ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 30 серпня 2018 р.
У МІСТІ ФРАНКОВОЇ ЮНОСТІ

Відбулася третя Церемонія вручення Міжнародної премії імені Івана Франка

У день народження Великого Каменяра, 27 серпня, у Дрогобичі відбулася грандіозна науково-культурна подія року – ІІІ Церемонія вручення Міжнародної премії імені Івана Франка.

Ця урочиста подія уже третій рік поспіль скликала до міста, у якому іменем Івана Франка названо університет та одну з найбільших вулиць, відомих науковців України та закордону. Окрім наукової еліти – вчених з Австрії, Словаччини, України, та професорсько-викладацького складу Дрогобицького державного педагогічного університету імені І.Франка на чолі з ректором Надією Скотною, на Церемонію прибули політичні діячі, представники дипломатичного корпусу, народний депутат України Богдан Матківський, міські голови Дрогобича, Самбора, Борислава, Нової Каховки, обласні, районні, міські депутати та громадськість. Традиційно, участь у заході взяв онук І.Франка – Роланд Франко.

Організатором заходу виступив Міжнародний фонд Івана Франка.

Уранці, перед початком Церемонії, численна делегація на чолі з Роландом Франком поклала квіти до підніжжя пам’ятника Великому Каменяреві у селі Нагуєвичі – місці, де народився Іван Франко.

Церемонія нагородження Лауреатів Міжнародною премією імені Івана Франка відбулася у міському Народному домі, який також має ім’я І.Франка.

Розпочинаючи Церемонію, гостей міста та дрогобичан зі сцени вітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма, ректор ДДПУ ім. І.Франка Надія Скотна, голова правління Міжнародного фонду Івана Франка Роланд Франко та директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус.

Міський голова Тарас Кучма, зокрема, сказав: «Завдяки нашим спільним зусиллям три роки поспіль вдається організувати та провести Церемонію вручення Міжнародної премії імені Івана Франка не у Києві, не у Львові, а саме тут, у Дрогобичі – місті, де жив і творив наш Каменяр. І ми, безумовно, горді за те, що премію, яку в науковому світі охрестили другою «Нобелівською», вручають саме на малій батьківщині Івана Франка.

Укотре видатний син України та українського народу Іван Франко скликає на терени Дрогобича наукову еліту з різних міст України та закордону.

Геніальність Франка полягала у тому, що, знаючи тогочасну конституцію Австро-Угорщини, він знаходив у ній такі ходи, сентенції, які дозволяли висувати певні питання і проблеми українського характеру. Зокрема, це було питання самостійності України. Партія мала програму-мінімум і програму-максимум. Мінімум – створення Галицької автономної області. Максимум – соборної України, яка б об’єднала всіх українців.

Однак тричі підкуплені та застрашені виборці тернопільської округи продали свої голоси на користь тодішніх провладних польських кандидатів. Програвши вдруге, Франко сказав: «Невже тільки маю про свою домівку дбати? Людина не може жити тільки сама для себе, мусить мати і суспільні обов’язки». Програвши втретє, Іван Франко назавжди зійшов з політичної арени.

Ми, напевно, навіть тепер сповна не можемо усвідомити, яка це була величезна втрата для майбутнього України. Але найгірше це те, що такі події в нашій історії повторюються знову і знову, а причиною цього є дріб’язковість та неусвідомлення наслідків власних дій.

Тому саме сьогодні, у часі підмін, боротьби та маніпуляцій, нам усім варто задуматись над тим, «хто ми?», «чого прагнемо?» і «якої долі бажаємо Україні та її народу?», - закликав присутніх Тарас Кучма.

Директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус зазначив, що діяльність і місія Фонду знайшли підтримку серед українських і закордонних учених, зокрема Америки, Канади та країн Європи. Так, у 2018 році до комітету премії було подано 21 наукову роботу з 17 закладів вищої освіти чотирьох країн: Великобританії, ФРН, Сербіі та України. До складу номінаційних комітетів та Ради експертів увійшли вчені з 11 країн світу, зокрема з Великобританії, Канади, Німеччини, Австрії, Польщі, Чехії, Хорватії, Словаччини, Ізраїлю, Італії, США та України.

Члени міжнародного журі – доктор історичних наук, професор Одеського національного університету ім. І.Мечникова Тарас Вінцковський і доктор наук, академік НАН України, професор Пряшівського університету Микола Мушинка – представили лауреатські роботи.

Відтак за результатами відбору у номінації «За вагомі здобутки (досягнення) у галузі соціально-гуманітарних наук» нагороду вручили доценту східноєвропейської історії Гельсінського університету Йоганнесу Ремі.

У номінації «За вагомі здобутки (досягнення) у галузі україністики» нагороду отримала доктор філологічних наук, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка, професор Українського католицького університету (Львів) і Українського вільного університету (Мюнхен), завідувач кафедри філології Українського католицького університету Ярослава Мельник.

Завершилися урочистості покладанням квітів до пам’ятника І.Франку біля міського Народного дому, а опісля стартували лекції Лауреатів Ярослави Мельник та Йоганнеса Ремі у стінах ДДПУ ім. І.Франка.

Прес-служба міської ради

 

Свято для краян, вшанування для особистостей

Кожна історична подія має свій відгомін у суспільстві, кожна перемога конкретних особистостей – це теж історична мить. У переддень Незалежності України є узаконене народом свято – День Державного Прапора. Відбувся цей захід і у Дрогобичі.

Уранці працівники Ратуші розгорнули 27-метровий національний стяг і вигукнули «Слава Україні – Героям Слава!». А далі у залі ратуші відбулася святкова церемонія; з привітаннями виступили народний депутат України Богдан Матківський,священик Ігор Цмоканич.  Все дійство від початку і до завершального акорду відбувалося під приємну покровом духовних творів нашої «Верховини».

Міський голова Тарас Кучма цього дня виконав приємну і почесну місію – вручення нагород нашим поважним громадянам – Богдану Башаку і Степану Якиму. Першй отримав відзнаку міської ради, а другий – ювелійний знак – орден «100-років української державності».

Марія Головкевич від імені Верховної Ради  України удостоїлася «Грамоти». Звісно, цю процедуру виконав народний депутат. Відзначено високий національний дух і неприхований патріотизм наших краян…

В.Т.

 

Про сміття і не тільки

Тема вивезення та утилізації твердих побутових відходів для Дрогобича особливо актуальна. Саме тому 28 серпня у Світлиці ратуші прес-конференцію для місцевих ЗМІ провів директор КП «Комбінат міського господарства», депутат міської ради Андрій Янів.

Андрій Євстахович розповів, що нещодавно знову приступив до виконання обов’язків керівника підприємства і насамперед попросив пробачення у дрогобичан за незручності, які не з вини Комбінату виникли у місті після заблокування полігону поблизу Брониці. Втім, комунальники роблять усе від них залежне. Так, минулого тижня у понеділок-п’ятницю з Дрогобича вивезли майже 600 тонн ТПВ, згідно із домовленостями, на сміттєзвалища в Івано-Франківську область та на Самбірщину. Паралельно тривають перемовини з іншими власниками інших полігонів на Львівщині. У прибиранні міста до Дня Незалежності України, суттєву допомогу надала Львівська облдержадміністрація. У Львові обіцяють допомогти нам і наступного тижня, оскільки сміття зараз накопичилося дуже багато.

За словами керівника КМГ, нещодавно укладена угода з підприємством, яке здійснює дезинфекцію очищених від сміття контейнерних майданчиків. Їхнє переповнення певною мірою спричинене тим, що відходи до Дрогобича привозять ще й мешканці навколишніх сіл. А платити за його вивезення доводиться дрогобичанам…

І ще один цікавий факт повідомив Андрій Янів: окремі підприємці відмовляються укладати угоди з КП «КМГ» і сплачувати за послуги, мотивуючи тим, що вже мають угоду з фірмами з інших міст. Один з підприємців навіть продемонстрував таку угоду з підприємством… із Броварів Київської області! Невже звідти спецтехніка спеціально приїздить до Дрогобича по сміття? Питання риторичне…

Розповів директор Комбінату і про перспективу. Депутатський корпус міськради виділив 2 га землі на вул. Гайдамацькій для облаштування майданчика, на який тимчасово вивозитимуть негабаритне сміття (будівельне, старі меблі й сантехніку, холодильники, гілки дерев тощо). Ще 1 га землі передбачено для майданчика, на якому планують встановити сміттєсортувальну лінію, яка закуплена для Дрогобича за обласні кошти.

Також сесія міськради зарезервувала земельну ділянку площею 5 га для спорудження сміттєпереробного заводу, оскільки зараз активно триває пошук інвестора.

Відповідаючи на запитання журналістів, Андрія Янів зауважив, що паралельно слід робити кроки щодо розблокування полігону біля Брониці, власником якого є Департамент міського господарства. До зведення сміттєперобного заводу це б розв’язало проблему вивезення та утилізації ТПВ. Також він розповів, що в Комбінат періодично звертаються абоненти і простять провести їм перерахунок оплати за послуги, оскільки в окремих мікрорайонах сміття вивозиться погано. З кожним таким заявником абонентський відділ працює індивідуально.

Втім, є інший спосіб зменшити тариф на вивезення й утилізацію ТПВ. У спальних мікрорайонах Дрогобича найближчим часом планують запровадити роздільне збирання сміття: людям видаватимуть пакети двох кольорів – на органічні і неорганічні відходи. Якщо мешканці самі в такий спосіб сортуватимуть сміття, для них тариф буде знижено, а комунальникам працюватиметься легше.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

НОВИНИ

На малій батьківщині Каменяра 

162-і роковини народження Івана Франка відзначалися на його батьківщині упродовж двох днів.

25 серпня в садибі Франка у Нагуєвичах відбувся Міжнародний літературний фестиваль «Пегас» за участі відомих українських письменників.

У неділю на території Державного історико-культурного заповідника “Нагуєвичі” проходив ІІ Етно-фест, програма якого була надзвичайно різноманітною і цікавою. У садибі Франка розмістилося майже 50 етнолокацій: Бойківщина, Гуцульщина, Лемківщина, гончарі, ковалі, троїсті музики, шкіряний цех, мольфарська аптека, восковий цех, троїсті музики музею І.Франка в Криворівні, вироби з бісеру (Верховина), гуцульські рушники і ткацтво (Косів), гуцульська кухня майстер-клас від Левка Скопа та Тетяни Думан, європейська виставка ікони, майстер-клас виробів соломи, реконструкція епохи Захара Беркута та бойківських обжинків у саді Франка...

У рамках святкувань у каплиці Різдва Пресвятої Богородиці відбувся Молебень, який відслужили священики о.Андрій та о.Михайло.

Згодом на сцені літнього театру відбувся концерт мистецьких колективів, де, окрім митців з Дрогобиччини, виступили відомий український лірник, етномузиколог Михайло Хай, самодіяльний народний музичний колектив с.Верхній Ясенів з Гуцульщини.

Попри проливний дощ і холод, найстійкіші учасники Франкового свята залишилися послухати цікаві виступи.

Варто відзначити, що дорогу Лішня – Нагуєвичі, у кращих радянських традицях, ремонтували не лише за день до Франкового свята, а й навіть у неділю вранці! Оскільки райавтодор за три тижні не дав ради, облдержадміністрація терміново скерувала туди турецьку фірму «Онур».

Кор. «ГЗ»

 

Якою буде нова школа? 

29 серпня у Дрогобичі відбулася традиційна серпнева конференція працівників освіти. Цього разу захід приймала СШ №16, а його темою було «Досягнення і виклики на шляху становлення Нової української школи».

Учасників зібрання з початком навчального року привітав, засвідчивши свою повагу вчителям, міський голова Тарас Кучма.

Із головною сорокахвилинною доповіддю виступив начальник відділу освіти Петро Сушко. Він підбив підсумки попереднього навчального року та окреслив перспективи нового. Серед досягнень року минулого варто відзначити перше місце в області дрогобицького відділу освіти за результатами предметних олімпіад та конкурсів. Також, за нещодавно оприлюдненими рейтингами, Дрогобич посів першу сходинку за результатами ЗНО серед міст із населенням понад 50 тисяч мешканців.

Першого вересня поріг шкіл Дрогобича і Стебника переступлять на 150 дітей більше, ніж минулого року. Митимемо 392 класи, де навчатимуться 10127 учнів. Першокласників, які здобуватимуть знання за програмою Нової української школи, буде 43 класи – 1179 учнів.

Власне реформі освіти і була присвячена більша частина промови Петра Сушка, як і співдоповідачів. Йшлося про те, що головним завданням Нової української школи є дати дітям не сухі теоретичні знання, а освіту для життя. Підхід до навчання має змінитися, поставивши у центр уваги освітнього процесу дитину. Носієм змін повинен бути вчитель, успіх реформи залежатиме він нього. Тому педагоги мають виходити із зони комфорту, змінюватися, вчитися, призвичаюватися до новітніх освітніх технологій.

Петро Сушко повідомив, що нові одиночні парти для першачків, дидактичні матеріали, підручники та комп’ютерне обладнання школи отримають у жовтні. Затримка пов’язана з тим, що виробники просто не встигають виконати замовлення до 1 вересня.

Прозвучали у доповіді й невеселі нотки. Через недостатнє фінансування з Держбюджету, до кінця року галузь освіти міста матиме дефіцит у 21 млн грн. Уся надія – на субвенції від держави наприкінці року та економію.

Зі співдоповідями виступили завідувачка методкабінетом Галина Марчук, вчитель СШ №16 Ірина Зозуля, керівник профспілкової організації педагогів Олег Гук.

Ярослав ГРИЦИК

 

Комбінату надали позику 

23 серпня на засіданні XXXIX сесії Дрогобицької міської ради було прийнято рішення про надання комунальному підприємству «Комбінат міського господарства» поворотної фінансової допомоги для вивозу та утилізації ТВП у розмірі 1 млн 800 тис. грн., яку комунальне підприємство зобов`язане повернути до грудня 2018 року.

Нагадаємо, від початку незаконної та злочинної блокади Дрогобицького сміттєзвалища поблизу села Брониця у місті виникла критична ситуація з вивозом та утилізацією ТПВ. Сума коштів, яку тепер комунальне підприємство затрачає на вивіз та утилізацію ТПВ, є у десятки разів більшою, ніж до блокади звалища. Внаслідок цього у місті накопичилось до двох тисяч тонн сміття.

Прес-служба міської ради

 

Про героїв – пам’ятаємо 

У понеділок, 27 серпня, у Дрогобицькій міській раді під час щотижневої наради міського голови з керівниками структурних підрозділів ДМР та держустанов міста міський голова Дрогобича Тарас Кучма з нагоди Дня Незалежності України вручив подарунки родинам загиблих учасників АТО та Героїв Небесної Сотні.

Міський очільник Дрогобича від імені голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютки, від себе особисто та від імені усіх дрогобичан подякував рідним загиблих за те, що виховали справжніх патріотів нашої країни, за той подвиг, які здійснили ці мужні чоловіки, віддавши життя за мир та чисте небо над нашою державою.

«Є люди, яких ми всі маємо знати в обличчя, адже саме завдяки їм та їх батькам маємо можливість творити українську державність. Дякуємо вам та вашим дітям за мирне небо над Дрогобицькою землею», - звернувся до присутніх Тарас Кучма. 

Прес-служба міської ради

 

Єднання прапором 

Відзначення 27-ї річниці Незалежності України у Дрогобичі розпочали святковими Богослужіннями у храмах міста. Згодом відбулися урочисте віче та святковий концерт.

Оскільки на центральній площі триває реконструкція, цього року усі заходи відбувалися на майдані Т.Шевченка. Але спершу колона дрогобичан пройшла урочистою ходою вулицями міста з розгорнутим 27-метровим полотнищем Державного Прапора України. Участь у ході взяли народний депутат України Богдан Матківський, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, отець Ігор Цмоканич, школярі, молодь, громадськість. Попереду крокував муніципальний духовий оркестр. Маршрут пролягав від площі Ринок до майдану Тараса Шевченка вулицями Івана Мазепи та Лесі Українки.

Згодом молитвою за Україну, яку відслужили представники духовенства міста на чолі з владикою СДЄ УГКЦ Ярославом Прирізом, розпочалося урочисте віче.

З Днем Незалежності дрогобичан та гостей міста привітали владика СДЄ УГКЦ Ярослав Приріз, народний депутат Богдан Матківський, міський голова Тарас Кучма.

Після завершення офіційної частини пройшли молодіжні, спортивні заходи та святковий концерт. О 18:00 присутні на площі дрогобичани долучилися до Всесвітньої синхронної молитви «Боже великий, єдиний…».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

«Україно, ти для мене диво!» 

У рамках відзначення Дня Незалежності у Палаці мистецтв музею «Дрогобиччина» відбулася презентація фотовиставки Василя Пилип’юка «Україно, ти для мене диво!».

Василь Пилип’юк – славетний фотокореспондент і художник, успішний видавець та редактор, сучасний менеджер і культурний діяч.

Унікальні панорамні світлини вражаючих краєвидів, створені фотомитцем, якнайкраще передали урочистий настрій напередодні свята. Власне, ця виставка була задумана і створена до 25-річного ювілею нашої держави.

Участь у презентації творчості відомого фотомайстра взяли і його найрідніші люди – син Володимир та вдова пані Анна. Прибули також до Дрогобича близькі друзі: письменник Петро Шкраб’юк та редактор і журналіст із Самбора Степан Сторож, які товаришували з Василем Пилип’юком ще зі студентських років. Ділились враженнями, пригадували яскраві сторінки творчої біографії митця.

Слова захоплення і шани висловили відомі дрогобичани і добрі приятелі автора професор Михайло Шалата, краєзнавець Роман Пастух, громадський діяч Віра Байса, голова Дрогобицької «Просвіти» Микола Садоха.

Святковий настрій підсилював віртуозною грою на саксофоні Ярослав Проців.

Алла ГЛАДУН, директор музею «Дрогобиччина»

 

День незалежності для самотніх 

23 серпня у Народному домі ім. І.Франка відбувся урочистий захід для людей похилого віку з нагоди 27-ї річниці Незалежності України, який організували працівники терцентру соціального обслуговування.

З вітальним словом до присутніх звернулася директор Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Марія Лютик.

Під час заходу прозвучали пісні про Україну, її героїв у виконанні хору «Калинонька», а також солістів В.Шуневича, А.Москаля. Після концертної програми літніх людей запросили за фуршетний стіл.

Вл.інф.

 

Державність творили герої

23-го серпня до 27-ї річниці Незалежності України на фасаді приміщення Дрогобицького обласного драматичного театру ім. Ю.Дрогобича встановлено меморіальну дошку на честь знаменної події – проголошення народними зборами Дрогобича Акту 30 червня 1941 р. про відновлення Української держави, який організувала у Львові ОУН С.Бандери

. Ініціаторами встановлення меморіальної дошки виступили Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова (керівник Олег Баган) та громадська організація «Віра і Батьківщина» (керівник – Богдан Пристай). В урочистому відкритті таблиці взяли участь міський голова Тарас Кучма, народний депутат від Дрогобиччини Богдан Матківський, історик Степан Яким, Богдан Пристай, який заопікувався організацією заходу, велика група громадськості міста. Освятив дійство о.-канцлер Тарас Гарасимчук.

Ось текст напису на меморіальній дошці: «У цьому будинку 3-го липня 1941 р. за керівництва Голови Проводу ОУН Дрогобиччини Василя Николяка-«Клена» відбулися народні збори Дрогобича, які прийняли Акт проголошення самостійності України 30 червня 1941 р.»

Таке ідейно-історичне означення певного місця на карті нашого міста має подвійне культурне і національне звучання. По-перше, дрогобицька громада отримала важливу історичну відомість про державотворення на Дрогобиччині в дуже драматичний період Другої світової війни. Про народні збори в колишньому Народному домі знали лише фахівці-історики і окремі краєзнавці. Громада міста в основному знала про велелюдне віче біля церкви Св. Юра 6-го липня 1941 р., і ця подія у нас щорічно урочисто відзначається. Але визначальна подія була саме 3-го липня, коли обласне керівництво ОУН зібрало представників усіх політичних, громадських, культурно-просвітніх організацій міста і офіційно проголосило Акт 30 червня про відновлену державність України. Збори одностайно Акт підтримали. І тоді, власне, було прийнято рішення провести масове віче біля церкви Св. Юра. Про цю подію тоді повідомила дрогобицька преса. Віче біля церкви Св. Юра лишилося в пам’яті народній, бо в цій акції брали участь майже 20 тис. людей, а про збори в Народному домі частково забули. Тож тепер ми відновили історичну логіку подій.

По-друге, на карті Дрогобича «засвітилося» ім’я Василя Николяка (1912-1944) – визначного націоналіста краю, Голови Проводу ОУН Дрогобиччини, героя УПА. Це, справді, цікава і значуща постать і про нього повинен знати кожен дрогобичани. У 2012 р. сумлінний і подвижний історик Володимир Ханас (паралельно він працює ще й війтом с. Гаї Верхні) написав книжку «Василь Николяк-«Клен» – Голова Проводу ОУН Дрогобиччини», в якій по крупинці зібрав відомості про героя. Подамо головні факти з біографії В.Николяка за цією книжкою.

Народився Василь Николяк у с.Гаї Нижні (присілок Бійничі). Здобув фах м’ясника у Дрогобичі. Є неперевірені усні відомості, що він навчався у гімназії, і в університеті за кордоном, став правником. На початку 1930-х рр. брав активну участь у діяльності «Просвіти», молодіжної організації «Сокіл». Згодом переїхав до Львова, де за завданням ОУН працював серед робітництва, спрямовуючи його класову боротьбу в національне річище, що було дуже важливо для послаблення впливів КПЗУ. Так, націоналісти створили робітниче товариство «Сила» (1936-1938) під орудою відомого діяча ОУН Юліяна Петречка із Самбірщини. Наприклад, однією з акцій «Сили» був розгром редакції газети профашистського Фронту національної єдності «Українські вісті» і побиття провідника ФНЄ Дмитра Паліїва, за що Ю.Петречко потрапив до тюрми. Це було важливо, бо фашисти постійно критикували політику ОУН, тобто били у спину націоналістичному рухові.

У 1935 р. В.Николяк був засуджений за приналежність до ОУН і перебував у в’язниці до 1939 р. (точно встановити де саме – не вдалося). Відомо, що він співпрацював у 1930-і рр. із видатним діячем ОУН Мирославом Турашем (1910-1939) – провідником ОУН Дрогобицького повіту, згодом Стрийської округи, Провідником Крайової Екзекутиви ОУН Західної України у 1939 р. Власне, позиція М.Тураша як Провідника ЗУЗ була тоді визначальною для долі ОУН, оскільки в Організації почався відомий розкол на «мельниківців» і «бандерівців», тож дрогобичанин, підтримавши лінію С.Бандери, великою мірою визначив історію України. За це він і поплатився життям, виданий «мельниківцями», коли переходив кордон у Чехословаччині.

З початком 2-ї Світової війни В.Николяк опинився на Лемківщині, де в підпільних структурах ОУН проходив вишкіл військового, організаційного, ідеологічного планів. Тоді ОУН підготувала спеціальні похідні групи, які за першої нагоди дисципліновано і сплановано мали вирушити на територію України, окуповану СРСР. Відтак у червні 1941 р. В.Николяк прибув на рідну Дрогобиччину. Тут мережа ОУН була дуже ослаблена через совєтські репресії. Головою Проводу ОУН Дрогобицької області став Андрій Шукатка-«Шрам» (1918-1942) – уродженець Сколівщини. Його заступником – В.Николяк; ідеологічним референтом був славний дрогобичанин Володимир Кобільник (1904-1945). Очевидно, рівень ідейно-політичної підготовки В.Николяка був високим, бо саме він став «публічним обличчям» ОУН на Дрогобиччині: виступав перед громадою, організовував різноманітні акції, офіційно оголошував рішення Проводу ОУН щодо поточних політичних подій. Так, саме В.Николяк був організатором масового похорону жертв большевицької катівні на вул.Стрийській.

Те, що збори громадськості Дрогобича, на яких був підтриманий Акт 30 червня, відбулися вже 3-го липня, тобто на 4-й день після історичної події, свідчить, що Провід ОУН Дрогобиччини діяв дуже впевнено, наполегливо і професійно. Наприклад, у Стрию подібні збори відбулися на два тижні пізніше. В.Николяк відкрив і проводив народні збори, виголосив велику промову про значення Акту відновлення української держави. Так само чільною людиною був В.Николяк і на мітингу 6-го липня біля церкви Св.Юра, де він зачитав текст Акту 30 червня, виголосив емоційну промову, забезпечував порядок і спокій на велелюдній акції. В усіх своїх діях В.Николяк проводив лінію вірності і підпорядкованості головному Проводові ОУН на чолі зі С.Бандерою, що було дуже важливо з огляду на складну суспільну ситуацію, потребу єдиного твердого керівництва.

Восени німецька влада провела масові арешти серед оунівців. В.Николяк уникнув арешту. Згодом, у 1942 р. він очолив обласний Провід ОУН Дрогобиччини, коли А.Шукатка-«Шрам» вирушив на Чернігівщину в складі похідної групи ОУН, де й, очевидно, загинув (достовірних відомостей про нього немає).

Протягом 1942-1944 рр. В.Николяк діяв у глибокому підпіллі, й історикові В.Ханасові не вдалося зібрати якихось фактів про цю діяльність. Від 1943 р. він діяв під новим псевдом «Морський». У липні 1944 р. одружився із Мирославою Сисак («Гайова»), яка була членкинею ОУН, закінчила медичний інститут, стала стрільцем сотні УПА. Власне, тоді на заклик ОУН В.Николяк сформував свою сотню. Діяв у районі с.Недільне (Старосамбірщина), можливо, брав участь в організації охорони Великого Збору УГВР у липні 1944 р.

У серпні сотня УПА «Морського» (В.Николяка) вступила у бій з передовими відділами Червоної Армії на Турківщині, була оточена. Щоб уникнути полону, В.Николяк, з яким воювала і його дружина Мирослава, вирішив прийняти смерть разом із нею: спочатку він вистрелив своїй дружині в голову, потім убив себе. Трагічно, але дружина Мирослава вижила, її після бою з іншими пораненими відвезли до Дрогобича. Після одужання Мирославу засудили і заслали в концтабори, де вона пробула 20 років (від 1946-го до 1966-го). Надалі проживала у Стрию.

Вартує відзначити, що подібних прикладів, як у Дрогобичі, є багато по всій Галичині: люди знають і пам’ятають місця, де 1941 р. відбувалися масові віча на честь Акту 30 червня, але не пам’ятають, в яких будинках перед тим відбувалися міські громадські збори, які урочисто прийняли цей Акт. Тож Дрогобич 23 серпня започаткував добру традицію з відновлення історичної пам’яті.

Відтепер у місті з’явився новий терен – площа перед Дрогобицьким обласним театром ім. Ю.Дрогобича – на якому громада може урочисто відзначати дати з нагоди ювілеїв і річниць Незалежності України.

Олег БАГАН, керівник Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова

Фото Лесі ГРИЦИК

 

Нові віхи в історії педунівеситету

Трохи менше ніж через два роки Дрообицький державний педагогічний університет імені Івана Франка відзначатиме своє 80-річчя. До цієї події він примножить ще низку цікавих проектів освітнього характеру, позаяк досягнуть нових висот у цьому навчальному процесі. А напередодні навчального року ректор вишу професор Надія Скотна провела для ЗМІ прес-конференцію, на якій тезисно оновила новітні віхи у житті навчального процесу.

Отже, у структурі педуніверситету є: інститути: фізики, математики, економіки та інноваційних технологій; іноземних мов; фізичної культури і здоров’я; музичного мистецтва, та п’ять факультетів – філологічний, початкової та мистецької освіти, історичний, соціально-гуманітарний, біолого-природничий, центр післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки.

Навчальний процес проводять 584 науково-педагогічних працівників, з них 407 з ученими ступенями і науковими званнями, у т. ч. 64 – доктори наук, професори, 360 кандидати наук, доценти. Тут готують бакалаврів, магістрів за 11 галузями знань. Діє аспірантура за 19 спеціальностями і докторантура за 5. Функціонують три спеціалізовані вчені ради з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора та кандидата наук з педагогічних, історичних та філологічних наук.

Університет підтримує партнерські зв’язки з 44 навчальними закладами та установами Польщі, Австрії, Сполучених Штатів Америки, Бельгії та інших країн світу. У рамках цієї співпраці здійснюється обмін викладачами і студентами, проводяться спільні наукові дослідження і конференції, видаються збірники наукових праць, відбуваються спортивні змагання.

2017/2018 навчальний рік позначений такими знаковими подіями:

У рейтингу “Топ-200 Україна” 2018 посіли 160 місце

За консолідованим рейтингом закладів України вищої освіти 2018 року, складеним інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua», наш університет увійшов до десятки кращих педагогічних вишів України, посівши почесне 6-е місце.

У консолідованому рейтингу закладів вищої освіти України 2018 р. ми вибороли 106-е місце з-поміж 237 вишів.

За даними наукометричної бази даних Sci Verse Scopus, ДДПУ посів 60-ту сходинку серед 162 університетів України.

Цьогоріч наш університет посів 1-е місце з-поміж 17-ти педагогічних університетів за середнім конкурсним балом, що є вищим, ніж середнє за Україною значенням для вступників на бакалаврські програми на основі повної загальної середньої освіти.

За ініціативи ректора професора Надії Скотної разом із понад двадцятьма вишами України ДДПУ ім. І.Франка став учасником міжнародного проекту «Прогресивне управління університетом» (за сприяння Фонду розвитку Чеської республіки у партнерстві зі Спілкою ректорів України та університету Масарика (Чеська республіка)

12 жовтня 2017 року відбулося святкування 15-ліття душпастирства академічної молоді в Самбірсько-Дрогобицькій єпархії, яке розпочалося Архієрейською літургією у храмі Пресвятої Трійці.

24 жовтня - урочистості з нагоди святкування 25-річчя історичного факультету

19 лютого 2018 року з ініціативи соціологів кафедри правознавства, соціології та політології у ДДПУ відбулася англомовна лекція відомого професора соціології та урбаністичних студій Шінджі Іванага – професора факультету соціології та соціальної роботи, відділу соціології, університету Мейдзі Гакуїн (Токіо, Японія), гостьового професора Сорбонського та Гамбурзького університетів.

18 – 24 березня у ДДПУ спільно з університетським коледжем VIVES за підтримки неурядової організації VZW ORADEA на біолого-природничому та соціально-гуманітарному факультетах реалізовувався проект «MANTELLUISTEREN» “INFORMAL CAREGIVERS, VOLUNTEERS AND PROFESSIONALS: ONE TEAM”. Робота проекту була спрямована на уміння волонтерів, медичних сестер працювати (слухати), підтримувати батьків, опікунів та допомогти людям з обмеженими можливостями.

Створено українсько-азербайджанський Міжнародний науково-освітній центр нанобіотехнологій і функціональних наносистем.

15 – 28 травня відбулася VІ Літературно-мистецька академія «Країна Франкіана».

21 – 26 травня на соціально-гуманітарному факультеті пройшов Міжнародний тиждень науки «Соціальна інклюзія: виклики сьогодення», який організувала кафедра соціальної педагогіки та корекційної освіти. У заході взяли участь понад 100 осіб, серед яких – представники зарубіжних закладів вищої освіти і соціальних служб (11 студентів та 20 викладачів і тренерів) з Бельгії, Нідерландів, Данії, Румунії.

Відбулася урочиста церемонія з нагоди вручення свідоцтв і сертифікатів 27 військовослужбовцям, які звільнені у запас або відставку, а також учасникам АТО, котрі успішно завершили курси з перепідготовки за програмою «Комп’ютерна графіка та WEB-дизайн».Зауважимо, що мета проекту – забезпечення професійного навчання, сприяння працевлаштуванню, надання інформаційних, консультаційних, профорієнтаційних послуг військовослужбовцям, що підлягають звільненню, особам, звільненим із військової служби, та учасникам АТО.

У Дрогобичі відбувся VIII Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца (ДДПУ співорганізатор)

16 травня відбулося урочисте відкриття авторизованого Центру тестування Pearson Test of English (PTE) Center у Дрогобичі.

Інститут іноземних мов ДДПУ імені Івана Франка у співпраці з ексклюзивним представником Pearson Language Tests в Україні компанiєю ЕСТУА отримав право проводити міжнародні екзамени з англійської мови. Номер офіційного центру тестування в університеті: 87330 Drohobych Ivan Franko University. Pearson Tests – це мiжнароднi екзамени з англiйської мови для носiїв iнших мов. Pearson Language Tests видають мiжнароднi сертифiкати з англiйської мови відповідно до рівнів володiння англiйською мовою, встановлених Радою Європи (A1, A2, B1, B2, C1, C2). 27 – 30 квітня 2018 р. на базі Франкового університету відбувся ХІ Міжнародний конкурс баяністів-акордеоністів «PERPETUUM MOBILE».

24 – 29 квітня в університеті перебувала з візитом китайська делегація з Уханьського технологічного університету (м.Ухань, КНР) у складі трьох осіб: керівника проекту з китайської сторони доктора Цзянь Жуань (Jian Ruan), професора Хайчжен Тао (Haizheng Tao) та професора Сюцзянь Чжао (Xiujian Zhao). Мета візиту: проведення досліджень у межах виконання спільного українсько-китайського науково-дослідного проекту «Нові склоподібні халькогалогенідні та оксидні матеріали з вмістом металевих наночастинок та металевих нанониток для нелінійної оптики та фотоніки» (терміни виконання 2017 – 2018 рр.), що фінансується Міністерством освіти і науки України та Міністерством науки і технології Китайської Народної Республіки у межах міжнародного науково-технічного співробітництва.

ДДПУ переміг у конкурсі «Громадський бюджет міста Дрогобича 2018 р.»

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 24.10.2017 № 1413 «Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства щодо діяльності спеціалізованих вчених рад від 11 жовтня 2017 року». у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка створено спеціалізовану вчену раду К 36.053.02 з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.01 «Українська мова».

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 28.12.2017 № 1714 «Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства щодо діяльності спеціалізованих вчених рад від 12 грудня 2017 року» у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка створено спеціалізовану вчену раду 36.053.03 з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 «Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни».

P.S. На завершення прес-конференції Надія Скотна запросила усіх на урочисту посвяту першокурсників у студенти ДДПУ, яка відбудеться 2 вересня об 11:00 у Народному домі ім. І.Франка. 

 

Повідомлення ініціативної групи

з підготовки установчих зборів з обрання нового складу громадської ради при Дрогобицькому міському голові

Установчі збори з формування нового складу громадської ради при Дрогобицькому міському голові відбудуться 2 жовтня 2018р. у сесійній залі Дрогобицької міськради. Початок о 15.00.

Громадська рада при Дрогобицькому міському голові як постійно діючий колегіальний виборний консультативно-дорадчий орган утворена розпорядженням Дрогобицького міського голови від 03.03.2011 №174-р на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року №996 з метою забезпечення участі громадян у розв’язанні питань місцевого значення у межах Конституції і законів України, здійснення громадського контролю за діяльністю виконавчих органів Дрогобицької міської ради, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час підготовки і реалізації рішень Дрогобицької міської ради та її виконавчих органів. Попередній склад громадської ради був обраний 15 червня 2016 року, тому його повноваження завершилися. Розпорядженнями Дрогобицького міського голови від 17 квітня 2018 року №193-р та від 20 червня 2018 року №302-р утворено ініціативну групу з підготовки установчих зборів з формування нового складу громадської ради та затверджено її персональний склад:

Коцюба Володимир Богданович – заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючий справами виконкому, керівник ініціативної групи,

Николаїшин Богдан Никифорович – начальник відділу ведення Державного реєстру виборців, заступник керівника ініціативної групи,

Кушнір Ірина Осипівна – начальник організаційного відділу, секретар ініціативної групи,

Члени ініціативної групи:

Божик Ростислав Михайлович – голова громадської організації «Дрогобицький майдан», голова громадської ради при міському голові,

Струналь Ігор Васильович – член громадської організації “Державницька ініціатива Яроша”, заступник голови Громадської ради при міському голові,

Косик Олег Осипович – керівник громадської організації “Народний контроль Дрогобиччини”, заступник голови громадської ради при міському голові,

Дзюрах Ірина Василівна – голова Дрогобицького товариства дітей з інвалідністю “Надія”, депутат міської ради (за згодою),

Кулиняк Степан Львович – начальник відділу правового забезпечення,

Ацедонський Зорян Тарасович – член Правління Дрогобицької міської організації роботодавців, член Громадської ради при міському голові,

Шевчук Василь Іванович – голова громадської організації потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС “Захист”, член Громадської ради при міському голові.

До складу громадської ради можуть бути обрані представники інститутів громадянського суспільства, які провадять свою діяльність у сфері, що пов’язана з діяльністю виконавчих органів Дрогобицької міської ради, та в статуті (положенні) яких визначені відповідні цілі і завдання.

Інститут громадянського суспільства незалежно від своєї організаційної структури та наявності місцевих осередків (відокремлених підрозділів, філій, представництв, місцевих організацій тощо) для участі в установчих зборах делегує одного представника, який одночасно є кандидатом на обрання до складу громадської ради.

До складу громадської ради не можуть бути обрані представники інститутів громадянського суспільства, які є народними депутатами України, депутатами місцевих рад, посадовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Новий склад громадської ради буде сформовано на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за осіб, які особисто присутні на установчих зборах та кандидатури яких внесені інститутами громадянського суспільства. Кількісний склад буде визначено установчими зборами та не може становити більш як 35 осіб.

Строк повноважень складу громадської ради – два роки.

Для участі в установчих зборах до ініціативної групи подається заява у довільній формі, підписана уповноваженою особою керівного органу інституту громадянського суспільства, із зазначенням відомостей про місцезнаходження та адресу електронної пошти інституту громадянського суспільства, номер контактного телефону та інформації про отримання інститутом громадянського суспільства як володільцем бази персональних даних його членів згоди делегованого ним представника на обробку персональних даних;

До заяви додаються: рішення, прийняте у порядку, встановленому установчими зборами інституту громадянського суспільства, про делегування для участі в установчих зборах представника, який одночасно є кандидатом на обрання до складу громадської ради; біографічна довідка делегованого представника інституту громадянського суспільства із зазначенням його прізвища, імені, по батькові, посади, місця роботи, посади в інституті громадянського суспільства, контактної інформації; копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; витяг із статуту (положення) інституту громадянського суспільства щодо цілей і завдань його діяльності, засвідчені в установленому порядку;  інформація про результати діяльності інституту громадянського суспільства (відомості про проведені заходи, реалізовані проекти, виконані програми, друковані видання, подання інститутом громадянського суспільства відповідному органу письмових обґрунтованих пропозицій і зауважень з питань формування та реалізації державної політики у відповідній сфері та інформування про них громадськості тощо) протягом року до дня подання заяви (у разі, коли інститут громадянського суспільства працює менше року, - за період діяльності).

Документи подавати заступнику керівника ініціативної групи Богданові Николаїшину, начальникові відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Дрогобицької міської ради, до 20 вересня 2018 року включно (крім вихідних та святкових днів) за адресою: м.Дрогобич, пл.Ринок, 1, каб. №1, з 9.00 до 17.00. Телефони для довідок: 2-23-00, (096) 16-91-361.

Заступник керівника ініціативної групи Б.НИКОЛАЇШИН

 

Тимошенко показала як підкорити владу людям

У річницю незалежності України Тимошенко разом з експертами презентувала концепцію нового суспільного договору та його серця – нової Конституції.

Це – результат роботи близько ста інтелектуалів: конституціоналістів, науковців, юристів, політологів, представників громадського сектору зі всієї України.

Що являє собою суспільний договір та чому він такий необхідний? У 1996 році клани та олігархи домовились, як функціонуватиме українська держава. Точніше, вони домовились як управлятимуть народом України у власних інтересах. Як обдиратимуть народ тарифами, як грабуватимуть пенсіями, як знищуватимуть недоступною медициною. Ані помаранчева революція, ані революція Гідності не змогли зламати цього стану речей. Причина проста – немає суспільного договору. Договору між самими українцями, як вони управлятимуть державою та спільним надбанням, у якому напрямку рухатиметься Україна у майбутні роки. Саме тому змінювати тільки обличчя на президентських чи парламентських виборах вже немає сенсу. Потрібно змінювати саму модель управління країною. Тимошенко виявилась єдиним політиком, що прагне та здатна повернути владу в Україні народу. Об’єднавши інтелектуалів, що спільно з нею розробили концепцію суспільного договору та його серця – народної Конституції, Тимошенко вчергове довела своє прагнення зламати олігархічну систему.

Під час презентації Тимошенко заявила: нова Конституція зробить народ справжнім господарем країни, а владу – підконтрольною! Ці слова якнайкраще відображають суть нової Конституції.

Вже у вересні громадяни з усіх куточків України зможуть долучитись до спільного редагування тексту Конституції на відповідному сайті. Аби зусиллями всього народу підготувати якісну Конституцію, що буде затверджена на Всеукраїнському референдумі та буде служити людям, а не кланам.

Сергій БИКОВ,

голова аналітичного центру ІНПОЛІТ

 

Тимошенко показала як підкорити владу людям

У річницю незалежності України Тимошенко разом з експертами презентувала концепцію нового суспільного договору та його серця – нової Конституції.

Це – результат роботи близько ста інтелектуалів: конституціоналістів, науковців, юристів, політологів, представників громадського сектору зі всієї України.

Що являє собою суспільний договір та чому він такий необхідний? У 1996 році клани та олігархи домовились, як функціонуватиме українська держава. Точніше, вони домовились як управлятимуть народом України у власних інтересах. Як обдиратимуть народ тарифами, як грабуватимуть пенсіями, як знищуватимуть недоступною медициною. Ані помаранчева революція, ані революція Гідності не змогли зламати цього стану речей. Причина проста – немає суспільного договору. Договору між самими українцями, як вони управлятимуть державою та спільним надбанням, у якому напрямку рухатиметься Україна у майбутні роки. Саме тому змінювати тільки обличчя на президентських чи парламентських виборах вже немає сенсу. Потрібно змінювати саму модель управління країною. Тимошенко виявилась єдиним політиком, що прагне та здатна повернути владу в Україні народу. Об’єднавши інтелектуалів, що спільно з нею розробили концепцію суспільного договору та його серця – народної Конституції, Тимошенко вчергове довела своє прагнення зламати олігархічну систему.

Під час презентації Тимошенко заявила: нова Конституція зробить народ справжнім господарем країни, а владу – підконтрольною! Ці слова якнайкраще відображають суть нової Конституції.

Вже у вересні громадяни з усіх куточків України зможуть долучитись до спільного редагування тексту Конституції на відповідному сайті. Аби зусиллями всього народу підготувати якісну Конституцію, що буде затверджена на Всеукраїнському референдумі та буде служити людям, а не кланам.

Сергій БИКОВ,

голова аналітичного центру ІНПОЛІТ

 

СПОРТ

Європейське «золото» Андрія Лагуша

25 серпня в м.Ольштин (Польща) відбувся ІІ Чемпіонат Європи з гирьового спорту серед клубів. У змаганнях взяло участь 10 клубів з 5 країн. Україну представляв клуб «AKLU-Fitlife».

Наш земляк, студент ДДПУ ім. І.Франка Андрій Лагуш у ваговій категорії понад 95 кг виборов І місце у двоборстві та ІІ місце – у довгому циклі.

У загальнокомандному заліку українська команда «AKLU-Fitlife» посіла другу сходинку, поступившись полякам. Третьою стала команда з Литви.

Андрій Лагуш відзначив гарну організацію змагань і позитивну дружню атмосферу, що залишила приємні і незабутні враження. Він висловив подяку голові правління Асоціації гирьового спорту України Андрію Яремусу за організацію відрядження нашої команди на клубний Чемпіонат Європи.

Ярослав ГРИЦИК

 

Вольова перемога «Галичини»

26 серпня відбулися матчі 18 туру Першої футбольної ліги Львівщини. Дрогобицька «Галичина» на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка приймала команду «Богун» (Броди).

У матчі юнацьких складів дрогобичани здобули перемогу з рахунком 3:1.

У гру основних складів свої корективи внесла погода. Сильна злива вирівняла клас команд, тож три очки далися «Галичині» нелегко. Першими відзначилися гості – Юрій Гром’як забив на 30 хвилині. Через шість хвилин рахунок зрівняв Роман Маланяк, а Ігор Тершак на 84 хвилині вирвав перемогу для дрогобичан. У підсумку – 2:1 на користь господарів поля.

«Галичина» виступала у такому складі: І.Сілецький, Т.Тарасович, В.Трусевич, Р.Подоляк, Ю.Федуняк, І.Бутим, Т.Грицан, В.Бреньо (В.Сушинець,82'), І.Тершак, Р.Маланяк, Т.Рудавець, (В.Швець, 83'), М.Філіпов (А.Петричкович, 74'). Головний тренер – Ігор Височанський.-

Результати інших матчів 18 туру: «ГалКатЗубра» (Зубра) – «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – 4:0, «Скеля» (Жовква/Крехів) – «Сокіл» (Борщовичі) – 0:3, «Нафтовик» (Борислав) – «Вікторія» (Трускавець) – 0:2, «Хімік» (Новий Розділ) – «Авіатор» (Черляни) – 4:0, ФСК «Яворів» – «Пульс-Авангард» (Жидачів) – 0:4, «Корміл» (Давидів) – СКК «Пісочна» – 1:0.

Дрогобицька «Галичина» посідає третє місце у турнірній таблиці, маючи 41 очко. На першому – «Сокіл» (Борщовичі) – 47, на другому – «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – 42. Обидва колективи провели на гру більше ніж наші земляки.

Команди наших сусідів Трускавця та Борислава відповідно на 5 та 14 місцях, маючи 35 та 10 очок.

Серед бомбардирів турніру наш Максим Філіпов із 6 м’ячами посідає третє місце, поступаючись лідерам трьома голами.

Юнацький склад «Галичини» посідає 4 місце, маючи 35 очок. Попереду – «Авіатор» (Черляни) – 41, ФОК «Городок» та «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – по 37.

Турнірну таблицю основних складів дивіться нижче.

Наступний матч дрогобицька команда проведе 29 серпня у Бориславі з «Нафтовиком». Початок: юнаки – 14:00, дорослі – 16:00.

Ярослав ГРИЦИКСоздан 30 авг 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником