ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 26 липня 2018 р.




«Міс Українська Канада» завітала до ратуші

У середу, 18 липня, до Дрогобицької міської ради завітала переможниця конкурсу «Міс Українська Канада» Юлія Щербан. Юна красуня прибула не сама – разом з батьками та братом, з якими проживає у провінції Альберта в Канаді.

Нагадаємо, 15 липня у Торонто відбувся фінал конкурсу «Міс Українська Канада 2018», в якому перемогу здобула дрогобичанка Юлія Щербан.

У ратуші Юлію зустріли міський голова Дрогобича Тарас Кучма, керівник ТІЦу Ігор Чава, керівник прес-служби Зеновій Квасній та радник міського голови Ліда Жгута.

Міський голова вручив Юлії подяку за презентацію Дрогобича на міжнародному рівні і з нагоди перемоги у конкурсі «Міс Українська Канада». Вітаючи Юлію, Тарас Кучма зазначив: «Ми, мешканці Дрогобича, горді за тебе і те, що ти не лише достойно виступила, а й перемогла у цьому конкурсі. Дякуємо, що пам’ятаєш про Дрогобич – місто, з якого походиш. Ти ще зовсім юна і на тебе чекає чимало випробувань у житті, бо краса дається не просто і не легко. Але я впевнений, що тобі як із зовнішньою, так і внутрішньою красою, з добрими намірами вдасться досягти бажаного та омріяного».

Міський очільник подарував переможниці книги про Дрогобич, календар-фотоальбом зі світлинами міста, які зробив відомий фотомитець Ігор Фецяк, та футболку з логотипом Дрогобича.

Відтак, після привітання, відбулося спілкування з Юлією та її сім’єю. У ході бесіди присутні говорили не лише про конкурс «Міс Українська Канада» та перемогу Юлії, а й про місто Дрогобич, міжнародну співпрацю, зокрема з представниками Канади, а також про російсько-українську війну та волонтерську участь людей доброї волі, які проживають у Канаді.

На завершення зустрічі Юлія зазначила, що хоч від шести років проживає в Канаді, часто приїжджає до Дрогобича і планує реалізувати свій соціальний проект, спрямований на підтримку діяльності Центру соціальної реабілітації та адаптації для молоді з особливими потребами «Дивовижні долоні» у нашому містіі.

Прес-служба міської ради

 

НОВИНИ

Коли судове рішення – не указ 

Днями відбулася чергова спроба розблокування заїзду до Дрогобицького міського сміттєзвалища поблизу Брониці.

Працівниця Державної виконавчої служби управління юстиції зачитала блокувальникам рішення суду, згідно з яким їм заборонено чинити перешкоди у користуванні міським полігоном твердих побутових відходів, що належить «Комбінату міського господарства» Дрогобича. Проте броничани проігнорували почуте, попри те, що за невиконання рішення суду передбачена відповідальність – аж до кримінальної.

Допомогти виконати судове рішення намагалися представники приватної фірми, яку залучили до охорону полігону ТПВ. Проте відтіснити людей і завезти на полігон бульдозер для виконання робіт із впорядкування звалища їм не вдалося. Усе звершилося шарпаниною, перерости у бійку якій не дозволили працівники поліції.

Ситуація залишається невизначеною, налагодити конструктивний діалог із пікетувальниками не вдається. Тим часом місту доводиться витрачати чималі кошти, щоб не допустити загрозливої епідеміологічної ситуації і принаймні частково вивозити сміття на віддалені полігони.

Кор. «ГЗ»


Місто недоотримує кошти від району 

Упродовж минулих вихідних днів до інфекційного відділення КНП «Дрогобицька міська дитяча лікарня» госпіталізували 7 дітей хворих на кір, з них 5 – мешканці Дрогобицького району. Загалом у відділенні перебувають 17 дітей, у яких діагностовано кір.

Про це у понеділок, 23 липня, під час щотижневої оперативної наради у ратуші повідомив керівник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба.

Він порушив питання повернення Дрогобицьким районом субвенційних коштів до бюджету Дрогобича в повному обсязі за пролікованих хворих мешканців району у лікарнях міста.

Як наголосив Володимир Чуба, лише за І півріччя 2018 року від Дрогобицького району не надійшли субвенційні кошти в розмірі майже 14 мільйонів гривень. Своєю чергою, щорічне недоотримання субвенцій до міського бюджету спричиняє проблеми з виплатою заробітних плат працівникам сфери охорони здоров’я. А дофінансування недоїмки для виплати зарплат з місцевого бюджету спричиняє багато інших проблем, зокрема недофінансування комунальної сфери міста та обмеження розвитку інфраструктури Дрогобича.

 

Щоб місто стало безпечнішим…

У четвер, 19 липня, у Дрогобицькій міській раді відбулася зустріч з представниками бізнесу, ОСББ та громадських об’єднань Дрогобича.

У ході зустрічі начальник відділу ІТ та аналізу ДМР Станіслав Гайдер розповів присутнім про проект «Безпечне місто», який планують реалізувати у Дрогобичі, а також проінформував про етапи його реалізації.

Зазначимо, реалізація проекту «Безпечне місто» передбачає встановлення камер спостереження та відеонагляду на вулицях Дрогобича та зведення всієї інформації в єдиний ситуативний центр, який планують створити на базі КП «Муніципальна варта» з метою контролю та підвищення рівня безпеки.

Також участь у зустрічі взяв депутат Львівської обласної ради Василь Масний, який розповів про програми облради, конкурси та проекти з яких можна отримати фінансування для реалізації схожих проектів.

На завершення зустрічі охочих встановити камери на будівлях та територіях ОСББ або ж торгових приміщеннях, офісах чи прилеглих до них територіях запросили подавати пропозиції щодо кількості необхідних камер та локацій їх розташування на е-скриньку відділу ІТ і аналізу ДМР: itadrohobych@gmail.com.

Нагадаємо, перший етап проекту передбачає збір та аналіз інформації щодо локацій розміщення камер. На сьогодні відповідну інформацію вже подали відповідальні структурні підрозділи міської ради, комунальні підприємства та державні установи міста.

 

Струменевим методом відремонтують 9 вулиць

Як повідомили у Департаменті міського господарства, до кінця сезону цього року у Дрогобичі відремонтують дорожнє покриття методом напилення спеціальної асфальто-щебеневої суміші на дев’ятьох вулицях: Д. Галицького, Завалля, Театральній, П.Орлика (біля ТЦ «Рукавичка»), П.Сагайдачного, Трускавецькій, А.Шептицького, Стрийській та перехресті вулиць П.Сагайдачного – Самбірська.

Нагадаємо, у червні для міського господарства Дрогобича закуплено установку ямкового ремонту струменевим методом «MADPATCHER» та встановлено на автомобілі МАЗ-533702, який є на балансі КП «КМГ».

Прес-служба міської ради

 

«Верховину» очолить Любов Стадник

23 липня у Дрогобицькій міській раді відбулося засідання конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Комунального закладу Дрогобицької міської ради «Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина». Головував на нараді заступник міського голови Дрогобича Василь Качмар.

Нагадаємо, конкурс на заміщення вакантної посади директора ансамблю був оголошений наприкінці травня ц.р.

До участі у конкурсі зголосилися чотири кандидати: Любов Федорівна Галась, Тарас Ігорович Осередчук, Любов Іванівна Стадник, Роман Володимирович Стахнів.

На останньому засіданні комісії кандидатів заслухали. У зв’язку з сімейними обставинами до ратуші не з’явився Роман Стахнів, тож комісія обирала з поміж трьох заслуханих шляхом відкритого голосування. Члени комісії одноголосно прийняли рішення рекомендувати міському голові Дрогобича призначити на контрактній основі терміном на 5 років, директором КЗ ДМР «Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» Любов Іванівну Стадник, яка упродовж багатьох років працює в цьому колективі.

Завершуючи засідання, Василь Качмар подякував членам комісії за плідну роботу та об’єктивний вибір кандидата на посаду директора ансамблю «Верховина».

Прес-служба міської ради

 

Довідку про склад сім’ї можна отримати у ЦНАПі

З першого серпня 2018 року у Центрі надання адміністративних послуг Дрогобича запроваджують нову послугу «Отримання довідки про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб». Відповідне рішення було прийнято 19 липня на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Як повідомила начальник ЦНАПу Оксана Тішина, довідки видаватимуться громадянам адміністраторами одразу після процедури заповнення всіх необхідних документів. Послуга буде безкоштовною.

Охочим отримати довідку «Про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб» потрібно подати:

- заяву на отримання довідки «про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб». Заяву формує адміністратор ЦНАПу;

- оригінал документа на право власності на домоволодіння, якщо дані про речове право не внесені в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;

- оригінал свідоцтва про народження дитини або про належність до громадянства України, якщо вона досягла 14-річного віку;

- оригінали паспортів усіх зареєстрованих осіб у житловому приміщення/будинку;

- будинкову книжку (за наявності);

- оригінал свідоцтва про шлюб;

- при виникненні необхідності – інші документи.

У разі подання заяви представником особи, додатково подаються:

- документ, що посвідчує особу законного представника;

- документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини – батьками (усиновлювачами).

Важливо: власник (співвласник) житлового приміщення/будинку, інша зареєстрована у житловому приміщенні/будинку особа несуть відповідальність за документи та дані про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, інших відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення інших цивільних прав.

- Прийняте рішення виконавчим комітетом міської ради – це ще один крок назустріч мешканцям Дрогобича, який є своєрідним спрощенням бюрократичної системи в отриманні довідки «Про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб». Більше того, громадянам не потрібно буде сплачувати кошти за отримання цієї довідки. На майбутнє ми плануємо збільшувати перелік адміністративних послуг задля максимально можливого, в межах чинного законодавства, швидкого отримання громадянами відповідних послуг у єдиному центрі, - прокоментував заступник міського голови Володимир Коцюба.

Нагадаємо, Центр надання адміністративних послуг розташований у приміщенні Дрогобицької міської Ратуші, за адресою: площа Ринок,1.

Прес-служба міської ради

 

Аграрна партія прописується у Дрогобичі

Серйозними політичними намірами заявляє про себе на Дрогобиччині Аграрна партія. Спершу в Дрогобичі на кожній вулиці облаштували рекламні щити з лідером Всеукраїнського політичного об’єднання Віталієм Скоциком. А минулого тижня в місті відбулися установчі збори місцевого осередку за участю керівника Львівської обласної організації Аграрної партії Мар’яна Лозинського.

Присутні мали можливість ознайомитись з програмою партії, яка заявляє, що «провідні галузі нашої країни повинні мати державну підтримку та дієві механізми стимулювання їх розвитку. Такими механізмами є оподаткування, кредитування, митні процедури та адміністрування». Аграрії переконані, що саме аграрний сектор був і є одним із ключових важелів впливу на розвиток національної економіки та її ефективної інтеграції у світовий економічний простір.

Використовуючи найновіші надбання української та зарубіжної науки, розширюючи інтелектуальну складову вітчизняного агровиробництва та переробки, твердять вони, в Україні повинні зробити аграрний сектор провідним і конкурентоздатним. І не тільки в нашій країні, а й на світових ринках. Наші товари мають бути якісними і екологічно чистими.

Зменшення кількості й оптимізація податків, спрощення їх адміністрування, зниження податкового тиску на населення та бізнес вже в короткостроковій перспективі збільшать довіру населення та будуть яскравим стимулом для створення нових і розвитку наявних бізнесів, виведуть із тіні капітал і збільшать надходження до бюджетів усіх рівнів.

Мар’ян Лозинський, розповівши про Програму і Статут Аграрної партії, відповів на численні питання присутніх щодо вступу, розбудови організації, підготовки до виборів. Він підкреслив, що цілі Аграрної партії України можуть бути втіленні у життя за умови спільної самовідданої праці наших партійців та союзників. Вони повинні впроваджуватись у життя крок за кроком, поетапно, залучивши до своїх лав все більше однодумців та прихильників.

Тарас РУСИН

 

ВАРТО ЗНАТИ!

Про пільгові перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування у м.Дрогобич

Рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 19.07.2018 №169

З метою забезпечення стабільних, безпечних і якісних перевезень, розглянувши листа 17.07.2018 року №466 від перевізника КП «Комбінат міського господарства», керуючись ст.28, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Дрогобицької міської ради вирішив:

1. Встановити перевезення впродовж всього робочого часу в міських автобусних маршрутах загального користування міста Дрогобич за власний рахунок автоперевізника таким пільговим категоріям:

- учасники бойових дій (у т.ч. АТО) та бійці-добровольці АТО, батьки загиблого військовослужбовця;

- інваліди війни та особи з інвалідністю внаслідок війни;

- особи І групи та супроводжуючій особі;

- діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, що виховуються або навчаються у навчально-виховних та навчальних закладах;

- діти з багатодітних сімей.

2. Встановити в міських автобусних маршрутах загального користування міста Дрогобич час для перевезення пільгових категорій громадян, визначених чинним законодавством України, з 10:00 до 16:00 години, а саме:

- особи (ЧАЕС), віднесені до категорії I;

- особи-учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які належать до категорії ІІ;

- діти, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою;

- особи з інвалідністю I, II, III групи (крім інвалідів по зору та з ураженням ОРА);

- діти-інваліди;

- ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани податкової міліції, ветерани державної пожежної охорони , ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;

- пенсіонери за віком;

- реабілітовані особи.

3. Перевізникам, незалежно від форми власності, з якими укладено договори на перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування м.Дрогобич, забезпечити виконання цього рішення.

4. Рішення виконкому Дрогобицької міської ради від 13.09.2012 р. №388 «Про організацію пасажирських перевезень у м.Дрогобич» вважати таким, що втратило чинність.

5. Відділу економіки виконавчого комітету Дрогобицької міської ради (Т.Бачинський):

5.1. Забезпечити постійний контроль за виконанням даного рішення.

5.2. Оприлюднити рішення в газеті «Галицька Зоря» та на веб-сайті Дрогобицької міської ради.

6. Рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника міського І.Германа.

Тарас КУЧМА, міський голова

 

КОЛОНКА РЕДАКТОРА

Ода диплому

Переглядаю якось свій архів документів, які свого часу були виписані на моє ім’я, і мимоволі задумуюся: що, наприклад, означає для мене ця синя книжечка з відтиском «Диплом», яку видали мені 1984 року в Львівському державному (тепер – національному) університеті імені Івана Франка.

На здобуття цього диплома, яке свого часу було моєю заповітною мрією, я витратив п’ять років свого життя.

Відтак облікую: 10 років учився у школі, більше півроку працював у колгоспі, два роки служив у війську. Усього 12 з гаком років.

Виходить, що на тлі цього часу майже третину свого енергоресурсу витратив на здобуття законного права займатися фахом журналіста.

Сьогодні, коли на високі (точніше – найвищі) державні посади призначають осіб без фахової освіти і з фальшивими дипломами, запитуєш себе: навіщо ти так необачно змарнував п’ять років свого життя, заради чого?

Думаю, що ці безглузді помилки щодо кадрових призначень на найвищому державному рівні рано чи пізно будуть виправлені. Поза тим, нас мають передусім турбувати хиби, допущені в цьому плані на найнижчому рівні.

Очевидно, це велика ілюзія (якщо, звичайно, не елементарна дурість) коли, підібравши людину з вулиці, плекати сподівання, що вона стане хорошим фахівцем.

У ролі дописувачів, позаштатних працівників, здібних до написання текстів чи виконання інших функцій, редакції професійних видань вчора, сьогодні і завтра використовуватимуть за обумовлену, звичайно, оплату їхніх послуг. Проте, що стосується праці в штаті редакції – питання цілком іншого ґатунку. Це питання впирається у розуміння елементарних стандартів журналістики, яке зачіпає чимало аспектів.

Таке розуміння може дати тільки базова освіта, передусім стаціонарна.

П’ять років ми вивчали історію, теорію і практику журналістики всіх часів і народів, засвоювали професійні стандарти. Тим паче, що навчали нас цьому такі світила в царині журналістики як Йосип Цьох, Володимир Здоровега, Йосип Лось, Володимир Кибальчич, Олександра Сербенська, Анатолій Капелюшний та багато інших знаних особистостей, які, зрештою, як і факультет, мали на той час найвищий рейтинг серед вищих навчальних закладів.

Мабуть, недаремно мій старший колега Володимир Турмис не раз цілком обґрунтовано і справедливо дошкуляє про те, що люди без дипломованої освіти не мають права займатися відповідною професійною діяльністю. Особливо його, як мовиться, шлях трафляє після того, коли приходить після прес-конференцій, у яких брали участь самозванці від журналістики.

Нарешті, через багато літ, я зрозумів цю аксіому щодо дипломованої освіти.

Ти правий на всі 100, шановний колего.

Хай живе диплом!

І хай живе не тільки відданість професії, якій ми присвятили все свідоме життя, але й відданість одній-єдиній газеті, яку ми ніколи не зраджували заради якихось меркантильних інтересів. Навіть тоді, коли було вкрай скрутно і не знали як звести кінці з кінцями. Але ж ми їх якось зводили. І, Богу дякувати, не нарікаємо, що сонце сходить і заходить не так.

Петро МАЦАН

 

ЗНАЙ НАШИХ!

Прорив Метика

Наш колега написав унікальну книгу для дітей

Під кінець навчального року школярі Дрогобиччини мали можливість піти на літні вакації з книжечкою під назвою «Маленький лицар», яка, сподіваємося, спонукатиме їх до глибоких роздумів.

Автором книжки є наш колега Тарас Метик, котрий після закінчення 1983 року факультету журналістики Львівського університету імені Івана Франка зробив вагомий вклад у розвиток журналістики, а згодом пройшов багаторічне успішне випробування на високих керівних посадах у органах місцевого самоврядування.

Дотепер Тарас Метик декілька років тому успішно дебютував на ниві красного письменства як співавтор книги «Село за лугами» та автор драматичних творів «Нескорима» та «Дрогобицька Голгофа», які, ще до їхньої публікації, були сценізовані творчим колективом Львівського академічного обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича, і здобули широку популярність у публіки, особливо  в середовищі національно свідомих краян.

Здавалось би, книжечка «Маленький лицар» (видавництво «Коло») занадто доросла для підліткового віку. Проте, коли з націотворчої точки зору намагатися збагнути зміст твору, то, як мовиться, остаточно і безповоротно переконуємося, що так само, як нема нічого запізно, так само й нема нічого зарано. Краще зарано. Тому що в такому випадку є значно більше шансів і можливостей прислужитися правді, волі та справедливості української нації, яку вона виборювала віками. І, на жаль, виборює дотепер.

Приклад життя і вчинків підлітків, які стали героями трьох оповідань Тараса Метика, що ввійшли до збірки «Маленький лицар», на наше переконання, є яскравим проривом у царині дитячої літератури. Це чи не перша книжечка, яка не копіює на національний грунт усіляких міккі-маусів, гаррі-поттерів та інший закордонний мотлох, а орієнтує юного читача на тверді національні імперативи, без усвідомлення яких їхнє майбутнє буде приречене на марноту марнот.

РЕД

 

ПРОКУРАТУРА ІНФОРМУЄ

Обережно, шахраї!

30.05.2018р. до Бориславського ВП Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області звернулася громадянка Борислава щодо факту заволодіння її грошовими коштами невстановленою особою, шляхом обману та зловживання довірою. Злочинець зателефонувала на мобільний телефон потерпілої, представилась працівником поліції та повідомила неправдиві відомості про те, що її донька вчинила кримінальне правопорушення та за уникнення відповідальності запропонувала переказати на банківський рахунок кошти в сумі 10000 гривень. Потерпіла переказала кошти та була ошукана.

Інформуємо, що переважна частина зазначених дзвінків  здійснюється у нічний час або рано-вранці. Після цього, злочинці фразою: «Ваш син, донька, чоловік в поліції» змушують вас розгубитися і пояснюють причини затримання: «Знайшли наркотики, потрапив (потрапила) у ДТП, заподіяв (заподіяла) тілесні ушкодження» і так далі, при цьому одразу  пропонують начебто «вирішити справу».

Беручи до уваги вищевикладене, попереджаємо: будьте обережними у випадку підозрілих телефонних дзвінків і не перераховуйте гроші на банківські рахунки незнайомим особам.

Ю.МАЛАХІВСЬКИЙ, керівник Дрогобицької місцевої прокуратури

 

Проща до Гошева

Дрогобицька міська асоціація ЛОА ВО СОІУ організувала прощу до Гошівського монастиря, що в Івано-Франківській області (30 чол.). Були присутні на Божественній Літургії, де приступили до Святого Причастя. В кінці служби Отець відправив молитву на зцілення і покропив водичкою.

Незважаючи на дощову погоду, пішли до гробу Господнього і попросили у Господа миру для нашої України, щоб скоріше закінчилася війна. Попили водички і рушили додому. По дорозі заїхали в Моршин, де у каплиці Пресвятої Богородиці попросили у неї здоров’я і опіки над нами.

На мою думку, такі прощі дуже корисні для духовного зцілення, бо вони об’єднують нас і змушують задуматися над тим, щоб ми творили тільки добро для людей.

Усі задоволені і висловлюють щиру подяку міському голові Тарасу Кучмі і голосному спеціалісту по транспорту Ігорю Юзьв’яку за сприяння у виділенні транспорту.

Хай Мати Божа Вас охороняє,

А Господь міцне здоров’я посилає.

Мирослава ЛУДИН, голова ГО Дрогобицької міської асоціації ЛОА ВО СОІУ

 

ДСНСУ ЗАСТЕРІГАЄ

Врожай-2018: зберегти до зернини!

Літо несподівано вже досягнуло своєї середини... Для одних це найкраща пора для відпочинку, розваг, а для хліборобів – це найгарячіша пора року.

Саме в цей період, в складних погодних умовах, триває їх боротьба за своєчасний збір та збереження врожаю. Адже, хліб – це головне наше багатство. Зараз жнива-2018 у розпалі і тривають в районах області. Від того, який буде вирощено і як збережено врожай, залежить, чи буде в державі, у кожного нас на столі протягом року, якісний та доступний за ціною хліб... Тому сьогодні дуже важливо не тільки зібрати врожай, але й зберегти його від небезпечного і підступного ворога – вогню. Саме під час жнив, з дозріванням зернових культур різко підвищується небезпека виникнення пожеж на хлібних ланах, зернотоках, елеваторах.

Дозріла хлібна маса, солома у скиртах, стерня – легкозаймисті, особливо в умовах сухої погоди та вітру. Маленьке джерело відкритого вогню може викликати пожежу, і тоді результати багатомісячної напруженої, тяжкої праці багатьох людей пропадають миттєво. Тож необхідно усім завжди пам’ятати, що найменша необачність, легковажність, може легко спричинити пожежу і привести до значних втрат частини врожаю. Як засвідчує статистика, основними причинами виникнення пожеж на хлібних полях й поблизу них, зернотоках, заготівельних пунктах елеваторах є: необережне паління, розведення та залишення без догляду багать, пустощі дітей з сірниками, іскри, що вилітають з вихлопних труб двигунів несправної техніки – тракторів, комбайнів та автомобілів.

При сухій погоді та сильних вітрах виниклі на полях пожежі соломи, стерні можуть дуже швидко поширюватися. Щоб не допустити пожеж при збиранні врожаю, потрібно суворо дотримуватись правил пожежної безпеки.

У зв’язку з цим, Дрогобицький РВ ГУ ДСНС України у Львівській області області звертається до усіх мешканців, відпочивальників із суворим застереженням:

ШАНОВНІ ГРОМАДЯНИ! ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Палити, розводити та залишати без догляду багаття, застосовувати відкритий вогонь на хлібних ланах та поблизу них, зернотоках, хлібозаготівельних пунктах, елеваторах біля скирд соломи і сіна, спалювати стерню, залишки жнива на полях та поблизу них КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!

Хліб – багатство, і зібрати його потрібно без втрат. Турбота про його збереження, у тому числі і від пожеж, – обов’язок кожного громадянина України.

А.ЖИВЧИН, провідний інспектор Дрогобицького РВ ГУ ДСНСУ у Львівській обл.

 

«ПРОСВІТІ» - 150!

Діяльна, славна і широковіта

Після відвідання 6 липня 2018р. рівно у сторіччя Дрогобицької «Просвіти» могили її засновника і першого голови о. Михайла Бачинського в с.Опарі на Дрогобиччині, у рамках підготовки до широкого відзначення у грудні 2018 р. 150-річчя заснування Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка, другим заходом стала поїздка активу Дрогобицького міськрайонного об’єднання «Просвіти» до Золочева. Адже там похований другий голова Дрогобицької «Просвіти», юрист, адвокат, дипломат, політичний і громадський діяч Ярослав Олесницький (1875-1933). Ініціювала поїздку одна з діяльних просвітянок і союзянок Наталія Яцків, підтримана всіма, кому дороге високе й почесне ймення просвітянина. Серед них – голова Дрогобицької «Просвіти» Микола Садоха, її почесний голова Михайло Шалата, голова Дрогобицької організації Товариства «Україна-Світ» Михайло Ваврин, художник Петро Сидорчук, педагог Юрій Модрицький, краєзнавець Роман Пастух і ще півтора десятка інших осіб, котрі з різних причин не змогли долучитись до екскурсійної групи.

Цього разу спонсор Володимир Ярим частково допоміг розв’язати транспортне питання, а за другу частину дороги просвітяни оплатили автобус самі. А це, як правило, люди з дуже скромними доходами і пенсіями, котрих не вистачає навіть на офіційний «споживчий кошик», а не те що на «розкіш» взаємокорисних поїздок принаймні теренами Львівщини. Констатовано це з метою не поскаржитись, а щоби вкотре привернути увагу, повернути лицем «кого слід» до діяльності «Просвіти» на рівні районних центрів, Львова та Києва. Хто ж уперто дотримується думки, ніби вона чимось «не така» чи не цілком «така», нехай впряжуться у її важкий громадський «плуг» і власною безоплатною діяльністю засвідчать причетність до славного просвітянського гурту.

Хіба не парадокс, що колись чужа австрійська влада матеріально допомагала українському Товариству «Просвіта», а нині своя українська влада його чомусь «не бачить», гейби воно для неї чуже? Ба більше: деякі недалекі чиновники вважають відроджену «Просвіту» анахронізмом, пережитком минулого, п’ятим колесом у возі. На практиці стається подібно до анекдоту, в якому армійський старшина повчав: «Робіть так, як я кажу, але не так, як я роблю!». Тут видається цілком доречною і давня авторська веселина «Пан Юрко»:

Б’є не слабше від картечі

Пан Юрко «Просвіту», –

І у груди, і у плечі

Всю її еліту.

 

Товариство це повинно,

За його словами,

Вже займатися невпинно

Іншими ділами,

 

Бо, мовляв, стоїть тепера,

По страшнім терорі,

Самостійна, світла ера

В нації надворі.

 

А «Просвіта» – всі старцюги,

Молодь не пускають,

Перед владою у дуги,

Знай, себе згинають…

 

Раз, і два, і три, вчетверте

З присмаком отрути

Кпинить: «Краще їй умерти,

Ніж такою бути!».

 

- Ми, – в одвіт йому, – не цяці,

А як ти із жаром –

Теж зголошуйся до праці

У «Просвіті» даром!

 

На лиці його гнівному

Блиснула зловтіха:

- Ви гадаєте, дурному

Я утік із міха?!

Після такого дещо мінорного початку перейдемо до мажорнішої частини розповіді про побачене та почуте у поїздці на Золочівщину спекотної неділі 22 липня 2018 р. Того дня там учергове вшановували пам’ять про кілька тисяч полеглих вояків української дивізії «Галичина» в битві під Бродами у липні 1944-го. Дрогобицькі просвітяни зупинилися біля великого Меморіалу дивізійників при автомагістралі, за кілька кілометрів від Золочева, поклали квіти, засвітили лампадку, помолилися пам’яті відомих і безіменних хлопців-галичан, які лежать під однаковими маленькими білими хрестами. Здається, нині вже мало хто сумнівається, що вони полягли зовсім не за продовження агонії «третього рейху», а задля недопущення комуно-російських окупантів, які протягом 1939-1941 рр. залишили в тюрмах Західної України гори трупів невинно замордованих українців.

У Золочеві дрогобицьких просвітян зустріли секретар міської ради Олег Сидорович і голова Золочівської «Просвіти» Ярина Сухецька. Показавши місто, пам’ятники видатним особам, пам’ятки історії та культури, нагадавши імена відомих вихідців із Золочівщини – голови «Руської трійці» о. Маркіяна Шашкевича, Кирила Трильовського, Олени Степанівни, Миколи Лемика та інших, господарі скерували гостей із Франкового краю до місця вічного спочинку Я.Олесницького на старому міському цвинтарі.

Хто ця особа, пам’ять про яку живе і в Дрогобичі, і в Золочеві, і на його малій батьківщині м. Галичі Івано-Франківської області? Передусім він був племінником адвоката, видатного політичного і громадського діяча «старої Галичини» Євгена Олесницького (1860-1917), який жив, працював і похований у Стрию. Подібно до свого стрийка, Ярослав теж вивчився на правника і протягом 1904-1911 рр. займався адвокатською практикою в Дрогобичі. Мешкав у будиночку поряд з інститутом фізики, математики, економіки та інноваційних технологій Дрогобицького педагогічного університету ім. І.Франка на вул. Стрийській, Упродовж 1904-1910 рр. керував Дрогобицькою «Просвітою» як її другий голова. Був ініціатором, організатором і безпосереднім учасником та промовцем багатьох, коли не всіх громадських і культурних заходів, зокрема, відкриття пам’ятної таблиці з нагоди 100-річчя о. Маркіяна Шашкевича у 1911 р. на фасаді церкви Св. Трійці.

З Дрогобича Я.Олесницький переїхав до Львова, а останні 12 років життя провів у Золочеві. Від 1917 р. належав до Української демократичної партії. У жовтні 1918 р. його обрали до складу Української Національної Ради, що займалася перебранням влади від австрійських органів, проголошенням і утвердженням влади Західно-Української Народної Республіки 1 листопада 1918 р. і в наступні місяці. У 1918-1919 рр. працював радником Державного секретаріату закордонних справ Західно-Української Народної Республіки. В складі її делегації взяв участь у проголошенні Акта Злуки УНР і ЗУНР у Києві 22 січня 1919 р. У 1919-1921 рр. був першим радником дипломатичної місії УНР у Великобританії, головою дипломатичного представництва УНР у Великобританії. Після завершення роботи місії у 1921 р. повернувся до Львова. У 1921-1922 рр. викладав у Львівському таємному українському університеті. Від 1923 р. продовжив адвокатську практику в Золочеві. Належав до Союзу українських адвокатів, провідних членів Українського національно-демократичного об’єднання (УНДО). Від 1930 р. до кінця життя був послом (депутатом) від УНДО польського сейму. Від імені Української парламентської репрезентації в сеймі звернувся до Ліги Націй зі штаб-квартирою у Женеві (Швейцарія) з рішучим протестом проти польської політики жорстокої пацифікації поневоленого корінного українського населення Галичини.

Як видно, Я.Олесницький заслужив не лише вдячної пам’яті нащадків, але й пам’ятних таблиць у Галичі, Дрогобичі та Золочеві. На жаль, наразі їх немає, але Дрогобицька «Просвіта» буде їх ініціювати. Зберігся лише кам’яний надмогильний хрест і могила видатного діяча. Крім дрогобицьких, там зібрались і золочівські просвітяни. Після покладання вінка, запалення лампадок о. Августин ЧСВВ відправив поминальну панахиду по Я.Олесницькому. Михайло Шалата нагадав присутнім головні віхи життя та дільності Я.Олесницького на тлі подій та імен тієї епохи. Виступили також Микола Садоха, Ярина Сухецька і Олег Сидорович. Золочівські просвітяни пообіцяли відновити могилу та надгробок Я.Олесницького, що дивом уціліли під час комуно-російської окупації Західної України, бо московські заброди руйнували й знищували все, що нагадувало українцям їхню справжню історію.

На прохання місцевих керівників «Просвіти» екскурсовод Золочівського замку-палацу ХVІІ ст., в якому відкрито музей, провела гостей двома наземними і третім підземним поверхами музею, розповіла про історію та віхи відновлення пам’ятки обороннної архітектури і водночас резиденції власників. Наприкінці дрогобицькі просвітяни вручили золочівським колегам книги та сувеніри своїх авторів, портрет Я.Олесницького роботи Петра Сидорчука, а золочівські просвітяни – навзаєм свої видання.

Із Золочева переважно добра асфальтова дорога вивела прикарпатських мандрівників до відомого нині маленького села із дещо загадковою назвою – Підлисся, а в ньому – до відновленої у 1986р. садиби-плебанії в обіймах густого соснового бору, де народився о. Маркіян Шашкевич. Тут працівниця музею передала слово Михайлові Шалаті, який свого часу захистив кандидатську дисертацію про галицького будителя, співавтора і упорядника збірника «Русалка Дністровая» (1837) – першої в Галичині друкованої книги українською народною мовою, видав монографію «Маркіян Шашкевич», повне зібрання його творів в одному томі, надрукував цілу низку статей і досліджень про подвижника поступу «на полі народному» в контексті його оточення і доби. Професор торкнувся багатьох питань шашкевичіани, в якій почувається, мов риба у воді, прочитав вірші, присвячені йому. Своєю чергою, автор цих рядків прочитав свій вірш «Маркіян Шашкевич» зі збірки «Великі і відомі. Сто історичних образків», виданої в 2010 р., і подарував її музею. У збірці є два автографи – автора віршованих портретів та Петра Сидорчука, який гарно доповнив її графічними портретами.

Традиційним завершенням цікавої і взаємокорисної пізнавальної мандрівки стала спільна перекуска дрогобицьких просвітян домашніми припасами в альтанці під високими шатами пахучих сосен. За визнанням учасників поїздки, неперевершеною господинею «смачного дійства» стала все та ж пані Наталія. Духовно збагативши і себе, і золочівських колег по Товариству «Просвіта», дрогобичани готуються до поїздок наступних, керуючись мудрим висловом: «Люби і знай рідний край».

Роман ПАСТУХ

 

СВІТ СПОРТУ

У першій лізі – футбольні канікули

У вихідні відбулися два матчі 15 туру Першої футбольної ліги Львівщини.

Ось їхні результати: «Вікторія» (Трускавець) – «Авіатор» (Черляни) – 3:1, ФСК Яворів – «Богун» (Броди) – 0:0. «Гал Кат Зубра» зіграє пропущений матч 14 туру з ФСК «Яворів» 29 липня. У разі перемоги зубрівчани можуть вийти на четверте місце у турнірній таблиці. Це – остання гра першого кола.

Результати цих матчів суттєво не виплинули на розташування команд у турнірній таблиці за підсумками першого кола. На першому місці – «Сокіл» (Борщовичі) – 38 очок, на другій сходинці – «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – 36, на третій – МФК «Галичина» (Дрогобич) – 34, на четвертій – «Вікторія» (Трускавець) – 29. Лідери зіграли по 15 матчів.

Юнацький склад «Галичини» посідає 5 місце, маючи 31 очко. Попереду – «Авіатор» (Черляни) – 35, «Сокіл» (Золочів) – 34, «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) –32, ФОК «Городок» – 31 очко.

Перший матч другого кола дрогобичани проведуть 12 серпня у Трускавці з місцевою «Вікторією».

Ярослав ГРИЦИК

 

КАЛЕНДАР МАТЧІВ

І етапу Чемпіонату УПЛ сезону 2018/19. Перше коло.

 

Календар матчів Української Прем’єр-ліги з футболу публікуємо на численні прохання читачів «ГЗ». У календарі вказано базові дати турів.

 

1 ТУР

22 липня

Карпати – Олександрія – 0:2

Зоря – Маріуполь – 2:1

Арсенал-Київ – Львів – 0:2

23 липня

Чорноморець – Олімпік – 2:1

25 липня

Десна – Шахтар - 0:2

Динамо – Ворскла - 1:0

 

2 ТУР

28 липня

Карпати – Чорноморець (17:00)

Львів – Динамо

Шахтар – Арсенал-Київ

Маріуполь – Десна

Олександрія – Зоря

Олімпік – Ворскла

 

3 ТУР

4 серпня

Карпати – Олімпік (17:00)

Зоря – Чорноморець

Десна – Олександрія

Арсенал-Київ – Маріуполь

Динамо – Шахтар

Ворскла – Львів

 

4 ТУР

11 серпня

Чорноморець – Десна

Карпати – Зоря

Шахтар – Ворскла

Маріуполь – Динамо

Олександрія – Арсенал-Київ

Олімпік – Львів

 

5 ТУР

18 серпня

Зоря – Олімпік

Десна – Карпати

Арсенал-Київ – Чорноморець

Динамо – Олександрія

Ворскла – Маріуполь

Львів – Шахтар

 

 

6 ТУР

25 серпня

Чорноморець – Динамо

Карпати – Арсенал-Київ

Зоря – Десна

Маріуполь – Львів

Олександрія – Ворскла

Олімпік – Шахтар

 

7 ТУР

1 вересня

Десна – Олімпік

Арсенал-Київ – Зоря

Динамо – Карпати

Ворскла – Чорноморець

Львів – Олександрія

Шахтар – Маріуполь

 

8 ТУР

15 вересня

Чорноморець – Львів

Карпати – Ворскла

Зоря – Динамо

Десна – Арсенал-Київ

Олександрія – Шахтар

Олімпік – Маріуполь

 

9 ТУР

22 вересня

Арсенал-Київ – Олімпік

Динамо – Десна

Ворскла – Зоря

Львів – Карпати

Шахтар – Чорноморець

Маріуполь – Олександрія

 

10 ТУР

29 вересня 2018

Чорноморець – Маріуполь

Карпати – Шахтар

Зоря – Львів

Десна – Ворскла

Арсенал-Київ – Динамо

Олімпік – Олександрія

 

11 ТУР

6 жовтня 2018

Динамо – Олімпік

Ворскла – Арсенал-Київ

Львів – Десна

Шахтар – Зоря

Маріуполь – Карпати

Олександрія – Чорноморець

 

 



Создан 26 июл 2018



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником