ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Цікаве про наставництво
Продовжуємо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги і сьогодні чергова публікація у нашій рубриці «Правова допомога» стосується інституту наставника. Марії НИКОЛАЇШИН – директор цього центру – надасть консультацію з цього питання.

 

- Які основні завдання наставництва?

- Наприкінці 2016 року внесені зміни до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» – новою статтею 17-1 запроваджено інститут наставництва. Власне, там і окреслено основні завдання: визначення та розвиток здібностей дитини, реалізація її інтересів у професійному самовизначенні; надання дитині доступної інформації про її права та обов’язки; формування у дитини практичних навичок, спрямованих на адаптацію її до самостійного життя, зокрема, щодо вирішення побутових питань, розпорядження власним майном та коштами, отримання освітніх, соціальних, медичних, адміністративних та інших послуг; ознайомлення дитини з практиками суспільного спілкування та подолання складних життєвих ситуацій; сприяння становленню дитини як відповідальної, успішної особистості; формування у дитини навичок здорового способу життя.

- Хто ж може бути наставником? 

- Наставником може бути повнолітня дієздатна особа, яка пройшла курс необхідної підготовки з проблем соціальної адаптації дітей та їх підготовки до самостійного життя за відповідною програмою. Водночас зауважу, що цим Законом, визначено коло осіб, котрі не можуть бути наставниками. Зокрема, це особи: позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; які були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини; перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами; не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу); були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів.

- Охарактеризуйте, які права має наставник?

- Наставник має право відвідувати дитину за місцем її проживання, навчання, лікування, оздоровлення, а також за згодою дитини та батьків, інших законних представників дитини, адміністрації закладу для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, іншого закладу для дітей спілкуватися з дитиною поза місцем її проживання, навчання, лікування, оздоровлення, у тому числі запрошувати дитину у свою сім’ю у святкові і неробочі дні, дні канікул, надавати дитині допомогу в отриманні додаткових освітніх, соціальних, реабілітаційних, оздоровчих послуг, брати участь у забезпеченні її одягом, взуттям, приладдям для навчання та розвитку. Разом з тим, Законом встановлюється, що наставник несе відповідальність за порушення ним прав і законних інтересів дитини, заподіяння їй шкоди відповідно до закону.

- Чим окрім норм цього Закону регулюється здійснення наставництва?

- Передбачається, що наставництво здійснюється за договором про наставництво, що укладається між наставником та адміністрацією закладу для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, на яку покладено функції опікуна та піклувальника дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, стосовно інтересів якої укладається такий договір.

- Чи є якісь інституції, які контролюють діяльність наставника?

- Звісно, контроль за дотриманням прав та інтересів дітей, над якими встановлено наставництво, здійснюють центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, адміністрації закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, інших закладів для дітей та служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини.

 

Стаття публікується у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО», який реалізовується в Україні з вересня минулого року. Звернутися за консультацією з цього приводу Ви можете до бюро правової допомоги – відділу цього центру. Фахівці бюро приймають за адресами: м.Дрогобич, вул. Лесі Українки,70, м.Борислав, вул. Адама Міцкевича 64, м.Трускавець, вул. Данилишиних,62. Центр роміщений за адресою: м.Стрий, вул. О.Бачинської,1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.

Марія ГАЛИЦЬКА

 Создан 10 мая 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником