ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Зміни у законодавстві щодо призначення аліментів на утримання дитини
У серпні 2015 року наша редакція підписала договір про співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. З того часу діє рубрика «Правова допомога», у рамках якої ми започаткували для наших читачів серію консультативних статей. Чергова консультація стосуватиметься захисту прав дітей. Ми спілкуємося із директором цієї установи Марією НИКОЛАЇШИН.

- Пані Маріє, скажіть будь ласка, про які зміни у законодавстві конкретно йдеться?

Хочу розповісти нашим читачам про те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» запроваджуються нові правові механізми для забезпечення додаткового захисту дітей у частині отримання аліментів. Я би сказала, що законодавець, передбачивши кілька засобів впливу на злісних неплатників аліментів, змушує їх переглянути свою думку щодо утримання ними дітей.

- Які це засоби?

Їх є кілька. Передбачена можливість залучення платників аліментів, котрі мають заборгованість за останні 6 місяців, до соціальних робіт. Зазначу, що соціальними роботами є оплачувані суспільно корисні роботи, які виконуються у вільний від роботи чи навчання час. Судом соціальні роботи можуть бути призначені на строк від 120 до 240 годин і відбуваються не більше восьми годин на день.

- А якщо боржники з виплати аліментів не хочуть виконувати соціальні роботи?

Якщо ж особа ухиляється від виконання соціальних робіт, вони можуть бути замінені адміністративним арештом із розрахунку одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам соціальних робіт. Крім цього, у таких випадках злісний неплатник позбавляється права брати участь у вирішенні питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України. Також у разі такої заборгованості до боржника може бути встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, полювання, користування вогнепальною мисливською зброєю та пневматичною зброєю. Цікаво й те, що при вирішенні питання про поділ майна між подружжям суд має право зменшити частку у спільній сумісній власності того з подружжя, хто ухилявся (ухиляється) від обов’язку утримувати своїх дітей. Іншими словами: за допомогою перерозподілу часток між подружжям, на користь того з батьків, хто самостійно здійснює утримання дитини, законодавець дозволяє забезпечити додаткову матеріальну компенсацію такій особі.

Окремо хочу наголосити, що відтепер змінено правовий статус аліментів: аліменти уже будуть власністю самої дитини, а не батьків. Останні лише отримують та використовують їх від імені дітей та виключно для їх утримання.

- Чи зміни у законодавстві торкнулися і розміру аліментів?

З урахуванням останніх змін мінімальний розмір аліментів збільшено. Відтепер суд не може визначити на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%). Так, на дитину до 6 років мінімальний розмір аліментів становитиме 746 грн. у місяць, на дитину від 6 років – 930 грн. у місяць. Новацією стало врахування при призначенні аліментів наявності грошових коштів, рухомого та нерухомого майна. При визначенні розміру аліментів братимуться до уваги витрати платника аліментів, щодо яких платником не доведено джерело походження цих коштів. Так, у випадку, якщо платник аліментів офіційно не працевлаштований, не має «офіційного» доходу, але при цьому, наприклад, придбає автомобіль, то такі витрати можуть враховуватися при визначені судом розміру аліментів. Але лише за тої умови, якщо платник аліментів не зможе обґрунтовано довести джерело походження коштів.

- Як бути тим, хто отримує аліменти, розмір яких є меншим від установленого тепер мінімального розміру?

У таких осіб є можливість звернутися до суду щодо зміни їх розміру. Ініціювати питання зміни розміру аліментів може як платник, так і одержувач.

Хочу загострити Вашу увагу на ще одній важливій новизні – частиною 5 статті 183 Сімейного кодексу України зазначено, що той з батьків, з яким проживає дитина (діти) має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Після прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження судовий наказ по суті вимог видається судом у триденний термін. Сам судовий наказ видається без виклику заявника, боржника та інших осіб, а також без проведення судового засідання. Аліменти можуть бути призначені у розмірі чверті доходу на одну дитину, третини доходу – на двох дітей, половини – на трьох і більше дітей. При цьому, в будь-якому разі розмір аліментів, що стягується в наказному провадженні, обмежується 10 прожитковими мінімумами на дитину відповідного віку на кожну дитину. До тепер у наказному провадженні можна було стягнути лише 30% розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Зауважу, що судовий наказ видається лише при первинному зверненні про стягнення аліментів, а не у випадку, коли судом було призначено аліменти, а через деякий час ініціюється їх зміна.

У наступних публікаціях ми продовжимо розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. А наразі нагадуємо нашим читачам, що з 2016 року на Дрогобиччині діють 3 бюро правової допомоги – відділи цього центру. Фахівці приймають за адресами: м.Дрогобич, вул. Лесі Українки,70, м.Борислав, вул. Адама Міцкевича,64, м.Трускавець ,вул. Данилишиних,62. Центр розташований за адресою: м.Стрий, вул. О.Бачинської,1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00. 

 Создан 28 фев 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником