ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в «ГЗ» від 19 квітня 2018 р.
Дрогобич розпочинає співпрацю з USAID

У п’ятницю, 13 квітня, між Дрогобицькою міською радою та проектом міжнародної технічної допомоги «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», що реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), підписано меморандум про співпрацю.

Підписи під текстом Меморандуму поставили міський голова Дрогобича Тарас Кучма та керівник проекту USAID «ВзаємоДія» Лоуренс Хелд.

Підписання Меморандуму відбулося за участю керівників структурних підрозділів міської ради, представників проекту USAID «ВзаємоДія», Українського кризового медіа-центру, ЗМІ регіонального та місцевого рівнів і громадських активістів.

Як повідомив керівник Проекту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія!» Лоуренс Хелд, вибір саме Дрогобича для участі в програмі не був випадковим.

«Дрогобич – серед міст-лідерів в Україні у впровадженні передових практик запобігання корупції. Ми провели експертний аналіз та оцінку усіх міністерств і відомств, регіональних центрів і міст, що стало основою для обрання ключових установ-партнерів. Ми шукали органи державної влади, які дійсно віддані справі і готові до впровадження змін, саме тому серед органів місцевого самоврядування обрали Дрогобич. Ми раді підтримати Дрогобич у сфері запобігання та протидії корупції та сподіваємось, що це стане початком довготривалої співпраці», - зазначив керівник проекту USAID «ВзаємоДія» Лоуренс Хелд.

Окрім того, Лоуренс Хелд відзначив, що для співпраці експерти Проекту відібрали лише п’ять державних установ України, які вже мали певні напрацювання у протидії корупції: на національному рівні це Міністерство інфраструктури України, Міністерство охорони здоров’я, Секретаріат Кабінету Міністрів України; на регіональному рівні серед обласних органів влади відібрано Сумську облдержадміністрацію, а серед органів місцевого самоврядування – Дрогобицьку міську раду.

Відтак начальник відділу ІТ та аналізу ДМР Станіслав Гайдер продемонстрував систему заходів, які вже впроваджені міською радою задля забезпечення відкритості, прозорості та зменшення рівня корупційних проявів. Це, зокрема, відкритий бюджет міста, електронні закупівлі, мапа комунальних об’єктів, портал відкритих даних міста, е-сервіси для комунікації з громадою, електронне надання адмінпослуг та багато іншого.

«Те, що Дрогобич є в переліку таких поважних державних інституцій свідчить про те, що ми – лідери поступу і робимо все, щоб подолати корупцію у місті, а не лобіюємо її. Ми вдячні Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) за підтримку та довіру. У нас є багато планів і напрямів, які б ми хотіли розвивати і посилювати», - наголосив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Пілотний Проект спрямований на розширення повноважень ключових урядових інституцій у боротьбі з корупцією, побудові громадської підтримки, участі в антикорупційних зусиллях та зменшенні толерантності громадян до корупції.

Програма дій у рамках Меморандуму розрахована на 5 років. На першому етапі буде відслідковуватися ситуація з корупційними проявами, а в подальшому будуть розроблені рекомендації та методи протидії корупції.

Також своє бачення успішності громадських ініціатив регіону та комунікацію місцевої влади і громади висловили громадські активісти, представники незалежних ЗМІ міста.

Прес-служба міської ради

 

НОВИНИ

Стартує ремонт доріг 

Як зазначають у Департаменті міського господарства, з наступного тижня у Дрогобичі розпочнуть роботи з поточного ремонту дорожнього покриття вулиць міста.

Першочергово поточний ремонт проводитимуть на вулицях В.Винниченка, Музичній, Д.Галицького, Завалля та Театральній.

Опісля ремонтуватимуть вулиці: 22 Січня, Горішня Брама, В.Великого, Привокзальна, Спортивна, І.Котляревського, Самбірська, Л.Курбаса, М.Шашкевича, Трускавецька, Стрийська, І.Козловського, В.Стуса, Війтівська Гора, М.Лисенка, Залісся, Тиха, круг вул.П.Сагайдачного – В.Великого та Завіжна.

Капітальний чи частково капітальний ремонт заплановано на вулицях І.Мазепи, М.Грушевського, В.Чорновола та ін. Під час проведення робіт ремонтуватимуть і тротуари.

P.S. До уваги водіїв: у зв’язку з капітальним ремонтом дороги Дрогобич – Самбір ділянка автошляху, починаючи від с.Лішня, тимчасово перекрита для руху автомобілів.

 

Три мільйони для медиків

У четвер, 12 квітня, на засіданні сесії Дрогобицької міської ради було прийнято рішення про виділення з міського бюджету 3 мільйонів гривень на виплату зарплат медпрацівників міста.

Як проінформувала начальник фінансового управління ДМР Оксана Савран, дефіцит медичної субвенції з державного бюджету місцевому бюджету Дрогобича на 2018 рік становить 43 мільйони гривень, і це тільки на виплату зарплат медикам, не кажучи про закупівлю медикаментів.

«Як і минулого року, дефіцит державної медичної субвенції є дуже великим, але медпрацівники не можуть залишатися без зарплат, тому ми повинні зараз виділити на це кошти з міського бюджету», - наголосив міський голова Дрогобича Тарас Кучма під час засідання сесії.

Також міський очільник зазначив, що за результатами судових засідань до міського бюджету Дрогобича надійшло 1 мільйон 300 тисяч гривень міжбюджетних трансфертів за пролікованих хворих від Дрогобицького району, однак загальна сума заборгованості є набагато більшою.

Нагадаємо, у 2017 році на виплату заробітних плат медикам з міського бюджету було виділено 33 мільйони через недофінансування медичної галузі Дрогобича з держбюджету на загальну суму 36 мільйонів 500 тис грн.

У 2016 році на медичну сферу задля виплати заробітних плат з міського бюджету було скеровано близько 28 мільйонів 400 тисяч гривень.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Марія і Лілія – на орбіті успіху

Четверокурсниці філологічного факультету Дрогобицького педуніверситету Марія Дрич та Лілія Стефанишин на престижних Міжнародних конкурсах з української мови ім.Петра Яцика і української літератури ім. Тараса Шевченка здобули перемоги, зайнявши перші місця.  Депутат міської ради Ігор Розлуцький розлого розповів про важливість успіху майбутніх філологів, позаяк йому ця тема близька. Він – кандидат філологічних наук, доцент.

Успіх наших майбутніх філологів додає престижності вишу, в якому вони навчаються. Адже позаду залишилися два потужні Національні університети Києва та Львова.

З цієї нагоди у міській ратуші відбулося урочисте вшанування кращих знавців мови та літератури, і міський голова Тарас Кучма із великим задоволенням вручив Марії і Лілії, а також їхньому куратору – кандидатові філологічних наук, доценту кафедри української мови Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка Марії Степанівні Стецик подячні листи, сувеніри, квіти.

«Наші люди, - мовив Тарас Ярославович, - творять історію Дрогобича, і це похвально». Марія Стецик від мені номінантів студентського тріумфу подякувала за визнання і шанування.

В.Т.

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ

Володимир Коцюба – про правила користування земельними ділянками

Користування земельними ділянками зі встановленням гаражів чи гаражних кооперативів має відбуватися згідно з нормами чинного законодавства України.

Як зазначає заступник міського голови Дрогобича, керуючий справами виконкому Володимир Коцюба, користування незаконно встановленими гаражами чи гаражними кооперативами з самовільним зайняттям земельних ділянках на території Дрогобича, відповідно до ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тягне за собою накладення штрафу на таких громадян від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За словами посадовця, статтею 197-1 Кримінального кодексу України передбачено, що за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, карається штрафом від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців. Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.

Щодо правил законного користування земельними ділянками, то, згідно зі статтею 122-124 Земельного кодексу України, передбачено, що передачу земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб здійснюють сільські, селищні або міські ради.

«У Дрогобичі, згідно із законодавством, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органу місцевого самоврядування – Дрогобицької міської ради, згідно з повноваженнями», - наголошує Володимир Коцюба і додає: «Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо вони не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, відшкодування заподіяних збитків. Земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин».

Крім цього, заступник міського голови наголошує, що наявним прикладом відповідальності за незаконне користування земельною ділянкою є громадська організація «Мрія». Відповідно до рішень Господарського суду Львівської області та Львівського апеляційного господарського суду, з ГО «Мрія» на користь Дрогобицької міської ради стягнуто кошти в сумі 801899,08 грн. за незаконне використання земельної ділянки під гаражі, площею 2,3150 га на вул. Є.Коновальця у Дрогобичі.

Враховуючи вищенаведене, Володимир Коцюба закликав всіх осіб, які незаконно користуються земельними ділянками, звернутися до Дрогобицької міської ради для оформлення належних правовстановлюючих документів.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

ЮВІЛЕЇ

50 літ служіння Господу

12 квітня у дрогобицькому храмі Успіня Пресвятої Богородиці УГКЦ (вул. Володимира Великого) відбулася урочиста Архієрейська Літургія, під час якої вшанували пароха церкви – митрофорного отця Олексія Дем’яновського. Причина – більш ніж поважна, адже духівник відзначив свій 75-літній ювілей та 50-річчя священства!

В урочистостях взяли участь владика СДЄ УГКЦ єпископ Ярослав Приріз, його помічник єпископ Григорій Комар та майже двадцять священнослужителів.

Біографію священика-ювіляра розповів Григорій Комар, якого, до речі, свого часу хрестив отець Олексій.

На завершення святкової Літургії владика Ярослав вручив о.Олексію Дем’яновському Подячну грамоту Глави УГКЦ Святослава Шевчука та Подяку Самбірсько-Дрогобицької єпархії – за багатолітнє жертовне служіння Церкві Христовій.

Щиро вітали ювіляра представники парафіяльних громад з Дрогобича та с.Летня, родина.

Отець Олексій щиро подякував за таку увагу до нього, наголосивши, що упродовж 50 років лише служив Господу і допомагав парафіянам віднаходити у житті правдиві шляхи.

Також під час Служби Божої було освячено два нові вітражі храму Успіння Пресвятої Богородиці.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

На фото: владика Ярослав вручає о.Олексію Подячну грамоту.

 

РЕЙТИНГИ

Порошенко випав з ТОП-10 найбагатших людей України

Президент України Петро Порошенко випав з першої десятки найбагатших людей країни, повідомляють «Патріоти України» з посиланням на дані журналу «Фокус».

Таким чином, за рік Порошенко втратив одну позицію в рейтингу топ-100 найбагатших українців і зайняв 11 місце у відповідному списку.

Рейтинг учергове очолив засновник компанії «Систем Кепітал Менеджмент» Рінат Ахметов. Його статки сягнули 3,1 млрд доларів.

Друге і третє місце дісталося співвласникам групи «Приват» Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову – 1,6 млрд доларів і 1,5 млрд доларів, відповідно.

Четверте місце в рейтингу найбагатших людей України зайняв засновник інвестиційно-консалтингової групи EastOne Віктор Пінчук, статок якого склав 1,4 млрд доларів.

Замкнув п’ятірку власник групи компаній Ferrexpo Костянтин Жеваго з капіталом в 1 млрд доларів. За рік він піднявся на три рядки в рейтингу.

 

ПОСТАТІ

Пам’яті Ректора

Історія Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка налічує всього 78 років, з них трохи більше чверті, а точніше 28%, позв’язані з ім’ям однієї людини — світлої пам’яті Валерія Григоровича Скотного, ректора, доктора філософських наук, професора, академіка Академії наук вищої школи України, академіка Європейської Академії проблем людини, заслуженого працівника освіти України.

Якби не підтримка ректора Валерія Григоровича щодо створення 1989 року загальноосвітнього закладу для сільської молоді, яка вступатиме до Дрогобицького педінституту, можливо, не було б теперішнього ліцею. А що далекоглядність і передбачливість Валерія Григоровича спрацювала, свідчить виставка досягнень ліцею у фойє театру: десятки кандидатів наук –випускників ліцею, незліченні переможці олімпіад усіх рівнів, видання вісників наукового товариства Дрогобицького ліцею, збірників тез доповідей звітних науково-практичних конференцій ліцеїстів, щорічників Літопису ліцею та інше.

Коротко про біографію Валерія Григоровича, якому через кілька днів виповнилось би 70 років. Дитинство пройшло у с.Ситківці Немирівського району Вінницької області. 1966 року закінчив школу із золотою медаллю. Потім була служба в армії, а точніше –на підводному флоті, праця на будівництві Автозаводу у Набережних Челнах Татарської АРСР. У 1973-1978 роках навчався на філософському факультеті Київського державного університету ім. Т.Шевченка, був відмінником, іменним стипендіатом міжнародного фонду імені Джона Бернана. Студентську сім’ю Валерія і Надії Скотних державна комісія скерувала на роботу до Дрогобицького педінституту. Потім була аспірантура (1978-1981 рр.), праця на посадах викладача, ст. викладача, доцента, професора кафедри філософії.

20 жовтня 1988 року Валерій Григорович був обраний на посаду ректора Дрогобицького педінституту. Ці повноваження проф. Скотний виконував аж до несподіваної смерті 5 листопада 2011 року.

Згадаю про експериментальну вступну кампанію до нашого закладу без вступних випробувань. Це був 1992 рік. Ректор з трирічним стажем кинув виклик довголітній традиції проведення вступних кампаній до вищих навчальних закладів і переніс ці випробування на зимову сесію. На 700 місць державного замовлення в університет надійшло 5 тисяч заяв з усіх регіонів України. Про цей експеримент дрогобицького ректора писала преса колишнього Радянського Союзу (до слова, «Известия» переплутали прізвище ректора і назвали ректором його помічника В.Тереса). До зимової сесії дійшли 840 осіб, зараховано було трохи більше 750 студентів (Міністерство дозволило, у порядку експерименту, дещо збільшити обсяг планових місць). Через 4 роки це був найкращий випуск, але, на жаль, міністерство не дозволило продовжувати експеримент.

1998 року педінститут реорганізовано у педуніверситет.

2004 року Валерій Григорович став доктором філософських наук.

За часи ректорства В.Г.Скотного було відкрито 6 нових факультетів, створено 27 кафедр, три навчально-консультаційні пункти – у Берегові, Хусті, Підбужі. Аудиторний фонд збільшився на 15 тис. кв.м. Укладено угоди з 15 закордонними університетами Польщі, Німеччини, Росії, Австрії.

З ініціативи ректора 1991 року відкрито аспірантуру, а 2008 року створено спеціалізовану раду для захисту кандидатських дисертацій з педагогіки.

Ректор  сам активно займався науково-дослідницькою роботою, створив наукову школу, з якої вийшли низка кандидатів та докторів наук. Він – автор понад 200 наукових праць, серед яких є підручники, монографії, статті в фундаментальній тритомній «Економічній енциклопедії».

У відзначенні 10-ліття студентського капеланства в університеті взяли участь блаженнійший Любомир Гузар, владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії Ярослав Приріз, духовні та світські особи. Учасники святкування акцентували на тому, що 2002 року єдиний ректор у Львівському регіоні світлої пам’яті Валерій Григорович відважився підписати угоду з владикою єпархії єпископом Юліаном Вороновським про функціонування у виші студентського капелана. У цьому проявилися мудрість та проникливість керівника, впевненість у тому, що церква і навчальний заклад не противники, а союзники у духовному вихованні молоді, захисті моралі та формуванні здорового способу життя громадян.

Не можу не згадати про ухвалу вченої ради закладу про присвоєння кафедрі філософії, якою керував покійний, його імені. Кафедра філософії у жовтні 2012 року присвятила одне з філософських читань пам’яті проф. Валерія Скотного.

Печать духу цієї неординарної людини відчувається на усій діяльності університету зараз і буде відчуватися надалі. Свідченням цього є те, що професорсько-викладацький колектив університету з п’яти кандидатів на посаду ректора у квітні 2012 року віддав перевагу людині, яка була вірним другом Валерія Григоровича, однодумцем, дружиною – професору, докторові філософських наук Надії Володимирівні Скотній. Вибори ректора 2016 року залишили Надію Володимирівну на посаді ректора. Нехай ця передача естафети від чоловіка до дружини принесе Дрогобицькому педуніверситету нові здобутки у його розвитку і визнанні серед педагогічної громадськості України і зарубіжжя.

Юрій КИШАКЕВИЧ, професор

***

Людина жива доти, доки живе її справа

17 квітня у Львівському обласному академічному музично-драматичному театрі імені Юрія Дрогобича відбулася XXVII – звітна науково-практична конференція ліцеїстів, присвячена 70-річчю з дня народження доктора філософських наук, професора, колишнього ректора Дрогобицького педуніверситету Валерія Григоровича СКОТНОГО.

На жаль, ця мудра, інтелігентна і добра ЛЮДИНА декілька років тому залишила цей дивовижний світ. Як підкреслив у своєму виступі міський голова Тарас Кучма: «Людина живе доти, доки живе її справа».

Відкриваючи цю незвичайну конференцію, директор Дрогобицького педліцею Ольга Заєць зазначила її значимість. Професор Юрій Кишакевич, котрий «прожив» усю каденцію із Валерієм Скотним розповів багато про нього. Не закцентовуємо у цій інформації детально, позаяк є його окрема, публікація.

У цей день у 10 секціях були виголошені цікаві реферати-доповіді ліцеїстів, і це свого роду символічні свічки пам’яті про Валерія Скотного.

В.Т.

 

ПРАВОВА ДОПОМОГА

Види насильства і куди звертатися за захистом?

Сьогодні з цього питання у рамках рубрики «Правова допомога» консультація від директора Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марії НИКОЛАЇШИН. Сподіваємося, що вона стане у пригоді тим, хто потерпає від домашнього насильства.

- Пані Маріє, скажіть що таке насильство?

- Насильство у сім’ї – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї щодо іншого, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.

- Чи можете детальніше охарактеризувати види насильства?

- Фізичне насильство може характеризуватися такими чинниками:

- вас б’ють, штовхають;

- перешкоджають вільному пересуванню;

- створюють ситуації, що несуть ризик чи загрозу вашому життю чи здоров’ю;

- вам погрожують зброєю чи іншими предметами, що можуть завдати фізичної шкоди;

- вас позбавляють допомоги під час хвороби чи вагітності.

Економічне насильство:

- вас позбавляють їжі чи води;

- ваше особисте майно пошкоджують чи ламають;

- вам незаконно обмежують доступ до житла чи позбавляють житла;

- у вас вилучають ваші власні кошти, речі;

- вас примушують жебракувати.

Психологічне насильство:

- вам погрожують вбивством чи каліцтвом;

- вас цілковито контролюють;

- вас зневажають як особистість;

- вам погрожують відібрати Ваших дітей;

- вас переслідують та залякують;

- вас цькують;

- вас звинувачують у всьому;

- у вас систематично формують почуття провини у всьому.

Сексуальне насильство може характеризуватися, зокрема, такими чинниками:

- вас примушують займатися проституцією;

- вас примушують до небажаних статевих стосунків;

- над вами неприйнятно жартують, виголошуючи фрази із сексуальним підтекстом.

- Куди можна звернутися за допомогою?

- Викликати поліцію за номером 102.

Звернутися до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, фахівці яких надають психологічні консультації.

Якщо у вашій сім’ї є діти, які стали жертвами насильства або ж є його свідками, тоді слід звернутися до служби у справах дітей.

Якщо з тих чи інших причин не хочете чи не можете повертатися до попереднього місця проживання, і у вас є малолітні діти віком до двох років, можете попросити тимчасовий притулок у соціальному центрі матері та дитини. Одна із таких установ є у Дрогобичі. Там спеціально навчені фахівці допоможуть вам вирішити низку питань.

Також є багато громадських організацій, які можуть надати тимчасовий притулок або ж допомогти вирішити деякі проблеми, зокрема, посприяти із одягом для дитини, їжею, ліками. На всеукраїнському рівні працює громадська організація «Ла Страда – Україна».

Якщо Ви зазнали фізичного чи сексуального насильства та потребуєте медичної допомоги, зверніться до лікарні чи поліклініки.

Можна зателефонувати на Національну «гарячу лінію» за номером телефону: 0-800-500-335 або з мобільного 116-123.

У Стрийському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у тому числі й бюро правової допомоги, ви отримаєте юридичні консультації та, за необхідності, безоплатні послуги адвоката. Фахівці бюро приймають за адресами: м.Дрогобич, вул. Лесі Українки,70, м.Борислав, вул. Адама Міцкевича,64, м.Трускавець, вул. Данилишиних,62. Центр розміщений за адресою: м.Стрий, вул. О.Бачинської,1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.

У подальших публікаціях ми продовжимо консультації від Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі нагадуємо нашим читачам, що стаття публікується у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО», який реалізовується в Україні з вересня минулого року.

Марія ГАЛИЦЬКА

 

Відгукнися, панночко!

Колись перший Президент України тримав її на руках…

За 79 років виходу у світ «Галицької Зорі» (за радянські часи «Радянське слово») в архівах назбиралося  багато цікавих епізодів – фактів із життя-буття наших краян.

Нещодавно, перегортаючи підшивку за 1994 рік, побачив фоторепортаж про перебування у Дрогобичі першого Президента України Леоніда Макаровича Кравчука. Сім фото Ярослава ГАЙГЕЛЯ зафіксували тогочасну подію. На них – міський голова Юрій Дацюк, працівник нашої газети Мирослав Маринович, лідер жіноцтва Дрогобича Марія Потуляк, неперевершена і чарівна Ліля Кобільник. А на одному фото маленька дівчинка яка на руках у Леоніда Макаровича. Вона вручила йому квіти, а Президент, розчулившись таким жестом, зробив і свій реверанс вдячності.

З тих пір минуло 24 роки, отож цікаво як склалася доля цієї дівчинки. Відгукнися панночко, а можливо, уже й пані!

P.S. До речі, коли писалися ці рядки, Ярославу Гайгелю якраз би виповнилося 76 літ. На жаль, 6 років тому він «подався» на орбіту Вічності. Але, як бачимо, архіви його праці стають нам у нагоді.

В.Т.

 

Чи варто відмовлятися від хімії?

28 березня ц.р. у Львівському коледжі Державного університету телекомунікацій відбулася ХІ студентська науково-пошукова конференція з хімії, біології та екології на тему «Світ навколо нас» серед студентів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Львівської області.

Конференцію урочисто відкрили голова методичного об’єднання викладачів хімії, біології та екології та директор коледжу Державного університету телекомунікацій.

Для участі у конкурсі наукових студентських робіт від Дрогобицького коледжу нафти і газу була представлена робота на тему «Хімія і сучасні проблеми екологічного поводження з відходами», яку підготувала студентка третього курсу зі спеціальності «Переробка нафти і газу» Наталія Грущак (наукові керівники Г.Кулик Л.Малик). У виступі перед слухачами Наталія цікаво розповіла, що ми живемо у світі, який будують хіміки. І коли говорять, що хімія забруднює навколишнє середовище і слід від неї відмовитися, таку людину треба спитати, чи згодилася би вона відмовитися від автомобіля і телефону, комп’ютера і телевізора, скла і порцеляни, цементу і цегли, які не можна одержати без розвинутих хімічних виробництв.

Тому треба не відмовлятися від хімії, а створювати більш сучасні методи одержання потрібних людині речей, щоби при цьому було менше відходів. А для цього необхідно проектувати економічні способи знешкодження відходів виробництва, розробляти способи одержання електроенергії без спалювання природного газу, нафти або вугілля. І тоді користь від хімії тільки зросте, а шкода буде зведена до мінімуму.

Результати конкурсу були оголошені на конференції. Представлена студентська наукова робота отримала ІІ місце в номінації «Актуальні проблеми сьогодення». За активну участь Наталію Грущак нагородили грамотою, а ще вона одержала сертифікат і збірник доповідей (у тезах) «Вісник ХІ науково-пошукової конференції студентів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації «Світ навколо нас».

Г.КУЛИК, Л.МАЛИК, викладачі Дрогобицького коледжу нафти і газу

 

Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках – 2018»

13-й рік поспіль під егідою Державного агентства лісових ресурсів України на Львівщині проходить Акція «Майбутнє лісу у твоїх руках», яка цьогоріч відбудеться під гаслом «Ліси та населені пункти».

Мета акції – виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, підвищення довіри громадськості до діяльності лісогосподарської галузі.

Усі, хто бажає, можуть долучитися до посадки лісу разом з працівниками підприємства. У рамках акції до кінця квітня відбуватимуться заходи з озеленення та поліпшення благоустрою прилеглих до лісгоспу територій, очищення водоймищ, лісових масивів, прибирання місць відпочинку, парків, алей від побутового сміття, гілок.

Дорогі краяни, примножуймо і зберігаймо лісові багатства! Допоможемо зробити наш край кращим, чистішим і зеленішим!

Ростислав КОВТАЛІВ, лісничий Підбузького лісництва ДП «Самбірський лісгосп»

 

У «МРІЇ» стартувала посівна кампанія

Агрохолдинг «МРІЯ» приступив до посіву ярих культур під урожай 2018 року. Під час весняної посівної кампанії Агрохолдинг засіє 103,25 тис. га, що майже на 18 тис. га більше, ніж у минулому році. Цьогоріч посівна стартувала пізніше запланованих термінів у зв’язку із пізнім початком весни.

«Через погоду весняну посівну кампанію нам доведеться проводити у стислі терміни. Ми скоригували свої плани і спеціально збільшили в структурі посівних площ “МРІЇ” частку ранніх зернових – ярих ячменю і ріпаку: до 14,2 і 7,5 тис. га відповідно, – коментує операційний директор “МРІЯ Агрохолдинг” Андрій Григоров. – Нам також вдалося оперативно законтрактувати додаткову ґрунтообробну техніку і сівалки, тому розраховуємо завершити посів ярих без відставання від плану».

Стратегічними ярими культурами в цьому році для «МРІЇ» залишаються соняшник, під який відведено 33,5 тис. га, кукурудза (14,8 тис. га), соя (24,7 тис. га) і цукровий буряк, площі під яким збільшено вдвічі у порівнянні з минулим роком – до 7,2 тис. га. Традиційно в структурі посівних площ Агрохолдингу також присутні горох (356 га) і картопля (660 га). Під час посівної-2018 частину площ «МРІЯ» засіє насінням власного виробництва, зокрема – сої.

Готуючись до весняних польових робіт, у березні «МРІЯ» поповнила свій технічний парк 22-ма одиницями нової техніки загальною вартістю 2,8 млн дол. Агрохолдинг закупив 6 причіпних обприскувачів і 16 тракторів різної потужності.

 

20 квітня – Всеукраїнський День боротьби з меланомою

З нагоди Всеукраїнського Дня боротьби з меланомою (20 квітня 2018 р.) та з метою ранньої діагностики раку шкіри, на Львівщині проводиться низка заходів щодо первинної та вторинної профілактики раку шкіри за підтримки МОЗ України та департаменту охорони здоров’я ЛОДА. Зокрема:

- надання безкоштовної консультативної допомоги щодо необхідності ранньої діагностики родимок (первинна профілактика);

- проведення безкоштовного скринінгового обстеження осіб з наявністю новоутворів шкіри за допомогою спеціального сучасного обладнання – дерматоскопа (вторинна профілактика).

Меланома – одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань. Кожного року у всьому світі лікарі діагностують близько 200 тис. нових випадків меланоми. Ця підступна хвороба стрімко поширюється і щорічно забирає до 37 тис. життів. Жертвами стають люди різного віку, але останнім часом – це переважно молодь 20-30 років.

Ініціаторами проведення заходу є Українська асоціація лікарів-дерматовенерологів та косметологів, Інститут дерматокосметології доктора Богомолець, громадська організація «Стоп меланома».

На Львівщині до проекту залучені дерматологічні заклади Львова та області, а також працівники кафедр сімейної медицини, дерматології, венерології ЛНМУ імені Д.Галицького, лікарі-онкологи.

Мета соціальної акції – привернути увагу людей до небезпеки тривалого перебування на сонці, а також проведення обстеження щодо раннього виявлення раку шкіри. Це має вирішальне значення, збільшує шанси перемогти хворобу.

Цього року фахівці Львівщини здійснять низку заходів у рамках Всеукраїнського Дня меланоми протягом 10-20 квітня ц.р. поінформують населення про необхідність ранньої діагностики родимок та безкоштовно проводитимуть скринінгове обстеження спеціальним сучасним обладнанням – дерматоскопом.

Усі, хто бажає, зможуть безкоштовно пройти дерматоскопію в КНП «Дрогобицька міська лікарня №3» ДМР, за адресою м.Дрогобич, вул.Трускавецька,67 і отримати відповіді на свої запитання.

Дерматоскоп в КНП «ДМЛ №3» ДМР введено в дію з 1 грудня 2017 р., за цей період проведено дерматоскопію 33 хворим, під час цього виявлено: злоякісних новоутворів шкіри – 6 випадків, з них меланоми – 4.

Попередній запис на дерматоскопію за телефоном: реєстратура – 2-17-95, моб. тел. 067-267-00-24.

С.ГЕРІЙ, лікар з променевої терапії КНП «ДМЛ №3» ДМР

Ю.ЛІРНИК, лікар-онколог

 

Дрогобицька місцева прокуратура інформує

Упродовж минулого року в місцеву прокуратуру поступили численні звернення, в яких громадяни просять перевірити діяльність комунальних служб, закладів охорони здоров’я, органів місцевого самоврядування та підприємств різних форм власності.

Однак, з прийняттям Закону України «Про прокуратуру» від 14.04.2014 року, положення ст.21 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991р. щодо приводів і підстав проведення перевірок втратили чинність, з огляду на що органи прокуратури не наділені повноваженнями на проведення перевірок додержання вимог чинного законодавства.

Згідно з вимогами ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює підтримання публічного обвинувачення в суді; організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Отже, органи прокуратури не проводять «загальнонаглядових» перевірок, а лише представляють інтересів держави у виключних випадках, встановлених законом.

О.ДУБІЛЬ, прокурор прокуратури

 

КРИМІНАЛ

«Металісти» зазіхнули на майно підприємства

До Дрогобицького відділу поліції 12 квітня надійшло повідомлення, що близько 13.00 невідомі особи проникли на територію одного із підприємств міста, демонтували вікно у цеху й викрали звідти металеві вироби загальною вагою майже 400 кг. Та винести їх за межі заводу зловмисникам завадила охорона.

Працівники поліції встановили, що до вчинення правопорушення причетні троє мешканців різних сіл району віком від 26 до 33 років.

За фактом відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст.15 (замах на злочин) та ч.3 ст.185 ККУ (крадіжка). Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до шести років. Досудове розслідування триває.

Наталія ПОСТОЙКО, Дрогобицький ВП

 

 СПОРТ

Упевнений старт

15 квітня МФК «Галичина» провела перший офіційний матч у Першій лізі чемпіонату Львівщини.

Дрогобичани на виїзді зустрічались з командою «ГалКатЗубр» із села Зубра Пустомитівського району. Юнацький склад нашої команди переміг з рахунком 2:1. У матчі основних складів дрогобичани вже з перших хвилин повели в рахунку і згодом впевнено довели свою перевагу над суперником до розгрому! У підсумку 5:0 на користь дрогобицької «Галичини». У такий спосіб наші земляки взяли реванш за поразки від цього суперника у минулому друголіговому сезоні.

***

Напередодні старту футбольного сезону у ратуші відбулася прес-конференція МФК «Галичина» за участю народного депутата України Богдана Матківського, міського голови Дрогобича Тараса Кучми, президента МФК «Галичина» Юрія Кушлика, депутатів міської ради, представників ЗМІ, гравців футбольної команди, вболівальників.

Юрій Кушлик поінформував, що у 2018 році МФК «Галичина» підвищилася у класі і виступатиме у Першій лізі Львівщини. Цього року мають відновитися роботи з реконструкції стадіону «Галичина». Народний депутат Богдан Матківський запевнив, що докладе всіх зусиль на усіх рівнях, щоб реконструкція стадіону відбулася якомога швидше. Тарас Кучма подякував усім, хто повірив у відродження футболу у Дрогобичі, і доклав до цієї справи всі свої зусилля.

Обговорили на прес-конференції і ситуацію з фінансування дрогобицької футбольної команди. Як зазначив президент МФК «Галичина», наразі команда фінансується з міського бюджету, однак є надія, що невдовзі до цієї справи долучаться спонсори, яким небайдужа доля дрогобицького футболу.

Ярослав ГРИЦИК

 

Календар матчів МФК «Галичина» (Дрогобич)

Першість Львівської області з футболу. Перша ліга. Перше коло

1 тур. 15 квітня

«ГалКатЗубр» (Зубра) – «Галичина» – 0:5 (1:2)

2 тур. 22 квітня

«Галичина» – «Вікторія» (Трускавець)

3 тур. 29 квітня

«Богун» (Броди) – «Галичина»

4 тур. 5 травня

«Галичина» – «Нафтовик» (Борислав)

5 тур. 13 травня

«Прикарпаття» (Старий Самбір) – «Галичина»

6 тур. 20 травня

«Галичина» – «Скеля» (Жовква-Крехів)

7 тур. 26 травня

ФОК «Городок» – «Галичина»

8 тур. 3 червня

«Галичина» – «Хімік» (Новий Розділ)

9 тур. 10 червня

«Авангард» (Жидачів) – «Галичина»

10 тур. 17 червня

«Галичина» – «Корміл» (Давидів)

11 тур. 24 червня

СКК «Пісочна» – «Галичина»

12 тур. 1 липня

«Галичина» – ФСК «Яворів»

13 тур. 7 липня

«Авіатор» (Черляни) – «Галичина»

14 тур. 15 липня

«Галичина» – «Сокіл» (Золочів)

15 тур. 22 липня

«Сокіл» (Борщовичі) – «Галичина»

Орієнтовний початок матчів: юнаки – 14:00, дорослі – 16:00.

 

Всеукраїнське срібло Лізи Ветриченко

12-15 квітня у м.Кропивницький проходив Відкритий весняний чемпіонат України з велоспорту на шосе. Участь у змаганнях взяли спортсмени Дрогобицької СДЮСШОР «Медик».

Учениця ЗОШ №4 Ліза Ветриченко здобула дві срібні нагороди серед дівчат 2002-2003 р.н: вона прийшла до фінішу другою у парній гонці та гонці критеріум. Як зазначив директор СДЮСШОР «Медик» Павло Попович, Ліза – вихованка тренерів Володимира Савчина і Олега Маленкевича – має дуже високий потенціал і гарні перспективи у велоспорті, тож колектив школи покладає на неї великі надії.

Представники «Медика» Віталій Буштин і Богдан Бориславський посіли сьоме місце у парній гонці серед 23 пар спортсменів.

Ще один вихованець дрогобицької велошколи Володимир Юденко, який зараз навчається у Броварах, виборов друге місце у парній гонці.

Вітаємо наших земляків і бажаємо подальших перемог!

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

На фото: - Ліза Ветриченко і директор СДЮСШОР «Медик» Павло Попович;

- Володимир Юденко.

 

Тенісні звитяги дрогобичан

14 квітня пройшла Відкрита обласна Великодня першість Дрогобицької ДЮСШ з настільного тенісу.

У змаганнях взяли участь півсотні учасників, серед них – спортсмени зі Стрия, Борислава, Сколе, Кавського, Березця, Дрогобича.

На відкритті Першості учасників змагань привітав Президент Федерації настільного тенісу Дрогобича, депутат міської ради Олег Дацюк.

Учні Дрогобицької ДЮСШ виграли два призові місця: перше і третє. Чемпіоном серед наймолодших хлопців став Олександр Вакулік, а серед дівчат у віковій категорії 2005-2008 р.н. «бронзу» виборола Софія Паньків (тренер – Петро Ярошко).

Для дітей та їхніх тренерів організували солодкий стіл.

Відділення настільного тенісу ДЮСШ ім. Івана Боберського висловлює подяку за допомогу президенту Федерації настільного тенісу Дрогобича Олегові Дацюку та начальнику сектору з питань фізичної культури та спорту Дрогобицької міської ради Оресту Соломчаку.

Окремі слова подяки – президенту Спортивного комплексу «Титан» Олегові Карп’яку за безкоштовно надані для проведення змагань два прекрасні спортзали.

ДЮСШ ім. І.Боберського

 

АНОНС

Шановні краяни!

26 квітня об 11.00 на вул. Зварицька, 9 у м.Дрогобич (пожежна частина), відбудеться віче-реквієм до 32-річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Запрошуємо постраждалих від наслідків аварії, членів їхніх родин, представників влади, депутатів, членів громадських організацій, небайдужих громадян.

Оргкомітет

 

У РУБРИЦІ P.S.

Останній акорд,

або Чому закриваються секонхендівські «бутики»

Дочка мого приятеля рік тому вирішила зробити бізнес на вживаних товарах, привезених з Європи. Спершу вона винайняла приміщення в оренду за кругленьку щомісячну платню, відтак відрядила в «товарне турне» свого чоловіка. Уже у перші два місяці вони з тяжкими потугами почали виходити на «0». Більше того, зауважили, що кмітливі українці вміють витончено шахраювати.

Наприклад, привозять нову партію товару. Наплив людей настільки великий, що важко встигати за тим, хто що собі вподобав, а що купив. Чимало товару (а це до 20 відсотків) покупці просто-напросто крали. Видумували різні схеми. Не буду описувати всіх, щоб не озброїти покупців методичкою на ці випадки життя. Відзначу лише один надто витончений приклад, про який мені розповіло подружжя мого приятеля. Наступного дня, коли торгова напруга спадає, покупці-флегмати (треба мати чудову витримку) вибирають собі один із елементів парного товару (наприклад, взуття, рукавиці, спортивні костюми і т.д.) і майстерно виносять. У наступні дні ніхто розпарований товар не купує, а ті «щасливці», дочекавшись останнього, найдешевшого дня секонхенду, скуповують уже все оптом.

Отже, не витримавши всього цього, діти мого приятеля після піврічної діяльності закрили, так би мовити, свій бізнес. Жаль, бо якщо ця ланцюгова реакція зачепить інші секонхендівські «бутики» то значна більшість наших пересічних людей, котрі живуть на мізерні зарплати і пенсії, залишаться босі, голі і простоволосі. Тому треба шанувати бізнес тих людей, котрі мотають собою по Європі у пошуках такого товару для наших громадян. Можливо, і ми дочекаємося того часу, коли вживані речі відправлятимо у країни з низьким рівнем життя.

В.Т.

 Создан 19 апр 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником