ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 17 травня 2018 р.
Володимир КОЦЮБА: «Працювати – не складно,

коли відчуваєш себе потрібним»

Від чіткої і налагодженої системи організації праці залежить успіх. І це аксіома не потребує обґрунтування. Але слід ще зауважити таке: показники бувають ще кращими, коли в колективі панує атмосфера довіри, професійне ставлення до обов’язків кожного працівника. І тут важливу роль відіграє безпосередньо той керівник, який вміє налаштувати підлеглих на усвідомлення спільного знаменника успіху. Нині розмова із керуючим справами міської ради, заступником міського голови Володимиром Коцюбою.

- Отже, Володимире Богдановичу. Одним із елементів управлінсько-господарського механізму міської влади є юридичний відділ, якому відведена важлива роль…

- Відділ повною мірою працює над тим, щоб було поповнено міську казну, задля наведення порядку та законності в місті. Для цього здійснюються такі радикальні дії: створення робочої групи з перевірки та інвентаризації тимчасових споруд, так званих МАФів, розташованих на території міста. Метою створення такої комісії є перевірка належного використання земельних ділянок, наданих для встановлення тимчасових споруд та контролю оплати за таке користування. Тобто виявлення боржників, а також осіб, у яких закінчився і не продовжений термін договору особистого строкового сервітуту, оскільки така робота раніше не проводилась, а на наші звернення з приводу заборгованості фіскальна служба не реагує. Робоча група вже опрацювала повністю район вулиці Самбірської, де виявила декілька боржників. Згодом таку роботу буде проведено по всьому місту, і за її результатами відділом правового забезпечення буде здійснюватися претензійно позовна робота.

Ініційовано проведення інвентаризації земельних ділянок під гаражами на території міста, зокрема тих, які без належних правовстановлюючих документів перебувають у віданні гаражних кооперативів. Вони займають значні площі землі в місті, і при цьому практично не сплачують коштів за користування такими земельними ділянками. Після збору та підготовки необхідних документів будуть подані позови про стягнення збитків та вилучення земельних ділянок у недобросовісних землекористувачів. Уже є чимало позитивних рішень суддів. Наприклад, за незаконне користування земельною ділянкою з громадської організації «Мрія» стягнуто кошти в сумі 801899,08 грн. за незаконне використання земельної ділянки під гаражі. У разі позитивних рішень судів щодо вилучення земельних ділянок планується виносити на розгляд сесії міської ради питання про передачу таких земельних ділянок в користування КП «ЖЕО» або КП «КМГ».

У рамках подальшої боротьби з незаконним, самочинним будівництвом також ведеться суттєва робота, зокрема підготовлено та подано низку позовів про знесення таких будівництв. Крім того, за самочинне будівництво з початку року відділом архітектурно-будівельного контролю накладено штрафів на загальну суму 263 тис. грн.

До активу можна зарахувати надходження коштів від недобросовісних землекористувачів. Було нараховано, а виконавчим комітетом затверджено суми збитків по ПрАТ «Львівобленерго» – 2081980,93 грн., по ТзОВ «Прикарпаттяцентерсервіс» – 159120 грн., по СТОВ «Ф-МАТІС» –2913014,56 грн., по ПАТ «Дрогобицький машинобудівний завод» – 10654582 грн. на загальну суму 15808697 грн. Це – результат роботи відновленої комісії з нарахування збитків та внесення відповідних змін до положення про цю комісію.

Дрогобицька міська рада подала до господарського суду Львівської області позовну заяву з вимогами припинити право ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» на постійне користування земельною ділянкою на вул. Грушевського (це територія колишнього садочку), скасувати акт про надання в користування земельної ділянки площею 1,3287 га.У заяві є вимога зобов’язати ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів»,. по акту приймання передати Дрогобицькій міській раді вказану земельну ділянку, оскільки відповідачем не внесено орендну плату та земельний податок в розмірі 5,8 мільйона гривень до бюджету міста. Однак при наявності правильної правової позиції міської ради, з незрозумілих причин, нам було відмовлено у задоволенні позову як в першій, так і в другій інстанції. У квітні 2018 року Дрогобицька міська рада оскаржила рішення судів шляхом подання касаційної скарги. Тобто розуміємо, як неоднозначно може відбуватися правосуддя в Украіні.

- А що це за історія з «Універсал-банком»?

- 11 січня 2018 року Дрогобицьким міськрайонним судом видано виконавчий лист, відповідно до якого ПАТ «Універсал Банк» намагався стягнути з Дрогобицької міської ради 780 774 грн., згідно з договором іпотеки на житловий будинок. Стягнення заборгованості, згідно з листом, ПАТ «Універсал Банк» намагався провести шляхом публічних торгів. На підставі вказаного виконавчого документа, відділом ПВР управління ДВС головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрито виконавче провадження щодо стягнення з боржника, а в цьому випадку це Дрогобицька міська рада, виконавчого збору у розмірі 780 774 грн. Відтак відділом правового забезпечення подано заяву до Дрогобицького міськрайонного суду про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню.

21 березня 2018 року суд задовольнив заяву Дрогобицької міської ради. Отже, завдяки ефективній роботі відділу правового забезпечення ДМР вдалося запобігти завданню збитків міському бюджету на загальну суму 780774 грн.

- Давайте поговоримо про роботу інших відділів, які є у вашому підпорядкуванні. Чи впроваджуються в місті «розумні» технології?

- Безперечно. У 2016 році в Дрогобичі за ініціативи міського голови стартував проект «Дрогобич – Smart City», керівником проекту був призначений Станіслав Гайдер.

Мета проекту – побудувати діалог «влада-громада-бізнес» та надати мешканцям міста всю інформацію, якою володіє міська рада, розбудувати в місті «розумну» інфраструктуру. На сьогодні місто відкрило дані про землю, комунальне майно, продемонструвало, як відбувається наповнення бюджету, хто сплачує пайову участь та багато іншого. Також в місті працює більше 20 інформаційно-комунікаційних ресурсів, задля спіпраці «влада – громада».

- І саме під цей проект в Дрогобицькій міській раді було створено відділ інформаційних технологій та аналізу. Чи можна вже говорити про якійсь вагомі результати?

- Так. За даними рейтингової антикорупційної організації Transparency International Ukraineу у 2017 році Дрогобич потрапив до 10 найбільш прозорих міст України. Вже у листопаді 2017 року Міністерство регіонального розвитку та Рада Європи визнала практику «Дрогобич – Smart City»як кращу практику місцевого самоврядування в Україні. Також минулого року Дрогобич було приєднано до Міжнародної Хартії відкритих даних (проект G7).

Якщо ж говорити про локальний рівень, то у Дрогобичі громадяни міста в онлайні через портал міста (drohobych-rada.gov.ua) надсилають дані на субсидії, стають на е-чергу на біометричні документи, повідомляють про житлового-комунальні проблеми міста, контролюють виконання робіт по ремонтах та багато іншого. Про роботу відділу ІТ та аналізу можна говорити багато, адже справді зроблено чимало, тому запрошую вас відвідати портал міста і самим пересвідчитись у цьому.

- Нещодавно відбулося офіційне відкриття реконструйованого ЦНАПу. Наскільки складно було реалізувати такий проект та реформувати роботу відділу?

- Центр надання адміністративних послуг в Дрогобичі – місце спілкування влади і громади міста, де можна одержати будь-яку інформацію, консультацію чи послугу. Там працюють компетентні працівники, до дрібниць продумані всі зручності для відвідувачів.

Уже більше півроку центр надання адміністративних послуг приймає документи на виготовлення біометричних паспортів. Хочу зазначити: наше місто стало другим після Львова, що надає цей вид послуг. Адміністратори вже з початку її запровадження прийняли документи у майже 4 тисяч громадян на виготовлення паспорта для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у виді ID-картки. І це теж є джерелом наповнення міського бюджету.

Починаючи з другого півріччя, послуги по реєстрації актів цивільного стану також можна буде отримати в ЦНАПі. У планах ЦНАПу – послуги з видачі (обміну) посвідчення водія, державної реєстрації транспортних засобів.

Протягом двох років (2016-2017) центр надання адміністративних послуг взяв участь в реалізації проекту технічної допомоги Європейського Союзу «Центр надання адміністративних послуг як інноваційний інструмент взаємодії влади та громади». При його реалізації прикладено надзвичайно багато зусиль для досягнення поставленої мети. Це – створення комфортних умов як для мешканців з отримання послуг, так і праці для працівників ЦНАПу.

Завдяки високому професіоналізму наших працівників проект успішно реалізується. Це і вчасно виконані нами обов’язки по співфінансуванню в сумі півмільйона грн., плідна співпраця з підрядними організаціями, впровадження онлайн-послуг, збільшення кількості персоналу, сприяння його професійному зростанню. Результатом цих зусиль є оновлене і модернізоване приміщення ЦНАПу – тепле, комфортне, обладнане рецепцією, електронною чергою, дитячим куточком.

 Оцінивши наші можливості, керівництвом прийнято рішення щодо розширення графіка роботи центру надання адміністративних послуг.

З першого травня поточного року центр надання адміністративних послуг працює і по суботах з 08:00 до 17:00.

Отже, у громадян з’явилося більше можливостей для розв’язання своїх життєвих проблем.

 Для зручності громадян в ЦНАПі також застосовуються «онлайн-послуги» як для отримання адміністративної послуги, так і для електронного запису на чергу на біометричні паспорти через офіційний сайт Дрогобицької міської ради е-сервіс IGOV, що дає змогу розширити можливості запитувачів послуг з отримання інформації про адміністративні послуги, та замовити візит до ЦНАП.

- Ваша посада вимагає постійного навчання…

- Щодо нових знань, це, звичайно, є необхідним, адже в кінці 2017 року відбулися суттєві зміни в законодавстві. Тому нещодавно брав участь в тижневому інформаційно-консультаційному семінарі з питань процесуального законодавства. Крім того, управлінський досвід отримую навчаючись у Національній Академії державного управління при Президентові України.

- Чи задоволені ви роботою підлеглих?

- Загалом так. Але відзначати не хотів би нікого.

- За два з половиною роки у Ратуші, очевидно, у вас склалися думка щодо професійності кожного з підлеглих.

- Так, але я б не хотів характеризувати кожного з них, позаяк у процесі роботи виникають різні моменти, одного – похвалю, інших – посварю. Тому на емоціях можна когось забути назвати. Скажу одне: у підрозділах, які мені підпорядковані, відповідальні працівники. У нас є порозуміння з півслова.

- І чи вжилися уже зі статусом держслужбовця?

- Мені до цього статусу не доводилося звикати. Адже вісім років я працював помічником судді, а це – держслужба. Є досвід роботи в адвокатурі працювати не складно на будь-якій роботі, коли відчувати себе там потрібним…

 

НОВИНИ

Весна дарує Першій школі подвійний ювілей 

Дрогобицька ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Івана Франка святкує подвійний ювілей. Перший – 100-річчя Української гімназії у Дрогобичі. Офіційна дата заснування гімназії, згідно із записами в архівах, – 15 вересня 1918 року. Тоді гімназія працювала ще у пристосованих приміщеннях (сучасного драматичного театру, музучилища імені В.Барвінського, а також сучасній будівлі тубдиспансеру).

Постала доконечна потреба будівництва окремого приміщення Української гімназії. 1928 рік – рік побудови гімназії. Ця дата покликала до життя відзначення другого ювілею – 90-ліття функціонування навчального закладу в сучасному приміщенні Першої школи.

Через історичні обставини Приватна коедукаційна гімназія з української мовою навчання імені Івана Франка у Дрогобичі, вистраждана українським людом, перетворилася на середню школу. Проте колектив школи ні на мить не забуває, яку історичну відповідальність несе перед пам’яттю предків і майбутніми поколіннями.

Запрошуємо всіх, хто мав причетність до Дрогобицької гімназії ім. І.Франка, а також навчався чи працював згодом у Першій школі, 29 травня 2018 року на урочистості з нагоди подвійного ювілею.

ПРОГРАМА СВЯТКУВАНЬ 

10.00-11.15 – Літургія у церкві Петра і Павла за здоров’я випускників, учнів та педагогів школи.

11.15-11.30 – покладання квітів до пам’ятної дошки жертвам комуністичних репресій.

12.00 – збір учасників святкувань на подвір’ї ЗОШ №1 імені Івана Франка.

12.15 – відкриття меморіальної таблиці Чаповській Марії Петрівні, вчительці-просвітянці, з нагоди 120-річчя від дня народження, на фасаді корпусу №2 на вул. І.Чмоли,9.

13.00-15.30 – перебування у школі: єднання поколінь і зустріч однокласників; огляд учнівської творчості; екскурсія музеєм історії навчального закладу «Рідна школа».

16.00-18.00 – святкова академія (музично-драматичний театр ім. Юрія Дрогобича).

Рідна школа кличе Вас…

 

У День матері – прем’єра «Мати-наймичка»

З нагоди Дня матері колектив Львівського академічного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича підготував прем’єру вистави «Мати-наймичка» (Іван Тогобочний за твором Т.Шевченка). Її показ відбувся у неділю, 13 травня.

Глядачі стали свідками драматичної історії з життя покритки, яка у відчаї залишила сина чужим людям, але згодом пішла до цієї сім’ї у найми, щоб бути поряд із дитиною…

Після завершення вистави глядачі довго аплодували акторам та режисеру-постановнику Владові Сорокіну. Квіти їм подарували заступник голови районної ради Володимир Стецівка, голова місцевої профспілкової організації працівників культури Любов Рубан, вдячні шанувальники театрального мистецтва.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора


Лікарня отримає ангіограф

У КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» встановлять сучасний апарат для діагностики та лікування захворювань судин – ангіограф.

Ангіограф – сучасний прилад, призначений для профілактики та лікування серцево-судинних та інших захворювань, який методом рентгенологічного дослідження дозволяє визначити місце і ступінь патології – негативних змін судин. Це унікальна рентген-система, яка дозволяє лікарям оперативно діагностувати і ліквідувати будь-яку патологію в судинах і тканинах.

Відділення інтервенційного втручання при гострому інфаркті міокарда, на базі якого встановлять ангіограф, буде створене в структурі КНП «Дрогобицька міська лікарня №1».

З цього приводу 14 травня відбувся візит міського голови Дрогобича Тараса Кучми, його заступника Василя Качмара та начальника відділу охорони здоров’я ДМР Володимира Чуби до медичної установи.

Керівництво міста спільно з фахівцями та керівником Дрогобицької міської лікарні №1 Володимиром Бігуняком обговорили план розміщення та облаштування відділення під встановлення ангіографа, можливості навчання та стажування фахівців.

Міський голова Тарас Кучма наголосив, що завдяки співпраці Дрогобича з іноземними державами у сфері охорони здоров’я, зокрема Австрією, Сполученими Штатами Америки, фахівці відділення інтервенційного втручання при гострому інфаркті міокарда міської лікарні пройдуть безкоштовне стажування за кордоном.

За словами посадовців, придбання апарату для ДМЛ №1 відбудеться у рамках програми Міністерства охорони здоров’я України за кошти Державного бюджету. Однак, враховуючи політику зосередження медицини на рівні області, для відбору саме Дрогобича для встановлення апарата керівництву міста доводиться докладати чималих зусиль.

Приблизна вартість апарата –майже 25 мільйонів гривень.

Кошти для ремонту та облаштування приміщень під створення відділення будуть виділені з міського бюджету.

Прес-служба міської ради

 

Ремонт доріг у Дрогобичі

Станом на вівторок, 15 травня, у Дрогобичі завершено ремонт дорожнього покриття на перехресті вулиць В.Чорновола – Володимира Великого та 22 Січня.

Тривають роботи з капітального ремонту вул. М.Грушевського та вул. Будівельної. На вул. Будівельній приступили до ремонту тротуарів.

Розпочались роботи з часткового поточного ремонту дороги на вулицях Музичній – Театральній – Завалля.

Окрім того, стартує капітальний ремонт дорожнього покриття на території лікарняного містечка на вул. А.Шептицького.

Триває поточний ремонт тротуарів на вул. Івана Франка, заплановане відновлення бруківки біля Катедрального собору Пресвятої Трійці УГКЦ. Відновилися роботи з часткового капітального ремонту тротуарів на вул. Стрийській.

Про це повідомили у Департаменті міського господарства ДМР.

Окрім того, зважаючи на зауваження дрогобичан у соціальних мережах, у Департаменті надали роз’яснення щодо специфіки проведення поточного ремонту вулиць. Зокрема, способом напилення асфальтного покриття та спеціальної емульсії можливо відремонтували лише неглибокі вибоїни, а всі інші вибоїни, які є значними, ремонтуватимуться опісля, залучаючи інші види спецтехніки.

 

Суд відмовив ТзОВ «Люксорцентрторг

у скасуванні рішення виконкому

Минулого тижня Львівським окружним адміністративним судом було відмовлено ТзОВ «Люксорцентрторг» у задоволенні позовної заяви про скасування рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Згідно з вказаним рішенням виконкому, розроблено детальний план земельних ділянок на вул. Самбірській на території колишнього автотранспортного підприємства. Ці земельні ділянки планували надати учасникам АТО для будівництва та обслуговування житлових будинків.

Про це повідомили у відділі правового забезпечення Дрогобицької міської ради.

Також, як зазначають у відділі, ТзОВ «Люксорцентрторг» станом на сьогодні перебуває у стадії ліквідації, не має жодних законних прав на користування земельними ділянками на території колишнього автотранспортного підприємства та впродовж багатьох років не сплачувало коштів за користування цією ділянкою комунальної власності міста.

Окрім того, згідно з рішенням Господарського суду Львівської області, ТзОВ «Ексклюзивбуд» відмовлено у задоволенні позовної заяви щодо перегляду рішення цього суду за нововиявленими обставинами і зобов’язано сплатити майже 244 тис грн. до міського бюджету Дрогобича за незаконне користування земельними ділянками.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

У лікарні – шестеро дітей з кором

Станом на понеділок, 14 травня, у стаціонарі інфекційного відділення КНП «Дрогобицька міська дитяча лікарня» перебували 6 хворих на кір дітей, які були госпіталізовані впродовж останнього тижня.

Про це на нараді у ратуші повідомив начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба. Він додав, що троє із шести госпіталізованих дітей – дрогобичани. Пацієнти перебувають у стані середньої важкості.

У школах у посиленому режимі проводять санітарні заходи, щоденний моніторинг та медогляд дітей.

 

На інфекційне відділення чекає переселення

14 травня міський голова Дрогобича Тарас Кучма та його заступник Василь Качмар проінспектували хід реконструкції приміщень у КНП «Дрогобицька міська дитяча лікарня», де планують розмістити дитяче інфекційне відділення.

В інспектуванні також взяли участь начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба і керівник КНП «Дрогобицька міська дитяча лікарня» Оксана Стебельська.

Нагадаємо, зараз дитяче інфекційне відділення розміщене на вул. Б.Козловського,1, але стан цього приміщення – незадовільний. На його реконструкцію необхідно десятки мільйонів гривень. Окрім того, опалення споруди щорічно обходиться у півмільйона гривень.

Вільне прибудоване крило дитячої лікарні, де зараз проводиться капремонт під інфекційне відділення, підключене до системи опалення лікарняного містечка. На реконструкцію приміщення необхідно лише 2,5 млн грн. Уже виконані роботи з руйнування стін, розведені мережі водопостачання та водовідведення, замінені вікна і двері, облаштовані ізольовані виходи в боксових палатах. До нового дитячого інфекційного відділення передбачено зробити під’їзну дорогу. Відкриття заплановане на вересень цього року.

Ремонтні роботи перебувають на контролі міського голови Т.Кучми та його заступника В.Качмара.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Успіх на фестивалі

28-29 квітня у Пущі-Водиці на Київщині проходив ІХ Всеукраїнський фестиваль «Золоті ключі» ім. В.Верховинця.

У фольклорно-етнографічному фестивалі взяв учать 21 мистецький колектив із 12 областей України. Вирушили на цей захід і дрогобичани Олександр і Надія Іванчишин.

Зі сцени звучали унікальні народні пісні, вірші та гуморески. Оцінювало учасників поважне журі з Київського національного університету культури.

Варто відзначити, що наші земляки зуміли здобути диплом ІІ ступеня цього фестивалю. Вітаємо пп. Олександра й Надію і бажаємо подальших успіхів!

Вл.інф.

 

ЩОБ ПАМ’ЯТАЛИ

Збір коштів на спорудження

меморіальної таблиці батька і сина Різняків

У Трускавці після розвалу московської імперської комунотиранічної системи, як в усій Україні, оприлюднили прізвища воїнів УПА, встановлення пам’ятників Борців за волю України в місцях, з ними пов’язаних.

Політв’язень московської тиранії Надія Богданівна Цолта відкрила мені місце поховання Романа Різняка за псевдонімом «Макомацький».

Від імені Трускавецького товариства «Меморіал» я повідомив листами декілька підприємців про збір коштів і представив проектну пропозицію меморіальної таблиці за моєю композицією, яку виконав на високому професійному рівні скульптор Василь Ярич. Пам’ятник буде встановлено над похованням Олекси Різняка – воїна УГА і допохованим до могили його сина Романа Різняка (Макомацького).

Вартість пам’ятника – 65000 грн. 2 травня ц.р. трускавецький підприємець Євген Стецишин зробив меценатський внесок на побудову вищезгаданого меморіального пам’ятника від підприємства «Вавілон».

Товариство «Меморіал» ім. В.Стуса звертається до підприємців Дрогобиччини і всіх небайдужих з проханням зробити свій посильний внесок на рахунок скульптора – 2600901046969, Центральна філія ПАТ «КРЕДОБАНК», ід. код 1889919052, МФО 325365, СПД – ФО Ярич В. Оплата на пам’ятну таблицю Різнякам.

Мирон БУЧАЦЬКИЙ

 

НАШ КРАЙ

Тептюж. Невже це – «корабель»?

Вулиця Бориславська у Дрогобичі закінчується перед р. Тисьменицею. За річкою розкинулося колишнє село, а нині частина Дрогобича – Млинки. Потрібно розповісти про них, адже Млинки фактично продовжують цю вулицю аж до гори Тептюж, яка домінує над навколишньою місцевістю. Ось як описав Млинки в оповіданні «Задля празника» І.Франко: «На захід від фабрики (нафтопереробний завод. – Р.П.), за мілкою, хоч досить широкою, річкою Тисьменицею та розложеним над нею невеликим селом Млинки, підіймався на не дуже високім узгір’ю могутній дубовий ліс Тептюж, до якого з Дрогобича попри фабрику, через річку без моста та через Млинки, тяглася проста, мов за шнуром викроєна, мурована цісарська дорога».

Віддавна дрогобичан не перестає інтригувати походження назви цієї гори. Версії деяких дослідників на кшталт: «Назва Тептюж утворилась від слова «топтатись», бо колись там певний час таборувало, по-іншому – топталось вороже військо», не витримує критики через відсутність будь-яких доказів. Хибує на бездоказовість і стаття «Долпотів, теп. Довпотів» Михайла Худаша і Марії Демчук (див.  «Походження українських карпатських і прикарпатських назв населених пунктів (відантропонімні утворення»). – К., Наукова думка, 1991. – 270 с.). Висновуючи свою версію про можливу пов’язаність топоніма з ойконімом (ОН) Долпот, вони, однак, мусили визнати: в наявних у їхньому розпорядженні матеріалах зі слов’янської антропонімії ОН Долпот не засвідчене. Інші мовознавці у своїх працях з топоніміки обходять його мовчанкою або ж схильні сприймати народноетимологічну версію за наукову, хоча такий збіг зустрічається дуже рідко.

Натомість сучасна наука топоніміка, а не її «наукоподібність», володіє аргументами, здатними пролити трохи світла на стародавню таємницю. У підсумковій частині фундаментальної праці видатного українського мовознавця і поліглота (знає понад 40 мов!) Костянтина Тищенка «Долітописна мовна історія українців» (Київ-Дрогобич, Посвіт, 2015. – 752 с.) зокрема, читаємо: «Здавалося б, уже натішилися ми з читачем розпізнаними з топонімії України і римсько-візантійським грецьким спадком, і коптськими старожитностями. Так от же, ні, ще не все. Бо з-під елліністичних нашарувань і навіть перського сліду проступають контури чогось неймовірно далекого, – адже прототипами цілої низки топонімів у Наддніпрянщині (як і Наддністрянщині. - Р.П.) виявилися слова не коптської мови, а її мови-предка і старішої попередниці – мови давніх єгиптян».

Так-от, серед значної групи українських топонімів із давньоєгипетськими (не плутати з коптськими і пізнішими арабськими) прототипами вчений навів, зокрема, їх спільну основу dpt зі значенням «корабель». Далі він пише: в Україні є дві точні репліки цього єгипетського прототипу: Дептівка (Сумщина) і Тептіївка (Київщина). Мікротопонім Тептюж у його книзі відсутній, позаяк мікротопоніми він не розглядає, але якби знав про нього, то міг би згадати для збільшення їх кількості. Додатковим аргументом на користь його сміливої вірогідної версії служить топонімічний контекст того далекого «догрецького Єгипту в догрецькій Україні». Наприклад, неподалік Дептівки є населені пункти КОНОТОП, БІЛОЗЕРка, ДУБОВ’ЯЗівка, БЕРЕЖне, САМБІР, БІЛОУСівка, а біля Тептіївки – ПоБЕРЕЖка, МИСАЙЛівка, ін. Поблизу м.Калуш на Івано-Франківщині існує с. Дов(л)ПоТів, основу якого складають ті ж самі dpt! На незначній відстані втретє повторюються назви: МИСЛів, БЕРЕЖниця. Крім того, ближче або дальше і навіть достатньо далеко виявлені топоніми того самого античного Єгипту в топонімії України: Коптівка, Ракитинка, Самара, Македони, Рагозино, Кинашівка, Колиндяни, Коп’яки, численні «Семенові» назви і багато інших.

І ось що цікаво. Порівняно недалеко від Тептюжа теж існують схожі коренем топоніми й мікротопоніми: ВолоТОПи (Ясениця-Сільна), МАСЛовець (Східниця), БЕРЕЖниця, САМБІР, Велика і Мала БІЛини, ДУБРівка, МИХАЙлевичі (можливе пізніше пристосування від МИСАЙЛевичів) на Самбірщині та Дрогобиччині тощо. В поблизькій окрузі перелічених топонімів виявлені інші назви ймовірно того ж мовного походження: БІЛОЗЕРка, НЕХАЇвка, ЛОБківка, КОРЯКІВка, СЕМИГОРи, ТОМАШівці, ПереКОСи і т. д. Випадковість чи закономірність? Нехай хтось спробує доказати перше, лише не голослівним міркуванням: «Бо я так вважаю» з нагадуванням прислів’я: «На городі бузина, а в Києві дядько». Він не матиме рації.

На початку ІІІ тисячоліття зв’язки нинішньої України з античним Єгиптом привертають усе більшу увагу вчених, набувають чимраз вагомішої аргументації. Образно кажучи, браму туди допоміг відчинити топонімічний словник Єгипту греко-римської доби Г.Верета, виданий у 2013 р. Скориставшись ним, згаданий учений зумів «розшукати більше грецьких і коптських топонімів-прототипів назв в Україні, ніж за всі попередні роки. Причому вони не лише проклали шлях до сотень упізнаних топонімів-реплік в Україні, але й окреслили цим саме ті топонімічні контексти, які потребували далі загостреної уваги при глибшому пошуку. Ідентифіковані через ці контексти нові сотні зв’язків (тепер уже на лексичному рівні) самою семантикою прототипів та їхньою етномовною належністю висвітлили деталі тривалих масових контактів наших предків зі сходом Середземномор’я – і саме за доби еллінізму». Ось вам і Тептюж!

Закінчити цю статтю доцільно цитатою з передмови відомого мовознавця Григорія Півторака «Нові обрії дослідження етно- та глотогенезу українців» до книги К. Тищенка: «Той факт, що ніде в світі немає «чистих» народів, був відомий уже досить давно, але практичні успіхи генетики засвідчили, що взаємодія та взаємовпливи різних етносів залишають свої сліди не тільки в їхніх мовах та культурах, а й у генах.Знавець десятків сучасних і давніх, живих і мертвих мов та новітніх досягнень суміжних наук, він віднайшов і систематизував сліди стародавніх контактів на території сучасної України, відбиті в топоніміці та в давніх запозиченнях серед апелятивної лексики, які в сучасній суспільній свідомості сприймаються переважно як питомо українські…Як засвідчує історичний досвід, в історії різних наук часто те, що спочатку здавалося неймовірним і неможливим, з часом підтверджувалося подальшим науковим прогресом і вже сприймалося як звичне й єдино правильне або ж аргументовано спростовувалося й остаточно відкидалося…Масштабна картина культурно-історичних контактів наших предків з грецькими й коптськими моряками, сирійськими купцями й ченцями античності добута з самого мовного матеріалу топонімів, вона переконлива в цілому і не раз – у окремих деталях».

Як мовиться, тут ні додати, ні відняти. Коли ж чиїсь амбіції з приводу порушеної теми не хочуть вгамуватися, їм залишається порадити одне: засісти за її ґрунтовне і всебічне вивчення. Лише не опускатися до «»наукоподібності» і не притягувати за вуха власні міркування та висновки. Роль автора цієї статті звелася лише до своєрідного ретранслятора наукових здобутків вітчизняних та зарубіжних мовознавців.

Роман ПАСТУХ

 

СПОРТ

«Вірні збірній» у Дрогобичі

11 травня у Дрогобичі на майдані Т.Шевченка презентували проект «Вірні збірній».

Для популяризації українського футболу та розширення чисельності руху українських вболівальників Федерація футболу України разом із партнером ТОВ ТВК «Перша приватна броварня «Для людей – як для себе!» провели спортивно-розважальний захід для дрогобичан.

У програмі були футбольні розваги і конкурси, за участь у яких найактивніші отримували призи й подарунки; музична програма; зустріч та автограф-сесія з зіркою українського футболу Степаном Юрчишиним. Нагадаємо, Степан Юрчишин – український футболіст, тренер, функціонер, рекордсмен Першої ліги СРСР за кількістю забитих м’ячів в одному сезоні – 42 (1979 р.). Виступав за команди СКА (Львів), ЦСКА (Москва), «Карпати» (Львів), «Динамо» (Київ), «Пахтакор» (Ташкент), збірну СРСР. Зараз – спортивний директор ФК «Карпати» (Львів).

Наприкінці дійства відбувся розіграш двох Сертифікатів на безкоштовну поїздку на виїзний матч збірної України у «Лізі Націй» та м’яча з автографом Андрія Шевченка.

Щасливим володарем одного із сертифікатів став Мирон Каптованець. Власником іншого комп’ютер обрав п.Лесю, яка на момент розіграшу не була присутньою на площі, але, звісно, вказала свої координати.

Окрім того, учасники конкурсів залишили побажання збірній України на великому прапорі з написом «Дрогобич». Його разом із такими ж прапорами з інших міст вивісять на трибунах «Арени-Львів» під час матчу нашої національної команди, що відбудеться без глядачів.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Нещастя останніх хвилин

Дрогобицька «Галичина» провела матчі 4 та 5 турів Першої ліги Львівщини з футболу.

9 травня на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім.І.Франка дрогобичани приймали «Нафтовик» з Борислава. Господарі одразу заволоділи ініціативою, яку втілили у два забиті м’ячі. Але наприкінці першого тайму гравець «Нафтовика» реалізував пенальті, призначене за гру рукою у штрафному майданчику господарів. Тож команди пішли на перерву за рахунку 2:1.

У другій половині гри «Галичина» продовжувала йти вперед, але гості вдало зіграли на контратаці і зрівняли рахунок. Попри все, під завершення матчу дрогобичани таки зуміли вирвати перемогу з рахунком 3:2. Варто додати, що на полі точилася жорстка боротьба з великою кількістю фолів, тож, аби трохи вгамувати пристрасті, арбітру довелося кілька разів діставати з кишені жовту картку.

У матчі юнацьких складів господарі більш упевнено здолали своїх суперників – 6:2.

13 травня «Галичина» зустрічалася у Старому Самборі з лідером – командою «Кар’єр – Дністер».

У грі юнацьких складів дрогобичани відзначилися забитим м’ячем уже на другій хвилині (І.Бурдяк). Однак через три хвилини господарі зуміли відновити рівновагу – 1:1. Цей рахунок тримався до кінцівки матчу, але на 90+1 хвилині арбітр призначив у ворота «Галичини» доволі спірний пенальті, який господарі реалізували. У підсумку 2:1 на користь старосамібрчан.

За схожим сценарієм розвивалися події і матчі основних складів. Гра була рівною і «котилася» до нічийного результату. Але й цього разу не обійшлося без пенальті у ворота гостей. Його на 90-ій хвилині гри призначили за, на думку судді Р.Пузанського, гру рукою у штрафному майданчику дрогобичан. Попри протести гравці «Галичини», арбітр свого рішення не змінив. Нападник господарів пробив точно, а часу щоб зрівняти рахунок уже практично не було. Отож – 0:1 і «Галичина», попри активну підтримку своїх уболівальників, зазнає першої поразки в сезоні.

Після 5 турів турнірну таблицю очолює дует: «Сокіл» (Борщовичі) та «Кар’єр – Дністер» (Торчинович – Старий Самбір) – по 15 очок. «Галичина» з 10 пунктами – на третій сходинці.

Команди наших сусідів виступили так: «Вікторія» (Трускавець) – «Хімік» (Новий Розділ) – 1:0, «Нафтовик» (Борислав) – «Скеля» (Жовква-Крехів) – 1:1. Трускавчани зараз перебувають на 7 місці (8 очок), бориславці – на 13-му (3 очки).

Наступний матч дрогобичани проведуть 20 травня удома, на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка, з командою «Скеля» (Жовква-Крехів). Початок матчів: юнаки – 14:00, дорослі – 16:00.

Ярослав ГРИЦИК

 

«Тайфунівці» знову найкращі, і в Європі, і в Україні

У Києві з 1 до 6 травня 2018 року проходив Чемпіонат Світу з рингових дисциплін та Чемпіонат Європи з татамі дисциплін.

На змагання прибули понад 1200 спортсменів із 34 країн світу. Вихованець ФСК «Тайфун» Олексій Войтович змагався у чотирьох розділах татамі дисциплін серед юніорів (семі-контакт, лайт-контакт, традиційні форми зі зброєю і без зброї) та став чотириразовим чемпіоном Європи з кік-боксингу за версією ISKA. Спортсмени нашого міста хочуть висловити подяку усім тренерам, які доклали багато зусиль на шляху до цих перемог – Олегові Войтовичу, Оксані Сотрикіній, Віталію Шкрабі, Олегу та Катерині Соловей, клубам «Еней» та «Кіборг» і їх тренерам – Андрію Шевчуку, Мар’янові Гуржію, Іванові Харіву за спаринг-сесії.

У Львові 4-6 травня відбувся турнір з кік-боксингу WAKO LVIV OPEN CAP. Змагання проходили у спортивному комплексі «Галичина». У турнірі взяли участь 200 спортсменів з 11 областей України, Республіки Польща та Молдови. У рамках турніру 5 травня відбулася командна зустріч на профі-боях між збірними України та Польщі. З рахунком 3:2 перемогли гості.

Спортивний клуб «Тайфун» з міста Дрогобича представляли три спортсмени під керівництвом Віталія Шкраби. Наші «Тайфунівці» вибороли такі місця:  Сергій Щудло – перше (серед дорослих) у розділі лайт-контакт, Андрій Мицан – перше у розділі поїнт-файтинг та друге у лайт-контакті (вік 13-14 років), Денис Гвоздецький – третє місце в розділі поїнт-файтинг (вік 8-9 років).

За ці перемоги спортсмени вдячні своїм тренерам Віталію Шкрабі, Андрієві Андибуру та Олегові Войтовичу.

Голова ФСК «Тайфун» м.Дрогобич Віталій Шкраба висловлює щиру подяку благодійникам, без яких ця поїздка лягла б «фінансовим тягарем» на плечі батьків. Це трудовому колективу «Арт Світло», особливо Василеві Дмитруку, магазину «Інструмент-центр» (Оксана Кузнєцова), Ярославу Харкавціву, Василю Кенцу, спонсорам-благодійникам: Руслану Стансійчуку (мережа магазинів «Сяйво»), ПП Олегові Пашку.

Отож радіймо перемогам наших спортсменів бо їм набагато краще працювати, знаючи, що є люди, готові розділити труднощі та радості перемоги.

Ігор ЧИЖ,

Фото ФСК «Тайфун»

 Создан 17 мая 2018  Комментарии       
Всего 1, последний 2 года назад
Ісидор Короткевич 24 мая 2018 ответить
Лікувати парторга Пастуха ніхто не намагався?
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником