ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в "ГЗ" від 28 грудня 2017
«Старий рік минає...»

Найголовніші події 2017 року, що знайшли відображення на шпальтах «ГЗ»


Ось і завершується 2017-й рік. Для когось він пролетів дуже швидко, а комусь здавалося, що він ніколи не закінчиться. «Галицька Зоря» проаналізувала найголовніші події нашого краю, які сталися упродовж цього року. Їх було дуже багато, тож давайте коротко пригадаємо рік, що минає.

На початку 2017 року у Дрогобичі урочисто відкрили два об’єкти, які давно отримали статус довгобудів. Це великий плавальний басейн ДЮСШ ім. І.Боберського та новий корпус ЗОШ №5. Восени розпочалася реконструкція площі Ринок.

1 грудня урочисто перерізали стрічку на новому дитячому ігровому майданчику СШ №2. Завершується спорудження багатофункціонального спортмайданчика на території ДЮСШ.

Цьогоріч на Дрогобиччині відкрили декілька пам’ятників. У травні на вул. П.Орлика освятили сквер і пам’ятний знак Героям Небесної сотні, у серпні – пам’ятник 45-літтю підняття синьо-жовтого знамена у Стебнику, а з нагоди дня захисника України – скульптуру воїну АТО на вул. Ковальській.

У селі Ясениця-Сільна біля школи відкрито погруддя Івану Франкові, у Довгому Гірському на горі Небесної сотні – меморіальний комплекс українським героям, у Трускавці – пам’ятник митрополитові УГКЦ Йосипу Сліпому.

Ніші на головному корпусі ДДПУ ім. І.Франка прикрасили погруддя Т.Шевченка, І.Франка, М.Шашкевича, Ю.Дрогобича. На фасаді університету освятили барельєф митрополитові УГКЦ Андрею Шептицькому, у фойє гімназії – погруддя Богданові Лепкому.

Доречно буде згадати і про відкриття на Дрогобиччині низки меморіальних таблиць: пам’яті жертв НКВД у Меденичах, борцеві за волю України Левкові Криську в Унятичах, герою Небесної Сотні Олегові Ушневичу та о.Йосифу Левицькому у Дрогобичі та ін.

Наприкінці року на вул. М.Грушевського у Дрогобичі освятили дерев’яний храм на честь священномученика Йосафата Кунцевича.

Туристичної привабливості місту додали відремонтована цьогоріч вежа ратуші, відреставровані розписи церкви Святого Юра, нещодавно відкрита Галерея ваг у підвальному приміщенні міськради.

На статус «Візит року» можуть претендувати відвідини Дрогобиччини:

- Главою УГКЦ Святославом Шевчуком (у лютому – на з’їзді монашества та в травні на Міжнародній прощі до с.Грушів із нагоди 30-ліття з’яви Божої Матері);

- талановитою актрисою, Героєм України Адою Роговцевою;

- відомими політиками – нардепом Надією Савченко та соратником М.Саакашвілі Давидом Сакверелідзе;

- чиновниками високого рангу: головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм (до в/ч А1108), першим віце-прем’єром Степаном Кубівим (на інспекцію провалля біля Стебника), заступником міністра охорони здоров’я Романом Іликом (з представленням медичної реформи), міністром інфраструктури Володимиром Омеляном (з оглядом ремонту дороги у Меденичах), онуком І.Франка Роландом Франком та ін.

До «Ювілеїв року» можна віднести святкування 70-ліття ЗОШ №4, 110-ліття ЗОШ №3, 70-ліття ДЮСШ ім. І.Боберського, 25-ліття Дрогобицької гімназії, 75-річчя 15-го реактивного артилерійського полку (в/ч А1108), 55-ліття чоловічого камерного хору «Бескид».

Поважною культурно-мистецькою подією року стало вручення лауреатам у Народному домі «Міжнародної премії ім. І.Франка».

За впровадження проекту «Дрогобич – смарт-сіті» та електронних сервісів міська влада на чолі з Тарасом Кучмою здобула низку нагород на всеукраїнському рівні.

Два комунальні підприємства Дрогобича поповнили матеріальну базу новою спецтехнікою: автомашиною для промивки каналізаційних мереж («Дрогобичводоканал») та сміттєвозом («Комбінат міського господарства»). У Меденичах улітку запрацювала власна пожежна частина.

У квітні ц.р. створена «Муніципальна варта», яка покликана поліпшити ситуацію із дотриманням правопорядку, навести лад зі стихійною торгівлею.

Троє осіб із категорії «сироти» отримали за бюджетні кошти квартири у новобудові на вул. Є.Коновальця у Дрогобичі. І справді, дива таки бувають!

2017-й рік на Дрогобиччині став проривом у ремонті доріг загального користування завдяки виділенню на це рекордної за роки незалежності України суми коштів з обласного бюджету та за рахунок перевиконання плану митних платежів. Вдалося капітально відремонтувати автошляхи Новошичі – Грушів, Дрогобич – Меденичі, частину дороги Дрогобич – Борислав, низку комунальних доріг у містах і селах регіону.

Знову відзначилася здобутками дрогобицька освіта. За результатами участі наших учнів у в обласних, всеукраїнських олімпіадах і конкурсах відділ освіти посів перше місце у Львівській області!

До «Спортивних досягнень року» слід віднести перемоги: на чемпіонаті світу з ушу –Андрія Фегецина, на чемпіонаті Європи – акробатів Юлії Пилип’як та Олександри Табачинської, на чемпіонаті Європи з рукопашного бою – Мар’яна Гуржія. Відроджена у 2017 році муніципальна команда «Галичина» виборола ІІІ місце (основні склади) та І місце (юнацькі склади) у другій лізі першості Львівщини з футболу.

До неприємних подій року, без перебільшення, можна занести утворення великого провалля над підземними виробітками рудника №2 Стебницького підприємства «Полімінерал». Те, чого давно боялися, трапилося у ніч на 30 вересня. Чого можна чекати від цієї прихованої небезпеки і чи можна їздити дорогою Дрогобич – Трускавець, зараз досліджують науковці. Однак питання перенесення лінії електропередач, водогону й автошляху сьогодні є особливо актуальним, як і безпечність проживання людей у мікрорайоні Солець.

У 2017 році Дрогобиччина попрощалася з двома героями, полеглими у війні на сході України: Володимиром Іваником зі Стебника та Андрієм Луцівим із Борислава.

Серед інших неприємних моментів, які торкнулися практично кожного, – підвищення разом із зарплатами й пенсіями цін і тарифів на товари та послуги, повзуче зростання курсу іноземної валюти.

Медреформа. Через брак коштів на фінансування розширеної медичної інфраструктури, яка залишилася Дрогобичу у спадок від колишнього обласного центру, недієздатність міжбюджетних трансфертів, якими інші території мали б відшкодовувати витрати за своїх пролікованих хворих, дрогобицька влада розпочала реформу медичної галузі. Вона практично збіглася з реформуванням медицини усієї України. Серед особливостей реформи по-дрогобицьки виокремимо скорочення видатків за рахунок ущільнення медустанов шляхом вивільнення приміщень.

Водночас варто відзначити кроки міської влади у напрямі модернізації медичного обладнання лікувальних закладів Дрогобича. На базі міської лікарні №3 (онкодиспансер) відкрито Міжрайонний скриніговий центр для діагностики раку у жінок, міська лікарня №1 поповнилася сучасними рентгенапаратами, пологовий будинок – двома кардіомоніторами, дитяча лікарня – комп’ютерним спірографом, вакуум-відсмоктувачем, електрокардіографом, компресорним небулайзером та пульсоксиметрами.

Ось таким 2017-й рік запам’ятався журналістам і читачам «Галицької Зорі». Дякуємо за те, що ви були з нами, і сподіваємося на продовження співпраці.

Ярослав ГРИЦИК

 


 Пам’яті українського Гавела

24 грудня 2017 року В’ячеславу Чорноволу – Героєві України, політику, публіцистові, ідейнику незалежності та державності України, виповнилося б 80 років.

За своє життя у період активної політичної діяльності В’ячеслав Чорновіл неодноразово навідувався до Дрогобича, де збирав мітинги на протест тодішній системі, пропагуючи демократичні цінності та створення незалежної Української держави. У Дрогобичі проживає чимало людей, які особисто зналися з В.Чорноволом. На честь В’ячеслава Максимовича у Дрогобичі названо міську бібліотеку та одну з центральних вулиць.

З нагоди 80-ліття від Дня народження В.Чорновола 24 грудня у приміщенні Народного дому ім. І.Франка відбувся вечір пам’яті «Україна починається з Тебе».

Організаторами заходу виступили Дрогобицька міська рада, міська організація «Народний Рух України»,  міськрайонне товариство «Просвіта».

Упродовж вечора на сцені виступали солісти, хор та камерний оркестр Заслуженої академічної капели «Трембіта» (диригент – Микола Кулик, заслужений діяч мистецтв України). Музичні твори на релігійну та патріотичну тематику доповнили біографічними віхами В’ячеслава Чорновола та відеосюжетами подій 90-х років. Вела захід Марія Христинич, заслужений працівник культури України.

На вечір пам’яті завітали побратими В’ячеслава Чорновола – Почесний громадянин Дрогобича Мирослав Маринович та поет, прозаїк, політв’язень Ігор Калинець.

«У мене таке враження, що країна часто повторює, даремно повторює, слова: от Україна не мала свого Влацлава Гавела. Я можу сказати інакше: Україна мала свого Влацлава Гавела, пригадайте собі ланцюг рухівський, пригадайте собі ту енергію … І як вся Україна разом з ним, разом з іншими його соратниками взялася за руки і піднялася на свою боротьбу. Це було прекрасно.

Ми мали свого Гавела. Але чогось таки дійсно не було. І вибачте, що я так скажу: ми Влацлава Гавела мали, але ми не мали чеського народу», - зазначив у виступі Мирослав Маринович.

Своєю чергою, Ігор Калинець, згадуючи знайомство з Чорноволом, поділився враженнями від пережитого та зачитав вірша, який свого часу присвятив В’ячеславу Максимовичу.

«Виводиш нас із хащів кодексів за руку, як дітей на велелюдні шляхи. Дорого платиш за пречетність…», - процитував він уривок з вірша.

Також у заході взяли участь міський голова Дрогобича Тарас Кучма, депутати Дрогобицької міської ради, громадські діячі, мешканці міста, гості.

На завершення вечора з подячною промовою виступив депутат Дрогобицької міської ради Роман Курчик.

«Ви відтворили у нашій пам’яті історію цієї великої людини, видатного політика сучасної України, Героя України. …В’ячеслав Чорновіл вважав, що найголовніше в житті кожної людини є її гідність і самоповага, чесність і мужність, перед собою, перед співвітчизниками і перед Україною. Дякую Вам і низько вклоняюся вам за вашу працю», - звернувся Р.Курчик до учасників капели «Трембіта», ведучої та присутніх у залі.

Завершили захід музичним твором «Молитва».

Сьогодні нам залишився чималий спадок праць В.Чорновола. Особливо актуальними у часі нинішніх подій залишаються його слова: «Дай, Боже, нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи, щоб не довелося потім гірко любити – втративши».

Прес-служба міської ради

На фото: виступає Мирослав Маринович. 

 

Місто – з бюджетом!

21 грудня під час XXXIІ чергової сесії депутати міської ради Дрогобича ухвалили головний фінансовий документ міста на 2018 рік.

За нього проголосували 28 депутатів із 30 присутніх.

«Проект бюджету на 2018 рік обговорювався як і в депутатських комісіях, так і на громадських слуханнях. Були враховані всі пропозиції та внесено поправки, відтак головний документ міста на 2018 рік готовий до затвердження», – зазначив міський голова Дрогобича Тарас Кучма, коментуючи проект рішення.

Відповідно до документа, загальний обсяг доходів і видатків нового бюджету, з урахуванням дотацій та субвенцій з державної скарбниці, сягає 810 млн 326,5 тис грн. Це на 23,7% більше від цьогорічного кошторису.

Трансферти з Держбюджету становлять 538 млн 903,1 тис грн.

На виконання місцевих програм місто витратить 50 млн 292,2 тис грн.

На утримання та розвиток житлового господарства заклали 24 млн 058,9 тис грн. Це – 9% від загального обсягу видатків місцевого бюджету. Порівняно з минулим роком обсяги фінансування зросли майже вдвічі.

На поточні ремонти й утримання доріг виділено 6 млн 020 тис грн.

Видатки на освіту в бюджеті 2018 року становлять 144 млн 456,2 тис грн., що на 13,1% більше порівняно з 2017-м. Ще 8 млн 500 тис грн. витратять на оплату харчування дітей у школах. На харчування дітей у дошкільних закладах місто виділить 7 млн 700 тис грн.

Видатки на медицину (окрім державних субвенцій) у бюджеті 2018 року становлять 12 млн 889,9 тис грн.

На соціальний захист і соціальне забезпечення на 2018 рік за рахунок коштів міського бюджету передбачається 27 млн 770,7 тис грн.

Прес-служба міської ради

 

 

«Різдвяні свята – се, без сумніву, найпоетичніше свято у слов’ян, ба й у всіх народів християнських»

Це слова великого Івана Франка про найсвітліше свято Різдва Христового, яке для українців було і є часом очищення, злагоди та надії на краще майбутнє.

Упродовж усього свого життя він досліджував і високо цінував «ті безіменні, торжественні, радісні пісні, котрі через кілька день роздадуться в кожній руській хаті, попідвіконню найбідніших руських осель, всюди несучи, хоч на момент, радість, світло і тепло… ті правдиві перли церковної поезії, наші колядки, про того, котрий

Убого ся народив,

Богатого засмутив…». 

Народна творчість завжди була для Франка джерелом натхнення. У його художні твори та наукові доробки вливались і бойківські пісні, які наспівувала мати, і коляди та щедрівки, які ще малим почав записувати у рідному селі.

У творах Франка Різдво приносить надію, світло, перемогу добра. Святовечірньо-різдвяні мотиви звучать вже у його перших літературних спробах. Навчаючись у 4 класі Дрогобицької гімназії, Франко склав віршовані «задачі домові» – «Опись зими» та «Опись Святого Вечера» (1871), де опоетизував Святвечір у рідному селі. До дебютної збірки «Баляди і розкази» (1875) увійшла поезія «Коляда (руським господарям)». У 1883 р. у львівській газеті «Діло» побачила світ поема «Святовечірня казка»:

…І думи в світ летять, в хатки низькі й палати,

Як буде мир Христа рожденного витати.

Бо вечір се святий; палає світло всюди,

І огник радости у кождій тліє груди!..

Світлом Різдва осяяні і його прозові твори: «Наблизилося велике, рокове свято Різдво. Зима приїхала на білім коні і покрила поля білою наміткою...» (повість «Великий шум»). Про зацікавлення новорічно-різдвяною тематикою свідчать і Франкові переклади творів «Свято дахів (Різдвяна казка)» Альфонса Доде та «Новорічна казка» Анатоля Франса.

Колядки і щедрівки дуже рано почали цікавити І.Франка й з погляду наукового дослідження, і саме різдвяні свята ставали ще однією можливістю зафіксувати давні традиції в різних куточках Галичини. Як учений-етнограф та фольклорист, він присвятив цілу низку наукових праць народним звичаям, обрядам, віруванням та уснословесним творам зимового циклу. Серед досліджень варто назвати такі: «Колядка про святу Софію у Києві», «Наші коляди», «К объяснению одной колядки»», «До збирачів етнографічних матеріалів». Франко заохочував «знакомих і незнакомих» до записування обрядових пісень, «…заховуваних нашим народом під час Різдва, Йордану і Нового року», причому радив записувати не церковні коляди, а народні колядки та щедрівки, які зберегли найбільше архаїчних рис. Так, у листі до Ольги Рошкевич писав: «А там під час свят не забудь вечерами дещо собі позаписувати – може деякі колядки, слова тощо…». На його прохання вітчим Гринь Гаврилик у Ясениці Сільній записав пісню про гріх Адама, яка співалася в Дрогобицькому повіті як колядка «Ходить Господь по раю». І.Франко подав її повний текст у статті «Наші коляди». У праці «Замечательные колядки» (1889) вчений-етнограф опублікував колядку, яку записав Михайло Зубрицький у карпатських горах, у селі Мшанець Турківського повіту.

Як писав І.Франко, наші давні колядки та щедрівки пройняті духом звеличення сімейного та господарського життя і «на них ми можемо найліпше переконатися, що таке поезія і чим була поезія для наших предків». У передмові до видання «Вибір декламацій для руських селян і міщан» він влучно висловився про роль колядок: «…а проте я бачив людей, старих господарів, що коли зимового вечора в Різдвяні свята почули під вікном таку колядку, то радувалися і рівночасно витирали сльози з очей… Слухаючи колядки, такий бідолаха хоч на хвилю бачить себе заможним господарем…

Пісня радує його, а глухе почуття дійсних життєвих клопотів хоч на хвилю уступає набік, випливає сльозами, не гіркими, але такими, що облегшують душу. Отсе й єсть сила і суть поезії».

Дослідник показав художньо-естетичну цінність українських коляд та вказав на їх зв’язок з апокрифічними легендами. Найдосконалішою з усіх церковних пісень вважав досить відому коляду «Бог предвічний» – «се правдива перла поміж нашими піснями церковними», в якій високий релігійний дух проявляється саме в теплій любові до всіх людей.

У праці «Людові вірування на Підгір’ї» учений-фольклорист докладно описав народні традиції відзначення Святого вечора і висвітлив пов’язану із цими звичаями символіку.

Івана Франка також заслужено вважають одним із основоположників у вивченні вертепної драми. Цій темі присвячено статті «Руський театр в Галичині»,  «Наш театр», «До історії українського вертепу XVIII віку», «Нові матеріали до історії українського вертепу». Письменник звертає увагу на спільні і специфічні риси українського вертепу та польської «шопки», а також вважає, що назва старого вертепу – «райок» –  походить «з того, що вистави середньовікової містерії починалися в раю, упадком і прогнанням Адама і Єви».

У житті і творчості Франка різдвяні свята посідали важливе місце, тому для нього надзвичайно важливим було записати колядки та щедрівки, не дати їм пропасти, адже вони «по заслузі здобули серед народу таку широку популярність і не стратять її доти, доки серед того народу тривати буде тепле чуття релігійне і прив’язання до своїх гарних та поетичних звичаїв і обрядів».

На фото. Іван Франко серед лікарів та пацієнтів притулку для Українських Січових Стрільців у Львові на Святвечір 1916 року.

Зоряна КОРДУБА, завідувач відділу історії музею «Дрогобиччина»

 

 

На замітку пенсіонерам

Стало доброю традицією, що Дрогобицьке об’єднане управління пенсійного фонду України постійно роз’яснює особливості виплати пенсії. Черговий брифінг за участю його начальника Любові Яневич торкався виплати пенсій за січень 2018 року.

Отже, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 р. №970 «Деякі питання виплати пенсій», з метою забезпечення вчасної виплати пенсій з урахуванням святкових та вихідних днів у січні 2018 року, в період з 22 до 28 грудня поточного року проводиться фінансування коштів для виплати пенсій січня 2018 року за датами виплати:

- одержувачам пенсій через національного оператора поштового зв’язку – за датами виплати від 4 до 8 січня 2018 року включно, виплата пенсій проводитиметься  до 31 грудня 2017 року. Пенсіонерам, які з будь-яких причин не отримають кошти у грудні, виплата буде проведена у січні 2018 року;

- одержувачам пенсій через рахунки одержувачів в установах банків – за датами виплати від 4 до 13 січня 2018 року в межах наявних коштів Фонду.

З усіх питань, пов’язаних з виплатою пенсій, пенсіонери можуть звертатись за телефоном Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області 3-73-54 або до територіального управління Фонду за місцем перебування пенсіонера як одержувача пенсії.

Кор. «ГЗ»

 

Коли підводить техніка… 

Минулого тижня у КП «Комбінат міського господарства» раптово вийшли з ладу 4 одиниці спецтехніки, що унеможливило своєчасне вивезення сміття зі сміттєвих майданчиків на вулицях Дрогобича упродовж вихідних днів.

Про це під час понеділкової оперативної наради у ратуші повідомив керівник КП «КМГ» Андрій Янів.

Два сміттєвози оперативно відремонтували, тож у понеділок для вивезення сміття було залучено сім машин. Ще два сміттєвози планують відремонтувати впродовж тижня, - додав посадовець.

Загалом, на балансі КП «Комбінат міського господарства» є 9 сміттєвозів, якими забезпечують вивіз сміття з 86-ти контейнерних майданчиків.

Прес-служба Дрогобицької міської ради 

 

 

Що чекає Україну в 2018 році?

Тривала економічна криза, військові дії, конфлікт з Росією, політична нестабільність і напружена ситуація в суспільстві – ці численні труднощі український народ стійко зносить і продовжує сподіватися на краще. Чи зміниться становище нинішньої України в 2018 році? Про це – у дайджесті публікацій з Інтернет-видань.

На думку більшості сучасних астрологів, країна перебуває в складному перехідному стані, коли необхідно вирішити накопичені економічні та соціальні проблеми, зруйнувати застарілі політичні моделі і союзи. Настають часи корінних змін і глобальних реформ у всіх сферах. І не тільки владі належить змінитися, але й кожна людина має змінити свої погляди, переконання, вчинки.

Харківський астролог Олена Максимова стверджує: у 2018 році остаточно вирішиться доля східних земель, почнеться відновлення зруйнованих зв’язків та інфраструктури областей, які постраждали під час АТО. Має бути прийняття життєво значущих для майбутнього країни законів і рішень. Натомість астролог з Одеси Влад Росс вважає, що Донбас повернеться до складу України, а Крим – ні.

За словами Павла Глоби, передумов до істотних позитивних змін не спостерігається: економічна криза, зниження рівня життя, військові дії на Сході триватимуть ще кілька років. Астролог не виключає навіть розколу країни і подальше об’єднання окремих українських територій із сусідніми державами.

Низка відомих екстрасенсів, серед яких Павло Романов і Сергій Швецов, наполягають, що мирного врегулювання конфлікту зі східними землями найближчим часом досягти не вдасться. Одностайно ясновидці передрікають Україні на 2018 рік напружену політичну ситуацію навіть державні перевороти.

Носії древніх знань з Карпат – мольфари, стверджують, що українців очікує зміна влади. І тільки новий президент, якого підтримає народ, зможе вивести країну з кризи. Війна була послана як перевірка на міцність, щоб люди навчилися більше цінувати людське життя і вічні цінності, зробили відповідні висновки.

Аналізуючи ці пророцтва, стає зрозуміло: становище Української держави залишається складним. Але випробування завжди посилаються під силу. Тож не варто впадати у відчай, чекати від влади допомоги та безкоштовних благ, куди розумніше прагнути поліпшувати своє майбутнє вже сьогодні, власними руками і головою. Адже, зрештою, від вчинків кожного залежить доля всього народу і країни. Создан 28 дек 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником