ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 14 грудня 2017 р.
ВІД МИКОЛАЯ ДО ЙОРДАНА

Дрогобицька міська рада запрошує на заходи з нагоди Дня Святого Миколая та Новорічно-Різдвяних свят 

15 грудня

12:00 – Регіональний захід: вручення подарунків для дітей загиблих учасників АТО від Благодійного фонду «Сумна квітка» Міжнародного центру впровадження програм ЮНЕСКО. Районний Народний дім.

14:00 – Вручення продуктових наборів для сімей учасників АТО та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Сесійна зала ратуші.

15-18 грудня

Вручення матеріальних допомог та подарункових наборів сім’ям з лежачими хворими дітьми (за поданням відділу освіти та ЦСССДМ). Персональне вручення за місцем проживання дітей.

17 грудня

15:00 – Виставка Жанни Голодницької та Людмили Богайчук «Різдвяне диво». Гобелени, батік (Одеса). Новорічно-Різдвяний вернісаж «Родинна іграшка». Палац мистецтв музею «Дрогобиччина».

18 грудня

Змагання «Веселі старти «Надія-2017» до Дня Святого Миколая серед дітей-інвалідів ДТЗД «Надія». ДТЗД «Надія».

Вручення подарунків дітям із прийомних сімей та дітям з інвалідністю від Благодійної організації «Мальтійська служба допомоги у Львові».

Змагання «Веселі старти «Надія-2017» серед дітей-сиріт дитячого будинку «Оранта» до Дня Святого Миколая. Дитячий будинок «Оранта».

Змагання з шахів для дошкільнят «Снігова королева-2017», присвячені Дню Святого Миколая. ДНЗ №30 «Волошка».

14:00 – Театралізоване дійство Народного театру імені Лесі Українки «Ой хто, хто Миколая любить». Виставка робіт учнів Дрогобицької дитячої художньої школи на Різдвяну тематику. Народний дім ім. Івана Франка.

14:00 – Вручення солодких подарунків дітям учасників АТО, дітям із сімей СЖО та дітям з інвалідністю. Вручення подарунків дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування. Народний дім ім. І.Франка.

16:00 – Театралізоване дійство «Ой хто, хто Миколая любить». Відкриття новорічної ялинки. Площа Ринок.

16:00 – Акція «Добрі серця». Вручення солодких подарунків дітям (360 осіб) з сімей, які виховують 4 і більше дітей.

16:00 – Участь дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування у відкритті Новорічної ялинки. Площа Ринок.

18-22 грудня

Відвідування дітей з особливими потребами з подарунками від Святого Миколая.

18 грудня 2017 р. – 5 січня 2018 р.

Участь освітніх закладів у конкурсі Різдвяних віночків.

19 грудня

14:00 – Свято Миколая для самотніх громадян. Терцентр.

Поїздка в цирк у м.Львів для дітей пільгових категорій.

Упродовж дня – Свято для дітей «Бібліотекар Миколай зустрічає своїх читачів». Міська бібліотека для дітей.

10:00 – Тематична екскурсія «Образ Св. Миколая в іконографії бічного вівтаря церкви Воздвиження Чесного Хреста» та хоругві церкви Св. Юра. Відділ пам’яток дерев’яної архітектури, вул. Солоний Ставок.

20 грудня

15:00 – Тематична екскурсія «Ікона о. В.Глібкевича «Святий Миколай», 1975 р. в колекції музею «Дрогобиччина». Картинна галерея, вул. Січових Стрільців.

25 грудня

12:00 – Концерт-вітання за участю муніципального камерного хору «Легенда». Костел Св. Варфоломія.

26 грудня

15:00 – Персональна виставка Наталії Курій «Українське Різдво». Живопис на склі (Львів). Палац мистецтв, вул. Т.Шевченка,38.

27 грудня

14:00 – Віртуальна подорож «Різдвяні традиції світу». Міська бібліотека для дітей.

30 грудня

12:00 – Новорічний бал Народного ансамблю бального танцю «Оксамит». Народний дім ім. І.Франка.

28-29 грудня

Конкурс декоративних ялинок та виставка-продаж. Міська рада, сесійна зала.

Грудень 2017 р. – січень 2018 р.

Виставка дитячих робіт «Різдвяно-новорічна карусель». Народний дім ім. І.Франка.

Міська виставка-конкурс «Різдвяна шопка». На базі Будинку науково-технічної творчості учнівської молоді.

Благодійна акція до Нового року і Різдва у грудні 2017 – січні 2018 року із залученням меценатів для дітей, які самостійно не пересуваються.

Січень 2018 р.

Фестиваль колядок та щедрівок «Да святиться-веселиться свята Йорданівська водиця». ЗОШ №2, №3. 

9 січня

15:00 – Співоче Різдвяне коло «Колядуймо разом з нами». Площа Ринок.

12 – 14 січня

Упродовж дня – Всеукраїнський фестиваль дитячо-юнацької творчості «Різдвяні віншування 2018». Народний дім ім. І.Франка.

14 січня

Упродовж дня – Новорічні посівання за участю працівників Народного дому імені Івана Франка. Установи, заклади, організації міста.

19 січня

14:00 – Свято Водохреща. Площа Ринок.

15:00 – Фестиваль Вертепів. Народний дім ім. І.Франка.

21 січня

14:00 – Різдвяний фестиваль «Колядує Франкове Підгір’я». Народний дім ім. І.Франка.

24-25 січня

ХІ міський фестиваль колядок і щедрівок «Небо і земля нині торжествують». Загальноосвітні школи міста

Ласкаво просимо!

 

НОВИНИ З РАТУШІ

На громадських слуханнях обговорили головний фінансовий документ-2018

У вівторок, 5 грудня, у Мармуровій залі Дрогобицької Ратуші відбулися громадські слухання з обговорення міського бюджету на 2018 рік. У ході обговорення головного фінансового документа міста у 2018 році взяли участь 170 осіб з числа дрогобичан та представників депутатського корпусу міської ради.

Начальник фінансового управління Дрогобицької міської ради Оксана Савран проінформувала присутніх про основні показники дохідної та видаткової частин бюджету міста на 2018 рік. Відповідно до аналізу, прогнозовані показники становлять: доходи загального фонду з урахуванням трансфертів з державної скарбниці – 733 млн 176,6 тис грн, видатки загального фонду з урахуванням трансфертів – 705 млн 541,5 тис грн. Щодо видатків та надходжень спеціального фонду бюджету Дрогобича на 2018 рік, то вони становлять 27 млн 635,1 тис грн.

Окрім цього, головний спеціаліст відділу економіки з інвестиційної діяльності Сергій Задворних повідомив присутнім про виконання основних запланованих програм соціально-економічного та культурного розвитку на 2018 рік в усіх галузях діяльності міста.

Відтак у сфері економіки велику увагу у наступному році приділятимуть розвитку малого підприємництва, зокрема за рахунок участі в програмах покриття процентів з кредитування для малого бізнесу.

Щодо містобудування та архітектури, то заплановано розроблення планів багатоквартирної житлової забудови на вул. Самбірській та Є. Коновальця, а також у межах розвитку інших сфер міста буде подано 61 проект на участь у конкурсі обласних мікропроектів та 8 проектів на співфінансування з Державного фонду регіонального розвитку.

У сфері комунального господарства планується забезпечення програми енергозбереження у Дрогобичі, програми будівництва міського кладовища на вул. П.Орлика, цільової програми щодо поліпшення вуличного освітлення, будівництва зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення, реконструкції міського сміттєзвалища та ін.

Окрім цього, значну підтримку у наступному році отримають ОСББ.

У сфері медицини заплановано здійснити капітальний ремонт Дрогобицької дитячої лікарні та придбати обладнання для цієї установи, впровадити інноваційні ІТ-продукти, зокрема на базі Дрогобицької міської лікарні №1, а також забезпечити фінансування цільових програм.

Щодо сфери освіти, то значна увага буде приділятися дошкільній освіті, відтак підготовлено 12 заявок для участі у конкурсі обласних мікропроектів для дошкільних навчальних закладів, а також 20 заявок для загальноосвітніх навчальних закладів.

Значних зусиль докладатимуть для підтримки об’єктів культурної спадщини у сфері культури.

Заплановано реалізувати чотири програми для підтримки молоді Дрогобича.

У 2018 році буде встановлено ще два мультифункціональні спортивні майданчики зі штучним покриттям на території ЗОШ №16 та №7.

Для дітей-сиріт у 2018 році заплановано придбання двох квартир у межах обласного співфінансування.

У соціальній сфері планується надавати значну підтримку соціально незахищеним особам, зокрема особам з інвалідністю.

Заслухавши доповідь, присутні обговорили низку програм, дохідну та видаткову частини проекту бюджету. Відтак одностайно проголосували за резолюцію громадських слухань – 170 голосів.

Наступним кроком, згідно з резолюцією, буде розгляд головного фінансового документа 2018 року на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, а відтак, у разі рекомендації виконавчим комітетом, на засіданні сесії міської ради.

Окрім цього, з приводу формування міського бюджету на 2018 рік 12 грудня на базі КУ «Інститут розвитку міста» відбудуться громадські консультації за участю начальника фінансового управління Оксани Савран.

 

Відзначили кращих заступників з виховної роботи

У четвер, 7 грудня, у Світлиці ратуші з ініціативи відділу молодіжної політики, сім’ї, молоді та спорту відбулося нагородження кращих заступників з виховної роботи керівників начальних закладів спеціальної та вищої освіти у Дрогобичі.

Кращих заступників з виховної роботи відзначили подяками за активну участь учнів та студентів у загальноміських заходах та реалізацію молодіжної політики у навчальних закладах Дрогобича, а також подарунками.

Вручив подяки працівникам освіти та висловив слова вдячності за їх активну діяльність заступник міського голови Дрогобича Володимир Коцюба.

Відтак подяками відзначили заступників з виховної роботи ДВНЗ «Дрогобицький коледж нафти і газу», Дрогобицького музичного коледжу імені В.Барвінського, Дрогобицького механіко-технологічно коледжу, ВПУ №19, Дрогобицької філії ТзОВ «Медичне училище «Медик», Дрогобицького ППЛ, ІППТта начальника виховного відділу Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Як зазначила начальник відділу молодіжної політики, сім’ї, молоді та спорту ДМР Олександра Пашко, саме завдяки активній діяльності заступників з виховної роботи цих навчальних закладів, зокрема у міських програмах «Молодь Дрогобича» та «Патріотичне виховання», у Дрогобичі вдається організовувати якісне та жваве дозвілля молоді.

Прес-служба міської ради

 

Ще 9 мільйонів виділили медикам із міського бюджету

У п’ятницю, 8 грудня, на засіданні сесії Дрогобицької міської ради депутатський корпус прийняв рішення про виділення з міського бюджету на заробітну плату медпрацівникам ще 9 мільйонів гривень.

Як зазначила начальник фінансового управління ДМР Оксана Савран, цьогоріч на виплату зарплат медикам вже було виділено майже 24 мільйони гривень, однак з Державного бюджету і надалі не надходить субвенція. Тому було прийнято рішення про виділення ще 9 мільйонів гривень з міської скарбнички.

Як зазначив секретар міської ради Олег Хрущ, який головував на засіданні сесії на час відсутності міського голови Тараса Кучми, з міського бюджету не довелося б виділяли знову таку значну суму для медичної сфери міста, якби сусідні міста Трускавець та Борислав, а також решта Дрогобицького району повернули до бюджету Дрогобича заборгованість – міжбюджетні трансферти за пролікованих хворих. А відтак виділені медикам з міського бюджету кошти були би скеровані на розвиток інфраструктури міста, зокрема на ремонт доріг.

Начальник відділу охорони здоров’я Володимир Чуба проінформував депутатський корпус про заходи, які вживаються для того, щоб унормувати фінансову ситуацію у сфері медицини: проводиться низка заходів щодо вивільнення з приміщень, які належать до комунальної власності Дрогобича, структурних підрозділів, підпорядкованих Дрогобицькій РДА. Окрім того, подано низку судових позовів. Також Володимир Чуба повідомив, що ведуться переговори з представниками Трускавця та Борислава, однак налагодити конструктивний діалог наразі не вдається.

Нагадаємо, на ремонт доріг у 2017 році з міського бюджету було виділено 16 мільйонів 688 тис грн., а на виплату зарплат медикам – майже 33 млн грн. (через недофінансування медичної галузі Дрогобича з Держбюджету на загальну суму 36 мільйонів 500 тис грн.).

Тобто, якщо би з міського бюджету не перекривали витрати, які недоотримала медична галузь міста з Держбюджету, то в цьому році у Дрогобичі можна було б відремонтувати значно більше доріг.

Така ж ситуація була і у 2016 році, коли на медичну сферу задля виплати зарплат було скеровано 28 мільйонів 400 тис. грн., а на ремонт доріг – лише 9 млн 531,2 тис грн.

Прес-служба міської ради

 

ПДЮТ перемістять у приміщення колишньої дитячої поліклініки

Згідно з рішенням, яке було прийняте 8 грудня на засіданні сесії Дрогобицької міської ради, відтепер вихованці Палацу дитячої та юнацької творчості займатимуться у приміщенні колишньої дитячої поліклініки на вулиці І.Франка,27, яке було вивільнено в результаті реорганізації медичної сфери міста.

Відтак у приміщенні на вул. І.Франка,12, яке дотепер використовували для ПДЮТ, планується відкриття ще двох дошкільних груп дитячого садочка «Калинонька».

Висловити свою підтримку з приводу цієї реорганізації на засідання сесії прийшла чимала кількість працівників та батьків вихованців ПДЮТ. Вони наголосили, що умови для занять школярів у приміщенні колишньої дитячої поліклініки є значно кращими, аніж ті, у яких зараз функціонує Палац дитячої та юнацької творчості.

Секретар міської ради Олег Хрущ, який на час робочого відрядження міського голови Тараса Кучми головував на засіданні сесії, наголосив, що задля збереження усіх приміщень у комунальній власності міста, які були вивільнені у процесі реалізації медичної реформи чи за яких-небудь інших умов, докладатимуть максимум зусиль.

Прес-служба міської ради

 

ЛЮДИ І ПОДІЇ

У пам’ять про Йосифа Левицького

8 грудня, у Дрогобичі на вулиці, названій на честь українського письменника, мовознавця і громадського діяча о. Йосифа Левицького, відбулося урочисте відкриття меморіальної таблиці, якою увіковічено пам’ять про цього видатного українця.

У вступному слові голова Дрогобицької міськрайонної організації Товариства «Просвіта» Микола Садоха зауважив, що 8 грудня обрано не випадково для відкриття таблиці о.Йосифу – саме цього дня минає 149 років від дня створення Товариства «Просвіта».

У своїх виступах отець Тарас Гарасимчук, почесний голова дрогобицької «Просвіти», професор ДДПУ ім. І.Франка Михайло Шалата говорили про життя і жертовну працю отця Йосифа Левицького для добра українського народу. Зокрема, зазначали, що це був український греко-католицький священик, який здобув освіту у Віденській духовній семінарії, громадсько-культурний діяч, письменник і філолог, автор граматики української мови і низки шкільних підручників.

Депутат Львівської обласної ради від Дрогобиччини Михайло Задорожний подякував усім, хто спричинився до відкриття таблиці, що нагадуватиме про визначного українського діяча, котрий дбав про розвиток мови і культури рідного народу.

Нагадаємо, Йосиф Левицький народився 24 травня 1801 року в с.Баранівці на Самбірщині. Останнім місцем душпастирства о. Йосифа було село Нагуєвичі. Там він охрестив Івана Франка. Раптово помер 24 травня 1860 року у Дрогобичі на вул. Малий Ринок від інфаркту. Похований у с.Нагуєвичі.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

«ЖИТТЯ У КРАПЛІ ВОДИ»

КП «Дрогобичводоканал» продовжує «Уроки води» у школах міста

Виховання у дітей культури споживання, починаючи зі шкільної парти, – очевидно, саме такою є мета проекту, започаткованого адміністрацією КП «Дрогобичводоканал». Він полягає у проведенні на базі дрогобицьких шкіл уроків на тему «Життя у краплі води». Стартував проект восени у ЗОШ №1. А 6 грудня на незвичний урок запросили учнів восьмих класів СШ №2.

Того дня у школі висадився справжній десант працівників «Дрогобичводоканалу»: менеджер зі зв’язків з громадськістю Леся Ясюра, юрист Роксолана Поліщук, начальник відділу збуту Роман Яджак (до речі, випускник СШ №2), завідувачка лабораторії Леся Качор, начальник дільниці Володимир Сливінський та керівник диспетчерської служби Андрій Лупіцький. Кожен із них у доступній формі розповів дітям про свою ділянку роботи, доповнюючи інформацію слайдами з відеопроектора.

Про історію створення дрогобицького водогону діти почули від Лесі Ясюри. Його почали будувати у 1929 році і завершили у 1931-му. Місто почало транспортувати воду з річки Бистриця (с.Уріж). До того дрогобичани користувалися питною водою з криниць. Іван Франко в одному з творів писав, що вода у Дрогобичі несмачна, бо має солонуватий смак. Тоді існувала професія криничного. Вони доставляли воду з криниць у бочках у різні райони міста. А після запуску водогону навіть відбувся страйк криничних, які фактично позбулися роботи.

У 1970-х роках збудовано ще один водозабір – у с.Гірне на річці Стрий. Сьогодні 70% води місто отримує саме звідти. Загальна довжина труб, якими до нашого міста доставляють воду, становить 230 км! Її качають не з самої ріки, а з глибинних свердловин на березі.

Вода, яку ми з вами використали, потрапляє до каналізаційної мережі, а звідти – на очисні споруди. За добу там очищається до 30 тис куб. м стоків біологічним методом (з допомогою спеціальних бактерій). Очищену воду скидають у річку Тисмениця, а намул складують.

Діяльність КП «Дрогобичводоканал» забезпечують 350 працівників.

Леся Качор розповіла про хіміко-бактеріологічний аналіз води за 30-ма показниками. А на практиці з допомогою хімреактивів вона продемонструвала, як визначається вміст хлору у питній воді.

Рекомендації дітям і вчителям як економно споживати воду дав Роман Яджак. Порадами з власного досвіду його доповнили учні. Йшлося про необхідність відремонтувати крани і зливні бачки, використовувати душ замість ванни, повністю завантажувати пральну машину, закривати раковину під час миття посуду тощо. Воду справді необхідно берегти, адже у світі лише 3% водних запасів – це прісна вода, з якої 1% людство може споживати (решта 2% – льодовики).

Характеризуючи тарифи на водопостачання і водовідведення, Роман Яджак застосував цікаве порівняння: 16-17 грн. коштує в магазині один літр улюбленої дітьми «Коли», майже такою ж – 19 грн. – є вартість однієї тисячі (!) літрів води, яку подає водоканал.

Згодом діти ознайомилися, як виглядають рахунки-квитанції, дізналися для чого пломбують вузол обліку води. Особливо цікаво учням було потримати в руках лічильник і побачити як він працює.

А ще пан Роман продемонстрував так званий розумний лічильник, за яким – майбутнє. Він не лише дуже точний, фіксує всі спроби втручання споживача, а й дозволяє зчитувати дані на відстані, не заходячи до будинку. До речі, за виявлені факти крадіжки води споживачами зараз передбачений штраф від 3 до 6 тис грн.

Ще одне цікаве нововведення «Дрогобичводоканалу» – можливість від листопада ц.р. передавати показники лічильника з допомогою СМС-повідомлень, через Вайбер чи на інтернет-сайт підприємства.

Володимир Сливінський поспілкувався з дітьми на тему ліквідації аварійних ситуацій і нагадав телефон диспетчерської служби – 2-00-54 (цілодобово).

На юридичних аспектах водоспоживання, правах та обов’язках споживачів зупинилася Роксолана Поліщук. Вона розповіла про претензійну роботу з боржниками у судах. Озвучила пані Роксолана і рекордні цифри боргів: серед фізичних осіб горе-споживач накопичив аж 45 тис грн. заборгованості за послуги водопостачання і водовідведення, серед юридичних – одне з підприємств винне майже 10 млн грн.!

На завершення незвичного уроку директор школи Лариса Панькевич подякувала гостям за цікавий захід і нагадала учням, що воду слід заощаджувати не лише вдома, а й у школі. А на пам’ять школярі отримали буклети від «Дрогобичводоканалу».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

«Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну»

5 грудня у Дрогобицькому ВПУ-19 відбувся урочистий вечір, присвячений Митрополитові УГКЦ Андрею Шептицькому.

У переповненій залі – учні, педагоги, священики. Завітав на захід і міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

«Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!» - цей вислів Андрея Шептицького можна вважати лейтмотивом вечора. Глядачі почули поезію, релігійні і патріотичні пісні, побачили сценки з життя Митрополита, дізналися від ведучих основні етапи його біографії. Тим часом на екрані відображалися старовинні фотографії, періодично демонстрували фрагменти відеофільмів про Андрея (у миру – Романа) Шептицького – українського релігійного діяча, графа, єпископа Української греко-католицької церкви, а від 17 січня 1901 і до смерті – Митрополита Галицького та Архієпископа Львівського – предстоятеля УГКЦ. Він належав до знатного галицького роду Шептицьких, був доктором права. За мудрі настанови й великі труди він отримав багато народних імен: Український Мойсей, Духовний будівничий, Провідник української нації, Великий митрополит.

За час свого служіння значно розбудував греко-католицьку церкву як в Україні, так і за кордоном. Будучи одним із найбагатших людей Галичини, щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства, надавав стипендії молодим митцям. У 1905 році заснував Національний музей у Львові і придбав для нього велику кількість експонатів. Підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів, допомагав дітям-сиротам. Як Галицький митрополит, був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму, які, однак, не часто відвідував.

Зазнавав утисків більшовиків. Зокрема у 1939 році енкаведисти розстріляли його брата Лева і всю сім’ю в родинному маєтку Шептицьких у Прилбичах. Помер 1 листопада 1944 року внаслідок тяжкої хвороби.

Цікаво, що незадовго до смерті Андрей Шептицький передбачив не лише руїну УГКЦ, а й її воскресіння здобуття Україною державності.

Заключне слово на вечорі виголосив капелан ВПУ-19 отець Олег Турків. Він відзначив високий рівень заходу, талант вихованців училища і щиро подякував головному організаторові дійства – вчителю історії Тетяні Рип’янчин, усім причетним до події та директору Володимирові Маринкевичу.

Завершальним акордом стало спільне виконання молитви «Боже, великий, єдиний…»

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора


КОРОТКІ НОВИНИ

Заради цього варто жити на Землі

Місяць тому у керівника Дрогобицького «Комбінату міського господарства» Андрія Яніва «нагрянуло» 55-річчя. Позаяк через відпуску його не було на роботі, привітальні адреси й досі продовжують надходити.

А 11 грудня якраз після завершення наради у ратуші на Андрія Євстахійовича очікував сюрприз. Працівники благоустрою, які підтримують порядок у центральній частині міста, із квітами, і подарунками, і щирими вітаннями розчулили свого шефа. І заради цього варто жити на Землі.

В.Т.

 

Дві години позитиву й сміхотерапії

8 грудня у Народному домі ім. І.Франка з успіхом пройшов ювілейний концерт Наталії Фаліон та гурту «Лісапетний Батальйон» під назвою «Найкраще за 25 років».

У 2017 році гурт святкує 25-ліття. Як зауважила Наталія Фаліон, «Лісапет» і далі мчить, і спинятися не планує!

Під час концерту глядачі почули нові пісні та улюблені хіти. А «командир батальйону» Наталія Фаліон ще й чудово «приправляла» дійство народним гумором.

Був і розіграш подарунків серед глядачів – календарів і компакт-дисків.

Частину зібраних на концерті коштів «Лісапетний Батальйон» традиційно передав на лікування поранених бійців добровольчого батальйону ОУН.

Нагадаємо, ці справжні зірки з народу та просто прикольні жіночки у 2013 році перемогли у телешоу «Україна має талант».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

«Мерінга» – переможець Міжнародної Олімпіади

У розважальному комплексі « Подоляни» (Тернопіль) 1-3 грудня ц.р. проходила ХII Міжнародна танцювальна Олімпіада, організована Українською Федерацією сучасного танцю.

У ній взяли участь майже 3 000 учасників з різних куточків України та з-за кордону. Це справді було захопливе танцювальне видовище, супроводжене якісною танцювальною музикою, барвистістю та різновидністю костюмів, яке проходило на 2-х танцювальних майданчиках.

У цій Олімпіаді взяли участь хореографічні колективи з Фінляндії, Польщі, Львова, Києва, Одеси, Харкова, Тернополя, Хмельницького, Черкас та ін. Учасники мали змогу показати майстерність танцю у дуетах, тріо, соло, ансамблях; у різних стилях: танцювальне шоу, диско, джаз-фанк, вільний стиль та різних номінаціях. Упродовж трьох днів Олімпіаду відвідали майже 4 000 любителів танцю. Кожен виступ колективів супроводжувався бурхливими оплесками.

Ансамбль «Мерінга» з Дрогобицького Будинку працівників освіти в стилях танцювальне шоу здобув друге та третє місця. У сольному виступі перемогла наша вихованка Лілія Хлонь.

Переможці та призери отримали кубки, медалі, дипломи.

Керівник «Народного» ансамблю сучасного танцю «Меренга» Н.Й.Крайчик була відзначена суддівською колегією та нагороджена грамотою за професіоналізм і високі досягнення у танцювальному мистецтві. Відзначимо, що головним суддею турніру була Віка Коваленко (Черкаси), спортивним інспектором – Ольга Сергеєва (Харків).

Кор. «ГЗ»

 

Сезон моржування розпочато!

Минулої неділі на верхньому озері у парку ім. Б.Хмельницького у Дрогобичі члени клубу зимоплавів «Посейдон» розпочали сезон моржування.

Дрогобицькі моржі запрошують дрогобичан до такого ж активного відпочинку щонеділі о 13.00.

Нагадаємо, ГО «Посейдон» понад 20 років тому створив бл.п. Михайло Белей. Сьогодні його послідовники продовжують започатковані паном Михайлом традиції.

Вл. інф.

 

У РУБРИЦІ «P.S.»

Дожилися, що уже чужоземці керують нашою нацією

Четвертий рік на сході України не вщухають гармати: іде війна. Окупант мертвою хваткою вчепився за нашу землю. Гине цвіт нашої нації. І знову, як і в 1946 році, у гості до багатьох родин прийде сумний Святий вечір. Прославляючи Христа зі сльозами на очах, люди оплакуватимуть своїх рідних, близьких.

Ми в очікуванні, що врешті-решт закінчиться війна, і російський чобіт повернеться на свої неозорі простори, адже наші сусіди мають вдосталь території: освоюйте її, ніхто вам не суперечуватиме. А тут ще на нашу голову приплентався грузинський Че Гевара, який вирішив експортувати революцію в Україну.

Немає чоловік елементарної совісті, але дехто захоплений його риторикою і кинувся стрімголов на барикади.. смішно і сумно – адже гість зі своїм уставом вліз у чужий монастир. Розкомандувався. А може його послав нам Бог на чергове випробування нашого народу, спецслужб і силових структур? А може у Міхо якась особлива місія? Дивує як задурманені активісти і прихильники авантюристів із Грузії впіймалися як Івасик-Телесик на фальшиву пісню. Невже не можна експортера революції тишком-нишком викрасти, як це зробила ізраїльська розвідка «Мосад» з нацистським злочинцем Ейхманом, і відправити до Тбілісі. Тим більше, що уряд Грузії в очікуванні на екстрадицію цього героя.

З нас починає сміятися світ. Не можемо дати раду із горсткою таких собі повстанців ХХІ століття. А не дай Боже хтось із провокаторів пульне із пістолета. Тоді ще сумнішим настане Святий вечір, тепер уже для всієї нації. Дожилися…

В.Т.

 

Чи розправить крила «Ангелятко»?

10 років минає з того незабутнього дня, коли вперше відчинив свої двері благодійний греко-католицький дитячий садок «Ангелятко», колектив якого єднає спільна мета – прослава Бога через християнське і національне виховання дітей дошкільного віку, незалежно від їх соціального статусу чи конфесійної приналежності». Кажучи словами поета Василя Василишина, і працівники цієї установи, і самі діти своїм зростанням, розвитком щодня утверджують:

Відкіль я, хто я в рідній стороні,

Ким виросту, чи буду з Богом в серці,

Чи маю промінець в душі на дні?

Чи Україні ним освітлю дні?..

Вашій увазі – інтерв’ю з директором благодійного греко-католицького дошкільного навчального закладу «Ангелятко» сестрою Євфросинією – Надією Сеник.

- У передмові ми сформулювали загальну мету важливого кроку, який зробила 10 років тому парафія церкви Пресвятої Трійці. Як на практиці відбувається виховний процес у садочку?

- Я теж вважаю, що це був надзвичайно важливий крок парафіян, який, до речі, підтримав блаженної пам’яті владика Юліан Вороновський, парох парафії о. Тарас Гарасимчук, а ми, спільнота сестер-монахинь святого Йосипа, обручника Пречистої Діви Марії, взялися за втілення у життя цієї ідеї. У вихованні дітей ми, на перший погляд, нічим особливим не відрізняємося від інших дошкільних закладів. Розвиваємо логічне і математичне мислення дітей, знайомимо їх із надбанням української культури через художню літературу, мистецтво, музику.

У нас, залежно від кількості дітей, працює три-чотири групи, їх у групах, до речі, небагато, що важливо. Відрізняє від інших дитсадків поглиблене християнське виховання, яке ми проводимо спільно з Церквою і батьками. Знайомимо дітей у цікавій формі зі Святим Письмом. У дитсадку є каплиця, у якій раз на тиждень служать Святу Літургію для дітей і працівників. Привчаємо малят до церковних обрядів і традицій. Інакше кажучи, прагнемо дати дітям живе свідчення віри, а від них, своєю чергою, вчимося духовного дитинства, про яке говорив Христос: «Якщо ви не навернетеся і не станете, як діти, не ввійдете у Царство Небесне» (Мт.18:3).

Попри все це основний акцент робимо на здоров’ї дитини. З цією метою у кожній групі є заняття з фізкультури. А в старшій групі у доступній формі викладаємо основи здоров’я.

- Але щоб досягти бажаних результатів, ваша установа мусить мати необхідний освітній потенціал…

- О, це найголовніше. Наші вихователі, здебільшого, випускники Дрогобицького педуніверситету чи інших педагогічних навчальних закладів мають, як правило, по дві спеціальності. Це дало змогу навіть у наймолодших групах організувати заняття з англійської мови. Нема проблем з образотворчим мистецтвом. Наші вихователі чудово малюють, ліплять, роблять з батьками такі виставки дитячих робіт, що властиво тільки творчим людям.

Залучаємо спеціалістів і збоку. Заняття з хореографії на громадських засадах проводить вчитель хореографії. На спеціальних заняттях знайомимо діток з довкіллям – природним і соціальним.

Із наступного року плануємо організувати експериментальну групу дітей з поглибленим вивченням музики. Для працівників садка регулярно проводимо семінари, запрошуємо до співпраці спеціалістів з Києва і Львова. Зараз у приміщенні нашого садка почалися заняття новоствореної католицької школи для малят, що, на мій погляд, може придатися нашим випускникам у майбутньому. І, як показує практичний досвід, першу якісну освіту у Європі учні та студенти здобували саме в католицьких навчальних закладах.

- Як видно зі сказаного, у вас проходять добру практичну школу випускники дрогобицького вишу…

- І не тільки випускники. Ми маємо договір про співпрацю з Дрогобицьким педуніверситетом. На базі нашого закладу дошкільної освіти сьогоднішні студенти разом з вихователями садка проводять відкриті заняття. Цікаво студентам і дітям.

- Але іноді доводиться чути критику на адресу вашого закладу. Мовляв, не все так чудово у навчальному вихованні, і що забагато уваги привертає до себе «Ангелятко» на тлі інших дитячих установ…

- Ми відкриті до критики. Не виключаємо, що є десь прорахунки. Але уважно, без образ, аналізуємо всі зауваження. Понад те, самі їх збираємо на основі співпраці з класоводами і психологами шкіл, де навчаються наші випускники. Моніторимо їхню успішність, щоб бачити, де ми помилялися чи йшли не тим шляхом. Та й для діток важливо, що ми їх не полишаємо, цікавимося подальшим життям. Ну а щодо претензій на збільшену увагу до «Ангелятка»… Самим своїм існуванням ми хіба не сприяємо зменшенню чималих черг у дитячі садки міста?

- І все ж на 10-літньому рубежі діяльності садочку доводиться сумніватися у майбутньому «Ангелятка»…

- На жаль. І все впирається у фінанси. Наші витрати у зв’язку з інфляцією не вкладаються сьогодні у сумарні батьківські внески А збільшувати їх на тлі можливостей Дрогобича просто нереально. Тому ми й замислюємося над перспективою «Ангелятка». І буде дуже шкода, якщо місто втратить таку можливість. Завжди легше зруйнувати старе, ніж побудувати нове.

- А чи є якась допомога від парафії?

- Звичайно, є. Але вона не безмежна. Церква завжди допомагає нам розв’язувати проблему ремонтів, опалення, інших питань, що потребують фінансування. Можна сказати, що дрогобицька парафія постійно працює над цим. Не без її участі ми отримали допомогу європейських благодійних фондів, завдяки якій наш садок вигідно вирізняється з-поміж інших сучасним технічним обладнанням.

Допомагає нам і громадськість міста. Часто підтримує депутат облради Михайло Задорожний.

Деякі міські аптеки постачають необхідні ліки для першої медичної допомоги. Окремі батьки за власним бажанням допомагають у ремонті, впорядкуванні територій, дитячих майданчиків, у різних організаційних питаннях. Нехай вибачать мене парафіяни, але всіх я згадати тут не зможу. Хоч надзвичайно вдячна їм. Ось і зараз в рамках 10-літнього ювілею з ініціативи дрогобичанок розпочався проект майтер-класів з приготування страв світової кулінарії для молодих мам. Я дуже сподіваюся, що це стане нашою традицією. Зібрані кошти з благодійних внесків цієї акції йтимуть на до фінансування батьківських внесків дітей з малозабезпечених сімей.

- А що ж керівники міста?

- Ми звернулися до них і депутатського корпусу з проханням підтримати наш дитячий садок, який робить, на мій погляд, великий внесок у християнське і національне виховання маленьких дрогобичан. Що ми виховаємо собі сьогодні, те й будемо мати у майбутньому.

А просимо ми не так уже й багато: компенсувати хоч частково батьківські внески деяким категоріям дітей, покрити хоч якусь частину комунальних витрат. Зрештою, готові вислухати й інші пропозиції. Дуже сподіваємося на розуміння і підтримку.

P.S. Як стало відомо, на рівні міста підтримано заявку садка на участь у конкурсі мікропроектів із реконструкції пожежного обладнання. Чекають рішення з області.

Розмову вела Я.С.

 

 

«Бандерівська сотня» – сотник Степан Стельмащук

Спогад до 55-ї річниці від заснування чоловічої хорової капели «Бескид»

У часи московського комуно-окупаційного тиранічного режиму в Україні КГБ рапортувало про завершення ліквідації бандерівських підпільників УПА. Водночас діяла і неприхована тотальна русифікація, що невпинно нарощувала терор.

Найменше проявлення національно-патріотичних діянь жорстоко придушувалося і однобоко трактувалося з вироком «український буржуазний націоналізм – ворог народу» – тюрма (12-15 років) або розстріл чи доведення до смерті вишуканим тюремним методом. Навіть за таке випадкове явище, як близький збіг двох кольорів – синього і жовтого – на клумбі з квітами, техробітницю звільняли з роботи, а директора школи позбавляли партквитка, або виганяли з місця праці.

У моїй розмові з композитором, диригентом, фольклористом, філігранним дипломатом у впровадженні патріотичної програми у жорстких умовах професором Степаном Стельмащуком роздуми пекли душу, що тиранія може тривати довго.

Власне в таку важкий період для нації у 1962 р. Степан Стельмащук створив чоловічий хор «Бескид». Своїм репертуаром хор будив свідомість і дух опору в частини небайдужих українців. Такий приклад привів до започаткування інших чоловічих хорових колективів в Україні.

Отримавши інформацію щодо діяльності колективу від родича учителя М.Струка – соліста студентського хору Львівського педагогічного інституту, яким керував С.Стельмащук, я оцінивши репертуар хору, і з великим захопленням вирішив стати членом цього колективу. Власне тоді я зрозумів, що через українську пісню можна врятувати націю від духовного занепаду.

Відслуживши військову повинність у чині лейтенанта медичної служби, я поїхав до Степана на Дрогобиччину шукати хор «Бескид», щоб взяти участь у ньому. Про цей хор і мою участь в нім я описав у статті, присвяченій 80-літньому ювілею С.Стельмащука, «Хор «Бескид» – національно-подвижницький феномен Степана Стельмащука» (див. «Франкова Криниця», 30 вересня 2005 р.).

На початку 90-х років минулого століття лікар Тарас Стременюк у товаристві полковника КГБ, неподалік від Трускавецької пошти, зупинив мене і представив мені полковника, а потім відрекомендував йому мене, заявивши: «Оце соліст хору Бандерівської сотні «Бескид» Дрогобицького педуніверситету».

Правду кажучи, я був зненацька шокованим. І оскільки цей його пасаж був оформленийе з усмішкою, мені, на щастя, зринулася така відповідь: «Ти що, бачив мене з автоматом, коли я виходив з бандерівського бункера? Чи маєш інші докази?». Знову у них з’явилася лукава усмішка, в додаток так само засміявся і я. Далі була розмова про те, чим я займаюся в науці (очевидно, Т.Стременюк розказав йому, що я працюю над дисертацією і маю винаходи). Розмова не тривала довго і закінчилася прощанням, в якому доктор Т.Стременюк, останнім подавши руку, додав: «Будь здоров, соліст…».

Тепер, оцінюючи жорстку прискіпливість комуно-теранічного режиму в ті часи, зокрема, починаючи з 1962 р., стає більш зрозумілою їхня поведінка.

Адже власне тоді почали активно діяти «шістдесятники», що зорганізувалися у Гельсінську спілку, і розпочалася боротьба за права людини.

Та не тут то було. При перших активних проявах боротьби «шістдесятників» не забарилася московська тиранія з арештами перших борців зі системою. Загальновідомі арешти В.Чорновола, Ірини та Ігоря Калинців, братів Горинів, В.Стуса, С.Шабатури, О.Тихого, Ю.Литвина та інших. Відбулося самоспалення на Хрещатику Макуха. Комуністичну імперію СРСР неприховано покривало мракобісся тоталітарного режиму.

Потайні розмови між довіреними між собою людьми національно-патріотичного українського духу починалися і закінчувалися з почуттям втрати державної ідентичності і остраху про наявність вже неприхованого тоталітаризму в імперії СРСР «…Где так вольно дышит человек».

Однак коли «Бескид» у Київському педінституті заспівав пісню «Сміло, други!», а студенти оплесками викликали на біс 5 разів, революційна атмосфера українського складу молоді досягла апогею.

Це явище на смерть перелякало органи «бдения». Чоловічий хор «Бескид» з Києва до Дрогобича привіз жорсткого кагебіського «хвоста». У Дрогобичі номенклатура разом з кагебіськими «смотрящими» влаштували розбірку націоналістові і антирадянському агітатору С.Стельмащукові, а – фактично допит на предмет доведення йому антирадянської агітації і пропаганди. Але прорахувалися.

Сотник «бандерівської сотні» «Бескид» Степан філігранно звів нанівець їхні закиди доказом, проти якого «прокурори і судді» змушенні були відступити, бо не змогли знайти заперечення. Степан Стельмащук, ідучи по лезу бритви, зумів не дати шансу кагебістам посадити його і, можливо, усіх учасників хору на політичну лаву підсудних.

Доказ полягав у тому, що сотник Степан, взявши паузу у своїх суддів, пішов додому і приніс програвач і платівку з улюбленою піснею В.Леніна «Смело, друзья!», яку виконує військовий «хор Александрова». До речі, цей твір українською переклав з російської С.Людкевич, назвавши «Сміло, други!».

Після закінчення пісні у виконані «хору Александрова» і, переконавшись, що це дійсно мелодія і слова улюбленої пісні В.Леніна, «судді» опинилися в патовій ситуації. А один із них сказав: «Но как ани пают!». Німа сцена. Крига скресла. Надійно спрацювали високі дипломатичні здібності диригента.

Сьогодні, в день 55-річчя створення чоловічої хорової капели «Бескид», твердо вбачається високий синівський обов’язок перед Україною маестро С.Стельмащука – шляхетного лицаря в царині української пісні і думи, творіння якого ворог заслужено назвав «Бандерівська сотня». Це визначення перегукується з визначенням сьогоднішнього ворога наших захисників української землі – «Кіборгами». Героїчна військова еліта українського народу здійснила нечуваний подвиг у стійкості проти ворога, чітко проявила лицарський шляхетний зрив у захисті своєї Вітчизни, дії яких дали підставу ворогам назвати їх «Кіборгами».

Ми не були причетні до перейменування чоловічої капели «Бескид» на «Бандерівську сотню» тоді, і так само ми не причетні сьогодні до перейменування ворогом героїчної військової еліти українського народу на «Кіборгів». Але це дає нам підставу назвати композитора, диригента, фольклориста, дипломата, професора Степана Стельмащука сотником «Бандерівської сотні».

Мирон БУЧАЦЬКИЙ, учасник чоловічої капели «Бескид» з 1967 року

 

 

Грона калини для Богдани Фільц

Фестиваль творчості класика сучасної української музики, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата премії імені Миколи Лисенка та Віктора Косенка Богдани Фільц відбувся на Дрогобиччині з нагоди 85-річчя від дня народження мисткині.

В урочистостях взяли участь міські голови Дрогобича і Трускавця Тарас Кучма та Андрій Кульчинський, діячі культури, представники громадськості.

Яскраво і зворушливо відбувся ювілейний концерт на вшанування славетної композиторки у малому залі Дрогобицького музичного коледжу ім. В.Барвінського. Захід, підготовлений за ініціативи завідувачки школи педагогічної практики Оксани Терлецької-Фиштик, став своєрідним творчим екзаменом для юних вихованців. У зворушливий акорд вписалось вшанування композиторки. Директор коледжу, кандидат мистецтвознавства Юрій Чумак назвав зустріч особливою, непроминальною. Ведуча концерту, музикознавець Лариса Соловей розповіла про найбільш знакові етапи творчого становлення Богдани Фільц.

Щемливо, барвінково прозвучали пісні з репертуару Б.Фільц у виконанні дитячого хору під керівництвом Лілії Дзиндзюри (концертмейстер – Юрій Хрипун). Музичні номери збігали, як листочки по воді. Надовго запам’яталися присутнім твори, які безпосередньо виконали Ангеліна Мішаніна, Софійка Сятецька, Вікторія Летнянка, Анастасія Макогон, Богдан Ковба, Назар Рак, Вікторія Щудла, Вікторія Кузняк, Герман Кравчук. А Юлія Фиштик та Ірина Маркович порадували присутніх чудовим виконанням варіації композиторки для двох фортепіано. До речі, Юлія Фиштик подарувала Богдані Фільц екземпляр своєї нової книжки «Зелена земля», в якій вміщена присвята улюбленій мисткині. У вірші «Калина» авторка попросила своїх друзів «підростати і калину підливати»:

«Всі джерельця золоті

Хай послужать цій меті».

Легко, приємно було цього разу на душі не лише гості, а й знаним педагогам, серед яких – Марія Бринич, Любов Пагута, Євгенія Косинська, Галина Гервазюк, Олена Денис, Наталія Коберинко, Оксана Терлецька-Фиштик...

Запам’ятався присутнім і такий особливий епізод, бо ж цього разу немовби мала своє окреме слово творча родина Фиштиків. Цей сентимент одержав благородне осердя. Свого часу заслужений діяч мистецтв України Йосип Фиштик з легкої руки музикознавця, творчого побратима Володимира Грабовського подарував Богдані Фільц книжечку дитячих віршів, а відтак композиторка «відреагувала» талановитою музикою на проникливі рядки поета-пісняра. В результаті з’явився збірник співавторів «Сонце в жменьці». Малий дитячий хор Українського радіо створив і записав спеціальну програму з цих творів. Й.Фиштик, даруючи п.Богдані букет полум’яних квітів, зауважив, що все створене досі є добрим початком для взаємного продовження плідної творчої співпраці.

У контексті діяльності двох мистецьких закладів показовим став доробок знаного педагога-музиканта, завідувачки відділу струнно-смичкових інструментів Дрогобицької музшколи №1 Наталії Книш, яка завітала на урочистий концерт разом із своїм юним вихонавцем Назарієм Фиштиком (на світлині), який натхненно виконав дитячу п’єсу Богдани Фільц «Веселі жабки» у супроводі студентського квартету.

Про цьогорічну ювілярку Шевченківська лауреатка Ганна Гаврилець сказала так: «Таїна притягальності творчості Богдани Фільц в її великій любові до Краси, до людей, до рідної землі». Такою й приймали шанувальники відому композиторку не лише на двох концертах у музичному коледжі, а й на творчих зустрічах у Дрогобицькому педуніверситеті ім. І.Франка, музичних закладах Самбора, Трускавця та Стрия.

Станіслав ЛЕЦИК, студент ДДПУ ім. І.Франка

 Создан 14 дек 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником