кабінету Міністрів України

 

Ми, депутати Дрогобицької міської ради, глибоко стурбовані подією, яка мала місце 30 вересня 2017 року, а саме відбувся обвал карстових порід у зоні рудника №2 ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал». Як зазначили в Державній екологічній інспекції у Львівській області, зсув відбувся через невиконання підприємством приписів.

Упродовж останніх кількох років Львівська обласна рада, Дрогобицька районна рада та інші органи місцевого самоврядування неодноразово звертали увагу центральних органів державної влади України на негативні обставини діяльності на території Львівської області ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал». На жаль, відповідної реакції на дані звернення не було. Байдужість Фонду державного майна України, який виступав організатором відчуження з державної власності цього підприємства, призвела до негативних екологічних наслідків, техногенних аварій та загрожує подальшим погіршенням ситуації.

Уже сьогодні потрібні значні кошти для ліквідації наслідків такої бездіяльності та уникнення можливих негативних процесів руйнування інфраструктури, яка забезпечує життєдіяльність населених пунктів, розташованих у районі підземних виробіток.

Окрему увагу хочемо звернути на транспортне сполучення з курортним містом Трускавець. А саме – ділянка дороги Т1402 Пісочна – Східниця проходить у межах гірничого відводу рудника №2, який на сьогоднішній день і несе найбільшу загрозу. Так, відповідно до геофізичних досліджень науковців, дана дорога на відрізку Дрогобич-Трускавець зазнає негативного впливу від процесів, які мають місце в руднику №2, відбувається деформація дорожнього полотна, а утворення розколів несе загрозу для мешканців регіону.

Обвал карстової породи та просідання грунтів у зоні впливу робіт шахтного поля рудника № 2 ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» можуть викликати руйнацію двох магістральних водогонів діаметром 820 мм від резервуарів чистої води у с.Доброгостів до м.Дрогобич (розташовані на відстані 720 м на північний схід та 900 м на північ від місця обвалу). У зоні впливу гірничих робіт перебуває частина двох ниток водогону довжиною по 4 км кожна. Цими водогонами подається питна вода для 60 тис населення, тому їхнє руйнування може спричинити виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня. Для запобігання цьому необхідно здійснити винесення вказаної ділянки магістрального водогону за межі впливу гірничих робіт на шахтному полі рудника №2 ПАТ СГХП «Полімінерал». За оцінкою фахівців, потрібно збудувати 5,5 км водогону – дві нитки діаметрами 820 мм та 630 мм. Орієнтовно загальна вартість робіт становить 100 млн грн.

Враховуючи масштаби проблеми та важливість її вирішення в найкоротші строки, звертаємось до Вас із пропозиціями:

1. Створити урядову комісію з метою напрацювання комплексного підходу для вирішення проблем, створених діяльністю підприємства ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал».

2. Виділити з резервного фонду Державного бюджету України кошти для ліквідації негативних наслідків діяльності ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал», а саме на розробку ПКД та будівництво: об’їзної дороги на ділянці Дрогобич – Трускавець, яка передбачена генеральним планом с.Модричі; двох ниток магістрального водогону протяжністю 5,5 км.

3. Доручити Фонду державного майна України вжити усіх необхідних дій для юридичного вирішення ситуації, що виникла внаслідок невиконання умов відчуження з державної власності ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал», у тому числі розглянути можливість розірвання відповідного договору.

4. Державній службі геології та надр України призупинити дію спеціального дозволу на користування надрами Стебницького калійного родовища з метою внесення змін в режим його експлуатації.

Дрогобицька міська рада

***

Мешканцям Сільця обірвався терпець…

...тому вони 7 листопада ц.р. з 15 до 18 години перекрили дорогу до Трускавця. Причина: майже місяць тому неподалік їхніх осель утворилося провалля на місці шахтодобувних ніш «Полімінералу». Комісії аналізують, прогнозують, а люди живуть у страху. Тож, щоб привернути увагу влади до цієї проблеми й організували попереджувальну акцію…

В.Т.

 

Річку заховали у трубу 

Ще одне карстове провалля утворилося на території рудника №2 ДГХП «Полімінерал». Цього разу воно невеликих розмірів – приблизно 2х3 метра і розташоване на землях Модрицької сільради (праворуч від дороги на Трускавець). Його виявили під час обходу працівники «Полімінералу».

Небезпека обвалу в тому, що тріщина поверхні утворилася у руслі річки Вишниця, яка почала текти під землю і наповнювати порожнини рудника.

Для обстеження провалля терміново виїхала робоча група у складі представників РДА, міської ради, СГХП «Полімінерал», відділу поліції, прокуратури, СБУ, Дрогобицького РЕМу, управління водного господарства, Модрицької сільради, науковців.

Вирішено вжити невідкладних заходів безпеки (обгородження місця провалля та недопущення сторонніх глядачів). Проблему вивчала обласна комісія з питань ТЕБ та НС. Серед варіантів розв’язання ситуації йшлося про спрямування русла річки над проваллям у трубу великого діаметру.

7 листопада частину русла річки Вишниця таки спрямували у пластикову трубу завдовжки 18 м і діаметром 1 м. Роботи зідйснили працівники УВГ та «надзвичаники», об’єкт профінансували з резервного фонду обласного бюджету (160 тис грн.).

Ярослав ГРИЦИК

 

 

У ратуші відкрили Галерею ваг

Третього листопада, у приміщенні Дрогобицької ратуші, відкрили Галерею ваг, яка налічує майже 500 експонатів.

Ініціаторами створення Галереї ваг виступили дрогобичани Анатолій Задерецький і Павло Ковальчук. За словами ентузіастів, збір ваг тривав три роки.

«Найстаріша вага у колекції датується десятим століттям від народження Ісуса Христа. Ця вага є унікальністю нашої колекції. Невдовзі ми плануємо створити народний музей ваг», - зазначив Анатолій Задерецький.

Облаштування Галереї відбулося за сприяння міського голови та Туристично-інформаційного центру Дрогобича, який куруватиме її відвідування. Участь у відкритті взяли дрогобичани, представники ЗМІ, міський очільник Тарас Кучма та його заступник Василь Качмар.

До слова, найбільша вага, яку помістили у галереї, слугувала для зважування жінок у середньовічні часи. Якщо жінка важила менше, ніж три пуди (48 кг), її вважали відьмою, оскільки… нібито могла літати на мітлі. Тепер ця вага слугуватиме атракцією для відвідувачів і туристів.

Деталі щодо відвідування Галереї ваг можна дізнатися у Туристично-інформаційному центрі Дрогобича. Як наголосив керівник КП «ТІЦ» Ігор Чава, наразі вхід у галерею безкоштовний.

Прес-служба міської ради

Фото з альбому Наталії ЗЕЛЕНОЇ

 

 

Коли маршрутка – не по кишені

Нещодавно на приміських та міжміських маршрутах перевізники значно підвищили вартість проїзду. Це викликало обурення громадськості. Пасажири зі села Вороблевичі на знак протесту навіть перекрили дорогу на вул. П.Орлика у Дрогобичі. Після того у приміщенні райдержадміністрації відбулися громадські слухання, де на вимогу громади та влади перевізники погодилися на компроміс – дещо знизити ціни на проїзд.

Однак окремі транспортники проігнорували рішення громадських слухань. Це призвело до збурення мешканців сіл Летня, Ріпчиці та селища Меденичі. Вимагаючи зменшення ціни, 6 листопада у Меденичах значна кількість людей заблокували трасу на Львів. Адже вартість проїзду з Дрогобича до Летні стрибнула з 11 до 18 грн.!

Тож для врегулювання конфлікту знову довелося скликати термінову нараду за участю перевізників, керівництва РДА, сільських голів та мешканців. На сторону громади став депутат Львівської обласної ради від цього округу Михайло Задорожний. Він наголосив: «Хоч постанова Кабміну передбачає, що перевізники зараз можуть самі встановлювати тарифи, я переконаний, що зміну вартості проїзду до населених пунктів вони все ж таки мають узгоджувати з громадами. Якщо існує реальна економічна потреба у підвищенні тарифів, це слід робити поступово, у декілька етапів, адже треба ще й враховувати платоспроможність пасажирів. Бачимо, до чого призводить ігнорування думки людей.

Мешканці скликали схід села, запросили перевізників, районну владу, але до них ніхто не приїхав, окрім мене. Тож блокування дороги на пішохідному переході – це був акт відчаю, бажання людей бути почутими. Згодом на нараді в райдержадміністрації за участю делегованих представників громад та перевізників, після довгих дискусій, присутні таки домовилися про компромісний тариф: з Дрогобича до Ріпчиць і Меденич – 13 грн., до Летні – 15 грн. Маю надію, що перевізники дотримають слова і подальшого загострення ситуації не буде».

Ярослав ГРИЦИК

 

 

Школярку збила автівка

У Дрогобичі на вул. Лесі Українки водій легкового автомобіля скоїв наїзд на 11-річну дівчинку. Це трапилося 2 листопада о 16:20. За кермом автомобіля «Фольксваген Гольф» перебував 29-річний дрогобичанин.

Як наслідок, дитина отримала тілесні ушкодження – закриту черепно-мозкову травму та складний перелом лівої плечової кістки. Про це повідомив Відділ комунікації поліції у Львівській області.

Поліцейські встановлюють обставини ДТП. Відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст.286 ККУ. Максимальне покарання, передбачене санкцією статті, – до трьох років обмеження волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на той самий термін.

Дівчинка, яка потрапила під колеса автомобіля, – Юлія Касій, зараз вона на лікуванні у Львові і потребує операції. Матеріальна чи молитовна підтримка є вкрай необхідна для її одужання! Родичі просять небайдужих людей про пожертву. Номер рахунку картки «Приватбанку» – 5168 7573 2803 2430, Касій Олександра (мама Юлії).

Ярослав ГРИЦИК

 

 

Чвертьстолітній ювілей гімназії

25-ліття від часу створення сучасної Дрогобицької гімназії урочисто відзначили 3 листопада 2017 року.

Випускників та педагогів-ветеранів гостинно зустрічали у приміщені гімназії, частували чаєм, кавою та солодощами. Відтак гостей запросили у фойє на освячення погруддя Богдана Лепкого, ім’я якого присвоєно навчальному закладу, а згодом до нового кабінету інформатики, обладнання для якого допоміг придбати один із випускників.

Урочистості продовжилися святковою академією у муздрамтеатрі ім. Ю.Дрогобича.

Учасників зібрання привітали та поблагословили владика Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП Яків та отець Олег Кекош (УГКЦ).

Відтак з вітальною промовою виступив директор гімназії, заслужений вчитель України Іван Лепкий.

- Я щасливий, що мені випала можливість бути причетним до створення гімназії. Це вдалося здійснити завдяки педагогічному колективу, частина якого і сьогодні працює. Дякую голові міської ради першого демскликання Мирославові Глубішу, тодішньому начальнику управління освіти В’ячеславові Умнову та керівнику Управління капітального будівництва Михайлові Лужецькому, які безпосередньо причетні до будівництва і відкриття гімназії. Пишаємося нашими випускниками – численними переможцями всеукраїнських та обласних конкурсів і олімпіад, фестивалів, спортивних змагань. Багато з них розлетілися по світу, прославляючи рідний Дрогобич, - зазначив пан Лепкий.

Названі вище Мирослав Глубіш, Михайло Лужецький, В’ячеслав Умнов, промовляючи, згадували події 25-літньої давнини та труднощі, які доводилося долати, щоб створити заклад нового типу – гімназію. Вона мала стати продовжувачкою славних традицій української гімназії, яка діяла у місті у минулому столітті у приміщенні теперішньої ЗОШ №1. Саме у будівлі колишнього дитсадка навпроти першої школи у 1992 році і починалася теперішня гімназія, а вже у вересні 1993 року відбулося новосілля у новозбудованому приміщенні на вул. Б.Лепкого…

Подяки відділу освіти міської ради учителям, директорові гімназії та його заступникам, які працюють тут усі 25 років, вручила заступник начальника відділу Ольга Олексюк.

Про гімназійне життя розповів відеофільм. Відтак слово мали інші гості свята, які, до того ж, подарували присутнім концертні номери. Це – випускники різних років: чемпіони Європи зі спортивної акробатики Юлія Пилип’як (випускниця) та Олександра Табачинська (учениця), майбутній лікар-офтальмолог Марта Пецюх, семінарист Іван Височанський, саксофоніст Ярослав Проців, Уляна Гурська з сином Ростиславом (танець). Відеопривітання прозвучало від актриси Львівського театру ім. М.Заньковецької Галини Далявської та переможниці конкурсу краси «Королева України-2017» Сніжани Танчук.

Свої пісні подарували глядачам батьки випускників гімназії Ярослав та Наталія Дуб разом із вихованцями естрадної школи дуету «Ярослав-На». Побачили глядачі й інші концертні номери, серед яких – виступи колективів гімназії «Любисток» та «Жайвір», а також славнозвісний танець «Гопак» у виконанні Народного ансамблю «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка. Вів дійство Андрій Зим’янський.

Завершилися урочистості подякою усім, хто долучився до організації та проведення святкових заходів з нагоди чвертьстолітнього ювілею Дрогобицької гімназії ім. Б.Лепкого.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

Сімейному відділенню поліклініки – 25 років!

На початку становлення незалежності держави, вперше в Україні 2 листопада 1992 року було створено відділення сімейної медицини при Дрогобицькій міській поліклініці.

Спершу приміщення орендувалося в дитячій міській лікарні, а від 3 березня 2011 року сімейне відділення, за сприяння мерії, переведено в нове приміщення на вул. А.Шептицького,7.

Упродовж 25 років медичні працівники сімейного відділення №1 надають кваліфіковану первинну медичну допомогу дітям від народження та дорослим усіх вікових категорій.

Одними з перших у новоствореному відділенні почали працювали лікарі: С.М.Чіпак, Р.М.Янко, Л.С.Кошелюк, А.П.Мацьків, В.В.Зюлковська, Т.С.Горіна, О.В.Андрусів, Т.М.Голик, В.В.Лаврович, а також їхні помічники – медсестри: старша медична сестра бл.п. М.О.Борисенко, Л.В.Яців, Г.М.Рахель, Т.Б.Підляскевич, Т.І.Хом’як, Б.М.Хомин, Д.В.Розлуцька, Н.І.Удод, Л.М.Бродяк, С.М.Леськів, Г.З.Пецюх.

Від становлення і впродовж багатьох років керувала відділенням досвідчений лікар та організатор бл.п. М.О.Росоха.

Від 1995 року, рік за роком, відділення поповнювали молоді спеціалісти, які закінчили інтернатуру за фахом «Загальна практика – сімейна медицина»: С.С.Стецьків, М.З.Іщук, Д.О.Ковальська, Л.Д.Лучечко, О.Ф.Белз та сімейні медичні сестри: С.П.Боднар, Г.Б.Венцик, Л.В.Бермес, І.І.Волощак, С.О.Сенишин, Л.З.Безик, М.М.Мотрунич, Р.О.Гурлєнова, а також медреєстратори: О.В.Грицай, О.І.Лялюк.

Нині відділення очолює лікар загальної практики – сімейної медицини вищої категорії Д.О.Ковальська, старша медична сестра – Б.М.Хомин.

У сімейному відділенні №1 КНП «ДМП» ДМР кожен пацієнт може отримати первинну медичну допомогу, пройти лабораторні обстеження, зробити ЕКГ, здійснити профілактичні щеплення та інші маніпуляції.

Колектив не зупиняється на досягнутому, постійно вдосконалює професійний рівень, виступає модератором сучасних реформ.

Святкові урочистості з нагоди річниці відвідали начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба та голова міської організації профспілки медичних працівників Катерина Шмигельська. Кращим працівникам відділення вручили грамоти з нагоди ювілею.

Вл.інф.

 

НОВИНИ З РАТУШІ

Порушники, начувайтеся!

Згідно з аналізом, проведеним Дрогобицьким відділом поліції у Львівській області, у Дрогобичі спостерігається тенденція до збільшення ДТП як і з травматичними, так і зі смертельними наслідками. Така ситуація виникає через недотримання водіями транспортних засобів правил дорожнього руху. Одним із чинників ДТП є нехтування правилами паркування автомобілів.

На засіданні сесії Дрогобицької міської ради 3 листопада було прийнято рішення про затвердження та фінансування з міського бюджету Програми придбання у 2017 році технічних пристроїв для блокування транспортних засобів.

За допомогою таких пристроїв працівники поліції матимуть змогу припиняти правопорушення шляхом блокування автомобілів. Відтак порушників притягатимуть до адміністративної відповідальності. Цю програму було розроблено з урахуванням досвіду Львова.

Отож, згідно з рішенням Дрогобицької міської ради, з міського бюджету виділено 13 тис. 600 грн. на придбання шістнадцяти технічних пристроїв для блокування коліс транспортних засобів.

 

Місту пропонують участь в антикорупційному проекті

У червні 2017 року Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) підтримало Уряд України у своїх зусиллях щодо систематичного зменшення корупції в країні та започаткувало п’ятирічну багатокомпонентну антикорупційну програму – Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» (SACCI).

Впроваджує програму Management Systems International (www.msiworldwide.com), яка входить у Tetra Tech Company.

З цього приводу 1 листопада відбулася зустріч міського голови Дрогобича Тараса Кучми з експертом Інституту політичної освіти Тарасом Случиком та керівником юридичного відділу MSI Робертом Сіверсом. Дрогобицькій стороні було запропоновано взяти участь у цій програмі, оскільки у Дрогобичі є чимало напрацювань у межах проекту «Smart – City», які можуть бути підґрунтям до впровадження пілотного проекту. Участь у зустрічі взяли також керівники КУ «Інститут розвитку міста» Володимир Кондзьолка, фінансового управління Оксана Савран та відділу інформаційних технологій та аналізу Станіслав Гайдер.

Як повідомили Тарас Случик та Роберт Сіверс, програма має три компоненти.

Перший передбачає підтримку інституцій у ліквідації корупції шляхом тісної співпраці на національному, обласному та муніципальному рівнях. Програма SACCI буде працювати спільно зі своїми партнерами для проведення всебічної оцінки ризиків корупції, розробляти і зміцнювати механізми обробки скарг та широко підтримувати антикорупційні програми й політику в Україні.

Другий компонент передбачає розвиток громадянської участі та підтримку антикорупційних зусиль в Україні. Програма SACCI підтримуватиме партнерів, щоб ефективно інформувати громадськість про антикорупційні ініціативи, а також допомагати організаціям громадянського суспільства та громадянам у вирішенні питань корупції. SACCI буде підтримувати Уряд України та інституції на національному, обласному та муніципальному рівнях у впровадженні своєї антикорупційної комунікаційної стратегії. Спільно зі своїми партнерами, SACCI буде підтримувати організації громадянського суспільства та ЗМІ у всій Україні, сприяючи залученню громадян до антикорупційних реформ.

Третій компонент передбачає підтримку українського суспільства для розвитку нульової терпимості до корупції та роботи з молоддю, щоб виховати безкорисливе ставлення з раннього віку. Програма за цим компонентом включатиме підтримку медіа-кампаній та програм громадянської освіти, орієнтованих на молоду аудиторію.

Тарас Кучма зазначив, що реалізація програми є актуальною, оскільки на місцевому рівні уже провадиться робота у сфері управління, медицини та інших. Він наголосив на важливості незалежних аудиторських перевірок, зокрема комунальних підприємств, що сприятиме раціональному розподілу бюджетних коштів.

На завершення Тарас Случик позитивно відзначив зміни та нововведення у Дрогобичі, зазначивши, що особисто розповідає про успішність роботи проекту «Дрогобич – Smart City» на тренінгах з представниками ОТГ.

Окрім пропозиції щодо пілотного проекту, гості запропонували міському голові взяти участь у міжнародній зустрічі, де розглядатимуть досвід Дрогобича у впровадженні інноваційних проектів, зокрема, «Дрогобич – Smart-City».

 

Святкували працівники соціальної сфери

Традиційно у першу неділю листопада в Україні відзначають День працівника соціальної сфери – людей, які стоять на захисті прав і свобод соціально незахищених верств населення, щодня турбуються про пенсіонерів, ветеранів та людей з інвалідністю.

Відтак напередодні цього свята, 6 листопада, у ратуші відбулися урочистості.

На зібрання завітали працівники управління праці та соціального захисту населення, Дрогобицького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Фонду соціального страхування України, Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України, Дрогобицької міськрайонної філії Львівського обласного центру зайнятості, Дрогобицького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

З професійним святом працівників соціальної сфери міста привітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма та заступник міського голови Василь Качмар.

Міський очільник вручив нагороди за сумлінну працю, високопрофесійне виконання службових обов’язків, вагомий внесок у реалізацію державної соціальної політики кращим працівникам соціальної сфери.

Окремі працівники отримали нагороди й державного рівня. Почесною грамотою Департаменту соціального захисту населення ЛОДА нагороджено Катерину Лісович та Олену Задорожну, а грамотою Виконавчого комітету Об’єднання профспілок Львівщини – Любов Кіт.

З нагоди професійного свята в Управлінні праці та соціального захисту населення кожній працівниці вручили шарф з логотипом управління, який стане елементом дрес-коду. Згодом відбувся святковий концерт за участю вокальних колективів міста.

 

Незаконну рекламу демонтували

Наприкінці жовтня у Дрогобичі провели черговий демонтаж несанкціонованих рекламних конструкцій.

До цього було залучено представників економічного відділу, муніципальної варти та працівників КП «Комбінат міського господарства». Демонтаж несанкціонованих рекламних конструкцій проводиться згідно з рішеннями виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, які приймаються на основі звернень громадян через електронний сервіс «Відкрита реклама».

Відтак було демонтовано рекламні конструкції, розміщені на огорожі на перетині вулиць Т.Шевченка – І.Франка, рекламну конструкцію на фасаді будинку №4 на вулиці І.Франка, рекламні конструкції на фасаді будинку №6 на вулиці Малий ринок та інші.

Також заплановано демонтаж рекламоносіїв типу «рекламний банер», розташованих на фасаді будинку №13 на вул. Т.Шевченка та на балконі будинку №17 на вул. І.Мазепи, настінну конструкцію типу «білборд» за адресами: площа Злуки,15 та вул. Трускавецька,15.

Зазначимо, демонтаж несанкціонованої реклами проводиться з метою легалізації рекламних конструкцій, збільшення надходжень від реклами до місцевого бюджету та поліпшення благоустрою міста.

Нагадуємо, кожен охочий мешканець міста має змогу долучитися до процесу боротьби з несанкціонованою рекламою у Дрогобичі, використовуючи е-сервіс «Відкрита реклама».

 

Є унікальна мапа Дрогобича!

З нагоди відзначення 75-річниці створення УПА у Дрогобичі розробили та видали унікальну туристичну мапу, на якій відображено фактаж участі міста та його мешканців в українській національно-визвольній війні 1920-1950-х рр.

На мапі позначено всі місця та пам’ятки, задіяні упівцями під час Української національно-визвольної боротьби.

Наприклад, на мапі є позначення міської ратуші, перед якою 9 січня 1945 року репресивно-каральні органи публічно, у присутності 8 тисяч, осіб повісили двох націоналістів – М.Стецика та І.Ригуса.

Мапа розроблена за відомостями доктора історичних наук, професора ДДПУ ім. І.Франка Василя Ільницького та за фінансової підтримки Туристично-інформаційного центру Дрогобича.

Як зазначає керівник ТІЦу Ігор Чава, це вже третя туристична мапа, яка наявна в ТІЦі. Попередні дві мапи присвячені місцям Івана Франка та Бруно Шульца у Дрогобичі, також планується випуск мапи «Дрогобич освітній». Презентація туристичної мапи «Дрогобич в українському визвольному русі 1920 – 1950-і рр.» за участю відомого дрогобицького історика Василя Ільницького відбудеться незабаром.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

 

Презентовано новий інтернет-портал відкритих даних

У четвер, 2 листопада, у ратуші презентували Портал відкритих даних Дрогобича. Це ресурс, на якому візуалізовано набори (інформацію) про різні сфери життя міста, зокрема, медицину, будівництво, транспорт, фінанси та ін.

Портал суттєво спростить доступ до важливої інформації і стане єдиним глобальним джерелом для людей, які бажають отримати інформацію з різних аспектів життя в місті. Інформація на порталі структурована за підрозділами: будівництво, дозвілля та відпочинок, культура, молодь та спорт, стандарти, торгівля, транспорт, освіта, фінанси та бюджет, охорона здоров’я, безпека, планування міста.

На сьогодні на Порталі відкритих даних Дрогобича розміщено відомості про рекламні засоби міста у підрозділі «Торгівля». З кожним днем Портал буде наповнюватися щораз більшою кількістю даних. Найближчим часом у вільному доступі буде інформація про перелік об’єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування (з даними про умови передачі об’єктів в оренду); перелік суб’єктів господарювання комунальної власності; відомості щодо комплексних схем розміщення тимчасових споруд для ПП; перелік розповсюджувачів реклами, що отримали дозвіл на розміщення, інформація про рекламні засоби; паспорти бюджетних програм; перелік ПП, що отримали дозвіл на розміщення виїзної торгівлі, ярмарок та атракціонів; фінансові звітності КП, об`єкти комунальної власності та інше.

Для того, щоб визначити пріоритетні та найбільш потрібні дрогобичанам набори у міській раді неодноразово проводилися засідання робочої групи «Дрогобич – Smart City» за участю громадськості, а також онлайн-опитування на Потралі. Тож Портал є результатом співпраці громадянського суспільства та місцевоі влади.

Портал був створений за ініціативи міського голови Дрогобича Тараса Кучми та начальника відділу інформаційних технологій та аналізу Станіслава Гайдера, які проходили навчання в рамках проекту «T.A.P.A.S. Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах». У технічній розробці та дизайні Порталу активну участь брав системний адміністратор Інтернет-порталу Андрій Єндріжиєвський.

«Відкриті дані є цінним джерелом інформації для подолання локальних проблем, підвищення прозорості та подолання прірви між органами місцевого самоврядування та громадянами, а окрім цього це надзвичайно цінний ресурс для покращення життя містян», - наголосив міський очільник Тарас Кучма.

Керівник відділу ІТ та аналізу Станіслав Гайдер зазначив: «Платформа стане у пригоді громадським активістам, журналістам, розробникам програмного забезпечення, а також усім, хто цікавиться діяльністю органів місцевого самоврядування. Водночас відкритий доступ до інформації дає можливість створювати різні корисні додатки. Наприклад, мобільну платформу для відстеження пересування міського транспорту. Також можна формувати статистику й аналізувати роботу депутатів. Громадськість може пропонувати свої варіанти щодо відкриття нових даних для поповнення ресурсу».

Як повідомила присутня на відкритті керівник напряму відкритих даних проекту «T.A.P.A.S. Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах» Катерина Оніліогву, раніше відкриті дані в Україні розвивалися переважно на національному рівні, але їхній найбільший потенціал – саме на місцевому.

«Надзвичайно приємно, що Дрогобич – одне з небагатьох міст такого значення долучився до цієї справи і є одним із найактивніших. Це показує прозорість місцевого керівництва та можливість зробити Україну прозорою у всіх сферах», - зазначила Катерина Оніліогву.

Під час презентації відбулося представлення новоствореного у межах штатного розпису відділу ІТ та аналізу, очолюваного Станіславом Гайдером, який є відповідальним за наповнення та функціонування Порталу.

Опісля кожен присутній на презентації Порталу учасник мав можливість внести свої пропозиції та поставити питання презентаторам.

Перейти на Інтернет-портал відкритих даних Дрогобича можливо за посиланням: opendata.drohobych-rada.gov.ua

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Володимир КОЦЮБА: «Інформаційна політика міської влади – невід’ємний елемент комунікації з дрогобичанами та ЗМІ»

Як провадити інформаційну політику та які виклики сьогодення у сфері комунікації з громадою міста та ЗМІ 8 листопада обговорено з керівниками структурних підрозділів міської ради. Нарада відбулася за ініціативи та під головуванням заступника міського голови Дрогобича Володимира Коцюби.

Володимир Коцюба ознайомив присутніх з ключовими завданнями на 2017-2018 роки щодо інформаційної політики, роботи з відкритими даними та нововведеннями у формуванні корпоративної культури працівників виконавчого комітету міськради.

Про умови співпраці структурних підрозділів міської ради з прес-службою, подачу інформації, її висвітлення, співпрацю зі ЗМІ та реагування на звернення мешканців міста поінформував керівник прес-служби Дрогобицької міської ради Зеновій Квасній.

Роботу порталу відкритих даних Дрогобича та умови наповнення статичною інформацією інтернет-порталу міськради презентував керівник відділу інформаційних технологій та аналізу Станіслав Гайдер. Про нововведення у роботі з відкритими даними, які планують запровадити у 2018 році, розповів керівник КУ «Інститут розвитку міста» Володимир Кондзьолка.

Підбиваючи підсумки наради, заступник міського голови Володимир Коцюба наголосив, що відтепер буде проводитися щотижневий моніторинг інформаційної діяльності структурних підрозділів міської ради, за результатами аналізу якого прийматимуться рішення щодо преміювання чи депреміювання працівників.

Володимир Коцюба повідомив, що за останній період кількість відвідувачів інтернет-порталу Дрогобицької міської ради зросла до 47 тисяч грн. за місяць, тож інформаційна політика має провадитися на належному рівні.

«Інформаційна політика Дрогобицької міської ради та її виконавчого комітету – невід’ємний елемент комунікації з дрогобичанами та представниками ЗМІ. Зростання показника відвідуваності порталу ради дрогобичанами та мешканцями інших населених пунктів, як України, так і за ї межами – свідчення зацікавленості та потреби в офіційній інформації. Кожен з присутніх є генератором цієї інформації, тож структурні підрозділи мають працювати належним чином, задовольняючи потреби насамперед громади міста та ЗМІ. Понад те, нещодавно ми обладнали веб-камерами світлицю та сесійну залу для забезпечення задекларованої на початку каденції міським головою прозорості та відкритості діяльності міськради та її виконавчого комітету.

Окрім цього, згодом на інтернет-порталі буде створено нову рубрику, де оприлюднюватимуть результати поіменного голосування членів виконкому. З цього приводу я дав доручення керівникам відділів ІТ та аналізу, а також загального. Невдовзі буде проведено нараду, де будемо розв’язувати ці проблемні питання. Наради такого формату плануємо проводити систематично – для вдосконалення інформаційної політики міської ради та її виконавчого комітету», - наголосив заступник міського голови Володимир Коцюба.

Прес-служба міської ради

 

П’ятеро засуджених рекомендовані до умовно-дострокового звільнення

У середу, 8 листопада, відбулося засідання спостережної комісії виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Розглянуто 12 подань ДВК №40 щодо умовно-дострокового звільнення засуджених, які відбувають покарання у цій установі.

Як повідомив заступник міського голови Володимир Коцюба, згідно з рішенням комісії, п’ятеро засуджених рекомендовані до умовно-дострокового звільнення. Відповідні рекомендації комісії щодо звільнення засуджених будуть скеровані до суду для остаточного прийняття рішення.

 

Ще одинадцять сімей отримали «Пакунок малюка»

2 листопада у ратуші ще одинадцяти дрогобицьким сім’ям, у яких у 2017 році народилася третя чи більше дітей, вручили «Пакунки малюка».

Привітав батьків новонароджених дітей та вручив пакунки міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Пакунок малюка – це набір першочергово необхідних дитячих речей, одягу та засобів гігієни для новонародженого маляти, який надають батькам багатодітних сімей у межах запровадженої у Дрогобичі та Стебнику програми «Пакунок малюка».

Вартість одного пакунка – 630 гривень. Кошти для реалізації цієї програми виділено з місцевого бюджету Дрогобича. Цьогоріч уже видано 75 таких пакунків.

Нагадаємо, ініціатором програми «Пакунок малюка» виступив відділ молодіжної політики, сім’ї та спорту.

За детальною інформацією щодо отримання «Пакунку малюка» просимо звертатися у відділ сім’ї, молодіжної політики та спорту за адресою: пл. Ринок,1, каб. №33.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

 

Капітальне будівництво: підсумки та перспективи

За останні два роки у Дрогобичі реалізовано низку проектів капітального будівництва, замовником яких виступило КП «Управління капітального будівництва». Про проекти, реалізовані завдяки сприянню керівництва міста та депутатського корпусу, а також плани на наступний рік розповідає керівник підприємства Василь БОХОНОК.

- Пане Василю, спершу розкажіть, які функції КП «Управління капітального будівництва» у Дрогобичі?

- КП «Управління капітального будівництва» Дрогобицької міської ради виступає замовником будівництва об’єктів житла, соцкультпобуту та комунального призначення у Дрогобичі та Стебнику.

- Упродовж 2016-17 років у Дрогобичі реалізовано чимало проектів. Назвіть найголовніші з них.

- За цей час у Дрогобичі реалізовано такі проекти: будівництво індивідуальної котельні в Ратуші; реконструкція пам’ятника І.Франкові; реконструкція пам’ятника Ю.Котермаку; будівництво другої черги інженерно-транспортної інфраструктури індивідуальної забудови на вул. А.Шептицького; реконструкція з прибудовою ЗОШ №5 на вул. Зварицькій; реконструкція великого плавального басейну з допоміжними приміщеннями ДЮСШ на вул. Ак. Сахарова,2а. Окрім того, збудовано 56 квартир 216-квартирного житлового будинку №27 (згідно з Генпланом) на вул Є.Коновальця загальною площею 3364,2 м. кв. Встановлено шість дитячих майданчиків на теренах міста згідно з програмою «Спортивно-оздоровчий двір». У ДНЗ №20 на вул. Володимира Великого шляхом реконструкції впроваджено енергозберігаючі заходи.

- А які проекти реалізовуються у Дрогобичі зараз? Хто виконавець робіт і з яких джерел залучено кошти на їхню реалізацію?

У процесі реалізації перебувають такі проекти: реконструкція площі Ринок за рахунок коштів Державного регіонального фонду та коштів місцевого бюджету (виконавець робіт: Корпорація «Укртрансжилбуд», м.Івано-Франківськ); будівництво спортивного багатофункційного комплексного майданчика ДЮСШ на вул. Ак. Сахарова,2а за рахунок коштів Державного регіонального фонду, коштів обласного та коштів місцевого бюджетів (виконавець робіт: ТзОВ «Еліт Спорт Груп», м.Львів); реконструкція даху Стебницької ЗОШ №7 на вул. М.Грушевського,11 за рахунок коштів місцевого та обласного бюджетів (виконавець робіт: ТзОВ «Теркомбуд», м.Тернопіль); впровадження енергозберігаючих заходів шляхом реконструкції ДНЗ №15 на вул. Самбірській,66 та дитячий майданчик на вул. Кирило-Мефодїївській за рахунок коштів місцевого та обласного бюджетів згідно з конкурсним відбором мікропроекту.

- Нещодавно на вулиці Є.Коновальця, у новобудові, замовником якої є КП «УКБ», надано дві квартири особам з числа сиріт. На початку року там також отримала квартиру сирота. А які інфраструктурні об’єкти споруджуються для збільшення попиту на помешкання у цьому мікрорайоні?

- Переконаний, будівництво спортивних, дитячих майданчиків та облаштування на майбутнє якісної об’їзної дороги на вул. Є.Коновальця сприятимуть збільшенню попиту на квартири в загаданому районі. Над реалізацією цих намірів ми і працюємо.

- Зараз триває реконструкція центральної площі міста. Які роботи заплановано виконати до кінця цього року і чи вкладуться будівельники у заплановані терміни?

- Цьогоріч на площі Ринок заплановано замостити бруківкою 2300 кв.м. Звісно, за сприятливих погодних умов. Роботи з реконструкції головної площі міста продовжаться наступного року.

- А які ще проекти заплановано реалізувати у 2018 році?

- Реконструкція стадіону «Галичина» на вул. Спортивній,2 під спортивно-тренувальний молодіжний комплекс (перша черга); продовження реконструкції даху Стебницької ЗОШ №7; будівництво інженерно-транспортної інфраструктури будинків котеджного типу на вул. Парковій у Дрогобичі; будівництво господарсько-фекального каналізаційного колектора в районі вулиць Завіжна – Зварицька, Коцюбинського; благоустрій з облаштуванням мікропарковки для туристичного транспорту на вул. Солоний Ставок.

Це – основні заплановані об’єкти. Втім, цей перелік ще може бути розширеним.

Прес-служба міської ради

 

 

Львівщина – локомотив промислової революції

26-27 жовтня 2017 року у Львові проходив XVII Міжнародний економічний форум, що став найважливішою подією року в економічному житті Західної України.

Це потужна національна і міжнародна платформа створена для компетентного обговорення важливих переваг та наявних проблем, пов’язаних із конкурентоспроможністю регіонів, їх стратегічним розвитком й економічним зростанням. Серед учасників форуму – міністри, інвестори, дипломати, представники міжнародних фондів, науковці та викладачі економіки. Дрогобицький механіко-технологічний коледж представляли викладачі економічних дисциплін О.Винницька та М.Винницький.

На форумі обговорювали реформи в Україні, реалізацію сучасної економічної політики та формування бази професійно-технічних кадрів. У панельній дискусії взяла участь Міністр освіти України Лілія Гриневич, яка акцентувала увагу на проблемах та низькому рівні підготовки фахових спеціалістів, а також говорила про розвиток професійної освіти в Україні.

Міністр підкреслила, що досвід можна запозичити у Німеччині та Австрії, де до підготовки фахівців залучено потенційних роботодавців. Така державно-приватна система передбачає, що навчання відбувається не лише в навчальних закладах, але й безпосередньо на виробництві. Така модель освіти затверджена на  законодавчому рівні.

Висновок, до якого прийшли учасники форму, актуальний і об’єктивний для сучасників: інвестувати в освіту і науку, в новітні технології, у захист інтелектуальної власності, у верховенство права – це єдиноправильний шлях до розвитку економіки та країни загалом.

Зоряна СЕЯ, методист коледжу

 

 

У Залужанах увіковічнять легендарних «Гонту» і «Чумака»

У неділю, 12 листопада ц.р. об 11.30, у храмі села Залужани відбудеться панахида, а згодом буде освячено камінь, на місці якого буде споруджено пам’ятний знак на честь героїчної загибелі легендарних спецкур’єра окружного проводу ОУН Миколи Паньківа-«Гонти», 1923 р.н., вихідця з Літині, його охоронця «Чумака», родом з хутора Глинне, ім’я і прізвище невідомі.

Про цей бій згадується у календарі «Літопис Української Повстанської Армії 2017», виданому з нагоди 75-річчя створення УПА. Однак там допущена помилка, бо вказується, що він відбувся 13 листопада 1947 року у селі Унятичі. Насправді, як стверджують очевидці, останній бій «Гонти» і «Чумака» відбувся у Вацевичах (нині село Залужани), коли п’ятеро повстанців під орудою «Гонти» йшли з кур’єрською поштою на Захід. Але в «Гонти» у Вацевичах була дівчина, зв’язкова УПА, з якою він зустрічався. Тож перед далекою дорогою вирішив зайти і попрощатися. На жаль, не обійшлося без зради. Сексота доніс окупантам про перебування у селі групи повстанців. Тож червонопагонники оточили село і розпочали пошук упівців. Щоб виконати завдання і не потрапити до рук окупантів, партизани розбилися на дві групи, які, малі за чисельністю, мали непомітно пробитися через заслони облавців. «Гонта» і «Чумак» забігли на подвір’я Стефи Яновської, середніх літ жінки, яка симпатизувала повстанцям. Уздрівши упівців, вона зрозуміла, що їм потрібна допомога. Запропонувала повстанцям сховатися на стриху в стайні. А сама неначе її ніщо не хвилює, окрім господарки, почала доїти корову. Але забула заховати драбину, якою партизани забралися на стрих. НКВСівці не залишили без огляду подвір’я, хати, стайні. Шукали всюди. Один із них, побачивши драбину, піднявся на стрих. Почав металевим щупом тикати в сіно, за яким сховалися хлопці, і напевне, когось зачепив. Бо він тут же з криком: «Оні здєсь!» зіскочив на землю. З усіх боків обійстя С.Яновської оточили червонопагонники. З криком: «Сдавайтєсь!» розпочали стрільбу. Гатили з автоматів, кулеметів. Зразу в стайні загинула доброзичлива господиня, від куль впала її корова. А повстанці прийняли свій останній нерівний бій. Відстрілювалися до останнього патрона. Згодом на хвильку усе стихло, і над селом залунала «Ще не вмерла Україна». «Гонта» і «Чумак» співали востаннє. Селяни, які нічим не могли допомогти повстанцям, бо були без зброї, а ще усе село було наповнена озброєними до зубів облавниками, слухали спів своїх героїв зі сльозами на очах. Навіть окупанти на мить припинили стрілянину.

За піснею пролунало два постріли. «Гонта» і «Чумак» вирішили живими в руки ворога не потрапляти, пострілялись. Їхні тіла зняли зі стриху і виставили в селі на впізнання. Але ніхто з вацевичан не сказав, що їх знає.

Потім тіла загиблих повстанців ще два тижні лежали на подвір’ї Дрогобицького районного відділу НКВС, куди привозили з Літині маму Миколи Паньківа-«Гонти», його сестру і брата, які, тамуючи біль великої втрати, не зізнались, що то загиблий їх син і брат. А ще туди приводили кохану дівчину Катерину, яка також не сказала, що його знає. На жаль, ні її, ні родину героя не оминули совітсько-московські репресії, всі опинилися в таборах Сибіру. А ось місце спочинку «Гонти» і «Чумака» невідоме. Окупанти ховали їх так, щоб ніхто не знав: коли і де їх закопували, прагнули приховати легендарну історії українського визвольного руху.

У книзі «Нескорима» (автор Тарас Метик), яку видало видавництво «КОЛО» з нагоди 75-річчя Української Повстанської Армії, опублікована під такою ж назвою драма, що її ще п’ять років тому поставив Львівський академічний обласний музично-драматичний театр ім. Юрія Дрогобича, яскраво змальовані епізоди загибелі повстанців і їх впізнання. А втім, автор книги, як зізнається в передмові, матеріали до своїх п’єс черпав із розповідей очевидців. Тож, і не дивно, що саме Т.Метик, почесний голова проводу Дрогобицької районної організації Конгрес Українських Націоналістів, зініціював спорудження пам’ятного знаку на місці останнього бою нескорених повстанців Миколи Паньківа-«Гонти» і його охоронця «Чумака», які героїчно полягли 70 років тому. Ініціативу підтримали сільський голова Михайло Щудло, місцевий парох отець Михайло, жителі Залужан і Дрогобицька станиця Братства ОУН-УПА.

Андрій ВАЦІВСЬКИЙ

 

У РУБРИЦІ «P.S.»

Лев Грицак очолив «хрестовий похід» проти курортної здравниці

Минулої неділі, 5 листопада, колишній міський голова Трускавця Лев Грицак (він дві каденції був головним господарником міста), а нинішній керівник санаторію «Карпати» і на громадських засадах старійшина громади, очолив протестну ходу проти рішення власників ЗАТ «Трускавецькурорт» уже з 1 грудня поточного року запровадити платні послуги у центральному бюветі.

Щоб потрапити всередину, відвідувачам щоразу потрібно заплатити 3,50 грн. На день слід тричі пити водичку. Отож нескладно підрахувати, скільки зароблятимуть скоробагатьки на трускавецьких надрах, які, за Конституцією, належать народу. Перелякані власники трускавецької курортної інфраструктури поспіхом внесли поправку, мовляв, безкоштовно «Нафтусю» питимуть ті відпочивальники, у яких на руках будуть санаторні книжки, а також трускавчани, у яких є місцева реєстрація. У четвер активісти Трускавця на сесії міськради хочуть спонукати депутатів до прийняття ухвали про розірвання угоди з ЗАТ «Трускавецькурорт». Що з цього вийде – покаже час. Для депутатів нинішнього складу це – тест на громадянську позицію.

У цьому контексті пригадалася історія чвертьстолітнньої давнини, коли знаний на курорті активіст, кандидат медичних наук Мирон Бучацький закликав громаду до протестів. Вимога одна – справедливо розділити майнові паї серед працівників курортної системи. Тоді претензії Бучацького дехто сприйняв як дивацтво. А спритні ділки потроху прибирали санаторії до своїх рук. А далі пішло-поїхало: почали скорочувати робочі місця, встановили людям низькі зарплати. І прикро, що ще й глузували із місцевих, що вони погоджуються працювати за копійки.

Трускавчани зауважили, як змінювалися власники ЗАТ «Трускавецькурорт». Приїжджали деякі «цінні кадри» голі-босі, а від’їжджали на власних дорогих автівках і в норкових шубах. Тепер у зв’язку з дорожнечею життя зросли й потреби, тому уже підвищують ціни на воду.

Невже у наших людей не прокинулася власна гідність, і вони й надалі будуть молодшим обслуговуючим персоналом?

В.Т.

 

Водозабір знеструмила… сова

У неділю, 5 листопада, зранку дрогобичани, які отримують воду з Гірнянського водозабору, відчували незручності у наданні послуги. Вода надходила зі зниженим тиском, а на верхніх поверхах багатоквартирних будинків її не було зовсім. Причиною цього стало знеструмлення водозабору. Ситуація виявилася нестандартною – систему енергоживлення з ладу вивела… сова.

Птаха залетіла на трансформатор, внаслідок чого виникло коротке замикання. Це спричинило вимкнення повітряної лінії електропередач та пошкодження ізоляторів. Як наслідок, були знеструмлені всі насосні агрегати водозабору. Бригада електриків, що виїхала зранку у Гірне, дістала з трансформатора обвуглену сову і до 17.00 налагодила систему енергоживлення водозабору.

За словами головного енергетика підприємства КП «Дрогобичводоканал» Андрія Микитчина, такі випадки, хоч і не часто, усе ж трапляються, переважно в холодну пору, коли птахи, шукаючи теплих місць, підлітають до трансформаторів.

Кор. «ГЗ»

 

 

Три букварі Богдана Лепкого

Видатний український письменник Богдан Лепкий народився 145 років тому – 4 листопада 1872 року в селі Крегулець на Тернопільщині. Згідно з дослідженням, родовід його походить із села Літиня на Дрогобиччині.

Упродовж усього життя письменник дбав про розвій української молоді і виховання дітей в релігійному і патріотичному дусі. Свідченням цього є три Букварі письменника, а також чотири Читанки, видані в різні роки життя.

Перший Буквар побачив світ ще в 1918 році у Відні, другий – у 1920 році у Станіславі (тепер Івано-Франківськ), третій – 1941 року в Кракові. Перші два Букварі видані у співавторстві з Антоном Крушельницьким і Омеляном Поповичем.

За вищезгаданим Букварем видання 1941 року автору цих рядків судилося вчитися ще «за німців» у 1943/1944 навчальному році. Він складається із двох частин: «Буквар»і «Перша читанка для народних шкіл». З нього я вперше дізнався про Тараса Шевченка і Маркіяна Шашкевича. До речі, ці два імена і їхні портрети у Букварі розміщені поруч, і це не випадково. Адже Тарас Шевченко був будителем духу українського народу на Східній Україні, а Маркіян Шашкевич – на Західній.

Про те, що автором цього Букваря є Богдан Лепкий, я почув уперше в 2002 році завдяки просвітянській мандрівці, організованій Дрогобицьким товариством «Просвіта» і присвяченій 110-й річниці від дня народження Блаженнішого Патріарха Йосипа Сліпого. По дорозі до музею Патріарха в село Заздрість на Тернопільщині ми відвідали музей Богдана Лепкого в Бережанах. Переглядаючи експонати музею, я побачив серед них вищезгаданий Буквар. На моє запитання, чим пов’язаний цей Буквар з музеєм (автор у ньому не вказаний), завідувачка музею пані Надія Дирда відповіла, що це видання Б.Лепкого. Його подарував музею племінник письменника доктор Роман Смик із Чикаго.

Щоб остаточно переконатися у правдивості авторства Букваря, автор цих рядків розпочав тривалі пошуки, які згодом увінчалися успіхом. Спочатку допомогла публікація в обласній газеті, де повідомлялося, що в сім’ї Ломницьких у Львові поруч із книжками Гната Хоткевича, Богдана Лепкого та інших, також зберігається «Перша читанка для народних шкіл», упорядкована Б.Лепким (стаття І.Тущака «Зоря Богдана Лепкого» в газеті «Вільна Україна» від 30 жовтня 1988 року).

Згодом віднайдено книжку з творами Б.Лепкого, де опубліковано вірш «Люблю тата й маму», який вміщений у вищезгаданому Букварі («Богдан Лепкий, поезії, стор.448, Бережани, 2005 рік).

Тим самим ще раз підтверджено авторство Б.Лепкого Букваря 1941 року.

Під час пошуків виявилось, що вищезгаданий Буквар 1941 року – не єдиний у виданні Б.Лепкого, а був перед ним ще перший (за 1918 рік) у Відні і другий (за 1920 рік) у Станіславі. Ідентичність обкладинок всіх трьох Букварів остаточно підтвердила авторство Б.Лепкого Букваря 1941 року.

Також віднайдено і відновлено всі чотири Читанки письменника, одна з яких «Читанка для середніх шкіл», видана в 1904 році у Львові, а три інші – в 1922 році у Відні в співавторстві з Антоном Крушельницьким.

Копії вищезгаданих Букварів і Читанок можуть зайняти почесне місце серед експонатів музею Б.Лепкого, відкритого 18 лютого 2010 року при Дрогобицькій гімназії, а також серед експонатів майбутнього музею Б.Лепкого в с.Літиня, який (будемо сподіватися) відкриють ще до початку 150-річного ювілею письменника, що припадає на 2022 рік.

Зеновій МЕДВІДЬ, член ради Дрогобицького товариства «Просвіта»

 

Наша мова – із Божого слова

Днями у світ вийшла книжка дрогобицького поета, краєзнавця, журналіста Романа Пастуха «Мово моя солов’їна». Пропонуємо увазі читачів «ГЗ» один із віршів автора збірки, який особливо актуальний сьогодні – у День української писемності та мови.

Вічна і свята

Наша мова – із Божого слова,

І тому вона вічна й свята.

Незглибима у неї основа,

Незміренна її висота.

 

Їй служити – як матір, любити

Та впродовж усього життя,

Наче сад, доглядати й ростити

До останнього серцебиття.

 

 

СПОРТ

Дрогобич прийняв всеукраїнський турнір з плавання

У великому басейні Дрогобицької ДЮСШ ім. І.Боберського 3-4 листопада проходив Всеукраїнський турнір з плавання «Осінь Прикарпаття».

Змагання приурочили до 70-річчя ДЮСШ. У них взяли участь команди Дрогобича, Стрия, Львова, Червонограда, Миколаєва, Трускавця, Долини, Києва (дві команди). Це – перший турнір такого рівня після відкриття реконструйованого басейну.

Під час урочистого відкриття учасників змагань привітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма, його заступник Василь Качмар та директор ДЮСШ ім.І.Боберського  Іван Файчак.

Тарас Кучма побажав юним плавцям досягнути найвищих висот, ставши чемпіонами України, Європи та світу, додавши, що міська влада намагається забезпечити дітям належні умови тренувань, тож тепер справа за юними спортсменами і тренерами.

Іван Файчак висловив сподівання, що невдовзі юні дрогобицькі плавці впишуть і свою яскраву сторінку в історію спортшколи, яка впродовж семи десятиліть виплекала не одне покоління чемпіонів та призерів з різних видів спорту.

Після традиційної розминки розпочалися запливи юних спортсменів, які розіграли комплекти нагород у різних видах плавання.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 Создан 09 ноя 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником