ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 22 березня 2018 р.
МЕДРЕФОРМА: ЩО І ЯК?

У процесі реформи первинної ланки системи охорони здоров’я прийнято рішення про заміну дільничних терапевтів та дільничних педіатрів на лікарів загальної практики – сімейної медицини (сімейних лікарів). Кожен громадянин повинен визначитися з сімейним лікарем. Що треба знати дрогобичанам і стебничанам, розповів начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир ЧУБА.

- Сьогодні у Дрогобичі функціонує 4 відділення сімейної медицини, два з яких на базі Дрогобицької міської поліклініки (вул. Січових Стрільців,22), одне відділення на вул. А.Шептицького,7, та одне відділення на вул. П.Орлика,9. Там працює 41 сімейний лікар. Ознайомитись зі списками сімейних лікарів можна на сайті Дрогобицької міської поліклініки через сайт https://askep.net або через реєстратуру поліклініки.

Додам, що через систему «Аскеп.нет» можна записатися на прийом до будь-якого спеціаліста поліклініки на вул. Січових Стрільців,22 в онлайн режимі, попередньо створивши особистий кабінет на сайті https://askep.net, що дасть змогу пацієнтові потрапити до лікаря у визначений час без черги.

Отож, кожен дрогобичанин має змогу обрати фахівця і надати йому копії документів: паспорта та ідентифікаційного коду, а також контактний номер телефону. Це необхідно лікарю для формування списків, адже кожен сімейний лікар може обслуговувати лише до двох тисяч пацієнтів. Після того, як розпочнеться кампанія підписання декларацій, сімейний лікар запрошуватиме громадян, які попередньо заявили про намір, до підписання документів.

Декларацію з сімейними лікарями міста Дрогобич можуть підписати й мешканці інших територій, які мають намір отримувати послуги у міській поліклініці чи міських лікарнях за скеруванням лікарів Дрогобицької міської поліклініки.

Пацієнтам, які підпишуть декларацію, гарантується профілактичне обстеження, профілактичні щеплення, надання первинної медичної допомоги, в тому числі й невідкладної, а в окремих випадках – відвідування на дому, певний перелік лабораторних досліджень, скерування до спеціалістів поліклініки та до стаціонарних відділеннь міських лікарень.

Пацієнти можуть обслуговуватися в обраного сімейного лікаря постійно, або, при потребі, відмовитися від послуг і підписати нову декларацію з іншим.

Приписна кампанія починається з 1 квітня і триватиме щонайменше до кінця року. Раджу дрогобичанам звертатися до лікарів первинної ланки для офоормлення декларації в зручний для час. Те, що кошти скеровуються за пацієнтом, сприятиме здоровій конкуренції серед лікарів і мотивуватиме їх підвищувати кваліфікацію, адже від кількості пацієнтів залежатиме зарплата медиків, - підсумував Володимир Чуба.

Прес-служба міської ради

 

АНОНС

До відома депутатів Дрогобицької міської ради та депутатів усіх рівнів I, II, III, IV, V, VI, VII скликань!

2 квітня 2018 року о 12.00 годині (сесійна зала міської ради) відбудеться урочиста сесія з нагоди підняття Державного Прапора України на будівлі ратуші м.Дрогобич.

Тарас КУЧМА, міський голова Дрогобича

Фото бл.п. Ярослава ГАЙГЕЛЯ, 2 квітня 1990 р.

 

УВАГА!

41-01-60 – це телефон загальноміської «гарячої лінії» міськради.

 

ПРОФЕСІЙНЕ СВЯТО

Нелегка, але вкрай потрібна праця

Комунальні блага стали для сучасних людей настільки звичною справою, що ніхто вже особливо не замислюється над тим, скільки зусиль треба докласти для їхнього забезпечення і який при цьому величезний тягар відповідальності лежить на працівниках житлово-комунального господарства. Адже саме від їхнього ставлення до справи значною мірою залежить настрій і комфорт мешканців та гостей міста.

Традиційно у третю неділю березня професійне свято відзначають працівники житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення. З цієї нагоди 16 березня в актовій залі КП «Комбінат міського господарства» відбулися урочисті збори.

Які належить, колектив привітав директор підприємства , депутат Дрогобицької міської ради Андрій Янів. Від імені міського голови, який через термінові справи не зміг прибути на урочистості, та від громади міста Андрій Євстахійович щиро подякував комунальникам за їхню нелегку, але вкрай потрібну працю. Особливих слів заслужили двірники, автомеханіки і водії спецтехніки, які забезпечили прибирання міста в умовах інтенсивних снігопадів. Адже дехто з чоловіків не полишав кермо снігоочисної техніки по 8-10 годин поспіль! Також Андрій Янів розповів, що в останні роки на підприємстві забули що таке заборгованість із виплати зарплати, поступово поліпшуються умови праці, дещо оновився автопарк.

Відтак керівник нагородив грамотами переважну більшість працівників Комбінату. Окрім того, нагороджені отримали ще й грошову премію. Відповідний наказ зачитала інспектор відділу кадрів Оксана Рудницька. Варто відзначити, що, вручаючи грамоти, Андрій Янів сказав гарні слова практично про кожного зі своїх колег, особливо відзначаючи відповідальну працю ветеранів колективу.

Вітання з професійним святом також виголосили заступник директора КП «КМГ» Володимир Суда та голова профспілкової організації підприємства Ольга Копельців.

Робочий тиждень комунальники завершували з гарним настроєм, водночас готуючись «відбити» останній наступ зими, який синоптики пообіцяли на середину березня.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

НОВИНИ

Сніг не застав зненацька комунальників

У ніч з 17 на 18 березня снігова ковдра знову накрила землю сіл, вулиці наших міст, зокрема і Дрогобича. Комунальники до такого повороту подій були готовими. Тому техніка практично вдосвіта виїхала на розчищення вулиць. І якщо багато хто з дрогобичан додивлялися солодкі сни, міський голова Тарас Кучма уже теж був на ногах.

Він здійснив об’їзд міста. Найбільш свідомі і поважні господарі приватних помешкань з самого ранку вийшли надвір відгорнути сніг до проїжджої частини дороги, позаяк дехто із родини поспішав на ранкову службу Божу. Тарас Ярославович із багатьма з ними вітався, але часу на розмови бракувало, бо, очевидно, хотілося побачити реальну картину.

Втім, знайдуться критикани, які будуть висловлювати своє незадоволення, мовляв, не всюди був сніг прибраний, але щоб взяти лопату чи віник і прибрати біля двору у них розуму забракло.

Того ж дня комунальники працювали в поті чола, уважними на дорогах буди водії. У поліції не зафіксовано жодних транспортних пригод.

Жаль, що у ці снігові дні деякі пернаті, які прилетіли з теплих країв, зокрема шуліки, буськи, відчули певні проблеми.

В.Т.

 

Брониця – Дрогобич: напруга зростає

Блокада міського сміттєзвалища громадою села Брониця триває. Усі намагання як влади Дрогобича, так і представників громадськості міста розв’язати проблему ігноруються протестувальниками.

16 березня, маючи рішення суду щодо незаконних дій блокувальників сміттєзвалища, міський голова Дрогобича Тарас Кучма спільно з дрогобичанами в супроводі державного виконавця виїхали на чергову зустріч до пікетувальників. Тарас Кучма розпочав з ними бесіду, пригадуючи їм попередні домовленості й виконані зобов’язання з боку дрогобицької громади. Але й цього разу конструктивної розмови не склалося, у перемовини почали втручатися галасливі жінки та особи на підпитку, які заявили, що їх вимога одна – залишити сміттєзвалище у такому стані, як воно є, а про необхідність рекультивації вони й чути не хочуть.

Тоді державний виконавець зачитав ухвалу суду  і за допомогою спецтехніки розпочали розчищати барикади. Але учасники акції протесту завадили роботі. Одразу на місце прибуло чимало представників громади села Брониця, окремі з яких були рішуче налаштовані на провокації. Довелося викликати поліцію для збереження порядку, забезпечення виконання судового рішення, встановлення осіб, які перешкоджають виконанню ухвали суду, і притягнення їх до відповідальності.

Після приїзду поліції державний виконавець вдруге зачитала ухвалу суду, однак мешканці Брониці наполягали на своїй позиції.

Після цього представники громадських організацій Дрогобича, повідомили керівництво Дрогобича, що їх терпець увірвався і вони розпочинають свою акцію протесту – блокування дороги Дрогобич – Самбір, якою броничани їздять до Дрогобича та інших населених пунктів. Адже ця ситуація може призвести до екологічного лиха не лише у місті, а й районі.

16-17 березня дрогобицькі активісти періодично блокували дорогу у районі села Лішня, затримуючи рух транспорту, що рухався у напрямку Дрогобич зі сторони Брониці. Мета протесту – змусити броничан дотримуватися умов, які раніше були укладені між двома громадами, а також керівництвом села Брониця та Дрогобичем і розблокувати сміттєзвалище.

Прес-служба міської ради

 

В атмосфері толерантності

Як і повідомлялось у пресі, 20 березня об 11 годині у світлиці міської ратуші відбулися громадські слухання про виконання програм головними розпорядниками коштів.

До цього заходу у газеті «Галицька Зоря» були опубліковані звіти керівників управління праці і соцзахисту населення, відділів освіти і культури, охорони здоров’я, департаменту міського господарства та виконавчого комітету. Однак громадські активісти бажали, так би мовити, віч-на-віч поспілкуватися з головними фігурантами бюджетного процесу.

Найбільшу активність проявив голова ГО чорнобильців Василь Шевчук. Більше того, п.Василь прийшов навіть зі своєю газетою «Галицька Зоря», яку уже передплачує 30 років. Він отримав на всі запитання конкретні відповіді. Слухання пройшли в атмосфері толерантності і доброзичливості.

Вл.інф.

 

Сільське господарство району у 2017 році

Сільськогосподарськими підприємствами Дрогобицького району у 2017 році зібрано 455,6 тис ц культур зернових та зернобобових, 29,2 тис ц ріпаку та кользи, 34,1 тис ц сої, та 5,5 тис ц культур плодових та ягідних.

Порівняно з 2016 роком зросло виробництво культур зернових та зернобобових у 2,6 раза, культур плодових та ягідних – у 3,1 раза, скоротилося виробництво сої на 23%, ріпаку та кользи – на 60%.

У 2017 році сільськогосподарські підприємства району виробили 5377 т м’яса, 2241 т молока, 22,5 млн штук яєць. Відносно 2016 року обсяг виробництва м’яса скоротився на 16%, яєць – на 4%, зросло виробництво молока – на 10%.

Загальна кількість великої рогатої худоби у сільськогосподарських підприємствах на 1 січня 2018 року щодо 1 січня 2017 року зменшилася на 9% і становила 1197 голів (у тому числі корів – 539 голів), птиці свійської – зменшилась на 23% (142 тис голів).

Вл.інф.

 

Гривні стануть металевими

НБУ припиняє друк банкнот номіналом від 1 до 10 гривень, а також монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок.

Про це заявив голова Національного банку України Яків Смолій. Вводитися в обіг нові монети будуть поетапно: на першому етапі (з 27 квітня 2018 року) будуть введені монети номінальною вартістю 1 і 2 грн., на другому – у 2019-2020 роках – монети 5 і 10 грн.

Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – доки монети поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто, паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 грн. ходитимуть паралельно з металевими до останньої паперової гривні. Але Нацбанк припиняє їх друкувати і поповнювати грошовий обіг.

На нових монетах, як і на паперових банкнотах, будуть зображені Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький та Іван Мазепа.

Окрім того, Нацбанк України припиняє карбувати і поступово вилучатиме з обігу монети номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок, залишивши лише 10 та 50 коп. Ціни планують заокруглити так, щоб вони закінчувалися на нуль. Але якщо розраховуватися банківською карткою, заокруглення не відбуватиметься.

За інформацією прес-служби НБУ

 

Дрогобицьку «Батьківщину» очолила Світлана Маменька

17 березня у малому залі Народного дому ім. І.Франка відбулася виборна конференція Дрогобицької міської партійної організації ВО «Батьківщина».

У її роботі взяли участь 26 делегатів. Серед гостей конференції були голова Львівської обласної організації партії ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк, а також керівники парторганізацій Трускавця, Борислава, Дрогобицького району, міський голова Стебника Петро Старосольський, журналісти.

Після благословення отця Володимира Лужецького учасники зібрання заслухали звіт контрольно-ревізійної комісії за 2017-18 р.р., який виголосив Андрій Мазур. Делегати конференції затвердили звіт, визнавши роботу ДМПО ВО «Батьківщина» задовільною.

Згодом конференція обрала нового голову міської партійної організації ВО «Батьківщина». Нею стала Світлана Ярославівна Маменька, яка донедавна виконувала обов’язки керівника. Її кандидатуру запропонував Олег Дацюк, а Михайло Цимбалюк повідомив про підтримку пані Світлани політрадою обласної партійної організації. У підсумку за пропозицію п.Дацюка проголосували 25 делегатів, 1 утримався.

Новобрана голова подякувала присутнім і пообіцяла виправдати отриманий кредит довіри.

Згодом було обрано склад бюро ДМПО ВО «Батьківщина» у кількості 13 осіб.

На завершення до учасників конференції звернувся Михайло Цимбалюк. Він окреслив основні завдання, які постають перед «Батьківщиною» з наближенням чергових президентських виборів 31 березня 2019 року. Це, зокрема, активна підтримка кандидатури голови партії Юлії Тимошенко, підготовка членів виборчих комісії, поповнення партійних рядів. Паралельно – підготовка до місцевих виборів: слід поступово визначатися із кандидатурами на посаду міського голови, депутатів міськради.

***

До речі, перед початком вищезгаданого заходу голова Львівської обласної організації партії ВО «Батьківщина», доктор юридичних наук, професор, Михайло Цимбалюк провів прес-конференцію для місцевих журналістів.

Михайло Михайлович коротко охарактеризував політичну ситуацію в Україні, висловив своє бачення актуальних проблем. Зокрема, ВО «Батьківщина» виступає за мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення та вивезення лісу-кругляка; підтримує монетизацію пільг і субсидій; вимагає зниження ціни на газ для населення завдяки використанню блакитного палива власного видобутку; має серйозні критичні зауваження до діяльності Національного банку; не підтримує нинішніх реформ у медицині, поліції, освіті.

На думку М.Цимбалюка, створення об’єднаних територіальних громад має відбуватися лише на основі їхньої економічної самодостатності, добровільності і тільки після розбудови відповідної інфраструктури, як це було у Польщі.

Відповідаючи на запитання журналістів, гість зі Львова повідомив, що проблему карстових провалів на території шахтного поля стебницького «Полімінералу» взяв під контроль народний депутат від ВО «Батьківщина» Іван Крулько, який «стукатиме» у всі двері столичної влади для прискорення розв’язання цієї проблеми.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

 

ЧИТЦІ ШЕВЧЕНКОВОГО СЛОВА

Тарас Шевченко…Геній, мислитель, пророк. Людина непересічної долі й незвичайного таланту, що здобула світову славу. Увібравши в себе душу народу, він підніс його духовну велич і красу на найвищу височінь, чим збагатив увесь світ.

Березень в Україні часто називають Шевченковим. І це не випадково: щороку навесні Великий Кобзар приходить до нас, і щороку новим, неповторним.

Цього року 14 березня дух Великого Тараса завітав до Дрогобицького палацу дитячої та юнацької творчості. Тут радо зустрічали учасників-конкурсантів Шевченкового слова. На міському конкурсі читців учні торкнулися серцем Кобзаревих творів.

Членам журі важко було визначити переможців, адже кожен конкурсант майстерно декламував вірші поета, передаючи усю гаму емоцій.

Перше місце посіла Таїсія Зварич, учениця 10 класу ЗЗСО І-ІІІ ст. №1 ім. Івана Франка.

Другими були: Юліана Малиш, учениця 10 класу ЗЗСО І-ІІІ ст. №2, Юрій Бецко, учень 9 класу ЗЗСО І-ІІІ ст. №14, Анастасія Стецик, учениця 8 класу Дрогобицької гімназії ім. Б.Лепкого.

Третє місце посіли: Степан Якубів, учень 10 класу ЗЗСО№3, Анна Брижко, учениця 9 класу ЗЗСО І-ІІІ ст. №7, Вікторія Гатала, учениця 9 класу ЗЗСО №9, Вікторія Стецик, учениця 9 класу ЗЗСО І-ІІІ ст. №11 ім. Т.Зозулі, Анастасія Грибенюк, учениця 8 класу ЗЗСО І-ІІІ №16 ім. Ю.Дрогобича.

Ми вдячні учням і вчителям за належну підготовку до конкурсу. Зичимо вам здоров’я, щастя, добра, любові і нових творчих звершень. Нехай у ваших серцях завжди живе Шевченкове слово, звучить Кобзарева пісня.

Оксана ЗАХАРІВ-БОДНАР, учитель української мови та літератури ЗОШ №11 ім. Т.Зозулі, керівник міського м/о вчителів укр. мови та літератури

 

Шевченкове свято в терцентрі

13 березня 2018 року у світлиці Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (директор М.Лютик), проведено літературно-музичну композицію з нагоди 204-ї річниці від дня народження Т.Шевченка.

З піснями на слова Кобзаря перед слухачами виступав хор «Калинонька». На святкове дійство були запрошені гості з музичної школи №2: викладач Ольга Шипіта, яка здійснювала музичний супровід на скрипці, і дует бандуристок у складі викладача Оксани Роман та учениці Марії Бодник, які виконали два тематичні твори.

На святі прозвучали також уривки творів Т.Шевченка у виконанні підопічних та працівників терцентру.

Закінчився захід спільним виконанням безсмертного «Заповіту» Кобзаря.

Вл.інф.

 

Таланти дрогобицької «Оранти»

Цьогоріч весна в Україні дещо припізнилася. Очевидно, щоб прискорити нарешті її прихід педагоги та вихованці Дрогобицького дитячого будинку «Оранта» підготували і провели свято під назвою «Благослови, мати, весну закликати!»

15 березня діти усіх вікових груп, одягнуті у національні строї, співали веснянки, танцювали, розповідали вірші. Найменші з них разом із Дівчиною-Весною взяли участь у пісні-грі «Подоляночка».

А ще гості свята дізналися від дівчаток-старшокласниць про давні народні традиції, пов’язані із зустріччю весняної пори, яку усі з нетерпінням чекають після довгої, похмурої, холодної зими. Це – звичаї закликати весну і топтати ряст, готувати масляну збірну кашу тощо. Оскільки початок березня асоціюється нам з іменем Тараса Шевченка, то і великі, і найменші учасники дійства декламували поезію Великого Кобзаря. Заздалегідь діти ще й оформили експозицію власних малюнків на шевченківську тематику.

Свято підготували музичний керівник дитячого будинку «Оранта» Ореста Павлюх та педагог-організатор Людмила Цепінська.

На завершення дійства юні таланти та їхні наставники почули слова подяки за чудовий виступ від директора Оксани Дацюк та численних гостей. Того дня до «Оранти» завітали священик храму Пресвятої Трійці із семінаристами, які займаються з дітьми, головний спеціаліст Служби у справах дітей Оксана Павловська, директор міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Оксана Матчишин, заступник директора з виховної роботи ЗОШ №5 Ганна Котенко і педагоги Галина Брич та Галина Черхавська. У дарунок за артистизм і талановитість учасники свята отримали від гостей солодкі подарунки.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

За досвідом – на семінар

13 березня на базі Дрогобицького професійного політехнічного ліцею проходив семінар вчителів трудового навчання та обслуговуючої праці.

Міський методичний кабінет відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради та Дрогобицький професійний політехнічний ліцей зібрали педагогів Стебника та Дрогобича, щоб поділитися досвідом, обговорити найактуальніші питання і проблеми, які постають перед освітянами в цей складний час.

Варто відзначити, що це вперше у нашому місті проходить семінар у такому форматі. Дискусія була справді жвавою, оскільки і слухачів, і доповідачів хвилює одне і те саме запитання: «Що ж буде з освітою, а зокрема з професійно-технічною сферою? Чи принесуть реформи бажані зміни?»

Л.Разумна (методист ММК), І.Філь (методист Будинку техніки, м.Львів), В.Марків (заступник директора ДППЛ), аналізуючи проблеми та перспективи професійної освіти, закликали колег популяризувати робітничі професії, адже вони найбільш затребувані на ринку праці.

Учасники семінару переглянули відео про життя Дрогобицького професійного політехнічного ліцею, ознайомилися з професіями, яких тут навчають, відвідали майстерні автослюсарів, ковалів, кравців-закрійників, електрогазозварників, кухню-лабораторію, оцінили матеріально-технічну базу, оглянули виставку технічної творчості, на якій було представлено кращі учнівські роботи.

Додамо, що в закладах профтехосвіти не тільки навчають певної професії, а й проводять важливу для молоді культурно-виховну роботу. Учні ДППЛ беруть участь у різноманітних конкурсах, міських заходах, спортивних змаганнях. У цей день колектив зібрався в актовій залі на святковий вечір, присвячений пам’яті Т.Шевченка. Приєдналися до них й учасники семінару.

Щоб підбити підсумки і подякувати організаторам та учасникам заходу, слово взяв директор ліцею В.Ткач. Він ще раз наголосив, що вчителі загальноосвітніх шкіл і педагогічні працівники нашого закладу повинні співпрацювати.

«Кому, як не нам з вами, потрібно готувати висококваліфікованих робітників, турбуватися про майбутнє наших дітей і нашого міста?!» - стверджує Володимир Васильович.

Кор. «ГЗ»

 

ДАТА

В’ячеслав Чорновіл: життя і безсмертя

25 березня виповнюється 19 років від миті, яка поділили життя багатьох українців, що вірили в Чорновола, на «до» і «після». Трагічно обірвалося життя невтомного борця за незалежність України, правозахисника, принципового політика, символа української національної ідеї.

Яскрава особистість, людина високих моральних чеснот, гідний патріот своєї держави, у якого слово і діло завжди підпорядковувалися високій ідеї – ідеї відродження української державності і служіння українському народові. Прямий і безкомпромісний у питаннях, що стосувалися незалежності України – саме таким його зазвичай сприймали, саме через це з ним воювали, саме цим була зумовлена його популярність.

Попри складні обставини життя Чорновіл не зрадив того, що було для нього по-справжньому важливим. «Він належав до того покоління, що разом зі старшими прийшло зухвало в історію й відчинило само собі двері грудьми, офірувавши за те свою молодість, зелену і буйну...». Ці слова із «Саду Гетсиманського» Івана Багряного можна сказати про долю В’ячеслава Чорновола. Патріот з тернистим життєвим шляхом: ще замолоду поставив собі за мету створення української самостійної держави – і крок за кроком, тюрма за тюрмою, стаття за статею, книга за книгою – йшов до цієї мети...Він мовчки мобілізував свою енергію й кидав її на вівтар свободи, згораючи наполовину чи дотла та залишаючи променіти незгасиму національну ідею. Тяжким життєвим іспитом він прокладав дорогу української державності крізь каторжанські вітри і темряву. «Мені слави не потрібно. Я свій слід в історії України залишив…»

Центральна міська бібліотека ім. В.Чорновола – центр духовної спадщини В’ячеслава Чорновола на Дрогобиччині. У фондах бібліотеки зібрані рідкісні видання В’ячеслава Чорновола, література про нього, 10 томів його творів у рамках співпраці з Міжнародним благодійним фондом В.Чорновола. З життєвим і творчим шляхом цієї непересічної, яскравої особистості української історії ми знайомимо читачів через цикл заходів «В’ячеслав Чорновіл – людина, яка пробудила Україну». Екскурсії «В’ячеслав Чорновіл: дорогами болю й боротьби» проводяться для учнівської та студентської молоді, гостей міста, всіх охочих.

В’ячеслав Чорновіл не став Президентом України, але став її національним Героєм, на жаль, посмертно. Нині, як ніколи, Чорновіл ще актуальніший і відчутніший. Його думки, слова, ідеї – живі... Вслухаймося в них…

Інформаційний центр Центральної міської бібліотеки ім. В.Чорновола

 

СОЦСТРАХ ПОВІДОМЛЯЄ

До уваги застрахованих осіб!

1 січня 2018 р. Порядком №39 запроваджено принципово новий механізм забезпечення застрахованих осіб соціальними послугами з лікування у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм. З цього питання 12.02.2018 р. у приміщенні Дрогобицької міської поліклініки перед медичними працівниками Дрогобича  та Дрогобицького району виступили начальник відділу з організації медичної реабілітації, медичних та соціальних послуг УВД ФССУ у Львівській обл. О.Починок і головний спеціаліст А.Козло.

Вони презентували новий Порядок направлення осіб на лікування у реабілітаційні відділення санаторно-куротних закладів після пересенених захворювань та травм.  Застрахована особа направляється до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за її вибором відповідно до медичних показань визначеного профілю медичної реабілітації за рекомендацією лікуючого лікаря та за наявності висновку лікарської-консультативної комісії (далі – ЛКК) закладу охорони здоров’я, де перебуває зазначена особа на лікуванні.

Відновлення здоров’я застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду здійснюється за профілями медичної реабілітації:

- нейрореабілітація (підгострий період інсультів, черепно-мозкових травм);

- м’язово-скелетна реабілітація (підгострий період після операцій ортопедичних та травматологічних, ревматологічні захворювання);

- кардіо-пульмонарна реабілітація (підгострий період інфаркта міокарда, після операцій на серці; підгострий період захворювань легень, після операцій на легенях; цукровий діабет);

- медико-психологічна реабілітація учасників АТО;

- реабілітація після оперативних втручань на органах зору;

- реабілітація при порушенні перебігу вагітності (ускладнена вагітність);

- інша (соматична) реабілітація: підгострий період після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах.

Правом на відновлення здоров’я за рахунок коштів Фонду може скористатись кожна застрахована особа (яка сплачує або за яку сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Підтвердженням потреби подальшого лікування у реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу є висновок лікарсько-консультативної комісії.

Тепер не потрібно не лише збирати жодних довідок, але й ходити по кабінетах – щойно лікувальний заклад повідомляє Фонд про особу, яка потребує реабілітації, для пацієнта процес автоматизується: представник Фонду прибуває в заклад охорони здоров’я та разом із хворим заповнює заяву про забезпечення реабілітаційним лікуванням. Застрахованій особі надається перелік санаторно-курортних закладів у розрізі профілів медичної реабілітації, які відповідають кваліфікаційним вимогам для надання послуг з реабілітаційного лікування за профілем його хвороби, та пропонується обрати відповідний санаторій. Далі Фонд узгоджує із санаторієм, обраним застрахованою особою, можливість прийому на реабілітаційне лікування та дату заїзду хворого. Після чого укладається тристоронній договір – між застрахованою особою, органом Фонду та санаторно-курортним закладом. Під час лікування застрахована особа перебуває на лікарняному листку і лише після проходження реабілітації стає до роботи. Тривалість відновлювального лікування залежить від медичних показань та може становити до 24 днів.

Направлення застрахованої особи з порушенням перебігу вагітності до спеціалізованого реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за рахунок коштів Фонду здійснюється безпосередньо із жіночої консультації (амбулаторно-поліклінічного закладу).

У разі виникнення запитань щодо організації реабілітаційного лікування застрахованих осіб звертатися за консультацією до Дрогобицького відділенням УВД Фонду соціального страхування України у ЛО за тел.:  3-79-89, 3-90-79, 2-40-79.

 

ВАШЕ ЗДОРОВ’Я

24 березня – Всесвітній День боротьби з туберкульозом

Туберкульоз у більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути в будь-якому органі: нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах тощо. Третина населення земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу. Щорічно в світі на туберкульоз захворюють 7-10 млн осіб. Загальна кількість хворих у світі досягає 50-60 млн осіб. Від 1995 року в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу.

Як заражаються туберкульозом?

Будь-яка людина може заразитися туберкульозом де завгодно: вдома, у гостях, на роботі. Основним джерелом інфекції є хворі легеневою формою туберкульозу, що кашляють та виділяють із мокротинням збудника хвороби. Особливо великому ризику піддаються люди, які тривалий час контактують із хворим у погано провітрюваному приміщенні: у тюремній камері, армійській казармі, лікарняній палаті чи в колі сім’ї.

Як запобігти захворюванню на туберкульоз?

Існують специфічні і неспецифічні методи профілактики туберкульозу. До неспецифічних методів відносять:

- заходи, що підвищують захисні сили організму (раціональний режим праці і відпочинку, правильне повноцінне харчування, відмовлення від паління і вживання алкоголю, загартовування, заняття фізкультурою й ін.);

- заходи, що поліпшують житлове і виробниче середовище (зниження скупченості і забрудненості приміщень, поліпшення вентиляції). Специфічні методи профілактики туберкульозу включають проведення протитуберкульозних щеплень (вакцинацію і ревакцинацію БЦЖ).

Які перші ознаки захворювання?

Людина, що захворіла на туберкульоз, може скаржитися на: кашель з виділенням мокротиння; кровохаркання; задишку (при запущеному туберкульозі, великому обсягу враження легеневої тканини); біль у грудній клітці (при напрузі м’язів внаслідок кашлю чи при враженні плеври); відсутність апетиту, схуднення на 5-10 кг і більше; слабкість, пітливість, підвищену втомлюваність, зниження працездатності; лихоманку (підвищення температури тіла у вечірні години, при фізичному і емоційному навантаженні); блідість шкіри; появу рум’янцю на обличчі і специфічного блиску в очах при підвищенні температури тіла. Ці симптоми можуть бути обумовлені й іншими захворюваннями, але при збереженні кожного з них протягом трьох тижнів і більше слід звернутися до дільничного (сімейного) лікаря і провести спеціальні дослідження.

Як обстежують на туберкульоз?

Основними методами виявлення туберкульозу є бактеріологічне і рентгенологічне обстеження. Бактеріологічне – це найнадійніше підтвердження діагнозу туберкульозу, тому що в цьому випадку безпосередньо у виділеннях хворого або в узятих з організму матеріалах виявляється збудник захворювання. Основним матеріалом для дослідження є мокротиння. У випадках прихованого перебігу туберкульозу зростає значення рентгенологічних методів обстеження (рентгенографії і флюорографії). Це єдині методи, що дозволяють виявити початкові туберкульозні зміни у легенях.

Чи можливе повне видужання хворих?

Дотримання основних принципів лікування туберкульозу майже завжди приводить до повного видужання хворого. Воно наступає в середньому через 1-2 роки після початку хіміотерапії. У хворих з обмеженими формами захворювання воно може наступити раніше. За відсутності лікування за 5 років гинуть 50% хворих туберкульозом, у 25% хворих хвороба закінчується мимовільним видужанням, а в 25% що залишилися – нелікований туберкульоз приймає хронічний перебіг, що неухильно прогресує.

Як лікують туберкульоз?

Лікування хворого на туберкульоз повинно розпочинатися відразу після виявлення захворювання.

Перший етап – інтенсивне лікування. Його основною метою є зменшення кількості мікобактерій туберкульозу і пригнічення їхнього розмноження. Другий етап – це закріплення досягнутих результатів. На цьому етапі впливають на мікобактерії туберкульозу, що збереглися, щоб попередити їхнє розмноження, досягають стійкого клінічного ефекту лікування.

До речі, у 2017р. у Дрогобицькому районі зареєстровано 67 випадків туберкульозу, проти 59 у 2016р. (ріст на 8 випадків).

Галина ГЕРМАН, лікар-епідеміолог Дрогобицького міськрайонного відділу ДУ «ЛОЛЦ» МОЗУ

***

Шановні краяни!

З метою виявлення хворих на туберкульоз Дрогобицький протитуберкульозний диспансер проводить добровільне безкоштовне обстеження мешканців Дрогобицького регіону в перевізному флюорографі на площі Ринок у Дрогобичі 23 березня 2018 року з 9.00 до 15.00.

 

У РУБРИЦІ «P.S.»

Архіви не горять. Але і ми ж не повинні мовчати

Не одне століття титульна нація України, як на сході так і на заході, боролася за свободу і незалежність, утвердження своєї мови, культури і традицій. Її топтали величезним катком зневаги та репресій, а вона крізь твердий шар як живуча трава пробивалась на поверхню, тягнулася до сонця до життя.

Торкнуся хіба що Галичини. І це – правда. Про це свідчать архіви. Візьмемо, наприклад історію повоєнного Львова (1944-1954 рр.). Згідно з директивою Сталіна, на Жукова була покладена стратегічна місія – переселити майже все населення Галичини у Сибір. Взялися окупанти серйозно. На місця звільнених помешкань, а після війни у Львові залишилось із 64 тисяч євреїв хіба що 3 тисячі, переселились і поляки до Польщі, щоб не потрапити під репресивну машину, почали заїжджати визволителі. Великого переселення не відбулося, вагонів не вистачило. Із Росії у Львові у цей період оселилося 83 тисячі осіб, майже стільки ж зі східної України. Всі вони отримали житло майже в центрі міста. Й досі на вулицях Львова, а особливо у престижних районах, чути російську мову. До чого веду? Щоб збагнути нинішню ситуацію в Україні, коли звідусіль йде шалений тиск на її основи державності. Звісно, не можна весь люд стригти під одну гребінку, але обачними слід бути…

Архіви не горять, вони спонукають до певних висновків. Ось, наприклад, беремо в руку телефонний довідник за 1954 рік. І в ньому бачимо привілейованих його мешканців. Не важко здогадатись, які там прізвища. Назву лише декілька відомих: Явлінський, Башмет, Ярмольник, Ганапольський, Власенко. Всі ці люди, вихідці зі Львова, нині відомі в Росії і Україні. Одні із них залишилися проживати, а інші – дуже підозрілі, своєю поведінкою і публічними виступами, емігрували до Києва.

Тому у цій гібридній війні, яку розв’язала Росія проти України, вона буде використовувати весь наявний у неї арсенал. Варто лише послухати Матвія Ганапольського, який став ведучим і експертом на каналі «Прямий». Дивує одне – як ще СБУ не «викурила» його з України.

Кожен, хто знає про такі сторінки, не повинен мовчати.

В.Т.

 СВІТ СПОРТУ

До фінішу припливли з медалями

9-10 березня у Червонограді команда відділення плавання Дрогобицької ДЮСШ ім. І.Боберського брала участь у ХІІ всеукраїнському юнацькому турнірі з плавання «Кубок Термобуду».

Загалом виступили 120 юних плавців 2004-05 р.н., та 2006-07р.н і молодші. Вони представляли команди ДЮСШ №2 (Червоно град), ДЮСШ №1 і ДЮСШ №2 (Тернопіль), ДЮСШ (Ковель), НВК №26 і ДЮСШ (Луцьк), ДЮСШ (Сокаль). Спортсмени змагалися за програмою багатоборства.

Дрогобичани зуміли стати переможцями та призерами цих змагань. Сергій Амбіцький виборов золоту медаль у багатоборстві брасом, Софія Оліярник стала бронзовим призером у багатоборстві брасом. Віталій Старун був другим на дистанції 50 м батерфляєм, а Софія Іваночко – третьою на дистанціях 100 м і 200 м брасом. Усі інші учасники нашої команди поліпшили свої результати. Будемо сподіватися, що з часом ще більше наших учнів будуть повертатися з турнірів із медалями.

Відділення плавання ДЮСШ ім. І.Боберського

 

Стартував тенісний «Кубок Дрогобиччини»

Cпільними зусиллями відділення настільного тенісу ДЮСШ ім. І.Боберського та Федерації настільного тенісу Дрогобича стартували унікальні, нові, цікаві змагання – «Кубок Дрогобиччини».

У відкритті турніру взяв участь президент Федерації настільного тенісу Дрогобича, депутат міської ради Олег Дацюк.

У Першому етапі призові місця розподілилися так: перше – Роман Дубик, друге –Віталій Кугівчак, третє – Віталій Федчак. Серед наймолодших тенісистів призові місця вибороли: перше – Андрій Палиця (6 років), друге місце – Наталія Борис, третє – Марія Пігут.

У травні набрані учасниками на всіх етапах бали додадуть, щоб визначити володаря кубка. Бажаємо успіхів нашим спортсменам!

Дрогобицька ДЮСШ ім. І.БоберськогоСоздан 22 мар 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником