ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 23 листопада 2017 р.
У День гідності і свободи

Це свято символізує початок двох революцій: Помаранчевої та Революції Гідності. Дрогобичани одними з перших у 2004 та 2013 роках брали активну участь у подіях, що відбувалися у Києві. У Дрогобичі проходили заходи на підтримку пікетувальників столичного Майдану. Отож, цей день є символічним для багатьох дрогобичан.

Тож 21 листопада у Сквері Героїв Небесної сотні відбулися спільна молитва і віче.

Чисельною присутністю участь у заході взяли молодь, освітяни, медики, громадські діячі, представники громадських та політичних об’єднань, службовці, депутати, керівництво міста.

Представники духовенства відслужили молебень. До присутніх звернувся отець Ігор Цмоканич. Він нагадав про цінності, які сповідували Герої Небесної Сотні. Священнослужитель закликав наслідувати їх, щоб не втратити омріяне – вільну Україну. Отець Ігор закликав усіх до братерства та єднання, спільних дій на благо громади, міста й України.

Разом з громадськістю квіти до пам’ятного знаку Героям Небесної сотні поклали міський голова Тарас Кучма та його перший заступник Ігор Герман.

Згодом у промові міський голова акцентував увагу на важливості становлення держави та безпосередній участі у цих процесах української молоді. Адже, за словами Тараса Кучми, молодь відіграла ключову роль під час Революції Гідності. Він закликав як молодих, так і старших людей продовжувати змінюватися: творити добрі справи для громади та міста, уникати різноманітних інтриг, які плетуться зацікавленим особами, аналізувати минуле, приймати рішення і брати на себе відповідальність за розбудову Дрогобича й України.

«Життя Героїв Небесної Сотні – найвища ціна за нашу свободу. Наш святий обов’язок – пам’ятати і не зраджувати», – наголосив Тарас Кучма. 

Перед громадою виступили представники талановитої молоді: учениця ЗОШ №3 Діана Коваль з декламацією поезії Лесі Горової «Єдина вільна Україна», студентка музичного коледжу ім. В.Барвінського Ірина Томків з піснею «Про Майдан», Аліна Міщук з авторським віршем. Вела захід Уляна Воят.

День 21 листопада назавжди став потужним поштовхом до відродження нашої нації. Події Майдану змінили народ, його погляди, мрії та віру у своє європейське майбутнє. Скрутна хвилина згуртувала нас, і тільки нам має вистачити сил, аби не втратити той незламний дух вільного народу, який ми сьогодні маємо.

Пам’ятаймо наших героїв, які віддали своє життя за Україну. Пролита кров зобов’язує кожного усвідомити відповідальність за долю країни, за її майбутнє!

Прес-служба міської ради

На фото: до учасників віча звертається міський голова Тарас Кучма.

 

 

Увічнили пам’ять Героя України Олега Ушневича

У День гідності та свободи, 21 листопада, у Дрогобичі меморіальною таблицею увічнили пам’ять Героя України, майданівця Олега Ушневича. Таблицю відкрили на будинку №15 на вул. Володимира Великого, де мешкав Олег.

Розпочався захід із посвяти меморіальної таблиці та чину панахиди, яку відслужили представники духовенства УГКЦ на чолі з отцем Іваном Паньківим.

Опісля до присутніх звернувся міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Він поділився спогадами з Майдану. Відтак зазначив, що кожен має свій талант, однак важливим є критичний момент прийняття рішення, як саме застосувати цей талант: знехтувати ним чи зважитися на подвиг заради мільйонів ціною власного життя.

«Олег був справжнім патріотом. На майдані він проявив свій патріотизм і сповна виконав обов’язок, ставши на захист гідності українського народу. Пам’ятаймо, що життя, яке відібрали у молодих хлопців і дівчат, – ціна нашої свободи. Ми залишилися живі і нам продовжувати творити вільну та могутню державу, про яку мріяли Герої Небесної сотні», – зазначив Тарас Кучма. 

Ініціатором встановлення меморіальної таблиці виступив депутат Дрогобицької міської ради Ігор Розлуцький. У промові він подякував дрогобичанам за підтримку та участь у заході. Також депутат міської ради закликав громаду пам’ятати про своїх Героїв, не жити ілюзіями добросусідства з тими, хто багато віків спрямовував усі сили на знищення українського народу.

Перед присутніми дрогобичанами та родиною Олега Ушневича виступили з поетичними рядками доцент ДДПУ ім. І.Франка Марія Стецик та виконавиця майданівських пісень, бард, педагог Лілія Кобільник.

На завершення заходу зі словами подяки від батька та родини виступив брат Олега Ушневича Роман, який закликав усіх пам’ятати про жертовність Героїв Небесної сотні, про їхній подвиг і дбати, щоб наші діти ніколи не зазнавали того, що довелося пережити під час Революції Гідності.

Вела захід працівник Народного дому ім. І.Франка Уляна Воят.

Олег Ушневич народився 20 червня 1982 року у Дрогобичі в сім’ї працівників Дрогобицького нафтопереробного заводу (зараз АТ «НПК-Галичина») Михайла та Євгенії Ушневич. Навчався у Дрогобицькій СШ №14, після закінчення якої вступив до ВПУ №19, а згодом – Національного Університету «Львівська політехніка». Був дуже доброю, чуйною, веселою людиною, надзвичайно любив дітей.

Останні роки життя Олег працював за кордоном. Приїхав додому восени 2013 року і згодом планував знову повертатися назад. Але трагічні події, що розгортались в країні, не залишили байдужим юнака. На столичний Майдан поїхав у перші ж дні революції. «Тату, як не я, то хто? Не хвилюйся, я вернуся з перемогою», – такі слова сказав Олег батькові, коли востаннє їхав до Києва.

Перед від’їздом, тримаючи на руках маленького племінника, Олег написав на своїй сторінці в соціальній мережі, що боротиметься «Не за Європу, не проти чи за когось конкретного, ми боремось за їх майбутнє».

Багато днів і ночей провів він на Майдані у Києві. Фатальним для Олега, як і для багатьох його соратників по боротьбі, став день 20 лютого 2014-го року на вулиці Інститутській. Наряд «беркутівців» затримався неподалік від Жовтневого палацу. Разом зі снайперами вони почали стрілянину по людях, які рухалися вперед.

Збагнувши небезпеку, Олег кричав усім: «Назад!» – він нахилився, щоб повернути бійця попереду, потягся за ним рукою, і в ту ж секунду куля снайпера-вбивці жорстоко обірвала молоде життя.

Поховали Героя у місті Сколе на місцевому цвинтарі поряд з могилою провідника ОУН Сколівщини. Олегу Ушневичу був лише 31 рік.

За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада 2014 року Олегові Ушневичу було присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена “Золота Зірка” (посмертно).

Прес-служба міської ради

 

АНОНС

Пам’яті жертв Голодомору

У суботу, 25 листопада, у День пам’яті жертв Голодомору, на території Меморіалу «Тюрма на Стрийській» відбудеться скорботне віче.

Початок о 16:00.

Дрогобицька міська рада

 

 

НОВИНИ З РАТУШІ І НЕ ТІЛЬКИ

Головна площа змінює обличчя

У Дрогобичі триває реконструкцію центральної площі міста. Зараз проводяться роботи з укладання бруківки.

Ініціатором реконструкції площі Ринок виступив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Виконавець робіт – підрядна організація Корпорація «Укртрансжилбуд». За інформацією КП «Управління капітального будівництва», договір з підрядником був укладений 25 вересня 2017 року.

Загальна сума виконання усіх робіт становить 26 млн 963 тис 820 гривень, з них: 24 млн 267 тис 438 гривень – кошти Державного фонду регіонального розвитку, 2 млн 696 тис 382 гривень – кошти місцевого бюджету.

Оскільки реконструкція площі відбуватиметься упродовж 2017-19 рр., кошти виділятимуться поетапно. На виконання робіт до кінця 2017 року з фонду ДФРР передбачено 2 млн 900 тис грн., з місцевого бюджету – 1 млн грн.

Проектом реконструкції заплановано замощення площі новою бруківкою, облаштування фонтану, системи вуличного освітлення, зон відпочинку, розміщення лавок, висаджування декоративних дерев та рослин, озеленення.

Прес-служба міської ради

На фото: так має виглядати частина площі після реконструкції.

 

 

Керівництво міста проінспектувало ремонт доріг 

У понеділок, 20 листопада, повернувшись з відпустки, міський голова Дрогобича разом з першим заступником Ігорем Германом проінспектували стан виконання ремонтних робіт на вулицях міста.

Оглянувши ділянки вулиць, де проводиться ремонт дорожнього покриття та замощення пішохідних зон бруківкою, Тарас Кучма зобов’язав Департамент міського господарства проконтролювати оперативність та якість виконання робіт у найближчі прогнозовані сприятливі погодні дні. Міський очільник застеріг посадовців від виконання робіт, а саме асфальтування, під час дощів.

Станом на 20 листопада виконуються такі роботи:

На вул. Будівельній триває капітальний ремонт дорожнього покриття, облаштовують пішохідні доріжки. Виконавець робіт – ТзОВ «БК Білдерпоінт». Загальна кошторисна вартість робіт – 3985,5 тис грн. Термін виконання – до 30.12.2017р.

На вул. 22 січня (від будинку №85 до провулку Ясний) триває капітальний ремонт дорожнього покриття. Виконавець робіт – ДП «Екранбуд» ТзОВ «Екран». Загальна кошторисна вартість робіт – 500 тис грн. Термін виконання – до 28.11.2017р.

У провулку Ясний завершено капітальний ремонт дорожнього покриття. Виконавець робіт – ТзОВ «БК Білдерпоінт». Загальна кошторисна вартість робіт – 540,0 тис грн. Термін виконання – до 28.11.2017р.

На вулицях Прорізна, Воїнів УПА, Рівна триває поточний ремонт дорожнього покриття. Виконавець робіт – ДП «Екранбуд» ТзОВ «Екран». Загальна кошторисна вартість робіт – 260 тис грн. Термін виконання – до 15.12.2017р.

На вул. Стрийській (шляхопровід, ліва сторона) триває капітальний ремонт дорожнього покриття. Облаштовано пішохідні доріжки. Виконавець робіт – ТзОВ «БК Білдерпоінт». Загальна кошторисна вартість робіт – 1454,6 тис грн. Термін виконання – до 30.12.2017р.

На вул. Володимира Великого (від перехрестя вул. Гайдамацька – Привокзальна до буд. №68 на вул. Володимира Великого) триває капітальний ремонт дорожнього покриття. Виконавець робіт – ТзОВ «БК Білдерпоінт». Загальна кошторисна вартість робіт – 540,0 тис грн. Термін виконання – до 30.12.2017р.

На ділянці вул. Євгена Коновальця (біля ж/б №15) триває поточний ремонт дорожнього покриття. Загальна кошторисна вартість робіт – 142 тис грн. Термін виконання – до 15.12.2017р.

На вул. Михайла Грушевського (біля житлового будинку № 89/2) триває поточний ремонт дорожнього покриття. Облаштовують пішохідні доріжки. Виконавець робіт – ТзОВ «ЕкоТепло Дрогобич». Загальна кошторисна вартість робіт – 100 тис грн. Термін виконання – до 15.12.2017р.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Автопарк КП «КМГ» поповнився сміттєвозом

У понеділок, 20 листопада, міський голова Дрогобича Тарас Кучма разом з першим заступником Ігорем Германом завітали на КП «Комбінат міського господарства». Під час візиту Тарас Кучма вручив ключі від новопридбаного сміттєвоза керівництву підприємства.

Як наголосив міський голова, цього року це вже друга одиниця техніки, яку закупили для обслуговування господарської сфери міста. Попередньо, у липні, було закуплено для КП «Дрогобичводоканал» спецтехніку, яку ефективно використовують для промивання каналізаційної мережі міста.

Опісля урочистого вручення ключів міський очільник випробував функціональні можливості новопридбаного сміт-тєвоза.

«Упевнений, завдяки поповненню автопарку вашого підприємства, нам вдасться уникнути непередбачуваних затримок з утилізації сміття, спричинених технічними поломками старого транспорту», - наголосив Тарас Кучма, звертаючись до керівництва та працівників КП «КМГ».

Придбаний сміттєвоз сконструйований на базі автомобіля МАЗ-5340С2. Його вартість, разом із ПДВ, становить 2 492 500 гривень. Постачальник автомобіля: ПП «Виробничо-комерційне підприємство «Альфатекс»» – офіційний дилер ВАТ «МАЗ».

Прес-служба міської ради

На фото: Тарас Кучма вручає працівникам КП «КМГ» ключі і номерні знаки від авто.

 

Постать Йосипа Сліпого завітала до Трускавця

З іменем Патріарха Йосипа Сліпого пов’язана ціла епоха у житті Греко-Католицької Церкви. Після смерті Андрея Шептицького, патріарший посох опинився у руках колишнього ректора Львівської духовної семінарії Йосипа Сліпого. Але більшовицький окупаційний режим запроторив Патріарха до Сибіру, і лише після наполягання американського президента Д.Кеннеді, глава СРСР М.Хрущов розпорядився випустити Й.Сліпого із тюрми. Патріарх змушений був емігрувати до Італії, де і відновив УГКЦ в екзилі.

Цьогоріч християнська спільнота вшановує 125-ті роковини з дня народження Святішого Патріарха. Найпродуманіше до цієї події підійшла церква Покрови, що у Трускавці. Отець Володимир звернувся до знаної і відомої у місті людини Лева Грицака з проханням стати головним спонсором спорудження пам’ятника Патріарху. І той, не вагаючись, прийняв пропозицію.

Адже Йосип Сліпий для родини Грицаків є моральним еталоном християнства, а по-друге, Патріарх ще й їх земляк.

Очевидно, це – не остання скульптура у меценатстві Лева Ярославовича. На його рахунку близько 25 малих і великих композиційних споруд.

За втілення проекту взялися знані в Україні скульптури: професор Ярослав Скакун і Орест Скоп. Твір виконали у кованій міді. Минулої суботи всі учасники цього дійства були присутні на монтажі пам’ятника. Він встановлений на розі церковної території, якраз на горбку вулиці Дрогобицької. Місце вибрано вдале. Патріарх велично у своїй задумі охоронятиме спокій і мир від непроханих гостей, а їх в українців – вдосталь. Урочисте відкриття пам’ятника Святішому Патріарху Йосипові Сліпому відбудеться 3 грудня ц.р. Очікується приїзд Патріарха Святослава Шевчука. Це – другий пам’ятник в Україні. Перший встановили тернополяни. Ще один є у Чикаго, і тепер – у Трускавці.

В.Т.

 

Ремонти завершуються

У зв’язку з погіршенням погодних умов, у Дрогобичі тимчасово було припинено проведення ремонтних робіт дорожнього покриття.

Як повідомили у Департаменті міського господарства, за останній період вдалося заасфальтувати проїжджу частину провулку Ясного. До слова, рішення щодо асфальтування дороги цього провулку було прийнято 21 березня цього року на зустріч міського голови Дрогобича Тараса Кучми з мешканцями мікрорайону. Зустріч організував депутат міської ради Сергій Оленич.

Ремонт дорожнього покриття відбувся за кошти місцевого бюджету, виділені на прохання Сергія Оленича. Окрім цього, проведено фрезерувальні роботи на вулиці Прорізній.

Внутрішньоквартальні ремонтні роботи тривають на вулиці Є.Коновальця біля будинку №9/2.

Біля будинків №9/1 та №9/2 продовжуються роботи з облаштування пішохідних доріжок. Фінансування – також за кошти місцевого бюджету, виділені на прохання депутата Дрогобицької міської ради Марії Вітульської.

На вулиці Ковальській, у центрі міста, яка з 2016 року стала пішохідною зоною, продовжують облаштовувати лавки.

На центральній площі Дрогобича тривають роботи з реконструкції та замощення бруківкою.

Також у Департаменті міського господарства наголосили, що усі роботи з асфальтування доріг проводитимуть за умов сприятливої погоди.

 

Відзначили студентів 

17 листопада в Україні відзначали День студента. Оскільки Дрогобич – студентське місто, до цього дня у вищих навчальних закладах готуються по-особливому. Зокрема, у Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. І.Франка з нагоди Дня студента відбулося чимало різноманітних заходів. Такі ж заходи пройшли у коледжах нафти й газу, механіко-технологічному, музичному та медичному.

Напередодні відзначення Дня студента у ратуші відбулася зустріч студентів із заступником міського голови Василем Качмарем, організатором зустрічі виступив відділ молодіжної політики, сім’ї та спорту.

Звертаючись до студенів, Василь Качмар передав їм вітання від міського голови Дрогобича, який у ці дні перебував у відпустці.

«Ви – наше майбутнє, яке продовжуватиме розвиток нашого міста, нашої країни. На вас покладають великі надії не лише ваші батьки, а й керівництво міста. Напередодні Дня студента надзвичайно приємно, що керівництво навчальних закладів відзначило вашу діяльність та здобутки у навчанні, представивши вас до нагородження», - зазначив Василь Качмар.

Відтак Василь Качмар спільно з начальником відділу Олександрою Пашко вручили сімнадцятьом студентам грамоти міського голови Дрогобича.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

В Уличному вшанують героїв УПА 

14 листопада на комісії Львівської обласної ради з питань культури, духовного відродження було погоджено населені пункти, де будуть встановлені пам’ятні знаки загиблим воякам УПА. Такі хрести будуть встановлені у Сокальському, Сколівському, Кам’янка-Бузькому, Золочівському, Дрогобицькому та Турківському районах.

Додамо, що на позачерговій сесії облради 25 жовтня ц.р. були внесені зміни до показників обласного бюджету, якими передбачено 300 тис грн. на хрести пам’яті загиблим воякам УПА.

Депутат Львівської обласної ради від Дрогобиччини Михайло Задорожний розповів, що пам’ятний знак встановлять на могилі героїв у селі Уличне. Він подякував профільній комісії облради за підтримку його пропозиції та ініціативи уличненської громади на чолі з сільським головою Святославом Стефанківим і висловив сподівання, що цей проект вдасться оперативно реалізувати.

Ярослав ГРИЦИК

 

Охорона культурної спадщини: важливість та відповідальність

16 листопада у ратуші відбулася зустріч-семінар з питань охорони культурної спадщини із власниками (користувачами) пам’яток архітектурної спадщини та представниками громади Дрогобича.

Спершу заступник міського голови Дрогобича Василь Качмар представив гостей семінару-зустрічі: Галину Луцьку – головного спеціаліста з питань охорони культурної спадщини відділу культури та мистецтв Дрогобицької міської ради, Романа Книша – головного спеціаліста відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, Юрія Кравчука – провідного спеціаліста відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, Андрія Левика – колишнього керівника органу охорони культурної спадщини Львівської міськради та ЛОДА, головного редактора журналу «Наша спадщина».

Відтак про діяльність у сфері збереження архітектурної спадщини у Дрогобичі доповіла Галина Луцька, яка розповіла про співпрацю з громадською ініціативою «БерегТи». Також посадовець перерахувала основні пам’ятки архітектурної спадщини, які є гордістю міста та потребують пильної уваги і фінансування для реставрації. Зокрема серед таких пам’яток – церкви Святого Юра та Чесного Хреста, костел Святого Варфоломія зі дзвіницею та шпихлір. Сьогодні у церкві Святого Юра та у дзвіниці костелу тривають реставраційні роботи. Інші об’єкти потребують реставрації.

Роман Книш наголосив на важливості відповідного ставлення до об’єктів культурної спадщини. Також він зазначив, що охорона культурної спадщини є одним з пріоритетних напрямів держави, однак існують проблеми з фінансуванням. Серед числа архітектурних пам’яток Львівщини є церква Святого Юра, яку віднесено до об’єктів ЮНЕСКО, окрім цього, це відомий туристичний об’єкт.

Роман Книш розповів, що пам’ятки культурної спадщини, окрім археологічних, можуть перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Щодо реставрації цих об’єктів, то було продемонстровано декілька фото з об’єктами, при реконструкції яких було порушено норми: неправильне використання матеріалів та порушення технічної документації, відхилення від будівельних норм. Ще одним негативним прикладом є сучасні архітектурні об’єкти в історичних частинах міст, з неправильним оформленням вивісок та зовнішньої реклами.

Роман Книш наголосив, що при таких порушеннях передбачено притягнення власника до відповідальності та складання на нього адміністративного протоколу. Такі протоколи мають повноваження складати представники відповідних структурних підрозділів органів місцевого самоврядування, а також працівники МВС, тобто Національної поліції. Відтак за наслідками вчинених дій порушника притягують до відповідальності за статтею 44 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» або ж статтею 298 Кримінального кодексу України.

З цього приводу Василь Качмар запропонував присутнім провести окремий тренінг щодо боротьби з порушниками за участю представників відповідних структурних підрозділів обласного та місцевого рівнів.

Юрій Кравчук поінформував присутніх про виготовлення облікової документації пам’яток архітектури.

Андрій Левик акцентував увагу учасників семінару на важливості архітектурних пам’яток як туристично-привабливих об’єктів, збереження та популяризація яких приведе до збільшення потоку туристів та фінансових надходжень до місцевого бюджету.

Також Андрій Левик, розповідаючи про дозвільні документи, зауважив, що з огляду довготривалості процедур оформлення документації, необхідно здійснити передачу органами центральної влади на місця відповідні повноваження. «У такому випадку місцеві органи влади нестимуть відповідальність за надані дозволи і те, що відбувається з пам’ятками архітектури. Також посилиться контроль з боку громади», - наголосив Андрій Левик.

На завершення семінару учасники та спікери обмінялися запитаннями та відповідями.

Відтак Василь Качмар звернув увагу представників відділу культури на виконанні доручення щодо передачі матеріалів проведеної інвентаризації пам’яток архітектури до правоохоронних органів.

Опісля посадовець подякував присутнім за участь у семінарі-зустрічі. Особливу подяку виголосив представникам громадської ініціативи «БерегТи» за те, що активно долучаються до розв’язання проблеми збереження архітектурної спадщини у Дрогобичі, зокрема, за розробку і виготовлення відповідних інформаційних таблиць.

«Завжди наголошую: не ми будували і не нам знищувати. Навпаки, ми повинні зберегти те, що маємо і примножити більше для наших нащадків», - резюмував Василь Качмар.

Прес-служба міської ради

 

 

Алло, Круглій слухає… 

Кожний лікар, який отримав визнання у пацієнтів, дорожить своєю репутацією. А зазвичай відомо, що у доброї слави швидкі крила.

Так сталося, що близько десяти років тому моя далека родичка – медик Оля порадила звернутися до пульманолога Левка Круглія. Відповідно, вона зробила мені протекцію за нього. Причиною мого візиту послужив незадовільний стан здоров’я моєї матері. Перепад артеріального тиску не давав спокою на дихальній системі. І ось у вихідні дні, на власній автівці, Левко Васильович приїхав у моє рідне село, що на Стрийщині. Мама розплакалася, і, як кожна літня жінка, детально описувала перебіг хвороби. Лікар, спершу уважно вислухав пацієнтку із сусіднього району, потім «збадав», і призначив курс лікування. З кожним днем здоров’я матері поліпшувалося, а невдовзі вона вилучила із щоденної процедури інгалятор. Пройшло декілька років, і довелося знову звертатися до п.Круглія. На його візит вона чекала, як на Бога. На цей раз довелося не лише змінювати методику лікування, а й препарати. Видужання не забарилося. І ось буквально місяць тому наші приятелі, що нині мешкають у США, шукали допомоги у львівських медиків: у Марії виникла проблема із дихальними шляхами ще на чужині. Звісно, Левко Васильович оглянув гостю із-за океану. У піднесеному настрої і здоров’ї Марія разом із чоловіком Тарасом вилетіли до рідної кровинки – сина.

Ця коротка інформація про пульманолога Круглія може комусь знадобитися. Нині люди часто мають проблеми як алергічного характеру, так і безпосередньо через застуду легень. Думаю, що Левко Васильович не загнівається на автора цих слів, що вношу певні корективи у щільний графік прийому пацієнтів.

Володимир ТУРМИС

 

 

Громадські організації пропонують 

На адресу міського голови Тараса Кучми, його заступника Василя Качмара, голови депутатської комісії з питань оренди і приватизації Юрія Кушлика надійшло звернення від керівників низки громадських організацій міста. Копію листа вони принесли до редакції для ознайомлення громадськості міста з їхньою пропозицією.

У документі сказано: «Дрогобицьке міжрайонне товариство «Просвіта» ім. Т.Шевченка (М.Садоха), Координаційна рада Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини (Р.Курчик), міська організація Конгресу української інтелігенції (В.Грабовський), міська Спілка письменників України (М.Зимомря), міськрайонна організація Союзу українок (Л.Процик), товариство «Україна-Світ» (М.Ваврин), товариство «Рідна школа» (Б.Добрянський) звертаються до Вас із проханням передати колишнє приміщення дитячої поліклініки (вул. І.Франка,27) Палацу дитячої та юнацької творчості. Останній ось уже кілька років функціонує в жахливих умовах у частині дошкільного закладу №19 «Полуничка», де нема елементарних умов для такої важливої роботи. Сьогодні 968 дітей різного віку більшість (7-10 років) набувають знання та художню майстерність на площі лише 370 квадратних метрів, часто в кімнатах з поганим освітленням і навіть без вікон. У деяких невеличких кімнатах упродовж дня займається 4 гуртки. Діти й батьки нерідко мерзнуть, оскільки стіна північного боку цього приміщення побудована лише зі скла та дощок (це стіна колишньої веранди). Будинок зовсім не має своєї території – а це вкрай необхідно для занять багатьох гуртків, насамперед улітку, навесні та ранньої осені. У підвалі приміщення Палацу школяра розміщена кухня сусіднього дошкільного закладу…

Попри зазначене, батьки залюбки приводять сюди дітей і надзвичайно задоволені роботою педагогічного персоналу, чотири гуртки цієї установи удостоєні найвищого звання «Зразковий художній колектив», чимало вихованців, ансамблів, інших колективів дуже успішно представляють місто на обласному та Всеукраїнському рівнях.

У разі позитивного вирішення цього питання буде змога передати вивільнене приміщення ПДЮТ дитсадку №19 та суттєво зменшити чергу в дошкільні заклади – а в центральній частині міста щодо цього є велика проблема. Сталося так (завдяки насамперед Вам, іншим представникам влади та депутатського корпусу), що зараз з’явилася, без перебільшення, історична можливість суттєво допомогти дітям та їхнім батькам, які відвідують Палац дитячої та юнацької творчості, і дітям, які очікують на свою чергу в дитячий садок. Не змарнуймо цей шанс. Віримо у Вашу далекоглядність, порядність та патріотизм».

 

 

«Гонта» і «Чумак» оживають пам’яттю в камені

У неділю, 19 листопада ц.р., у селі Залужани відбулися панахида, а згодом освячення каменю, на місці якого буде споруджено пам’ятний знак на честь останнього бою вояків УПА Миколи Паньківа-«Гонти», спецкур’єра надрайонного проводу ОУН, та його охоронця «Чумака», ім’я і прізвище невідомі, що відбувся 13 листопада 1947 року.

Згадані заходи не проводились як намічалося 12 листопада, оскільки брат героя Петро Паньків, його родина, громадськість з Літині попросили їх перенести, бо на згадану дату не мали змоги прибути і взяти у них участь. Голова Снятинської сільської ради Михайло Щудла, священик із Залужан отець Михайло та ініціатори вшанування героїв із розумінням поставилися до прохання і усі заходи перенесли на 19 листопада. На жаль, не обійшлось без прикрощів. Дещо в непривабливому світлі виставила себе родина, яка зараз проживає на подвір’ї, де 70 років тому в нерівному бою з НКВСівцями загинули легендарні «Гонта» і «Чумак». З кількома сусідами не прийняли пропозицію голови сільради М.Щудли, о. Михайла, інших активістів поставити і освятити камінь перед їхнім подвір’ям, при дорозі. Доречно тут згадати оповідь зі Святого Письма про розп’яття нашого Спасителя Ісуса Христа на горі Голгофа, яку іменували Черепом і на якій розпинали розбійників, убивць. Однак згодом вона стала святим місцем, бо там пролилася невинна кров і розіп’яли Сина Божого, нашого Спасителя.

На подвір’ї Анастасії Роман, яка загинула разом з «Гонтою» і «Чумаком», прихистивши УПівців у своєму ґаздівстві на стриху, також пролилася кров. Бо тут, коли партизанів вистежили облавники, які оточили село і вишукували повстанців, не минаючи жодного обійстя, «Гонта», якому на той час було 23 роки, і 20-річний «Чумак» прийняли нерівний бій. Від куль окупантів першою впала А.Роман, яка доїла корову, заливши своєю кров’ю вацевицьку землю, що стала для неї рідною після виселення з Явірника Руського (Польща) в 1945 році. Згодом, щоб не потрапити живими до рук НКВСівців, після «Ще не вмерла Україна», впали нескоримі «Гонта» і «Чумак», які боролися за волю України. Донині невідоме місце їхнього поховання.

Як розповів Петро Паньків, молодший брат «Гонти», їх маму Анну окупанти привозили в катівню районного НКВС-МДБ м.Дрогобич, що розташовувалася на теперішній вулиці Івана Франка, на впізнання. Але ця мужня і сильна жінка не подала найменшого виду, що знає загиблого. Добре розуміла, що маленька сльозинка на оці призведе до репресій, вивезення всієї родини до Сибіру. А там уже томилися її старша дочка Катерина, зв’язкова УПА, і молодший син Петро, відповідно сестра і брат «Гонти». Можна зрозуміти її, матір, яка стоїть перед своєю кровинкою, в якої серце від болю розривається, але вона мовчала, бо знала, що кат московський тільки і чекає на нові жертви. Ще на впізнання «Гонти» червонопогонники привозили його кохану дівчину Катерину, зв’язкову УПА. Вона також змовчала перед катами, на жаль, згодом за приналежність до ОУНівського підпілля зазнала репресій і опинилася в Сибіру.

Після освячення каменю на подвір’ї Залужанської школи перед численною громадою села, гостями з Літині, членами Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА виступив почесний голова проводу Дрогобицької районної організації Конгресу Українських Націоналістів, ініціатор спорудження пам’ятного знаку Тарас Метик. Він наголосив, що на подвигах вояків ОУН-УПА виросло нове покоління, яке з гаслом «Здобудеш Українську державу, або вмреш у боротьбі за неї» творило Майдан Гідності і нині захищає Вітчизну від московських окупантів. Підкреслив, що історія Залужан дуже цікава, про неї не можна забувати, адже в роки московсько-більшовицької окупації десятки родин села були репресовані і відправлені до Сибіру, зокрема, Іван Кисіль, Стефа Сорочак, Михайло Бунь, Микола Радишак, Катерина Бурда, Михайло Метик, Петро Паховчишин, Катерина Пристай та інші. З Вацевич походить відомий УПівець «Голуб», «Микита»-Петро Орищак, 1924 р.н., якого НКВСівці захопили в 1949 році біля села Верхнє Синьовиднє Сколівського району. Тарас Метик висловив щиру подяку всім тим, хто прилучився до встановлення каменя, зокрема, Володимирові Красуляку, головному інженерові Дрогобицького «КМГ», сільському голові Михайлові Щудлі та іншим.

Брат героя-повстанця «Гонти» Петро Паньків склав також щиру подяку залужанцям за гідне вшанування пам’яті його брата, наголосив, що Микола ще з юначих літ був відданий український ідеї, брав участь у сільському самодіяльному театрі, грав у виставі «Наталка Полтавка», гарно співав, мав атлетичну будову тіла, блакитні очі. Був членом спортивного товариства «Січ», «Просвіти», ОУН. Вишкіл проходив під орудою відомих провідників ОУН, які походили з Літині, Михайла Харіва-«Шугая», Миколи Ільчишина-«Апостола», «Рудого» та інших. Добре знав німецьку мову, а тому надрайонний провід ОУН доручив йому проводити кур’єрську діяльність, зокрема, виконував завдання з доставки пошти у напрямку «Схід – Захід» і навпаки. Робив це дуже ретельно, самовіддано, з почуттям великої відповідальності, пам’ятаючи, що Бог і Україна – понад усе.

Сільський голова Михайло Щудла, подякувавши усім за встановлення каменю, відтворення героїчної загибелі повстанців, наголосив, що попереду цікава робота з виготовлення пам’ятних знаків героям УПА «Гонті», «Чумаку» і жінці, яка їх рятувала, Анастасії Роман, не тільки на подвір’ї школи, але й на місці їх останнього бою, і запросив усіх небайдужих спричинитися до виготовлення пам’яток.

Хор з Літині приємно подивував присутніх співом повстанських пісень, читанням віршів про звитягу УПА. Вихованці Залужанської школи виконали композицію, присвячену борцям за волю України, запалили свічки і поставили їх біля освяченого каменю. А під кінець дійства із вшанування пам’яті героїв УПА всі присутні підійшли до місця останнього бою героїв, помолилися і запалили свічки.

Світослав МИКИТКА

На фото: зліва на право Микола Паньків-«Гонта», Федір Гринак, Володимир Босак-«Лісовик».

 

 

Ігор Левицький – на «1+1»!

Дрогобичанин Ігор Левицький, учень ЗОШ №15, пройшов перший етап сліпого прослуховування у популярному телепроекті каналу «1+1» «Голос. Діти». У наступному етапі він співатиме вже в прямому ефірі і розраховує на підтримку земляків під час голосування.

У третьому випуску четвертого сезону програми, яка вийшла в ефір 19 листопада, Ігор виконав пісню «Beggin» дуету «Madcon». Його голос і манеру виконання члени журі оцінили високо, і дрогобичанин потрапив до тренувального табору. Там із ним займатимуться зіркові тренери – Олексій Завгородній і Надія Дорофеєва (дует «Время и стекло»).

Ігорю Левицькому 14 років. Він розповів, що просто обожнює співати, тож займається співом в естрадній школі дуету «Ярослав-На», а також бальними танцями. Паралельно зі школою він третій рік навчається у малій духовній семінарії, прислуговує у Катедральному соборі Пресвятої Трійці. У майбутньому Ігор планує стати священиком.

Під час конкурсного відбору свого колегу до студії телеканалу «1+1» приїхав підтримати цілий десант із рідного міста: родичі, друзі, вихованці естрадної школи дуету «Ярослав-На» разом з наставниками – Ярославом і Наталією Дубами. Був у складі групи підтримки і народний депутат України Богдан Матківський з сім’єю.

Ярослав ГРИЦИК

***

А біля екранів телевізорів дрогобичани, учнівський, вчительський та батьківський колективи ЗОШ №15, затамувавши подих, спостерігали за виступом юного  Ігоря Левицького на популярному музичному шоу «Голос. Діти». З цього приводу редакція попросила поділитися роздумами директора школи Ігоря ЛОГИНА.

- Ім’я учня 9 класу нашої школи Ігоря Левицького вже добре відоме у Дрогобичі, адже він – учасник міжнародних, всеукраїнських, міських конкурсів, загальношкільних заходів, концертних програм. У скарбничці досягнень юного співака такі здобутки:

- у ІІІ Міжнародному конкурсі-фестивалі дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва «Empire of arts» він отримав найвищу нагороду – «Гран прі», а також унікальний кубок, сертифікат на безкоштовну зйомку відеокліпу від студії «Bratu M@rio»;

- у ІІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі української сучасної пісні «Трускавецька фієста-2017» – знову найвища нагорода – «Гран прі»;

- переможець І туру фестивалю «Сурми звитяги» у номінації «Солісти-вокалісти»;

- у ІІ турі фестивалю «Сурми звитяги» у номінації «Солісти-вокалісти» – ІІ місце.

Ось і на відомому шоу «Голос. Діти» у турі «вибір наосліп» Ігор гідно представив наше місто піснею «Beggin». 14-річний юнак обернув до себе тренерське крісло Позитива і Наді Дорофеєвої – учасників популярного українського гурту «Время и Стекло». Його виступ зібрав бурхливі оплески глядачів та схвальні відгуки усіх членів журі.

Ігор успішно поєднує навчання із активним заняттям співом, бальними танцями і заняттями у малій семінарії, що діє при Дрогобицькій духовній семінарії, де продовжує пізнавати Божу науку.

Цьогоріч Ігор став переможцем ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з польської мови. Такий високий рівень підготовки учень здобув на уроках польської мови (учитель – З.І.Винницька). Зараз готується до ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з польської мови, де представлятиме Дрогобич і Стебник.

Вітаємо нашого учня – талановиту зірочку сцени! - зазначив Ігор Логин.

На фото: група підтримки Ігоря Левицького.

 

 

Чемпіона світу з ушу і його тренера вітали у ратуші

Минулого тижня у Китаї відбувся VII Чемпіонат світу з ушу. Участь у Чемпіонаті взяв студент інституту фізичної культури і здоров’я Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка Андрій Фегецин, який виступив за збірну команду України. За результатами змагань, Андрій Фегецин став чемпіоном світу з ушу.

З нагоди отримання титулу чемпіона світу, 20 листопада, під час понеділкової наради Андрія Фегецина та його тренера Оксану Сотрихіну привітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма та його перший заступник Ігор Герман.

У неділю чемпіона та його тренера, які поверталися з чемпіонату, зустрів та привітав заступник міського голови Василь Качмар.

Нагадаємо, у жовтні цього року Андрій Фегецин став бронзовим призером Чемпіонату світу з ушу, який відбувався 28 вересня – 3 жовтня у місті Казань.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

 

Пенсійна реформа у дії

Виплата та призначення пенсій особам, які працюють на спецпосадах

Від 1 жовтня 2017 року пенсії пенсіонерам, які працюють на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», а також на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Пенсійне забезпечення працівників засобів масової інформації здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій, журналіст або прирівняний до нього працівник має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не раніше ніж за п’ять років до досягнення: чоловіками – 60 років, жінками – 55 років, за наявності страхового стажу: не менше 25 років – для чоловіків і не менше 20 років – для жінок».

Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, народних депутатів, працівників дипломатичної служби здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Особам, пенсії яким призначені відповідно до законів «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку з 01.10.2017 розрахований за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію за нормами спеціальних законів із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Особам з інвалідністю І та ІІ групи, особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та учасникам бойових дій виплачується пенсія за тим законом, за яким призначена, незалежно від дати її призначення та посади, яку обіймає особа.

Збережено право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

1) особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики;

2) особи з інвалідністю по зору I групи – сліпі та особи з інвалідністю з дитинства I групи;

3) жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку;

4) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в АТО у районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п.20 ст.6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 ст.7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язаних, – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Від 1 жовтня 2017 року право на пенсію за вислугу років мають: артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Особам, які:

- станом на 01.04.2015 мали 25 років стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років – пенсія за вислугу призначається незалежно від віку та при звільненні з роботи за спеціальністю, що дає право на пенсію за вислугу років;

- станом на 01.01.2016 мали 25 років 6 місяців стажу , що дає право на призначення пенсії за вислугу років – пенсія за вислугу призначається незалежно від віку та при звільненні з роботи за спеціальністю, що дає право на пенсію за вислугу років.

Від 1 жовтня 2017 року при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень – 1452 грн.

Руслана КАНІНА, заступник начальника Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської обл.

 

 

До уваги абітурієнтів 2018!

1. ЗНО триватиме з 22 травня до 13 червня 2018 року.

2. Ви зможете обрати навчальні предмети з переліку: українська мова і література, математика, історія України, англійська мова, німецька мова, французька мова, іспанська мова, фізика, хімія, біологія, географія.

3. Кількість обраних предметів не може бути більшою ніж чотири.

4. Для випускників старшої школи закладів освіти 2018 р. результати ЗНО з трьох предметів: українська мова і література (українська мова), математика або історія України(період XX – поч. XXI ст.), а також ще один предмет за вибором випускника зараховуватимуть як результати державної підсумкової атестації (ДПА) за освітній рівень повної загальної середньої освіти.

5. Студенти (слухачі) закладів вищої освіти І-ІІ р.а. та закладів професійно-технічної освіти у 2018 році вперше в обов’язковому порядку проходять ДПА з української мови у формі ЗНО.

6. Майбутнім абітурієнтам перед реєстрацією обов’язково потрібно ознайомитись із Правилами прийому на 2018 рік до обраного для вступу ВНЗ.

7. Для участі у конкурсі щодо вступу до закладу вищої освіти необхідно подати результати ЗНО з 3-х чи 2-х предметів, залежно від обраної спеціальності. У 2018 році можна подавати сертифікати ЗНО за 2016, 2017 та 2018 роки у різних комбінаціях, окрім результатів з іноземних мов.

8. Результати ЗНО з іноземних мов братимуть для участі в конкурсному відборі для вступу до закладу вищої освіти лише за 2018 рік.

9. Кожен абітурієнт матиме можливість подати до семи заяв не більше ніж на чотири спеціальності на місця державного та регіонального замовлення.

Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти запрошує майбутніх абітурієнтів відвідати наш сайт www.lvtest.org.ua і використовувати матеріали для підготовки до ЗНО: програми підготовки до ЗНО, характеристики сертифікаційних робіт ЗНО 2018 року, он-лайнове тестування тощо.

Додаткова інформація: www. testportal.gov.ua – сайт Українського центру оцінювання якості освіти;

www.lvtest.org. – сайт Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти; 032-242-26-60 – гаряча лінія Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.

 Создан 23 ноя 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником