ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 22 грудня 2017 р.
Свята наближаються!

Святий Миколай засвітив вогники головної ялинки міста

У понеділок, 18 грудня, напередодні Дня Святого Миколая на головній ялинці Дрогобича засвітили новорічні святкові вогні та наповнили місто чарівною атмосферою Нового року і Різдва.

Перш ніж до дітлахів на казковій колісниці прибув сам Святий Миколай, до маленьких дрогобичан звернувся отець Ігор Цмоканич, який закликав їх бути чемними, чесними, любити та шанувати батьків, творити добро на благо рідних, друзів, міста та Батьківщини.

Опісля дорослих дрогобичан, їхніх дітей привітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма і народний депутат України Богдан Матківський.

«Нема різниці дитина ви чи доросла людина, адже, вірячи у казку, ми стаємо добрішими, милосерднішими і уважнішими. Вірте у це свято, вірте у диво. Нехай у ваших серцях завжди горить вогник радості і щастя. А ми, своєю чергою, зробимо все можливе, щоб казка у нашому місті тривала цілорічно», - наголосив Тарас Кучма.

Відтак, щоб привітати всіх дітей Дрогобича та разом з ними запалити яскраві вогні на головний зимовій красуні міста на казковій колісниці прибув Святий Миколай.

Про прибуття Чудотворця дітлахів сповістили сурмачі з балкону ратуші.

Після театралізованого дійства Святий Миколай спільно з дітлахами урочисто запалив вогні на головній ялинці Дрогобича.

Під час чарівного дійства дітлахів розважали аніматори, звучали пісні та вірші. Щирими усмішками присутніх вітали герої мультфільмів, які ще й пригощали дітей солодощами та охоче фотографувалися з ними.

Як і минулого року, яскраві вогні зеленої красуні гармонійно компонують з освітленням на будівлі міської ради.

Нагадаємо, торік за ініціативи міського голови Дрогобича Тараса Кучми та підтримки депутатського корпусу було закуплену нову святкову ілюмінацію для новорічної ялинки та святкове освітлення для адміністративної будівлі міської ради. Відтак за рейтингами ЗМІ головна ялинка Дрогобича була визнана однією з кращих у Львівській області.

Прес-служба міської ради

 

 

Номінація «Людина року» пішла на вакації до 2019 року 

24 роки тому наш часопис започаткував конкурс-опитування громадської думки щодо значимості і популярності тих людей, котрі перебувають в епіцентрі суспільно-політичної і виробничої діяльності. Дебютною тоді була тільки одна номінація. Її першим лауреатом став блаженної пам’яті о. Софрон Яциків. Читачі не лише заповнювали газетні анкети, а й приносили до редакції цілі стоси списків. Близько п’яти тисяч респондентів проголосували за о.Софрона. Це виявилося своєрідним рекордом.

Потім ми розширили конкурс до 12 номінацій. Він тривав поспіль вісім років. Згодом редакція взяла тайм-аут. Минулого року цей проект було відновлено. Ми планували цьогоріч завершити його, поставивши крапку, як, до речі, днями це зробив легендарний хор «Бескид» після 55-річчя існування. Але, зваживши усі «за» і «проти», вирішили приурочити цю подію до 80-річчя з дня виходу першого номера нашої газети, яка за ці роки пройшла дві трансформації («Радянське слово» до 1991 року і «Галицька Зоря» з листопада цього ж року). Ми були першопрохідцями у цій царині, як кажуть, створили оригінал, а всі інші копії завжди – гірші.

Отже, вибачай читачу за ці наші вакації. Головне, щоб з добрим настроєм і позитивною оцінкою ми підійшли до конкурсу «Людина року – 2019»

В.Т.

 

Кращі вчителі року – відомі

«Кожен йде до своєї вершини своїм шляхом», – говорив наш відомий філософ Григорій Сковорода. Однією із вершин педагогічної майстерності є конкурс „Учитель року”, який на виконання Указу Президента України проходить щорічно з 1995 року. Він має на меті підтримувати творчу працю вчителів, підвищувати їх професійну компетентність, популяризувати педагогічні здобутки.

12 грудня 2017 року у Дрогобицькій гімназії імені Богдана Лепкого відбувся І тур всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-2018», який у  2017/2018 навчальному році проходить у номінаціях: «Українська мова», «Німецька мова», «Фізика», «Фізична культура».

Вчителі у І (міському)  турі конкурсу змагалися у двох конкурсних випробовуваннях: проходили  «Тестування з фахової майстерності» (тест містив 40 питань: 10 – з психології й педагогіки, 30 – з предмету і методики викладання), та виконували «Практичну роботу» (зміст роботи визначався відповідно до специфіки навчального предмету).

Роботу конкурсантів оцінювало фахове журі у складі: Г.Марчук – завідувачки міського методичного кабінету; О.Сисин, О.Яремко, І.Томіщак, Л.Разумної – методистів міського методичного кабінету; О.Войцеховського, А.Заблоцького – головних спеціалістів відділу освіти; О.Захарів- Боднар – керівника методичного об’єднання вчителів української мови і літератури, вчителя української мови і літератури ЗОШ №11; С.Фаринович – переможця ІІ туру всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-2015», вчителя української мови і літератури ЗОШ №1 ім І.Франка; А. Юрківа – лауреата ІІ туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2013»; А.Бурого – вчителя фізики СШ №2, кадитата філософських наук; В.Даниляка – керівника методоб’єднання вчителів фізичної культури, лауреата ІІ туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2012», вчителя фізичної культури СШ №7;  У.Манько – керівника методоб’єднання вчителів німецької мови, вчителя німецької мови СШ №2.

У номінації «Українська мова та література» І місце посіла Галина Романівна Швед, учитель української мови та літератури гімназії імені Богдана Лепкого. ІІ місце – Олександра Ярославівна Маркевич, учитель української мови та літератури ЗОШ №10.

У номінації «Фізика» місця розподілилися так:

І місце – Олег Володимирович Крайчик, вчитель фізики ЗОШ №14;

ІІ місце – Олеся Ігорівна Федуняк, вчитель фізики ЗОШ №1 імені І.Франка та Надія Тарасівна Павловська, вчитель фізики ЗОШ №4.

У номінації «Німецька мова» переможцем стала Оксана Мар’янівна Дяків, вчитель німецької мови СШ №2.

У номінації «Фізична культура» перемогу здобула Аліна Вікторівна Логин, вчитель фізичної культури ЗОШ №4.

Пишаємося тим, що в закладах освіти Дрогобича  працюють такі компетентні педагоги – талановиті, небайдужі, завзяті новатори своєї справи.

Попереду на переможців чекають конкурсні змагання II (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2018»! Бажаємо нашим конкурсантам подальших творчих злетів, наснаги, терпіння, оптимізму, успіху…. і, звісно, перемоги!

Учительський хист – це, напевно, від Бога.

Навіть в такій атмосфері життя

Бажаємо успіху вам і натхнення,

На щастя, на долю, на довгі літа!

Відділ освіти ДМР

 

ОПЕРАТИВНО

Через електроопору, розміщену на водопроводі, мікрорайон вул. Є. Коновальця потерпав без води 14 годин

19 грудня у мікрорайоні вул. Є.Коновальця на водогоні, яким транспортується вода до насосної станції цього мікрорайону, виникла аварія.

Ліквідувати її бригаді водоканалу виявилося дуже складно через електроопору, встановлену гаражним кооперативом «Милосердя» безпосередньо на водогоні. Аварійно-відновлювальні роботи тривали до пізньої ночі, через що аж на 14 годин було припинено водопостачання у мікрорайоні вул. Є.Коновальця, де проживає 5 тисяч осіб.

Доки ремонтники ліквідовували аварію, автокран та екскаватор підтримували електроопору у вертикальному положенні.

Сьогодні КП «Дрогобичводоканал» звернулося з листом до міського голови Тараса Кучми з проханням доручити архітектурно-будівельній інспекції зобов’язати гаражний кооператив прибрати електроопору з водопроводу.

Водоканал неодноразово бив на сполох про потенційну небезпеку, яка криється у збудованих на водогоні гаражах кооперативу «Милосердя». Перший лист з цього приводу до міської адміністрації був скерований ще 2008 року.

Прес-служба КП «Дрогобичволдоканал»

 

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ НА ДРОГОБИЧЧИНІ

У гості до «Надії» та «Оранти»

У День Святого Миколая, 19 грудня, міський голова Дрогобича Тарас Кучма спільно із заступниками Ігорем Германом та Василем Качмарем привітали вихованців дитячого будинку «Орната» та Дрогобицького добровільного товариства захисту дітей-інвалідів «Надія» зі святом Миколая-Чудотворця.

Дітлахи з «Оранти» зустріли гостей святковою концертною програмою. З нагоди свята їм вручили подарунки.

Під час відвідин ДДТЗДІ «Надія», де виховується майже 200 дітей з обмеженими можливостями, окрім привітань, Тарас Кучма та Ігор Герман обговорили з керівництвом закладу шляхи розв’язання нагальної проблеми у місті – відсутності єдиного центру, де б проводили заняття як з дітьми та молоддю з обмеженими фізичними можливостями, так і з їхніми батьками і родичами.

Зазначимо, наразі у Дрогобичі працюють над створенням інклюзивно-ресурсного центру, який в основному орієнтується на забезпечення освітніх потреб дітей з особливими потребами.

«У цей день кожен може загадати бажання. Важливо вірити у диво, але при цьому самому будувати своє життя, і Святий Миколай обов’язково буде вам допомагати. Слухайтеся своїх вихователів, адже вони дуже люблять вас і хочуть для вас усього найкращого. Бажаю вам міцного здоров’я! Нехай збуваються усі ваші мрії!», - привітав дітей Тарас Кучма.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Як Святий Миколай заприятелював із комунальниками

У День Святого Миколая в актовій залі КП «Комбінат міського господарства» відбулося театралізоване дійство для дітей та онуків працівників. Проводити такі заходи вже стало доброю традицією, яку свого часу запровадив директор КП «КМГ», депутат міської ради Андрій Янів.

Доки йдуть останні приготування до святкового дійства, розмовляємо з паном Янівим.

- Мета сьогоднішнього свята – не лише принести радість дітлахам наших працівників. Хочу, щоб діти та онуки не соромилися, а, навпаки, пишалися тим, що їхні батько чи мама, дідусь чи бабуся виконують дуже потрібну для дрогобичан роботу. Незалежно, чи це водій, чи двірник, чи працівник дільниці з вивезення сміття, – розповідає Андрій Євстахійович, демонструючи справжню фотовиставку на стендах у коридорах підприємства. - Організовуючи Свято Миколая, урочистості до Дня комунальника, пізнавальні екскурсії до Львова та Києва, поїздки на футбольні матчі, намагаємося пошанувати колектив за нелегку працю, подарувати нашим колегам та їхнім родичам приємні моменти життя, які запам’ятаються надовго. А фотографії, які ви тут бачите, – то лише незначна частина спогадів.

Тим часом звучать перші музичні акорди і до переповненої зали заходить Ангел. Він знайомиться з дітками й дорослими, ненадовго виходить, щоб зустріти Святого Миколая. Тим часом до глядачів прокрадається трохи кумедна замаскована Баба Яга, яка усіляко намагається «підбити» їх на негідні вчинки. Цей казковий сюжет відомий з давніх часів – боротьба добра і зла, у якому добро перемагає. А посприяв у перевихованні нечемної Бабусі, звісно ж, улюбленець усіх малюків – Святий Миколай.

Згодом він запросив дітлахів до красуні-ялинки і запропонував їм розповісти вірш чи заспівати пісеньку. За це маленькі артисти, які дуже хвилювалися, отримували призи. А після спільного виконання відомої колядки «Нова радість стала…» солодкі подаруночки дісталися усім діточкам, присутнім на святі.

Завершилося дійство імпровізованою фотосесією зі Святим Миколаєм. Причому «знимкувалися» з Чудотворцем не лише діти, а й дорослі.

Із ролями улюблених персонажів успішно впоралися Петро Кос, Жанна Жаркова і Марія Слобцова.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

ТОВ «Захід-Агро МХП завітало на Миколая до дітей з подарунками

Неможливо уявити собі дитинство без подарунків від Святого Миколая. Тож представники ТОВ «Захід-Агро МХП», продовжуючи добру традицію піклуватися про підростаюче покоління, напередодні свята Миколи Чудотворця завітали у гості до всіх учнів дошкільних закладів та молодших класів, у місцевостях, де орендує землю. Загалом набори цукерок отримали майже 8 000 дітей. Солодощі подарували й дітям із багатодітних і малозабезпечених родин.

Святкові ранки, доповнені атмосферою концертно-розважальних заходів, які підготували діти, відвідали представники компанії та керівник Модуля №4 Вадим Льошенко: «Уже протягом трьох років ми виконуємо таку важливу місію. Неможливо передати відчуття, коли бачиш щастя та радість в очах маленьких дітей, вони підкорюють своїми щирими посмішками, цікавістю і безпосередністю.

Це все стимулює й надалі продовжувати робити добрі справи і бути помічниками Святого Миколая не лише в свята, а й у будні, щоб не залишити поза увагою нікого, хто має у ній потребу».

Також вчора представники ТОВ «Захід-Агро МХП» завітали до Дрогобицького дитячого будинку «Оранта», де живуть 17 вихованців віком від 3 до 15 років. Спільними зусиллями працівники компанії зібрали кошти, завдяки яким вдалося купити крісла, кухонний посуд та, звичайно ж, солодкі гостинці дітям. Хочеться підкреслити, що дитячий будинок не звертався за допомогою, ця акція була особистою ініціативою Анни Якимець, працівника компанії.

Підприємство не пропускає важливих подій у житті дітей. Так, з моменту роботи ТОВ «Захід-Агро МХП» щороку першого вересня представники компанії підтримують та вітають маленьких першокласників повним набором канцтоварів для успішного початку навчання, організовують розважальні заходи та стимулюють розвиток талантів різноманітними конкурсами.

Соломія ОЛЕКСІВ

 

День Святого Миколая у терцентрі 

Багато років поспіль до Дня Святого Миколая працівники Дрогобицького міського територіального центру соціальних послуг (надання соціальних послуг) для своїх підопічних організовують святкові заходи.

Не оминув Святий Миколай затишної світлиці і цього року.

19 грудня на святкову програму зібралося майже 30 літніх людей, що перебувають на обліку в територіальному центрі. З вітальним словом до присутніх звернулася директор Марія Лютик.

У програмі заходу прозвучали пісні та вірші про Святого Миколая, колядки, новорічно-різдвяні вітання.

Окрім того, учасники заходу отримали невеликі гостинці від Миколая та змогли насолодитися гарною атмосферою свята.

Терцентр


Святий Миколай не забув і про самотніх людей

Працівники Дрогобицького районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) провели заходи з нагоди Свята Миколая. Спільно з працівниками районних народних домів, представниками органів місцевого самоврядування, дітьми-волонтерами завітали до самотніх людей.

Святий Миколай вручав подарунки, а діточки веселими піснями повернули одиноких у дитинство. Від доброчинців одинокі громадяни отримали подарунки із солодощами.

Святкування відбулися у селах: Вороблевичі, Старий Кропивник, Далява, Опака, Солонсько, Медвежа, Бистриця (Гірська), Унятичі.

Висловлюємо щиру подяку за розуміння та допомогу сільським головам, які допомогли в організації свята, а також усім, хто долучився до його проведення. Особливо хочемо подякувати небайдужим людям, які з повагою та милосердям ставляться до стареньких самотніх людей. Це – приватні підприємці: брати Дуліб’яники, Шутова Р.М., Піць І.О., депутат районної ради Бейзик Р.С., керівник ТзОв “Дністер” Микульчин М.І.

Нехай Ваше добро повертається до Вас сторицею!

Оксана ТРИНЧУК,

директор Дрогобицького районного територіального центру

 

ПАМ’ЯТАЄМО

В’ячеслав Чорновіл: «Краще раз злетіти соколом у небо…»

24 грудня В’ячеславу Чорноволу виповнилося би 80 літ

В’ячеслав Чорновіл – велична історична постать, поборник української національної ідеї, який стояв біля витоків Народного Руху України, ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України. Блискучий журналіст, багатолітній політв’язець, видатний політик, Герой України, людина, яка навчила нас істині : «Україна починається з тебе!».

Центральна міська бібліотека носить ім’я В’ячеслава Чорновола і стала центром його духовної і політичної спадщини на Дрогобиччині.

У фондах бібліотеки зібрані рідкісні видання В’ячеслава Чорновола, література про нього, 10 томів його творів у рамках співпраці з Міжнародним благодійним фондом В.Чорновола.

Протягом року в Кімнаті пам’яті В. Чорновола проводилися літературні години «…я б обрав життя, яке прожив», історичний екскурс «В’ячеслав Чорновіл. Кредо буття, пошуки і слава», урок історії «Особистість В.Чорновола в історії України», виставка – портрет «Провісник духовної свободи», інформаційна година «Краще раз злетіти соколом у небо», історичний екскурс «Чорноволівський спалах української історії». 21 грудня читацька конференція «Україна починається з тебе!» зібрала вчителів та учнів міських шкіл №№1, 2, 3, 4, 5, 10, 14, 15, 17, дрогобицької гімназії.

У рамках відзначення 80-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола в Центральній бібліотеці підготовлена та випущена друкована продукція: бібліографічні покажчики «В’ячеслав Чорновіл – політичний діяч, Герой України», «Життєві дороги В’ячеслава Чорновола», інформаційний фотопутівник «Найвідоміші пам’ятники та пам’ятні таблиці В’ячеславу Чорноволу», путівник «Кімната пам’яті В’ячеслава Чорновола».

Екскурсії «Чорноволівський спалах української історії» проводяться для учнівської та студентської молоді, гостей міста, всіх охочих.

Часто молодий Чорновіл любив повторювати Шевченкові слова «Та не однаково мені, як Україну злії люди присплять, лукаві, і в огні її, обкраденою збудять…» Для нього це були не просто слова – це був біль за долю України. Україна – його всевишня любов, його найбільший скарб, задля неї, завдяки їй він став політиком, бо на тому «полі» вирішувалась її доля.

Він спалахнув як чиста і велика зірка на небосхилі української політики і залишився назавжди там – в небі наших надій, нашої Правди і нашої Волі.

Інформаційний центр Центральної міської бібліотеки ім. В.Чорновола

 

ОСВІТА, КУЛЬТУРА

Пізнай себе, свій край, свій рід…

Пізнай себе, свій край, свій рід,

свій нарід – і ти побачиш свій шлях у життя.

Якщо ти українець, то будь ним.

Григорій Сковорода

 Так називалася психолого-літературна композиція- мандрівка, яка відбулася у Стебницькій ЗОШ I-III ст. №11 ім. Тараса Зозулі, яку провели учитель української мови та літератури З.М.Левицька і практичний психолог А.Ю.Якуц, зумівши вдало поєднати психологію та літературу.

Зеновія Мирославівна, звернувшись до учнів та вчителів, відзначила, що Дрогобицький край багатий на визначні постаті. Серед найвідоміших: Юрій Дрогобич (Котермак), Іван Франко, Уляна Кравченко, Стефан Ковалів, Осип Турянський, Ярослава Павличко… У їхніх творах можна почерпнути зерна духовності, розуміння вартості речей, явищ, почуттів.

Алла Юріївна за допомогою слайдів досить цікаво та оригінально розповідала, що психологія – це наука про душу, а відтак колискою її знань вважається філософська думка часів античності, коли мислителі цього періоду (тисячоліття до н.е) прагнули дати відповідь, що ж являє собою людина, яка істина її земного буття. Людина шукатиме істину у всьому Всесвіті, не знаючи, що носить її постійно в собі. А істина людини починається в самопізнанні, тобто в пізнанні та розумінні самої себе, це занурення у себе!

 Історична довідка говорить, що надпис «Пізнай себе» філософ античності Сократ побачив на фронтоні храму у Дельфах, який датується п’ятим століттям до н.е.

Сократ прийняв його як заклик для себе і звертався до інших: “Громадянине міста Афін, чи не соромно тобі, що ти турбуєшся про гроші, щоб у тебе їх було якомога більше, про славу і почесті, а про розумність, про істину, і про душу свою, щоб вона була якомога кращою, не турбуєшся?”. А що ж нам говорить про феномен пізнання українська філософська думка ? Доречно згадати українську філософію серця Григорія Сковороди.

 «Доки ми не пізнали, що всередині нас, яка користь знати, що зовні нас? Та й чи можна, не пізнавши себе, пізнати світ? Можна вивчати закони природи, рух зірок, але навіщо йти так далеко, через пізнання себе можна прийти до тих самих глибоких істин».

А щастям, на думку Сковороди, і є пізнання себе: «Бути щасливим - це значить пізнати, знайти самого себе».

Г.Сковорода розробив концепцію троїстого самопізнання, тобто пізнання себе як особи (індивідуума), як громадянина та як власне людини.

«Українцю, спізнай самого себе!» - до цього закликав і М.Куліш. Родовідна пам’ять живе в душі людини як унікальне явище. Душа- це господиня тіла, інстинктів, пов’язаних із тілом. Це господарювання і є свободою. Людина має добиватися влади над собою, грунтуючись на своїй доброчесності. Мудрість полягає у тому, щоб подолати самого себе, тоді як необізнаність призводить до поразки від самого себе. Самопізнання – це не самоціль!

При самопізнанні ми звертаємо погляд усередину самого себе, при цьому живемо своїм звичним життям. Ми живемо у зовнішньому матеріальному світі, але одночасно спостерігаємо і свій внутрішній світ.

Для того, щоб пізнати самого себе, потрібно знайти загальні, передусім етичні визначення, турбуватися про свою душу та про своє призначення на землі. Потрібно орієнтуватися на ідеальне у самому собі, давати оцінку вчинкам і виправляти їх.

Пізнання самого себе відкриває можливості власного людського процесу, успіху, щастя і процвітання у житті.

Потім учні 11 кл. ділилися своїми думками щодо прочитаного твору О.Турянського “Поза межами болю”, де героїв не покидає “огненна любов до життя” і, що найголовніше, “до його вищих духовних цінностей”, які перемагають смерть.

 Поема в прозі утверджує ідею унікальності життя, яке виражає само себе, дає відповідь на питання, що є людина.

О.Турянський у творі “Поза межами болю” показав боротьбу в людині біологічних інстинктів і духовної волі до життя , підніс загальнолюдські цінності- дружбу, вірність, гуманізм, любов до рідних та батьківщини, що єднають людські серця, звільняють та просвітлюють душу.

 Оптимістично звучать слова Добровського наприкінці твору, звернені до оповідача, а насправді до кожної людини: “Коли у пітьмі та хаосі, в якому ми мучимося, тліє іскра якої-небудь ідеї, то твоя огненна любов до життя й до його вищих цінностей переможе смерть”.

Тож попри трагічність зображуваних подій (живим лишився лише Оглядівський) провідна ідея перемоги духа над матерією яскраво втілена через засоби експресіонізму.

Учні, кожен по-своєму, висловлювали думки про смисл життя, про свої ще невпевнені кроки у сьогоденні.

Затамувавши подих, слухали присутні о.Андрія, який зумів доступно зробити підсумок такої незвичайної мандрівки у світ духовності, любові та добра, розповів, у чому полягає зміст життя людини, перевага духовного над матеріальним, як розпізнавати й розуміти справжню вартість речей, явищ, почуттів.

Ольга ЯРЕМКО, методист міського методичного кабінету відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради

 

 

Богдана Фільц на Франковій Землі

20-24 листопада у Дрогобичі та сусідніх містах – Самборі, Стрию, Трускавці відбувся фестиваль творчості композиторки Богдани Фільц (м.Київ) під назвою «Любимо землю свою». Цей фестиваль є присвячений її 85-річчю, і вкотре доводить, що попри важкі життєві моменти Вона є прикладом нескореності, вірності і відданості своїй справі і народу.

Богдана Фільц народилася 14 жовтня 1932 року у м. Яворів, що на Львівщині. Професійну музичну освіту здобула у Львівській десятирічці ім. Соломії Крушельницької, з 1956 року навчалася на історико-теоретичному факультеті, а згодом у 1958 році – на композиторському у Львівській державній консерваторії ім. М.Лисенка, а також в аспірантурі у Києві з 1960 року при Інституті музикознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. Її викладачами були видатні музиканти:Станіслав Людкевич, Василь Барвінський, Левко Ревуцький.

У творчому доробку Богдани Фільц є понад 500 творів. Серед них значне місце займають пісні для дитячих хорів («Любимо землю свою» – 1976; «Земле моя» – 1984). У доробку є й твори для симфонічного оркестру («Верховинська рапсодія» – 1961), концерт для фортепіано з оркестром (1958), п’єси для бандури, скрипки, фортепіано, кантати «Любіть Україну», «Юнакові» – 1958 р., «Пори року» - 2013, солоспіви на слова Т.Шевченка, Л.Українки, О.Олеся, В.Сосюри, А.Міцкевича, обробки українських народних пісень. Не залишилась Вона і осторонь подій – 2014 року, яким присвятила реквієм «Пам’яті героїв Небесної сотні».

Багато композицій вийшли друком. Крім того, Богдана Фільц є автором п’яти музикознавчих монографій; («Фортепіанна творчість» В.С.Косенка – 1965; «Хорові обробки українських народних пісень» - 1965; «Український  радянський романс» – 1970; «Художня самодіяльність на сучасному етапі» (у співавторстві ) – 1977; «Гармонія солоспіву» – 1975. Численні статті у книгах та фахових виданнях (понад 200 статей ). Найбільше її твори звучать в Україні, а також в Італії, Польщі, Канаді, Нідерландах, Данії, Бельгії, Англії, Чехії, Словаччині і навіть у Південній Африці. Входять вони і до обов’язкового репертуару багатьох міжнародних конкурсів.

Як і попередні зустрічі (концерти, конференції тощо), із Богданою Фільц організувала Дрогобицька організація НСКУ (голова Володимир Грабовський) за підтримки і активної участі досвідчених і юних музикантів з мистецьких закладів Дрогобича та інших міст. Уже протягом багатьох років, починаючи з 80-х років минулого століття ведеться неперервна дружба і співпраця Б. Фільц з дрогобичанами та музикантами Самбора, Стрия, Трускавця, Долини, Калуша. Регулярно публікуються її наукові дослідження у Дрогобицькому виданні «Молодь і ринок» ДДПУ ім. І.Франка. Вона є автором низки статей до українських енциклопедій.

Результатом цієї співпраці, поваги та вдячності стало вручення Б.Фільц диплома почесного професора (honorіs causa) ДДПУ ім. І.Франка, яке відбулося 22 листопада в актовому залі головного корпусу університету. Програма цього заходу включала в себе урочисте вручення диплома, вітання гостей та колег, великого концерту з творів Богдани Фільц у виконанні студентів і викладачів інституту музичного мистецтва ДДПУ ім. І.Франка та інших мистецьких об’єднань.

Наступного дня святкування фестивалю продовжилось у стінах ДМК ім. В.Барвінського, де живу легенду (як назвали Б.Фільц) вітали як і учні школи педпрактики, так і студенти та викладачі коледжу. Присутніх – викладачів, гостей, студентів та усіх охочих – вразили майстерність і духовне багатство музики Б.Фільц у виконанні студентів та викладачів музичного коледжу.

Богданна ВОЛЯНЮК,

дипломниця Дрогобицького музичного коледжу ім. В.Барвінського

 

СПОРТ

Дрогобичанки – у «Книзі рекордів України»

У Києві 14 грудня 2017 року в НСК «Олімпійський» відбулася презентація нового видання Книги рекордів «Національний Реєстр Рекордів України-2018».

На заході були присутні кілька сотень людей, зокрема майже усі рекордсмени, представлені у книзі.

В урочистостях взяв участь заступник Міністра молоді та спорту України з питань європейської інтеграції Микола Мовчан. Він зауважив, що значну частину української Книги Рекордів становлять спортивні досягнення.

Усіх рекордсменів урочисто запрошували на сцену та нагородили особистими примірниками Книги рекордів.

Серед рекордсменів були наші землячки Олександра-Марія Табачинська і Юлія Пилип’як, вихованки Дрогобицької ДЮСШ відділення спортивної акробатики.

Це ще один важливий крок у здобутку наших спортсменок.

Сектор з питань фізичної культури та спорту ДМР

 

Нові здобутки наших плавців

9 грудня у великому басейні Дрогобицької ДЮСШ ім. І.Боберського відбулися змагання з плавання. У відкритій першості Дрогобицької ДЮСШ серед учнів 2006, 2007, 2008, 2009 р.н. і молодших взяли участь майже 100 спортсменів, серед яких плавці з Трускавецького ДЮСК «Спортовець».

А вже 16 грудня дрогобицькі плавці вирушили до Червонограда. Там проходила першість Львівської області з плавання на призи Святого Миколая серед учнів 2006-2007 р.н. ДЮСШ МОН України.

У змаганнях брали участь 8 команд: ДЮСШ 9 (Львів), КДЮСШ ім. Ю.Кутенка (Львів), ДЮСШ 2 (Червоноград), СК «Водан» (Львів), Дрогобицька ДЮСШ ім. І.Боберського, Миколаївська РДЮСШ, Сокальська ДЮСШ і Трускавецький ДЮСК «Спортовець».

Серед Дрогобицьких плавців призером обласних змагань став вихованець відділення плавання дитячо-юнацької спортивної школи Віталій Стахун (ІІІ місце, 50 м вільним стилем).

Бажаємо успіхів нашим вихованцям у наступних змаганнях!

ДЮСШ ім. І.Боберського

 

ЩОБИ СВЯТА БУЛИ РАДІСНИМИ...

Безпечна ялинка

Незабаром Новорічні та Різдвяні свята, що принесуть до кожного будинку радість і надію, зміни на краще в житті. Щоб наслідки від пожежі нікому не затьмарили свята, необхідно дотримуватися певних вимог пожежної безпеки. Такі вимоги є і до новорічних ялинок, ялинкових прикрас та інших виробів, які використовуються під час святкування Нового Року і Різдва.

Новий рік – це свічі, хлопавки й вогні, а ялинки, на жаль, дуже добре горять. При цьому штучні ще й виділяють отруйні речовини, швидко плавляться й «розтікаються». Щоб ялинка приносила тільки радість, установлювати її треба подалі від опалювальних приладів і джерел відкритого вогню – камінів, газових плит тощо. При виборі штучної ялинки безпечніше віддати перевагу моделям, які мають протипожежну обробку (ця інформація вказується на упаковці).

Щоб ялинка не впала або не поранила дитину, вона повинна бути правильно зібрана і надійно встановлена, а іграшки рівномірно на ній розподілені. На ялинку не можна встановлювати свічі та бенгальські вогні, особливо в поєднанні з ватним «снігом» і паперовими іграшками. Збирати штучну ялинку потрібно згідно з інструкцією. У процесі складання ялинки не рекомендується підпускати до неї дітей. У кімнаті, де стоїть ялинка, малята повинні перебувати тільки під доглядом дорослих. Для дитячої безпеки ялинку краще нарядити легкими прикрасами, які не б’ються (бантами, шишками, кульками зі склопластику і т.ін).

Слід дотримуватися й правил електробезпеки. Для прикраси ялинки не можна використовувати несправжні й не сертифіковані електричні вироби. Підключення гірлянд до мережі повинне виконуватися тільки за допомогою штепсельних з’єднань. При виявленні несправності в ілюмінації – нагрівання проводів, миготіння лампочок, іскріння, вона повинна бути терміново відключена.

ДСНС нагадує! Пам’ятайте, що тільки при дотриманні цих правил Ви зможете подарувати безпечне свято собі та своїй родині.

У всіх випадках, якщо ви в змозі, викличте пожежну команду (телефон – 101).

М.ГОРОДИСЬКИЙ, головний інспектор  Дрогобицького РВ ГУ ДСНСУ у Львівській обл., майор служби ЦЗ

 Создан 22 дек 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником