ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 15 березня 2018 р.
ПРОРОКА НЕ МОЖНА ПРИЗНАЧИТИ

У п’ятницю, 9 березня, у Дрогобичі пройшли заходи з нагоди 204-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка.

Розпочалися урочистості біля пам’ятника Великому Кобзареві. Після панахиди та спільної молитви з промовою до присутніх звернувся отець-декан СДЄ УГКЦ Іван Паньків, акцентувавши увагу на тому, що Т.Шевченко був покликаний Господом стати речником Божої правди для свого народу.

- Відродження нації, свого народу Шевченко бачив на засадах Христового Євангелія, адже наріжним каменем у його творах є братолюбіє, любов, згода… Тараса Шевченка часто називають пророком України. Частіше це образний вислів, але його пророцтво має реальний зміст, відповідний Біблійному тлумаченню. Пророка не можна призначити, не можна вибрати, бо лише Богом вибрана людина здатна мужньо і відверто говорити всім правду. Святі отці кажуть, що пророк – це совість народу. Пророк бачить те, чого недобачають інші, пророк передбачає майбутнє. Але передовсім Пророк розмовляє з Богом і виголошує його істини перед народом.

Поза всяким сумнівом, Тарас Шевченко носив у собі духовну візію, дану Богом. Він мав свої немочі, як і кожна людина, але його устами часто говорило Провидіння Боже, зокрема щодо своєї батьківщини і свого народу, бо справді бачив те, чого не бачили і не могли бачити інші, сміливо говорив до свого народу, спираючись на авторитет Бога, - сказав отець Іван.

До підніжжя пам’ятника лягли квіти та вінки від міського голови Тараса Кучми, його заступників і виконавчого комітету, депутатського корпусу Дрогобицької міськради, районної влади, депутата Львівської обласної ради Михайла Задорожного, товариства «Просвіта», громадських організацій і політичних партій, навчальних закладів міста.

Відтак настав час звучати поезії Великого Кобзаря. Вірші біля «Вільного мікрофона» читали школярі, студенти, дрогобичани середнього і старшого віку.

Усі присутні на майдані разом заспівали «Реве та стогне Дніпр широкий» та «Заповіт». До речі, того дня на усіх площах Львівщині, де розташовані пам’ятники Кобзарю (а таких є 196), урочисті заходи відбулися одночасно. А львів’яни встановили рекорд України з наймасштабнішого виконання шевченкового «Заповіту». Вела захід Алла Мельничук.

У другій половин дня у муздрамтеатрі ім. Ю.Дрогобича пройшов літературно-мистецький вечір «З Великим Кобзарем у серці!». До театру завітали представники духовенства, керівництво міста, освітяни і науковці, депутати міської та обласної рад, громадські діячі, молоді люди.

Розпочалося дійство з благословення єпископа-помічника Самбірсько-Дрогобицької єпархії владики Григорія Комара. Він, зокрема, зазначив:

- Зовсім неважко повісити на стіни портрети Тараса Шевченка, важко жити за його Заповітом. Слід дивитися на Шевченка як на дзеркало правди, у якому можемо побачити себе і зрозуміти, як ми маємо жити.

Із рефератом на тему «Хранитель народного духу» виступила вчитель ЗОШ №10 Галина Жубіль.

Прозвучали літературно-музичні композиції, глядачам презентували театральні постановки на твори Тараса Шевченка акторів, солістів, музикантів та колективу Заслуженого Прикарпатського ансамблю «Верховина». Завершився захід спільним виконанням зведеними хорами «Заповіту» та Державного Гімну України. Вели урочистості Уляна Воят і Василь Довгошия.

Також 9 березня з допомогою динаміків системи оповіщення населення у центральній частині міста звучала поезія Т.Шевченка, а в громадському транспорті вивісили постери з уривками віршів Кобзаря. Тематичні заходи пройшли у всіх навчальних закладах міста.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Я.ГРИЦИКА та З.КВАСНІЯ

 

Малюють діти Кобзаря

7 березня у Народному домі ім. І.Франка відбулося відкриття мистецької виставки робіт учнів Дрогобицької дитячої художньої школи, присвяченої постаті та творчості Тараса Шевченка.

З промовами на відкритті виступили отець Іван Паньків, професор Микола Зимомря, міський голова Тарас Кучма. Модератором заходу виступив директор дитячої художньої школи Ігор Шимко.

Тарас Кучма відзначив потенціал дрогобицької молоді як такої, що здатна творити якісні зміни, починаючи це зі шкільних лав, за допомогою спілкування, прояву творчості та сучасного мислення.

- Великого українського Пророка Тараса Шевченка потрібно читати і вивчати, адже у його творчості кожен може пізнати себе. Його пророча мистецька спадщина – це послання сьогоднішньому поколінню. На жаль, моє покоління виховувалося у часи подвійних стандартів. Сьогодні ж маємо молодь, яка вільна від неправди, мислить по-іншому, здатна творити. І наш обов’язок – всебічно сприяти розвитку молодих людей, формуванню їх особистостями. Дорогі діти! Саме ви є рушієм змін. Вам творити власне життя, розвивати наше місто, будувати Україну. Робіть це так, як бачите Ви, а ми підтримуватимемо усі добрі ваші ініціативи, - зазначив Тарас Кучма.

Охочих оглянути картини вихованців художньої школи запрошуємо до Народного дому ім. І.Франка.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Шевченко у музеї «Дрогобиччина»

Щороку в Україну весна приходить разом із Шевченком. У ці перші весняні дні ми готуємось слухати і чути Тарасове слово – мудре, пророче, геніальне і для нас, українців, – сакральне. І звучатиме воно у ці дні скрізь по Україні від сільських шкіл до столичних палаців та залів.

У музеї «Дрогобиччина» теж завше у перші дні березня відбуваються найрізноманітніші імпрези, виставкові проекти, присвячені Тарасові Григоровичу.

Зокрема, у Палаці мистецтв демонстрували «Шевченкіану» Євгена Безніска, заслуженого художника України, Лауреата Шевченківської премії; масштабний фотопроект «Тарасові шляхи» Василя Пилип’юка – заслуженого діяча культури України; були «Шевченкіани» львівських і дрогобицьких митців; наукові музейні проекти та культурно-просвітницькі заходи.

Цьогоріч музей до дня народження найбільшого сина України презентував лекцію «Шевченко – художник» мистецтвознавця, завідувача Відділу європейського мистецтва Львівської національної галереї мистецтв і колишнього нашого співробітника Івана Дудича. Тема художньої спадщини Тараса Шевченка значно менш відома, ніж його поетична творчість. Адже талант художника став доленосним для Шевченка. Саме тому він отримав волю, можливість навчатись у Петербурзькій академії мистецтв і, зрештою, стати першим у Російській імперії академіком у галузі графіки.

Лекція, яка тривала понад годину, була сприйнята публікою на одному диханні. Глибоко, компетентно, цікаво і експресивно – це не повний набір компліментів, які почув на свою адресу доповідач від вдячних слухачів, серед яких було багато як представників інтелектуальної еліти міста, так і молодих юнаків і дівчат, студентів дрогобицьких вишів.

Напрочуд гармонійним завершенням науково-пізнавального проекту стало натхненне виконання Тарасової поезії камерним хором «Легенда» під керівництвом Наталії Самокішин, яке витворило незабутню атмосферу духовного причастя багатогранним Шевченковим талантом.

Алла ГЛАДУН, директор музею «Дрогобиччина»

 

НА КОНКУРС – ЗА ПОКЛИКОМ СЕРЦЯ

13 березня 2018 р. у Дрогобицькій ЗОШ №3 пройшов конкурс читців поезії Тараса Шевченка.

За словами директора школи Наталії Ластов’як, цьогоріч його організатори вирішили відійти від принципу, який у народі називають «добровільно-примусовим», і запропонували школярам самим зголошуватися на конкурс – за бажанням. Звісно, вчителі трохи побоювалися, що охочих виявиться небагато, тож були приємно здивовані, що читати вірші Кобзаря забажали аж 17 учнів 5-10 класів.

Слід відзначити, що діти добре підготувалися. Тому членам журі, до якого окрім педагогів школи увійшли представник товариства «Просвіта», кандидат історичних наук Степан Яким і в.о. голови міської організації партії «Батьківщина» Світлана Маменька, було непросто визначити переможців у вікових групах.

На початку дійства його учасників привітала Наталія Ластов’як, а Степан Яким розповів присутнім цікаві факти про те, як Тараса Шевченка викупили з кріпацтва. Завершився захід врученням юним читцям грамот і призів. Почесну місію нагородження виконали Степан Яким та Світлана Маменька.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

НОВИНИ

Схаменіться, бутьте люде, бо лихо вам буде…

Дивовижний ми народ. Ніби вже розуміємо, але вряди-годи піддаємося під вплив авантюристів. Щоб далеко не ходити навколо цієї ремарки, наведу конкретний приклад, що має місце у нашому регіоні.

Так ось, деякі броницькі «активісти» заблокували вивіз сміття із Дрогобича на сміттєзвалище. Дійшло до того, що вони провокативно заявляють, що поставлять Дрогобич на коліна. Більше того, подейкують, що у результаті адмінреформи перейдуть під юрисдикцію Меденицкої влади (згідно з останньою інформацією, на території нашого регіону буде утворено 5 ОТГ).

Диваки та й годі! Якщо під їхній вплив потрапить ціле село і це відбудеться, то згодом всі мешканці кусатимуть собі лікті. Бо тоді народжувати, лікуватися броничани будуть у Меденичах, а не в Дрогобичі. Неважко собі уявити, ситуацію, коли правдами і неправдами люди захочуть лікуватися у Дрогобичі. І це – історія тільки в контексті медицини…

В.Т.

 

За кожною справою – цифри

20 березня ц.р. об 11 годині у світлиці міської ратуші відбудеться спільно із громадською радою розгляд інформації головних розпорядників бюджетних коштів про виконання ними програм за 2017рік.

 

Передбачено кошти на ремонт вул. М.Грушевського і проектування рекультивації сміттєзвалища

6 березня на засіданні сесії Дрогобицької міської ради депутатський корпус підтримав рішення про перерозподіл 18 мільйонів гривень і скерування коштів на капітальний ремонт вул. М.Грушевського, а також на оплату за виготовлену проектно-кошторисну документацію рекультивації Броницького сміттєзвалища.

- У проекті Держбюджету на 2018 рік не було передбачено субвенції місцевим бюджетам на оплату надання пільг населенню. Тобто органи місцевого самоврядування були зобов’язані профінансувати низку пільг, визначених державою. Тому у міському бюджеті Дрогобича на 2018 рік було передбачено 18 мільйонів гривень на оплату цих пільг. Однак згодом на державному рівні було прийнято рішення фінансувати певний перелік пільг з Державного бюджету. Тому попередньо передбачені кошти необхідно перерозподілити на проведення інших робіт, - роз’яснила ситуацію начальник фінуправління ДМР Оксана Савран.

Відтак депутати під час чергової засідання сесії Дрогобицької міської ради ухвалили рішення про виділення 17 мільйонів 680 тис грн. на фінансування проекту капітального ремонту вул. М.Грушевського та 320 тис грн. на оплату за виготовлену проектно-кошторисну документацію рекультивації Броницького сміттєзвалища.

- Уже буквально через декілька тижнів розпочнеться довгоочікуваний ремонт вул. М.Грушевського. Окрім коштів, виділених з міського бюджету, очікуємо фінансування з обласного чи Державного бюджетів, щоб у цьому році повністю капітально відремонтувати всю вулицю. Продовжаться роботи з реконструкції площі Ринок, які триватимуть до 2019 року. Щодо Броницького сміттєзвалища, то, сподіваюсь, що виготовлення ПКД, яке відбувається за спеціальною процедурою, дозволить врегулювати ситуацію, яка склалася. Відтак, за умови сприяння громади Брониці ми зможемо продовжити підготовчі роботи до рекультивації сміттєзвалища, а також приступити до самої рекультивації, - наголосив міський голова Тарас Кучма.

Директор Департаменту міського господарства Роман Москалик додав, що переможця тендеру на ремонт вулиці М.Грушевського уже визначено, проводиться перевірка документації і вже до кінця березня розпочнеться капремонт. На час проведення робіт буде повністю перекрито вул. М.Грушевського від перехрестя з вул. П.Орлика до перехрестя біля ТЦ «Шах», буде змінено маршрут руху транспорту.

 

«Доступні ліки» мають бути доступними

7 березня у ратуші відбулася нарада щодо функціонування програми «Доступні ліки» у Дрогобичі, зокрема щодо проблеми з відсутністю низки медичних препаратів.

Участь у нараді взяли представники аптечних закладів, медики, керівництво відділу охорони здоров’я ДМР. Нарада відбулася під головуванням та за ініціативи заступника міського голови Дрогобича Василя Качмара.

Представники аптечних закладів Дрогобича розповіли про ситуацію з відсутністю низки необхідних медичних препаратів. Окрім того, з боку представників аптечних закладів прозвучали обурення щодо заміни окремих ліків на дешеві, які не дають ефективного результату. Цю інформацію підтвердили й присутні керівники медичних закладів міста.

Попри те, розрахунок із аптеками за видані в межах програми «Доступні ліки» медичні препарати відбувається вчасно й у повному обсязі.

Аптекарі і медики зверталися до вищих інстанцій, зокрема й до Міністерства охорони здоров’я за роз’ясненням та пропозиціями щодо затребуваних медичних препаратів, однак пропозиції ніхто не враховує, а на прохання про роз’яснення причини відсутності безкоштовних ліків, отримали банальні відписки.

Заслухавши позицію медиків та представників аптечних закладів, Василь Качмар закликав представників аптечних мереж звернутися із запитом про роз’яснення ситуації з відсутністю препаратів до постачальників. А відділу охорони здоров’я ДМР заступник міського голови доручив звернутися до Департаменту охорони здоров’я ЛОДА та Міністерства охорони здоров’я з зауваженнями та пропозиціями задля вирішення проблеми.

- Програма «Доступні ліки» у Дрогобичі є вкрай важливою для категорій осіб, яким необхідні медичні препарати, однак у них нема змоги їх придбати. Ця програма є соціальним проектом, тому ми всі разом повинні докласти максимальних зусиль, щоб ця категорія людей, та й, зрештою, кожен мешканець нашого міста отримували якісні послуги. Маємо звернутися у всі інстанції, щоб цю проблему було розв’язано якомога швидше, адже мова йде про здоров’я людей, - резюмував Василь Качмар.

Також посадовець ініціював проведення таких зустрічей щоквартально.

Принагідно заступник міського голови порушив питання проблеми з лікуванням іногородніх хворих. Зважаючи на те, що керівництво суміжних територій не скеровує офіційно пацієнтів до медзакладів Дрогобича і Стебника, що, своєю чергою, спричиняє низький рівень повернення міжбюджетних трансфертів до міської казни Дрогобича, В.Качмар доручив відділу охорони здоров’я провести інформаційну кампанію серед мешканців суміжних територій щодо процедури отримання медпослуг у лікарнях Дрогобича і Стебника. З цього приводу на 14 березня заплановано нараду.

 

Рейд для легалізації працюючих

Соціальна захищеність кожного працюючого громадянина – це, передусім, легалізація заробітної плати та робочих місць.

Для проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо соціального захисту працівників, погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам та недопущення її виникнення у майбутньому, забезпечення виконання мінімальних гарантій в оплаті праці та зростання рівня середньої зарплати працюючих, 6 березня відбулося виїзне засідання робочої групи з питань легалізації виплати зарплати та зайнятості населення Дрогобицької міської ради.

Засідання проведено за місцем діяльності 4 суб’єктів господарювання. Обговорено питання щодо неухильного дотримання вимог чинного законодавства з виплати зарплати, легального використання робочої сили.

Роботодавцям рекомендовано вжити заходів щодо збільшення розміру зарплати працівників, а також повідомлено про відповідальність за порушення норм трудового законодавства. Виїзні засідання робочої групи відбуватимуться й надалі.

 

Влада відвідала «Надію»

Днями з робочим візитом до Дрогобицького добровільного товариства захисту дітей-інвалідів «Надія» завітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма та перший заступник міського голови Ігор Герман.

Керівник ДДТЗДІ «Надія» Ірина Дзюрах ознайомила керівництво міста з діяльністю товариства та короткостроковими планами. Окрім того, сторони обговорили деталі роботи Інклюзивно-ресурсного центру для дітей та молоді з обмеженими можливостями, який створюють у Дрогобичі, зокрема впровадження інклюзивної освіти.

На завершення зустрічі Тарас Кучма та Ігор Герман передали для діяльності товариства «Надія» принтер та планшет. Як зазначила керівник товариства Ірина Дзюрах, оргтехніку використовуватимуть у повсякденній діяльності товариства.

 

«Електронною чергою» ЦНАПу скористалися 1150 осіб

Від початку січня 2018 року у міському ЦНАПі Дрогобича запрацював е-сервіс «Електронна черга» на виготовлення біометричних документів, зокрема українських та закордонних паспортів.

За два місяці роботи сервісу звернулися 1150 осіб. Окрім цього, щотижня цей показник зростає ще на 125 осіб.

За словами керівника відділу інформаційних технологій та аналізу Станіслава Гайдера, «Електронна черга» допомогла популяризувати можливості «Дрогобич – Smart City». Одночасно зі збільшенням попиту на виготовлення біометричних документів суттєво збільшилась кількість замовлень довідок чи інших документів через мережу Інтернет на інтернет-порталі ДМР та кількість повідомлень на е-сервіси – «Відкрите місто», «Відкрита реклама», «Е-запис до лікаря» та інше. Окрім цього, зросла кількість користувачів Інтернет-порталу міста та мобільного додатку.

Посадовець звернув увагу користувачів на те, що у випадку використання е-скриньок країни-агресора з доменами mail.ru, yandex.ru, rambler.ru скористатися онлайн-послугами не вдасться. Сьогодні згідно зі статистикою, кожен 15 користувач використовує власне проросійські домени.

Якщо ви записались на чергу, але бачите, що не можете відвідати ЦНАП у вибраний день - скасуйте заявку та дайте можливість іншим скористатись послугою.

 

Депутати звернулися до В.Гройсмана

На черговому засіданні сесії Дрогобицької міської ради, 6 березня, депутати ухвалили звернення щодо запобігання приватизації Дрогобицького солевиварювального заводу та адресували його Прем’єр-міністру України Володимирові Гройсману.

«Дрогобицька міська рада звертається до Вас від імені всієї громади древнього міста Дрогобича, яке у 2016 році відзначило 925-ліття.

Приводом нашого звернення є можлива втрата одного із найстаріших підприємств нашого міста ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод», який внесений до Переліку об’єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2017-20 роках», - йдеться на початку звернення.

Депутати наголошують, що Дрогобицький солевиварювальний завод є унікальним виробником солі, оскільки солеваріння було економічною основою розвитку Дрогобича з найдавніших часів.

«Діюче Державне підприємство «Солевиварювальний Дрогобицький завод» прибуткове, однак потребує вкладення інвестицій, так як основні фонди та виробничі потужності зношені на 85-90%. Будівлі Комплексу-пам’ятки архітектури місцевого значення – аварійні.

Громада нашого міста розглядає комплексний розвиток таких цікавих туристичних об’єктів, які розміщені поруч: територія солевиварювального заводу з діючим підприємством і двох дерев’яних церков Святого Юра, Воздвиження Чесного Хреста – пам’яток архітектури національного значення, в т.ч. Церква Святого Юра у 2013 р. внесена до Списку Світової Спадщини ЮНЕСКО», - зазначають депутати у тексті звернення.

Окрім цього, збереження такого просторового середовища, на думку депутатів, буде також цікавим для промоції України у всьому світі.

Відтак депутати міської ради від імені громади міста Дрогобич звернулися до В.Гройсмана з проханням внести зміни до Переліку об’єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2017-20 роках, виключивши із нього Державне підприємство «Солевиварювальний Дрогобицький завод» та передати майновий комплекс підприємства Дрогобицькій міській раді.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

У ПАМ’ЯТЬ ПРО ГЕРОЯ

Історія подвигу в ім’я Вітчизни не має кінця

Із першими променями сонця завітала весна до стебничан і принесла хвилини пам’яті у наші серця. 9 березня – день народження випускника ЗОШ №11 Тараса Зозулі, який загинув, обороняючи Луганський аеропорт, 31 серпня 2014 р. Йому сьогодні 25 було б... Тільки насолоджуватися життям, радіти, кохати...

Тому й зібралися учні, вчителі, батьки, рідні, представники громадськості у музейній кімнаті школи, щоб вшанувати пам’ять Тараса, який з материнським молоком засвоїв просту істину: українська нація існуватиме доти, доки хоча б один українець буде готовий покласти своє життя в обороні України.

Тепло, зворушливо говорили учні 9-Б класу про наше сьогодення, про мир та війну.

Звучали пісні у виконанні Софії Хотинської та Христини Боган. Власний вірш присвятила Тарасові Зозулі його класний керівник Наталія Малетич. Учениця 11 класу Анастасія Земан із болем у серці читала вірш Нелі Кіндзерської “Ти не плач, люба осене” пам’яті Тараса Зозулі. Спогадами поділився вчитель фізичної культури Володимир Шевчук. Зворушливо говорила про героїв сьогодення завідувачка бібліотеки Народного дому Любов Волошанська.

Особливо зворушили присутніх виступи помічника-консультанта народного депутата України Б.Матківського Руслана Цесліва, депутата Дрогобицької районної ради, учасника АТО, бійця 80-ї бригади Михайла Пріцана, побратима, старшини батальйону “Донбас” Владислава Пахолка. Не можна було дивитися без сліз на випускника школи, учасника АТО Артема Левчука, кіборга Олега з Дрогобича…

З.ЛЕВИЦЬКА

 

ДЛЯ НАШИХ ЧИТАЧІВ

Журналістське «Євангеліє»

Так можна «охрестити» монографію професора, завкафедри зарубіжної преси та інформації ЛНУ ім. Івана Франка Йосипа Дмитровича Лося, «Перспективи світоглядної журналістики», яка побачила світ у 2014 році.

Маю великий гріх перед професором, бо цілих два роки вона «відпочивала» на книжковій полиці, її сторінки ще пахли свіжою фарбою, жоден із рядків не був підкреслений олівцем, коли я взяв її до рук.

Філософію світосприйняття Йосипа Дмитровича я пізнав майже 40 років тому. На його лекціях між рядками можна було прочитати серйозні натяки для переосмислення офіційної тодішньої ідеології. Тоді я зміг з тяжкими потугами прочитати його навчальний посібник, виданий за радянських часів. Виклад думок він був змушений втиснути в прокрустове ложе тогочасних вимог. Зрештою, він сам глузував із цього свого «шедевру». Очевидно, ця його самоіронія зіграла злий жарт, що я так вчинив зі згаданою монографією.

Але уже з перших рядків я поринув у світ журналістського «Євангелія». Практично у багатьох абзаці є віддзеркалення всіх тих реалій, якими сповнений світ: зі своїми стандартами людської моралі, а також із спотвореними її формами.

Після першого дня студіювання монографії я спершу став виписувати всі мудрі думки і коментарі у блокнот, але на це йшов час, а я поспішав якомога більше увібрати знань, тому, взявши олівець у руки, я спаскудив книжку. Тепер вона нагадує «суцільну руїну», своєрідну шпаргалку для щоденної духовно-гуманної молитви.

Тож кожна теза – це практично епіграф для осмислення і роздумів в контексті заданої теми. Ти мимохіть стаєш учасником світового дійства у всіх площинах буття, моралі, ти пізнаєш нетлінну мудрість тих, хто викристалізував думку, як у Святому письмі, дав поштовх до переосмислення багатьох речей.

Професор зачерпнув зі світової філософської думки її цілющі крапельки, додаючи щедру пригорщу своїх роздумів, і віддав кожному, хто спраглий до знань, життєйської мудрості.

У монографії Йосипа Лося не можна деталізуватись якийсь фрагмент, щоб переконати читача у її цінності. Вона як величезне намисто, кожна із бусинок якого дорогоцінна і вартісна, несе колосальний згусток енергії для спраглих на вічні істини людей.

Для автора цих рядків немає навиків у написані рецензій на наукову тематику, тому у цій інформації здебільшого превалюють емоції і щирі слова вдячності за журналістську «Євангелію». І, відверто кажучи, хотілося б, щоб машина часу повернула бодай на одну лекцію Йосипа Дмитровича наш курс 1982 року випуску. Але життя не можна повернути назад. Тому опановуємо його поради і настанови в іншому режимі, і прагнемо не осоромити професора своєю журналістською працею. А чи вдасться нам з гідністю потрапити у «вищу лігу» (вислів Й.Лося щодо щирої, а не комерціалізованої журналістики), покаже час. Дехто з його з учнів наблизився до наукового Олімпу Учителя, і він гордиться ними, але більшість стали сумлінними трудівниками журналістської професії.

Володимир ТУРМИС

 

Дарунок нашим читачам

Початок весни… Так хочеться чого-небудь доброго, теплого, оновленого, хочеться дарувати і отримати подарунок. Таку можливість вкотре подарувати оновлену підшивку народного часопису «Галицька Зоря» за 2017 рік читачам та колективу міської бібліотеки ім. В.Чорновола мав колектив нашої газети.

Акуратно відкриваєш палітурку підшивки, що виблискує від сонячного проміння, і відчуваєш приємний запах свіжих немовби щойно надрукованих газет. Вкотре над створенням зшитка попрацював колектив ПП «Посвіт», який очолює Андрій Лесишин.

Тож дорогі читачі та пошановувачі часопису «Галицька Зоря»перегортайте сторінки – читайте нашу газету, та добром згадуйте про тих, хто творить і дарує безкорисливе добро людям.

Ігор ЧИЖ, фото автора

 

У РУБРИЦІ P.S.

Гріш ціна таким вчителям

Перша вчителька у житті кожного школяра відіграє важливу роль у подальшому навчанні. Якщо вона прищеплює дитині потяг до знань, не скривдила, а допомогла адаптуватися до сприйняття нових реалій, тоді вона виконала дуже важливу місію – сформувала учня. Тому вчителі початкових класів – це еліта освітньої ниви. Адже вони відкрили для дітей таємницю арифметики, письма і т.д.

На жаль, інколи у це елітне середовище потрапляють випадкові педагоги, які не те що не вміють навчити дітей азів науки, а ще й глумляться над ними. І особливо вони насолоджуються своїми педагогічними реверансами над тими дітьми, які не відвідують у них додаткових (звісно, за плату) занять. Звідси до одних – увага, для іншої групи – ігнорування. А діти вміють відчути цю несправедливість, тому стресують, у них пропадає бажання навчатися.

Нібито нині, у нових циркулярах про освіту, є можливість батькам вибирати вчителя. Але що це дасть. Та чи когось відсторонили від класу, коли батьки висунули відповідний ультиматум?

Що поробиш: гріш ціна таким вчителям, які маніпулюють дитячими душами, руйнують дитячу психіку, врешті-решт знищують задатки особистості.

Таких горе-вчителів треба виводити на чисту воду, бо вони не сіють добірні зерна знань, вони запускають освітню ниву для рясного буряну. І такі вчителі є повсюди у школах нашої України.

Але є батьки, в яких сліпа любов до своїх чад і, можливо, провокує таку поведінку і стиль роботи вчителів. І це – теж проблема.

В.Т.

 

КОРИСНО ЗНАТИ

Вимоги до маркування харчової продукції

і відповідальність за їхнє порушення

Невід’ємною частиною будь-якого товару є маркування за допомогою якого споживач отримує стисло досить важливу інформацію про нього. Завдання маркування – допомогти покупцям швидко й однозначно ідентифікувати продукт, його склад і використані інгредієнти.

У Законі «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», який вступив у дію 20.09.2015р., у ст.64 п.5 зазначається, що реалізація неправильно маркованих харчових продуктів тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб – у розмірі від п’яти до восьми мінімальних зарплат із відкликанням та/або вилученням з обігу таких харчових продуктів, на фізичних осіб-підприємців – у розмірі від трьох до п’яти мінімальних зарплат із відкликанням та/або вилученням з обігу таких харчових продуктів.

Документом, яким встановлює загальні вимоги до маркування, є Технічний регламент щодо маркування харчових продуктів.

Технічний регламент стосується всіх розфасованих продуктів харчування, що реалізуються споживачу через гуртову, або роздрібну торговельну мережу, а також закладам ресторанного господарства (ресторанам, їдальням, лікарням та іншим аналогічним закладам).

Що вимагає Технічний регламент?

Перш за все, щоб маркування харчових продуктів виконувалося українською мовою. У разі необхідності може бути нанесене також іншими мовами. Маркування не повинно вводити в оману споживача стосовно характеристик харчового продукту, його природи, ідентичності, властивостей, складу, кількості, часових характеристик придатності (зберігання), походження, способу виробництва чи одержання.

Технічний регламент забороняє: необґрунтовано зазначати у маркуванні інформацію про властивості харчового продукту, яких у нього немає; повідомляти про наявність у харчовому продукті (крім природних мінеральних вод та харчових продуктів, призначених для дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів) властивостей, які сприяють профілактиці, загоюванню, та лікуванню будь-якого захворювання або виникнення у споживача враження про наявність цих властивостей.

Які обов’язкові реквізити повинні бути на маркуванні? Це:

- назва харчового продукту; склад із зазначенням кількості інгредієнтів (складників).

Назва повинна бути зрозумілою для споживача, конкретно та точно характеризувати продукт, розкривати його природу, походження. Назва повинна відповідати назві, установленій нормативно-правовими актами, або нормативними документами. До назви необхідно долучати інформацію щодо характерних властивостей, фізичного стану продукту, або спеціального оброблення, якому піддавався харчовий продукт (наприклад: порошкоподібний, сухий, концентрований, заморожений, стерилізований). Назва наноситься шрифтом не меншим ніж 2,0 мм, а вся інша обов’язкова інформація, шрифтом не меншим ніж 0,8 мм.

- склад харчового продукту – це перелік усіх інгредієнтів продукту. Його зазначають у порядку зменшення їх масової частки. Перед переліком інгредієнтів наводиться заголовок „Склад:”. Зазначення складу є необов’язковим для продуктів, що складаються з одного інгредієнта, у разі, якщо назва продукту збігається з назвою інгредієнта або якщо назва продукту дозволяє однозначно визначити інгредієнт;

- кількість продукту у встановлених одиницях виміру; часові характеристики придатності харчового продукту;

- умови зберігання, якщо харчовий продукт потребує особливих умов зберігання; умови та рекомендації використання, якщо харчовий продукт потребує особливих умов використання. Інформацію про часові характеристики придатності продукту у його маркуванні зазначають одним із таких способів: кінцева дата споживання; або дата виробництва та строк придатності; дата виробництва складається з позначення години, дня, місяця і року. Кінцеву дату споживання позначають словами „Вжити до” (дата), або „Придатний до” (дата). Строк придатності позначають словами „Строк придатності” (годин, діб, місяців або років). У продуктах, що є швидкопсувними, мінімальний строк придатності заміняється кінцевою датою споживання;

- найменування та місцезнаходження, номер телефону виробника, або номер телефону „гарячої лінії”, фактичну адресу потужностей виробництва, а для імпортованих харчових продуктів – найменування та місцезнаходження і номер телефону імпортера. Інформація щодо походження харчового продукту зазначається позначенням назви місця його походження. Якщо продукт піддавався переробці, в результаті якої змінено властивості продукту, країною походження вважається та країна, в якій здійснювалася переробка;

- найменування та місцезнаходження, номер телефону підприємства, яке здійснює функції щодо прийняття претензій від споживача, у разі якщо цим підприємством не є виробник; номер партії виробництва; інформацію про генетично модифіковані організми в складі харчового продукту (відповідно до чинного законодавства);

- інформацію щодо місця походження для харчових продуктів, які лише упаковані або розфасовані в Україні;

- поживну (харчову) цінність та енергетичну цінність (калорійність) харчового продукту. Інформація про поживну (харчову) цінність повинна містити кількість білків, жирів, вуглеводів у грамах на 100 г або 100 мл продукту. Поживну (харчову) цінність та енергетичну цінність (калорійність) на маркуванні не обов’язково зазначати для чаю, кави, оцту, мінеральної та питної води, кухонної солі, харчових добавок, ароматизаторів, спецій, прянощів.

- застереження щодо споживання харчового продукту певними категоріями споживачів (дітьми, вагітними жінками, літніми людьми, спортсменами та алергіками), якщо такий продукт може негативно впливати на їх здоров’я при його споживанні. У разі наявності у харчовому продукті генетично модифікованих організмів (ГМО), якщо їх частка у харчовому продукті перевищує 0,9 відсотка в будь-якому інгредієнті харчового продукту, що містить, складається або вироблений з генетично модифікованих організмів, маркування харчового продукту повинно включати позначку „з ГМО”. Виробник за бажанням може включити до маркування позначку „без ГМО”;

- позначення знака для товарів і послуг, за яким харчовий продукт реалізується (за наявності).

Якщо на упакуванні харчових продуктів невеликих розмірів (площа одного боку не перевищує 10 кв. см ) неможливо нанести повністю необхідний текст інформації щодо продукту, тоді на пакованні продукту обов’язково зазначають назву, кількість та часові характеристики придатності, а всю іншу інформацію необхідно розташовувати на аркуші-вкладці, який додають до кожної індивідуальної або групової одиниці пакування. Обов’язкова інформація повинна бути розташованою в помітному місці так, щоб вона була видимою і незмивною.

Окрім Технічного регламенту щодо маркування харчових продуктів, який визначає загальні вимоги до маркування (етикетування) розфасованих харчових продуктів діє національний стандарт ДСТУ 4518:2008 «Продукти харчові. Маркування для споживачів. Загальні правила» вимоги якого беруться до уваги під час маркування конкретного виду харчових продуктів.

Маркування є важливим елементом безпечності та якості харчових продуктів. Споживач має право отримати повну та достовірну інформацію про продукт до його придбання та зробити свідомий і компетентний вибір – який харчовий продукт придбати.

О.КОЛОТИЛО, заступник начальника відділу оцінки відповідності Дрогобицької філії ДП «Львівстандартметрологія»

 

СПОРТ

«Галичина» готується до сезону

Дрогобицька футбольна команда «Галичина» готується до старту у першості Львівщини з футболу.

Наші земляки, які торік посіли третє місце у Другій лізі, у сезоні 2018 року мають намір грати рангом вище – у Першій обласній лізі. Очевидно, колектив підсилиться кількома досвідченими дрогобичанами, які дотепер виступали в інших командах. Зараз вони перебувають на оглядинах у «Галичині».

Тим часом дрогобицька команда взяла участь у традиційному Турнірі пам’яті Ернеста Юста, на який заявилися аж 64 команди різних ліг зі всієї Львівщини. На груповому етапі «Галичина» перемогла «Сокіл» (Угерсько) – 4:0, зіграла унічию 1:1 з «Хіміком» (Новий Розділ) і поступилася стрийській «Скалі» – 0:2.

Підсумкова турнірна таблиця виглядала так: «Скала» – 6, «Галичина» – 4, «Хімік» – 2, «Сокіл» – 1.

Третього березня в 1/16 фіналу дрогобичани, на жаль, поступилися ФК «Калуш» з рахунком 1:7 і вибули з боротьби за кубок турніру.

Наразі наша команда тренується і проводить контрольні товариські матчі. Зокрема, днями дрогобичани перемогли бориславський «Нафтовик», що виступає в першій лізі області, з рахунком 1:0.

Ярослав ГРИЦИК

 

Андрій Янів підтримує спорт

12-13 березня у спеціалізованій школі №16 ім. Юрія Дрогобича відбувся дводенний шаховий турнір «Юні таланти-2018» серед учнів молодших класів. Змагання організували Шахово-шашковий клуб «Софія», Дрогобицька ДЮСШ ім. І.Боберського за фінансової підтримки депутата міської ради Андрія Яніва.

Після настанов завуча школи Юрія Модрицького, який побажав юним шахістам успіху та спортивного духу, турнір набрав обертів. За словами головного судді, кандидата в майстри спорту України з шахів Володимира Кузика, змагання проводилися за швейцарською системою в 6 турів. За шахівниці сіли 32 учні молодших класів.

За результатами турніру «Юні таланти-2018» визначені переможці.

У категорії «Хлопці до 7 років» найкращими стали: 1 місце – Роман Федчишин, 2 місце – Юрій Мелех, 3 місце – Андрій Столяр.

У категорії «Дівчата до 7 років»: 1 місце – Анастасія Кравцова, 2 місце – Анастасія Кулик, 3 місце – Аліна Іванішів.

У категорії «Хлопці до 8 років»: 1 місце – Богдан Костишин, 2 місце – Олександр Лагуш, 3 місце – Максим Сененько.

У категорії «Дівчата до 8 років»: 1 місце – Софія Сов’як, 2 місце – Анастасія Вірт, 3 місце – Вероніка Шуан.

Після закінчення турніру його часників привітав депутат міської ради Андрій Янів. Він зазначив, що такі змагання потрібні й корисні, адже шаховий спорт не лише загартовує і розвиває дух суперництва у молодого покоління, а й сприяє інтелектуальному розвитку гравців, навчає стратегічному, логічному мисленню та продумуванню свої дій на кілька кроків наперед. Це неабияк допоможе маленьким шахістам в їхньому майбутньому дорослому житті. Меценат закликав юних спортсменів, які не здобули перемогу, не засмучуватися, а надалі сумлінно навчатися і прагнути до вищих результатів.

Згодом Андрій Янів нагородив призерів турніру цікавими й корисними призами, а кожному учаснику вручив солодкий заохочувальний подарунок за участь.

Кор. «ГЗ»

 

Шахові нагороди всеукраїнського турніру

4 березня у Львові відбувся всеукраїнський шаховий турнір, присвячений пам’яті Небесної Сотні та героїв АТО.

У змаганні взяли участь 169 спортовців із Хмельницького, Львова, Києва, Шепетівки, Мукачева, Долини, Новояворівська, Червонограда, Жовкви, Стрия, Калуша, Городка та Дрогобича. Наше місто представляли учні Дрогобицької дитячо-юнацької спортивної школи ім. І.Боберського Вікторія Кондратюк і Дмитро Пилип. Змагання проходили за швейцарською системою у 9 турів з контролем часу 10 хвилин плюс 5 секунд за хід.

За підсумками змагань Вікторія Кондратюк та Дмитро Пилип набрали по 5 очок з 9 можливих. Вікторія Кондратюк здобула третє місце серед жінок, за що була нагороджена кубком, грамотою, медаллю та призом. Слід відзначити, що Вікторія, незважаючи на юний вік, вміло конкурує з набагато старшими за себе учасницями та успішно здобуває призові місця.

Перемогу в турнірі здобув чемпіон України Петро Голубка з Долини, набравши 8 очок. Друге та третє місце посіли львів’яни Олег Терлецький та Наталія Букса, набравши по 7,5 очок.

Микола КУЛИНИЧ, завуч ДЮСШ

 

Наші бадмінтоністи – на обласній спартакіаді

Нещодавно у Львові відбулася XXVII Спартакіада Львівщини з бадмінтону. Традиційно команди з Дрогобича беруть у ній участь, і, як правило, займають високі місця. Цього разу наше місто представляли дві команди – ветеранів та дорослих.

У зв’язку з відсутністю одного з найтитулованіших гравців у складі ветеранів (через хворобу) команду ветеранів представляв новачок Андрій Тимків, для якого це були перші офіційні змагання.

Команда ветеранів завдяки досвіду Галини Зварич (вчитель фізкультури ЗОШ №3) та екс-чемпіона України Валерія Юдашкіна (керівника фізвиховання Дрогобицького музичного коледжу імені В.Барвінського), на яких припало найбільше навантаження, витягли нашу команду на 4 місце з 21 команди Львівської області.

У попередніх іграх новачок команди дорослих з Дрогобича Ольга Тимків уперше набралася досвіду і допомогла команді у загальному заліку.

Аліса Формазюк (студенка 2 курсу Дрогобицького музичного коледжу імені В.Барвінського) також уперше перемогла свою суперницю зі Стрия (1 розряд) і загалом наша команда у фінальній пульці перемогла стриян з рахунком 3:0.

У фінальній частині Спартакіади між собою зустрічалися команди Дрогобича та Львова. Перша ракетка  Дрогобича Василь Терещук (випускник музичного коледжу ім.В.Барвінського) переміг майстра спорту зі Львова Влада Васільєва.

Друга ракетка нашої команди викладач фізвиховання Дрогобицького музичного коледжу Ігор М’язик у запеклій боротьбі на останніх секундах поступився одним очком супернику зі Львова.

Отже, завдяки Василю Терещуку та Ігору М’язику дрогобицька команда зайняла почесне друге місце в обласній Спартакіаді.

Спортивні амбіції дрогобичан не дадуть їм знизити активність свого тренувального процесу, а навпаки підсилять їхню мотивацію до наступного тріумфу – а це – чемпіонство…

Андрій БІЛЕЦЬКИЙ

На фото: срібні призери Спартакіади Львівщини з бадмінтону з капітаном команди, екс-чемпіоном України Валерієм Юдашкіним (по центрі).

 

ДЛЯ МАЙБУТНІХ ВСТУПНИКІВ

Реєстрація на ЗНО-2018 завершується!

Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти нагадує, що реєстрація для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні триває до 19 березня 2018 року.

Абітурієнти, які бажають вступати до закладів вищої освіти, а також учні (студенти) закладів загальної середньої освіти, професійно-технічної освіти та закладів вищої освіти І-ІІ р.а., котрі складатимуть державну підсумкову атестацію у формі ЗНО ПОВИННІ зареєструватись на участь у зовнішньому незалежному оцінюванні.

Де можна отримати бланк заяви і як його заповнити?

1. Сформувати заяву реєстраційну картку можна зі спеціальної програми на сайтах УЦОЯО (testportal.gov.ua) чи ЛРЦОЯО (lv.testportal.gov.ua), роздрукувати її, заповнити, вклеїти 2 ідентичні фотокартки розміром 3Х4 см у відведених місцях.

2. Видрукувати контрольно – інформаційний лист.

Які документи потрібно вкласти у пакет разом із реєстраційною карткою?

1) копію паспорта (документа, що посвідчує особу);

2) копію атестата (для випускників попередніх років);

3) додаткові документи за потреби:

- для створення особливих умов – оригінал висновку закладу охорони здоров’я форми 086-3/о;

- при зміні прізвища – копію документа про зміну прізвища;

- у разі запиту щодо участі у додатковій сесії – заява, а також оригінал документа, що підтверджує навчання чи перебування за кордоном під час проведення основної сесії;

- нотаріально завірену копію документів українською мовою при поданні документів іноземною мовою.

Надсилайте пакет документів рекомендованим листом на адресу ЛРЦОЯО (вул. Т.Шевченка, 116, корп.2, м.Львів, 79039 до 19.03.2018 року (за відтиском поштового штемпеля).

Надісланий від ЛРЦОЯО Сертифікат учасника ЗНО-2018 є підтвердженням  успішної реєстрації.

При необхідності внесення змін у реєстраційні документи чи отриманні відмови в реєстрації, можна надіслати повторно новий пакет документів із сертифікатом до 02 квітня 2018 року.

Бажаємо успіху! Реєструйтесь вміло та вчасно!Создан 15 мар 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником