ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 1 березня 2018 р.
СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ

Реанімаційне відділення міської лікарні №1 отримало новий апарат штучної вентиляції легень

26 лютого працівники реанімаційного відділення КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» отримали апарат штучної вентиляції легень. Його придбали за кошти, зібрані на благодійному балі «Щастя усім – дай Бог!», ще частину грошей виділили з місцевого бюджету.

Участь в офіційній передачі апарата медичному колективу взяли міський голова Дрогобича Тарас Кучма разом із заступниками Ігорем Германом, Василем Качмарем та Володимиром Коцюбою, начальник відділу охорони здоров’я Володимир Чуба, а також організатор благодійного балу Леся Татарська.

«Велика подяка усім тим, хто долучився до благодійництва. Це вдруге у Дрогобичі за допомогою благодійників та дофінансування з місцевого бюджету нам вдалося закупити необхідне медичне обладнання. Цю практику ми продовжуватимемо», - зазначив міський голова Тарас Кучма.

Тарас Кучма відзначив грамотою міського голови Лесю Татарську за організацію благодійних заходів у Дрогобичі. Зазначимо, під час благодійного балу «Щастя усім – дай Бог!» було зібрано 169 550 грн.

До речі, після першого благодійного заходу – концерту Ади Роговцевої у муздрамтеатрі, дофінансувавши частину коштів з місцевого бюджету, закупили обладнання для НКП «Дрогобицька дитяча міська лікарня».

Після завершення заходу міський голова разом із заступниками оглянули приміщення лікарні, поспілкувалися з керівництвом та персоналом щодо подальших кроків із модернізації як приміщення, так і устаткування.

Прес-служба міської ради

 

Віват, Адаме, віват!

25 лютого у Львівському академічному музично-драматичному театрі ім. Ю.Дрогобича відбулася прем’єра вистави «Блазні», яка стала бенефісом народного артиста України Адама Цибульского. Адже актор відзначив 70-літній ювілей (20 лютого) і 50-ліття творчої діяльності.

Глядачі стали свідками повчальної життєвої історії, яка трапилася з колишнім театральним актором. Коли він вийшов на пенсію і потрапив у складну життєву ситуацію, на жаль, ніхто з численних заможних знайомих не захотів йому допомогти… Можливо, у цьому «дзеркалі», яке відтворили на сцені актори, хтось побачив себе і це спонукає його переглянути життєві цінності… Головну роль у драмі блискуче виконав Адам Миколайович Цибульський. Інших персонажів зіграли Юрій Федчук, Олександр Морозов, Алла Шкондіна, Сергій Дудка, Надія Цибульська, Ярослав Дзендзерович, Ірина Шевчук, Володимир Левицький, Микола Ділик, Іван Гарасимчук, Юрій Іванів і Петро Ланін.

А після завершення вистави були численні привітання, квіти і подарунки винуватцеві свята від гостей вечора: начальника відділу мистецтв та розвитку культури департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА Василя Гладкого, який вручив акторові подяку від голови облдержадміністрації О.Синютки; дирекції театру в особі Миколи Гнатенка та Олега Загорулька; начальника відділу культури і мистецтв Дрогобицької міськради Олега Яводчака і керівника профспілкової організації працівників культури Любові Рубан; міського голови Трускавця Андрія Кульчинського; депутата обласної ради Михайла Задорожного; заступника голови районної ради Володимира Стецівки; ректора ДДПУ ім. І.Франка Надії Скотної; директора музичного коледжу ім. В.Барвінського Юрія Чумака; автора п’єси «Блазні», тернополянина Богдана Мельничука; інших шанувальників таланту А.Цибульского.

Завершальним акордом дійства став невеликий відеофільм про життя і творчість Адама Миколайовича, підготовлений колективом театру, пісня «Віват, Адам!» на мотив відомого твору з репертуару Тамари Гвердцителі «Віват, король!» та триповерховий торт, який вивезли нас сцену, щоб ювіляр задув свічки…

Зі святом, шановний пане Акторе! Здоров’я, щастя і творчого довголіття!

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Солеварню – у власність міста!

22 лютого у Дрогобицькій міській раді під головуванням міського голови Тараса Кучми відбулася нарада щодо заходів зі збереження Дрогобицького солевиварювального заводу – пам’ятки щонайменше XII століття.

Як відомо, Дрогобицький солевиварювальний завод є державним підприємством, яке, згідно з постановою Кабінету Міністрів України (від 12 травня 2015 р. N 271), внесене до переліку підприємств, що підлягають приватизації до кінця цього року. І хоча підприємство є досі прибутковим, державі воно не потрібне.

Головний спеціаліст відділу економіки Сергій Задворних повідомив, що наразі підприємство має потенціал до зростання. У рік підприємство отримує прибутку майже 162 тис. грн., виготовляє до 155 тонн солі, а також ропу. Та в осінньо-зимовий період зростає кредиторська заборгованість через підвищення цін на енергетичні ресурси.

«Дрогобицький солевиварювальний завод – це символ нашого міста, який сотні років передається з покоління в покоління. Про це свідчать і 9 бочок солі, які є на гербі Дрогобича сотні років. Ми не можемо дозволити, щоб підприємство, старовинна технологія видобутку солі якого відома не лише в Європі, а й у світі, було продане та приватизоване, а тим самим стерте з лиця землі», - наголосив під час наради міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

За підсумками наради прийнято рішення про вжиття низки заходів задля збереження солевиварювального заводу, зокрема домогтися передання підприємства у комунальну власність міста. Для цього за підтримки народного депутата України від Дрогобиччини Богдана Матківського планується адресувати до Кабміну листа-звернення щодо збереження найдавнішого підприємства з виварювання солі. Проводитимуться інформаційні кампанії із залученням ЗМІ.

На завершення наради міський очільник наголосив, що як і австрійські, так і бельгійські інвестори заявляли про готовність вкладати кошти у розвиток солевиварювального заводу як культурного об’єкта.

«Солеварня є невід’ємною історичною спадщиною, яка сприяла соціально-економічному та культурному розвитку Дрогобича. Тому ми повинні зробити все, щоб солевиварювальний завод перейшов у комунальну власність, а опісля заручитися підтримкою інвесторів, які розглядають підприємство як перспективний історико-культурний та промисловий осередок міста, а не бізнес-ідею з припинення функціонування солеварні», - резюмував Тарас Кучма.

Прес-служба міської ради

 

НОВИНИ КОРОТКО

Броницька сільрада перевищила повноваження

Броницька сільська рада вийшла за межі своїх повноважень, прийнявши на засіданні сесії рішення про заборону вивозу сміття з Дрогобича на сміттєзвалище та будівництва сміттєпереробного заводу на території Брониці. Згідно з технічною документацією, сміттєзвалище розташоване на території Дрогобицького району, а не Броницької сільської ради, а тому остання не має повноважень заборонити вивіз сміття на сміттєзвалище.

Про це 26 лютого на нараді у ратуші повідомив начальник відділу правового забезпечення Степан Кулиняк.

Посадовець зазначив, що наступні дії від Дрогобича полягатимуть у поданні судових позовів до Броницької сільської ради як від імені Дрогобицької міської ради, так і від Департаменту міського господарства та КП «Комбінат міського господарства».

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма наголосив, що основною метою дій Дрогобича є доведення сміттєзвалища до екологічно-безпечного стану, однак броничани унеможливлюють проведення заходів з рекультивації, а відтак і відповідальність за наслідки залишення сміттєзвалища у такому стані, як воно зараз є, лежатимуть винятково на особах, які блокують дорогу до сміттєзвалища та не дають проводити роботи.

«Серйозність цієї ситуації не в тому, що внаслідок блокування броничанами заїзду на сміттєзвалище неможливо вивозити сміття з Дрогобича, а в тому, що останні своїми діями не дають змоги проводити заходи з рекультивації. Метою наших дій є доведення сміттєзвалища до екологічно-безпечного стану. Якщо брониччани і надалі не даватимуть такої можливості, то відповідальність за наслідки також нестимуть вони самі», - резюмував Тарас Кучма.

Прес-служба міської ради

 

На площі висадять декоративні дерева 

На початку лютого відновилася реконструкція на площі Ринок.

Проводяться роботи з підготовки основи під бруківку, заміна мереж, облаштування і реставрація колодязів та мережі дощової каналізації. Згідно з проектом і за погодженням Державної екологічної інспекції у Львівській області, проведено зрізку та викорчовування старих дерев. Замість них, після замощення площі бруківкою, заплановано висадити 45 декоративних дерев з кулеподібною кроною заввишки 2-3 метри. По периметру площі облаштують лавки та ліхтарі.

Про це розповів керівник КП «Управління капітального будівництва» Василь Бохонок.

 

Роман Пастух – орденоносець!

22 лютого, під час сесійного засідання Дрогобицької міської ради, відомого публіциста, поета, краєзнавця, культурно-громадського діяча Романа Пастуха нагородили орденом «За заслуги перед містом».

За вагомий особистий внесок у розвиток української культури, духовності та національного відродження Дрогобиччини, багаторічну сумлінну працю в галузі літературознавства, високий професіоналізм, працелюбність почесну нагороду йому вручив міський голова Тарас Кучма.

Роман Пастух висловив подяку депутатському корпусу, міському голові та громаді за те, що удостоїли його нагороди. Краєзнавець анонсував видання збірки про дрогобичан та місто Дрогобич, над якою зараз працює.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

«Малі академіки» навчаються в Підбужі

Ось уже чверть століття як у Підбужі функціонує спеціалізована школа-інтернат мистецького профілю «Мала академія мистецтв імені Еммануїла Миська». У ній навчаються обдаровані діти із сільських регіонів нашої області.

Мала академія має статус комунального закладу Львівської обласної ради. Звісно, не всі випускники згодом продовжать творчий шлях у малярстві, але вони там збагатять свій духовний світ, відкриють для себе секрети сприйняття художницьких стилів, напрямків і т.д. З цієї нагоди у Трускавецькому музеї ім. Михайла Біласа відбулася своєрідна урочиста академія. Директор Малої академії Валерій Вовк, відкриваючи виставку творчих талантів, підкреслив, що це – звіт цілого колективу, який доклався до певних результатів. Він щиро подякував своїм колегам – педагогам Любомирові Загайському, Левкові Микитичу, Мар’янові Олексяку, які вміють відкривати таланти. Адже не кожен художник може бути педагогом. Здебільшого творчим особистостям властивий певний егоїзм і амбіції, а в цих людей є жилка доброзичливості і бажання навчити і відкрити серед учнів творчий талант.

Голова Дрогобицької РДА Володимир Шутко не приховував захоплення художніми смаками «малих академіків» малярства. Він побажав їм вдосконалювати свій почерк і в майбутньому заявляти про себе у мистецькому світі.

У цей день лунало ще багато приємних епітетів на адресу колективу Малої академії, для якої розпочинається чергова нова сторінка її історії.

Вл.інф.

 

Одна пані з бориславської Бані...

Нещодавно в Інтернеті (як вдалося згодом з’ясувати автора цього наклепу) була розміщена ілюстрація із призовного пункту. На ній призовники з голим торсом стояли в коридорі. «Коментарі» цієї пані із бориславської Бані (є такий мікрорайон у Бориславі) були гнівні, мовляв, як це дітей тримати голими та ще й у мокрому коридорі.

Військкомат подякував цій пані за добру підказку. Тепер тепло із кабінетів і коридорів не буде «втікати» надвір, бо стороннім заходити зась. А щодо холоду у приміщенні призовного, про який ремствувала ця «загадкова» пані із Бані, то це не відповідає дійсності. Адже декілька років тому сумлінний і відповідальний керівник дрогобицької тепломережі Ігор Миколайович Хом’як оновив теплокомунікації призовного пункту.

У цій історії дратує анонімність пасквілів у соцмережах, і ніхто не несе за це відповідальності.

В.Т.

 

Заява

Координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини з приводу Закону Республіки Польщі про Інститут національної пам’яті

Нещодавно Сенат Республіки Польщі схвалив, а Президент держави підписав оновлений Закон про Інститут національної пам’яті, який, зокрема передбачає кримінальну відповідальність (до 3 років ув’язнення) за заперечення «злочинів українських націоналістів» та згадку про причетність поляків, які були спільниками нацистського режиму, до злочинів Голокосту. Інститут Національної пам’яті Польщі має функції слідства і обвинувачення.

Оновлений закон «не відповідає принципам стратегічного партнерства Польщі з Україною» (П.Порошенко); «Це радикальний антиукраїнський крок, який руйнує добросусідські відносини і заперечує понад 40-річну працю над примиренням наших народів» (Верховна Рада України). Це удар у спину Україні, яка бореться проти російської агресії, а головне – цей закон не відповідає історичній правді та національним перспективам України і Польщі.

Українські націоналісти з-під стягу Степана Бандери не виступали на боці німецького нацистського режиму, бо, всупереч йому, 30 червня 1941 у Львові проголосили Акт відновлення Української держави, за що були переслідувані і знищувані. С.Бандера від початку 1942 до вересня 1944 був в’язнем концтабору Заксенгавзен, його брати Олександр і Василь (до війни – в’язні польського концтабору Береза Картузька) 1942 року були замордовані поляками-службовцями нацистського концтабору Освєнцім. Як відомо, жертва може пробачити насильникові, а насильник жертві – не пробачить ніколи. Виглядає так, що у сучасній Польщі при владі перебувають сили, які не можуть пробачити Україні те, що Польща знищила Галицько-Волинську державу, що поділилася з Московією українським Лівобережжям та Києвом на правому боці, що задушила Західноукраїнську Народну Республіку, що у міжвоєнну добу нахабно спольщувала та жорстоко пацифікувала Галичину і Волинь, спалювала українські церкви на Холмщині, що після Другої світової війни присвоїла принаймні 20 000 кв. км української землі…. Чи робила щось таке або подібне супроти Польщі і поляків Україна?

Польща два рази втрачала свою державність саме через українське питання. Тому не засліплені великодержавною українофобією польські діячі вже сто років повторюють: без вільної України не буде вільної Польщі.

Сподіваємось, що Конституційний трибунал Польщі заблокує цей «оновлений» Закон, а насправді – «непристойний наклеп» (Дональд Туск), що його буде скасовано та що проект нового Закону про Інститут національної пам’яті, який готують не позбавлені здорового глузду польські політики, буде відповідати справжнім  національним інтересам і Польщі, й України та добросусідським взаєминам між нашими народами.

Роман КУРЧИК, голова Координаційної ради БНДСД

 

НОВИНИ ОСВІТИ

Казкові герої заговорили англійською

Щороку у Дрогобицькій СШ №16 проводиться Тиждень англійської мови. До заходу залучають усіх вчителів англійської та німецької мов. Не став винятком і 2018 рік, тож упродовж 12-19 лютого у школі відбулася ціла низка тематичних заходів.

Учні виготовили постери, стіннівки, привітання англійською і німецькою мовами та прикрасили ними шкільні коридори.

14 лютого пройшов благочинний ярмарок. Учні 5-9 класів разом із батьками приготували солодощі, які могли придбати усі охочі. Дійство відбулося під керівництвом вчителів німецької мови М.Я.Грицків і Л.Д.Качали.

Цікавий майстер-клас із приготування страв американської кухні провели волонтери із Корпусу миру США за сприяння вчителя англійської мови О.А.Коцко.

Завершенням тижня англійської мови стало свято «У світі казок», яке відбулося у переповненій актовій залі. Глядачам представили театралізовані постановки англійською мовою відомих казок: «Ріпка», «Троє поросят» (4 клас), «Рукавичка» (5 клас), «Дванадцять місяців» (6 клас). А ще у гості до школярів завітали інші казкові герої – Мальвіна, Попелюшка, Білосніжка і Червона Шапочка (учні 4 класу).

Сценки доповнили танцювальними номерами, у яких варто відзначити Вікторію Мартинюк, Романа Вачевського, Рому Гарванко. Гарно звучали пісні у виконанні Юлії Кирик та спеціального гостя свята, учасника телешоу «Голос. Діти» Ігоря Левицького. Усіх учасників майже двогодинного дійства присутні нагородили щедрими оплесками.

На завершення позитивними враженнями про побачене поділилися волонтер Корпусу Миру США, вчитель англійської мови Кайл Клементс, який уже другий рік співпрацює з СШ №16, та завуч з англійської мови Ольга Юрович. Вони подякували за яскраве дійство і відзначили нелегку працю учнів і педагогів у процесі підготовки заходів Тижня англійської мови.

Свято підготували вчителі англійської мови О.Л.Галелюка, Г.А.Німилович, Г.М.Макар, І.В.Коваль, Л.Д.Лучків, М.Т.Левкович. Організацією всіх тематичних заходів займалися голова методоб’єднання О.С.Стецевич і завуч англійської мови О.Р.Юрович.

Леся ГРИЦИК

 

О мово рідна, золота колиско!

Українське слово живе в піснях нашого народу, захоплює світ поетичністю і мінливістю настроїв. Воно вводить нас у чарівний світ народних вірувань, у народну творчість, вчить любити рідний край, велику Батьківщину. Українська мова – могутня і глибинна. Кожне її слово має свій відтінок: радість і сум, щедрість і щирість.

Отож 21 лютого – у Міжнародний день рідної мови – у Дрогобицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 відбувся семінар  учителів української мови і літератури та педагогів-організаторів.

Урочисту академію «О мово рідна, золота колиско!» відкрила методист ММК Ольга Яремко. У своєму виступі вона наголосила про цінність, красу і багатство рідної мови. Присутні переглянули фільм «Школі-70». Керівник кафедри історико-філологічних дисциплін І.Симович презентувала роботу вчителів, а педагог-організатор Г.Вусата – виховну роботу в школі. Завершився семінар концертом учнівського колективу школи, який підготували вчителі О.Постойко та О.Моргун.

Діти декламували власні вірші про українську мову, співали пісні, а слова Т.Шевченка із дитячих уст звучали різними мовами світу.

Хочеться вірити, що рідна мова, цей  нетлінний скарб, служитиме єднанням між минулими і майбутніми поколіннями, возвеличуватиме Україну й українців. Тож бережімо красу і чистоту рідної мови. Нехай наповнює вона наші душі багатством і красою духовності.

Оксана ЗАХАРІВ-БОДНАР, керівник міського м/о вчителів української мови та літератури

 

ПЕНСІЙНІ НОВАЦІЇ

Зміни у пенсійному забезпеченні

Від 1 січня 2018 року запроваджуються такі зміни:

1. На перехідний період (2017-2019 роки) застосовуються такі правила призначення пенсії за віком:

- у 2017 році – із застосуванням середньої зарплати в Україні за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн. та величини оцінки одного року стажу – 1,35%;

- у 2018 році – із застосуванням середньої зарплати в Україні за 2016 і 2017 роки і вартості одного року стажу – 1%.

2. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється:

на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян при стажі роботи у жінок 30, у чоловіків 35 років (для пенсій, призначених до 01.10.2011, – за наявності стажу відповідно 20 і 25 років у жінок і чоловіків);

з 1 січня 2018 року на рівні 40 відсотків від мінімальної заробітної плати, але не менше ніж розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, при стажі 30/35 років, після досягнення 65 років;

- у разі відсутності повного стажу виплачується пропорційно менший розмір пенсії;

для шахтарів: у розмірі 80% зарплати для обчислення пенсії, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

3. Збережено право для призначення пенсії за віком в 60 років для осіб, які мають повний страховий стаж.

Від 1 січня 2018 року пенсія за віком призначається:

- за наявності стажу 25 років – у 60 років. Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення 35 років в 2028 році;

- за наявності стажу від 15 до 25 років – у 63 роки. Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 років до 35 років у 2028 році;

- за наявності стажу, починаючи з 01.01.2019 року – 15 років, але не менше ніж 16 років, що давали б право виходу на пенсію в 63 роки, – пенсія призначатиметься у 65 років. Діапазон необхідного стажу щорічно збільшується на 12 місяців. Тобто, з 2028 року пенсії у 65 років призначатимуться особам, які матимуть 15-25 років стажу.

4. Скасовано призначення пенсій за вислугу років (за певними винятками); виплата призначених пенсій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.

5. Збережено право на достроковий вихід на пенсію для: матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років); військових-учасників бойових дій (55 років); ліліпутів та диспропорційних карликів (40/45 років); артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років); журналістів, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій; чорнобильців (із зниженням пенсійного віку).

6. Відміняється зменшення розміру пенсії жінкам, що скористались правом дострокового виходу на пенсію, після досягнення ними віку, який перевищує пенсійний вік на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

Дрогобицький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління

Пенсійного фонду України у Львівській області

 

СУСПІЛЬСТВО

Їх не просто так Бог посилає на Землю

Я не могла зрозуміти людей, які усиновлюють хворих «чужих дітей». Лише, коли впритул зайнялася облаштуванням життя наймолодшого рідного брата з синдромом Дауна, зрозуміла: треба, щоб душа дозріла... до самореалізації і самовипробування.

Вибачте за банальність, але, вочевидь, через зрілість «душі країни» – ставлення до стариків та інвалідів – й судять про її рівень. З приводу цього ставлення місто Дрогобич – батьківщина першого ректора Болонського університету Юрія Котермака – може нині сміливо брати участь у європейському рейтингу міст, сприятливих для життя. Йдеться про європейське гуманітарне напрацювання, що вже стало своєрідною візитівкою міста: діяльності Центру соціальної реабілітації та адаптації для молоді з особливими потребами «Дивовижні долоні» , який очолює Людмила Смолень. Цьогоріч Центр відзначає 10-річчя заснування і першість в системі благодійного фонду «Карітас України» з налагодження відпочинково-трудових навиків неповносправних, співпраці з батьками й опікунами.

Коли п. Смолень поїхала для обміну досвідом до «Карітасу» Франції, який разом з іспанцями та американкою, що заповіла свої кошти для таких організацій, стали спонсорами відповідного проекту в Україні, а саме в Дрогобичі, то виявилося, що їх кошти потрачені настільки ефективно, що на даний момент напрацюваннями можуть поділитися зі своїми добродіями та спонсорами.

Що важливого, а навіть переломного сталося, завдяки Центру соціальної реабілітації «Дивовижні долоні», в місті? Люди стали добрішими, милосерднішими. Водії не виганяють інваліда з автобуса, пасажири заступляться за «бідну дитину», ніхто не оглядається за цією незвичною колоною з 22 неповносправних осіб, яка прямує до театру чи на свято міста. Вони на вулицях щодня, а не як раніше, коли поява поодинокого «іншого» на людях з полону 4-х стін була навдивовиж.

Що цей європейський проект, втілений в Україні душевними соціальними працівниками, дав нашим обділеним долею співгромадянам? Вони відчувають, для чого живуть на цьому світі і мають найдорожче - щастя людського спілкування. Навчилися бути «собі авдвокатом», декламувати вірші і співати, вишивати, складати з бісеру картини та намисто, вітати свого друга і маму зі святом, відзначати свій день народження.

До цього соціального надбання долучилися свої і півсвіту. Тепер треба зусиль Української держави, Дрогобицької міськради, щоб не кануло, як багато чого, у небуття. Прийняти програму фінансової допомоги таким інституціям інвалідів, що в оптимальному варіанті знімають чимало проблем у суспільстві. Як у Європі при сплаті податків підприємцями, вділити часточку «Карітасу» чи конкретно згаданому реабілітаційному Центру, скерувати, наприклад, кошти, передбачені абстрактною державною Програмою реабілітації, якою майже ніхто не користає, на розгляд місцевої влади при наявності таких конкретних і дієвих реабілітаційних осередків. Власне про це нещодавно йшлося на «круглому столі», організованому Центром за участі соціальних працівників Дрогобицької міськради, батьків та представників громадськості.

На жаль, і в Україні людей з особливими потребами народжується не менше, подбаймо про них задля власної душі, – наголосили його учасники – директор Нагуєвицької спецшколи-інтернату Ігор Роскіп та голова Снятинської сільради Михайло Щудла. Їх не просто так Всевишній посилає на Землю.

Ольга ЛОБАРЧУК

На фото: учасники «круглого столу», який проводився в майстерні для людей неповносправних «Дивовижні долоні» Дрогобицького відділення БФ «Карітас» СДЄ УГКЦ.

 

Соціальні працівники Дрогобича – найкращі на Львіщині

Первинна профорганізація управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міськради стала переможцем обласного конкурсу регіональної профспілки працівників соціальної сфери України, яку очолює одна з найкреативніших профлідерів Марія Гнатів.

Дрогобич – колишнє потужне промислове місто в регіоні, то й проблем тут чимало: на 100 тисяч населення (входить і колишнє місто калійників Стебник) – 8 тисяч інвалідів, високий рівень безробіття – 6 тисяч сімей отримують різного роду соціальні допомоги, 21 тисяча, тобто 70% – субсидії. Це велике навантаження на обов’язки соціальних працівників. Колектив міського управління опрацьовує документацію і проводить соціальні виплати на 320 млн гривень. Це тільки з державного бюджету!

І ось я в Дрогобицькій міській раді. Найперше прямую туди, де містяни вирішують справи з субсидіями, пільгами, різними соцвиплатами. Переступивши поріг важливої установи, зупиняюся під враженням: в коридорі - дерев’яна ніша і полиці з хлібом. Великими літерами напис: «Давайте жити з добром! Можете взяти хліб безкоштовно. Візьми, якщо хочеш, віддай, якщо можеш». Перші хлібини на полиці поклали самі працівники управління. Профспілка була спонсором цього благодійного «хлібного кутка». У невеликій черзі люди зосереджені, не нарікають.

Після короткого знайомства з головою профкому управління, головним державним соціальним інспектором Оксаною Бецою, виходимо, щоб зустрітися з керівником управління, і в коридорі стикаємося з літнім подружжям... Вразила моментальна зміна їх обличчя: розцвіли посмішками, привіталися. «Знайомі?» «Так, - каже Оксана Ігорівна, - вимушені переселенці зі сходу України. Ми їм у числі 366 таких осіб, нараховуємо субсидії, кошти на наймане житло, грошові допомоги, отримують пенсії. Приходять, як до родини, бо такої тут не мають...

Ставлю роботодавцю, начальнику управління Іванові Миколайовичу Терлецькому, найважче нині і вічне профспілкове запитання про матеріальний захист самих працівників управління, про рівень їх зарплати. Оксана Ігорівна, до речі, обрана головою профкому лише у травні минулого року. «На альтернативних засадах: було 5 кандидатів, майже від кожного із семи наших відділів», - уточнює згодом сама Оксана Беца. У процесі розмови з молодим 39-річним керівником управління Іваном Терлецьким знову ставлю незручне запитання: «Ви авторитарний управлінець?» «Так»,- відверто каже Іван Миколайович. «Профкомові з Вами непросто», - продовжую міркувати вголос. «Ви їх самих запитаєте у кабінеті профкому... Хоча знаю про їх настрої: 50 жінок, які складають трудовий колектив, уся наша профспілка, так мене обговорять з усіх сторін і неформально, що в цілому місті складається громадська думка, яку вискажуть мені й удома. Так що у мене – «PROZORRO» у всіх відношеннях, то й мусить бути баланс і соціальне партнерство». І, можливо й не без гордості, продовжує про зарплату, діставши зі сейфу колективний договір з профспілкою. «Звітую, виконую і перевиконую».

Згідно з відповідною постановою Уряду вже упродовж двох років керівник має право, надавати додаткову надбавку та стимулювати працівників преміями за кошти міського бюджету. Розмір надбавок залежить від професійно-ділових якостей виконавця, складності й умов виконуваної ним роботи. Тобто, хто гарно працює, той і отримує винагороду. Проте все це відбувається за погодженням профкому. Динаміка оплати праці вельми достойна. Середня зарплата наших працівників – майже 10 тисяч гривень. Згоду на трудові стимули дає міський голова. Головний принцип преміювання - відсутність скарг мешканців, яким надає послуги управління. Інакше кажучи, це можна назвати соціальним спокоєм у місті завдяки, не боюся цих слів, творчій, людяній праці фахівців управління. А головне, дрогобицький голова Тарас Кучма по-діловому підтримує численні неформальні соціальні ініціативи, як керівника управління та їхньої професійної організації.

Соціальні ініціативи – від закону і від душі

Семеро членів профкому – Олена Задорожна, Мар’яна Маковецька, Леся Сенишин, Леся Цольц, Галина Любінецька, Лілія Ортинська, які представляють підрозділи управління, всі починання обговорюють у своїх колективах. Це важливо. Погодьтеся, якщо управління виступило з ініціативою на літній період, коли чимало сімей позбавлені субсидій на послуги ЖКГ, надати знижки (за відповідними заявами), чи й просто за комп’ютерним обліком, завдяки копіткій роботі й бажанню самих працівників управління, надати інші передбачені пільги, як то сім’ям учасників бойових дій, чорнобильцям, інвалідам, то дрогобичани говорять не стільки про них, і не лише про місцеву владу, а про те, що «держава подбала». Для справедливості повторимо: все це за численними соціальними ініціативами управління. Колектив управління активний та творчий. Іхні оригінальні починання завжди схвально сприймаються керівництвом міста. Деякі потребують погодження міського голови, наприклад, виплата матеріальної допомоги сім’ям для проходження курсу реабілітації хворої дитини на ДЦП. А деякі такого погодження не потребують. Як ось нещодно десять найактивнишіх працівниць управління за три дні цілком самостійно організували доброчинну коляду. На зібрані кошти придбали засоби пересування для людей з інвалідністю та похилого віку. Це якраз мова про духовну культуру державного службовця. Між іншим, коляда розміщена на сторінці міського управління у мережі FACEBOOK та отримала 2,8 тисяч переглядів. Варто зазначити, що ця сторінка була також інновацією управління з метою створення додаткової інформаційної платформи. Тут мешканці Дрогобича і Стебника можуть отримати консультацію та знайти свіжі новини у сфері соціального захисту. “Якщо нам самим необхідна якась порада, правова консультація, - кажуть п.Оксана та п.Іван, - з певністю звертаємося до свого обласного профлідера Марії Іовни. Вона – грамотний юрист”.

Приємне здивування й захоплення викликає їх трудова весняна толока у місті: прибрали сміття у центральному міському парку, пофарбували перила містка на Трускавецькій трасі поблизу парку. Мовляв, ми не лише державні службовці, а й свідомі мешканці. Минулоріч поділили місто на зони відповідно до кількості своїх працівників і побували в усіх сім’ях, які не знали чи не змогли зголоситися на отримання коштів переплати за газ. Таким чином її отримали всі дрогобичани і мешканці Стебника. У якому розмірі? На жаль, каже Іван Миколайович Терлецький, це вже не від нас залежить.

Традиційно, щороку на День інваліда, за фінансової та організаційної участі первинної організації профспілки, працівники управління організовують концерт, накривають столи для людей з інвалідністю. За відгуками дрогобичан, це для них приємна віддушина в непростих буднях життя. Усіх добрих справ, які йдуть від душі цих державницьких людей, в одній публікації не перелічити. Поспілкувавшись з ними, здавалося, що заглядаю у клондайк людяності, і вже від того мені теж стало краще і радісніше жити на своїй землі.

Так би скрізь: гідна зарплата – за гідну, ініціативну, творчу працю. Щоб у профспілки були козирі в цій роботі. З гідністю і високо піднятою головою на день професійного свята профком управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради вручав фірмові хусточки жінкам (керівникові - галстук до сорочки) з логотипом та своєю фірмовою емблемою. Нехай їх бачать і знають...

Знаю і я, цьогоріч скерували на лікування та реабілітацію десятки інвалідів, учасників АТО, організували їм соціально-психологічну реабілітацію, визначили і контролюють реабілітаційні центри, санаторії. А самі? Як оздоровлюються? Це було найскладніше запитання, на яке бравурної відповіді не було.

Ольга Лобарчук, член спілки журналістів України

На фото: голова профкому Оксана Беца і керівник управління праці та соцзахисту населення Іван Терлецький аналізують колективний трудовий договір.

 

СПОРТ

Урожай медалей дрогобицьких акробатів

13-17 лютого у м.Миколаїв проходив Чемпіонат України зі стрибків на акробатичній доріжці.

Збірна команда Львівської області була представлена жіночою та чоловічою командами, у складі яких виступали сім дрогобичан та одна львів’янка. Жіноча команда виборола ІІІ місце, у її складі були: Катерина Ярема (ЗОШ №16 ), Аліна Мисишин (ЗОШ №1 ), Анна-Марія Вагіла (ЗОШ №4) та Ліліана Кіцера з м.Львова. Чоловіча команда здобула І місце, у її складі виступали: Віталій Войтів (ВПУ-19), Ігор Буштин (ДКНіГ), Михайло Лесишин (ЗОШ№5) та Олег Мазурик (ЗОШ №4 с.Михайлевичі Дрогобицького району).

В індивідуальних змаганнях Віталій Войтів став абсолютним чемпіоном України, здобувши перші місця в багатоборстві, у першій та в другій вправах. Він значно випередив суперників, успішно виконавши складні вправи.

Призерами змагань стали: Ліліана Ківера – у першій вправі (ІІІ місце), Анна-Марія Вагіла – у другій вправі (ІІ місце) та Михайло Лесишин – у другій вправі (ІІІ місце).

Це – визначний успіх спортсменів Дрогобицької ДЮСШ імені І.Боберського, які завоювали сім золотих, одну срібну та п’ять бронзових нагород.

У чемпіонаті Європи, який буде проводитися в м.Баку (Азербайджан) з 12 до 15 квітня, братимуть участь Віталій Войтів (основний склад збірної команди України), Михайло Лесишин та Олег Мазурик (в складі юніорської збірної команди України).

Кор. «ГЗ»

 

Вихованці «Медика» знову з нагородами

15-20 лютого 2018 року у Львові проходив зимовий чемпіонат України з велоспорту на треку.

Команду Дрогобицької спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з велоспорту «Медик» представляли 10 спортсменів.

Василь Олеш (студент коледжу нафти і газу) виборов срібну медаль в командній гонці та бронзу в командному спринті серед юніорів, а Марія Ямельницька (студентка ДДПУ ім. І.Франка) здобула бронзову медаль серед жінок в командній гонці.

Досить вдало виступили Ліза Ветриченко, Наталя Гайдим, Віталій Буштин.

А 26-28 січня на зимовому чемпіонаті області з велоспорту на треку у Львові Віталій Буштин (учень 9 класу ЗОШ №1) посів І місце в індивідуальній гонці, командному спринті та груповій гонці серед юнаків. Богдан Бориславський (уч. 9 кл. ЗОШ №1) виборов І місце в командному спринті та ІІ місце в індивідуальній гонці серед юнаків. Серед юніорів Василь Олеш (студент коледжу нафти і газу) у груповій гонці виборов І місце, у гіті – ІІ місце, в індивідуальній гонці серед юніорів – ІІІ місце.

Наталя Гайдим (студентка коледжу нафти і газу) здобула ІІІ місце в індивідуальній гонці серед юніорок, Ліза Ветриченко (уч. 9 кл. ЗОШ №4) – ІІІ місце в індивідуальній гонці серед юніорок, Марія Ямельницька (студентка ДДПУ ім. І.Франка) – І місце в індивідуальній гонці та ІІ місце у груповій серед жінок.

Серед чоловіків Віктор Строгуш (студент ДДПУ ім. І.Франка) фінішував третім і в груповій гонці, і в командному спринті.

Кор. «ГЗ»

 

У РУБРИЦІ Р.S.

Секонхендівська «саранча» призовного віку

Вже понад 10 років гуманітарник вдягає і обуває українців. І в цьому немає нічого встидливого, позаяк зарплати наші не відповідають ціновим потребам ринку. Є гуманітарка безкоштовна, якою опікуються благодійні фонди. Але є й інша – бізнесова. Так ось з’явилися кмітливі люди, здебільшого, призовного віку. Вони у день «відкритих дверей» (тобто завозу нової партії секонд-хенду) як ця саранча атакують полиці і ящики з товаром, відсікаючи пересічних людей. Вони працюють групами. Їх у годину «пік» буває від 30 до 40 осіб. Вибравши найкращі речі, вони згодом перепродують їх у три-чотири рази дорожче від сплаченої вартості.

Людей обурює цей бізнес секонхендівської саранчі. Одна поважна пані спередсердя мовила: «Якби вони були такими ентузіастами на призовних пунктах, то я б гордилася ними. А так ці спекулянти за будь-яку ціну відкупляються від армії».

А їх закликати до помірних апетитів, скеровувати до сумління - елементарно просто: у перший день розпродажу товару весь цей «карнавал» зафільмувати і подати в ефір для широкого знайомства. Можливо, військкоматні працівники вирахують симулянтів, які уникають призовних повісток.

В.Т.

 

ЗВІТУЮТЬ НАРОДНІ ОБРАНЦІ

Звіт депутата Дрогобицької міської ради сьомого скликання, голови фракції ВО «Батьківщина» Олега Юрійовича ДАЦЮКА,

голови постійної комісії ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту туризму, інформації, охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення перед виборцями за проведену роботу у 2017 році

Свою діяльність спрямовував на захист інтересів громади та виконання доручень виборців, керуючись при цьому Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Регламентом Дрогобицької міської ради.

У 2017р. взяв участь у 23 з 25 пленарних засідань. Відсутній на двох (1 – відпустка, 1 – відрядження).

Закріплений за виборчим округом №23. Регулярно, кожного першого та третього понеділка місяця проводив прийом громадян за адресою: м.Дрогобич, вул.Шкільна,4. Крім цього, постійно зустрічався з мешканцями міста для розв’язання їхніх нагальних проблем. Провів 14 колективних зустрічей. Подав 7 письмових та 5 усних депутатських звернень.

Надав матеріальну допомогу 4 мешканцям міста. Допоміг у поліпшенні умов у комунальних установах соціальної сфери:

- дитячій дошкільній установі №19 – будматеріали на ремонт приміщень;

- ДЮСШ – придбання 2 тенісних столів;

- Дрогобицькій міській лікарні №1 (відділ нейрохірургії) – заміна 2 вікон на енергозберігаючі.

На виконання доручень виборців на виборчому окрузі №23 виконані такі роботи:

- проектування та будівництво каналізаційного колектора до будинку №33 на вул. Т.Шевченка;

- капітальний ремонт міжповерхового перекриття та каналізаційної системи будинку №11 на вул. Т.Шевченка;

- виготовлення проектно-кошторисної документації для проведення капітального ремонту внутрішньобудинкової каналізаційної системи будинку №3 на вулиці Коминярській.

Робота в постійній депутатській комісії. Провів 14 засідань. При розгляді особливо важливих та складних питань ініціював проведення 3 спільних засідань разом із комісією з питань планування бюджету, фінансів, цінової політики та інвестицій. Брав участь у розробленні положень і програм. Постійно проводив зустрічі з трудовими колективами та керівництвом установ, закладів міста, з громадськими організаціями, товариствами, спілками щодо проблем та перспектив розвитку міста.

Брав участь у роботі тимчасових комісій та робочих груп: конкурсній комісії щодо заміщення вакантних посад керівників закладів освіти, культури, робочій групі з визначення кращих спортсменів Дрогобича та Стебника, робочій групі зі збереження історико-архітектурної спадщини Дрогобича, робочій групі з розроблення концепції розбудови та реконструкції площі Ринок та ін.

 

Звіт депутата фракції ВО «Батьківщина» у Дрогобицькій міській раді Романа Миколайовича ГРИЦАЯ за 2017 рік

У своїй депутатській діяльності завжди прагну врахувати інтереси та доручення дрогобичан.

У 2017 р. взяв участь у 23 з 25 пленарних засідань.

Підтримував усі необхідні для громади рішення щодо розвитку міста, його благоустрою та культурного і туристичного відновлення. Голосував за виділення коштів із міського бюджету для: погашення заборгованості з виплати заробітних плат працівникам галузі охорони здоров’я; відновлення футбольної команди «Галичина».

Як і в попередні роки, земельні питання викликають неоднозначні думки серед громади міста. Саме тому я, як і фракція ВО «Батьківщина» загалом, не підтримували проектів рішень про надання у власність вільних земельних ділянок під ОЖБ, садівництво, ділянок під гаражі з «дивною площею», окрім ділянок для учасників АТО. Також не підтримую встановлення МАФів у місті.

За 2017 рік відбулося 23 засідання комісії з питань оренди, приватизації, комунального майна, промисловості, торгівлі, громадського харчування, на 21-му із яких був присутній.

Згідно з графіком, проводив прийом громадян за адресою: м.Дрогобич, вул. Шкільна,4.

Під час прийому громадян отримав 19 зареєстрованих звернень (70% вирішено). Також зустрічався з мешканцями міста для розв’язання їхніх нагальних проблем. За зверненнями громадян я скерував міському голові майже 20 усних та письмових запитів.

У 2017 році ініціював виконання таких робіт на окрузі:

- завершення проведення робіт зі збільшення споживчої потужності електрозабезпечення та розпуску електроенергії в буд. №68 на вул. Самбірській;

- відновлення тротуарного покриття на вул. П.Сагайдачного біля будинків №№100-103;

- заміна освітлювальних ламп на прибудинкових подвір’ях на вул. Самбірській;

- полагодження освітлювальних ламп у парку відпочинку біля Народного дому на вул. Лесі Українки;

- відновлення підключення вуличного освітлення на вул. Й.Сліпого;

- закупівля і встановлення вікон у нейрохірургічному відділенні Дрогобицької міської лікарні;

- надавав матеріальну допомогу малозабезпеченим та багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю.

На початку навчального 2017 року за моєї підтримки проведено футбольний турнір у ВПУ-19.

Брав участь у більшості масових пам’ятних та культурних заходів міста.

Працював у комісії з відбору проектів «Громадський бюджет-2017», є членом Координаційної ради блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини.

 

Звіт депутата фракції ВО «Батьківщина» у Дрогобицькій міській раді Тараса Мирославовича ПЕТРУНЯКА за 2017 рік

Згідно зі ст.16, гл.2, р.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», та ст.61, гр.13, р. ІV Регламенту Дрогобицької міської ради, доводжу до відома виборців звіт про свою депутатську діяльність у 2017 році.

У своїй роботі я керувався Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Регламентом Дрогобицької міської ради та іншими нормативними актами, що визначають порядок діяльності депутатів та ради.

Брав участь у:

- 11 сесійних засіданнях Дрогобицької міської ради;

- роботі депутатської комісії з питань депутатської етики, законності, правопорядку, прав людини, розвитку громади та контролю за дотриманням Регламенту ради;

- спільних засіданнях комісій ради;

- засіданнях погоджувальної ради;

- «круглих столах», семінарах;

- засіданнях тимчасових комісій ради;

- засіданнях фракції «ВО Батьківщина» Дрогобицької міської ради; проводив зустрічі з виборцями;

- масових пам’ятних та культурних заходах Стебника та Дрогобича у 2017році.

Подавав депутатські запити та звернення.

За звітний період я посприяв у:

- відкритті класу «Інтелект України» в Стебницькій ЗОШ І-ІІІ ступенів №11 ім. Тараса Зозулі, а саме у придбанні обладнання для цього класу;

- зрізанні сухих дерев на вул. Січових Стрільців, вул.Куліша (м.Стебник);

- матеріальній допомозі на ремонтні роботи у дошкільних закладах Стебника;

- заміні дверей у Стебницькій ЗОШ №11 ім. Тараса Зозулі;

- заміні ламп вуличного освітлення на вул.Сагайдачного у Стебнику;

- наданні матеріальної допомоги малозабезпеченим та багатодітним сім’я Стебника.

 Создан 01 мар 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником