ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 22 лютого 2018 р.
Ми не зречемося Майдану

20 лютого у Дрогобичі пройшли заходи пам’яті Героїв Небесної сотні.

Спершу в історичному відділі музею «Дрогобиччина» громада вшанувала пам’ять героїв Революції Гідності, серед яких – троє наших краян: Богдан Вайда, Олег Ушневич, Йосип Шілінг.

Прозвучали тривожні спогади про події чотирирічної давнини. Про це говорили старший науковий працівник музею Марія Головкевич, учасник Майдану, а сьогодні – міський голова Дрогобича Тарас Кучма, директор музею Алла Гладун, родичі полеглих героїв, автор і виконавиця Лілія Кобільник, педагог Світлана Фаринович та інші гості.

Тарас Кучма подарував музею перший том книги «Вони воювали за Україну», де зібрана інформація про полеглих на Майдані та в АТО мешканців Львівщини. «На жаль, війна триває, - зауважив міський голова, - тож, за словами авторів видання, вже готується до друку другий том книги і поступово збирається матеріал на третій…».

Згодом у Народному домі ім. І.Франка молодь Дрогобича переглянула добірку відеоспогадів про події на Майдані у Києві та Дрогобичі. Опісля відбулася панахида і покладання квітів та лампадок до пам’ятного знаку на стіні Катедрального собору Пресвятої трійці.

Увечері у Сквері Героїв Небесної сотні дрогобичани взяли участь у флешмобі пам’яті, ініційованому міським головою Тарасом Кучмою, під назвою «Герої не вмирають!». Присутні спільно помолилися за душі невинно убієнних.

Біля пам’ятного знаку – символічного лебедя, якого у польоті ранить куля снайпера, учасники заходу виклали з лампадок напис «Герої не вмирають!».

До речі, того ж дня міський голова Тарас Кучма провів зустріч з учасниками АТО та членами їхніх родин, вручивши матеріальні допомоги на загальну суму 57 тис грн. А 21 лютого голова поспілкувався з родинами Героїв Небесної сотні та постраждалими учасниками Революції Гідності.

Скорботні заходи із вшанування пам’яті героїв Небесної сотні відбулися на батьківщині Богдана Вайди у Летні та Йосипа Шілінга у Вороблевичах.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Наші герої у ненашій війні

Традиційно 15 лютого біля пам’ятника полеглим воїнам-афганцям у Дрогобичі відбулося скорботне віче з нагоди 29-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану.

У заході взяли участь родичі загиблих, учасники бойових дій, керівництво міста і району, представники громадських організацій і політичних партій.

В афганській війні, яку ініціювало тодішнє керівництво СРСР, загинули 3280 українців, серед яких – 12 мешканців Дрогобиччини. Це Анатолій Герцан, Григорій Толстой, Степан Прінда, Василь Микосовський, Володимир Вороняк, Олександр Богонос, Михайло Прухницький, Віктор Пенделяк, Роман Данилків, Валерій Аладьїн, Анатолій Шилов, Дмитро Петров (їхні портрети тримали учні ЗОШ №15). 31 наш краянин отримав поранення.

Панахиду за воїнами, полеглими в Афганістані, та героями, які в наш час гинуть на сході України, відслужив військовий капелан Дрогобицького гарнізону отець Іван Гнатів.

Голова Дрогобицької регіональної спілки ветеранів Афганістану Іван Андруневчин вручив сім’ям загиблих в Афганістані та інвалідам війни матеріальні допомоги, а отцю Івану – спеціальну відзнаку.

На завершення заходу до підніжжя монументу лягли квіти пам’яті. Героїв вшанували заступники міського голови Ігор Герман та Василь Качмар, міський голова Стебника Петро Старосольський, керівник РДА Володимир Шутко і голова райради Михайло Сікора, депутат обласної ради Михайло Задорожний, представники Дрогобицької організації ВО «Батьківщина» Світлана Маменька, Володимир Яртим, Роман Грицай, громадськість. Вела захід Уляна Воят (Народний дім ім. І.Франка).

Прозвучав військовий салют. На завершення дійства воїнів-афганців почастували польовою кашею і традиційною чаркою.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

«Десь по світу» б’є рекорди

Українська кавер-версія популярної пісні «Despacito» під назвою «Десь по світу» наробила чимало галасу в мережі Інтернет. Вона стала українським лідером переглядів на «YouTube» – понад 7,7 мільйона, а до неї – понад 8 тисяч коментарів від українців з усього світу. Автори цієї роботи – наші земляки – аж ніяк не сподівалися на такий успіх свого відеокліпу!

Відеоробота з’явилася в Інтернеті як привітання з 26-ю річницею Незалежності України від молоді Дрогобицького району і стрімко почала набирати популярності. Автор ідеї створення української кавер-версії хіта «Despacito» на музику Луїса Фонсі є працівник структурного підрозділу з питань молодіжної політики Дрогобицької райдержадміністрації Віталій Ковалишин. Своїм задумом він поділився з другом – учителем музики ЗОШ №1 Романом Стахнівим, який і написав слова пісні. У них ідеться про Україну й нелегку долю емігрантів, яких доля розкидала по всьому світу (до речі, у тексті використані рядки з поезії Ліни Костенко).

Виконання пісні доручили талановитим юним виконавцям з Дрогобича та району. Це: Вероніка Мацигін, Анна-Марія Іваночко, Марта Михаць, Оля Герман, Валентин Яворський, Анна Кубів, Оля Тимишин, Остап Староста, Анастасія Юрчак.

Записали пісню, у мальовничих місцях шести населених пунктів нашого краю, де мешкають діти, відзняли кліп. Після монтажу і появи роботи у всесвітній мережі всі вони прокинулися знаменитими, колектив почали запрошувати на провідні телеканали…

«Десь по світу

Ти шукаєш іншу Україну,

А вона живе в твоєму серці

Незалежна вільна і єдина –

Рідна Україна!

Десь по світу

Майбуття ти сам собі будуєш,

В пошуках багатства і добра

Мандруєш...

Повертайся на Вкраїну – будувати

Справжню Батьківщину!» - співа-ється у приспіві.

Пісня торкнулася душі не лише українців, а й тих, хто давно покинув рідну землю. Про це представники української діаспори в Іспанії, Португалії, Чехії, Польщі, Канаді, США пишуть у своїх щирих коментарях, захоплюються нашими краєвидами, сумують за рідним домом… 

До речі, до Нового року ця ж команда талановитих людей відзняла ще один відеокліп на українську версію пісні «Last Christmas» на музику Джорджа Майкла під назвою «Сніг сипле».

Ярослав ГРИЦИК

Фото із соціальних мереж

 

ПРО СИТУАЦІЮ З ВИВЕЗЕННЯМ СМІТТЯ З МІСТА

Компромісу не досягнуто

15 лютого у Світлиці ратуші відбулася прес-конференція за участю директора Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради Романа Москалика та головного інженера КП «Комбінат міського господарства» Володимира Красуляка. Тема – ситуація з вивезенням твердих побутових відходів у Дрогобичі.

Роман Москалик нагадав, що 9 лютого група мешканців Брониці без попередження заблокували заїзд на сміттєзвалище. Це призвело до накопичення побутових відходів на контейнерних майданчиках Дрогобича. Якихось чітких вимог учасники акції не висловлюють. У розмові з пікетувальниками вони висловлювали різні позиції: одні стверджують, що Дрогобич не приділяє Брониці належної уваги та не надає матеріальної підтримки, інші взагалі наполягають на закритті сміттєзвалища.

На переговори до блокувальників неодноразово виїжджали перший заступник міського голови Дрогобича Ігор Герман, керівник Департаменту міського господарства Роман Москалик та представники КП «Комбінат міського господарства». Вони поінформували селян про виконання домовленостей між Дрогобичем та Броницею, про плани рекультивації сміттєзвалища, результатом яких має стати його повне закриття, однак жодних результатів досягти не вдалося і дорога наразі заблокована.

Роман Москалик повідомив журналістам перелік проведених заходів та суми допомоги, які, згідно з домовленостями, Брониця отримала від нашого міста. Роман Москалик наголосив, що всі ці цифри спростовують закиди про те, що Дрогобич не виконує домовленостей.

Попри те, 14 лютого на позачерговому засіданні сесії Броницької сільської ради депутати прийняли рішення про закриття сміттєзвалища в районі села Брониця.

- Це рішення та дії пікетувальників  можуть становити екологічну небезпеку не лише для Дрогобича, а й інших територій Дрогобицького району, які користуються звалищем, у т.ч. і самої Брониці, - наголосив Роман Москалик. Він запевнив, що міська влада вживає усіх можливих заходів, щоб не допустити екологічного лиха у Дрогобичі.

Згодом Р.Москалик та В.Красуляк відповіли на запитання журналістів.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Хто стоїть за лаштунками протистояння?

Броницьке сміттєзвалище має свою давню історію. Ще у радянські часи його намагалися закрити через надмірний злив переробки нафти – гудронів. Але в ті часи ніхто не мав сміливості протестувати, тому провели там рекультивацію і на цьому все закінчилося. У новітній історії незалежної України теж було декілька спроб його закрити, та в результаті діалогу з громадою це проблемне питання знімали з порядку денного.

Нинішня міська влада перед громадою села виконала практично всі вимоги. Торік на рахунок сільради скеровано понад мільйон гривень. Та півмісяця тому між КП «Комбінат міського господарства» й активом села з’явилося непорозуміння. Виникла проблема: перекриті шляхи до сміттєзвалища. Переговори тривають, а результату немає. З цього приводу 21 лютого за ініціативою міського голови Тараса Кучми відбулася прес-конференція для ЗМІ.

Лейтмотив короткої і лаконічної розмови такий: шановна громадо Брониці, дозвольте насамперед, завершити рекультиваційні роботи на сміттєзвалищі, які Комбінат розпочав. Шантаж, саботаж і т.д. – це шлях у нікуди. Врешті-решт, ми живемо поруч, ваші діти чи родини мешкають у Дрогобичі, і це наше спільне завдання. Але комусь вигідно кидати яблуко чварів. Хтось все-таки стоїть за лаштунками цього протистояння?

Вл.інф

 

Звернення дрогобичан до громади села Брониця

Проблема з утилізацією побутових відходів – це ключове питання, яке потребує негайного вирішення не лише на територіях Дрогобича і Дрогобицького району, а й у багатьох інших містах.

Упродовж 30 років відбувалася експлуатація Броницького сміттєзвалища. Сьогодні як броничани, так і ми – дрогобичани, свідомі того, що сміттєзвалище повинне відповідати всім екологічним нормам.

Безумовно, що розпочатий процес рекультивації сміттєзвалища повинен бути завершеним. Однак, це питання не вирішується впродовж одного дня. Окрім того, остаточному закриттю сміттєзвалища має передувати альтернатива: спорудження нового полігону, або ж сміттєпереробного заводу. Сьогодні керівництво Дрогобича працює над розв’язанням цієї проблеми.

Проте події, які відбулися 9 лютого 2018 року, а саме блокування дороги, яка веде до сміттєзвалища, без жодних попереджень та конструктивного діалогу, призвели до того, що на вулицях Дрогобича нагромадилося чимало сміття.

Під чсас переговорів з особами, які блокують дорогу, вдалося з’ясувати, що це своєрідний протест, спрямований на вирішення питання ремонту дороги Дрогобич – Самбір. Ми також зацікавлені у тому, щоб якомога швидше було розпочато ремонт цієї дороги. Проте, ремонт дороги Дрогобич – Самбір не є в компетенції міста Дрогобич. Понад те, це питання стоїть на обласному рівні і вже вирішено.

Станом на 20 лютого, після чергових переговорів керівництва Дрогобича з броничанами, ситуація залишається критичною, оскільки сміттєзвалище заблоковане, а жодного розуміння і поступу з боку громади Брониці нема. У такій ситуації неможливе подальше проведення робіт капітального характеру, які необхідні для рекультивації сміттєзвалища.

Та варто пригадати, що впродовж останніх двох років з громадою та сільським головою Брониці було погоджено карту дій щодо експлуатації сміттєзвалища з поетапною рекультивацією. З боку Дрогобича було загарантовано надання допомоги громаді Брониці.

Відтак у 2017 році проводилося вивезення ТПВ з території с.Брониця на загальну суму 135 тис грн.

Проведено видалення аварійних дерев на суму 5400 грн.

Надано послуги автогідропідіймача на суму 4800 грн.

Проведено демонтаж аварійної будівлі Народного дому на суму 23000 грн.

Надано послуги з прибирання доріг від снігу у зимовий період із застосуванням піскорозкидувача та грейдера на загальну суму 15000 грн.

Дітям села було надано подарунки до Дня Святого Миколая на суму близько 13000 грн.

Проведено заміну вікон у церкві с.Брониця на суму близько 80000 грн.

Безкоштовно надавали сцену та музичне обладнання для забезпечення організації відзначення Дня села Брониця, а також було забезпечено виступи музичних колективів.

На початку 2017 року з міського бюджету Дрогобича на потреби села Брониця було виділено 500 тис грн. Також за клопотанням Дрогобицької міської ради було виділено близько півмільйона гривень з обласного бюджету. До слова, у межах домовленостей з громадою села Брониця, виділено понад 1 млн 200 тис гривень. Також 550 тис грн., виділено 30 січня на останньому засіданні сесії Дрогобицької міської ради у 2018 році.

Окрім того, мешканці села Брониця повноцінно користуються соціальними благами Дрогобича: діти отримують послуги в освітніх закладах міста, дорослі – забезпечені робочими місцями, сільськогосподарська продукція реалізується на місцевих ринках, мешканці села отримують медичні послуги у лікарнях міста.

Тому, ми – мешканці Дрогобича, наполягаємо на конструктивному діалозі та спільному напрацюванні подальших кроків виходу з ситуації, яка може призвести до екологічного лиха не лише у Дрогобичі, а й цілому районі.

Закликаємо вас, шановні броничани, делегувати уповноважених осіб з чіткими пропозиціями та баченням виходу з ситуації на переговори для того, щоб розпочати не лише конструктивний діалог, а й дії з напрацювання алгоритму першочергових заходів. Адже з боку Дрогобича, в межах компетенції, виконано усі домовленості згідно з вашими побажаннями.

Збір підписів дрогобичан під зверненням триває... 

 

НОВИНИ З РАТУШІ

Дрогобич – у ТОП-10 найпрозоріших міст України

У вівторок, 6 лютого, у Світлиці ратуші команда Transparency International презентувала рейтинг прозорості Дрогобича серед 100 міст України.

Захід відбувся за участю представників ЗМІ, громадських активістів та службовців міської ради.

Участь у засіданні взяли міський голова Дрогобича Тарас Кучма, його заступник, керуючий справами виконкому Володимир Коцюба, начальник відділу ІТ технологій та аналізу Станіслав Гайдер. Прибула команда Transparency International до Дрогобича на запрошення керівництва міської ради.

«У Дрогобичі склалася непогана ситуація з прозорістю: в деяких сферах місто є прикладом для інших, наприклад, лише в Дрогобичі є система електронної реєстрації дозволів на встановлення МАФів. Проте є до чого прагнути і в нас є великий перелік рекомендацій до міста, зокрема прийняття кодексу етики, чи запровадження електронної реєстрації на покращення житлових умов та багато інших», - зазначила координатор напрямку «Прозорі міста» Катерина Цибенко.

За результатами дослідження прозорості міста, проведеного за методологією українського представництва міжнародної антикорупційної мережі Transparency International, Дрогобич увійшов у ТОП-10 найпрозоріших міст України зі 100 міст-учасників, отримавши 46,2 бали зі 100 можливих.

Найвищу оцінку місто отримало у сфері землекористування та будівельної політики – 6,4. Також прозорими виявилися сфери інформації про роботу органів місцевої влади – 4,7 бала та сфера освіти – 4,5. Решта сфер отримала трохи менші бали.

«Те, що Дрогобич посів 10 місце зі 100 в Україні у сфері прозорості та відкритості – це результат роботи всієї команди над задекларованих нами на початку каденції: прозорості, відкритості і доступності. Тому наше завдання – максимально зробити так, щоб донести це до громади міста, зацікавити її у співпраці та розвитку міста», - наголосив міський голова Тарас Кучма.

Відтепер команда Transparency International співпрацюватиме з Дрогобицькою міською радою у напрацюванні нормативних документів задля ще більшого підвищення рівня прозорості міста. За словами заступника міського голови, керуючого справами виконкому Володимира Коцюби, на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради ще в січні прийнято рішення про виконання рекомендацій проекту Transparency International Ukraine «Transparent. Cities» структурними підрозділами міської ради, зокрема висвітлення даних про роботу органів місцевої влади, комунальних підприємств, закупівель, житлової політики, соціальних послуг, кадрових питань тощо.

Нагадаємо, Transparency International Україна є представництвом глобальної антикорупційної мережі Transparency International, що працює більше як у 100 країнах світу. Місія ТІ Україна: знизити рівень корупції в Україні шляхом сприяння прозорості, підзвітності та доброчесності публічної влади і громадянського суспільства.

Команда аналітиків ТІ Україна спільно з Інститутом політичної освіти вибудувала рейтинг міст за 91 показником у 13 сферах, зокрема, бюджетуванні, землекористуванні, кадровій політиці, закупівлях, наявності онлайн-послуг та інших. У цьому рейтингу Дрогобич посів 10 місце, випередивши такі обласні центри, як Чернівці, Луцьк, Ужгород.

Варто додати, що в цьому рейтингу, згідно з критеріями оцінювання, практично відсутня оцінка роботи розвитку електронних сервісів у містах та розвитку партиципаторної демократії, які успішно впроваджені у Дрогобичі.

Прес-служба міської ради

 

 

Визначилися з планом Шевченківських днів

16 лютого у ратуші відбулося чергове засідання організаційного комітету з відзначення Шевченківських днів.

Учасники зібрання узгодили програму заходів на 9 березня. 204-ту річницю від Дня народження Тараса Шевченка у Дрогобичі відзначать традиційним покладанням квітів до пам’ятника Пророкові України, урочистою академією. Святкування відбуватимуться під гаслом «Думи, мої думи…».

До відзначення Шевченківських днів у Дрогобичі також передбачено вивішування банерів на вулицях міста, розповсюдження інформаційних флаєрів з уривками поезії Кобзаря та рекламної продукції у громадському транспорті.

Також, як і минулого року, у центральній частині міста звучатиме поезія Тараса Шевченка, яку транслюватимуть за допомогою системи оповіщення.

На завершення засідання організаційного комітету його голова Василь Качмар подякував представникам громадськості, зокрема міському товариству «Просвіта», за співпрацю та підтримку ідей Дрогобицької міської ради.

«Мені надзвичайно приємно, що сьогодні ми працюємо в унісон і лише доповнюємо один одного ідеями. Маю велике сподівання, що громада міста також активно візьме участь у вшануванні як пам’яті Героїв Революції Гідності, так і у заходах з нагоди Шевченківських днів», - резюмував заступник міського голови Василь Качмар.

 

Перелік доріг і тротуарів, які ремонтуватимуть у 2018 році 

У 2018 році Департаментом міського господарства Дрогобицької міської ради заплановано провести поточний ремонт дорожнього покриття на 22-х ділянках вулиць міста, капітальний ремонт – на 13 ділянках. Також заплановано капремонт тротуарів на 5 вулицях. На двох перехрестях реконструюють і встановлять світлофори.

Капітальний ремонт доріг: вул. М.Грушевського, вул. Горішня Брама (від пам’ятника Геврику до Залісся), вул. Бориславська, вул. Самбірська (від буд. №40 до вул. Сагайдачного), вул. 22 Січня, вул. Ю.Дрогобича, вул. Грінченка, вул. Володимира Великого, вул. В.Винниченка, вул. В.Чорновола, вул. Вокзальна, вул. П.Орлика, вул. І. Мазепи.

Поточний ремонт доріг: вул. 22 Січня, вул. Горішня Брама, вул. Володимира Великого, вул. Привокзальна, вул. Вокзальна, вул. В.Чорновола, вул. Війтівська Гора, вул. М.Лисенка, вул. Завіжна, вул. Спортивна, вул. І.Котляревського, вул. Самбірська, вул. Л.Курбаса, вул. М.Шашкевича, вул. Трускавецька, вул. Стрийська, вул. Б.Козловського, вул. В.Стуса, вул. Музична – Д.Галицького – І.Мазепи, вул. Тиха, вул. Залісся, круг на вул. Сагайдачного – Володимира Великого.

Капітальний ремонт тротуарів: вул. Стрийська, вул. П.Орлика (від вул. Грушевського до вул. Володимира Великого), вул. Жупна, вул. Д.Галицького, вул. Т.Шевченка, вул. Я.Осмомисла.

Реконструкція та будівництво світлофорів: реконструкція світлофора на перехресті вулиць Володимира Великого – П.Орлика, будівництво світлофора на перехресті вулиць Лесі Українки – П.Орлика.

 

Відновилася реконструкція площі Ринок 

У Дрогобичі відновилися роботи з реконструкції центральної площі міста.

Розпочати підготовчі роботи вирішили у лютому, щоб навесні з настанням відповідних погодних умов можна було одразу починати замощення бруківкою.

Підрядна організація – Корпорація «Укртрансжилбуд» проводить роботи зі зняття шару асфальту, а опісля настелятиметься основа з піску, щебеню та бетону.

Нагадаємо, загальна сума виконання усіх робіт становить 26 млн 963 тис 820 грн., з них: 24 млн 267 тис 438 грн. – кошти з Державного фонду регіонального розвитку, 2 млн 696 тис 382 грн. – кошти з місцевого бюджету.

Проект розрахований на 2017-19 роки. Минулоріч з фонду ДФРР виділено 2,9 млн грн., з місцевого бюджету – 1 млн грн. На 2018 рік з ДФРР заплановано витратити 10 млн. грн., а з міського бюджету – 1, 122 млн грн. На 2019 рік загалом буде виділено 12 млн грн.

Проектом передбачено замощення площі новою бруківкою, облаштування фонтану, вуличного освітлення, зон відпочинку, розміщення лав, висадка декоративних дерев та квітів.

 

Вартість харчування у школах збільшили 

«Забезпечення якісним харчуванням дітей, зокрема пільгових категорій, у загальноосвітніх школах Дрогобича і Стебника – одне з пріоритетних завдань, якому ми приділяємо максимальну увагу», - наголосив під час засідання виконкому міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

15 лютого на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради прийнято рішення про забезпечення харчуванням учнів пільгових категорій та учнів 1-4 класів вартістю до 15 гривень за рахунок асигнувань, передбачених у міському бюджеті на 2018 рік.

«Завдяки тому, що у 2017 році прийнято рішення про проведення процедури закупівель та замовлення послуг з харчування загальноосвітніми навчальними закладами Дрогобича у фізичних осіб-підприємців, окрім економії бюджетних коштів, нам вдалося забезпечити безкоштовним харчуванням усіх дітей соціальних категорій: учнів, які мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС і для них передбачена ця пільга, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із сімей, які отримують допомогу (малозабезпечені сім’ї), дітей учасників АТО та членів їх сімей, членів сімей загиблих під час Революції гідності, а також усіх учнів 1-4 класів», - зазначив заступник міського голови Василь Качмар.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

ГРОМАДСЬКІСТЬ Б’Є НА СПОЛОХ

ЗВЕРНЕННЯ

до голови та депутатів Львівської обласної ради, голови м.Дрогобич та депутатів Дрогобицької міської ради

Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина» 71 рік гідно презентував на високому професійному рівні українське вокальне та хореографічне мистецтво в його регіональному, передусім бойківському, різновиді в усіх областях України, а також у країнах Прибалтики, Росії, Середньої Азії, у Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, Бельгії, Німеччині, Франції, Італії, Іспанії, Замбії, Зімбабве та ін. Особливо радісно вітали його виступи розсіяні по світу українці.

У 60-ті роки минулого століття, після ліквідації Дрогобицької області, ансамбль «Верховину» намагалася ліквідувати обласна радянська влада у Львові. Але тодішній керівник ансамблю О.Корчинський поїхав з ним у довготривале турне Союзом, і так колектив вдалося врятувати.

Через жалюгідний стан економіки Дрогобича. Львівська обласна рада 2005 р. взяла фінансування «Верховини» на себе. Обласна рада та Дрогобицька міська рада юридично закріпили переведення ансамблю у спільну власність територіальних громад Львівської області, і мало відбутися підписання Акта приймання-передання колективу та приміщення ансамблю «Верховина». Однак ця процедура не була здійснена. Натомість рішенням №576 від 21 грудня 2017 р. Львівська обласна рада припинила фінансування ансамблю «Верховина» з обласного бюджету від 1-го березня 2018 р. Над «Верховиною» знову нависла загроза зникнення.

Дрогобицька міськрайонна організація Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка вимагає від депутатів зазначених рад та від керівників Львівської області і Дрогобича забезпечити нормальне фінансування ансамблю «Верховина». Як можливий варіант пропонуємо співфінансування, скажімо,  у пропорції 80 (область) : 20 (місто) чи інакшій. Адже «Верховина» є власністю територіальних громад області, але дислокована у Дрогобичі, а саме завдяки «Верховині» Дрогобич «був нанесений на мапу як музично значуще місто України» (М.Ластовецький).

Ансамбль «Верховина» презентує пісенно-танцювальне мистецтво і культуру, які віками формувалися в нашому Франковому краї і завдяки яким ми зберегли свою національну сутність як українці, господарі цього краю. Тепер маємо зберегти творчий колектив, який професійно демонструє це мистецтво і культуру в Україні і світі. Буде ганьбою нашому поколінню, коли художній ансамбль, який був створений і встояв за українофобської радянської влади, загине у відродженій незалежній Україні.

14 лютого 2018 р.

Рада Дрогобицької міськрайонної організації Товариства «Просвіта» ім.Тараса Шевченка

 

НОВИНИ З ОБЛРАДИ

Рекорди конкурсу проектів місцевого розвитку: 2058 ініціатив громад на 500 млн грн.!

Громади нашої області беруть ініціативу в свої руки, залучаючи кошти спонсорів і фізичних осіб, фінансовий ресурс з обласного бюджету для реалізації своїх проектів місцевого розвитку. Цьогоріч у межах конкурсу проектів місцевого розвитку подано рекордну кількість проектів – 2765, з яких зареєстровано – 2058.

Про це розповіли15 лютого під час спільного брифінгу заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк та начальник відділу з питань реалізації проектів місцевого розвитку, МТД та ЗЕЗ облради Іван Собко.

За словами Володимира Гірняка, цього року з бюджету області на конкурс проектів місцевого розвитку виділено 105 млн грн. «Загальна вартість зареєстрованих 2058 проектів становить понад 500 млн грн. з усіх джерел фінансування, зокрема з обласного бюджету – понад 240 млн грн. Це дуже добрі показники», - сказав він.

Додамо, небюджетний внесок зареєстрованих проектів задекларований у сумі 86 млн грн. «Це свідчить про те, що конкурс – успішний, йому довіряють люди, які готові вкладати свої кошти. Нагадаю, що минулоріч було зареєстровано 1300 проектів, із яких 619 визнано переможцями», - зауважив Іван Собко.

Говорячи про лідерів в пріоритетах, посадовці назвали найактивнішими – освітян. Бо вони подали найбільше проектів – понад 600 з 2058. Також активним виявився пріоритет «Інші пріоритети», який охоплює розвиткові проекти: освітлення пішохідних переходів і тротуарів, облаштування місць відпочинку, зокрема парків, скверів і скейтпарків, створення громадських просторів.

За остаточною інформацією щодо кількості зареєстрованих заявок у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, лідерами є:

- серед міст обласного значення – Львів (103), Дрогобич (93), Червоноград (56), Борислав (42), Трускавець (29);

- серед 20 районів області – Яворівський (191), Сокальський (144), Жовківський (103). Наш Дрогобицький район (72) – на 6 місці;

- серед об’єднаних територіальних громад – Кам’янка-Бузька, Мостиська, Підберізцівська та Ходорівська.

Далі до місяця часу буде дано експертам для оцінювання зареєстрованих проектів. Опісля буде визначено потенційних переможців та дано два тижні для проведення сесій сільських, селищних, міських і ОТГ і районних рад з метою забезпечення задекларованого бюджетного співфінансування. Відтак з 1 травня громади-переможці почнуть реалізовувати свої проекти.

«Наша каденція вже втретє проводить конкурс мікропроектів, щороку збільшуючи фінансовий ресурс з обласного бюджету. Але саме цього року відчувається, що був особливий ажіотаж серед ініціативних громад, які збирали кошти, залучали спонсорів, писали проекти. Саме їм і допомагає районна та обласна влада», - підсумував Володимир Гірняк.

Прес-служба Львівської обласної ради

 

КУЛЬТУРА Й ОСВІТА

Ніна Матвієнко співала у Дрогобичі 

16 лютого 2018 року у музично-драматичному театрі ім. Ю.Дрогобича з успіхом пройшов концерт української співачки, народної артистки України, лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Шевченка, Героя України Ніни Матвієнко.

У виконанні співачки прозвучали авторські і народні пісні, серед них – обрядові, ліричні, пісні-балади… Чудовий голос, проникливе звучання були винагородженні гучними оплесками глядачів.

Завершився двогодинний концерт відомою піснею «Квітка-душа»… Артистку нагородили квітами, а дрогобичанин Роман Пастух прочитав власного вірша, присвяченого Ніні Матвієнко, і подарував їй збірку поезій.

Між двома частинами концертної програми співачки чудові мелодії глядачам подарував скрипаль і сопілкар Олександр Ілечко.

До речі, Ніна Матвієнко напередодні разом із низкою інших співаків та акторів взяла участь у Дрогобицькому благодійному балі під гаслом «Щастя усім – дай Бог!». Під час заходу вдалося зібрати понад 169 тис. грн. на придбання апарату штучного дихання для міської лікарні №1 та понад 30 тис грн. на лікування юної дрогобичанки Вікторії Коцюби. Організатором балу виступила громадський активіст і волонтер Леся Татарська.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Літературні зустрічі педагогів 

У творчих учителів – творчі учні. В українській освіті це майже аксіома. Але, попри безліч конкурсів, педагога, який має потенціал письменника, помічають не так часто, хоч  саме це може додати динаміки його творчому становленню.

Дрогобицькі словесники, згуртовані методистом  міського методичного кабінету Ольгою Яремко, влаштували таку літературну зустріч. І не будь-де, а в Франковій колисці – Нагуєвичах. Останнього січневого дня музейні кімнати гостинно прочинилися для засідання методичного об’єднання вчителів української мови та літератури. Туди ж Ольга Петрівна запросила вчителів християнської етики, педагога початкової школи,  практичного психолога. Звичайно ж, і серед самих філологів чимало творчих особистостей. Хтось із запрошених пише «в шухляду», хтось активно видається, хтось творить заради власних уроків,  а хтось для душі, хтось дотепно і цікаво, хтось журливо і лірично. Але, затамувавши подих, слухачі поринули в зовсім інший вимір – світ Високого Слова, світ Поезії. Тож не дивно, що час пролетів миттю.

Цей формат сподобався й директорові музею Богданові Лазораку, який активно долучився до зустрічі, підтримував, допомагав. Саме він і підказав ідею: зробити Нагуєвичі літературним майданчиком для поетичних читань, адже в такий спосіб можна створити сприятливі умови для творчих педагогів.

Як бонус – цікава експозиція «Від Різдва УГА до  Різдва УПА», з якою нас також познайомив пан директор.

Доповнила гарні враження прогулянка зовсім незимовим (тоді не було снігу) лісом до джерела «Ярина». Злітали увись на прощання щедрівки та віншування, лунав сміх та щира бесіда. Усе вдалося! Залишилося подякувати організаторці та очікувати на повторення. З новими іменами та віршами, але все там же – на теренах музею. Бо там слово, проростаючи з грунту української мови, зрошується Франковою творчістю  та рясніше родить. У творчому леті того дня перебували автори власних творів – Ольга Підцерковна, Галина Брич, Олександра Дешева, Галина Швеничик, Галина Жубіль, Оксана Захарів-Боднар, Олександра Дирко, Оксана Дунець, Роман Кабацький, Степан Дунець.

Наталія СВОЙКІНА, практичний психолог ЗЗСО №4

 

На Стрітення в Дережичах відкрили дошкільний заклад

15 лютого, на Стрітення, в Дережицькому навчальному закладі відбулася довгоочікувана подія – відкриття дошкільної групи з короткотривалим перебуванням дітей.

Дошкільна група в Дережицькій школі облаштована за кошти районного бюджету, з допомогою сільської громади на чолі з Марією Мацюрович. У відремонтованому та обладнаному приміщенні навчатимуться 18 діток.

Як зазначив директор школи Роман Гуменюк у своєму виступі: «Сьогодні до нашого села прийшло свято, якого ми так довго чекали. Дережицька школа відкрилась у 1907 році, було тільки 2 класи і навчання велося польською мовою. У 1936 році відкрився маленький садочок, який проіснував 5 років, оскільки почалася війна. І 88 років у нас не було садочка. Тому сьогодні у нас свято, якому раді і батьки, і діти, і вся сільська громада. До цієї справи долучилися всі: районна і місцева влада, дирекція і вчителі, батьки, громада і церква. Хочу їм подякувати за сприяння у цьому. Багато батьків з села возять діточок до Дрогобича, але дуже раді, що з березня будуть ходити до свого садочка в селі».

З цією подією дітей вітали голова районної ради Михайло Сікора, голова райдержадмінстрації Володимир Шутко, сільський голова Дережич Марія Мацюрович, начальник фінансового управління РДА Віталій Перхун, керівник апарату РДА Руслан Щерба, начальник районного відділу освіти Іван Стецко, депутат районної ради Богдан Захарко, сільські голови Попелів та Модрич та інші запрошені гості.

Голова РДА Володимир Шутко сказав таке: «Завдяки старанню сільського голови пані Марії, та нашої підтримки сьогодні ми маємо маленьке свято – даруємо садочок для цих маленьких діточок. Тут хороша аура, бачимо щирі очі батьків, яким не треба буде возити діточок до Дрогобича, вони будуть тут доглянуті, в теплі, матимуть всі умови для розвитку».

На завершення голова сільської ради Дережич Марія Мацюрович передовсім подякувала Господу Богу, що дав їй мужності та сили, а владі що допомогли їй це втілити, бо з бюджетом села вони б такого нічого не зробили.

Після урочистих вітань, пісень і віршів у виконанні учнів та дошкільнят було перерізано символічну стрічку, і учні попрямували до затишного класу.

Отці Юрій та Ярослав відслужили молитву, освятили садочок та благословили дітей на подальше навчання у нововідкритому дошкільному закладі.

Андрій БІЛЕЦЬКИЙ

Фото Ігора ЧИЖА

 

З нагоди ювілею Василя Барвінського – фестиваль

20 лютого 2018 року минуло 130 років від дня народження Василя Барвінського, визначного представника української музичної культури ХХ століття, в історії якої він залишив глибокий слід як композитор, педагог, піаніст, музичний критик, лектор, диригент та організатор музичного життя на теренах Західної України.

В.Барвінський – один із перших українських композиторів, який отримав світове визнання ще за життя, його твори видавалися і виконувалися в Європі, США, Японії. Інтерпретаторами творчості В.Барвінського були митці різних національностей. Німецький органіст Міхаель Гріль переклав вагому частку фортепіанних творів для органу та записав платівки з його творами. На міжнародному конкурсі колядок перше місце в Європі посіла колядка «Небо і земля» Барвінського у виконанні хору Мюнхенського радіо, а «Колискова», перекладена О.Кошицем для хору, стала бестселером епохальної діяльності капели.

Проте був і інший бік, трагічний. Поряд із творчими злетами і визнанням – 40-річне забуття на батьківщині, де на подвір’ї Вищого музичного інституту ім. М.Лисенка, яким керував понад 30 років, спалено рукописи творів В.Барвінського. Ім’я митця вимовляли пошепки, а щоб виконати твір Барвінського, треба було мати спеціальний дозвіл. І як реакція безнадії та відчаю звучать його слова: «Я композитор без нот». Люди при владі систематично викреслювали ім’я композитора із видавничих планів, афіш, бібліотечних каталогів.

Трагізм митця полягав у тому, що у 60-річному віці був безпідставно засуджений злочинним комуністичним режимом і змушений 10 років з дружиною відбувати свою Голгофу у концтаборах Мордовії.

В.Барвінського переслідували не тільки тому, що він був переконливим патріотом, а й через те, що це був українець, який утверджував національну культуру у світі. І на зло всім своїм ворогам вижив у таборах, писав, активно займався музичними справами. Найцінніша частина спадщини В.Барвінського – фортепіанні твори, в яких відобразилися нові естетичні віяння початку ХХ ст., а також солоспіви й камерні ансамблі. Частину творів композитор відновив з пам’яті, інші вдалося розшукати за сприяння друзів та учнів В.Барвінського за кордоном.

Реалібітовано пам’ять про В.Барвінського. Його доробок повертається до життя, входить до активного музично-культурного обігу сучасної України. Від 1995 року, до 50-річчя заснування Дрогобицького музичного училища (тепер – коледж), з ініціативи М.Ластовецького, закладу присвоєно ім’я Василя Барвінського. Згодом створюється кімната-музей В.Барвінського. Ведеться робота з популяризації, дослідження творчості В.Барвінського, відбуваються урочисті академії, наукові конференції, концерти з його творів.

Цьогоріч, у рамках святкування 130-річчя від дня народження В.Барвінського, започатковано Музичний фестиваль «Українська музика в часі і просторі». У програмі передбачені цікаві проекти, серед яких концерти з творів музики В.Барвінського та українських композиторів, презентація нових матеріалів експозиції музею В.Барвінського. Свою діяльність розгорне Всеукраїнська науково-практична конференція «Музична Україніка» (композитори України у парадигмі світової музичної культури) за участю відомих музикознавців Л.Кияновської, Н.Кашкадамової, Р.Гавалюк (матеріали конференції увійшли до збірника наукових праць). Нашими гостями будуть заслужені артисти України Н.Дитюк, М.Драган, О.Рапіта. У заснованому Дрогобицьким музичним коледжем Відкритому Регіональному конкурсі юних піаністів виборюватимуть звання кращих учні та студенти мистецьких закладів України.

Лариса СОЛОВЕЙ, викладач Дрогобицького музичного коледжу ім. В.Барвінського

 

Вісім ліцеїстів «підкорятимуть» Київ

10 лютого завершився обласний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів Малої академії наук. Ліцеїсти загалом 24 рази піднімались на умовний п’єдестал пошани.

Учень другого курсу групи інформаційних технологій Олег Григорович виборов перші місця у секції експериментальної фізики й у секції науково-технічної творчості та винахідництва. Його одногрупник Володимир Пеганов відзначився відразу трьома призовими місцями: першим у секції «Електроніка та приладобудування», другим у секції технології програмування та третім у секції математики.

Другокурсниця групи природничого профілю Валерія Квас не мала собі рівних у секції екології та посіла друге місце у секції хімії.

Першокурсниця групи природничого профілю Юлія Губицька виборола перше місце у секції зарубіжної літератури.

Учениця групи природничого профілю Катерина Легка була найсильнішою в секції економіки.

Переможцями у відділені комп’ютерних наук стали другокурсниця групи інформаційних технологій Романа Головчак та першокурсник з групи цього ж профілю Андрій Бартіш.

Максим Коваль з групи інформаційних технологій двічі ставав другим: у відділеннях технічних наук та комп’ютерних наук.

Андрій Пилипів з групи інформаційних технологій відзначився своєрідним дублем, посівши друге місце у відділенні технічних наук та третє – у відділенні комп’ютерних наук.

Друге місце у секції прикладної математики здобув другокурсник групи інформаційних технологій Костянтин Гольський, а учениця першого курсу цього ж профілю Христина Зварич – у секції математичного моделювання.

Призером у секції теоретичної фізики стала учениця групи інформаційних технологій Марта Кобиринка. Журі конкурсу відзначило роботу Марти другим місцем, але у зв’язку з тим, що першого місця у цій секції не присуджували, Марта представлятиме нашу область на Всеукраїнському рівні.

Мар’яна Гаркава з групи гуманітарного профілю стала призером у секції української мови, де посіла друге місце.

Марта Демків з групи природничого профілю стала другою в секції правознавства.

Учениця першого курсу групи природничого профілю Марія Куцопей відзначилася високим другим місцем у секції біології.

До числа призерів цьогорічного конкурсу увійшли ще учениця групи природничого профілю Вікторія Николяк (третє місце у секції хімії) та Людмила Скалей з групи природничого профілю (третє місце у секції педагогіки).

Таким чином, восьмеро наших учнів готуються до участі у Всеукраїнському етапі конкурсу. Це – Олег Григорович, Катерина Легка, Валерія Квас, Юлія Губицька, Володимир Пеганов, Марта Кобиринка, Андрій Бартіш та Романа Головчак. Вітаємо наших переможців і бажаємо успіхів у Києві.

Кор. «ГЗ»

 

ТРАФУНКИ

Хитрющий дятел 

І мешкає цей кмітливий птах в Уличному. Нині пасіки законсервовані на зимовий режим функціонування. Та інколи цих медоносних комах турбують польові миші, які проявляють дива «скелелазіння», видряпуючись гладкою поверхнею вулика, і прогризають в ньому дірку для злодійства. Але те, що днями побачив мій колега-пасічник Мирон Михайлович Баб’як здивувало його неабияк. Хитрющий дятел вибрав собі вулик із пресованого пінопласту заводського виробництва і зробив величезне дупло, дібравшись до медоносних рамок. Декілька днів він ласував і медом і бджілками – так би мовити медовим коктейлем, доки на пасіку не навідався мій друг і зумів дятла поставити на голодний пайок. Тепер цікаво, до чого ще на пасіці вчепиться ця хитрюща птаха?

В.Т.

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Історія діяльності МХП на Західній Україні

Перспективи економічного зростання України в значній мірі пов’язані з розвитком сільського господарства. Застарілі стереотипи щодо неефективності цієї галузі – продукт минулої епохи колгоспів та тяжкої ручної праці. Сьогодні великі агропромислові компанії вкладають мільйони в модернізацію своїх підприємств. За кордоном закуповується високотехнологічне устаткування, впроваджуються надсучасні методи автоматизації, оновлюються парки сільгосптехніки.

Масштабні інвестиції в сферу агровиробництва створюють передумови для відродження українського села, підвищуючи самостійність регіональних громад. Можливо, вперше з часу здобуття нашою державою своєї незалежності великі міста-мільйонники перестають бути єдиним варіантом для професійної самореалізації молоді. Підприємства великих національних компаній створюють робочі місця з конкурентноздатними умовами праці та розвивають місцеву інфраструктуру.

Починаючи зі свого створення у 1998 році, холдинг МХП крок за кроком йшов до лідерських позицій у агросфері. Тоді сучасний сільськогосподарський гігант включав у себе тільки ВАТ «Миронівський завод з виготовлення круп та комбікормів».Поступово компанія купувала застарілі сільськогосподарські підприємства по всій країні, вкладаючи значні кошти в їхню модернізацію з використанням передового закордонного досвіду. Після подібної реорганізації окреме виробництво перетворювалось на локомотив регіональної економіки. Вже в 2003 році холдинг вперше в Україні отримав інвестиції від Міжнародної фінансової корпорації (IFC). А у 2008 році акції компанії були розміщені на Лондонській фондовій біржі.

Історія успіху холдингу пишеться в окремих його підприємствах. Ще в середині 2015 року розпочалася діяльність підприємства «Захід-Агро» у складі МХП. Сьогодні виробничі потужності компанії успішно працюють у трьох областях нашої країни: Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській. Загалом це майже 100 окремих сільських рад, на території яких для мешканців створюються гідні умови праці та надійні перспективи економічного зростання. Значною мірою цьому сприяє і бюджетна децентралізація, яка дозволяє регіонам використовувати власні надбання для подальшого розвитку.

Агропромисловість стає для регіонів все більш надійним джерелом фінансування. Наприклад, у 2017 році загальний об’єм податкових відрахувань у місцеві бюджети з усіх філій «Захід-Агро» становив майже 33 млн грн., і це не враховуючи єдиний соціальний внесок, ПДВ та податки на доходи фізичних осіб. Ці кошти означають відкриті дитсадки, відремонтовані школи, нові дороги та більш доступне медичне обслуговування для сільського населення – все те, що можна охарактеризувати як інвестиції у майбутнє.

Підприємство займається масовим вирощуванням сільськогосподарських культур: бобових, зернових та соняшників. На балансі перебуває майже 50 тис. га орендованих орних площ, з яких більше 40 тис. га оброблюється.«Захід-Агро» включає шість невідокремлених підрозділів та один відокремлений виробничий підрозділ - елеватор. У сумі це дає постійну високооплачувану роботу та соціальне забезпечення понад 600 працівникам. Середня заробітна платня на підприємстві перевищує 11 тис грн. на місяць.

Потужності великих агропромислових компаній сприяють розвитку регіональних громад не тільки безпосередньо, нараховуючи зарплатню своїм працівникам та сплачуючи податки. Значні кошти вкладаються у важливі соціальні проекти, інфраструктуру та освіту. Все, що йде на користь територіальним громадам, в перспективі корисно і регіональним підприємствам великого аграрного бізнесу. На цьому ґрунтуються принципи соціальної відповідальності холдингу МХП, які дозволяють вести успішну економічну діяльність у гармонії з державою та місцевим населенням.

У селах створюються такі умови, що молоді не потрібно кудись виїжджати у пошуках кращого майбутнього. Гідна заробітна плата, трансфер до місця роботи, харчування, медичне обслуговування, професійна освіта та навіть службове житло – на все це підприємство «Захід-Агро» у 2017 році витратило 12,7 млн грн. Створюється серйозна конкуренція роботі у великих містах або за кордоном. Тим більше, що відпадає потреба залишати родину заради забезпечення її матеріального благополуччя.

Можна констатувати, що сьогодні великий бізнес успішно діє на одному боці з місцевим населенням, адже досягнення запланованих економічних показників тісно пов’язане з розбудовою сильних громад.

 

ПОЕТИЧНИМ РЯДКОМ

Героям Небесної Сотні 

Омита кров’ю Україна

Зустріла ранок в вогнянім кільці.

Але не впали на коліна

Сотні Небесної бійці.

 

Криваві крила “беркут” розпустив –

Від болю кам’яніла аж сльоза…

А кращі із найкращих з – поміж нас

Вже відлітали в сині небеса.

 

Беззахисні, самі, без зброї,

Вмирали ви за гідне майбуття.

Ви – праведники, ви – герої.

Ніколи вам не буде забуття!

 

Хто заплатить за мамине страждання?

За батькову скупу сльозу?

Пекельний біль, гірке ридання…

Чому? Чому? Чому? Чому?

 

Ще не покарані злочинці?!

А вже четверта йде зима.

Всі добре знають, хто убивці,

Та вироків чомусь нема.

 

Продажні судді відпускають

Їх під “залог”, і все – в імлі…

Батьки у розпачі питають:

- Чи правда є на цій землі!

 

Омита кров’ю Україна

Зустріла ранок в вогнянім кільці,

Але не впали на коліна

Сотні Небесної бійці.

Надія КОМАР, викладач Дрогобицького медичного училища

 

СПОРТ

Успіх маленьких «кіборгів»

Нещодавно у м.Городок пройшов Львівський обласний турнір з тхеквондо (ВТФ) «Левенятко» серед юнаків і дівчат.

У турнірі виступили понад 50 учасників із Львівської, Закарпатської та Волинської областей. Були серед них і спортсмени школи єдиноборств «Кіборг» з Дрогобича (керівник Іван Харів). Наші земляки продемонстрували і характер, і техніку. Багато з них зробили немаленький крок уперед, і це не може не тішити. Словом, ніхто не залишив ринг, не виклавшись на всі 100%.

Результати спортсменів: Марта Харів (в. к. до 22 кг) – І місце; Максим Шумський (в. к. до 24 кг) – ІІІ місце; Роман Калічак (в. к. до 22 кг) – ІІІ місце; Олег Копач (в. к. до 30 кг) – ІІІ місце; Роман Кузьмин (в. к. до 24 кг) – V місце.

Сектор з питань фізичної культури і спорту ДМР

 

ЮВІЛЕЇ

ВЕЛИКИЙ ТРУДІВНИК

(Романові Пастухові – 70) 

Є люди, які стають прикметним явищем села, міста, краю, де вони живуть, як є прикметами певні особливості ландшафту, пам’ятки природи, витвори архітектури, скульптурні зображення тощо. Для Дрогобича другої половини ХХ – перших десятиліть ХХІ століття однією із таких знакових особистостей став Роман Пастух. За цей відрізок історії Дрогобича в місті проживали високі партійні й адміністративні чиновники, управлінці, господарники, великі і не дуже начальники тощо. Чи багатьох із них знає широкий загал наших містян, не кажучи вже про мешканців довколишніх сіл, сусідніх районів і ширше? А спитайте, чи знають Пастуха.

– Якого Пастуха? Романа? Та хто його не знає!

Знають не лише тому, що п. Роман – вельми мобільний чоловік і має дуже швидку ходу, а тому встигає щодня побувати в десятках різних місць міста і стати свідком або й учасником всіляких вартих уваги чи й участі подій. Охоче їздить він і далеко за межі Дрогобича, Львівщини, а часом і України. Без такої мобільності журналіст не журналіст. А п. Роман – журналіст найвищої проби. Але не тільки! Українська Вікіпедія констатує: Пастух Роман Іванович – «український журналіст, публіцист, поет, краєзнавець, етнограф, фольклорист, літературознавець, редактор, культурно-громадський діяч».

Але, як зазначено вище, п.Роман не лише журналіст. Він – творча людина широкого діапазону. Аби встигнути створити щось вартісне, цікаве і важливе для читачів у кожній із галузей, треба було не лише швидко ходити, а й швидко думати, а особливо писати. Роман уже встиг написати і видати понад 60 (шістдесят!) книг, брошур, буклетів. А знаєте, скільки газетних і журнальних статей дотепер написав і опублікував Роман? Понад 4 тисячі!

Пишемо «уже», «дотепер», бо, дякувати Богові, жодних ознак т. зв. «професійного вигоряння», тобто поступового сповільнення творчої енергії й продуктивності, за Романом не зауважено. Радше, навпаки, його ідей, задумів, працьовитості вистачило б ще принаймні на двох авторів.

Останніми роками Р.Пастух став, так би мовити, «кадровим просвітянином», він постійно і плідно бере участь у діяльності Дрогобицької міськрайонної організації Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Але просвітництвом п. Роман займався упродовж усього життя, особливо, останнього півстоліття. Адже його журналістика, його поезія, краєзнавчі дослідження, залученість до громадської роботи, небайдужість до суспільних проблем завше були спрямовані на піднесення рівня обізнаності й освіченості, національної свідомості широкого загалу населення як нашого краю, так і, ширше, цілої України.

Отож, щиро зичимо Романові Пастухові в усіх його іпостасях: журналіста – літописця Дрогобича і краю, гуманітарія-універсала: історика, краєзнавця, топоніміста, літератора (поета, прозаїка, фольклориста, літературознавця), редактора, культурно-громадського діяча, просвітянина, – натхнення, творчої наснаги, нових ідей, нових статей і книжок, а передусім міцного здоров’я – з ним досягнеться все інше.

Дрогобицьке міськрайонне Товариство «Просвіта» ім. Тараса Шевченка

 

Нашому колезі по газетярському цеху у колишньому «Радянському слові» Роману Івановичу ПАСТУХУ надсилаємо привітальні зичення з нагоди його 70-річчя. 

Романе, і надалі зберігай жвавість духовного і фізичного гарту, який ти собі витворив впродовж цих років. Тримай відкритою квартирку щоб Муза з чистою душею надихала на чергові різножанрові твори. І будь обережним біля Пегаса: заходи тільки спереду, щоб либонь з протилежного боку він не угрів тебе копитом. Жарт! Але за великим рахунком, міцного тобі здоров’я і творчих набутків ще на декілька десятків років.

Здоровимо, і водноголоссі «Многая і благая тобі літ!»

 

Романові Пастуху

Сам Господь дав поету талан

Чи ратай перед ним, чи тиран,

Говорити, коли всі бояться,

Про життя без прикрас і оман.

Р.Пастух

 

В сімдесят звитяжних літ,

Творчий чинить він політ,

Праця важка, повсякденна,

Терпелива і натхненна.

Перо гостре, дерзновенне,

Розмаїття небуденне,

Працелюбність фантастична,

Лава книжок феєрична!

П’ятдесят чотири роки

Поетичні робить кроки.

Слово його животворить,

Правду щиру всім говорить,

Гарно вдягнене в убір,

Ворогам наперекір,

Будь-яку недобру справу,

Розголосить гірку славу.

Дивно всім: Пастух встигає!

На всіх заходах буває.

Він громадський активіст

І гросмейстерський шахіст.

Хто з ним може порівнятись,

Словом й ділом позмагатись?

Він прозаїк й публіцист,

Словолюб, і фольклорист.

Всім відомий франкознавець,

Патріот і краєзнавець,

Історичний есеїст,

Ерудит і журналіст.

Послідовний шукач фактів,

Тож  не знає він антрактів,

В сімдесят звитяжних літ

Хай продовжується зліт,

Аби Слово Пастуха

Вік жило, не затуха!

Степан ЯКИМ

20 лютого 2018 року БожогоСоздан 22 фев 2018  Комментарии       
Всего 1, последний 2 года назад
Василь Миколайович 01 мар 2018 ответить
Вікіпедія - не є джерелом авторитетним. Там багато й що й багато про кого суперлятивів знайдеться. А от ювіляр - передусім нелюстрований адепт КПСС-КУПУ, секретар компартійного осередку, а ще - невіглас і графоман, а не "поет, краєзнавець і літературознавець".
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником