ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 31 травня 2018 р.
САМБІРСЬКО-ДРОГОБИЦЬКІЙ ЄПАРХІЇ УГКЦ – 25!

У відзначенні ювілею взяв участь Блаженнійший Святослав

Цьогоріч виповнюється 25 років від заснування Самбірсько-Дрогобицької єпархії Української греко-католицької церкви. Окрім цього, у 2018 році в Україні відзначають1030-річчя хрещення Київської Русі князем Володимиром Великим. Тож 27-28 травня у Дрогобичі пройшли урочистості з нагоди цих ювілейних дат.

У неділю, 27 травня, у приміщенні муздрамтеатру відбулася урочиста академія «Подяка хай буде Богові за його дар несказанний», присвячена 25-літтю заснування СДЄ УГКЦ.

На урочистість завітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма, депутати обласної та міської рад, заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик, професорсько-викладацький склад ДДПУ ім. І.Франка на чолі з ректором Надією Скотною, почесні дрогобичани й гості міста.

Опісля молитви «Царю небесний» у виконанні хору «Оранта» Дрогобицької духовної семінарії та муніципального чоловічого камерного хору «Боян Дрогобицький» владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослав Приріз виголосив вступну промову. Він наголосив на знаковості 2018 року і важливості приналежності до Вселенської Церкви. Єпископ також згадав першого Архиєрея Самбірсько-Дрогобицької єпархії – блаженної пам’яті владику Юліана Вороновського.

З величним ювілеєм та непересічною подією у Дрогобичі присутніх привітав міський голова Тарас Кучма. Він наголосив:

«Вихід з підпілля, легалізація нашої Церкви і створення Самбірсько-Дрогобицької єпархії відбулося лише тоді, коли Україна здобула незалежність. Тому тут ми розуміємо, що мета діяльності як священномучеників, так і козацтва, січових стрільців, Героїв УПА, наших теперішніх Героїв – воїнів АТО, є однією і тією самою. Бо ж, цілком очевидно, якщо не буде Української Держави, то й не буде Української Церкви, а без Церкви, своєю чергою, не буде українського народу», - зазначив Тарас Кучма.

Очільник міста додав, що, як твердили і твердять отці УГКЦ, у часи Суверенної України Церква повинна залишатися Церквою, а не політичною інституцією.

«Однак для того, щоб Церква передала іншим правничі функції, які колись виконувала, а сама говорила до сумління свого народу і залишалася Церквою, в Україні має запанувати мир та спокій. Тому ми, у міру наших можливостей, повинні спільно зробити все для цього. У часі Революції Гідності Самбірсько-Дрогобицька єпархія разом з дрогобичанами першими вийшли на захист людської гідності та української державності. Впевнений, що й надалі ми спільно розбудуватимемо як наше місто, так і нашу Церкву й Українську Державу!», - резюмував міський голова.

Наприкінці академії всі присутні у залі привітали владику СДЄ УГКЦ Ярослава Приріза з 55-річчям від дня народження та 30-літтям священства.

Згодом прозвучали вокально-хореографічні композиції у виконанні Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні і танцю «Верховина», Муніципального камерного хору «Легенда», Народної хорової капели ДДПУ ім. І.Франка «Гаудеамус», дуету бандуристок «Берегиня» музколеджу ім. В.Барвінського, дитячо-молодіжного хору «Відлуння» Катедрального собору Пресвятої Трійці, струнного ансамблю «ТЕТквАрТЕТ» і симфонічніх оркестрів музколеджу ім. В.Барвінського та муздрамтеатру ім. Юрія Дрогобича, окремих солістів. Завершилася академія спільним виконанням зведеним хором Духовного гімну України «Боже великий, єдиний...».

Наступного дня у Катедральному соборі Пресвятої Трійці відбулася Архиєрейська Літургія за участі Глави УГКЦ Блаженнійшого Святослава Шевчука.

Вітаючи дрогобичан із 25-річчям Єпархії, Блаженнійший Святослав згадав Бл.п. Юліана Вороновського, а також привітав Владику Ярослава Приріза з 30-літтям священства та 55-річним ювілеєм життя.

Разом із дрогобичанами та гостями міста участь у Літургії взяли голова ЛОДА Олег Синютка, міський голова Тарас Кучма, його заступники Ігор Герман, Василь Качмар і Володимир Коцюба, заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик, народний депутат України Богдан Матківський та депутати Львівської обласної ради.

Перед початком Літургії відбулася зустріч керівництва міста та області з Блаженнійшим Святославом, під час якої Глава УГКЦ відзначив внесок представників місцевої влади у розвиток церкви. Окрім того, після завершення Літургії владика СДЄ УГКЦ Ярослав Приріз у подячному слові також відзначив керівництво Дрогобича на чолі з міським головою Тарасом Кучмою і подякував за співпрацю та сприяння у підготовці до відзначення 25-річчя Єпархії.

На згадку про візит до Дрогобича, від імені громади, депутатського корпусу міськради очільник Дрогобича Тарас Кучма подарував Блаженнійшому Святославу картину з зображенням церкви Святого Юра.

Прес-служба міської ради

 

Особливий подарунок на «Останній дзвоник» 

25 травня у школах Дрогобича пролунав Останній дзвоник. Головними на святі того дня, звісно, були випускники. Усі інші учні раділи початку літніх канікул.

Цьогорічне Свято останнього дзвоника було особливим для колективу СШ №16. Адже того дня на подвір’ї школи урочисто відкрили новозбудований міні-футбольний майданчик зі штучним покриттям.

Та спершу випускників та їхніх молодших колег із завершенням навчального року привітали отець Любомир Митник, директор СШ №16 Володимир Крайчик, міський голова Тарас Кучма, учнівський Президент школи Христина Галелюка, випускниця Анна-Марія Лугова.

Найкращих учнів нагородили грамотами та дипломами за перемоги в освітніх конкурсах і спортивних змаганнях. Учасники заходу побачили танцювальні композиції, почули ліричні пісні на тему прощання зі школою.

Після найбільш очікуваної події для всіх школярів – звучання останнього дзвоника – свято перемістилося на новозбудований спортмайданчик. Символічну стрічку перерізали міський голова Тарас Кучма та юні спортсмени.

Священики освятили споруду, а директор школи Володимир Крайчик від імені учнів, батьків і вчителів щиро подякував депутатові обласної ради Андрію Ковчу, міській владі на чолі з головою Тарасом Кучмою, будівельникам і всім, хто причетний до зведення майданчика, за такий прекрасний дарунок. Він закликав дітей берегти футбольне поле і запросив дві команди зіграти перший матч. Очі юних футболістів аж світилися від радості!

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

У Дрогобичі відкрили «Вікно життя»

25 травня у Дрогобицькому міському пологовому будинку відкрили «Вікно життя». Це місце, де матір, яка з певних причин вирішила відмовитися від новонародженої дитини, може анонімно залишити її. Дотепер у нашій області таке «Вікно» було тільки у Львові.

Під час урочистості єпископ-помічник владики Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорій Комар сказав:

- Таке «Вікно» є зайвим у суспільстві, де життя, батьківство – свята річ, де люди приймають народження дитини як Божий дар, виховують і відряджають її у широкий світ. Але, на жаль, ми не завжди живемо в ідеальних умовах і трапляються такі життєві ситуації, коли спрацьовують якісь інші закони, коли перемагає людська слабкість, людина не бачить виходу, коли, можливо, верх бере гріх. Тоді молода мати постає перед дуже важким вибором – вбити дитину чи подарувати їй шанс на життя, за Божим задумом дати можливість посісти своє місце в суспільстві. Відкриваючи це «Вікно», ми сподіваємося, що воно допоможе зберегти життя принаймні одній маленькій людині.

Міський голова Тарас Кучма зазначив, що від моменту підписання Меморандуму між владою, керівництвом пологового будинку і ГО «Рух за життя» про наміри реалізувати цей проект минуло лише два місяці. Він подякував усім, хто долучився до його втілення, особливо колективу пологового будинку та ГО «Рух за життя».

Керівник Дрогобицького міського пологового будинку Володимир Штогрин також подякував усім причетним до доброї справи, водночас висловивши сподівання, що усі матері будуть свідомими й відповідальними, і цим вікном нікому не доведеться скористатися. А якщо хтось таки залишить немовля у «Вікні життя», то воно житиме, адже система обладнана сигналізацією, яка повідомить лікарів про те, що слід терміново поспішити до дитинки.

Після урочистого перерізування стрічки та освячення завідувач пологового відділення Володимир Цицик продемонстрував, як саме працює «Вікно», використавши у ролі немовлятка ляльку.

Своїми думками про подію поділилися отець Володимир Нестор та голова ГО «Рух за життя» у Дрогобичі Іван Шуригайло.

Юна співачка Марта Кос виконала декілька пісень. Прозвучала авторська поезія Марії Мазурик «Мамо, не вбивай!»

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

РІДНА ШКОЛА ЗУСТРІЛА ЮВІЛЕЙ

29 травня Дрогобицька ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Івана Франка відзначила подвійний ювілей: 100-річчя заснування Української гімназії у Дрогобичі та 90-ліття функціонування навчального закладу в сучасному приміщенні.

Програма святкувань була насиченою і цікавою. Спершу у храмі Св. Апостолів Петра і Павла відбулася Божественна Літургія за здоров’я випускників, учнів і педагогів школи. Відтак до пам’ятної дошки жертвам комуністичних репресій у Дрогобичі лягли квіти та лампадки.

Опівдні люди, причетні до Дрогобицької гімназії ім. І.Франка, а також ті, хто навчався чи працював у першій школі, зібралися на подвір’ї ЗОШ №1. На фасаді корпусу №2 (вул. І.Чмоли,9) урочисто відкрили меморіальну таблицю вчительці-просвітянці Марії Петрівні Чаповській з нагоди 120-річчя від дня її народження. Ініціаторами виступила група її колишніх учнів.

Участь у відкритті меморіальної таблиці взяли міський голова Дрогобича Тарас Кучма, голова міської ради першого демократичного скликання Мирослав Глубіш, професор ДДПУ ім. І.Франка Михайло Шалата, один з ініціаторів встановлення таблиці Юрій Модрицький. Чин освячення здійснив отець Ростислав Мелех. Вела урочистість вчитель Світлана Фаринович.

Далі події перемістилися у приміщення школи. Однокласники різних часів мали змогу поспілкуватися між собою, відвідати музей історії «Рідна школа», оглянути творчість сучасних учнів.

Кульмінацією святкувань стала урочиста академія у приміщенні музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича.

Учасників зібрання поблагословив духівник школи отець Ростислав.

За допомогою відеофільму присутні поринули в історію створення гімназії, яка згодом стала першою школою. Офіційна дата заснування гімназії, згідно із записами в архівах, – 15 вересня 1918 року. Тоді вона працювала у пристосованих приміщеннях (сучасного муздрамтеатру, музучилища імені В.Барвінського, а також сучасній будівлі тубдиспансеру). Виникла потреба термінового будівництва окремого приміщення Української гімназії. Завдяки пожертвам небайдужих українців у 1928 році завершилося будівництво нової споруди – сучасного приміщення першої школи. Цей рік та літери «РШ» («Рідна школа») зафіксовані у металевому флюгері на куполі школи.

Через різні історичні обставини Приватна коедукаційна гімназія з української мовою навчання ім. І.Франка, вистраждана українським людом, перетворилася на середню школу. Проте колектив школи пам’ятає, яку історичну відповідальність несе перед пам’яттю предків і майбутніми поколіннями…

Варто додати, що у фільмі згадували директорів і вчителів різних років, які оживали на екрані завдяки збереженим старим чорно-білим фотографіям.

Від імені міського голови та колективу відділу освіти педагогів, учнів та випускників ЗОШ №1 привітав начальник відділу Петро Сушко. Він наголосив, що перша школа вже багато десятиліть не лише навчає і виховує дітей, а й зберігає та примножує українські дух, традиції, історію, словом, є справжнім храмом науки. Під оплески присутніх Петро Ярославович і його колеги вручили директору школи Ользі Лужецькій, її заступникам та кращим вчителям почесні грамоти департаменту освіти і науки ЛОДА, міської ради, відділу освіти – за вагомий внесок у виховання підростаючого покоління.

Вітальні адреси також виголосили ректор ДДПУ ім. І.Франка Надія Скотна та проректор з науково-педагогічної роботи університету Володимир Шаран, директор СШ №16 Володимир Крайчик, котрий у 1993-97 рр. очолював першу школу, заслужений працівник культури України, гімназист Богдан Жеплинський, директор муздрамтеатру ім. Ю.Дрогобича Микола Гнатенко, директор благодійної організації «Центр милосердя», випускниця школи Руслана Галишин.

Глядачі побачили відеопривітання від випускників і друзів школи з різних куточків світу: Австралії, США, Ізраїлю, Чехії, Києва і Львова.

Творчий доробок сучасних учнів і вчителів учасники зібрання мали змогу оцінити завдяки яскравій концертній програмі. А ще були спогади, сльози радості, квіти, подарунки від випускників…

На завершення дійства директор ЗОШ №1 Ольга Лужецька щиро подякувала усім, хто готував свято і взяв участь у святкових заходах, особливо педагогам-ветеранам і сивочолим випускникам, а також друзям та партнерам школи.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

«Верховинка» дарує настрій 

На завершення навчального року Народний ансамбль танцю «Верховинка» презентував дрогобичанам творчий звіт своїх вихованців. Цей видовищний захід традиційно проходить на високому рівні, тож охочих потрапити на звіт виявилося значно більше, ніж вміщує зала Народного дому ім. І.Франка. Тому організатори вирішили подарувати глядачам аж два концерти – 26 та 27 травня. І в обох випадках у залі був аншлаг!

«Верховинка» – постійний учасник загальноміських, обласних, всеукраїнських свят, лауреат багатьох конкурсів та фестивалів, у тому числі й за кордоном. За 17 років «Верховинка» стала своєрідною візитівкою Дрогобича. У колективі займаються понад сто дітей у різних вікових групах.

Тож і в суботу, і в неділю глядачі побували на справжньому святі танцю. Цікаві композиції, яскраві костюми, дитяча творчість, помножена на талант і підкріплена досвідом, були щедро винагороджені тривалими оплесками. У постановці хореографа Богдани Кос присутні побачили народні, дитячі, ліричні танці. Завітали на дійство і друзі «Верховинки» – ансамбль «Прикарпатські візерунки» ПДЮТ (керівник Ольга Максимищак) та вихованці естрадного відділу Стебницької музичної школи (керівник Любов Кузьмич). Кілька пісень виконали учасники ансамблю «Верховинка», які, як виявилося, не лише талановиті танцюристи, а й співаки.

Запалили зал динамічні постановки «Сусідка», «Марічка», «Поліська полька», «Козачок», «А калина – не верба», «Весела полька», жартівливі номери «Ой, мамо, люблю Гриця», «Каперуш», «Чобіток». Довго не стихали оплески після ліричних композицій «Феєрія», «Ніч яка місячна». Були й дві прем’єри – хореографічна композиція «Чайки» (постановка Володимира Коса), а також запальний рок-н-рольний танець «Несмілива любов» у виконанні Володимира Коса та Уляни Джус.

Сподобалися патріотичні номери «Ми – українці», «Стрілецька сюїта», славнозвісний «Гопак». Наймолодша група дебютувала на сцені танцем «Чомучки». Композицію «На полонині» презентував молодий хореограф Богдан Цар.

Особливо щемливим був момент вручення цьогорічним випускникам «Верховинки» дипломів, квітів і символічних медалей художнім керівником ансамблю Богданою Кос та директором Народного дому Петром Косом. І хоч це вже четвертий випуск вихованців колективу, щоразу він не обходиться без сліз, обіймів, щирих слів вдячності, подарунку на згадку про старшу групу колективу.

Завершила концерт хореографічна композиція «Весела полонина», під час якої глядачі побачили дві танцюючі піраміди.

Більш ніж двогодинне дійство, ведучим якого був Іван Сех, промайнуло наче мить, подарувавши глядачам чудовий настрій.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

АДМІНІСтРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНА РЕФОРМА

Сільські громади отримали право добровільно

приєднуватися до Дрогобицької міської громади

Уже протягом трьох років в Україні триває реформа місцевого самоврядування, а в процесі децентралізації публічного управління утворюються об’єднані територіальні громади (ОТГ). Так, станом на 10 травня 2018 року створено 731 ОТГ, з них 26 очікують рішень про призначення ЦВК перших виборів. В ОТГ проживає 6,4 млн. осіб (18% усього населення). На Львівщині є 35 ОТГ.

5 травня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад” щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення».

Цим Законом розділ IV «Прикінцеві положення» ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад» доповнено пунктом 3-1, відповідно до якого визнано такими, що є спроможними об’єднаними територіальними громадами для випадків, передбачених статтями 8 – 8-3 вказаного Закону, територіальні громади міст республіканського АР Крим, обласного значення. Приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського АР Республіки Крим, обласного значення є виключно добровільним та відбувається за рішенням усіх відповідних місцевих рад. Тимчасово до чергових місцевих виборів під час добровільного об’єднання територіальних громад, при приєднанні до територіальних громад міст обласного значення вибори голів ОТГ не проводяться, а головою ОТГ визнається міський голова міста обласного значення, до територіальної громади якого відбулося приєднання.

Крім того, внесено зміни до статті 8-3 ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад», якими цю статтю доповнено нормою щодо припинення повноважень органів місцевого самоврядування та посадових осіб територіальної громади, що приєдналася до міської об’єднаної територіальної громади. Зокрема, встановлено, що повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови такої громади припиняються з дня набрання чинності рішення сільської, селищної ради та рішенням міської ради об’єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади. З моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської ОТГ. А з моменту припинення повноважень сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади, повноваження сільського, селищного, міського голови об’єднаної територіальної громади поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади.

Таким чином, після набрання чинності цього Закону відкриваються нові правові можливості для приєднання до Дрогобицької міської територіальної громади навколишніх сіл.

Проте, відповідно до ч.1 ст. 8-1 ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад», добровільно приєднатися до об’єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад АР Крим, області належить до цієї ОТГ.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 19.07.2017 року №491-р внесено зміни до деяких розпоряджень КМУ, зокрема, до розпорядження від 11.11.2015 року №1158-р, і, відповідно, затверджено перспективний план об’єднання територіальних громад Львівської області у новій редакції. Цим планом передбачено утворення 84 об’єднаних територіальних громад на території усіх районів Львівщини, окрім Дрогобицького та Сокальського. Таким чином, процес формування об’єднаних територіальних громад на Дрогобиччині повертається на початковий етап: напрацювання пропозицій до Перспективного плану.

8 лютого 2018 року проведено засідання Дрогобицької міської комісії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, на якому обговорено питання про підготовку пропозицій щодо проекту Перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад Львівської області в частині Дрогобича та Дрогобицького району. За рішенням комісії, під час проведення консультацій Львівської облдержадміністрації з органами місцевого самоврядування щодо проекту Перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад Львівської області в частині Дрогобича та Дрогобицького району, пропонувати передбачити створення Дрогобицької міської об’єднаної територіальної громади у складі: міст Дрогобич та Стебник, а також сіл: Болехівці, Нове Село, Раневичі, Почаєвичі, Михайлевичі, Рихтичі, Хатки, Снятинка, Залужани, Старе Село, Воля Якубова, Дережичі, Монастир Дережицький, Лішня, Монастир Лішнянський, Унятичі, Нагуєвичі, Брониця.

У проекті рішення Львівської обласної ради, підготовленого ЛОДА, «Про схвалення змін до проекту Перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини», передбачається утворення 4 об’єднаних територіальних громад: Дрогобицької (зі Стебником та 10 сільськими радами району), Трускавецької та Бориславської міських, а також Меденицької селищної. Як передбачено цим проектом рішення, до Дрогобицької міської ОТГ мають увійти: міста Дрогобич та Стебник, а також села Болехівської, Броницької, Дережицької, Долішньолужецької, Лішнянської, Михайлевицької, Почаєвицької, Раневицької, Рихтицької та Снятинської сільських рад.

Отож, закликаємо сільські громади навколишніх сіл Дрогобицького району ініціювати процес приєднання до Дрогобицької міської громади.

Богдан НИКОЛАЇШИН, кандидат наук з державного управління, начальник відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Дрогобицької міської ради, заступник голови Дрогобицької міської комісії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади 

 

НОВИНИ

«Країна Франкіана-2018» 

25 травня у стінах головного корпусу Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття VІ літературно-мистецької академії «Країна Франкіана».

«Країна Франкіана» – це унікальна подія, яка відбувається у Дрогобичі шостий рік поспіль і покликана популяризувати та відкривати нові шляхи до глибшого пізнання постаті одного з найславетніших синів людства, світоча українського письменства, вченого, громадсько-політичного діяча, поета, історика, перекладача, провідника національного відродження України – Івана Франка.

Як і впродовж минулих років, так і цьогоріч літературно-мистецька академія зібрала у місті Івана Франка  чисельну кількість науковців України та закордону.

Зі вступним словом виступили ректор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Надія Скотна та модератор заходу – професор Михайло Шалата.

Привітав учасників VІ літературно-мистецької академії «Країна Франкіана» міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

«Іван Франко – приклад невтомної боротьби за національну розбудову, українську державність, соціальну справедливість, приклад того, як розум і воля однієї людини здатні вплинути на зміни в історії народу. І сьогодні Франко – наше натхнення й опора. Щоб захистити незалежність України та протистояти російській агресії, треба по-франківськи «не ридать, а здобувати, хоч синам, як не собі, кращу долю в боротьбі», - зазначив у вітальному слові Тарас Кучма.

Також міський очільник закликав усіх бути гідними величного спадку Митця, гідними представниками народу, «що вгору йде».

Про велич та важливу роль популяризації, вивченні Івана Франка говорили директор Львівського літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз, депутат Львівської обласної ради від Дрогобиччини Михайло Задорожний, професори Петро Іванишин, Михайло Гнатюк, Ярослав Яремко, доцент Богдан Лазорак.

У межах заходу обговорили також необхідність створення національного музею та заповідника Івана Франка у Дрогобичі.

Опісля урочистої частини робота академії продовжилась на Франкозначих семінарах.

Літературно-мистецька академія «Країна Франкіана» тривала до 28 травня. 

 

Ремонт доріг триває 

У Дрогобичі продовжують роботи з ремонту доріг.

Як повідомили у Департаменті міського господарства ДМР, станом на 29 травня на вулицях П.Сагайдачного, І.Чмоли, Б.Козловського, В.Великого, П.Орлика ведеться поточний ремонт – проведено фрезерування дорожнього покриття.

На вул. Завалля, Музичній і Театральній роботи завершено. Частково виконані роботи на вулицях Прорізній, Воїнів УПА, розпочаті – на вул. Л.Курбаса.

Триває капітальний ремонт на вул. М.Грушевського та Будівельній, у розпалі реконструкція під’їзних доріг лікарняного містечка з облаштуванням стоянки для автотранспорту на вул. А.Шептицького.

 

Нове у дорожньому русі 

17 травня на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради було прийнято рішення про зміну організації руху автомобільного транспорту на деяких вулицях міста.

Нові правила проїзду почнуть діяти на вул. Ю.Дрогобича, Святого Юра, Січових Стрільців, А.Міцкевича, Т.Шевченка та Лесі Українки.

Також на початку і в кінці вул. Святого Юра встановлять дорожній знак 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено», а також на вул. Святого Юра,17 – 1.2 «Небезпечний поворот ліворуч».

З боку вул. Юрія Дрогобича на вул. А.Міцкевича встановлять дорожній знак 5.5 «Дорога з одностороннім рухом» з часовим обмеженням з 8:00 до 18:00, а з боку вул. Т.Шевченка на вул. А.Міцкевича встановлять дорожній знак 3.1 «Рух заборонено» з часовим обмеженням з 8:00 до 18:00.

Також на вул. Самбірській,64 з обох сторін в’їзду до будинку встановлять дорожній знак п.5.33 «Пішохідна зона» та дорожній знак п.3.1 – «Рух заборонено» зі сторони будинку №104 на вул. Самбірській.

На вул. Лесі Українки встановлять інформаційно-вказівні дорожні знаки п.5.35.1 та 5.35.2 «Пішохідний перехід» та нанесуть дорожню розмітку «Зебра».

 

Зміни у виконкомі 

15 травня під час пленарного засідання сесії Дрогобицької міської ради прийнято рішення про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету.

Зі складу виконавчого комітету за квотою ДМО ВО «Батьківщина» за особистою заявою виведено Олега Петровича Ягоцького і введено Світлану Ярославівну Маменьку.

Загалом до складу виконавчого комітету Двходять 15 осіб: Тарас Кучма, Ігор Герман, Володимир Коцюба, Василь Качмар, Олег Хрущ, Петро Старосольський, Руслан Мацигін, Володимир Бараняк, Степан Кулиняк, Андрій Герич, Олег Скрипух, Андрій Паутинка, Роман Войтків, Тарас Вінсковський та Світлана Маменька.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Сортування сміття у Дрогобичі розпочнуть з бюджетних установ 

Уже у червні у будівлях бюджетних установ міста з’являться перші контейнери для сортування сміття.

24 травня це обговорили під час зустрічі міського голови Дрогобича Тараса Кучми з представниками соціального підприємства «Зелена Коробка». Участь у зустріч взяли також керівник КУ «Інститут міста» Володимир Кондзьолка та начальник відділу ІТ та аналізу Станіслав Гайдер.

Зелена Коробка – соціальне підприємство, засноване в 2016 році групою зелених активістів зі Львова. В основі ідеї роботи підприємства стоїть надання зручного сервісу для сортування відходів. Картонні контейнери для роздільного сортування пластику, паперу, скла та батарейок в офісах, школах, закладах харчування, державних установах, ОСББ. і т.д. Відсортовані відходи сортують та переробляють.

Під час зустрічі було визначено, що сортування сміття розпочнуть зі встановлення контейнерів у приміщеннях бюджетних установ міста. За пропозицією міського голови Дрогобича Тараса Кучми перші сто контейнерів встановлять у міській ратуші, навчальних закладах, установах галузей медицини та культури, комунальних підприємствах міста. Для початку сміття сортуватимуть на папір, скло та пластик, які відправлятимуть на вторинну переробку. Щодо органіки, то ці відходи звикло скидуватимуть до загальних сміттєвих контейнерів.

«Переконаний, що ці перші локації, де ми встановимо контейнери, сприятимуть у практичному навчанні мешканців міста до роздільного сортування сміття», - наголосив Тарас Кучма.

Як зазначили представники СП «Зелена коробка», вони також проводять безкоштовні лекції та майстер-класи для дорослих і для дітей, що є основним у започаткуванні роздільного сміттєсортування.

Отож на прикладі Львова було продемонстровано роботу СП «Зелена коробка», де бізнесові компанії оплачують послуги з збору відходів, чим перекриваються витрати на обслуговування соціальних установ міста, та запропоновано поетапну стратегію для Дрогобича, яку почнуть впроваджувати у червні цього року.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Є нове родовище газу!

18 травня у селі Городківка Дрогобицького району відкрили нове Гірське газове родовище ТОВ «Горизонти».

Відкрили родовище у межах міжнародної конференції «Carpathian Oil&Gas Conference 2018» за участю першого заступника голови ЛОДА Ростислава Замлинського, колективу, щоб обслуговує родовище, а також учасників конференції – провідних нафтогазових, бурових і сервісних компаній Центральної і Східної Європи. Під час відкриття присутні урочисто запалили символічний факел.

«Відкриття нового газового родовища – це черговий крок до енергетичної безпеки нашої країни та підвищення економічного потенціалу області. Торік в область інвестували 150 млн доларів і динаміка ця зберігатиметься. Впродовж цього року плануємо ще 12 свердловин ввести в експлуатацію. Це і соціальна відповідальність бізнесу, і нові робочі місця, і розвиток регіону», - зазначив під час відкриття газового родовища Ростислав Замлинський.

Видобувні запаси цього родовища, виходячи з проведених пошуково-розвідувальних робіт та сейсмічних досліджень, оцінюють в 1 млрд куб.м. Добовий дебіт видобутку газу із двох горизонтів свердловини складає 30 тис куб. м. Свердловина облаштована газопроводом і підключена до УПГ «Бистрицьке» ТОВ «Західнадрасервіс», де газ проходить підготовку і подається до магістрального газопроводу УМГ «Львівтрансгаз».

«Це перша свердловина із трьох запланованих, які ми відкриваємо, її уже підключили до газотранспортної мережі і вона вже постачає газ. Оцінюємо запаси газу до мільярда кубічних метрів. Роботи тривали майже два роки. Плануємо розвивати також Бистрицьке і Гірське родовища. Цього року хочемо пробурити іще п’ять свердловин», - розповів член спостережної ради ТОВ «Горизонти» Степан Козицький.

Загальний обсяг інвестицій у Гірське газове родовище склав 82,766 млн грн. Зазначимо, що у найближчі роки в межах Гірської площі планують провести додаткові сейсмічні роботи, пробурити 4 пошукові свердловини і збільшити добовий видобуток до 150 тис куб. м на добу.

Вл. інф.

 

Середа у Дрогобичі 

30 травня у Дрогобицькому відділі поліції начальник Головного управління Національної поліції у Львівській області, генерал поліції третього рангу Валерій Середа провів виїзний прийом громадян. 

Громадяни, котрі прийшли на особистий прийом до очільника Нацполіції Львівщини, цікавились перебігом досудових розслідувань; звернулися з пропозиціями щодо обладнання вулиць міст та сіл району камерами відеоспостереження для попередження вчинення правопорушень; з проханнями збільшити кількість правоохоронців, зокрема дільничних офіцерів поліції, особливо у сільській місцевості, а також щодо налагодження співпраці з місцевою владою та активними громадянами для недопущення незаконного вирубування лісу.

Уважно вислухавши відвідувачів, Валерій Середа взяв на особистий контроль розв’язання усіх проблемних питань.

Окрім того, начальник поліції Львівщини поспілкувався з представниками місцевої влади, активістами, а також працівниками Дрогобицького відділу поліції та проінспектував у яких умовах вони несуть службу.

Відділ комунікації поліції Львівської області

 

КУЛЬТУРА

Коли звучать сопілка та акордеон…

29 травня в концертному залі Дрогобицької дитячої музичної школи №1 відбувся концерт вихованців заслуженого діяча естрадного мистецтва України Романа Ілика – Ростислава Фещака та Михайла Броницького.

Учень шостого класу музичної школи, випускник Михайло Броницький завдяки віртуозній грі на акордеоні є лауреатом обласних та дипломантом всеукраїнських конкурсів.

На звітному концерті Михайло Броницький виконав низку різнопланових творів: «Органну прелюдію соль мінор» Й.Баха, «Чакону» Г.Генделя, «Чому сумний акордеон» Є.Дербенка, жартівливу українську народну пісню «Ой, лопнув обруч», оброблену В.Бухвостовим, та інші. Майстерність юного акордеоніста глядачі оцінили щедрими аплодисментами.

Як розповіла ведуча заходу Тетяна Гавриш, акордеон запатентував у Відні Кирило Деміан 189 років тому, і цей музичний інструмент дуже швидко став популярним у Європі. Коли ж він з’явився у США, там його спочатку називали «піаніно на бретельках».

Інший учасник концертної програми – сопілкар Ростислав Фещак – наразі навчається у другому класі музшколи. Але вже дуже добре володіє сопілкою, яка вважається одним із найдавніших інструментів України. За деякими припущеннями, вона з’явилася на наших теренах майже 20 тисяч років тому. Але і зараз маленька сопілочка залишається улюбленим інструментом нашого народу.

Ростислав презентував на концерті «Гуцульський танок» В.Лужного, народну пісню «Журавель» в обробці А.Аренського, литовський народний танець «Клумпакоїс», мелодію «Пливе човен» М.Лисенка та інші (концертмейстер – Анна Ананенко). І знову на адресу виконавця лунали щедрі оплески глядачів…

На завершення концерту з вуст ведучої прозвучало декілька побажань: Ростиславу Фещакові та Михайлові Броницькому – творчих успіхів і вдосконалення майстерності, а їхньому наставнику Романові Ілику – побільше таких талановитих учнів.

Леся ГРИЦИК

Фото Зоряни ГРИЦИК

 

СПОРТ

Непоступливий аутсайдер

26 травня у 7 турі Першої футбольної ліги Львівщини дрогобицька «Галичина» зустрічалася у Городку з однойменним футбольним клубом, який до цього посідав передостаннє місце у турнірній таблиці.

У грі юнацьких складів дрогобичани впевнено перемогли з рахунком 4:0. Голи забивали Іван Бурдяк – 2, Віталій-Іван Мирончук, Андрій Микитич.

У матчі основних складів перевага гостей не була такою переконливою. Вже у першій половині матчу «Галичина» провела два м’ячі. Відзначилися Роман Маланяк (22 хв.) і Тарас Рудавець (35 хв.). Після перерви гравець ФОК «Городок» Тарас Бджола відіграв один м’яч (62 хв.), відродивши інтригу у грі. Але на більше господарів поля не вистачило. У підсумку – 2:1 на користь дрогобичан.

Результати інших матчів: СКК «Пісочна» – «Богун» (Броди) – 1:3, «Авіатор» (Черляни) – «ГалКатЗубр» (Зубра) – 1:4, «Сокіл» (Борщовичі) – «Сокіл» (Золочів) – 5:2, «Вікторія» (Трускавець) – ФК «Яворів» – 0:1, «Нафтовик» (Борислав) – «Корміл» (Давидів) – 0:0, «Скеля» (Жовква-Крехів) – «Хімік» (Новий Розділ) – 2:4, «Пульс-Авангард» (Жидачів) – «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – 0:1.

Після 7 турів турнірну таблицю продовжує очолювати дует: «Сокіл» (Борщовичі) та «Кар’єр – Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – по 21 очку. «Галичина» з 16 пунктами – на третій сходинці. Четверте-п’яте місця ділять ФСК «Яворів» та «Хімік» (Новий Розділ), у яких по 12 очок.

Команди наших сусідів – Трускавця та Борислава – наразі відповідно на 8-му (9 очок) та 12-му (7 очок) місцях.

Наступний матч дрогобичани проведуть у неділю, 3 червня, удома, на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка, з новороздільським «Хіміком». Початок матчів: юнаки – 14:00, дорослі – 16:00.

Ярослав ГРИЦИК

 

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ

Перелік лікарських засобів за урядовою програмою

«Доступні ліки» розширять із 1 липня

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017р. №1107 внесено зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України з метою розширення програми «Доступні ліки» чотирма новими міжнародними непатентованими назвами (МНН) лікарських засобів, що використовуються у доопераційній та післяопераційний періоди: азатіоприн, циклоспорин, такролімус, мікофенолова кислота та її солі. Вищевказана постанова набирає чинності з 1 липня 2018 року.

Слід зазначити, що 27 грудня 2017 року Уряд вже розширив програму «Доступні ліки» двома діючими речовинами – лозартан та глібенкламід – для лікування відповідно серцево-судинних захворювань та цукрового діабету II типу. Відповідні зміни набули чинності 31 грудня 2017 року.

Нагадаємо, що для того, аби взяти участь у програмі, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, отримати правильно виписаний рецепт та обміняти його на ліки безкоштовно або з незначною доплатою в аптеці з позначкою “Доступні ліки”.

Відділом контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області організовано проведення щомісячного моніторингу  дотримання аптечними закладами Львівської області гранично допустимих роздрібних цін на лікарські засоби, вартість яких підлягає відшкодуванню.

Отже, якщо у Вас виникають питання щодо ціноутворення на лікарські засоби, просимо звертатись за допомогою у Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області (м.Львів, вул. Д.Вітовського,18, тел. 252-32-22).

У разі подання  звернення обов’язково вказувати та  додавати:

- назву лікарських засобів, щодо яких зросли ціни;

-назву, адресу та ЄДРПОУ суб’єкта господарювання, що здійснює реалізацію лікарських засобів (дану інформацію можна отримати на стенді «Куток споживача»);

- документи, що підтверджують застосування завищених цін (чеки, квитанції).

Відділ контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області – тел. 252-32-22.

 

Успішна громада – квітуча країна:

як великий бізнес сприяє розвитку регіонів

Український агроіндустріальний холдинг МХП як представник соціально-відповідального бізнесу підтримує соціальні проекти для розвитку сільського населення у місцях розташування своїх потужностей, зокрема на Львівщині. Однією з таких ініціатив є щорічний Львівський обласний конкурс мікропроектів місцевого розвитку.

У 2018 році було подано 68 заявок від ініціативних мешканців Львівщини. 49 мікропроектів уже стали переможцями і отримали від ТОВ «Захід-Агро МХП», одного з підприємств Групи МХП, яке провадить свою діяльність на території Львівської області, 1 250 560 грн. на втілення різноманітних ініціатив.

Львівський обласний конкурс мікропроектів місцевого розвитку проводиться на Львівщині щорічно з 2011 року. Уже  третій рік поспіль ТОВ «Захід-Агро МХП»долучається до співфінансування місцевих ініціатив у тих районах, де підприємство орендує землі: в Самбірському, Городоцькому, Пустомитівському, Золочівському, Перемишлянському, Буському, Дрогобицькому, Стрийському, Яворівському, Жидачівському та Жовківському.

Співпраця громади з МХП допомагає залучати кошти та ефективно втілювати у життя проекти, спрямовані на підвищення добробуту місцевих мешканців і розвиток інфраструктури краю. У 2016 році підприємство спрямувало 114 400 грн. на реалізацію місцевих ініціатив.  Уже наступного року ця сума зросла до 508 100 грн. У 2017 році «Захід-Агро МХП» підтримав 24 мікропроекти із заявлених 38 загальною вартістю 5 575 057 грн. У 2018 році підтримку МХП отримали 49 ініціатив загальною вартістю 12 844 209 грн, які потребують 1 250  560 грн. грошової допомоги.

Представники підприємства спілкуються з громадами та сільськими головами, депутатами, іншими небайдужими ініціативними жителями краю, аби розбудити в них інтерес до участі у конкурсі, переконати в прозорості та перспективності такого починання. Щоб допомогти громадам вирішити усі їхні проблеми, інвесторам, членам громади та представникам місцевої влади потрібно консолідувати зусилля і разом працювати на досягнення спільної мети.

Львівський обласний конкурс мікропроектів місцевого розвитку затверджений Програмою проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку у Львівській області на 2017-2020 роки. Вперше він був проведений ще в 2011 році завдяки прийняттю програми проведення обласного конкурсу мікропроектів, яка була розроблена та затверджена у Львівській області. За перші чотири роки її існування було реалізовано 510 місцевих ініціатив, а за підсумками 2016-2017 років вдалося втілити ще 1300 проектів. Ідейним поштовхом до створення програми став успішний вже на той час міжнародний проект «Місцевий розвиток орієнтований на громаду», що впроваджувався в області з 2008 року за підтримки Євросоюзу та Програми розвитку ООН.

Ця програма видозмінювалася та удосконалювалася, а уже в 2016 році була прийнята нова під назвою «Проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016-2020 роки». 25 жовтня 2017 року обласна рада затвердила нову редакцію, розраховану на 2017-2020 роки.

Програма сприяє розвитку сіл, селищ, міст, об’єднаних територіальних громад, допомагає поліпшувати соціальну інфраструктуру населених пунктів та вирішувати побутові питання, на які бракує коштів у місцевих бюджетах. Нагальні проблеми сільських, селищних рад та новостворених ОТГ швидше та ефективніше вирішуються за допомогою спонсорських внесків. Для цього щорічного проводиться Конкурс мікропроектів місцевого розвитку. Програма не розв’язує усіх проблем за день, але вона дає можливість залучити якомога більше ресурсів, аби зробити ще один крок на шляху до кращого майбутнього.

Прес-служба МХПСоздан 31 мая 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником